Sarajevo ratna iskustva

Post Reply
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#176 Re: Sarajevo ratna iskustva

Post by Nekako s proljeća »

Znači, dzaba smo krečili. Faletići na aparatima.
jefff
Posts: 5307
Joined: 05/08/2015 11:16

#177 Re: Sarajevo ratna iskustva

Post by jefff »

:bih:
Last edited by jefff on 15/02/2021 12:57, edited 1 time in total.
Tromblon
Posts: 2019
Joined: 18/01/2015 19:37

#178 Re: Sarajevo ratna iskustva

Post by Tromblon »

trocadero wrote: 15/02/2021 11:14
Tromblon wrote: 15/02/2021 09:33

Meni su dok sam bio na straži na Stupskom brdu početkom maja 95 prišli i čak ušli u tranšeju. Čuo sam ih i zapucao, bacao bombe. Od ovih mojih niko nije izašao na liniju jer su mislili da se zajebajem. A ujutro u dijelu tranšeje koji nismo često koristili svježi tragovi.
poslije.
Vazda li znaš pokvariti "raspoloženje". :D
To je jedini pokušaj diverzantskog upada po noći za koji znam. Mislim dvadesetak da ih je prešlo iza vaše linije. Sudarali se jedni sa drugima, lomili u tranšejama...samo što se nisu popucali izmedju sebe....srećom ubrzo su se vratili ...neki sa modricama i dijelom izgubljene opreme. :wink:
Bacio sam najmanje 3 bombe i sprašio 2 okvira. Trčao, mjenjao mjesta da se čini da nas ima nekoliko. A bio ja sam na liniji od Doma penzionera do ćoška prema Hemijskoj čistioni. Položaj se zvao zsamljena kuća.

Ujutro me napadoše što sam pucao, trošio municiju. Ja vaki, naki. Kad dođe smjena kažu tragovi u tranšeji, grudobrani oštećeni od spuštanja i penjanja. Svi se zgledali, a ja budala.

Inače, to veče polufinale lige prvaka bilo. Ajax skršio Bajerna i razmišljao o tekmi i nisam zaspao.

Ja nisam mogao vjerovati da su preko livade prešli. I da su sr vratili jer sam ja zapucao, a oni ni metka nisu ispalili. Koji im je cilj bio i koja je jedinica bila?
trocadero
Posts: 2418
Joined: 14/03/2013 13:57

#179 Re: Sarajevo ratna iskustva

Post by trocadero »

Da, da...pričali smo nekad o tome.
Noć prije toga im je Mladić bio u kasarni. Uglavnom ti lokalni da bi se nešto uskurčili kao da oni nešto rade a ne lelemudaju. Tek posle sam i ja saznao od jednog učesnika. Kaže jbt. kolki su im tranšei strmoglavio se u njega sa dva metra.
Za onaj drugi upad ne vjerujem.Za Novu godinu je to sve uglavnom bilo pijano tako da stoji ona Pašina teza.

@ NSP, kaži der nam za koji diverzanski upad u gradu ti znaš, živo me interesuje? :zoka:
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#180 Re: Sarajevo ratna iskustva

Post by Nekako s proljeća »

Ne bih tuđa iskustva da koristim na temi, ja lično nisam doživio da mi neko upada u borbeni raspored, tako da nemam iskustva pa ću se poklopiti po ušima. Ponovio bih se samo, ako je osnovni kriterij prelazak neprijateljske borbene linije , a ne možeš ga zaobići jer kako onda da se dobaci iza leđa, u dubinu i sl. onda toga ima ih ha. Ja vjerovatno pripadam dijelu branilaca koji su prelazili borbenu liniju al iz mog ugla u kontra smjeru. Mrka kapa.
Dimu1927
Posts: 3955
Joined: 24/05/2020 17:41
Location: Sarajevo

#181 Re: Sarajevo ratna iskustva

Post by Dimu1927 »

Ima li optuznica za komandnu odgovornost za onog ruskog pjesnika, sta li je vec, sto puca po gradu, mislim ono ima snimak jasan ko dan ko dokaz. Ili za ruse i grke i ostale sto su rokali po civilima po sarajevu.

