Sarajevo u Ratu

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
smurf
Posts: 70203
Joined: 01/08/2008 10:53
Location: vjerna ŽEKIPA

#1651 Re: Sarajevo u Ratu

Post by smurf »

Muhamed Čaluk - Chala je u utorak 09/07/19 iznenada otišao na nadam se bolji svijet.


Sahrana i posljednji pozdrav Domovini će se obaviti na Barama, u ponedjeljak 15/07/19 na Barama u 14.15 h
User avatar
insaneinthebrain
Posts: 20531
Joined: 12/08/2013 12:51

#1652 Re: Sarajevo u Ratu

Post by insaneinthebrain »

:(

User avatar
trambusek88
Posts: 4808
Joined: 03/10/2009 23:51

#1653 Re: Sarajevo u Ratu

Post by trambusek88 »

User avatar
trambusek88
Posts: 4808
Joined: 03/10/2009 23:51

#1654 Re: Sarajevo u Ratu

Post by trambusek88 »

User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#1655 Re: Sarajevo u Ratu

Post by bitanga_sa_otesa »

uh kako bi sad mlatnuo jedan :-D
No-Name
Posts: 317
Joined: 22/05/2014 17:20

#1656 Re: Sarajevo u Ratu

Post by No-Name »

Bili su praktični samo za jedan ručak a morali su se razvući da duže traju
Company85
Posts: 688
Joined: 27/12/2016 15:11

#1657 Re: Sarajevo u Ratu

Post by Company85 »

rajvosaxo wrote:I nedavno na jednom derneku spomenuh one francuske pakete s virslama i cokoladicama u zlatnim limenkama, zamalo me ne slomise :shock:
Valjda to nije svugdje dolazilo, pa ispade da smo mi Dobrinjci imali protekcije, mozda sto smo blizu izvora bili :izet:
Ja prvi put cujem za to :mrgreen:
User avatar
sime_cipol
Posts: 16254
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#1658 Re: Sarajevo u Ratu

Post by sime_cipol »

bitanga_sa_otesa wrote:uh kako bi sad mlatnuo jedan :-D
X :D
User avatar
holowey
Posts: 8431
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#1659 Re: Sarajevo u Ratu

Post by holowey »

Company85 wrote:
rajvosaxo wrote:I nedavno na jednom derneku spomenuh one francuske pakete s virslama i cokoladicama u zlatnim limenkama, zamalo me ne slomise :shock:
Valjda to nije svugdje dolazilo, pa ispade da smo mi Dobrinjci imali protekcije, mozda sto smo blizu izvora bili :izet:
Ja prvi put cujem za to :mrgreen:
koliko se mogu sjetiti, francuski su bili duplo veci od americkih i pakovani u kartonske kutije...nisu bili redovni nego maksuzija ko je bio uz francuze da se ogrebe
Company85
Posts: 688
Joined: 27/12/2016 15:11

#1660 Re: Sarajevo u Ratu

Post by Company85 »

Hajde sad se lijepo prijavite vi sto ste dobili francuske maksuzije da vam dodjem i samar opalim :mrgreen:
User avatar
holowey
Posts: 8431
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#1661 Re: Sarajevo u Ratu

Post by holowey »

Company85 wrote:Hajde sad se lijepo prijavite vi sto ste dobili francuske maksuzije da vam dodjem i samar opalim :mrgreen:
jesi to ljubomoran? :D
User avatar
Bancho
Posts: 631
Joined: 01/11/2011 11:45

#1662 Re: Sarajevo u Ratu

Post by Bancho »

rajvosaxo wrote:I nedavno na jednom derneku spomenuh one francuske pakete s virslama i cokoladicama u zlatnim limenkama, zamalo me ne slomise :shock:
Valjda to nije svugdje dolazilo, pa ispade da smo mi Dobrinjci imali protekcije, mozda sto smo blizu izvora bili :izet:
Provedoh citav rat na Dobrinji, ali nevidjoh te francuske pakete. Ocito je neko bio privilegovan :mrgreen:
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#1663 Re: Sarajevo u Ratu

Post by Banksy »

To su bili Premiere Urgence paketi...

