Sarajevo vs gradovi u EU?

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#1 Sarajevo vs gradovi u EU?

Post by VjecitiStudent »

Sengenske vize su ukinute, putovali smo malo naokolo, kakve su impresije, u cemu smo bolji, u cemu smo gori u odnosu na posjecene gradove?
ins
Posts: 2711
Joined: 12/05/2005 10:50

#2 Re: Sarajevo vs gradovi u EU?

Post by ins »

Porediti sa gradovima u EU ili gradovima u Zapadnoj Evropi, razlika medju njima je drasticna?
User avatar
fidoremilienko
Posts: 9568
Joined: 17/08/2010 10:34
Location: You are here!

#3 Re: Sarajevo vs gradovi u EU?

Post by fidoremilienko »

Sarajevo vs gradovi u okruzenju, pa onda mozemo na EU! :)
User avatar
touch brain
Posts: 579
Joined: 28/01/2012 23:22
Location: negdje na moru

#4 Re: Sarajevo vs gradovi u EU?

Post by touch brain »

fidoremilienko wrote:Sarajevo vs gradovi u okruzenju, pa onda mozemo na EU! :)

slazem se...razlika izmedju na primjer Zagreba i Sarajeva je ogromna;moze se mjerit u svjetlosnim godinama (a Zagreb je selendra u odnosu na jedan Bec)
Last edited by touch brain on 16/04/2012 12:24, edited 1 time in total.
User avatar
casper_
Posts: 1096
Joined: 24/06/2010 12:26

#5 Re: Sarajevo vs gradovi u EU?

Post by casper_ »

Sarajevo je jad od grada.
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#6 Re: Sarajevo vs gradovi u EU?

Post by Bodkin »

nemoj da poredimo, pascemo u depresiju
User avatar
-LIBERO-
Čiča Gliša
Posts: 15604
Joined: 11/02/2008 01:27
Location: Vedran Puljic R.I.P- Istina za Vedrana!-Nepravda bilo gdje, prijetnja je pravdi svugdje-M.L.King.

#7 Re: Sarajevo vs gradovi u EU?

Post by -LIBERO- »

Na jednu stranu sto vecina nas nije objektivna u tom sudu. Sarajevo je grad kojeg ja licno dozivljavam k'o clana familije :D , nesto moje, nesto jako jako drago. Ali Sarajevo je daleko od vecine ozbiljnih gradova. Po mnogim osnovama, svidilo se to nekome ili ne.
Last edited by -LIBERO- on 17/04/2012 13:41, edited 1 time in total.
User avatar
scorpion7
Posts: 583
Joined: 25/05/2007 13:56
Location: JUG JUG JUG

#8 Re: Sarajevo vs gradovi u EU?

Post by scorpion7 »

-LIBERO- wrote:Na jednu stran sto vecina nas nije objektivna u tom sudu. Sarajevo je grad kojeg la licno dozivljavam k'o clana familije :D , nesto moje, nesto jako jako drago. Ali Sarajevo je daleko od vecine ozbiljnih gradova. Po mnogim osnovama, svidlo se to nekome ili ne.
E vidis moram se slozit sa tvojim misljenjem mada mi dolazis od onih odozgo :D Ovo ostalo sto covjek vidi, vazda nekako moze zamjenit...ko curu.... al kad me odma organ skrene poslije naplatnih kucica i i na pitanje koliko sam vozio kaze : "vozio si 20 maraka" znam da sam doso kuci :D :D
Haettenschweiler
Posts: 635
Joined: 15/03/2010 18:29

#9 Re: Sarajevo vs gradovi u EU?

Post by Haettenschweiler »

Najveći nedostatak Sarajeva su njegova silna divlja naselja koja onemogućuju rast i razvoj grada.
Sarajevo ne mora izgledati ovako:
Image
Ali zar mora izgledati ovako:
Image
Konjanik
Posts: 417
Joined: 18/01/2009 11:09

#10 Re: Sarajevo vs gradovi u EU?

