Sarajevska zicara?

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply

Kad ce radovi na zicari poceti?

2011
14
5%
2012
18
6%
2013
8
3%
2014
6
2%
2015
46
16%
nikad
197
68%
 
Total votes: 289

User avatar
Dope_Man
Posts: 7775
Joined: 03/06/2016 16:31

#1351 Re: Sarajevska zicara?

Post by Dope_Man »

Meni je svo vrijeme bila glupa ideja da se mora na 6. april otvoriti. Ima se sta slaviti na taj dan, a ovo bolje da se ide na otvaranje kada je spremno, a ne nazor na 6. april.
faraon_sa
Posts: 76
Joined: 21/07/2007 16:41

#1352 Re: Sarajevska zicara?

Post by faraon_sa »

made_in_sarajevo wrote:
shake69 wrote:
_Reds_ wrote:Kakvi penali.
Nije tu do izvodjaca radova.

Izvodjac rad gotovo čitavu zimu.

Radovi ako budu kasnili, kasne jer nisu na vrijeme dobijene bile sve potrebne građevinske dozvole.

Tu ima tonu problema na relaciji, Grad, Gras, Sarajevo šume, Zaštićeno područje Trebević. Mišljenje ovoga, mišljenja onoga.

Građevinski se tu ne može brže nego št jeste, obziom da su radovi počeli u jesen.

Btw, žičaru čekali 26 godina opet, i sad eto hoće li biti sve gotovo u aprilu ili maju.
Ti kao da si iz Dzekosa, sumLJiv si mi. :wink:
Nikakve posebne dozvole nisu usporavale radove na glavnim objektima zicare, polaznoj i dolaznoj stanici,i to znaju svi. Baska su bili radovi na trafo stanici i prikljucak struje, nije to posao Dzekosa. Zasto po desetak dana nema ozbiljnih radova na dolaznoj stanici. To se ja pitam i nisam jedini ovdje.
Me'scini je problem sto je vecina ljudi Dzekosa na polaznoj angazovana da se to sredi u roku jer ce tu biti kamere i zvanice 6 aprila. A gore mozemo s turistima i pored mjesalica za beton hodati u aprilu. :|
kad su najveci minusi sad bili i snijeg ljudi su isli raditi gore. dakle nije da se ne radi nego ima i to koliko vremenski uslovi dopustaju. ljudi su morali pjeske dio puta nositi materijal jer kombi i auta nisu mogli izaci do kraja. jednostavno uslovi katastrofa bili. ima Dzekos dovoljan broj ljudi, radi se.

ima jos mjesec dana do otvaranja, SCC je otvoren pa je polovina zjapila prazna i radovi nastavljeni nakon otvorenja. tako da ono sto gradjane prvenstveno zanima ce raditi, a sad tamo supermarket, hoce li biti sendvica u kaficu ili samo kafa, hoce li se kafic otvoriti 6. aprila ili 15. aprila je manje vise nebitno. ono sto je bitno ce biti ispostovano, moraju :D
A sta su radili prije zime i ovih minusa i snijega? Kako su ljudi (drugi izvođač) mogli postaviti napojni kabal od trafostanice do objekta po najvecem snijegu i minusima? Oni su svjesno ili nesvjesno pažnju posvetili polaznoj stanici, a zbog veličine i lokacije objekta trebali su više raditi na dolaznoj stanici, pogotovo dok je vrijeme bilo povoljnije. Znali su šta ih očekuje zimi na dolaznoj stanici i taj gubitak vremena, koji je bio neizbježan, su trebali nadoknaditi prije zime. Ali ko i svaki izvođač, oni odmah računaju sa probijanjem rokova i sa tim naknadim završavanjem radova, jer svi oni imaju političke veze i talove i znaju da im niko ništa ne može.

Je li normalno da se žičara pusti u pogon a da se ne završi krov iznad pristupne platvorme, da ne završe fasadu, vanjsko uređenje, stepeništa... Nije priča više oko restorana, kafića itd, ljudi treba da hodaju nekim improvizovanim stazama kada izađu iz objekta, da gledaju kada će im nešto pasti na glavu. Bespotrebno se žuri sa otvaranjem, a samo će se napraviti ruglo i pokvariti ukupni dojam. To se fino produži rok za otvaranje zicare, a izvođača udariš po đepu, jer je njegove krivice 90%. Ali ovo je Bosna...
User avatar
Thorgerson
Posts: 8532
Joined: 15/04/2015 11:26

#1353 Re: Sarajevska zicara?