Image
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#1664 Re: Sarajevo u Ratu

Post by uglavnomja »

ne znam o kojim paketima prica kolega, ali su postojali francuski vojnicki lanc paketi sa pravo dobrom klopom :P
za jedan jako dobar rucak za jednu osobu, znaci nisu ono porodicni, ali svega jos pomalo. i to razlicito, zavisno od glavnog jela.

ali se dalo razgoditi, malo rize, graska, ovoga onoga :D i citava porodica je mogla probati neki fini ukusni obrok sa mesom

i glavno jelo je bilo pakovano u mekanu konzervu, od debele al folije, tako nesto.

premiere urgence je bilo nesto drugo.



pozdravlja vas error 504 :D
User avatar
trambusek88
Posts: 4808
Joined: 03/10/2009 23:51

#1665 Re: Sarajevo u Ratu

Post by trambusek88 »

Proveo sam rat na Dobrinji iako sam mali bio pamtim većinu ratne hrane, al ne sjećam se nešto da sam jeo viršle u ratu.

Što se tiče ratne hrane, meni ostao u lijepom sjećanju neki narezak u četvrtastim konzervama što se otvarao na ključić. Mislim da je to bio jedan od prvih paketa, iako sam jedva napunio 4 godine pamtim dobro te konzerve.
nešto u ovom fazonu:
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#1666 Re: Sarajevo u Ratu

Post by bitanga_sa_otesa »

trambusek88 wrote: Što se tiče ratne hrane, meni ostao u lijepom sjećanju neki narezak u četvrtastim konzervama što se otvarao na ključić
odlicne su te bile konzerve ,mi ih 1995. dobijali u firmi ,crveno crne su bile :thumbup:
User avatar
insaneinthebrain
Posts: 20531
Joined: 12/08/2013 12:51

#1668 Re: Sarajevo u Ratu

Post by insaneinthebrain »

seoba srba s Ilidze :zzzz:

User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#1669 Re: Sarajevo u Ratu

Post by spreca »

Neznam gdje da postavim pa cu ovdje da ne otvaram novu temu pa ako neko zna neka kaze nesto o vome
1992 g u Sarajevu na Aerodromu je francuski mirovni bataljon uhapsio Dzohara Dudaeva prvog predsjednika Cecenske republike Ickerije.U Sarajevu je bio licnim avionom...nista ne pise kome je dolazio u posjetu ,ali pise da je na telefonski poziv Borisa Jelcina bio pusten...inace Dudaev je bio ubijen za vrijeme prvog Cecenskog rata raketom koja je isla po telefonskom signalu kojim je tada razgovarao...mozda neko zna vise o tome sta je 92 g Dzafar Dudaev trazio u SA i na ciji poziv je bio dosao


https://lenta.ru/news/2019/12/18/help/? ... .ru%2Fnews
Last edited by spreca on 21/12/2019 21:13, edited 1 time in total.
dragonz
Posts: 1786
Joined: 20/09/2008 13:12

#1670 Re: Sarajevo u Ratu

Post by dragonz »

Džohar mu je, ali nikad nisam čuo za tzv.dolazak u ratu u Sarajevo.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17166
Joined: 31/03/2019 14:56

#1671 Re: Sarajevo u Ratu

Post by vjeshalica »

spreca wrote: 20/12/2019 05:57 Neznam gdje da postavim pa cu ovdje da ne otvaram novu temu pa ako neko zna neka kaze nesto o vome
1992 g u Sarajevu na Aerodromu je francuski mirovni bataljon uhapsio Dzafara Dudaeva prvog predsjednika Cecenske republike Ickerije.U Sarajevu je bio licnim avionom...nista ne pise kome je dolazio u posjetu ,ali pise da je na telefonski poziv Borisa Jelcina bio pusten...inace Dudaev je bio ubijen za vrijeme prvog Cecenskog rata raketom koja je isla po telefonskom signalu kojim je tada razgovarao...mozda neko zna vise o tome sta je 92 g Dzafar Dudaev trazio u SA i na ciji poziv je bio dosao


https://lenta.ru/news/2019/12/18/help/? ... .ru%2Fnews

Zanimljivo ti je pitanje a i sama prica.
Nema nista osim ta dva clanka konkretno koja objasnjavaju njegovo hapsenje i pustanje radi intervencije Jeljcina.
Sad u drugom clanku pise da je u avionu imao oruzje.

