Sarajevo ratna iskustva

Post Reply
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#126 Re: Sarajevo ratna iskustva

Post by Emiremir33 »

Za Tajsona se pričalo da je na Kuli bio
User avatar
ugly duckling
Posts: 440
Joined: 18/12/2020 09:46
Location: Republika Bosna i Hercegovina

#127 Re: Sarajevo ratna iskustva

Post by ugly duckling »

moguce
jaran je bio 93 zarobljenik gore
ali ga nije pominjo
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#128 Re: Sarajevo ratna iskustva

Post by exliberal-ex »

Dajte nesto veselije.

Gdje ste nabavljali zalihe za dernek?...bilo je sverceraja po gradu ali sto sam se ja urokao par puta sa hemijskim viskijem.
Bio je tip gore kod vodovoda, hemicar . Doneses dvije kile secera i kazes sta hoces, daj Balantine ili Remi Martin...jednu kilu iskoristi da ti napravi sta hoces a druga je bila za placanje. Samo nisi smio piti cesto ni vise od litre jer ces izgubit vid od etanol alkohola :), al od te litre 8 se napije ko majka.
a meza ona haringa sa crvenim sosom ili feta :lol: . Jest da si bolestan kasnije par dana ali je vrijedilo.

Kasnije se svercovalo iz Hrasnice, umalo se nepopucasmo sa vojnom policijom na Dobrinji kad su nam posli oduzet po povratku...a lola sto mi prodavao u Hrasnici kaze znas da je alkohol haram, rekoh jel haram prodavat...
Naravno imao sam drugo ime kad sam prolazio kroz tunel...u Hrasnici sam bio Mirso, nije bilo pozeljno nosit cetnicko ime :mrgreen:

Sta jos, sex...al sto se svaleralo tokom rata, nije se znalo cij je u cijoj, neko napisa napravi se dernek i ajmo po sobama, sasvim normalno je bilo da se malo promjesa meso... :lol:
Najgore prodje rat one sto su najdarezljivije bile odjedom se pobulile nece ni da pricaju sa muskim ....

Nego sjecate li se one televizije sa Pala, uvijek su pustali najnovije filmove sto su tek izasli u americi...

jebes ove internet ratnike sto misle da je rat cool....
jefff
Posts: 5307
Joined: 05/08/2015 11:16

#129 Re: Sarajevo ratna iskustva

Post by jefff »

:cekam:
User avatar
hatemondays
Posts: 1192
Joined: 28/10/2013 04:29
Location: vratio se kuci

#130 Re: Sarajevo ratna iskustva

Post by hatemondays »

Da se upisem: zaglavio na Grbavici do 21.10.92, prikljucio se ABiH 4.11.92 ostao do kraja rata i jos neko vrijeme poslije. Rat ko rat sranje, imas prijatelje za citav zivot a saznas i da si znao smradove samo su se vjesto prikrivali. Uglavnom rat je natjerao da sva govna isplivaju na povrsinu. O Grbavici necu pisati (napisano vec na temi), o ostatku ima se stosta pisati ali golema je to knjiga. Je li mi krivo sto sam proveo svoje najbolje godine zivota (25-29) NIJE, lijepo je odvesti sad djecu na neke od lokacija gdje sam guzove dearo i nako sjesti sa njima i pricati a oni onako otvorenih usta slusaju. Jesam li imao priliku se ispaliti, naravno da jesam ali sva familija bi ostala u gradu e to im nisam mogao uraditi. Ispalio sam se kasnije ali tek 2002 i nije mi zao, mada je ostatak famije jos uvijek u gradu. Mislim da su nasi suborci barem vecina pokazali nevjerovatnu izdrzljivost i predanost sa ciljem da nas ovi istocni hajvani ne izbrisu za lica zemlje. Eh sad jesu li nas nasi politicari naguzili to sad druga prica.
Mala digresija, nedavno sam zamoljen od strane tima iz australske odbrane da im pomognem u programu koji imaju sa njihovim vojnicima koji se vracaju sa raznih ratista, imaju ogroman broj samoubistava. Uglavnom cilj programa je razgovarati sa grupama tih veterana i isricati im svoju pricu koja je puno groznija i gora i pokusati im objasniti da zivot nije za baciti upsrkos iskusenjima kroz koja prolazite. Nevjerovatno kako ti njihovi vojnici upijaju svaku rijec i na kraju steknes jos puno prijatelja koje nikad nisi u zivotu prije sreo. Oni jednostavno ne mogu vjerovati kroz sta smo prosli i kao relativno normalno zivimo poslije uzasa kojeg smo prezivjeli.
U razgovoru sa ljudima koji vode ovaj program dao sam im ideju (jos je u zacetku) da dodju sa jednom grupom vojnika i da se susretnu sa nasim borcima, odu zajedno do nasih ratista, uglavnom da provedu vrijeme zajedno i da pokusaju shavtiti da probleme koji oni imaju su ustvari problemi oko kojih nasi borci vjerovatne se ne bi pocesali po glavi. Cilj programa je prevencija samoubistava koja su masovna u njihovoj veteranskoj populaciji.
Nazad brzo ukratko bilo ne ponovilo se , je li mi zao potrosenog zivota nije, jesam li mogao nesto promjeniti -jesam hebiga nemoze sve biti potaman.
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#131 Re: Sarajevo ratna iskustva

