Sarajevo u Ratu

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37265
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#1626 Re: Sarajevo u Ratu

Post by bitanga_sa_otesa »

konektovan wrote:
Nije to automat bio, vec el. gitara... :mrgreen:
a ka ćetressedam fender stratokaster
User avatar
Porodice Foht
Posts: 2793
Joined: 14/01/2019 04:56

#1627 Re: Sarajevo u Ratu

Post by Porodice Foht »

bitanga_sa_otesa wrote:
Qler wrote:

Dosta raje ne zna da je on bio tu i da se borio..

A i pjesme su mu dobre :)
koliko ja znam pred rat se vratio u bih ,jer je bio u americi,vozio kamion da zaradi za snimanje novih albuma,zena i sin mu bili u sa,na dobrinji,uspio ih je poslati nekim konvojem vani,a on je bio tu cijelo vrijeme .
Ovaj video, inace odlicna pjesma, bi mogla biti potvrda toga. Nisam to znao.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#1628 Re: Sarajevo u Ratu

Post by tempuser »

julisiz es grant wrote:Po kom osnovu vojno sposobni rokeri, narodnjaci, nadrealisti, glumci-kurci-palci i ostali umEtnici nisu išli na liniju?
Proveri...
Komplet ansambal predstave Kosa (plesaci, balerine, baletani, pjevaci, muzicari) su sa vrijeme minosrovanja Juke Pusine imali akreditacije rez. sastava policije bez ovlastenja, ali su se mogli kretati po pol. satu i sl.
Zaposlenici radija 99 su imali radnu obavezu jer je 99 proglasen kao radio stanica od vitalnog znacaja za odbranu drzave.
U 1. Korpusu je postoja tzv umjetnicka ceta u kojoj se xy pjevaca formalno vodilo, povremeno pjevalo za armiju i tako rjesilo svoj status.
User avatar
smurf
Posts: 70199
Joined: 01/08/2008 10:53
Location: vjerna ŽEKIPA

#1629 Re: Sarajevo u Ratu

Post by smurf »

A realno gledajuci, sta ces ti u vojsci od jednog umjetnika? Oni su u svojim filmovima koji se bas ne uklapaju u filmove vecine i to mi je potpuno razumljivo. Rijetki su ljudi koji su ostavili kajdanke i kistove a prihvatili se puske.
User avatar
trambusek88
Posts: 4796
Joined: 03/10/2009 23:51

#1630 Re: Sarajevo u Ratu

Post by trambusek88 »

A ima i drugačijih primjera, npr. Perica Simonović, bio i na liniji (ranjen na Žuči), a nije se ostavio sviranja i aranžiranja.
Da nabrojiš 10 Sarajevskih ratnih narodnjaka koji ti prvi padnu na pamet, bar 6-7 će biti koje je on uradio, a njegov prepoznatljivi stil je debelo obilježio sarajevsku ratnu muziku.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#1631 Re: Sarajevo u Ratu

Post by tempuser »

smurf wrote:A realno gledajuci, sta ces ti u vojsci od jednog umjetnika? Oni su u svojim filmovima koji se bas ne uklapaju u filmove vecine i to mi je potpuno razumljivo. Rijetki su ljudi koji su ostavili kajdanke i kistove a prihvatili se puske.
Jah, eto neki ekonomista ili administrativni radnik je manje kilav od umjetnika?!
User avatar
sime_cipol
Posts: 15867
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#1632 Re: Sarajevo u Ratu

Post by sime_cipol »

Ne znam jel' legenda, ali cuo sam da je Hanka završila u kuhinji, a Gljiva na kopanju kod Cace.
User avatar
muha_sa
Posts: 128457
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#1633 Re: Sarajevo u Ratu

Post by muha_sa »

User avatar
smurf
Posts: 70199
Joined: 01/08/2008 10:53
Location: vjerna ŽEKIPA

#1634 Re: Sarajevo u Ratu

Post by smurf »

