Sarajevo u Ratu

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Thorgerson
Posts: 8546
Joined: 15/04/2015 11:26

#1601 Re: Sarajevo u Ratu

Post by Thorgerson »

sime_cipol wrote:
zateznistub wrote:
sime_cipol wrote:Sumnjam da će NATO dopustiti neki rat ovdje. Na svojoj granici, u srcu evrope. :roll:
Nekako slično smo govorili i na danasnji dan prije 27 godina
Znam, ali situacija nije ni slicna kao prije 25-30 godina.
I ovo sa Rusijom je smijesno. Kako ce im pomoci? Dovuci ce nosac aviona u Jadran, kroz Dardanele :D
Ruski avioni ce preletiti preko Rumunije ili Bugarske, NATO clanica, i ovdje operisati :roll:
Pa ne mora to biti takav rat. Zaboravljas da nije bilo pretjerano aviona ni 92-95. Sta evo mogu zabraniti avione i? To ce sprijeciti kao nas ovdje da se koljemo medjusobno - nece.

Oruzja u drzavi ima. Sasvim dovoljno. A kad krene sranje, ne boj se ti onda za oruzje. Pa svi proizvodjaci istog jedva cekaju sranja, dobavit ce oni to ovdje, na ovaj ili onaj nacin.

Ono sto mi trebamo raditi jeste biti spreman na sve i imati jasan plan, strategiju sta i kako. I fino to staviti u ormar i nek stoji. Zlu ne trebalo. A ne hodati i mahati zastavama i pjevati, ko glineni golubovi.


Pa zar nije neki dan Dodik otkrio da imaju plan i strategiju u slucaju sranja. Ja sam siguran da imaju. Jer kako su je imali 92' naravno da ce je imati sad kad fakticki imaju svoju drzavicu u drzavi. Pa nedavno su testirali sa onim maskirnim specijalcima na "granici" na Vracama i Dobrinji.

Treba imati na umu da je policija u RS bolje organizovana od nase u Federaciji. Gdje imamo 10 policija kantona i svako svoju teritoriju kontrolise. Evo jutros jebote MUP US kantona ne da migrantima da izadju iz voza. Pa mislim jebote koji qraac ti migranti uospte rade u tom voz?! Zasto ih je MUP Sarajevo uopste pustio da udju na voz? Toliko o saradnji nasih mup-ova. Nedavno MUP HNK nije dao busevima da prodju itd itd...

I sad zamisli dodje do sranja, ko ce to bolan uvezati, u slucaju haosa? Ko ce to iskontrolisati? Pa jebote bolje smo bili 10x organizovani 93'.

Jos smo dopustili da nas hrvati predju i suruju sa srbima. Pa onda i po tom osnovu smo donji.

To Bakira naravno ne zanima, niti on ima uopste viziju, sta ovdje se moze desiti. Isto kao sto mu i caca nije mogao vjerovati pa se 2. maja pitao sta se pobogu desava, dok je bio zarobljen u Lukavici. A do tad već slagani leševi po istočnoj bosni, i poceli po Sarajevu.

I sad njegov sin, koji je 100x smotaniji, kao njemu trebamo da vjerujemo da ce nas on sacuvati.

:run:
User avatar
muha_sa
Posts: 128646
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#1602 Re: Sarajevo u Ratu

Post by muha_sa »

archi_a
Posts: 10404
Joined: 11/12/2011 18:11

#1603 Re: Sarajevo u Ratu

Post by archi_a »

Znači, ako pričaš svaki ebeni dan da imaš "strategiju", ti si onda "jači"! Pravo pitanje je da li ti time hrabriš i "nafuravaš" samog sebe ili hoćeš nekome da pošalješ poruku. Možda neko ima jaču strategiju i jednostavno ne priča o tome, jer to nije nešto o čemu treba da se priča.
Mislim da je Čampara sve rekao jučer, kratko i decidno, ali bira se da se više vjeruje entitetlijama. :D
I apsolutno ne mislim da je kantonalna organizacija lošije rješenje. U takvom uređenju imaš apsolutnu hijerarhiju na mikro lokaciji. Imaš jedinice koje mogu djelovati samostalno, bez obzira na eventualnu blokadu "centralne komande".
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#1604 Re: Sarajevo u Ratu

Post by ExNihilo »

Ne može čovjek da se ne zapita šta bi sa ovim ljudima.

User avatar
Pitar sa Kariba
Posts: 8583
Joined: 30/03/2011 15:00
Location: Grad ispod Trebevića, Gdje još uvijek ima pravo dobrih priča.