Tada se vec raspao SSSR a on je vjerovatno bio tamo u statusu separatiste koji se pojavio ovdje iz nekog razloga jer je bio pod sankcijama da li je bjezao ili je dolazio iz nekog razloga vlastima u BiH,to mozda necemo saznati.

Uglavnom dakle nije imao dozvolu da ide iz Moskve bilo gdje u Evropske zemlje,odnosno Evropske zemlje nisu prihvatale avione iz Rusije, osim sa dozvolom Moskve,sto nije slucaj sa ostalim zemljama. Tako bar "objasnjavaju"

Opet Rusi su imali ulogu u ratu ovdje. A ocito im nije osdovaralo da separatista iz Ičkerije dolazi u republiku BiH koja je bila proglasila nezavisnost i izdvojila se iz YUG i uz to jos muslimanska drzava. Vecinom. Tako da mislim da objasnjenje u clanku sto je hapsen ne odgovara stvarnim motivima.

A ko su u recenici Francuski UNproforci i kako su se ustvari oni mogli pitati za njegovo lisenje slobode kad je ova drzava imala legalnu vlast?

Mozda je poglupo ovo sto cu pisati, bio je neki pilot Dudajev,iz navodno Ukrajine, i Dzohar je bio pilot, helem, taj pilot je misteriozno nestao nakon sto je oboren helić u kojem je bio Ljubijankic ministar. Mozda su neka familija ili neka veza. Nema imena tog Dudajeva osim slovo N.



What about weapons? Almost all of his arsenal, from which he will later kill our soldiers and officers, Dudaev received from Russia as a gift . In the spring of 1992, Grachev’s directive left him 37 thousand small arms, 27 ammunition cars, 42 tanks, 34 infantry fighting vehicles, not counting such trifles as anti-aircraft mounts, missiles and artillery systems. With this arsenal one could easily equip the regular army of some Central European state.



Russian air defenses regularly provided “corridors” for the passage of Chechen aircraft with weapons and smuggling on board (up to one hundred and fifty pieces passed in a month of “unidentified” ships). Dudayev himself calmly flew around the world, and when once the UN "blue helmets" detained him in Bosnia, he was released at the request of ... the Russian authorities
https://www.labirint.ru/fragment/113702/

Moguce da je dolazio da krijumcari oruzje koje mu je pripalo?
Svakako u linkovima u tekstovima se pise o Islamskom frontu i oruzju...znamo tada stanje ovdje...
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#1672 Re: Sarajevo u Ratu

Post by spreca »

dragonz wrote: 21/12/2019 15:21 Džohar mu je, ali nikad nisam čuo za tzv.dolazak u ratu u Sarajevo.
da u pravu si
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#1673 Re: Sarajevo u Ratu

Post by spreca »

vjeshalica wrote: 21/12/2019 19:52
spreca wrote: 20/12/2019 05:57 Neznam gdje da postavim pa cu ovdje da ne otvaram novu temu pa ako neko zna neka kaze nesto o vome
1992 g u Sarajevu na Aerodromu je francuski mirovni bataljon uhapsio Dzafara Dudaeva prvog predsjednika Cecenske republike Ickerije.U Sarajevu je bio licnim avionom...nista ne pise kome je dolazio u posjetu ,ali pise da je na telefonski poziv Borisa Jelcina bio pusten...inace Dudaev je bio ubijen za vrijeme prvog Cecenskog rata raketom koja je isla po telefonskom signalu kojim je tada razgovarao...mozda neko zna vise o tome sta je 92 g Dzafar Dudaev trazio u SA i na ciji poziv je bio dosao


https://lenta.ru/news/2019/12/18/help/? ... .ru%2Fnews

Zanimljivo ti je pitanje a i sama prica.
Nema nista osim ta dva clanka konkretno koja objasnjavaju njegovo hapsenje i pustanje radi intervencije Jeljcina.
Sad u drugom clanku pise da je u avionu imao oruzje.

Tada se vec raspao SSSR a on je vjerovatno bio tamo u statusu separatiste koji se pojavio ovdje iz nekog razloga jer je bio pod sankcijama da li je bjezao ili je dolazio iz nekog razloga vlastima u BiH,to mozda necemo saznati.

