Sarajevo ratna iskustva

Post Reply
User avatar
muha_sa
Posts: 128457
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#101 Re: Sarajevo ratna iskustva

Post by muha_sa »

Dozer wrote: 27/01/2021 12:23 q (Q) = ku :D
jbt (jbg) = jebat (jebi ga) :D
Jebat ih na kub :lol:
User avatar
Dozer
Posts: 28348
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#102 Re: Sarajevo ratna iskustva

Post by Dozer »

E to, to :D
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#103 Re: Sarajevo ratna iskustva

Post by Nekako s proljeća »

Emiremir33 wrote: 27/01/2021 11:37
Nekako s proljeća wrote: 25/01/2021 14:01
Emiremir33 wrote: 10/01/2021 16:34
Stavljaš djecu u kontekst vjere i politike nisko i bezobraznoeni
Image
Dzenaza ubijenoj djeci na sankanju, groblje Stadion koliko vidim 1994.

U neposrednoj blizini kante od ulja (područje ubijanja djece na sankanju) je 15 maja 1992 ubijen Eniz Čamdzić , mislim da je broj zgrade 5., a tačno preko puta je u bloku zgrada B faze , vjerovatno ulaz broj 5 u kojem je također snajperom ubijen Enver Šakić.
Image
NSP ovo si priveo kraju oko Eniza i Ene
Nisam stari, treba nam spratnost stana i položaj balkona rahmetli Envera Šakića 15.maja 1992. Nešto novih saznanja ima u vezi suzavanja neistina oko iseljenja stanovnika naselja Mlađeni. Ni govora da su preko Mojmila dislocirani na stranu VRS. Od 12 do 14 maja 1992. je evidentirano njih oko 15-tak kako iz dijela naselja kod trolejbuske stanice ''okretaljke'' fino u nepravilnoj koloni se spuštaju kroz Olimpijsko naselje, nemam tačna saznanja u kom dijelu su prešli na stranu VRS. Najvjerovatnije nadgledani sa JnA/VRS oklopne tvrđave na rezervoaru, tj krajnjem obodu brda Mojmilo. Odatle su pokrivali odlično čitavu jednu ''potkovicu'' urbano naseljenih blokovskih stambenih naselja. Pošto smo u to vrijeme mi imali ''punkt'' oko Doma zdravlja, malo je vjerovatno da su tu ili neposredno blizu , ovi muhadziri iz Mlađena prešli na stranu VRS. U području današnjeg kružnog toka , sasvim izvjesno, a valjalo bi da se to potvrdi sa ''druge strane''.
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#104 Re: Sarajevo ratna iskustva

Post by Emiremir33 »

Nekako s proljeća wrote: 27/01/2021 13:12
Emiremir33 wrote: 27/01/2021 11:37
Nekako s proljeća wrote: 25/01/2021 14:01
Image
Dzenaza ubijenoj djeci na sankanju, groblje Stadion koliko vidim 1994.

U neposrednoj blizini kante od ulja (područje ubijanja djece na sankanju) je 15 maja 1992 ubijen Eniz Čamdzić , mislim da je broj zgrade 5., a tačno preko puta je u bloku zgrada B faze , vjerovatno ulaz broj 5 u kojem je također snajperom ubijen Enver Šakić.
Image
NSP ovo si priveo kraju oko Eniza i Ene
Nisam stari, treba nam spratnost stana i položaj balkona rahmetli Envera Šakića 15.maja 1992. Nešto novih saznanja ima u vezi suzavanja neistina oko iseljenja stanovnika naselja Mlađeni. Ni govora da su preko Mojmila dislocirani na stranu VRS. Od 12 do 14 maja 1992. je evidentirano njih oko 15-tak kako iz dijela naselja kod trolejbuske stanice ''okretaljke'' fino u nepravilnoj koloni se spuštaju kroz Olimpijsko naselje, nemam tačna saznanja u kom dijelu su prešli na stranu VRS. Najvjerovatnije nadgledani sa JnA/VRS oklopne tvrđave na rezervoaru, tj krajnjem obodu brda Mojmilo. Odatle su pokrivali odlično čitavu jednu ''potkovicu'' urbano naseljenih blokovskih stambenih naselja. Pošto smo u to vrijeme mi imali ''punkt'' oko Doma zdravlja, malo je vjerovatno da su tu ili neposredno blizu , ovi muhadziri iz Mlađena prešli na stranu VRS. U području današnjeg kružnog toka , sasvim izvjesno, a valjalo bi da se to potvrdi sa ''druge strane''.
To sam rekao da je nemoguče bilo preko Mojmila da se spuste
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#105 Re: Sarajevo ratna iskustva

Post by Emiremir33 »

Nekako s proljeća wrote: 27/01/2021 13:12
Emiremir33 wrote: 27/01/2021 11:37
Nekako s proljeća wrote: 25/01/2021 14:01
Image
Dzenaza ubijenoj djeci na sankanju, groblje Stadion koliko vidim 1994.