Post by exliberal-ex »

hatemondays wrote: 04/02/2021 01:20 Da se upisem: zaglavio na Grbavici do 21.10.92, prikljucio se ABiH 4.11.92 ostao do kraja rata i jos neko vrijeme poslije. Rat ko rat sranje, imas prijatelje za citav zivot a saznas i da si znao smradove samo su se vjesto prikrivali. Uglavnom rat je natjerao da sva govna isplivaju na povrsinu. O Grbavici necu pisati (napisano vec na temi), o ostatku ima se stosta pisati ali golema je to knjiga. Je li mi krivo sto sam proveo svoje najbolje godine zivota (25-29) NIJE, lijepo je odvesti sad djecu na neke od lokacija gdje sam guzove dearo i nako sjesti sa njima i pricati a oni onako otvorenih usta slusaju. Jesam li imao priliku se ispaliti, naravno da jesam ali sva familija bi ostala u gradu e to im nisam mogao uraditi. Ispalio sam se kasnije ali tek 2002 i nije mi zao, mada je ostatak famije jos uvijek u gradu. Mislim da su nasi suborci barem vecina pokazali nevjerovatnu izdrzljivost i predanost sa ciljem da nas ovi istocni hajvani ne izbrisu za lica zemlje. Eh sad jesu li nas nasi politicari naguzili to sad druga prica.
Mala digresija, nedavno sam zamoljen od strane tima iz australske odbrane da im pomognem u programu koji imaju sa njihovim vojnicima koji se vracaju sa raznih ratista, imaju ogroman broj samoubistava. Uglavnom cilj programa je razgovarati sa grupama tih veterana i isricati im svoju pricu koja je puno groznija i gora i pokusati im objasniti da zivot nije za baciti upsrkos iskusenjima kroz koja prolazite. Nevjerovatno kako ti njihovi vojnici upijaju svaku rijec i na kraju steknes jos puno prijatelja koje nikad nisi u zivotu prije sreo. Oni jednostavno ne mogu vjerovati kroz sta smo prosli i kao relativno normalno zivimo poslije uzasa kojeg smo prezivjeli.
U razgovoru sa ljudima koji vode ovaj program dao sam im ideju (jos je u zacetku) da dodju sa jednom grupom vojnika i da se susretnu sa nasim borcima, odu zajedno do nasih ratista, uglavnom da provedu vrijeme zajedno i da pokusaju shavtiti da probleme koji oni imaju su ustvari problemi oko kojih nasi borci vjerovatne se ne bi pocesali po glavi. Cilj programa je prevencija samoubistava koja su masovna u njihovoj veteranskoj populaciji.
Nazad brzo ukratko bilo ne ponovilo se , je li mi zao potrosenog zivota nije, jesam li mogao nesto promjeniti -jesam hebiga nemoze sve biti potaman.
Vidis nesto se i meni slicno desilo, sreo sam neke kanadjane koji su bili u krajini i pola njih je puklo.
Jesu oni imali jednu ili dvije tarapane sa HVO ali u poredjenju sta smo mi prezivjeli pickin dim.
Tako smo par puta neformalno popricali uz pivu i vidis kako te ljudi drugacije gledaju kasnije.

