Sarajevo - velike i male tajne

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
shake69
Posts: 7601
Joined: 18/06/2011 01:21
Location: Soukbunar

#576 Re: Sarajevo - velike i male tajne

Post by shake69 »

julisiz es grant wrote:
muha_sa wrote:
Banksy wrote:evo ih,

Aeroplan, kafana, Kamerić Meho, Prest. Petra 4, tel 26-06

Amerikanac, restoracija, Nastić T. Zorka, Kralja Petra 64, tel 37-55

Hadžibajrić Ferid, aščinica, Baščaršija 81, tel 39-06
:kiss: :kiss:

imal "Mrkva" :? Bravadziluk--Ejub Mrkva
Nije bilo Mrkve 30-ih godina, Muha :)
Evo je na ovoj slici desno od Valtera, ali 70/71:

Image
Ma je li ovo stvarno ulica Bravadziluk? Nekako mi preblizu Begova dzamija a znam da se ulica restaurirala cijelom duzinom od kafica Rock do “Staklo” i Skakine brijacnice.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#577 Re: Sarajevo - velike i male tajne

Post by julisiz es grant »

Jeste Bravadžiluk. Naprijed se vidi zid harema Baščarsijke džamije i na tom je mjestu sada Steak house Branke Sovrlić.
Kad se pogleda cijeli kadar u filmu (ima film na YT), vidi se kratko dio Vijećnice na suprotnom kraju ulice.
User avatar
muha_sa
Posts: 128457
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#578 Re: Sarajevo - velike i male tajne

Post by muha_sa »

julisiz es grant wrote:Jeste Bravadžiluk. Naprijed se vidi zid harema Baščarsijke džamije i na tom je mjestu sada Steak house Branke Sovrlić.
Kad se pogleda cijeli kadar u filmu (ima film na YT), vidi se kratko dio Vijećnice na suprotnom kraju ulice.
:thumbup:

par metara od mjesta gdje onaj momcic sjedi je brijacnica/berbernica Skake :-D

u cevabdžinici kod Mrkve tad je za roštiljem radio vlasnik "Želje" Šahin
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#579 Re: Sarajevo - velike i male tajne

Post by tempuser »

Jes' fakat, kao da je bilo u 18. vijeku da je Sahin radio kod Mrkve.
User avatar
shake69
Posts: 7601
Joined: 18/06/2011 01:21
Location: Soukbunar

#580 Re: Sarajevo - velike i male tajne

Post by shake69 »

muha_sa wrote:
julisiz es grant wrote:Jeste Bravadžiluk. Naprijed se vidi zid harema Baščarsijke džamije i na tom je mjestu sada Steak house Branke Sovrlić.
Kad se pogleda cijeli kadar u filmu (ima film na YT), vidi se kratko dio Vijećnice na suprotnom kraju ulice.
:thumbup:

par metara od mjesta gdje onaj momcic sjedi je brijacnica/berbernica Skake :-D

u cevabdžinici kod Mrkve tad je za roštiljem radio vlasnik "Želje" Šahin
Muha, onaj momcic sjedi ispred danasnje slasticarne Sport koja je takodjer od Fidanija. Desno, dvokatnica je Bosna buregdzinica.
A nisam znao da je Sahin radio za rostiljem u Mrkvi? Stvarno?
User avatar
duga puska
Posts: 821
Joined: 08/02/2012 21:40

#581 Re: Sarajevo - velike i male tajne

Post by duga puska »

shake69 wrote:
muha_sa wrote:
julisiz es grant wrote:Jeste Bravadžiluk. Naprijed se vidi zid harema Baščarsijke džamije i na tom je mjestu sada Steak house Branke Sovrlić.
Kad se pogleda cijeli kadar u filmu (ima film na YT), vidi se kratko dio Vijećnice na suprotnom kraju ulice.
:thumbup:

par metara od mjesta gdje onaj momcic sjedi je brijacnica/berbernica Skake :-D

u cevabdžinici kod Mrkve tad je za roštiljem radio vlasnik "Želje" Šahin
Muha, onaj momcic sjedi ispred danasnje slasticarne Sport koja je takodjer od Fidanija. Desno, dvokatnica je Bosna buregdzinica.
A nisam znao da je Sahin radio za rostiljem u Mrkvi? Stvarno?
ima njih jos dodta sto su kod mrkve zanat ucili.
User avatar
muha_sa
Posts: 128457
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#582 Re: Sarajevo - velike i male tajne

