Sarajevo ratna iskustva

Post Reply
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#151 Re: Sarajevo ratna iskustva

Post by tempuser »

Jel to bilo nekad prve ratne zime?
Do mene je došla priča o nekom čiči koji je ušao u naš rov, bunker u Azićima, valjda i za upaljač pitao, vako nešto, da su ga tako vodali i kad su ga pitali jel četnik, on odgovorio da je srpski vojnik, kad su ga pitali od kad je u četnicima ovaj odgovorio od 42.!
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#152 Re: Sarajevo ratna iskustva

Post by Nekako s proljeća »

Piksi specijalac na Betaniji il' Orahovom brijegu je adekvatniji primjer, ratna činjenica, bio je u intimnoj vezi sa pokojnom Anom Mladić.
PM72
Posts: 17532
Joined: 30/04/2012 16:54

#153 Re: Sarajevo ratna iskustva

Post by PM72 »

Šta sa Piksijem?
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#154 Re: Sarajevo ratna iskustva

Post by Emiremir33 »

Nekako s proljeća wrote: 13/02/2021 20:34 Piksi specijalac na Betaniji il' Orahovom brijegu je adekvatniji primjer, ratna činjenica, bio je u intimnoj vezi sa pokojnom Anom Mladić.
Zavaljen na Betaniji
PM72
Posts: 17532
Joined: 30/04/2012 16:54

#155 Re: Sarajevo ratna iskustva

Post by PM72 »

Kapetan 72 brigade VJ Stojković Dragan Piksi poginuo je na Orahovom brijegu,uspio je proći našu liniju 20 metara...
Betanija je na drugom brdu-nezavrseni medicinski objekat koji je također bio meta neuspješnog napada
belfy
Posts: 7533
Joined: 06/08/2007 09:00

#156 Re: Sarajevo ratna iskustva

Post by belfy »

znaci zamalo do sesnaesterca...
trocadero
Posts: 2418
Joined: 14/03/2013 13:57

#157 Re: Sarajevo ratna iskustva

Post by trocadero »

Tromblon wrote: 12/02/2021 15:07 @PM72
Sa njihove strane je bilo diverzantskih dejstava.
Opet li si bio zauzeo busiju gdje ne treba. :D
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#158 Re: Sarajevo ratna iskustva

Post by Nekako s proljeća »

PM72 wrote: 13/02/2021 21:02 Kapetan 72 brigade VJ Stojković Dragan Piksi poginuo je na Orahovom brijegu,uspio je proći našu liniju 20 metara...
Betanija je na drugom brdu-nezavrseni medicinski objekat koji je također bio meta neuspješnog napada
Znam ja dovoljno o zadatku koji je pokojni Piksi imao u okviru operacije ''Pancir, kec ili dvica nisam siguran. Boldirao sa dio tvog komentara, da autoru teme ukažem na njegovo pitanje. Mislio sam da je osnovni kriterij koji se mora zadovoljiti-da se je prešla neprijateljska linija. Metar ili kilometar, to neka bude za volje.
PM72
Posts: 17532
Joined: 30/04/2012 16:54

#159 Re: Sarajevo ratna iskustva

Post by PM72 »

Ljeta 1995 ,nakon neuspjele deblokade,nas iz združenog odreda MUP-a bacili su gore na liniju.Valjda nisu znali šta bi sa nama.Bili smo dobro opremljeni i naoružani,po prvi put u ratu.Zamjenili smo lokalne linijaše-da ljudi malo odmore.

Prvo smo bili na Orahovom brijegu.To je sad pravo naselje kad se ide sa Kobilje glave prema Vogošći,velika okuka ispod džamije.Orahov brijeg je ono naselje desno.Bila livada i 5 srušenih kuća.Sad ih ima bar 100 i dzamija.
Tu sam upoznao borce koji su odbili napad i iz prve ruke saznao šta se dešavalo.Gledam postarijeg vojnika -nema 40 kila sa krevetom .On je tromblonom sjebo Piksija i ostale. :thumbup:

Pripadnici VJ imali su zadatak da dođu do ceste koja je nekih 300 metara odatle i to nije bila diverzantska akcija nego klasični napad.Po vrhu Orahovog brijega ima asfaltni put kojim su oni prosli a nisu znali da ispod puta ima prokopan tunel gdje su se naši sklonili kad je zagrmilo.Četnici su ušli u prve srušene kuće a kad su naši izasli iz tog tunela-još su ih zvali ,zvižducima i pokretom ruke da dođu do njih-misleći da su četnici.