Kasnije mi se desilo da upoznam psihijatra u bolnici gdje sam radio a u vezi finansiranja programa koji je radio sa vojskom na prevencij samoubistava.
I tako usput pita me odakle sam......ja mu rekao i vidis kako poce ono standarno ispipavanje potecijalnog "pacijenta". :mrgreen:
Par puta smo razgovarali ono neobavezno poslije sastanaka, i sam mi je rekao da ga nas sukob interesuje jer nemoze da skonta kako mi nismo vise prolupali ...reko mi smo posebne zivotinje :mrgreen: .
Mada ja mislim da mi ,koji smo prosli kroz ratno sranje, smo nekako ispali normalniji od mnogih koji su se ispalili na pocetku...
nikeze
Posts: 572
Joined: 07/12/2018 12:57

#132 Re: Sarajevo ratna iskustva

Post by nikeze »

Nijedan ratni film ne može da opiše ono što se dešavalo u BiH i šta smo preživjeli, možda oni dokumentarci iz Vijetnama.
Moj otac koji je preživio drugi svjetski rat i koji je gledao ratne akcije kaže da nije bilo tako ni u drugom svjetskom ratu.
Čudim se kako smo preživjeli i šta smo prošli.
Ali eto narod se kljuka filmovima sa Arnoldom Schwarzeneggerom i Stalloneom i "Plaćenici" i ostale gluposti. To treba strogo zabraniti.
yasaq
Posts: 1584
Joined: 30/07/2006 21:54

#133 Re: Sarajevo ratna iskustva

Post by yasaq »

exliberal-ex wrote: 02/02/2021 00:26 Dajte nesto veselije.

Gdje ste nabavljali zalihe za dernek?...bilo je sverceraja po gradu ali sto sam se ja urokao par puta sa hemijskim viskijem.
Bio je tip gore kod vodovoda, hemicar . Doneses dvije kile secera i kazes sta hoces, daj Balantine ili Remi Martin...jednu kilu iskoristi da ti napravi sta hoces a druga je bila za placanje. Samo nisi smio piti cesto ni vise od litre jer ces izgubit vid od etanol alkohola :), al od te litre 8 se napije ko majka.
a meza ona haringa sa crvenim sosom ili feta :lol: . Jest da si bolestan kasnije par dana ali je vrijedilo.

Kasnije se svercovalo iz Hrasnice, umalo se nepopucasmo sa vojnom policijom na Dobrinji kad su nam posli oduzet po povratku...a lola sto mi prodavao u Hrasnici kaze znas da je alkohol haram, rekoh jel haram prodavat...
Naravno imao sam drugo ime kad sam prolazio kroz tunel...u Hrasnici sam bio Mirso, nije bilo pozeljno nosit cetnicko ime :mrgreen:

Sta jos, sex...al sto se svaleralo tokom rata, nije se znalo cij je u cijoj, neko napisa napravi se dernek i ajmo po sobama, sasvim normalno je bilo da se malo promjesa meso... :lol:
Najgore prodje rat one sto su najdarezljivije bile odjedom se pobulile nece ni da pricaju sa muskim ....

Nego sjecate li se one televizije sa Pala, uvijek su pustali najnovije filmove sto su tek izasli u americi...

jebes ove internet ratnike sto misle da je rat cool....
pa pušt'o je i hayat prije premijere u Američkim kinima :-D a za dernek smo jednom izvalili sve štokove iz podruma sa napuštenih šupa i među prostora ispilali spakovali u one vreće od brašna i na pijacu zamjenili za piće. E to je bilo umijeće uhvatiti trenutak kad nikoga nema u podrumu i da te niko ne čuje od dežurnih komšija sa prizemlja kao se odvaljuje i pila u podrumu :lol:
User avatar
Dozer
Posts: 28348
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#134 Re: Sarajevo ratna iskustva

