Sarajevo ratna iskustva

Post Reply
sale07
Posts: 1281
Joined: 18/05/2018 12:28

#1 Sarajevo ratna iskustva

Post by sale07 »

Stvarno ne znam gdje da postavim ovo, pa sam izabrao da otovrim novu temu, ako neko misli da nije ok neka brise ili prebaci na neku drugu pogodniju temu.
Uglavnom zahvalio bi se svim onima koji su učestvovali u odbrani BiH, koji su to radili casno i posteno.
Rat sam proveo kao dijete u BiH bez ikakvih posljedica, hvala Bogu.
Zadnjih nekoliko dana sam citao razne teme ovdje, snajperisanje po sarajevu, Grbavica,kovacici nedzarici itd.
Pa bih pitao sve one koji su bili ucesnici u odbrani Sarajeva s nase strane par stvari.
Par vas cu nabrojati koje sam zapamtio da ste pisali.
@Nekako s proljeća
@Dozer
@PM72
@Ramzess Veliki
@hamza_sa

Kad bi se rat ponovio, da li bi izabrali drugi put ili bi opet ostali tu?
Da li ste imali priliku u ratu da se izvucete vani i zasto to niste uradili?
Da li je u ovim gradskim ratnim zonama bilo diverzantskih djelovanja?
Tokom rata da li ste razmišljali kad ce to zavrsit, da li se kraj nazirao?
Koliko se cesto putovalo u druge dijelove grada, NPR s grbavice u nedzarice i sl.
Da li ste imali prilike da zarobite nekoga od vojnika agresora i kako ste tad postupali i da li bi sad isto postupili ili bi nesto promijenili?
Sta vas je radovalo u ratu(hrana, cigare, neke pobjede na drugim frontovima, novi komad odjece)?
Kako ste koristili slobodne dane ako ih je bilo?
Da li je bilo neke razonode sah, karte, neke ljubavi, Bajrami nove godine?
Kad je bilo lakse preko dana ili noći?
Da li ste znali ko je u rovovima s druge strane( neke osobe Licno itd)?
Da li vam je vremenom taj način zivota postao normalan(umanjen strah i sl)?
Da li ste na one s druge strane gledali kao monstrume?
Kako su na vas uticala stradanja nevinih(mada sam misljenja da su ovamo svi bili nevini jer cisti sumnjam da bi neko sjedio u rovu s puskom da neko nije dosao s druge strane i repetirao pusku) civili, zene, djeca i sl?
Da li mislite da je SDS napravio gresku s tim sto je naoruzavao cetnike u Sarajevu pred rat?
Valter Gustav
Posts: 371
Joined: 10/12/2019 16:19

#2 Re: Sarajevo ratna iskustva

Post by Valter Gustav »

Zaboravio si @Tromblon i sto je najgore zaboravio si @trocadero koji se ponasa kao da je dobitnik zlatnog ljiljana.
Valter Gustav
Posts: 371
Joined: 10/12/2019 16:19

#3 Re: Sarajevo ratna iskustva

Post by Valter Gustav »

Valter Gustav wrote: 07/01/2021 22:13 Zaboravio si @Tromblon i sto je najgore zaboravio si @trocadero koji se ponasa kao da je dobitnik zlatnog ljiljana.
EDIT:Nadam se da mi nece zamjeriti sto sam mu nick ofarbao sa zelenom bojom.
Last edited by Valter Gustav on 08/01/2021 01:46, edited 1 time in total.
zigson
Posts: 2859
Joined: 04/04/2015 22:17

#4 Re: Sarajevo ratna iskustva

Post by zigson »

@Repetitor njegove su mi price zanimljive jer ih docara :D
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#5 Re: Sarajevo ratna iskustva