onda su ih naši zasuli tromblonima i bombama.Piksi je krepo pored jednog bunara a ti momci-linijaši su ostavili u bajti par suvenira iz te akcije,izbušen šljem i poderan amblem sa Piksijeve jakne.
Svaka im čast :thumbup:
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#160 Re: Sarajevo ratna iskustva

Post by Emiremir33 »

Oni probili liniju ubili jednog našeg borca,a drugog zarobili koji je takođe ubijen u Vogošći.Onda su uletili u klopku na Betaniji
PM72
Posts: 17532
Joined: 30/04/2012 16:54

#161 Re: Sarajevo ratna iskustva

Post by PM72 »

Istovremeno su napali nezavršeni medicinski centar na Betanjji i Orahov brijeg.Oni su udaljeni minimalno 500 metara.Između te dvije kote je udolina a iznad nedovrsenog medicinskog centra na Betaniji (ogromna betonska hala) nalazi se Sjenička kosa,izuzetno ukopana četnička kota .
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#162 Re: Sarajevo ratna iskustva

Post by Emiremir33 »

Upravu si to su i borci s Vogošćanskog ratišta rekli
User avatar
hamza_sa
Posts: 1095
Joined: 25/02/2009 11:35

#163 Re: Sarajevo ratna iskustva

Post by hamza_sa »

Emiremir33 wrote: 13/02/2021 20:59
Nekako s proljeća wrote: 13/02/2021 20:34 Piksi specijalac na Betaniji il' Orahovom brijegu je adekvatniji primjer, ratna činjenica, bio je u intimnoj vezi sa pokojnom Anom Mladić.
Zavaljen na Betaniji

Crkotina je dobila i ulicu u rodnom Nisu.
User avatar
Grean
Posts: 9334
Joined: 30/11/2013 19:47

#164 Re: Sarajevo ratna iskustva

Post by Grean »

hamza_sa wrote: 14/02/2021 23:26
Emiremir33 wrote: 13/02/2021 20:59
Nekako s proljeća wrote: 13/02/2021 20:34 Piksi specijalac na Betaniji il' Orahovom brijegu je adekvatniji primjer, ratna činjenica, bio je u intimnoj vezi sa pokojnom Anom Mladić.
Zavaljen na Betaniji
Crkotina je dobila i ulicu u rodnom Nisu.
I kad kaze @trocadero eto mi ne bi znali sta bi bez ovih iz Srbije a makar svaki sedmi-osmi koji se pomene na njihovim stranicama kad je prica o poginulim je iz Srbije a ima ih i iz Rusije metar.

Znas li sta znaci kad ti se jedinice popunjavaju 5% iz nekog drugog rezervoara i to kad se radi o dobrovoljcima, golemo je to, pogotovo kako rat ide i dolazi do zamora materijala i gubitka onih najboljih.
Emiremir33 wrote: 14/02/2021 10:27 Oni probili liniju ubili jednog našeg borca,a drugog zarobili koji je takođe ubijen u Vogošći.Onda su uletili u klopku na Betaniji
Je li za tog naseg ubijenog iko osudjen?
Last edited by Grean on 14/02/2021 23:44, edited 1 time in total.
__Phoenix__
Posts: 2667
Joined: 25/10/2013 20:44

#165 Re: Sarajevo ratna iskustva

Post by __Phoenix__ »

Osuđen za šta?
User avatar
Grean
Posts: 9334
Joined: 30/11/2013 19:47

#166 Re: Sarajevo ratna iskustva

Post by Grean »

__Phoenix__ wrote: 14/02/2021 23:41 Osuđen za šta?
Osudjen sto je ubio zarobljenog borca a na zalost nije jedini koji je bio ubijen nakon zarobljavanja od one strane.

Pitam jer evo Sakib Mahmuljin dobi 10 godina za njihove pa se pitam istrazuje li iko ko je odgovoran za ubistva nasih vojnika, pita li se makar neko? Njihovi su tu, nisu kao Arapi odleprsali svojim putem, mogu naci od komandira odjeljenja do komandanta brigade ko je odgovoran a ja ne cuh da su ikad ikog osudili niti da nekog istrazuju (evo prvi pt ovo za Brneta a vidjet cemo kako ce zavrsiti).