Post by Konjanik »

VjecitiStudent wrote:Sengenske vize su ukinute, putovali smo malo naokolo, kakve su impresije, u cemu smo bolji, u cemu smo gori u odnosu na posjecene gradove?
putna infrastruktura u SJJ je strasno losa ako se usporedi sa gradovima u EU osim toga kod je nas je grad nekako siv i stambeni soliteri su jos uvijek u uzasnom stanju da ne navodi kako po cijelom Sarajevu jos ima masa stambenih zgrada u kojima jos uvijek su fasade isarane granatama,gelerima i metcima..na srecu sve se to moze promijenit al zahtjeva malo vise napora kod vlasti
User avatar
touch brain
Posts: 579
Joined: 28/01/2012 23:22
Location: negdje na moru

#11 Re: Sarajevo vs gradovi u EU?

Post by touch brain »

Haettenschweiler wrote:Najveći nedostatak Sarajeva su njegova silna divlja naselja koja onemogućuju rast i razvoj grada.
Sarajevo ne mora izgledati ovako:
http://thefuturebuzz.com/pics/viral%20i ... hicago.jpg
Ali zar mora izgledati ovako:
ne mora izgledat tako ali za pocetak bi bilo dobro da se neki nauce kulturi i nebacaju smece po parkovima,cestama...
prije par mjeseci,otvorio prozor i krenuo da zapalim cigaru kad mi proleti kesa smeca pored glave :run: kad mi netko kaze da je sarajevo metropola opalio bi mu samar
Last edited by touch brain on 16/04/2012 13:09, edited 1 time in total.
User avatar
sinuhe
Posts: 11488
Joined: 03/06/2011 11:33

#12 Re: Sarajevo vs gradovi u EU?

Post by sinuhe »

Metropola - grad ciji znacaj prelazi granice drzave.
Najbliza metropola je Bec.
User avatar
zecko_kupuz
Posts: 2315
Joined: 11/01/2008 14:58
Location: Sarajevo

#13 Re: Sarajevo vs gradovi u EU?

Post by zecko_kupuz »

Zato će i održati svjetski forum urbanizma ovdje - da pokažu na licu mjesta kako ne treba. :D
User avatar
ljevoruki
Posts: 4754
Joined: 20/05/2011 22:49

#14 Re: Sarajevo vs gradovi u EU?

Post by ljevoruki »

Mislim da smo malo previse kriticki raspolozeni prema Sarajevu (i neka smo, samo tako ce biti bolje i ljepse)
Trava je uvijek zelenija na drugoj strani ulice i drugi gradovi su ljepsi ali ni jedan nema dusu kao Sarajevo, slike i mirise jedinstvene u svijetu.
Kad odemo negdje drugo mi vidimo samo ono sto i svi drugi turisti vide, znaci te neke dijelove grada koji su lijepi i napucani i ostavljaju lijep dojam.
Vjerujte da i Pariz, London, Bec, Milano imaju svoj Buljakov potok i Sokolovic koloniju samo mi tamo ne idemo pa mislimo da i ne postoji.
Zar mislite da desetine hiljada turista svake godine obilaze Sarajevo jer je rupa, prljava i zapustena?
Sarajevo je atrakcija, to sto nasi turisticki radnici (ako ih ima) i vlasti ne znaju to iskoristiti nije tema ove emisije.
Ovo pise Sarajlija na "privremenom" radu u USA, koji je obisao vecinu evropskih metropola i dobar dio Amerike.
:bih:
User avatar
Better Man
Posts: 16773
Joined: 01/10/2006 20:10

#15 Re: Sarajevo vs gradovi u EU?

Post by Better Man »

Kad malo jaca kisa padne vidis na nasim semaforima,tj pjesackim prelazima u Titovoj (vjerujem da je tako i u drugim djelovima grada) velike lokve koje moras zaobilaziti ako ne zelis da budes mokar. Ovo je samo jedan primjer na kojem se jasno vidi da je Sarajevo jedna obicna kasaba! Dalje primjere ne bih navodio, jer bi se jos vise vidjelo koliko je Sarajevo zaostalo za gradovima u susjedstvu poput Zagreba, Ljubljane, Beograda, Novog Sada, a da ne spominjem Evropske metropole za koje su ovi nabrojani gradovi iz susjedstva kasabe!
FrankSlade
Posts: 297
Joined: 07/03/2012 23:47

#16 Re: Sarajevo vs gradovi u EU?

Post by FrankSlade »

^^Zar je moguce da nisi London spomenuo :shock:
User avatar
touch brain
Posts: 579
Joined: 28/01/2012 23:22
Location: negdje na moru

#17 Re: Sarajevo vs gradovi u EU?