U neposrednoj blizini kante od ulja (područje ubijanja djece na sankanju) je 15 maja 1992 ubijen Eniz Čamdzić , mislim da je broj zgrade 5., a tačno preko puta je u bloku zgrada B faze , vjerovatno ulaz broj 5 u kojem je također snajperom ubijen Enver Šakić.
Image
NSP ovo si priveo kraju oko Eniza i Ene
Nisam stari, treba nam spratnost stana i položaj balkona rahmetli Envera Šakića 15.maja 1992. Nešto novih saznanja ima u vezi suzavanja neistina oko iseljenja stanovnika naselja Mlađeni. Ni govora da su preko Mojmila dislocirani na stranu VRS. Od 12 do 14 maja 1992. je evidentirano njih oko 15-tak kako iz dijela naselja kod trolejbuske stanice ''okretaljke'' fino u nepravilnoj koloni se spuštaju kroz Olimpijsko naselje, nemam tačna saznanja u kom dijelu su prešli na stranu VRS. Najvjerovatnije nadgledani sa JnA/VRS oklopne tvrđave na rezervoaru, tj krajnjem obodu brda Mojmilo. Odatle su pokrivali odlično čitavu jednu ''potkovicu'' urbano naseljenih blokovskih stambenih naselja. Pošto smo u to vrijeme mi imali ''punkt'' oko Doma zdravlja, malo je vjerovatno da su tu ili neposredno blizu , ovi muhadziri iz Mlađena prešli na stranu VRS. U području današnjeg kružnog toka , sasvim izvjesno, a valjalo bi da se to potvrdi sa ''druge strane''.
Za ovu informaciju prvi put čujem da su oni pored stare trolehbuske okretaljke i u pravcu Olimpijskog izašli,vrijedna informacija za ovu temu
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#106 Re: Sarajevo ratna iskustva

Post by Nekako s proljeća »

Par ''baba u crnom'' je doživjelo zulum od nekih lokalnih baraba. Nemam saznanja o tome više a pominjem to kao prilog istini i eventualno jednom ili ključnom motivu da se pokrenu sa svojih ognjišta. Pomenuti broj od 15 lica svih uzrasta i spola , neki od njih sa srolanim kućnim slikama preko ramena ili ispod ruke... je nedovoljan da se može reći da je to većina stanovništva iz naselja Mlađani, toliko je i više kuča bilo u njemu. Dakle dio njih između od 12 do 14 maja 1992. je napustio jednosmjerno svoje doatadašnje prebivalište.

Ubistva se dešavaju ipak 15 maja 1992. Ako se djelovalo iz Mlađana ka Šakiću i Čamdziću, to je mrlja za preostale stanovnike tog naselja. Logično.
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#107 Re: Sarajevo ratna iskustva

Post by Nekako s proljeća »

Emiremir33 wrote: 27/01/2021 13:21
To sam rekao da je nemoguče bilo preko Mojmila da se spuste
@PM je imao svoju procjenu i usmjerio ih pravcem ka vrhu brda Mojmilo , vjerovatno da se spuste do kuća Šućura i Trapara , Dobrinje 4 ili kasarne Lukavica. I meni je to imalo donekle logike zbog gušće šumice i potok usjeka na tom pravcu . Obrati pažnju na broj poginulih branioca u to vrijeme na brdu Mojmilo do 12 juna 1992 kada ih srokamo na Rezervoaru na obodu brda Mojmilo. Ipak , ubijaju nam iz tog naselja potvrđeno rahmetli E. -Dinu Orovčanina 6 juna 1992. sa pozicije uz krajnji rub tog naselja ka početku brda Mojmilo. Na fotografiji je lice koje nosi kanistere sa vodom u zimu 1994. Te godine će se razvići šator i održati crkvena misa, nekoliko godina kasnije će se krenuti i završiti sa gradnjom crkve. Tu negdje u međuprostoru dvije strelice različite boje-mjesta zločina.
Image
Nema mi logike da idu kroz izrazito neprijateljsku teritoriju i ''sandzaklije'' osim ako je to jedini izlaz. A nije jedini, jer se uz Malika Krivića kao komandira stanice policije, kao nadležnom za civilna pitanja vežu ingerencije po kojim bi morao biti upoznat. Nije jedini, jer pored Krivića iz MUP-a nekoliko izvora pominje rahmetli Samira Kahvedzića Krušku kao drugu bitnu ličnost oko njihove dislokacije i ''humanog preseljenja'' na za njih sigurnije područje. A B faza je uz rub neprijatelja, onog iz Nedzarića.
PM72
Posts: 17540
Joined: 30/04/2012 16:54