Ali zato ovamo ima fancy optuznica protiv generala Sakiba, za ratne zlocine koje su ucinili "braca" vjerski fanatici.
Tromblon
Posts: 2019
Joined: 18/01/2015 19:37

#182 Re: Sarajevo ratna iskustva

Post by Tromblon »

trocadero wrote: 15/02/2021 13:07 Da, da...pričali smo nekad o tome.
Noć prije toga im je Mladić bio u kasarni. Uglavnom ti lokalni da bi se nešto uskurčili kao da oni nešto rade a ne lelemudaju. Tek posle sam i ja saznao od jednog učesnika. Kaže jbt. kolki su im tranšei strmoglavio se u njega sa dva metra.
Za onaj drugi upad ne vjerujem.Za Novu godinu je to sve uglavnom bilo pijano tako da stoji ona Pašina teza.

@ NSP, kaži der nam za koji diverzanski upad u gradu ti znaš, živo me interesuje? :zoka:
Odalo ih kad su mi prišli kući jedan otkočio pušku i ja čuo i odmah rafal.

Što se tranšea tiče ja iskočio ko jelen. Poslije pokušavao nema šanse da to isto uradm. Šta radi adrenalin :mrgreen:.

Al jebote da ih je dvadesetak bilo. Majke mi sad me strah ufati.
PM72
Posts: 17532
Joined: 30/04/2012 16:54

#183 Re: Sarajevo ratna iskustva

Post by PM72 »

Eto...nakon 26 godina ti saznaš da si sam samcat naprašio 20 agresora :lol:
Postavljam pitanje...
Kako to da si sam bio u rovu? Drugi spavao ili dežurali po jedan?
Koliko god pojedini šupci sumnjali...bio sam u tim rovovima na Stupskom brdu,zime i proljeca 1993.
Od ona tri rova preko puta Crvene kuće pa do cvjećare...dijelila na cesta...
jefff
Posts: 5307
Joined: 05/08/2015 11:16

#184 Re: Sarajevo ratna iskustva

Post by jefff »

Pricalo se da su njihovi naoruzani sa M84 a medju njima i ruski placenici uspjeli zauzeti ulaz u tunel sa Dobrinjske strane i uvaliti se u tunel spasa.
Vremenski bi to bilo u proljece 1994.
trocadero
Posts: 2418
Joined: 14/03/2013 13:57

#185 Re: Sarajevo ratna iskustva

Post by trocadero »

jefff wrote: 15/02/2021 22:10 Pricalo se da su njihovi naoruzani sa M84 a medju njima i ruski placenici uspjeli zauzeti ulaz u tunel sa Dobrinjske strane i uvaliti se u tunel spasa.
Vremenski bi to bilo u proljece 1994.
:lol: Joj, Jefff, Jefff... :roll:
Aha, jamili Alemkovu robu i spićili nazad.
PM, stvarno ti se divim kako imaš volje i živaca sa ovakvima raspravljati.
:lol:
Tromblon
Posts: 2019
Joined: 18/01/2015 19:37

#186 Re: Sarajevo ratna iskustva

Post by Tromblon »

PM72 wrote: 15/02/2021 19:29 Eto...nakon 26 godina ti saznaš da si sam samcat naprašio 20 agresora :lol:
Postavljam pitanje...
Kako to da si sam bio u rovu? Drugi spavao ili dežurali po jedan?
Koliko god pojedini šupci sumnjali...bio sam u tim rovovima na Stupskom brdu,zime i proljeca 1993.
Od ona tri rova preko puta Crvene kuće pa do cvjećare...dijelila na cesta...
Nije nas bilo i po jedan 3 sata na straži. I svi mislili neće nikad niko preko livade. Neće kurac. Bez pretjerivanja trebao sam ljiljana dobit za to. Druže tad sam bio sa tvojim alipašincima u četi, bivši kruškini.
PM72
Posts: 17532
Joined: 30/04/2012 16:54

#187 Re: Sarajevo ratna iskustva

Post by PM72 »

trocadero wrote: 15/02/2021 22:18
jefff wrote: 15/02/2021 22:10 Pricalo se da su njihovi naoruzani sa M84 a medju njima i ruski placenici uspjeli zauzeti ulaz u tunel sa Dobrinjske strane i uvaliti se u tunel spasa.
Vremenski bi to bilo u proljece 1994.
:lol: Joj, Jefff, Jefff... :roll:
Aha, jamili Alemkovu robu i spićili nazad.
PM, stvarno ti se divim kako imaš volje i živaca sa ovakvima raspravljati.
:lol:
Troka,