Post by touch brain »

ljevoruki wrote:Mislim da smo malo previse kriticki raspolozeni prema Sarajevu (i neka smo, samo tako ce biti bolje i ljepse)
Trava je uvijek zelenija na drugoj strani ulice i drugi gradovi su ljepsi ali ni jedan nema dusu kao Sarajevo, slike i mirise jedinstvene u svijetu.
Kad odemo negdje drugo mi vidimo samo ono sto i svi drugi turisti vide, znaci te neke dijelove grada koji su lijepi i napucani i ostavljaju lijep dojam.
Vjerujte da i Pariz, London, Bec, Milano imaju svoj Buljakov potok i Sokolovic koloniju samo mi tamo ne idemo pa mislimo da i ne postoji.
Zar mislite da desetine hiljada turista svake godine obilaze Sarajevo jer je rupa, prljava i zapustena?
Sarajevo je atrakcija, to sto nasi turisticki radnici (ako ih ima) i vlasti ne znaju to iskoristiti nije tema ove emisije.
Ovo pise Sarajlija na "privremenom" radu u USA, koji je obisao vecinu evropskih metropola i dobar dio Amerike.
:bih:
normalno da je trava zelenija u susjedstvu jer je kod nas trava prekrivena smecem :-) sto se tice turista,dosta njih zamjera necistocu,wc-e od kojih covjeka uhvati jeza i da ne nabrajam vise jer bi lista bila jako dugacka
User avatar
Entropio
Posts: 7808
Joined: 21/11/2010 21:49

#18 Re: Sarajevo vs gradovi u EU?

Post by Entropio »

.
Haettenschweiler
Posts: 635
Joined: 15/03/2010 18:29

#19 Re: Sarajevo vs gradovi u EU?

Post by Haettenschweiler »

ljevoruki wrote:Mislim da smo malo previse kriticki raspolozeni prema Sarajevu (i neka smo, samo tako ce biti bolje i ljepse)
Trava je uvijek zelenija na drugoj strani ulice i drugi gradovi su ljepsi ali ni jedan nema dusu kao Sarajevo, slike i mirise jedinstvene u svijetu.
Kad odemo negdje drugo mi vidimo samo ono sto i svi drugi turisti vide, znaci te neke dijelove grada koji su lijepi i napucani i ostavljaju lijep dojam.
Vjerujte da i Pariz, London, Bec, Milano imaju svoj Buljakov potok i Sokolovic koloniju samo mi tamo ne idemo pa mislimo da i ne postoji.
Zar mislite da desetine hiljada turista svake godine obilaze Sarajevo jer je rupa, prljava i zapustena?
Sarajevo je atrakcija, to sto nasi turisticki radnici (ako ih ima) i vlasti ne znaju to iskoristiti nije tema ove emisije.
Ovo pise Sarajlija na "privremenom" radu u USA, koji je obisao vecinu evropskih metropola i dobar dio Amerike.
:bih:
Svi evropski gradovi imaju svoja naselja koja bi najradije sakrili. Čak i u najbogatijim gradovima možeš naći naselja gdje moraš strahovati za život, gdje diler stoji na svakom ćošku, gdje fasade spadaju sa zidova, gdje su dječija igrališta pretvorena u deponije hepatitisom i sidom zaraženih špica,...ali nigdje u Evropi nećeš naći toliko divlje gradnje kao u Sarajevu (osim možda u Prištini). Po tome Sarajevo definitivno više liči na gradove Bliskog istoka ili Južne Amerike.

Priština
Image

Kairo
Image

La Paz
Image
Image
User avatar
hamalalija
Posts: 339
Joined: 16/03/2012 08:59

#20 Re: Sarajevo vs gradovi u EU?

Post by hamalalija »

Prikladan naslov bi bio Sarajevo vs predgradja glavnih gradova banana zemalja.
Pa pogledajte ulaze u Sarajevo je li se stevce utisak da ulazite u glavni grad, pogledajte rajlovca pa ljepsi ulaz u grad ima Zepce.
Dajte spusitet se na zemlju, Sarajevo je najvece selo na balkanu.
nova_korisnica
Posts: 1207
Joined: 19/09/2008 12:48

#21 Re: Sarajevo vs gradovi u EU?