#1605 Re: Sarajevo u Ratu

Post by Pitar sa Kariba »

Image
User avatar
Thorgerson
Posts: 8546
Joined: 15/04/2015 11:26

#1606 Re: Sarajevo u Ratu

Post by Thorgerson »

archi_a wrote:Znači, ako pričaš svaki ebeni dan da imaš "strategiju", ti si onda "jači"! Pravo pitanje je da li ti time hrabriš i "nafuravaš" samog sebe ili hoćeš nekome da pošalješ poruku. Možda neko ima jaču strategiju i jednostavno ne priča o tome, jer to nije nešto o čemu treba da se priča.
Mislim da je Čampara sve rekao jučer, kratko i decidno, ali bira se da se više vjeruje entitetlijama. :D
I apsolutno ne mislim da je kantonalna organizacija lošije rješenje. U takvom uređenju imaš apsolutnu hijerarhiju na mikro lokaciji. Imaš jedinice koje mogu djelovati samostalno, bez obzira na eventualnu blokadu "centralne komande".
Koliko je dobro, toliko i nije. A zasto, pa moramo li se vracati u proslost?

Ili evo da pogledamo sad ponasanje MUP-a HNK. Ili ponasanje MUP USK? Jeste to dobro da djeluju i samostalno, ali sta ako se to djelovanje ne podudara sa onim sto svi zelimo?
elk
Posts: 2804
Joined: 14/08/2006 12:03

#1607 Re: Sarajevo u Ratu

Post by elk »

Znam da su kafa i ulje bili skuplji.nisu moji ni to mogli kupiti,pogotovo od 93,pa do kraja.ali kafa je bila dobro preko stoje mislim.za teletinu ne bih znao,nisam je ni vidio do 96. :D :(
User avatar
sime_cipol
Posts: 16326
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#1608 Re: Sarajevo u Ratu

Post by sime_cipol »

Tu su negdje cijene.
Kafa 100-120/kg.
Vreca brasna oko 100 KM.
Secer oko 50, ulje 30.
Kutija Drine 10 KM.
Teletina, stvarno ne znam ni ja :D
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#1609 Re: Sarajevo u Ratu

Post by bitanga_sa_otesa »

sime_cipol wrote:Tu su negdje cijene.
Kafa 100-120/kg.
Vreca brasna oko 100 KM.
Secer oko 50, ulje 30.
Kutija Drine 10 KM.
Teletina, stvarno ne znam ni ja :D
decembar 1993.
ulje 80,secer 90,litar benzina 40...
User avatar
sime_cipol
Posts: 16326
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#1610 Re: Sarajevo u Ratu

Post by sime_cipol »

bitanga_sa_otesa wrote:
sime_cipol wrote:Tu su negdje cijene.
Kafa 100-120/kg.
Vreca brasna oko 100 KM.
Secer oko 50, ulje 30.
Kutija Drine 10 KM.
Teletina, stvarno ne znam ni ja :D
decembar 1993.
ulje 80,secer 90,litar benzina 40...
Kraj '93 moguce, ovo su cijene kojih se ja sjećam, '95 pa do kraja rata.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#1611 Re: Sarajevo u Ratu

Post by bitanga_sa_otesa »

sime_cipol wrote: Kraj '93 moguce, ovo su cijene kojih se ja sjećam, '95 pa do kraja rata.
tad je vec pojeftinilo...tunel proradio uveliko... kutija cigara je bila 5 maraka...
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#1612 Re: Sarajevo u Ratu

Post by Tesla Edison »

bitanga_sa_otesa wrote:
sime_cipol wrote: Kraj '93 moguce, ovo su cijene kojih se ja sjećam, '95 pa do kraja rata.
tad je vec pojeftinilo...tunel proradio uveliko... kutija cigara je bila 5 maraka...
Kutija cigareta kao i danas. Malo možda jeftinije bilo tad nego sad :D
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#1614 Re: Sarajevo u Ratu

Post by vjesticanametli »

User avatar
vjeshalica
Posts: 17243
Joined: 31/03/2019 14:56

#1615 Re: Sarajevo u Ratu

Post by vjeshalica »

tuJ sam... :P
Dobila je tetka Bahra i video na viber...nekakva seoska svadba i rokanje iz pistolja pred kucom...jadi moji...nikako da me zaobidju neka podneblja...Bahro Bahro...
User avatar
delllboy79
Posts: 751
Joined: 09/01/2016 23:02