Post by Thorgerson »

Ovo ce biti nazor otvoreno 6. aprila, Sidran ce se uslikati sa ekipom, onda ce se zatvoriti, pa ce objaviti novi datum otvaranja.
made_in_sarajevo
Posts: 5579
Joined: 06/05/2013 23:05

#1354 Re: Sarajevska zicara?

Post by made_in_sarajevo »

spavali i rostiljali, cuo sam cak da su janje okrenuli.

ti si mi nesto puno ljut, jesu li te ispalili za posao preko tendera ili Skaka nije htio pare pa te tako ispalili, a mozda si samo najpametniji ali na forumu?
User avatar
shake69
Posts: 7601
Joined: 18/06/2011 01:21
Location: Soukbunar

#1355 Re: Sarajevska zicara?

Post by shake69 »

made_in_sarajevo wrote:spavali i rostiljali, cuo sam cak da su janje okrenuli.

ti si mi nesto puno ljut, jesu li te ispalili za posao preko tendera ili Skaka nije htio pare pa te tako ispalili, a mozda si samo najpametniji ali na forumu?
Koliko se inace ceka upotrebna dozvola za zicaru? Kontam kad sve bude gotovo, kako ce se i to uklopiti do 6 aprila?
User avatar
holowey
Posts: 8431
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#1356 Re: Sarajevska zicara?

Post by holowey »

made_in_sarajevo wrote:spavali i rostiljali, cuo sam cak da su janje okrenuli.

ti si mi nesto puno ljut, jesu li te ispalili za posao preko tendera ili Skaka nije htio pare pa te tako ispalili, a mozda si samo najpametniji ali na forumu?
kad su mogli u centru na mostu festina lente okrenuti jagnje, sto ne bi mogli u sumi? 8-)
made_in_sarajevo
Posts: 5579
Joined: 06/05/2013 23:05

#1357 Re: Sarajevska zicara?

Post by made_in_sarajevo »

holowey wrote:
made_in_sarajevo wrote:spavali i rostiljali, cuo sam cak da su janje okrenuli.

ti si mi nesto puno ljut, jesu li te ispalili za posao preko tendera ili Skaka nije htio pare pa te tako ispalili, a mozda si samo najpametniji ali na forumu?
kad su mogli u centru na mostu festina lente okrenuti jagnje, sto ne bi mogli u sumi? 8-)
i to jedno samo, mozes misliti bruke.

shake ne znam oko papira i dokumentacije, vjerujem da ce stranka pogurati ako zapne
faraon_sa
Posts: 76
Joined: 21/07/2007 16:41

#1358 Re: Sarajevska zicara?

Post by faraon_sa »

made_in_sarajevo wrote:spavali i rostiljali, cuo sam cak da su janje okrenuli.

ti si mi nesto puno ljut, jesu li te ispalili za posao preko tendera ili Skaka nije htio pare pa te tako ispalili, a mozda si samo najpametniji ali na forumu?
Nema potrebe za uvredama, tebe direktno nisam nigdje prozvao ali ocigledno imas potrebu braniti Dzekos... Ja nemam nikakve veze ni sa Skakom ni sa izvodjenjem radova na Zicari, nisam ostecen ni u jednom pogledu, ali sam dobro upoznat sa cijelim projektom od samog pocetka, kada ti vjerovatno nisi ni znao lokacije objekata. Mozda je tebi uredu da se kasni sa radovima, a probijanje rokova normalna pojava... ali meni nije i nikad nece biti, osim ako ne postoje opravdani razlozi. Ovdje oni nisu postojali, bar ne u tolikoj mjeri da se ne moze izbjeci probijanje rokova. Kako je Leitner svoj dio posla uspio zavrsiti na vrijeme? Tako sto ljudi rade udarnicki i posteno. Prije 3 sedmice na gornjoj stanici snijeg dobro zapadao, al njihovi radnici uveliko rade garazu za gondole. Dzekosa niti ostalih podizvodjaca nema, kaze vratili se sa pola puta, nisu mogli doci od snijega...

Sve ovo mislim i za ostale projekte u ovoj drzavi gdje se redovno probijaju rokovi (izuzetaka je malo) i gdje se izvodjaci bahato ponasaju i rok im ne znaci nista. A to je tako jer su oni ujedno i servis za izvlacenje para i svi znamo da nema vece investicije a da neki glavesina nije dobro zakicen, pa su prema tome ti isti Izvodjaci zasticeni kao medjedi. A sve to od nasih para, naravno...
made_in_sarajevo
Posts: 5579
Joined: 06/05/2013 23:05

#1359 Re: Sarajevska zicara?