Post by Nekako s proljeća »

sale07 wrote: 07/01/2021 17:28 Stvarno ne znam :) evo reci mi ti Senade
Kad bi se rat ponovio, da li bi izabrali drugi put ili bi opet ostali tu?
:?
Da li mislite da je SDS napravio gresku s tim sto je naoruzavao cetnike u Sarajevu pred rat?
Ja nisam ništa bitnije da rata bude, niti sam išta više branio od palih nam saboraca, pa ni od onih izranjavanih , @pici i @havana npr.... u vojnoj hijerarhiji se njeni pripadnici ističu činovima od vrha ka dnu. Vjerujem da mi nismo baš najbolji vojnici bili u tom smislu. Raja k'o raja...
Ne mogu u njihovo ime, ali vjerujem da su imali dotadašnje živote sasvim dobre da im rat i ono što on donosi nije bio ni u petama. Kasnije smo se godinama adaptirali na rat, decenijama kasnije na mir. Neću ja nigdje odavde, branim apstraktnu prvu liniju svoga grada, na razne načine i onako u hodu, apsolutno neopterećen hoće li sudija odsvirati drugo poluvrijeme. Svir'o ne svir'o ja sam tu. I ostat' ću vjerovatno :D u Vlakovu.

SDS je nas naoružao fino, tj mi smo ga nekako stihijski a dijelom i planski razoružali gdje smo mogli, i u gradu i na prvoj liniji. Ali koliko god to bilo , bilo je nedovoljno za broj branilaca bez oružja, a SDS-ovo vojno krilo ga je imalo nemilice. Nakralo se predhodnih decenija, od mojih roditelja malecni dio.

Bio sam mislim zadnja generacija JNA vojnika, IZnutra doživio raspad zajedničke države na krupnim pitanjima, zbog napada SCG dijela JNA na Hrvatsku, gledajući izraze lica mojih klasića katolika a naročito onih iz RH , gledajući ostalu vojsku i oficire šta se dešava i ...na jedvite jade sam napustio JNA bez bolnice ili pritvora. Dostojanstveno kao neko kome su prišili neku dijagnozu koja ga ioak pušta van u civilno društvo. U Bosni vrlo tanko, a u Hercegovini dosta bolje , se razumijevalo dešavanje u susjednim bivšim Republikama. Normalni ljudi nisu bili za belaj, i u tom blejanju nas dodatno otupili i uspavali, ali hajde, bilo tako i šta ćeš sada. Godine koje su došle su bile ekstremno nemirne i to se pamti , njeguje kultura sjećanja na to teško vrijeme naših života. Znamo i ko je odgovoran za to stanje, znamo ko mu se suprostavio da ne bude još gore. Svi mi na jednoj strani, a eto, ko voli da izdvaja bilo kojeg pojedinca neka mu. Ponosan na to da mi grah padne tako, da budem prva generacija Oružanih snaga Republike Bosne i Hercegovine i zadnja generacija Vojske Federacije Bosne i Hercegovine. Za Oružane snage BiH nisam nikada aplicirao a vala mi i tog militarističkog svijeta dosta, neki novi klinci neka rade šta misle da treba, bar neku osnovnu obuku.
nikeze
Posts: 572
Joined: 07/12/2018 12:57

#6 Re: Sarajevo ratna iskustva

Post by nikeze »

Znaš li kako je bilo?
Neki dan sam gledao film "Savršeni krug"? Sniman je u februaru 1996. godine.
E tako je bilo. Sasvim realno. 100%
Već sam sve zaboravio, hvala Bogu. Sve mi izgleda kao ružan san.
Kao u američkim apokaliptičnim filmovima.
Nedao Bog nikome opet.
Red karoserija autobusa nabacanih duž puta koji štiti od snajpera. Sarajevski tunel.
Aerodromsko naselje je bilo kao da je pala atomska bomba.
Jedan dan puca. Neki mladi momci na Baš čaršiji psuju Aliju, kao da mi je on kriv. Ja sam se šokirao.
U jednoj garaži neki momci bildaju. Kome je do bildanja, napolju rat i glad.
U gradu neki kafići rade pokriveni gredama. Unutra kao da nije rat, ulaze djevojke lijepo odjevene sređene i sve izgleda kao da nije rat.
Granatiranje je bilo da izludiš načisto, barem kad sam ja bio.
sale07
Posts: 1281
Joined: 18/05/2018 12:28