Jedan dokumentovan slucaj je momak koji je posljednji put snimljen pored Dodikovog ministra policije s tim da je on i dalje ministar bez da iko postavlja pitanja a Sakib je osudjen na 10 godina.

Ali prvi mi smatramo da to nije interesantna prica, nekako prirodno da cetnici ubijaju zarobljene. Sa druge strane samodopadljivo se takmicimo ko ce vise osuti po Sakibu a i tom El Mudzahidu. Ta tipicno bosnjacka zelja da bude prihvacen i pomilovan po glavi u smislu "good dog" je nenadjebiva.





btw...@P72, koliko da stavimo na to da @Woody na ove teme obicno nema komentara?
User avatar
hamza_sa
Posts: 1095
Joined: 25/02/2009 11:35

#167 Re: Sarajevo ratna iskustva

Post by hamza_sa »

Grean wrote: 14/02/2021 23:49
__Phoenix__ wrote: 14/02/2021 23:41 Osuđen za šta?
Osudjen sto je ubio zarobljenog borca a na zalost nije jedini koji je bio ubijen nakon zarobljavanja od one strane.

Pitam jer evo Sakib Mahmuljin dobi 10 godina za njihove pa se pitam istrazuje li iko ko je odgovoran za ubistva nasih vojnika, pita li se makar neko? Njihovi su tu, nisu kao Arapi odleprsali svojim putem, mogu naci od komandira odjeljenja do komandanta brigade ko je odgovoran a ja ne cuh da su ikad ikog osudili niti da nekog istrazuju (evo prvi pt ovo za Brneta a vidjet cemo kako ce zavrsiti).

Jedan dokumentovan slucaj je momak koji je posljednji put snimljen pored Dodikovog ministra policije s tim da je on i dalje ministar bez da iko postavlja pitanja a Sakib je osudjen na 10 godina.

Ali prvi mi smatramo da to nije interesantna prica, nekako prirodno da cetnici ubijaju zarobljene. Sa druge strane samodopadljivo se takmicimo ko ce vise osuti po Sakibu a i tom El Mudzahidu. Ta tipicno bosnjacka zelja da bude prihvacen i pomilovan po glavi u smislu "good dog" je nenadjebiva.





btw...@P72, koliko da stavimo na to da @Woody na ove teme obicno nema komentara?
Vidi druze, u jednom ratu, a nije period agresije na RBiH. nakon upada u zasjedu i teskih borbi koje su trajale oko 3 do 3,5 sata sa poprilicno ranjenih i mrtvih, prilikom izvlacenja iz iste naisli smo na seoce za koje nismo znali pod cijom je kontrolom.

Poslao sam dvojicu na brdasce iznad istog da izvide situaciju i da jave sta ima. Nakon odredjenog vremena vezista me izvjestava da su u blizini ali da ne vide nista konkretno. Naredjujem im da sidju skroz do sela. Isti izvrsavaju naredjenje i izvjestavaju me da primjecuju odredjenje aktivnosti naoruzanih ljudi. Ponovo trazim od te dvojice (sada sam morao pogledati snimak da ti doslovce napisem sta sam naredio) da me izvjeste jesu li u civilu i ako jesu da ih treba sve pobiti!! Ukoliko se to ne uradi pobice oni nas kao zeceve. (doslovno prenesene moje rijeci sa snimka)

Nazalost po mene, u tim momentima ta pobunjenicka "vojska" je bila vojno nedefinisana, uglavnom su bili u civilnoj odjeci bez ikakvih oznaka, ali naoruzana.


Godinama nakon toga sam pozvan na odgovornost, iako nije bilo niti borbe niti kakvog zlocina, jer sam promijenio plan izvlacenja.

Tada sam po prvi put u zivotu cuo za komandnu odgovornost.

Pravda je pravda i istina je istina, samo je treba dokazati. A, to je tezak i naporan posao.

Ponavljam, iako nije bilo nikakvih aktivnosti koje bi dovele do zlocina bilo kakve vrste, pozivali su se na moja naredjenja. Isticali su eventualnu namjeru.

Na kraju, da ne tupim puno, iznosenjem relevantnih dokaza, koji su obuhvatali sveukupnu situaciju, stanje na terenu, pa i sam rijecnik tokom sukoba, vjerovao ili ne, su me oslobodili bilo kakve odgovornosti. Za mene u tom momentu je najvaznija stvar bila da sam donio odluku da promijenim pravac izvlacenja, te tako nije bilo zrtava niti sa ijedne strane. Da se to nije desilo mozda bi ishod bio drugaciji.