Sve vidiš.Nekad bila Duškova emisija "šta djeca znaju o zavičaju" i roman "Mirko i Slavko" pa i zelena gamad mora nešto svoje osmisliti.Ali ne treba se sekerati,dok je nas "Dahićevih pušača",kako nas papak jednom nazva...neće im to prolaziti za rukom.Za svaku napisanu izmišljotinu dobiće adekvatan odgovor.
Šta kaže...pričalo se da su ruski dobrovoljci sa 84-kama zauzeli ulaz tunela... :skoljka: :zid: ko njemu konekciju dade yebem ti BH telekom.
Valter Gustav
Posts: 371
Joined: 10/12/2019 16:19

#188 Re: Sarajevo ratna iskustva

Post by Valter Gustav »

Tromblon wrote: 15/02/2021 14:44
trocadero wrote: 15/02/2021 13:07 Da, da...pričali smo nekad o tome.
Noć prije toga im je Mladić bio u kasarni. Uglavnom ti lokalni da bi se nešto uskurčili kao da oni nešto rade a ne lelemudaju. Tek posle sam i ja saznao od jednog učesnika. Kaže jbt. kolki su im tranšei strmoglavio se u njega sa dva metra.
Za onaj drugi upad ne vjerujem.Za Novu godinu je to sve uglavnom bilo pijano tako da stoji ona Pašina teza.

@ NSP, kaži der nam za koji diverzanski upad u gradu ti znaš, živo me interesuje? :zoka:
Odalo ih kad su mi prišli kući jedan otkočio pušku i ja čuo i odmah rafal.

Što se tranšea tiče ja iskočio ko jelen. Poslije pokušavao nema šanse da to isto uradm. Šta radi adrenalin :mrgreen:.

Al jebote da ih je dvadesetak bilo. Majke mi sad me strah ufati.
Svaka cast.Strasno je citati kako ste bili neoprezni da taj ne cetnik odkoci pusku mogli ste svi platiti glavom.
Valter Gustav
Posts: 371
Joined: 10/12/2019 16:19

#189 Re: Sarajevo ratna iskustva

Post by Valter Gustav »

Tromblon wrote: 15/02/2021 12:49
trocadero wrote: 15/02/2021 11:14
Tromblon wrote: 15/02/2021 09:33

Meni su dok sam bio na straži na Stupskom brdu početkom maja 95 prišli i čak ušli u tranšeju. Čuo sam ih i zapucao, bacao bombe. Od ovih mojih niko nije izašao na liniju jer su mislili da se zajebajem. A ujutro u dijelu tranšeje koji nismo često koristili svježi tragovi.
poslije.
Vazda li znaš pokvariti "raspoloženje". :D
To je jedini pokušaj diverzantskog upada po noći za koji znam. Mislim dvadesetak da ih je prešlo iza vaše linije. Sudarali se jedni sa drugima, lomili u tranšejama...samo što se nisu popucali izmedju sebe....srećom ubrzo su se vratili ...neki sa modricama i dijelom izgubljene opreme. :wink:
Bacio sam najmanje 3 bombe i sprašio 2 okvira. Trčao, mjenjao mjesta da se čini da nas ima nekoliko. A bio ja sam na liniji od Doma penzionera do ćoška prema Hemijskoj čistioni. Položaj se zvao zsamljena kuća.

Ujutro me napadoše što sam pucao, trošio municiju. Ja vaki, naki. Kad dođe smjena kažu tragovi u tranšeji, grudobrani oštećeni od spuštanja i penjanja. Svi se zgledali, a ja budala.

Inače, to veče polufinale lige prvaka bilo. Ajax skršio Bajerna i razmišljao o tekmi i nisam zaspao.