#7 Re: Sarajevo ratna iskustva

Post by sale07 »

Nekako s proljeća wrote: 08/01/2021 07:52
sale07 wrote: 07/01/2021 17:28 Stvarno ne znam :) evo reci mi ti Senade
Kad bi se rat ponovio, da li bi izabrali drugi put ili bi opet ostali tu?
:?
Da li mislite da je SDS napravio gresku s tim sto je naoruzavao cetnike u Sarajevu pred rat?
Ja nisam ništa bitnije da rata bude, niti sam išta više branio od palih nam saboraca, pa ni od onih izranjavanih , @pici i @havana npr.... u vojnoj hijerarhiji se njeni pripadnici ističu činovima od vrha ka dnu. Vjerujem da mi nismo baš najbolji vojnici bili u tom smislu. Raja k'o raja...
Ne mogu u njihovo ime, ali vjerujem da su imali dotadašnje živote sasvim dobre da im rat i ono što on donosi nije bio ni u petama. Kasnije smo se godinama adaptirali na rat, decenijama kasnije na mir. Neću ja nigdje odavde, branim apstraktnu prvu liniju svoga grada, na razne načine i onako u hodu, apsolutno neopterećen hoće li sudija odsvirati drugo poluvrijeme. Svir'o ne svir'o ja sam tu. I ostat' ću vjerovatno :D u Vlakovu.

SDS je nas naoružao fino, tj mi smo ga nekako stihijski a dijelom i planski razoružali gdje smo mogli, i u gradu i na prvoj liniji. Ali koliko god to bilo , bilo je nedovoljno za broj branilaca bez oružja, a SDS-ovo vojno krilo ga je imalo nemilice. Nakralo se predhodnih decenija, od mojih roditelja malecni dio.

Bio sam mislim zadnja generacija JNA vojnika, IZnutra doživio raspad zajedničke države na krupnim pitanjima, zbog napada SCG dijela JNA na Hrvatsku, gledajući izraze lica mojih klasića katolika a naročito onih iz RH , gledajući ostalu vojsku i oficire šta se dešava i ...na jedvite jade sam napustio JNA bez bolnice ili pritvora. Dostojanstveno kao neko kome su prišili neku dijagnozu koja ga ioak pušta van u civilno društvo. U Bosni vrlo tanko, a u Hercegovini dosta bolje , se razumijevalo dešavanje u susjednim bivšim Republikama. Normalni ljudi nisu bili za belaj, i u tom blejanju nas dodatno otupili i uspavali, ali hajde, bilo tako i šta ćeš sada. Godine koje su došle su bile ekstremno nemirne i to se pamti , njeguje kultura sjećanja na to teško vrijeme naših života. Znamo i ko je odgovoran za to stanje, znamo ko mu se suprostavio da ne bude još gore. Svi mi na jednoj strani, a eto, ko voli da izdvaja bilo kojeg pojedinca neka mu. Ponosan na to da mi grah padne tako, da budem prva generacija Oružanih snaga Republike Bosne i Hercegovine i zadnja generacija Vojske Federacije Bosne i Hercegovine. Za Oružane snage BiH nisam nikada aplicirao a vala mi i tog militarističkog svijeta dosta, neki novi klinci neka rade šta misle da treba, bar neku osnovnu obuku.
Ma ovo sam samo oznacio par ljudi koji su mi onako ostali u sjecanju po pisanju, sigurno ovdje ima veci broj ljudi.
Iz moje perspektive svako ko je otisao u rov da brani ovaj narod ima isti status i svima hvala i zelim im svako dobro i na ovom i onom svijetu. Neki su bili hrabriji neki manje, al i to je normalno, neko je prirodno hrabriji.
A ovo za SDS pitam, jer koliko sam upratio to je dosta pomoglo prilikom izuzimanja tog oruzja, da se nas narod naoruza.
Sto je moj jedan profesor pricao, selo se moglo odbraniti sa 5 pusaka, dok se ne skonta sta dalje, pojacanje ili povlacenje.
nikeze
Posts: 572
Joined: 07/12/2018 12:57

