Sarajevo, siguran grad - za beskućnike

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#1 Sarajevo, siguran grad - za beskućnike

Post by poznanik »

Nekad davno, prije rata, Sarajevo je slovilo kao siguran grad, kao područje u kojem je putnik mogao slobodno, bez ikakve bojazni, zaspati na javnom mjestu, u parku, na klupi...A onda je došlo nesigurno doba, pojavili se mali sitni kriminalci, i rastjerali „spavače“. No, ne zadugo...jedan par zatekao se na šetnici kraj Miljacke u gluho doba noći, i odlučio da privremeno tu odmori i prikupi dovoljno energije, i nakon spokojnog sna, nastavi svoj put...

Ovakvu sarajevsku sigurnost ne pruža nijedan evropski grad, mogu nam svi zavidjeti :D

Image
Image
Image
Last edited by poznanik on 29/06/2011 18:41, edited 1 time in total.
flyawayll
Posts: 211
Joined: 16/05/2011 22:17

#3 Re: Sarajevo - siguran grad

Post by flyawayll »

Dosadni ste vise sa ovim temama ! Ko da samo u Sarajevu postoje kriminalci :shock:
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#4 Re: Sarajevo - siguran grad

Post by poznanik »

Ne vjerujem da je nekom promakla ironija iz uvodnog posta :-)

Ovdje se ne radi o kriminalcima, već o dvoje starih i iznemoglih, i nadasve - izgladnjelih beskućnika, koji su svoje privremeno boravište našli na klupama u šetalištu ulice Aleja lipa kod pijace u MZ Trg Heroja. Po vedrom vremenu obično spavaju na klupama, a u kišno vrijeme zavuku se u obližnje šipražje. Oko njih redovno bude po nekoliko pasa lutalica, ne njihovih i ne da ih "čuvaju", već valjda da budu zajedno, obzirom da nose zajedničku sudbinu, i što se takvi međusobno najbolje razumiju.

Prijavio sam ove osobe još prošle sedmice Centru za socijalni rad Novo Sarajevo, međutim, vjerujem da su još uvijek su tu, na klupama (do ponedjeljka su bili...). Prilikom prijavljivanja, ženska osoba iz Centra me je pitala - "Jeste li zvali policiju" :(
flyawayll
Posts: 211
Joined: 16/05/2011 22:17

#5 Re: Sarajevo - siguran grad

Post by flyawayll »

Ma nisam ni gledao bas uvodni post izvinjavam se, ali stvarno su dosadni likovi koji smaraju sa ovom temom. :)
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#6 Re: Sarajevo - siguran grad

Post by poznanik »

flyawayll wrote:Ma nisam ni gledao bas uvodni post izvinjavam se, ali stvarno su dosadni likovi koji smaraju sa ovom temom. :)
Ma da, smaranje....I inače, da je neka senzacionalna tema ili pro-mahalska, bilo bi milion komentara, a ova tematika nam je svima strana, okrećemo svi glavu i manje nas zanima tuđa nesreća nego tuđi privatni život... :(

Raspravljamo npr. godinama punim intezitetom o mladim Romčićima koji nam prose po 10 feninga, ali i "prljaju auta" jer ih peru na semaforima, i tema su, a ovi jadnici nisu nikom interesantni, a niti prose niti drugačije iritiraju naš "skorojevički kapitalistički" život. Pustimo ih da na miru umru, sami i bespomoćni, ne vrijede jer nemaju ništa :-) :(
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#7 Re: Sarajevo - siguran grad

Post by vjesticanametli »

u zadnje vrijeme primjecujem sve vise beskucnika................ima jedan ciko u doglodima i svako jutro po ĐŽadi hoda i rukom u nebo pokazuje i nesto govori...................svaki dan :-? nosi svoj ruksak i hoda

a teme o SA i krimosima :-) nema svrhe..............dobro nam je kakvi smo :D
User avatar
irvinx1
Posts: 1581
Joined: 22/07/2010 18:25

#8 Re: Sarajevo - siguran grad

Post by irvinx1 »

Kakve veze ima beskucnik sa sigurnoscu? Pa i u L.A hiljade beskucnika... :) Valjda je ironija...