Post by Dozer »

nikeze wrote: 05/02/2021 09:02 Nijedan ratni film ne može da opiše ono što se dešavalo u BiH i šta smo preživjeli, možda oni dokumentarci iz Vijetnama.
Moj otac koji je preživio drugi svjetski rat i koji je gledao ratne akcije kaže da nije bilo tako ni u drugom svjetskom ratu.
Čudim se kako smo preživjeli i šta smo prošli.
Ali eto narod se kljuka filmovima sa Arnoldom Schwarzeneggerom i Stalloneom i "Plaćenici" i ostale gluposti. To treba strogo zabraniti.
Od tih modernih filmova, a koji bi se mogli nazvati najrealnijim prikazom stanja i desavanja na ratistu, mogu podvesti samo 2 - Spasavanje vojnika Rayana i, donekle, Black Hawk Down.

Ako se zanemare klasicna americka preseravanja (u stilu mi naj-naj u svemu & svacemu), to su 2 filma sa vrlo realnim prikazima pucnjave, ranjavanja, kretanja, itd.

Sto se domace radinosti tice, ne znam nijedan koji ove stvari prikazuje realno. Nasi se vise bave nakakvim dusevnim stanjima, a pokusaji realnih prikaza stvarnih borbenih dejstava su im nigdje veze...
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#135 Re: Sarajevo ratna iskustva

Post by tempuser »

Dimu1927 wrote: 26/01/2021 00:31 Koliko je godina dobio general korpusa/brigade po komandnoj odgovornosti za ovaj zlocin ?
Za zločine u Sarajevu
Stanislav Galić - doživotna robija
Dragomir Milošević - 29 godina
Ratko Mladić - doživotna robija (jedna o tački optužnice se odnosi na Sarajevo).
Dimu1927
Posts: 3955
Joined: 24/05/2020 17:41
Location: Sarajevo

#136 Re: Sarajevo ratna iskustva

Post by Dimu1927 »

tempuser wrote: 05/02/2021 23:07
Dimu1927 wrote: 26/01/2021 00:31 Koliko je godina dobio general korpusa/brigade po komandnoj odgovornosti za ovaj zlocin ?
Za zločine u Sarajevu
Stanislav Galić - doživotna robija
Dragomir Milošević - 29 godina
Ratko Mladić - doživotna robija (jedna o tački optužnice se odnosi na Sarajevo).
Malo su 3 kazne za 4 godine terora i 10.000 i vise ubijenih ljudi.

A tamo 10 godina za zlocin koji se desio u jednom danu.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#137 Re: Sarajevo ratna iskustva

Post by tempuser »

Dimu1927 wrote: 05/02/2021 23:16
tempuser wrote: 05/02/2021 23:07
Dimu1927 wrote: 26/01/2021 00:31 Koliko je godina dobio general korpusa/brigade po komandnoj odgovornosti za ovaj zlocin ?
Za zločine u Sarajevu
Stanislav Galić - doživotna robija
Dragomir Milošević - 29 godina
Ratko Mladić - doživotna robija (jedna o tački optužnice se odnosi na Sarajevo).
Malo su 3 kazne za 4 godine terora i 10.000 i vise ubijenih ljudi.

A tamo 10 godina za zlocin koji se desio u jednom danu.
Ovo su komadanti kurpusa i vojske onda iz glave, vjerovatno ih ima dosta više i na nižim rangovima...
hillbill
Posts: 1020
Joined: 05/06/2010 20:09

#138 Re: Sarajevo ratna iskustva

Post by hillbill »

Henry Chinaski wrote: 08/01/2021 15:25 Sudeći prema trenutnom odsustvu bilo kakve želje za napretkom, znanjem, obrazovanjem i razvojem opšte građanske kulture kod našeg naroda vjerovatno će rata opet biti i mi ćemo opet proći najgore.
Domet naše omladine je, ako nemaš glas za Zvezde Granda, idi u Njemačku da pereš guzice. Ima još i opcija da te tetak zaposli u državnoj službi pa dok ima ima...