#8 Re: Sarajevo ratna iskustva

Post by nikeze »

U ratu je bio vic koji su pričali oficiri:
Znaš kako pametan zove budalu?
Telefonom iz Njemačke.
Destrukcija zdravlja je bila tolika, da je oporavak trajao 10 godina.
Kad god zagrizem hljeb 10 godina iza rata sjetim se 1993. godine.
Ako pakao postoji onda je to bio rat.
nikeze
Posts: 572
Joined: 07/12/2018 12:57

#9 Re: Sarajevo ratna iskustva

Post by nikeze »

Rat u BiH je bio sve ono što ne piše u knjigama tj. udžbenicima.
Rat se priprema 40 godina. Zato su Slovenci prošli najbolje, pa onda Hrvati jer ih je vodio Tuđman general.
Mi smo prošli najgore jer se nismo pripremali 45 godina.
Srbi su se pripremali od kosovske bitke dakle 500 godina, zato se tako i završilo.
Općenito nije bilo oružja, nije bilo uniformi, ni hrane. Sve je u jednom trenutku stalo, i nije bilo ni goriva, ni struje, ni vode ni lijekova.
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#10 Re: Sarajevo ratna iskustva

Post by high_volume »

nikeze wrote: 08/01/2021 09:52 Rat u BiH je bio sve ono što ne piše u knjigama tj. udžbenicima.
Rat se priprema 40 godina. Zato su Slovenci prošli najbolje, pa onda Hrvati jer ih je vodio Tuđman general.
Mi smo prošli najgore jer se nismo pripremali 45 godina.
Srbi su se pripremali od kosovske bitke dakle 500 godina, zato se tako i završilo.
Općenito nije bilo oružja, nije bilo uniformi, ni hrane. Sve je u jednom trenutku stalo, i nije bilo ni goriva, ni struje, ni vode ni lijekova.
Sve si pogrešno napisao.... :-)
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#11 Re: Sarajevo ratna iskustva

Post by tempuser »

Nekako s proljeća wrote: 08/01/2021 07:52 Vjerujem da mi nismo baš najbolji vojnici bili u tom smislu. Raja k'o raja...
Ne mogu u njihovo ime, ali vjerujem da su imali dotadašnje živote sasvim dobre da im rat i ono što on donosi nije bio ni u petama. Kasnije smo se godinama adaptirali na rat, decenijama kasnije na mir. Neću ja nigdje...
Najbolji vojnici?! :lol: Ja sam se izjava napisao da su me zvali literarna sekcija... Ja i u pripremi zaslužim izjavu... Spremala se ono neka deblokada, šta ja znam, pucali mi stražu 2-4, povaljali se u spavaoni, bilo neke struje, gledamo TV i kaže meni komandir (inače lik nije mogao otrpiti ako imaš bolju uniformu od njega, sad nekakva čivija u DKPT-u), ti ono imaš pancir, ajd na osmatranje... Mjesečina ko da je Merlin opjev'o, a ja u nekoj šarenoj majici da me s Marsa vide. Hoću reko' al da mi daš 2 slobodna dana. Ajd piši izjavu...! :D
Meni se perspektiva od 1992. bitno promjenila, žena, dijet, proživljeni rat, kad vidim kako smo prošli mi, a kako oni koji su se zanogetali u Njemačku itd.. Iz ove perspektive na prvi nagovještaj rata Pozdrav iz zemlje Safari, zbogom žohari!
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#12 Re: Sarajevo ratna iskustva

Post by Nekako s proljeća »