#108 Re: Sarajevo ratna iskustva

Post by PM72 »

Ne branim komandira policije Novi grad ali on se pitao za Mlađene koliko i moja rahmetli nana.Nije bilo nikakve šanse da policija urgira ili pravi red po naseljima od kojekakvih Juka,Kruška,Tumbi,Kerima,Aka,Miše,Ede,Meše pa tamo prema Sokolju i Buća potoku.Svako naselje imalo je svog poglavicu i paravojsku.Zamisli da je Malik poslao patrolu u B fazu da ispita nezakonita privođenja civila pa da ispituju Juku ili Krušku...ili da patroliraju po Mojmilu pa zaustave Rafeta i kompaniju i pitaju kako i na koji način propustiše Mlađane...
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#109 Re: Sarajevo ratna iskustva

Post by Nekako s proljeća »

Bavimo se datiranjem događaja i ako ima šta korisno i tačno dobro bi bilo pročitati. Ne sudimo mi nikome tako da su advokati nepotrebni.Svi smo mi tada bili jedna strana, pa i kojekakvi mangupi iz naših redova. I njih i nas je neka budala htjela da nagrdi koliko može.
Last edited by Nekako s proljeća on 27/01/2021 14:03, edited 1 time in total.
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#110 Re: Sarajevo ratna iskustva

Post by Emiremir33 »

Nekako s proljeća wrote: 27/01/2021 13:47
Emiremir33 wrote: 27/01/2021 13:21
To sam rekao da je nemoguče bilo preko Mojmila da se spuste
@PM je imao svoju procjenu i usmjerio ih pravcem ka vrhu brda Mojmilo , vjerovatno da se spuste do kuća Šućura i Trapara , Dobrinje 4 ili kasarne Lukavica. I meni je to imalo donekle logike zbog gušće šumice i potok usjeka na tom pravcu . Obrati pažnju na broj poginulih branioca u to vrijeme na brdu Mojmilo do 12 juna 1992 kada ih srokamo na Rezervoaru na obodu brda Mojmilo. Ipak , ubijaju nam iz tog naselja potvrđeno rahmetli E. -Dinu Orovčanina 6 juna 1992. sa pozicije uz krajnji rub tog naselja ka početku brda Mojmilo. Na fotografiji je lice koje nosi kanistere sa vodom u zimu 1994. Te godine će se razvići šator i održati crkvena misa, nekoliko godina kasnije će se krenuti i završiti sa gradnjom crkve.
Image
Nema mi logike da idu kroz izrazito neprijateljsku teritoriju i ''sandzaklije'' osim ako je to jedini izlaz. A nije jedini, jer se uz Malika Krivića kao komandira stanice policije, kao nadležnom za civilna pitanja vežu ingerencije po kojim bi morao biti upoznat. Nije jedini, jer pored Krivića iz MUP-a nekoliko izvora pominje rahmetli Samira Kahvedzića Krušku kao drugu abitnu ličnost oko njihove dislokacije i ''humanog preseljenja'' na za njih sigurnije područje. A B faza je uz rub neprijatelja, onog iz Nedzarića.
Evo ti jedan malo logičan primjer,poslije rata itd..kad su prodavali kuće i zemlju,90% su to odradili preko advokata,jer nisu smjeli doći,doduše par porodica se vratlio i sad žive u svojim kućama.Ja sam napisao davno da su pucali po nama iz pravca Okruglice to je blizu gdje se sad nalazi Katarska ambasada.I to što kažeš da idu preko neprijateljske teritorije gdje je puno vojnika(tad nismo bili vojska ,običan narod koji je svoje branio)nema logike da bi se usudili poći
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#111 Re: Sarajevo ratna iskustva

Post by Emiremir33 »

Nekako s proljeća wrote: 27/01/2021 14:00 Bavimo se datiranjem događaja i ako ima šta korisno i tačno dobro bi bilo pročitati. Ne sudimo mi nikome tako da su advokati nepotrebni.Svi smo mi tada bili jedna strana, pa i kojekakvi mangupi iz naših redova. I njih i nas je neka budala htjela da nagrdi koliko može.
NSP @ Trebao bih ovo prebaciti na temu Dobrinja ili otvoriti novu temu Alipašino Polje,Mojmilo ,Vodovod ,Olimpijsko selo jer sve je to povezano bilo
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#112 Re: Sarajevo ratna iskustva

Post by Nekako s proljeća »

Pa tu na toj poziciji koju nazivaš Okruglica je pronađeno i zapijenjeno naoružanje, inspektor Hodzić je to obavio kako nalažu tadašnji propisi, to je zadokumentovano . Ne bih pominjao prezime-na jer je to sve amnestirano i dakle najmanje od ostalog zla. Nama je to sve zanimljivo zbog palih drugara.