Nije u pitanju kilavost, nego jednostavno mentalni sklop, pricam iz licnog iskustva. Ti ljudi nisu htjeli gledati ratne filmove a kamoli da se poistovjecuju sa glavnim akterima. Vecina moje raje iz skole je otislo iz Sarajeva, neki su otisli na drugu ili trecu stranu i davali svoj doprinos da nas nema vise, ali generalno sa puskom je samo nekolicina nas. Jaran iz razreda je ostao sam u stanu, inace rodjen u Hrvatskoj ali igrom slucaja u Sarajevu odrastao i smatrao ga svojim gradom. Poceo belaj, on sa rajom sa A.polja u TO i nista mu nije bilo mrsko i strano do momenta kada su ga prekomandovali negdje na Zuc. Veze momak nije imao i da postoji to brdo kao i vecina nas, ali nikoga od raje sa AP nije bilo u jedinici, znajuci da je sam komanda pocela koristiti tu situaciju i gurati ga u prekovremene straze, njemu pukne film, javi se HR veleposlanstvu i ovi ga razrijese uniforme i posalju ga roditeljima u HR. A znaci, nije morao po zakonu ni dana biti u uniformi, ali je njegov osjecaj za pripadnost gradu mu nalozio da se prikljuci u TO puno prije nego je vecina spremnijih isto odlucila ili dobila poziv.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#1635 Re: Sarajevo u Ratu

Post by tempuser »

Ko te pita za mentalni sklop kad je na snazi opsta mobilizacija!?! Mozes kopat, nositi hranu, vodu, mts, postu. Imas mali milion irgetskih poslova da ne nosis pusku...
User avatar
smurf
Posts: 70199
Joined: 01/08/2008 10:53
Location: vjerna ŽEKIPA

#1636 Re: Sarajevo u Ratu

Post by smurf »

Pa zato i postoji izmedju ostalih i umjetnicka ceta zaduzena za podizanje morala.
Opet cu se vratiti na umjetnike i njihovu "problematiku". Tim ljudima su ruke sve na svijetu i tesko da su kadri bilo sta raditi osim stvaranja umjetnosti, narocito fizicke poslove. Na kraju balade, tih ljudi je procentualno jako malo naspram drugih struka ali su medijski eksponiraniji i samim tim su raji upadali u oci za razliku od ekonomista, pravnika, gimnazijalaca... Opca mobilizacija u Sarajevu je bila samo na papiru. Izvlacili su se ljudi na urasle nokte, otpale trepavice, kihanje i Boga dragog pitaj na sta ne. I dan danas slusam neke svoje jarane kako su se "napatili" u ratu i vojsci a tamo neke '94-'95 ih mobilisali. A meni je kao bilo lako, kad god sam bio u carsiji zjahao sam po kaficima, imao cigara... :-)
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37265
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#1637 Re: Sarajevo u Ratu

Post by bitanga_sa_otesa »

smurf wrote: Izvlacili su se ljudi na urasle nokte, otpale trepavice, kihanje i Boga dragog pitaj na sta ne.
zaboravio si enterokolitis :lol: znam dvojicu :run:
User avatar
sime_cipol
Posts: 15867
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#1638 Re: Sarajevo u Ratu

Post by sime_cipol »

bitanga_sa_otesa wrote:
smurf wrote: Izvlacili su se ljudi na urasle nokte, otpale trepavice, kihanje i Boga dragog pitaj na sta ne.
zaboravio si enterokolitis :lol: znam dvojicu :run:
Mucanje.
Rekao doktor, ovaj dok javi sta je vidio, cetnici su zauzeli pola grada :D
Ali je završio na radnoj obavezi u namjenskoj :D
User avatar
muha_sa
Posts: 128457
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#1639 Re: Sarajevo u Ratu

Post by muha_sa »

sime_cipol wrote:
bitanga_sa_otesa wrote:
smurf wrote: Izvlacili su se ljudi na urasle nokte, otpale trepavice, kihanje i Boga dragog pitaj na sta ne.
zaboravio si enterokolitis :lol: znam dvojicu :run:
Mucanje.
Rekao doktor, ovaj dok javi sta je vidio, cetnici su zauzeli pola grada :D
Ali je završio na radnoj obavezi u namjenskoj :D
:lol: :lol: :lol:

moradoh se grohotom nasmijat :lol:
Sociolog
Posts: 4312
Joined: 06/05/2008 17:44
Location: Sarajevo

#1640 Re: Sarajevo u Ratu

Post by Sociolog »

Neko postavio film,neki danski unproforac,nikad ranije nije objavljen,dosta novih kadrova ima

https://youtu.be/K-IwJDVKSFo
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#1641 Re: Sarajevo u Ratu

Post by julisiz es grant »