Kontam, nismo bili najbolji vojnici jer se nismo laktali za hijerarhiju-to sam mislio da vrijedi naglasiti, a zna se da -jebo vojnika koji ne želi postati general. Ma '92 je sve urbana gerila najvećeg levela, kasnije to struka preuzimanjem sastava i nas u njima počinje ozbiljnije transformisati na organizovanu i krupnu vojničku organizaciju. Šaljipo paket.
User avatar
kakotakonikako
Posts: 3005
Joined: 25/06/2014 14:16

#13 Re: Sarajevo ratna iskustva

Post by kakotakonikako »

Bilo - ne ponovilo se. U Sarajevu bio od pocetka agresije do kraja a i poslije sve do sada. Zao mi poginulih ....

Kad bi se rat ponovio, da li bi izabrali drugi put ili bi opet ostali tu? ................. Ostao bih opet, ali bih porodicu poslao vani.
Da li ste imali priliku u ratu da se izvucete vani i zasto to niste uradili? .............. Mislio sam da ce se to zavrsiti najdalje za mjesec-dva.
Da li je u ovim gradskim ratnim zonama bilo diverzantskih djelovanja? ................ Ne znam.
Tokom rata da li ste razmišljali kad ce to zavrsit, da li se kraj nazirao? ................... U pocetku da, kasnije manje.
Koliko se cesto putovalo u druge dijelove grada, NPR s grbavice u nedzarice i sl. ............ Jednom do dva puta godisnje.
Da li ste imali prilike da zarobite nekoga od vojnika agresora i kako ste tad postupali i da li bi sad isto postupili ili bi nesto promijenili? .......... Po poziciji u ARBiH - nisam.
Sta vas je radovalo u ratu(hrana, cigare, neke pobjede na drugim frontovima, novi komad odjece)? ......... Sitne stvari, porodica.
Kako ste koristili slobodne dane ako ih je bilo? ............. Sa porodicom.
Da li je bilo neke razonode sah, karte, neke ljubavi, Bajrami nove godine? .......... U krugu porodice.
Kad je bilo lakse preko dana ili noći? ............. Isto ti je to sve bilo.
Da li ste znali ko je u rovovima s druge strane( neke osobe Licno itd)? .............. Ne.
Da li vam je vremenom taj način zivota postao normalan(umanjen strah i sl)? ...............Da, to je normalno.
Da li ste na one s druge strane gledali kao monstrume? ................Gledao ih kao neprijatelje.
Kako su na vas uticala stradanja nevinih(mada sam misljenja da su ovamo svi bili nevini jer cisti sumnjam da bi neko sjedio u rovu s puskom da neko nije dosao s druge strane i repetirao pusku) civili, zene, djeca i sl? .............. Tesko.
Da li mislite da je SDS napravio gresku s tim sto je naoruzavao cetnike u Sarajevu pred rat? .............. Za njih ne, za druge da. Embrago je najveca nepravda prema BiH.
trocadero
Posts: 2418
Joined: 14/03/2013 13:57

#14 Re: Sarajevo ratna iskustva

Post by trocadero »

Valter Gustav wrote: 08/01/2021 01:46
Valter Gustav wrote: 07/01/2021 22:13 Zaboravio si @Tromblon i sto je najgore zaboravio si @trocadero koji se ponasa kao da je dobitnik zlatnog ljiljana.
EDIT:Nadam se da mi nece zamjeriti sto sam mu nick ofarbao sa zelenom bojom.
Ne kontam?
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#15 Re: Sarajevo ratna iskustva

Post by Emiremir33 »

Nekako s proljeća wrote: 08/01/2021 10:08 Kontam, nismo bili najbolji vojnici jer se nismo laktali za hijerarhiju-to sam mislio da vrijedi naglasiti, a zna se da -jebo vojnika koji ne želi postati general. Ma '92 je sve urbana gerila najvećeg levela, kasnije to struka preuzimanjem sastava i nas u njima počinje ozbiljnije transformisati na organizovanu i krupnu vojničku organizaciju. Šaljipo paket.
Tad je 1992 bio elan i hrabrost među rajom,a pojma nismo imali s kakvom silom ratujemo
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#16 Re: Sarajevo ratna iskustva