Nemam ja nikakvih ingerencija da to tehnički razmjestim. Pišemo o vlastitim iskustvima i ne trolamo temu tako što pišemo i u ime onih koji što su pisali pisali su do 1992.
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#113 Re: Sarajevo ratna iskustva

Post by Emiremir33 »

Nekako s proljeća wrote: 27/01/2021 14:06 Pa tu na toj poziciji koju nazivaš Okruglica je pronađeno i zapijenjeno naoružanje, inspektor Hodzić je to obavio kako nalažu tadašnji propisi, to je zadokumentovano . Ne bih pominjao prezime-na jer je to sve amnestirano i dakle najmanje od ostalog zla. Nama je to sve zanimljivo zbog palih drugara.

Nemam ja nikakvih ingerencija da to tehnički razmjestim. Pišemo o vlastitim iskustvima i ne trolamo temu tako što pišemo i u ime onih koji što su pisali pisali su do 1992.
Što mi kaže jaran može se dobra knjiga napisati,počevši od prvih barikada,prvih lokalnih straža do rata .A u samom ratu svaki dan je bio prepun događaja od tragedija,smijeha tih ratnih iskustava itd ...
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#114 Re: Sarajevo ratna iskustva

Post by Emiremir33 »

Nekako s proljeća wrote: 27/01/2021 14:06 Pa tu na toj poziciji koju nazivaš Okruglica je pronađeno i zapijenjeno naoružanje, inspektor Hodzić je to obavio kako nalažu tadašnji propisi, to je zadokumentovano . Ne bih pominjao prezime-na jer je to sve amnestirano i dakle najmanje od ostalog zla. Nama je to sve zanimljivo zbog palih drugara.

Nemam ja nikakvih ingerencija da to tehnički razmjestim. Pišemo o vlastitim iskustvima i ne trolamo temu tako što pišemo i u ime onih koji što su pisali pisali su do 1992.
Tu su našli od minobacača do pješadijskog naouružanja u lijehama luka ,do zasađene zemlje,đubrištu
PM72
Posts: 17540
Joined: 30/04/2012 16:54

#115 Re: Sarajevo ratna iskustva

Post by PM72 »

Nekako s proljeća wrote: 27/01/2021 14:00 Bavimo se datiranjem događaja i ako ima šta korisno i tačno dobro bi bilo pročitati. Ne sudimo mi nikome tako da su advokati nepotrebni.Svi smo mi tada bili jedna strana, pa i kojekakvi mangupi iz naših redova. I njih i nas je neka budala htjela da nagrdi koliko može.
Slažem se ali i sam znaš da je bila nemoguća misija da policija iz Novog grada patrolira kroz B fazu i čuva civile...
Inspektor Hodžić (jel ono bi Haso)mogao je praviti zapisnike i uviđaje ali nakon što su Mlađeni pobjegli.Dok su oni bili nije se moglo prići.
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#116 Re: Sarajevo ratna iskustva

Post by Nekako s proljeća »

Pa eto, ja sam ubijeđen da je ispravno i drugim ostaviti prostora na temi, da ispoštuju njenog autora ako ništa drugo. Sve ostalo je stvar konekcije znanja i saznanja. Mojne da se pretvaramo u čitače, malo tog istraživačkog duha se mora ispoljiti.
hillbill
Posts: 1020
Joined: 05/06/2010 20:09

#117 Re: Sarajevo ratna iskustva

Post by hillbill »

ratnici...............



iz danasnje perspektive..

je li vrijedilo???????????kako se osjecate.?????????????.kao pobjednici????????kao porazeni??????????kao prevareni????????
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#118 Re: Sarajevo ratna iskustva

Post by Emiremir33 »

Dozer wrote: 27/01/2021 12:17 A koji ce vam qrac... jbt ga.
Naravno samo ima tu još štošta da ih se mršne,odjebe itd.itd...
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#119 Re: Sarajevo ratna iskustva

Post by Emiremir33 »