Sociolog wrote:Neko postavio film,neki danski unproforac,nikad ranije nije objavljen,dosta novih kadrova ima

https://youtu.be/K-IwJDVKSFo
Od 11:45 detalj sa dženaze porodici Hožbo-Rondić. 25.08.1992. od projektila ispaljenog sa srpskih položaja zapaljen je stan na Trgu Heroja, u kome su izgorjeli brat i sestra od 3 i 5 godina, njihovi dedo, nana i tetka (i jedna komšinica). U kakvom su stanju njihova tijela bila može se naslutiti iz činjenice, koja se vidi na snimku, da su troje odraslih svi na jednom nišanu (dakle i grobu), a djeca zajedno na drugom.
Ovo je još jedan od zločina nad Sarajlijama za koje niko nije odgovarao. Tadašnji komandant Sarajevsko-Romanijskog korpusa, general Tomislav Šipčić, mirno živi u Beogradu i nikada nije čak ni optužen (za razliku od njegovih nasljednika, koji takođe vjerovatno ne bi bili optuženi i osuđeni da se njima nije bavio Hag, već Tužilaštvo BiH).
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#1642 Re: Sarajevo u Ratu

Post by julisiz es grant »

Image

Image

:sad:
Sociolog
Posts: 4312
Joined: 06/05/2008 17:44
Location: Sarajevo

#1643 Re: Sarajevo u Ratu

Post by Sociolog »

julisiz es grant wrote:
Sociolog wrote:Neko postavio film,neki danski unproforac,nikad ranije nije objavljen,dosta novih kadrova ima

https://youtu.be/K-IwJDVKSFo
Od 11:45 detalj sa dženaze porodici Hožbo-Rondić. 25.08.1992. od projektila ispaljenog sa srpskih položaja zapaljen je stan na Trgu Heroja, u kome su izgorjeli brat i sestra od 3 i 5 godina, njihovi dedo, nana i tetka (i jedna komšinica). U kakvom su stanju njihova tijela bila može se naslutiti iz činjenice, koja se vidi na snimku, da su troje odraslih svi na jednom nišanu (dakle i grobu), a djeca zajedno na drugom.
Ovo je još jedan od zločina nad Sarajlijama za koje niko nije odgovarao. Tadašnji komandant Sarajevsko-Romanijskog korpusa, general Tomislav Šipčić, mirno živi u Beogradu i nikada nije čak ni optužen (za razliku od njegovih nasljednika, koji takođe vjerovatno ne bi bili optuženi i osuđeni da se njima nije bavio Hag, već Tužilaštvo BiH).
Hvala sto si detaljan.2012 sam upoznao neke Italijanske novinare koji su bili 1995 tokom opsade Sarajeva,bracni par,bili obecali poslati slike i videa,nazalost jos nista
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37265
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#1644 Re: Sarajevo u Ratu

Post by bitanga_sa_otesa »

User avatar
konektovan
Posts: 39871
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#1645 Re: Sarajevo u Ratu

Post by konektovan »

Nazalost, proci ce još godina i godina a nece biti istine.....
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37265
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#1646 Re: Sarajevo u Ratu

Post by bitanga_sa_otesa »

konektovan wrote:
Nazalost, proci ce još godina i godina a nece biti istine.....
jbga ,valjda neko snimi neki realan film poslije 30 god...
Sociolog
Posts: 4312
Joined: 06/05/2008 17:44
Location: Sarajevo

#1647 Re: Sarajevo u Ratu

Post by Sociolog »

bitanga_sa_otesa wrote:
konektovan wrote:
Nazalost, proci ce još godina i godina a nece biti istine.....
jbga ,valjda neko snimi neki realan film poslije 30 god...
Ne mogu tvrditi,100% ali mislim da su ovo ekskluzivni snimci,nedavno postavljeni

https://m.youtube.com/watch?v=d6YwRRedHn0&t=3277s
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37265
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#1648 Re: Sarajevo u Ratu

Post by bitanga_sa_otesa »

ma bilo je ovo ranije,gledao sam...
Sociolog
Posts: 4312
Joined: 06/05/2008 17:44
Location: Sarajevo

#1649 Re: Sarajevo u Ratu

Post by Sociolog »

bitanga_sa_otesa wrote:ma bilo je ovo ranije,gledao sam...
Izvini onda,slabo ulazim na podforum ,,90,,
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37265
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#1650 Re: Sarajevo u Ratu

Post by bitanga_sa_otesa »

Sociolog wrote:
Izvini onda,slabo ulazim na podforum ,,90,,
nema potrebe da se izvinjavas,mozda neko nije gledao ,svaki je video dobar :thumbup:
Post Reply