Post by made_in_sarajevo »

faraon_sa wrote:
made_in_sarajevo wrote:spavali i rostiljali, cuo sam cak da su janje okrenuli.

ti si mi nesto puno ljut, jesu li te ispalili za posao preko tendera ili Skaka nije htio pare pa te tako ispalili, a mozda si samo najpametniji ali na forumu?
Nema potrebe za uvredama, tebe direktno nisam nigdje prozvao ali ocigledno imas potrebu braniti Dzekos... Ja nemam nikakve veze ni sa Skakom ni sa izvodjenjem radova na Zicari, nisam ostecen ni u jednom pogledu, ali sam dobro upoznat sa cijelim projektom od samog pocetka, kada ti vjerovatno nisi ni znao lokacije objekata. Mozda je tebi uredu da se kasni sa radovima, a probijanje rokova normalna pojava... ali meni nije i nikad nece biti, osim ako ne postoje opravdani razlozi. Ovdje oni nisu postojali, bar ne u tolikoj mjeri da se ne moze izbjeci probijanje rokova. Kako je Leitner svoj dio posla uspio zavrsiti na vrijeme? Tako sto ljudi rade udarnicki i posteno. Prije 3 sedmice na gornjoj stanici snijeg dobro zapadao, al njihovi radnici uveliko rade garazu za gondole. Dzekosa niti ostalih podizvodjaca nema, kaze vratili se sa pola puta, nisu mogli doci od snijega...

Sve ovo mislim i za ostale projekte u ovoj drzavi gdje se redovno probijaju rokovi (izuzetaka je malo) i gdje se izvodjaci bahato ponasaju i rok im ne znaci nista. A to je tako jer su oni ujedno i servis za izvlacenje para i svi znamo da nema vece investicije a da neki glavesina nije dobro zakicen, pa su prema tome ti isti Izvodjaci zasticeni kao medjedi. A sve to od nasih para, naravno...
ja nisam uopste vrijedjao, a to da nisam znao za lokacije i kakav ce biti projekat zajebo si se malo ali eto. jedno je izaci sa dzipom 4x4 kakve imaju Italijani,a drugo je upaliti kamion pun betona, materijala pa odvuci gore. pa tako dodje lik i kaze vozim ja,a provalija me vuce pa jedva se vratio nazad da ne ode u neku stvar.
User avatar
Thorgerson
Posts: 8532
Joined: 15/04/2015 11:26

#1360 Re: Sarajevska zicara?

Post by Thorgerson »

Iskreno, meni uopste nije bitno hoce li biti zavrsena u aprilu ili maju ili junu. Cekalo se dugo moze se jos cekati, bolje i to nego zuriti na minusima, pa da neko strada.

I ako bude kasnjenja, ovo je nikakvo kasnjenje, koliko se kasni sa ostalim projektima.
User avatar
So What!
Posts: 11155
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#1361 Re: Sarajevska zicara?

Post by So What! »

Testiranje gondola Sarajevske žičare - 07. 03. 2018. @ Mirsad Berbić

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
User avatar
karanana
Posts: 47238
Joined: 26/02/2004 00:00

#1362 Re: Sarajevska zicara?

Post by karanana »

a da stave malo tereta unutra, cisto da simuliraju raju. mozda kakvu kravu, ovcu, vrecu cementa......
zlajapravaraja
Posts: 4039
Joined: 23/10/2009 12:56

#1363 Re: Sarajevska zicara?

Post by zlajapravaraja »

Treba to ofarbati u malo prijateljskije boje. Valjda će.
User avatar
spree
Posts: 7878
Joined: 04/04/2009 02:10
Location: oʌǝɾɐɹɐs

#1364 Re: Sarajevska zicara?

Post by spree »

zlajapravaraja wrote:Treba to ofarbati u malo prijateljskije boje. Valjda će.
ima 5 ofarbanih. olimpijske boje ovo ono. ima i ona jedna sto su je ofarbali (ili nalijepili stickere) u bojama zastave. mada meni su ove crne bolje. da su bogdnom sve ovakve "stelth".

sad pice prazne, ali je vec bilo testiranja pod opterecenjem i sigurno ce biti jos.

jos manje od mjesec :bih: :bih:
made_in_sarajevo
Posts: 5579
Joined: 06/05/2013 23:05

#1365 Re: Sarajevska zicara?

Post by made_in_sarajevo »

karanana wrote:a da stave malo tereta unutra, cisto da simuliraju raju. mozda kakvu kravu, ovcu, vrecu cementa......
Procita negdje sad testiraju motore, sajle, gondole i alicno bez tereta. Kad ovo zavrse onda ce ih tovariti, valjda :D
User avatar
trambusek88
Posts: 4808
Joined: 03/10/2009 23:51

#1366 Re: Sarajevska zicara?