#1616 Re: Sarajevo u Ratu

Post by delllboy79 »

Kontam ta roba se svercovala svakako .
Kroz tunel preko unprofora nesto se ukrade id humanitarne nesto sto Dudakovic kaze "doturom" ali nikako ne kontam odakle marke ???
Odakle raji marke da plaća po tim cijenama ?
User avatar
Haris.ba
Posts: 24854
Joined: 08/09/2005 20:08

#1617 Re: Sarajevo u Ratu

Post by Haris.ba »

delllboy79 wrote:Kontam ta roba se svercovala svakako .
Kroz tunel preko unprofora nesto se ukrade id humanitarne nesto sto Dudakovic kaze "doturom" ali nikako ne kontam odakle marke ???
Odakle raji marke da plaća po tim cijenama ?
Pa nisu se marke stvorile 1992.

Zbog inflacije postojalo je crno trziste deviza. Raja mjenjala dinare za marke i prije rata. Svasta je tu bilo.

Pa bilo je slanja para i iz inostranstva. Slala rodbina. U zatvor udje svasta, a da ne udje u grad. I za najvecih borbi trgovina nije prestajala. Kad je droga ulazila, sta dalje da pricamo.

Pa otkup zlata. Pa narod dosta je stedio prije rata. Pa pogledaj danas koliko para narod drzi po bankama.

Ulazile su pare i avionima. Zacudio bi se koliko love moze stati u tasnicu.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#1618 Re: Sarajevo u Ratu

Post by julisiz es grant »

Po kom osnovu vojno sposobni rokeri, narodnjaci, nadrealisti, glumci-kurci-palci i ostali umEtnici nisu išli na liniju?
User avatar
sime_cipol
Posts: 16326
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#1619 Re: Sarajevo u Ratu

Post by sime_cipol »

Po osnovu svirki kojima su raji dizali moral :D
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#1620 Re: Sarajevo u Ratu

Post by bitanga_sa_otesa »

julisiz es grant wrote:Po kom osnovu vojno sposobni rokeri, narodnjaci, nadrealisti, glumci-kurci-palci i ostali umEtnici nisu išli na liniju?
mozda su neki i isli,hendu sam vidjao dosta puta u ratu s automatom ..
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#1621 Re: Sarajevo u Ratu

Post by julisiz es grant »

bitanga_sa_otesa wrote:
julisiz es grant wrote:Po kom osnovu vojno sposobni rokeri, narodnjaci, nadrealisti, glumci-kurci-palci i ostali umEtnici nisu išli na liniju?
mozda su neki i isli,hendu sam vidjao dosta puta u ratu s automatom ..
Ozbiljno? Joj legende :D
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#1622 Re: Sarajevo u Ratu

Post by bitanga_sa_otesa »

julisiz es grant wrote: Ozbiljno? Joj legende :D
ozbiljno,na pocetku je bio u farmerkama i tenama ,kasnije sam ga par puta vidio u maskirnom ..henda je legenda bio je cijeli rat u sa :thumbup:
User avatar
Qler
Posts: 23604
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#1623 Re: Sarajevo u Ratu

Post by Qler »

bitanga_sa_otesa wrote:
julisiz es grant wrote: Ozbiljno? Joj legende :D
ozbiljno,na pocetku je bio u farmerkama i tenama ,kasnije sam ga par puta vidio u maskirnom ..henda je legenda bio je cijeli rat u sa :thumbup:

Dosta raje ne zna da je on bio tu i da se borio..

A i pjesme su mu dobre :)
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#1624 Re: Sarajevo u Ratu

Post by bitanga_sa_otesa »

Qler wrote:

Dosta raje ne zna da je on bio tu i da se borio..

A i pjesme su mu dobre :)
koliko ja znam pred rat se vratio u bih ,jer je bio u americi,vozio kamion da zaradi za snimanje novih albuma,zena i sin mu bili u sa,na dobrinji,uspio ih je poslati nekim konvojem vani,a on je bio tu cijelo vrijeme .
User avatar
konektovan
Posts: 40627
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#1625 Re: Sarajevo u Ratu

Post by konektovan »

bitanga_sa_otesa wrote:
julisiz es grant wrote:Po kom osnovu vojno sposobni rokeri, narodnjaci, nadrealisti, glumci-kurci-palci i ostali umEtnici nisu išli na liniju?
mozda su neki i isli,hendu sam vidjao dosta puta u ratu s automatom ..
Nije to automat bio, vec el. gitara... :mrgreen:
Post Reply