Inace, Sarajevo je grad neke srednje sigurnosti...
User avatar
irvinx1
Posts: 1581
Joined: 22/07/2010 18:25

#9 Re: Sarajevo - siguran grad

Post by irvinx1 »

Meni nije dobro bilo kad sam vidjeo lika da u Vilsonovom vadi sok iz kante za smece i pije ga :(
User avatar
Truba
Posts: 81797
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#10 Re: Sarajevo - siguran grad

Post by Truba »

problem beskućnika je istovremeno i problem psihologije i ekonomije pa tek onda humanizma
User avatar
braca
Posts: 854
Joined: 08/08/2005 14:56

#11 Re: Sarajevo, siguran grad - za beskućnike

Post by braca »

Tema je odlicna, a obzirom da je ideja teme dubokomisaona, sa moje strane :thumbup:
User avatar
dingosp0
Posts: 822
Joined: 19/07/2010 14:29
Location: Sarajevo

#12 Re: Sarajevo - siguran grad

Post by dingosp0 »

flyawayll wrote:Dosadni ste vise sa ovim temama ! Ko da samo u Sarajevu postoje kriminalci :shock:
Vecina raje u BH nije nikad izasla iz BH, i nije imala priliku da vidi sta s desava po ostalim gradovima svijeta. Vec cuju nesto preko TV'a, pa misle da je svugdje zlatno i sjajno. Npr grad New York ima 38000 beskucnika, a ogroman broj njih spava po ulicama. Isto tako po tim "metropolama" ima ubistava, silovanja, pljacke, otimanja, kidnepovanja cak mozda triduplo vise nego u SA...al naravno to niko ne zna, prvo sto EU i evropske medije ne objavljuju to kao sto nas zlatni Hayat... a drugo sto EU medije stampaju sve najljepse i najbolje o svojim gradovima pa ljudima zamazu oci da je svugdje bolje nego kod tebe... zivio sam u njemackoj i u americi, nista nije bolje nego ovdje sto se tice kriminala... u americi u sred bijela dana frajer vadi pistolj i puca lika preko ulice....gdjes dalje...
User avatar
mrtva kokoš
Posts: 12219
Joined: 13/01/2009 19:46
Location: komuna

#13 Re: Sarajevo, siguran grad - za beskućnike

Post by mrtva kokoš »

citajuci ove vase komentare covjek bi rek`o dobro nam je kakvi smo. sad ako je nekome ok vidjeti beskucnika na ulici bez obzira sto ih u mnogo vecim metropolama ima na hiljade, uredu. znaci i to trebamo da kopiramo, ogluhnemo na takve stvari samo zato sto takvi ljudi postoje svugdje na svijetu. ne znam, meni to nije normalno, eventualno da se neko odlucio za takav nacin zivota pa mu ne treba kvariti tu idilu i pustiti ga na miru, ali zasigurno niko ciste svjesti ne bi sebi dozvolio da zivi na ulici i rovi po kontejnerima. oni trebaju i zasluzuju pomoc, da vidimo ljudska prava, pravo na siguran zivot, zdravlje na djelu a ne samo na papiru...

mada znam da ovakvi slucajevi imaju dvije strane medalje, primjer roma koji su negdje cini mi se u ilijasu nakon dobijanja kljuceva od stambenih objekata te iste objekte za par mjeseci doveli u stanje neuslovno za zivot jer je to njihov nacin zivota. ali svako zasluzuje pomoc bez obzira na sve. ko garantuje da se sutra neko od nas nece naci u ovakvoj situaciji kao ovi jadni ljudi. pamet je kratka...
vryzas
Posts: 11511
Joined: 12/11/2004 22:44
Location: Athens

#14 Re: Sarajevo - siguran grad

Post by vryzas »

dingosp0 wrote:
flyawayll wrote:Dosadni ste vise sa ovim temama ! Ko da samo u Sarajevu postoje kriminalci :shock:
Vecina raje u BH nije nikad izasla iz BH, i nije imala priliku da vidi sta s desava po ostalim gradovima svijeta. Vec cuju nesto preko TV'a, pa misle da je svugdje zlatno i sjajno. Npr grad New York ima 38000 beskucnika, a ogroman broj njih spava po ulicama. Isto tako po tim "metropolama" ima ubistava, silovanja, pljacke, otimanja, kidnepovanja cak mozda triduplo vise nego u SA...al naravno to niko ne zna, prvo sto EU i evropske medije ne objavljuju to kao sto nas zlatni Hayat... a drugo sto EU medije stampaju sve najljepse i najbolje o svojim gradovima pa ljudima zamazu oci da je svugdje bolje nego kod tebe... zivio sam u njemackoj i u americi, nista nije bolje nego ovdje sto se tice kriminala... u americi u sred bijela dana frajer vadi pistolj i puca lika preko ulice....gdjes dalje...