Sta ti zelim reci, ali i svima dobronamjernim?

General Mahmuljin za mene nije kriv. Kako god na to gledao bilo ko sta sam sad napisao.

Da je bilo zlocina, vjerovatno jeste. Ukazuje puno stvari na to.

Osudjen je prvostepenom presudom na 10 godina. Jednom sam vec napisao da odbrana generala ima dovoljno vremena da pripremi jos bolje odbranu pred zalbenim vijece. Da zaborave na emocije i da se drze relevantnih dokaza, stanja na terenu i momenta zbivanja pocinjenih zlocina.

Za sve ostalo je kriv nas sistem, koji niti nakon 25 godina od zavrsetka agresije, nije bio u stanju dokazati da je bila agresija pored svih relevantnih cinjenica, sva dokazivanja su se svela na to da mi sami sebi govorimo da smo bili zrtve agresije, ali samo na domacem terenu, bez ozbiljne historijske analize dogadjaja i dokumentovanja istih, te prezentovanja istih medjunarodnoj zajednici.

Pogledajmo sebi u oci. Nesposobni smo kao bosanci i hercegovci da kazemo jeste 15. april 1992. dan imenovanja Armije Republike Bosne i Hercegovine, ali da ta Armija nije u stvarnosti postojala, nego se je u hodu stvarala. Da ne pametujem puno, ali i sami razmislite, puno bi to toga objasnilo.

Svjedoci ste.
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#168 Re: Sarajevo ratna iskustva

Post by Emiremir33 »

Grean wrote: 14/02/2021 23:38
hamza_sa wrote: 14/02/2021 23:26
Emiremir33 wrote: 13/02/2021 20:59

Zavaljen na Betaniji
Crkotina je dobila i ulicu u rodnom Nisu.
I kad kaze @trocadero eto mi ne bi znali sta bi bez ovih iz Srbije a makar svaki sedmi-osmi koji se pomene na njihovim stranicama kad je prica o poginulim je iz Srbije a ima ih i iz Rusije metar.

Znas li sta znaci kad ti se jedinice popunjavaju 5% iz nekog drugog rezervoara i to kad se radi o dobrovoljcima, golemo je to, pogotovo kako rat ide i dolazi do zamora materijala i gubitka onih najboljih.
Emiremir33 wrote: 14/02/2021 10:27 Oni probili liniju ubili jednog našeg borca,a drugog zarobili koji je takođe ubijen u Vogošći.Onda su uletili u klopku na Betaniji
Je li za tog naseg ubijenog iko osudjen?
Nikad niko nije osuđen.A u Vogošći je bio Mićo Četnik iz Srbije,koji je odvodio i ubijao civile i nikad nije ni optužnica podignuta protiv njega
Tromblon
Posts: 2019
Joined: 18/01/2015 19:37

#169 Re: Sarajevo ratna iskustva

Post by Tromblon »

Što se tiče diverzija njihovih, @PM72, ne mogu reći da je bilo uspješnih, ali da je bilo pokušaja upada izviđačko-diverzantskih grupa bilo je.

Ja znam za 2 pokušaja na stupskom ratištu. Prvi koji znam se desio mom orvom rođaku 31.12.92. Bip je na straži na Lambadi u Azićima. Srećom ih je čuo i on i kolega su se povukli. Vidjeli su ih 4 koji su se zbunili jer nije bilo straže i kad je moj rođak zapucao zbrisali su nazad.

Meni su dok sam bio na straži na Stupskom brdu početkom maja 95 prišli i čak ušli u tranšeju. Čuo sam ih i zapucao, bacao bombe. Od ovih mojih niko nije izašao na liniju jer su mislili da se zajebajem. A ujutro u dijelu tranšeje koji nismo često koristili svježi tragovi.