Nije mi žao što sam branio zemlju ali nije mi ni drago da nema nikakvog časnog odnosa prema ljudima koji su heroji, a niti kritičkog prema ratnom profiterstvu i poratnoj korupciji.

To je moj odgovor: Ovaj narod nije zaslužio da se za njega gine.
I moj je......................................................ispostavilo se da ne zasluzuje
toska
Posts: 2912
Joined: 26/09/2016 14:08

#139 Re: Sarajevo ratna iskustva

Post by toska »

sale07 wrote: 07/01/2021 17:28 Kad bi se rat ponovio, da li bi izabrali drugi put ili bi opet ostali tu?
gotovo sigurno ostao, nisam više mlad za započinjanje novog života, a sav moj svijet postoji samo ovdje.
to ne znači da bih dobrovoljno ratovao, moralo bi se preklopiti puno moralnih faktora za to.
sale07 wrote: 07/01/2021 17:28 Da li ste imali priliku u ratu da se izvucete vani i zasto to niste uradili?
uvijek je bilo nekih opcija i priča kako se to može izvesti, ali nikada nisam razmatrao tu ideju,
dva su razloga, velika famililja u Sarajevu koju bi morao napustiti i ostaviti u svom onom jadu djelovalo mi je bijedno,
drugi razlog je malo čudniji i daleko ličniji, iako nikakav vijernik (nisam znao ništa proučiti) duboko u sebi činilo mi se da bih odlaskom učinio nešto jako loše i bojao sam se kazne sudbine, gotovo da sam bio siguran da bi mi odlaskom desilo se nešto jako loše.
sale07 wrote: 07/01/2021 17:28 Tokom rata da li ste razmišljali kad ce to zavrsit, da li se kraj nazirao?
u početku smo svi mislisli da će se sve završiti jako brzo i maštali kako ćemo to proslaviti :roll:
što je više vrijeme prolazilo i što je svako od nas počeo uviđati kompleksnost sukoba nade su polako nestajale,
počelo se razvijati uvjerenje da sve i da se nešto dogovori, povremene čarke, pucnjave, poneka granata će nas pratiti još jako dugo. sa Dejtonom sve je naglo stalo i meni npr. razbilo iluziju da srpske snage djeluju samoincijativno i često van kontrole komande.
sale07 wrote: 07/01/2021 17:28 Koliko se cesto putovalo u druge dijelove grada, NPR s grbavice u nedzarice i sl.
jako često, vojnici dole-gore, ljudi su išli na posao, u primirjima i školu, fakultet, uglavnom sve pješke.
sale07 wrote: 07/01/2021 17:28 Da li ste imali prilike da zarobite nekoga od vojnika agresora i kako ste tad postupali i da li bi sad isto postupili ili bi nesto promijenili?
ne, a i da jesam sigurno ga ne bi maltretirao, nisam te prirode.
sale07 wrote: 07/01/2021 17:28 Sta vas je radovalo u ratu (hrana, cigare, neke pobjede na drugim frontovima, novi komad odjece)?
hrana je br. 1 sve drugo je sporedno, bili smo hronično na ivici gladi, a često i gladni (bez ovoga na ivici) i kada se imalo nešto čuvalo se za dalje. nije tada bilo debelih sarajlija, sve se vidi na ratnim snimkama.
sale07 wrote: 07/01/2021 17:28 Kako ste koristili slobodne dane ako ih je bilo?
bilo je, ali se to sve stopilo u jedno, uvjek je kurir mogao doći i dolazio je sa pozivom na liniju, hitno.
sale07 wrote: 07/01/2021 17:28 Da li je bilo neke razonode sah, karte, neke ljubavi, Bajrami nove godine?
bilo je svega, ali sve prekriveno atmosferom smrti i crnog humora, puno svjetliji primjer su druženja u bliskoj porodici.
sale07 wrote: 07/01/2021 17:28 Kad je bilo lakse preko dana ili noći?
vjerovatno misliš o vojnicima na liniji, noći su bile lakše, mogao si komotno spavati jer oni nisu izvodili noćne akcije i prepade bez artiljerije i tenkova prije. onima sa druge strane je bilo obrnuto, noć je bila naša i svi napadi su bili iznendni.
sale07 wrote: 07/01/2021 17:28 Da li vam je vremenom taj način zivota postao normalan(umanjen strah i sl)?
postao je u začuđujućoj mjeri normalan, straha je uvijek bilo u relativno istom nivo, jedino nakon ranjavanja porastao je.
sale07 wrote: 07/01/2021 17:28 Da li ste na one s druge strane gledali kao monstrume?
da
sale07 wrote: 07/01/2021 17:28 Kako su na vas uticala stradanja nevinih(mada sam misljenja da su ovamo svi bili nevini jer cisti sumnjam da bi neko sjedio u rovu s puskom da neko nije dosao s druge strane i repetirao pusku) civili, zene, djeca i sl?
u početku je to bio i glavni mobilizirajući faktor, kasnije čovjek odrveni, vjerovatno neki psihički odbrabeni mehanizam.
PM72
Posts: 17537
Joined: 30/04/2012 16:54