Ja nisam mogao vjerovati da su preko livade prešli. I da su sr vratili jer sam ja zapucao, a oni ni metka nisu ispalili. Koji im je cilj bio i koja je jedinica bila?
Ili su vidjeli da je taj dio slabo branjen ili im je neko rekao.Ne moze biti slucajnost da su dosli preko livade bas na taj slabo branjeni dio linije.
User avatar
hamza_sa
Posts: 1095
Joined: 25/02/2009 11:35

#190 Re: Sarajevo ratna iskustva

Post by hamza_sa »

hillbill wrote: 18/02/2021 22:06

mozda je doslo vrijeme da se "pozdravi" ovaj glsavni stab sto zavrce guzove i pljacka zadnjih 25 godina
Druze moj, nema od toga nista.

Ja sam prvenstveno ovaj klip postavio mom prijatelju @Dozeru samo da ga podsjetim kakvi smo bili u vrijeme agresije, pogotovo on. Za mene licno, specijalno on. Mnogi ga ne poznaju, pa eto sebi dopustaju i da ga vrijedjaju. Ali svakom, njemu njegovo. Tuzno je na kakav nivo smo svi kolektivno spali.

Glavni stab kao i u filmu iz klipa se je vjesto transformisao u ono za sta se je spremao u vremenima agresije. Ako se ja pitam, halal im vjera! Niko nas nije bolje natakario od glavnog staba.

Sto se tice zivota od mene su napravili samo praznu ljusturu, covjeka koji svaku noc moli Boga ako i zaspem da se ne probudim.

Ne mogu se ja druze trznuti iz ovoga i opet se kao boriti za nesto sto nece dati rezultate.

Ako nista, posveticu vrijeme spomenutim molitvama. Da ga pametnije utrosim. Mozda tu bude kakvog hajra. :wink:
hillbill
Posts: 1020
Joined: 05/06/2010 20:09

#191 Re: Sarajevo ratna iskustva

Post by hillbill »

hamza_sa wrote: 19/02/2021 00:11
hillbill wrote: 18/02/2021 22:06

mozda je doslo vrijeme da se "pozdravi" ovaj glsavni stab sto zavrce guzove i pljacka zadnjih 25 godina
Druze moj, nema od toga nista.

Ja sam prvenstveno ovaj klip postavio mom prijatelju @Dozeru samo da ga podsjetim kakvi smo bili u vrijeme agresije, pogotovo on. Za mene licno, specijalno on. Mnogi ga ne poznaju, pa eto sebi dopustaju i da ga vrijedjaju. Ali svakom, njemu njegovo. Tuzno je na kakav nivo smo svi kolektivno spali.

Glavni stab kao i u filmu iz klipa se je vjesto transformisao u ono za sta se je spremao u vremenima agresije. Ako se ja pitam, halal im vjera! Niko nas nije bolje natakario od glavnog staba.

Sto se tice zivota od mene su napravili samo praznu ljusturu, covjeka koji svaku noc moli Boga ako i zaspem da se ne probudim.

Ne mogu se ja druze trznuti iz ovoga i opet se kao boriti za nesto sto nece dati rezultate.

Ako nista, posveticu vrijeme spomenutim molitvama. Da ga pametnije utrosim. Mozda tu bude kakvog hajra. :wink:


...kada te natakare, i kada izgubis rat ,imas samo davije solucije;

1. da se nastavis borati
2.put me zove..............
User avatar
Bancho
Posts: 631
Joined: 01/11/2011 11:45

#192 Re: Sarajevo ratna iskustva

Post by Bancho »

hillbill wrote: 18/02/2021 22:17
.....ni te 92ge ,ti i Dozer niste bili na isto strani............hoces i ti kritikovati i jadikovati /kao onaj Ozone/da smo mu bacali trombone po grbavici, pa nije mogao da se igra ispred zgrade.
Ozone niti je kritikovao, a niti je jadikovao....dobro pročitaj šta je pisao.
tetka762
Posts: 755
Joined: 08/11/2020 09:20