Čiča je zalutao u našu liniju početkom marta 93 i rekao da je u četnicima od 42. Nije razmjenjen. Umro od infarkta kako sam čuo nekoliko dana poslije.
PM72
Posts: 17532
Joined: 30/04/2012 16:54

#170 Re: Sarajevo ratna iskustva

Post by PM72 »

Tromblon :thumbup:
Realno,sve nabrojano su više "zajebi" nego diverzantske akcije,pogotovo ta koju pominješ da se desila 31.12.92.Nova godina a oni hvala Bogu imali alkohola koliko hoće pa sa derneka krenuli na smjenu. :run:
trocadero
Posts: 2418
Joined: 14/03/2013 13:57

#171 Re: Sarajevo ratna iskustva

Post by trocadero »

Tromblon wrote: 15/02/2021 09:33

Meni su dok sam bio na straži na Stupskom brdu početkom maja 95 prišli i čak ušli u tranšeju. Čuo sam ih i zapucao, bacao bombe. Od ovih mojih niko nije izašao na liniju jer su mislili da se zajebajem. A ujutro u dijelu tranšeje koji nismo često koristili svježi tragovi.
poslije.
Vazda li znaš pokvariti "raspoloženje". :D
To je jedini pokušaj diverzantskog upada po noći za koji znam. Mislim dvadesetak da ih je prešlo iza vaše linije. Sudarali se jedni sa drugima, lomili u tranšejama...samo što se nisu popucali izmedju sebe....srećom ubrzo su se vratili ...neki sa modricama i dijelom izgubljene opreme. :wink:
jefff
Posts: 5307
Joined: 05/08/2015 11:16

#172 Re: Sarajevo ratna iskustva

Post by jefff »

Tromblon wrote: 15/02/2021 09:33 Što se tiče diverzija njihovih, @PM72, ne mogu reći da je bilo uspješnih, ali da je bilo pokušaja upada izviđačko-diverzantskih grupa bilo je.

Ja znam za 2 pokušaja na stupskom ratištu. Prvi koji znam se desio mom orvom rođaku 31.12.92. Bip je na straži na Lambadi u Azićima. Srećom ih je čuo i on i kolega su se povukli. Vidjeli su ih 4 koji su se zbunili jer nije bilo straže i kad je moj rođak zapucao zbrisali su nazad.

Meni su dok sam bio na straži na Stupskom brdu početkom maja 95 prišli i čak ušli u tranšeju. Čuo sam ih i zapucao, bacao bombe. Od ovih mojih niko nije izašao na liniju jer su mislili da se zajebajem. A ujutro u dijelu tranšeje koji nismo često koristili svježi tragovi.

Čiča je zalutao u našu liniju početkom marta 93 i rekao da je u četnicima od 42. Nije razmjenjen. Umro od infarkta kako sam čuo nekoliko dana poslije.
Sta ti znas, jedino PM zna svu istinu. On je bio u svim borbama prem da nije bio u borbi ni pola sahata.
PM72
Posts: 17532
Joined: 30/04/2012 16:54

#173 Re: Sarajevo ratna iskustva

Post by PM72 »

Jeff,

Ponašaj se u skladu sa pravilima.Ako nešto ne znaš ili ti nije jasno - upitaj slobodno.Ja ne moram guglati kao ti da bi skontao gdje se šta nalazi a tvoji seoski kompleksi me ne dotiču.
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#174 Re: Sarajevo ratna iskustva

Post by Nekako s proljeća »

Iskren da budem bio sam iznenađen kada si iznio svoje mišljenje o tzv diverzantskim aktivnostima neprijatelja na snage odbrane grada Sarajeva. I da nije bila nti jedna, a bezbeli da ih je bilo, izmislili bi je mi ako treba. Makar bila lovačka.

Sarajevske branioce je krasila jedna specifičnost , zajebani su bili u odbrani to je čudo, i pored ispoštovanog pravila da se za napad uključi tri puta više napadača u odnosu na branioce. Neprijatelj ima neke svoje, tipa jaki bili tj superiorni u artiljerijskim oružjuma i oruđima, PAM-om gađa ljudsko biće.
PM72
Posts: 17532
Joined: 30/04/2012 16:54

#175 Re: Sarajevo ratna iskustva

Post by PM72 »

Nekako s proljeća wrote: 15/02/2021 11:52 Iskren da budem bio sam iznenađen kada si iznio svoje mišljenje o tzv diverzantskim aktivnostima neprijatelja na snage odbrane grada Sarajeva. I da nije bila nti jedna, a bezbeli da ih je bilo, izmislili bi je mi ako treba. Makar bila lovačka.
Kao što sam reče ,iznio sam svoje mišljenje.Ja se ne sjećam neke konkretne neprijateljske diverzantske akcije u Sarajevu.Ako ti znaš - napiši.Čovjek svaki dan nauči nešto novo.
Post Reply