#140 Re: Sarajevo ratna iskustva

Post by PM72 »

Pošto sam prozvan- red je da odgovorim. :wink:

Kad bi se rat ponovio, da li bi izabrali drugi put ili bi opet ostali tu? ---- Baka jednom ide u drenjke...

Da li ste imali priliku u ratu da se izvucete vani i zasto to niste uradili?---- Imao sam dvije direktne prilike...meni žao Bosne,Sarajeva,raje... :-)

Da li je u ovim gradskim ratnim zonama bilo diverzantskih djelovanja? ----Sa njihove nije sa naše jeste.

Tokom rata da li ste razmišljali kad ce to zavrsit, da li se kraj nazirao? ----Nisam jer sam bio ubjeđen da svako ima svoj metak ili granatu i da će doći red i na mene.

Koliko se cesto putovalo u druge dijelove grada, NPR s grbavice u nedzarice i sl.---- S Grbavice u Neđariće si mogao ići jedino kao vojnik VRS.

Da li ste imali prilike da zarobite nekoga od vojnika agresora i kako ste tad postupali i da li bi sad isto postupili ili bi nesto promijenili?---- Imao sam priliku,nisam mu čvoku opalio niti rekao ružnu riječ.Zalutao i nabasao meni na bunker.Sproveden u komandu bez ikakvog maltretiranja.

Sta vas je radovalo u ratu(hrana, cigare, neke pobjede na drugim frontovima, novi komad odjece)? ---Sljedovanje cigara,dobra konzerva,vijest da su naši pobili četnike u Žepi ili zauzeli Vozuću,Vlašić itd.

Kako ste koristili slobodne dane ako ih je bilo? ---Slabo ih je bilo...nosi vodu,drva,okupaj se...

Da li je bilo neke razonode sah, karte, neke ljubavi, Bajrami nove godine? ---Romani,knjige a da ne bi rata ne bi se oženio :-)

Kad je bilo lakse preko dana ili noći? ---Preko dana- preko noći se spavalo.

Da li ste znali ko je u rovovima s druge strane( neke osobe Licno itd)? ---Ne

Da li vam je vremenom taj način zivota postao normalan(umanjen strah i sl)? ---Čovjek je najveća životinja- na sve se navikne

Da li ste na one s druge strane gledali kao monstrume? ---Da

Kako su na vas uticala stradanja nevinih(mada sam misljenja da su ovamo svi bili nevini jer cisti sumnjam da bi neko sjedio u rovu s puskom da neko nije dosao s druge strane i repetirao pusku) civili, zene, djeca i sl? ----Jako su uticala,tad sam razmišljao da bih dao svoju glavu bez dvoumljenja da mogu ispalit atomsku na Srbiju.sad vidim da sam bio budala.Da bi bio star i mudar moraš prvo biti mlad i glup.