Post by muha_sa »

shake69 wrote:
muha_sa wrote:
julisiz es grant wrote:Jeste Bravadžiluk. Naprijed se vidi zid harema Baščarsijke džamije i na tom je mjestu sada Steak house Branke Sovrlić.
Kad se pogleda cijeli kadar u filmu (ima film na YT), vidi se kratko dio Vijećnice na suprotnom kraju ulice.
:thumbup:

par metara od mjesta gdje onaj momcic sjedi je brijacnica/berbernica Skake :-D

u cevabdžinici kod Mrkve tad je za roštiljem radio vlasnik "Želje" Šahin
Muha, onaj momcic sjedi ispred danasnje slasticarne Sport koja je takodjer od Fidanija. Desno, dvokatnica je Bosna buregdzinica.
A nisam znao da je Sahin radio za rostiljem u Mrkvi? Stvarno?
:thumbup:

jeste-radio Šahin i brat mu Hasan :)
User avatar
duga puska
Posts: 821
Joined: 08/02/2012 21:40

#583 Re: Sarajevo - velike i male tajne

Post by duga puska »

Kad se pogleda cijeli kadar u filmu (ima film na YT), vidi se kratko dio Vijećnice na suprotnom kraju ulice.[/quote]
:thumbup:

par metara od mjesta gdje onaj momcic sjedi je brijacnica/berbernica Skake :-D

u cevabdžinici kod Mrkve tad je za roštiljem radio vlasnik "Želje" Šahin[/quote]
Muha, onaj momcic sjedi ispred danasnje slasticarne Sport koja je takodjer od Fidanija. Desno, dvokatnica je Bosna buregdzinica.
A nisam znao da je Sahin radio za rostiljem u Mrkvi? Stvarno?[/quote]
:thumbup:

jeste-radio Šahin i brat mu Hasan :)[/quote]
Mislim da i Beskov brat bio DJ kod Ejuba, Besko nisam siguran, ali ima ih Jos,sjetiti cu se :D
zikamu
Posts: 2949
Joined: 10/09/2005 09:40

#584 Re: Sarajevo - velike i male tajne

Post by zikamu »

Rahmetli Ejub je krajem 60-tih doveo Sahina iz Beograda gdje je ovaj hodao ulicama sa sjekirom i testerom preko ramena i cijepao svijetu drva. Ejub je poceo razgovor sa Sahinom, ovaj mu je legao i Ejub mu je ponudio da radi kod njega u u cevabdzinici u Sarajevu. Tako je pocelo... Cinjenica je da je Sahin onako slatkorjeciv navabio dosta musterija Mrkvi ciji su cevapi u to vrijeme zvanicno bili br. 1 u bivsoj Yugi, ali zato je posto je otvorio "Zelju", povukao mnogo vise musterija za sobom, sto je Ejub itekako osjetio... Inace Ejub Mrkva je u to vrijeme cesto boravio u Beogradu, posto mu je tamo lezao tesko oboljeli jedini sin Avdo.

Image
User avatar
Thorgerson
Posts: 8487
Joined: 15/04/2015 11:26

#585 Re: Sarajevo - velike i male tajne

Post by Thorgerson »

Joj ljepote i sirine. Danas tom ulicom se ne moze proci.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#586 Re: Sarajevo - velike i male tajne

Post by tempuser »

Ja se kao djete sjecam da se u svim cevabdzinicama u koje sam isao, od Herza na Cengic Vili II, preko Cekera na Markalama do ovih renomiranih po Carsiji, sjedilo za malim stolovima i na onim onim samrlama. Danas su sve postale dizajnirane, mramor, ovo - ono, jedino se kod Zelje sa vanjske strane stolova jos sjedi tako, nekad se sjedilo i u Galatasaraju, ali nisam odavno bio. Meni eto to fali.
dimnjacar
Posts: 137
Joined: 30/11/2016 15:34