Nekako s proljeća wrote: 27/01/2021 14:17 Pa eto, ja sam ubijeđen da je ispravno i drugim ostaviti prostora na temi, da ispoštuju njenog autora ako ništa drugo. Sve ostalo je stvar konekcije znanja i saznanja. Mojne da se pretvaramo u čitače, malo tog istraživačkog duha se mora ispoljiti.
Jedan od organizatora im je bio Slaviša Tuševljak,1991 bio dobrovoljac u Istočnoj Slavoniji,gdje je ostao bez stopala.Kad izlaziš iz Olimpijskog sela i skrečeš ka Alipašinom i ka gradu,5 do 6 kuća je od Tuševljaka i Močevića.Sliku njihovih kuća si objavio (nemogu se sjetiti na kojoj temi) uglavnom s tih kuća je isto pucano
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45075
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#120 Re: Sarajevo ratna iskustva

Post by Chmoljo »

PM72 wrote: 27/01/2021 14:16
Nekako s proljeća wrote: 27/01/2021 14:00 Bavimo se datiranjem događaja i ako ima šta korisno i tačno dobro bi bilo pročitati. Ne sudimo mi nikome tako da su advokati nepotrebni.Svi smo mi tada bili jedna strana, pa i kojekakvi mangupi iz naših redova. I njih i nas je neka budala htjela da nagrdi koliko može.
Slažem se ali i sam znaš da je bila nemoguća misija da policija iz Novog grada patrolira kroz B fazu i čuva civile...
Inspektor Hodžić (jel ono bi Haso)mogao je praviti zapisnike i uviđaje ali nakon što su Mlađeni pobjegli.Dok su oni bili nije se moglo prići.
je l ono taj Haso bio komandir u Novom Gradu? tamo nekad 94 95? malehan, nizak?
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#121 Re: Sarajevo ratna iskustva

Post by Nekako s proljeća »

Haso, Jozo pa Tajson, tako nekako i tim redom su bili ''nadzornici'' tog naselja i nešto šire. Prvi je bio inspektor a druga dva uniformisani policajci. Tajson je navodno završio na Ilidzi 1992. koliko upamtih.
PM72
Posts: 17540
Joined: 30/04/2012 16:54

#122 Re: Sarajevo ratna iskustva

Post by PM72 »

I Haso je bio uniformisani...sjećam se vrlo dobro kad je alpašinske klošare natjerao da počiste smeće koje su pobacali.Sve ijedan se sageo i pokupio- bez rondanja...
Tajson...Željko Čamur...živ je...penzioner u Vojkovićima.U ratu se vrtio po Aerodromskom naselju i po Kuli.Izbrijan na nulu,pancir i na panciru nabacio sam sebi činove.
Mada je meni Jozo bio "glavni baja".
User avatar
ugly duckling
Posts: 440
Joined: 18/12/2020 09:46
Location: Republika Bosna i Hercegovina

#123 Re: Sarajevo ratna iskustva

Post by ugly duckling »

PM72 wrote: 28/01/2021 08:14 I Haso je bio uniformisani...sjećam se vrlo dobro kad je alpašinske klošare natjerao da počiste smeće koje su pobacali.Sve ijedan se sageo i pokupio- bez rondanja...
Tajson...Željko Čamur...živ je...penzioner u Vojkovićima.U ratu se vrtio po Aerodromskom naselju i po Kuli.Izbrijan na nulu,pancir i na panciru nabacio sam sebi činove.
Mada je meni Jozo bio "glavni baja".
njega se sjecam sa Ilidze dok jos nije bio milicioner
papak neopjevani
jel kursista on
meni se cini da je on isao u masinsku na ilidzi
PM72
Posts: 17540
Joined: 30/04/2012 16:54

#124 Re: Sarajevo ratna iskustva

Post by PM72 »

Pred rat su krenuli "kursisti" ,negdje iza devedesetih .Znači,morao si imati završenu srednju sa dobrom vezom da te ubace na kurs milicije.Ili u taksiste da ti babo kupi pezejca. :D
Mislim da je Tajson prije završio srednju milicijsku na Vracama a bio je prava seoska ograničena sirovina.Iz okoline Vojkovića možda i Kasindola.Njegova čuvena izjava,kad je zatekao djecu da sjede na limu trafike - "Jel vi tako kući na trafici sjedite".Ili,ko je pisao ustaša na kvadrat ,vidjevši natpis U2.
User avatar
ugly duckling
Posts: 440
Joined: 18/12/2020 09:46
Location: Republika Bosna i Hercegovina

#125 Re: Sarajevo ratna iskustva

Post by ugly duckling »

znam da je sprdacina bio
ogranicen
i iznenadjenje kad se pojavio u uniformi
vjerovatno si u pravu da je isao u policijsku skolu
i da iz vojkovica je
Post Reply