Post by nova_korisnica »

ne vidim puno smisla u poredjenju jednog grada u kojem zivis i grada u kojem boravis nekoliko dana (mozda cak i mjeseci) kao turista...percepcija je skroz drugacija iz ove dvije razlicite perspektve...
na ovo odgovor mogu dati ljudi koji su iz drugih gradova a boravili su turisticki u Sa i nekom x gradu...
Salonski Kriticar
Posts: 227
Joined: 01/07/2010 16:49

#22 Re: Sarajevo vs gradovi u EU?

Post by Salonski Kriticar »

Glavni gradovi evropskih zemalja svojim gradjanima osiguravaju tekucu vodu 24 sata dnevno.
sgunited
Posts: 307
Joined: 15/05/2011 02:10
Location: Sarajevo

#23 Re: Sarajevo vs gradovi u EU?

Post by sgunited »

prvo uzmite u obzir da je Sarajevo specifican grad ako se gleda okruzenje, pa vecina tih gradova sa kojima se uporedjuje je napravljena na ravnicama a Sa je u dolini, pa ne mozete ocekivati da se na vratniku npr. prave zgrade
druga stvar uzmite u obzir da je ovaj grad pio sav u rusevinama ne tako davno (17 godina)...slazem se da ima jos dosta toga da se radi ali mislim da bi neke jednostavne stvari dosta doprinijele tome, npr. da se uradi dobar asfalt u citavom gradu, po meni pod br.1, dalje da se obnovi ovo srusenih zgrada sto je ostalo, posebno ova kod katedrale, ona dionica izmedju skenderije i m.dvora (prema gradu) i bivsi dom penzionera u nedzaricima...to su neke osnovne stvari plus naravno a mora biti cistiji a ove kuce po brdskim naseljima su nekako i nase obiljezije i to barem po meni ne izgleda toliko ruzno, nije ni u tom Becu sve tako fantasticno, centar im je veci i dosta uredjeniji ali kad izadjes iz tog centra nije to nista posebno
Haettenschweiler
Posts: 635
Joined: 15/03/2010 18:29

#24 Re: Sarajevo vs gradovi u EU?

Post by Haettenschweiler »

sgunited wrote:prvo uzmite u obzir da je Sarajevo specifican grad ako se gleda okruzenje, pa vecina tih gradova sa kojima se uporedjuje je napravljena na ravnicama a Sa je u dolini, pa ne mozete ocekivati da se na vratniku npr. prave zgrade
druga stvar uzmite u obzir da je ovaj grad pio sav u rusevinama ne tako davno (17 godina)...slazem se da ima jos dosta toga da se radi ali mislim da bi neke jednostavne stvari dosta doprinijele tome, npr. da se uradi dobar asfalt u citavom gradu, po meni pod br.1, dalje da se obnovi ovo srusenih zgrada sto je ostalo, posebno ova kod katedrale, ona dionica izmedju skenderije i m.dvora (prema gradu) i bivsi dom penzionera u nedzaricima...to su neke osnovne stvari plus naravno a mora biti cistiji a ove kuce po brdskim naseljima su nekako i nase obiljezije i to barem po meni ne izgleda toliko ruzno, nije ni u tom Becu sve tako fantasticno, centar im je veci i dosta uredjeniji ali kad izadjes iz tog centra nije to nista posebno
Gradnja u kotlinama jeste komplikovanija ali ne znači da se ne može odraditi planski i kvalitetno.
U Austriji, Švicarskoj, Francuskoj i Italiji možeš naći stotine gradova sa sličnim ili čak gorim terenskim uslovima ali njima nikada ne bi palo na pamet da dozvole narodu da gradi gdje hoće i kako hoće.

Image

U Sarajevu je divlja gradnja dovela do toga da dobar dio stanovništva nikada neće moći uživati u čarima i dražima putne signalizacije, javnog prijevoza, priključka na kanalizacijsku mrežu, zimskog održavanja saobraćajnica, trotoara...
I zamolio bih te da ne kriviš rat za takvo stanje u našem glavnom gradu. U Evropi postoje hiiljade gradova koji su bili razrušeni do temelja (Berlin, Dresden), koji su pored toga primili stotine hiljada izbjeglica ali svejedno nikome nije palo na pamet da dozvoli narodu da gradi gdje hoće i kako hoće.
Image
User avatar
p206
Posts: 7949
Joined: 23/06/2011 07:23
Location: Medžika Džonsona br. 72

#25 Re: Sarajevo vs gradovi u EU?

Post by p206 »

više sranja na jednoj stranici nisam pročitao
Post Reply