#587 Re: Sarajevo - velike i male tajne

Post by dimnjacar »

tempuser wrote:Ja se kao djete sjecam da se u svim cevabdzinicama u koje sam isao, od Herza na Cengic Vili II, preko Cekera na Markalama do ovih renomiranih po Carsiji, sjedilo za malim stolovima i na onim onim samrlama. Danas su sve postale dizajnirane, mramor, ovo - ono, jedino se kod Zelje sa vanjske strane stolova jos sjedi tako, nekad se sjedilo i u Galatasaraju, ali nisam odavno bio. Meni eto to fali.
Tačno, tako je bilo. Male stoličice uz niske stolove.
Osim toga, mogao se u čevabdžinicama samo popiti jogurt (ili čašu vode), ništa coca cola, a kamoli pivo.
Na repertoaru samo ćevapi u somunu sa lukom, sjećam se kad nije bilo ni pljeskavica ni sudžukica, a kamoli kremenadli, bubrega, šnicli, ražnjića, salata, feferona.... itd....
Jedino se mogla dobiti porcija ćevapa u kajmaku, i dodatni komad somuna :) .
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#588 Re: Sarajevo - velike i male tajne

Post by tempuser »

dimnjacar wrote: Tačno, tako je bilo. Male stoličice uz niske stolove.
Osim toga, mogao se u čevabdžinicama samo popiti jogurt (ili čašu vode), ništa coca cola, a kamoli pivo.
Na repertoaru samo ćevapi u somunu sa lukom, sjećam se kad nije bilo ni pljeskavica ni sudžukica, a kamoli kremenadli, bubrega, šnicli, ražnjića, salata, feferona.... itd....
Jedino se mogla dobiti porcija ćevapa u kajmaku, i dodatni komad somuna :) .
U moje vrijem se vec mozda mogla pojest pljeska, mada je ja nikad nisam narucio, ali ovo za jogurt je tacno, bio je onaj iz plasticne case da polizes poklopac i iz plasticne kese koji razliju u case.
Ja se ne sjecam da se igdje mogalo piva u cevabdzinici narucit, a danas mislim samo u Dzeniti, ali to je vec ascinica...
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#589 Re: Sarajevo - velike i male tajne

Post by JThomas »

pa maltene nema ni danas. bilo je nekad u zmaju na željezničkoj, ali i to je ipak na željezničkoj :mrgreen:

ako si baš, baš dobar s nunetom, pusti da uzmeš pivu iz celtica ili od omera, nekad davno iz ćumeza... :mrgreen:
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#590 Re: Sarajevo - velike i male tajne

Post by tempuser »

Puste Ceremide da sjedis u Havani i narucus pice kod njih, a hranu iz Zelje.
BTW, nisam carsijski obavjestajac pa ne znam ko je vlasnik, al ona Trica je fakat dobra navlakusa. Znak fudbalska lopta kao kod Zelje, interijer i stolovi slicni, pored Zeljo, malo dalje Zeljo 2, ovo mora da je Zeljo 3!
mad mike
Posts: 332
Joined: 06/08/2011 16:19

#591 Re: Sarajevo - velike i male tajne

Post by mad mike »

tempuser wrote:Tačno, tako je bilo. Male stoličice uz niske stolove.
Osim toga, mogao se u čevabdžinicama samo popiti jogurt (ili čašu vode), ništa coca cola, a kamoli pivo.
Na repertoaru samo ćevapi u somunu sa lukom, sjećam se kad nije bilo ni pljeskavica ni sudžukica, a kamoli kremenadli, bubrega, šnicli, ražnjića, salata, feferona.... itd....
Jedino se mogla dobiti porcija ćevapa u kajmaku, i dodatni komad somuna
Meni je nedavno jedan dedo rekao, kako se coca-cola "ubacila" pred olimpijadu u cevabdzinice... :roll:
User avatar
muha_sa
Posts: 128457
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#592 Re: Sarajevo - velike i male tajne