Post by Nekako s proljeća »

To se neko jednom izrazio, može biti da je strendzer u pitanju, o odnosima snaga u i oko Sarajeva 1992. Nešto u smislu, ''da branioci Sarajeva znaju koja je ogromna sila usmjerena na grad i njih-predali bi se'' , a ''da znaju koliko je ovih na brdu strah od njih iz grada, digli bi se svi na noge i čvokama ih otjerali. Ovo čvoke sam izmislio, nešto je drugo bilo garant ali se ne sjećam.
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#17 Re: Sarajevo ratna iskustva

Post by Emiremir33 »

NSP to je tako bilo i realnost 1992,onakva hrabrost neviđena.Ljudi pojma nisu imali da su oni već ukopani na brdima iznad grada,tolika oklopna sredstva.Neide mi u glavu da su oni toliko pješadijsko nauružanje ostavili u stanovima,kućama ,valjda mislieći da če se brzo vratiti
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#18 Re: Sarajevo ratna iskustva

Post by Nekako s proljeća »

Ne znam care šta druga glava misli preko Miljacke, Bosne ili Drine, ali znam da je nakon tradicionalnog prvomajskog uranka nastupilo vrijeme paklene tišine i napetosti u havi. A onda su se htjeli uvaliti blickrigom i riješiti stvar da ne moraju da ratuju, pa bi se tako i oni što su ''otišli sijati krompir na vikendice mogli vratiti. Htjeti i moći nije isto, nije nikad' ni bilo. Moglo je tako da se ''švrlja'' oklopima po gradu sve dok nismo nabavili protivoklopne ...praćkice.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40170
Joined: 29/06/2011 23:39

#19 Re: Sarajevo ratna iskustva

Post by dječak sa šibicama »

Ko god misli da je vrijedilo ginuti, sakatiti se, i danas kad se vide razultati svega... ima ozbiljan problem sa glavom.

Uostalom, cemu rat, mozes robovati gospodarima i bez pucanja, samo potpises.
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#20 Re: Sarajevo ratna iskustva

Post by Nekako s proljeća »

Tipična logika za nekoga ko je tokom rata napustio svoj grad, familiju, raju i td.
User avatar
Henry Chinaski
Posts: 2589
Joined: 03/08/2005 08:12

#21 Re: Sarajevo ratna iskustva

Post by Henry Chinaski »

Sudeći prema trenutnom odsustvu bilo kakve želje za napretkom, znanjem, obrazovanjem i razvojem opšte građanske kulture kod našeg naroda vjerovatno će rata opet biti i mi ćemo opet proći najgore.
Domet naše omladine je, ako nemaš glas za Zvezde Granda, idi u Njemačku da pereš guzice. Ima još i opcija da te tetak zaposli u državnoj službi pa dok ima ima...

Nije mi žao što sam branio zemlju ali nije mi ni drago da nema nikakvog časnog odnosa prema ljudima koji su heroji, a niti kritičkog prema ratnom profiterstvu i poratnoj korupciji.

To je moj odgovor: Ovaj narod nije zaslužio da se za njega gine.
kox
Posts: 3200
Joined: 12/09/2008 12:48

#22 Re: Sarajevo ratna iskustva

Post by kox »

Ljudi na ovoj našoj strani su uglavnom ratovali da bi sačuvali žive glave, svoje i familije iza njih. Nije baš da se imalo mnogo izbora. Vidjeli smo šta se desilo sa Istočnom Bosnom i drugim dijelovima gdje ljudi nisu metka opalili a četnici ih poklaše kao bekane.
Šta reče onaj kralj odozgo, eto da smo potpisali (valjda lojalnost RS-u ili šta već) ne bi nas niko dirao.
Valter Gustav
Posts: 371
Joined: 10/12/2019 16:19