#193 Re: Sarajevo ratna iskustva

Post by tetka762 »

hatemondays wrote: 04/02/2021 01:20 Mala digresija, nedavno sam zamoljen od strane tima iz australske odbrane da im pomognem u programu koji imaju sa njihovim vojnicima koji se vracaju sa raznih ratista, imaju ogroman broj samoubistava. Uglavnom cilj programa je razgovarati sa grupama tih veterana i isricati im svoju pricu koja je puno groznija i gora i pokusati im objasniti da zivot nije za baciti upsrkos iskusenjima kroz koja prolazite. Nevjerovatno kako ti njihovi vojnici upijaju svaku rijec i na kraju steknes jos puno prijatelja koje nikad nisi u zivotu prije sreo. Oni jednostavno ne mogu vjerovati kroz sta smo prosli i kao relativno normalno zivimo poslije uzasa kojeg smo prezivjeli.
U razgovoru sa ljudima koji vode ovaj program dao sam im ideju (jos je u zacetku) da dodju sa jednom grupom vojnika i da se susretnu sa nasim borcima, odu zajedno do nasih ratista, uglavnom da provedu vrijeme zajedno i da pokusaju shavtiti da probleme koji oni imaju su ustvari problemi oko kojih nasi borci vjerovatne se ne bi pocesali po glavi. Cilj programa je prevencija samoubistava koja su masovna u njihovoj veteranskoj populaciji.
Nazad brzo ukratko bilo ne ponovilo se , je li mi zao potrosenog zivota nije, jesam li mogao nesto promjeniti -jesam hebiga nemoze sve biti potaman.
Kako se zove taj program i gdje, kada i u kojem gradu i instituciji si držao govor/predavanje australskim vojnicima? Kako si došao u kontakt s ADF? Imao bih još nekih pitanja ali evo, ako može odgovor na ove za početak :)
Pozdrav!
tetka762
Posts: 755
Joined: 08/11/2020 09:20

#194 Re: Sarajevo ratna iskustva

Post by tetka762 »

tetka762 wrote: 24/02/2021 21:11
hatemondays wrote: 04/02/2021 01:20 Mala digresija, nedavno sam zamoljen od strane tima iz australske odbrane da im pomognem u programu koji imaju sa njihovim vojnicima koji se vracaju sa raznih ratista, imaju ogroman broj samoubistava. Uglavnom cilj programa je razgovarati sa grupama tih veterana i isricati im svoju pricu koja je puno groznija i gora i pokusati im objasniti da zivot nije za baciti upsrkos iskusenjima kroz koja prolazite. Nevjerovatno kako ti njihovi vojnici upijaju svaku rijec i na kraju steknes jos puno prijatelja koje nikad nisi u zivotu prije sreo. Oni jednostavno ne mogu vjerovati kroz sta smo prosli i kao relativno normalno zivimo poslije uzasa kojeg smo prezivjeli.
U razgovoru sa ljudima koji vode ovaj program dao sam im ideju (jos je u zacetku) da dodju sa jednom grupom vojnika i da se susretnu sa nasim borcima, odu zajedno do nasih ratista, uglavnom da provedu vrijeme zajedno i da pokusaju shavtiti da probleme koji oni imaju su ustvari problemi oko kojih nasi borci vjerovatne se ne bi pocesali po glavi. Cilj programa je prevencija samoubistava koja su masovna u njihovoj veteranskoj populaciji.
Nazad brzo ukratko bilo ne ponovilo se , je li mi zao potrosenog zivota nije, jesam li mogao nesto promjeniti -jesam hebiga nemoze sve biti potaman.
Kako se zove taj program i gdje, kada i u kojem gradu i instituciji si držao govor/predavanje australskim vojnicima? Kako si došao u kontakt s ADF? Imao bih još nekih pitanja ali evo, ako može odgovor na ove za početak :)
Pozdrav!
@hatemondays da ne kvarimo Sarajlijama topik, otvorio sam drugi pa se javi ako ti nije problem.
dodiri-sa-stranim-vojskama-t159301.html
User avatar
hatemondays
Posts: 1192
Joined: 28/10/2013 04:29
Location: vratio se kuci