[b]Uglavnom dakle nije imao dozvolu da ide iz Moskve bilo gdje u Evropske zemlje,odnosno Evropske zemlje nisu prihvatale avione iz Rusije, osim sa dozvolom Moskve,sto nije slucaj sa ostalim zemljama. Tako bar "objasnjavaju"[/b]....i Ovaj je bio General sovjetske Armije koji je inace visoko kotirao a bio je jedan od boljih pilota armije....kad je uhapsen nije bilo rata u Ceceniji a u BiH je vc poceo...a francuzi su drzali aerodrom

Opet Rusi su imali ulogu u ratu ovdje. A ocito im nije osdovaralo da separatista iz Ičkerije dolazi u republiku BiH koja je bila proglasila nezavisnost i izdvojila se iz YUG i uz to jos muslimanska drzava. Vecinom. Tako da mislim da objasnjenje u clanku sto je hapsen ne odgovara stvarnim motivima.

A ko su u recenici Francuski UNproforci i kako su se ustvari oni mogli pitati za njegovo lisenje slobode kad je ova drzava imala legalnu vlast?

Mozda je poglupo ovo sto cu pisati, bio je neki pilot Dudajev,iz navodno Ukrajine, i Dzohar je bio pilot, helem, taj pilot je misteriozno nestao nakon sto je oboren helić u kojem je bio Ljubijankic ministar. Mozda su neka familija ili neka veza. Nema imena tog Dudajeva osim slovo N.



What about weapons? Almost all of his arsenal, from which he will later kill our soldiers and officers, Dudaev received from Russia as a gift . In the spring of 1992, Grachev’s directive left him 37 thousand small arms, 27 ammunition cars, 42 tanks, 34 infantry fighting vehicles, not counting such trifles as anti-aircraft mounts, missiles and artillery systems. With this arsenal one could easily equip the regular army of some Central European state.



Russian air defenses regularly provided “corridors” for the passage of Chechen aircraft with weapons and smuggling on board (up to one hundred and fifty pieces passed in a month of “unidentified” ships). Dudayev himself calmly flew around the world, and when once the UN "blue helmets" detained him in Bosnia, he was released at the request of ... the Russian authorities
https://www.labirint.ru/fragment/113702/

Moguce da je dolazio da krijumcari oruzje koje mu je pripalo?
Svakako u linkovima u tekstovima se pise o Islamskom frontu i oruzju...znamo tada stanje ovdje...
U onom linku koji sam postavio na ruskom ,pise da su mu uvijek sredjivali koridor...bio je i u Iraqu itd .isto pise da je sa Jeljcinom svaki dan bio na vezi pa cak i za vrijeme rata u Checeniji...sve lici na neki opsti biznis...mozda cak nije ni uspio izaci u grad a bio je uhapsen od Francuza...nije dolazio na cevape :lol: ...ali je zagonetka kome je dolazio Karadzicu ili Aliji...na ciji poziv je dosao....On je bio General sovjetske armije koji je visoko kotirao a ujedno je bio i pilot armije...u to vrijeme nije bilo rata u ceceniji a u BiH je vec bio poceo a aerodrom su drzzali francuzi
User avatar
vjeshalica
Posts: 17166
Joined: 31/03/2019 14:56

#1674 Re: Sarajevo u Ratu

Post by vjeshalica »

Francuzi dok su bili pod Miteranom u ta doba su logicno bili nastrojeni Srbima...kao i majka Rusija :D
Tako da nije na odmet zakljuciti o cemu se radi
Doduse ARBIH je bila slabije naoruzana u odnosu na Srbe....a cuj nista nije iskljuceno
Sverc ne poznaje naciju religiju ili ideologiju samo nek se valja
Istina nije bilo rata ali 1991 Cecenija je proglasila nezavisnost kad se Sovjeti raspadose tako da je nekako i logicno da bi to odvelo u rat....tada nekada 1991 je bio Prvi Zaljevski logicno uvijek treba napruzanja i govana
tr_ba
Posts: 744
Joined: 12/06/2014 17:13
Location: privatna prcija

#1675 Re: Sarajevo u Ratu

Post by tr_ba »

Veliki igraci igrali igre, a nasa djeca bila topovsko meso
Post Reply