Post by muha_sa »

zikamu wrote:Rahmetli Ejub je krajem 60-tih doveo Sahina iz Beograda gdje je ovaj hodao ulicama sa sjekirom i testerom preko ramena i cijepao svijetu drva. Ejub je poceo razgovor sa Sahinom, ovaj mu je legao i Ejub mu je ponudio da radi kod njega u u cevabdzinici u Sarajevu. Tako je pocelo... Cinjenica je da je Sahin onako slatkorjeciv navabio dosta musterija Mrkvi ciji su cevapi u to vrijeme zvanicno bili br. 1 u bivsoj Yugi, ali zato je posto je otvorio "Zelju", povukao mnogo vise musterija za sobom, sto je Ejub itekako osjetio... Inace Ejub Mrkva je u to vrijeme cesto boravio u Beogradu, posto mu je tamo lezao tesko oboljeli jedini sin Avdo.

Image
:thumbup:
zikamu
Posts: 2949
Joined: 10/09/2005 09:40

#593 Re: Sarajevo - velike i male tajne

Post by zikamu »

Bog me ubio ako nisam znao da ces ti prvi reagovati na ovo... :mrgreen:
User avatar
muha_sa
Posts: 128457
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#594 Re: Sarajevo - velike i male tajne

Post by muha_sa »

zikamu wrote:Bog me ubio ako nisam znao da ces ti prvi reagovati na ovo... :mrgreen:
:-D

kako necu kad si me vratio u djetinjstvo :-D
alipasijaner
Posts: 1254
Joined: 01/08/2016 23:05

#595 Re: Sarajevo - velike i male tajne

Post by alipasijaner »

tempuser wrote:Puste Ceremide da sjedis u Havani i narucus pice kod njih, a hranu iz Zelje.
BTW, nisam carsijski obavjestajac pa ne znam ko je vlasnik, al ona Trica je fakat dobra navlakusa. Znak fudbalska lopta kao kod Zelje, interijer i stolovi slicni, pored Zeljo, malo dalje Zeljo 2, ovo mora da je Zeljo 3!
Neki dan sjedim u Havani i bas komentarisem 3icu.. rekoh vidi navlakuse ista Zeljo.. samo sto u njoj nikad nikog, a u Zelju ne mozes uc'... a puste Cere da se sjedne kod njih racunaju na to da ce te bit stid ako poslije cevapa ne popijes pivo :D a iskreno vise volim sjest' kod njih nego se gurat u Zelji i jos kao da sam pod obavezom da ustupim mjesto cim prije..
User avatar
duga puska
Posts: 821
Joined: 08/02/2012 21:40

#596 Re: Sarajevo - velike i male tajne

Post by duga puska »

alipasijaner wrote:
tempuser wrote:Puste Ceremide da sjedis u Havani i narucus pice kod njih, a hranu iz Zelje.
BTW, nisam carsijski obavjestajac pa ne znam ko je vlasnik, al ona Trica je fakat dobra navlakusa. Znak fudbalska lopta kao kod Zelje, interijer i stolovi slicni, pored Zeljo, malo dalje Zeljo 2, ovo mora da je Zeljo 3!
Neki dan sjedim u Havani i bas komentarisem 3icu.. rekoh vidi navlakuse ista Zeljo.. samo sto u njoj nikad nikog, a u Zelju ne mozes uc'... a puste Cere da se sjedne kod njih racunaju na to da ce te bit stid ako poslije cevapa ne popijes pivo :D a iskreno vise volim sjest' kod njih nego se gurat u Zelji i jos kao da sam pod obavezom da ustupim mjesto cim prije..
Pa mislim da ti je obaveza pice u havani platiti, a cevape Zelji kad sjednes vec kod Ceremida,
Ima piva u Sportu da se popije uz cevape, glede obicaja pijenja u cevabdzinicama.
Zakleo bih se da sam i u Zmaju hrasno vidio pivu da piju, a i kod Beska sam pored sanka vidio par paketa pive.
alipasijaner
Posts: 1254
Joined: 01/08/2016 23:05