#195 Re: Sarajevo ratna iskustva

Post by hatemondays »

tetka762 wrote: 24/02/2021 21:11
hatemondays wrote: 04/02/2021 01:20 Mala digresija, nedavno sam zamoljen od strane tima iz australske odbrane da im pomognem u programu koji imaju sa njihovim vojnicima koji se vracaju sa raznih ratista, imaju ogroman broj samoubistava. Uglavnom cilj programa je razgovarati sa grupama tih veterana i isricati im svoju pricu koja je puno groznija i gora i pokusati im objasniti da zivot nije za baciti upsrkos iskusenjima kroz koja prolazite. Nevjerovatno kako ti njihovi vojnici upijaju svaku rijec i na kraju steknes jos puno prijatelja koje nikad nisi u zivotu prije sreo. Oni jednostavno ne mogu vjerovati kroz sta smo prosli i kao relativno normalno zivimo poslije uzasa kojeg smo prezivjeli.
U razgovoru sa ljudima koji vode ovaj program dao sam im ideju (jos je u zacetku) da dodju sa jednom grupom vojnika i da se susretnu sa nasim borcima, odu zajedno do nasih ratista, uglavnom da provedu vrijeme zajedno i da pokusaju shavtiti da probleme koji oni imaju su ustvari problemi oko kojih nasi borci vjerovatne se ne bi pocesali po glavi. Cilj programa je prevencija samoubistava koja su masovna u njihovoj veteranskoj populaciji.
Nazad brzo ukratko bilo ne ponovilo se , je li mi zao potrosenog zivota nije, jesam li mogao nesto promjeniti -jesam hebiga nemoze sve biti potaman.
Kako se zove taj program i gdje, kada i u kojem gradu i instituciji si držao govor/predavanje australskim vojnicima? Kako si došao u kontakt s ADF? Imao bih još nekih pitanja ali evo, ako može odgovor na ove za početak :)
Pozdrav!
PM poslan...
miki71210
Posts: 61
Joined: 11/11/2020 08:14

#196 Re: Sarajevo ratna iskustva

Post by miki71210 »

User avatar
Dozer
Posts: 28348
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#197 Re: Sarajevo ratna iskustva

Post by Dozer »

tempuser wrote: 05/02/2021 23:18
Dimu1927 wrote: 05/02/2021 23:16
tempuser wrote: 05/02/2021 23:07

Za zločine u Sarajevu
Stanislav Galić - doživotna robija
Dragomir Milošević - 29 godina
Ratko Mladić - doživotna robija (jedna o tački optužnice se odnosi na Sarajevo).
Malo su 3 kazne za 4 godine terora i 10.000 i vise ubijenih ljudi.

A tamo 10 godina za zlocin koji se desio u jednom danu.
Ovo su komadanti kurpusa i vojske onda iz glave, vjerovatno ih ima dosta više i na nižim rangovima...
Evo redom...

Zlocin i kazna
Sociolog
Posts: 4312
Joined: 06/05/2008 17:44
Location: Sarajevo

#198 Re: Sarajevo ratna iskustva

Post by Sociolog »

Radeci danas, upalih Is radio iskustva ilidzanske brigade

Ilidzaz otes, azici, nedzarici, druga strana

-M84-
Posts: 127
Joined: 06/03/2021 12:42

#199 Re: Sarajevo ratna iskustva

Post by -M84- »

Alija "pogrijesio"sto nije poslusao Milosevica ako ostanu u Jugoslaviji Muslimani ce biti dozivotni precjednici BiH,i glavni u vojsci.Stom pricom ne bi prevario ni dijete,a da ne govorimo o tome da cetnici nisu nekakvi normalni ljudi pa da se sa njima moze ista dogovoriti.U nasem narodu definicija cetnika je nekakav bradonja sa kokardom kao iz 2 svjetskog rata,nisu samo ti nego su kao ovaj Przulj nase bivse komsije i prijatelji.
User avatar
MorningStar
Posts: 9431
Joined: 22/11/2019 18:43

#200 Re: Sarajevo ratna iskustva

Post by MorningStar »

-M84- wrote: 12/03/2021 20:51 Alija "pogrijesio"sto nije poslusao Milosevica ako ostanu u Jugoslaviji Muslimani ce biti dozivotni precjednici BiH,i glavni u vojsci.Stom pricom ne bi prevario ni dijete,a da ne govorimo o tome da cetnici nisu nekakvi normalni ljudi pa da se sa njima moze ista dogovoriti.U nasem narodu definicija cetnika je nekakav bradonja sa kokardom kao iz 2 svjetskog rata,nisu samo ti nego su kao ovaj Przulj nase bivse komsije i prijatelji.
Jok zato - prije je pogrjesio sto je poveo narod goloruk u rat pa onda cekao da poMagaju englezi francuzi svabe i tako.
Post Reply