Kakve veze ima to jel neko nekada negdje bio van BiH? :? Problem je drzava/entitet/kanton/grad - SISTEM koji nema volju i pamet da ovim nesretnim ljudima omoguci minimum uslova za zivot koji zasluzuje svako ljudsko bice :(
Sami smo krivi jer smo ih birali!

Btw. poredjenje "sela" od 500.000 stanovnika i megalopolisa koji ima oko 19 miliona je SJAJNO :-)
User avatar
Comrad
Posts: 4326
Joined: 17/04/2007 12:40
Location: C:\Program files

#15 Re: Sarajevo - siguran grad

Post by Comrad »

dingosp0 wrote:
flyawayll wrote:Dosadni ste vise sa ovim temama ! Ko da samo u Sarajevu postoje kriminalci :shock:
Vecina raje u BH nije nikad izasla iz BH, i nije imala priliku da vidi sta s desava po ostalim gradovima svijeta. Vec cuju nesto preko TV'a, pa misle da je svugdje zlatno i sjajno. Npr grad New York ima 38000 beskucnika, a ogroman broj njih spava po ulicama. Isto tako po tim "metropolama" ima ubistava, silovanja, pljacke, otimanja, kidnepovanja cak mozda triduplo vise nego u SA...al naravno to niko ne zna, prvo sto EU i evropske medije ne objavljuju to kao sto nas zlatni Hayat... a drugo sto EU medije stampaju sve najljepse i najbolje o svojim gradovima pa ljudima zamazu oci da je svugdje bolje nego kod tebe... zivio sam u njemackoj i u americi, nista nije bolje nego ovdje sto se tice kriminala... u americi u sred bijela dana frajer vadi pistolj i puca lika preko ulice....gdjes dalje...
Iako je vec iznad mene covjek napisao, kako bolan mozes porediti sarajevo i new york. Kako? Pa ne moze se porediti cijela bosna sa new yorkom. Razmisli malo zasto. U americi mozes otic do prodavnice i uzet pistolj koji hoces, pusku. Kod nas ne ide bas lako nabavka oruzja.

I dalje, oni imaju zatvore, mi nemamo. Nisam bio u New yorku, ali gledam po tv-u, sigurno im nisu od papira svi oni silni zatvori koje prikazuju po national geographicu. Mi to nemamo, tj nemamo dovoljno.

I kriminala svugdje ima, niko ne kaze da ga nema. Ali je smijesno sad odjednom da prihvatimo kao normalno pucnjavu dnevno, pa ako ih nije toliko bilo prije 6-7 godina. I ok, eto prihvatit cemo i neka bude toliko pucnjava, ali je l onda trebamo prihvatiti da tog sto puca, odmah sutra vidis kako slobodno hoda gradom?
User avatar
dingosp0
Posts: 822
Joined: 19/07/2010 14:29
Location: Sarajevo

#16 Re: Sarajevo, siguran grad - za beskućnike

Post by dingosp0 »

e to prijatelji moji zhvalite evropskoj uniji i zapadu....
jer taj isti sistem na koji s mi zalimo oni koriste...
cist dokaz je onaj terorista iz norveske, frajer pobio 70 ljudi...
odlezace 20tak godina i vozdra...
to vam je evropa.... gdje i glista ima svoja neka prava
amerika nije takva, tamo bi ga ubili...
Socializam je majka, to nama treba...
mi nismo za demokraciju i govna...
zato se i desavaju sranja danas.... da je u BH jos socializam nebi bilo ovog sranja koji se svakodvneno desavaju po ulicama..
prije je jedan policajac cuvao citav kvart u Sarajevu...danas treba 500 specijalaca poslje tekme...
krivimo smo mi, niko drugi...a ne mozes ni politicare kriviti... jer ako napravis zakon strog, ili izvan EU popisanih standarda, dobijes zabranu u EU...hocete EU, izvoli te....

lozimo s na tu EU ko muhe na go*na...
kad su sintori kupili cuke trazili smo da ih ne kupe... nek zive...
niko nije razmisljo gdje da ih smjestimo...
sad kad ih ima vise nego ljudi....jebi drzavi mater...
pa nismo mi njemacka... ovdje se jedva isplate penzije..
a ne da se prave neki crni domovi za cuke i macke...
to je jedan primjer naseg glupog razmisljanja...
Post Reply