#597 Re: Sarajevo - velike i male tajne

Post by alipasijaner »

duga puska wrote:
alipasijaner wrote:
tempuser wrote:Puste Ceremide da sjedis u Havani i narucus pice kod njih, a hranu iz Zelje.
BTW, nisam carsijski obavjestajac pa ne znam ko je vlasnik, al ona Trica je fakat dobra navlakusa. Znak fudbalska lopta kao kod Zelje, interijer i stolovi slicni, pored Zeljo, malo dalje Zeljo 2, ovo mora da je Zeljo 3!
Neki dan sjedim u Havani i bas komentarisem 3icu.. rekoh vidi navlakuse ista Zeljo.. samo sto u njoj nikad nikog, a u Zelju ne mozes uc'... a puste Cere da se sjedne kod njih racunaju na to da ce te bit stid ako poslije cevapa ne popijes pivo :D a iskreno vise volim sjest' kod njih nego se gurat u Zelji i jos kao da sam pod obavezom da ustupim mjesto cim prije..
Pa mislim da ti je obaveza pice u havani platiti, a cevape Zelji kad sjednes vec kod Ceremida,
Ima piva u Sportu da se popije uz cevape, glede obicaja pijenja u cevabdzinicama.
Zakleo bih se da sam i u Zmaju hrasno vidio pivu da piju, a i kod Beska sam pored sanka vidio par paketa pive.
Ma znam i Cere i Calu konobara pa mi ofirno ne popit' pice, a bogami ljudi sjednu pojedu i odu :D
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#598 Re: Sarajevo - velike i male tajne

Post by tempuser »

alipasijaner wrote: Ma znam i Cere i Calu konobara pa mi ofirno ne popit' pice, a bogami ljudi sjednu pojedu i odu :D
Vala meni se cini da je Cala toliko nagodan tip cini mi se kad bi mu reko ajd plati ovo moje iz Zelje on bi reko ok.
alipasijaner
Posts: 1254
Joined: 01/08/2016 23:05

#599 Re: Sarajevo - velike i male tajne

Post by alipasijaner »

tempuser wrote:
alipasijaner wrote: Ma znam i Cere i Calu konobara pa mi ofirno ne popit' pice, a bogami ljudi sjednu pojedu i odu :D
Vala meni se cini da je Cala toliko nagodan tip cini mi se kad bi mu reko ajd plati ovo moje iz Zelje on bi reko ok.
Cala je ekstra momak znam ga pa... 35 godina :)
User avatar
nepass1
Posts: 9439
Joined: 06/07/2017 07:35

#600 Re: Sarajevo - velike i male tajne

Post by nepass1 »

duga puska wrote:
alipasijaner wrote:
tempuser wrote:Puste Ceremide da sjedis u Havani i narucus pice kod njih, a hranu iz Zelje.
BTW, nisam carsijski obavjestajac pa ne znam ko je vlasnik, al ona Trica je fakat dobra navlakusa. Znak fudbalska lopta kao kod Zelje, interijer i stolovi slicni, pored Zeljo, malo dalje Zeljo 2, ovo mora da je Zeljo 3!
Neki dan sjedim u Havani i bas komentarisem 3icu.. rekoh vidi navlakuse ista Zeljo.. samo sto u njoj nikad nikog, a u Zelju ne mozes uc'... a puste Cere da se sjedne kod njih racunaju na to da ce te bit stid ako poslije cevapa ne popijes pivo :D a iskreno vise volim sjest' kod njih nego se gurat u Zelji i jos kao da sam pod obavezom da ustupim mjesto cim prije..
Pa mislim da ti je obaveza pice u havani platiti, a cevape Zelji kad sjednes vec kod Ceremida,
Ima piva u Sportu da se popije uz cevape, glede obicaja pijenja u cevabdzinicama.
Zakleo bih se da sam i u Zmaju hrasno vidio pivu da piju, a i kod Beska sam pored sanka vidio par paketa pive.
Zmaj hrasno ima pivu
Post Reply