#23 Re: Sarajevo ratna iskustva

Post by Valter Gustav »

trocadero wrote: 08/01/2021 13:49
Valter Gustav wrote: 08/01/2021 01:46
Valter Gustav wrote: 07/01/2021 22:13 Zaboravio si @Tromblon i sto je najgore zaboravio si @trocadero koji se ponasa kao da je dobitnik zlatnog ljiljana.
EDIT:Nadam se da mi nece zamjeriti sto sam mu nick ofarbao sa zelenom bojom.
Ne kontam?
Neko napisa da si mastao o tome da padne Stup.Raspisao si se na forumu kao da si nekakav dobitnik zlatnog ljiljana a ne jedan od onih sto su pucali po gradu.Mozes li nam opisati razliku izmedju tebe i Karadzica?
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#24 Re: Sarajevo ratna iskustva

Post by tempuser »

Protiv koga smo ratovali i za koga sko ratovali su bitno različte stvari.
Ratovao sam protiv agresora, koljača, četnika i za to bih opet, ali nisam ratovao za panislamsku feudalnu monarhiju, koju su mi stvorili iza leđa i u kojoj ću 1996. godinu dočekati bez radnog iskustva, bez znanja jezika, sa polovičnim obrazovanje, a velikaška djeca će se vratiti sa završenim školama, iskustvom, štekovima, pozapošljavati se u rekordnom roku itd...
Da ne bih razmišljao ko bi me u sljedeće ratu bolju naguzio ja bih se bez razmišljanja uhvatio noge, famElijarno of kors!
Valter Gustav
Posts: 371
Joined: 10/12/2019 16:19

#25 Re: Sarajevo ratna iskustva

Post by Valter Gustav »

Odlaskom vecine Srba iz grada te napadom HVO i vecine Hrvata je automatski stvorena ta monarhija.Ne mozemo staviti petokraku na glavu i hodati sa zastavom bivse Jugoslavije i pozivati na bratstvo i jedinstvo kada drugo to ne interesuje.To ne mora znaciti da ce te neko mrziti u Sarajevu sto si Hrvat ili Srbin.Evo moje misljenje o sarajevskim Srbima.

U mome naselju nijednom Srbinu nista nije bilo,s kim sam bio dobar prije rata ostao sam dobar i u toku i poslije rata.Oni Srbi ciji su clanovi porodice bili na drugoj strani su lagali da su u Njemackoj.Ni njima nista nije bilo,niti im je neko nesto lose rekao.Jedan je krenuo da bijezi na Grbavicu pa su ga nasiranili.Niko ga nije dotakao.Sigurno oko 90% sarajevskih Srba je otislo u cetnike da puca po svojim bivsim komsijama i prijateljima.Nikada nisam cuo da je ijedan od njih upozorio svije komsije Muslimane i Hrvate sta ce biti, a znali su svi.Kako objasnti da jednog dana nase komsije Srbi ce se pretvoriti u seriske ubice i poceti ubijati svoje komsije samo zato sto su druge vjere.Oni sa snajperima su ubijali sviju redom,nije pisalo nikom na celu koje je nacije.
Jedan dio onih koji nisu otisli su poslali negdje svoje poroduice ,i ostali da cuvaju stanove.Jedan Srbin koji je radio sa mojim starim,kaze bio je kod nekog Srbina koji mu je poceo hvaliti Karadzica..Takvi i danas zive u gradu.Ne mogu ja ocekivati od svog komasije Saleta da uzme snajper i puca po Grbavici ili ispaljuje granate.Zahvalan sam takvima sto nisu otisli u cetnike,ali oni ne osjecaju mrznju koju osjecam ja.Svi oni koji su otisli na Grbavicu pa negdje drugo u inostranstvo ili Beograd ne zamjeram.Ne kazem da su svi Srbi cetnici ali oko 90% ih jeste.
Last edited by Valter Gustav on 11/01/2021 05:40, edited 1 time in total.
Post Reply