Post by trambusek88 »

spree wrote:
zlajapravaraja wrote:Treba to ofarbati u malo prijateljskije boje. Valjda će.
ima 5 ofarbanih. olimpijske boje ovo ono. ima i ona jedna sto su je ofarbali (ili nalijepili stickere) u bojama zastave. mada meni su ove crne bolje. da su bogdnom sve ovakve "stelth".

sad pice prazne, ali je vec bilo testiranja pod opterecenjem i sigurno ce biti jos.

jos manje od mjesec :bih: :bih:
Plavu su oblijepili bojama zastave.
User avatar
trambusek88
Posts: 4808
Joined: 03/10/2009 23:51

#1367 Re: Sarajevska zicara?

Post by trambusek88 »

User avatar
Dope_Man
Posts: 7775
Joined: 03/06/2016 16:31

#1368 Re: Sarajevska zicara?

Post by Dope_Man »

karanana wrote:a da stave malo tereta unutra, cisto da simuliraju raju. mozda kakvu kravu, ovcu, vrecu cementa......
Kad su prva testiranja radili krajem januara bile su pod teretom 880 kg.
User avatar
shake69
Posts: 7601
Joined: 18/06/2011 01:21
Location: Soukbunar

#1369 Re: Sarajevska zicara?

Post by shake69 »

Tacno se vidi, tamo gdje se pitaju i odgovoraju stranci nema zime. Italijanski Leitner najbolji dokaz -od pocetka ozbiljan i ocigledno ce ispostovati zadate rokove za pustanje u rad gondola 6 aprila.
Tamo gdje su bosanske firme poput Dzekosa koji radi polaznu i dolaznu stanicu, od starta zatezanja i kmecanja zbog sveg ai svasta samo da se opravda probijanje rokova. :sad:
User avatar
nineinchnails
Posts: 1667
Joined: 24/02/2009 12:09

#1370 Re: Sarajevska zicara?

Post by nineinchnails »

Kabine imaju sjedala?
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#1371 Re: Sarajevska zicara?

Post by bitanga_sa_otesa »

imaju i tus kabine :lol:
made_in_sarajevo
Posts: 5579
Joined: 06/05/2013 23:05

#1372 Re: Sarajevska zicara?

Post by made_in_sarajevo »

Evo kazu na tvsa vijesti grad donio odluku da ce stanicni objekti biti nazvani po Rami Biberu, radniku zicare koji je ubijen u ratu. Skaka opet kaze bit ce gotovo do 6 aprila jer i vrijeme ide na ruku sad. Eto dzaba ste se brinuli
User avatar
Thorgerson
Posts: 8532
Joined: 15/04/2015 11:26

#1373 Re: Sarajevska zicara?

Post by Thorgerson »

Ne svidja mi se ta ideja oko imena. Ali nimalo. Covjeku treba odati pocast na drugi nacin. Ali eto Skaka zna bolje.

I generalno citava da ideja pocasti zrtvama gubi na ovaj nacin je totalna fula. Jos prije 20 godina je trebalo postaviti jedan grandiozni spomenik civilnim zrtavam rata, spomenik u sred grada, osmisliti i urediti da zna sta je, i kome je namjenjeno. Okupiti sve moguce strucnjake da to naprave i urede. I da bude namjenejno svim stradalim građanima ovoga grada.

Ovako imamo na hiljade nekakvih fontana, cesmi, kamen obiljezlja koja su zapusetena i 70% gradjana ne zna ni kome su namjenjena ni zasto. I umjesto 500 obiljezavanja koja se desavaju godisnje, moglo bi se na tom centralnom mjestu jednom obiljeziti i opomenuti buduce generacije.

Ali eto...sta ce ona raditi ovi likovi poput skake, valja se slikati svako 5 dana pored nekakvog spomenika, ostavit cvijece i idi dalje i skupljati jeftine poene na ovaj nacin. Nit zna zasto se tu slikao ni nista.
User avatar
Thorgerson
Posts: 8532
Joined: 15/04/2015 11:26

#1374 Re: Sarajevska zicara?

Post by Thorgerson »

made_in_sarajevo wrote:Evo kazu na tvsa vijesti grad donio odluku da ce stanicni objekti biti nazvani po Rami Biberu, radniku zicare koji je ubijen u ratu. Skaka opet kaze bit ce gotovo do 6 aprila jer i vrijeme ide na ruku sad. Eto dzaba ste se brinuli
Znaci do 6. jula.
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#1375 Re: Sarajevska zicara?

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

bitanga_sa_otesa wrote:imaju i tus kabine :lol:
I čajnu kuhinju imaju, saso mange. :mrgreen:
Post Reply