Da li mislite da je SDS napravio gresku s tim sto je naoruzavao cetnike u Sarajevu pred rat?--- Naravno,da to nije uradio mi bi završili karijeru.
jefff
Posts: 5307
Joined: 05/08/2015 11:16

#141 Re: Sarajevo ratna iskustva

Post by jefff »

Ovi Dahicevi pusaci mlogo bucni.
PM72
Posts: 17537
Joined: 30/04/2012 16:54

#142 Re: Sarajevo ratna iskustva

Post by PM72 »

Na koga se to odnosi?
Tromblon
Posts: 2019
Joined: 18/01/2015 19:37

#143 Re: Sarajevo ratna iskustva

Post by Tromblon »

@PM72
Sa njihove strane je bilo diverzantskih dejstava.
PM72
Posts: 17537
Joined: 30/04/2012 16:54

#144 Re: Sarajevo ratna iskustva

Post by PM72 »

Unutar Sarajeva?
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#145 Re: Sarajevo ratna iskustva

Post by tempuser »

PM72 wrote: 12/02/2021 16:37 Unutar Sarajeva?
Kresnuli su poštu, doduše tad je stanje u gradu još bilo nedefinisani, a kasnije su minirali Loris.
Bio je onaj neki njihov što je opisivao koliko je puta ušao u Sarajev, koliko je ljudi izvukao, kakve je diverzije pravio, sad koliko je od toga istina je drugo pitanje...
PM72
Posts: 17537
Joined: 30/04/2012 16:54

#146 Re: Sarajevo ratna iskustva

Post by PM72 »

Dobro si napisao,bilo je nedefinisano stanje tog 02.05.1992 kad su minirali poštu.To jutro radio tramvaj.i za mene to nije klasična diverzantska akcija ulaska iza neprijateljskih linija.

Nije ni miniranje zgrade Loris.Nisu prošli iza linije nego na samoj liniji poslali zarobljenika da ostavi sanke ispod balkona.Na sankama bio eksploziv zapakovan u vreće da naši pomisle da neko skuplja drva...Sem što je pao čitav red balkona-ne znam da je bilo kakve konkretne štete braniocima.

A taj što je pisao da je diverzije po gradu pravio pa se vraćao nazad...šta da ti kažem,mogao je opisati i šetnju po mjesecu-ista bi bila vjerovatnoća.
toska
Posts: 2912
Joined: 26/09/2016 14:08

#147 Re: Sarajevo ratna iskustva

Post by toska »

valjda će nam @Tromblon odgovoriti, sjećam se kao kroz maglu nekog njihovog upada u Aziće ili tu negdje u našu spavaonu na liniji. to je bio i njegov ratni rejon, a on u IDČ brigade.
Last edited by toska on 12/02/2021 18:36, edited 1 time in total.
PM72
Posts: 17537
Joined: 30/04/2012 16:54

#148 Re: Sarajevo ratna iskustva

Post by PM72 »

Mogli su jedino zalutat,po magli ili po mraku ali da su četnici planirali i izvršili diverzantsku akciju iza naših linija-sumnjam.Bilo je slučajeva,ko onaj što je pjan sa Grbavice došao na Skenderiju ali kad se otrijeznio...
User avatar
trambusek88
Posts: 4796
Joined: 03/10/2009 23:51

#149 Re: Sarajevo ratna iskustva

Post by trambusek88 »

PM72 wrote: 12/02/2021 18:29 Mogli su jedino zalutat,po magli ili po mraku ali da su četnici planirali i izvršili diverzantsku akciju iza naših linija-sumnjam.Bilo je slučajeva,ko onaj što je pjan sa Grbavice došao na Skenderiju ali kad se otrijeznio...
Zalutati...

Sjetih se kad je neko od vas boraca opisao događaj kad je negdje u rejonu Nedžarići-Stup njihov komandir zalutao u naš rov pa naružio borce što igraju remija misleći da su njegovi.
PM72
Posts: 17537
Joined: 30/04/2012 16:54

#150 Re: Sarajevo ratna iskustva

Post by PM72 »

To je bilo u Azićima...stariji brko u maskirnoj uniformi VRS banuo po mraku u spavaonu dok su naši igrali karte...opsovao im boga i rekao da toliko galame da ih i balije čuju...
Prvo su se zagledali pa skočili na njega.Mogao ih je sve pobiti.Poslije su ga bezbjednjaci vodali da im pokaže kud je tačno prošao.Mislim da je vrlo brzo razmjenjen.
Post Reply