Sarajevo ocima jednog Banjalucanina

Vijesti i zbivanja u Banjoj Luci, Mrkonjić Gradu, Prijedoru, Bos. Gradišci, Prnjavoru, Tesliću, Derventi, Bos. Brodu...

Moderator: banjaluka078

Orbini
Posts: 1100
Joined: 26/07/2003 00:00

#1 Sarajevo ocima jednog Banjalucanina

Post by Orbini »

Sarajevo, prijestonica, dobro je doci, vidjeti, i provesti se, najesti se,.... :-)
A ima i jedan poseban smek kojeg je tesko opisati - osim mozda pjesmom.

Za razliku od Banjaluke - Sarajevo je popriste svjetskih dogadjaja i tu se pocesto kroji historija. To se osjeca na gotovo svakom cosku.

Ako dolazite svojim autom, najbolje vam je parkirati auto na nekom sigurnom mjestu, kljuc u dzep i ne pomisljati na voznju gradom.
Guzva je, pravila se krse, psuju ti mater ako ne prekoracujes brzinu, a ako se nisi navikao parkirati na trotoar - parking neces naci, opet ti psuju mater i zbog parkinga a cesto se vadi i pistolj, nevjerojatan je stres koji je zarazan, rupe na svakom koraku, a strme ulice i zavoji su prica za sebe.

Naime onaj ko je udario temelje Sarajevu nije ni sanjao da ce Sarajevo postati tako velik grad. Administrativni, turisticki, kulturni,... centar se nalazi na kraju kotline. I desilo se da se grad poceo siriti na strmim obroncima gdje je ljeti nemoguce voziti a zimi nemoguce sici. Ogledala na zavojima vise ne postoje i ukoliko na nekoj ostroj okuci pri nagibu od najmanje 45' jos naletite i na autobus(ziva istina) - onda nema druge nego nazad, pa rucna, pa uz zid,..... pa mic po mic, i graske znoja po celu.
Taxi je jeftin i pouzdan i tu cete cuti i najnovije informacije, kao i najbolja mjesta za razlicite prohtjeve. Sarajevski soferi su dosta prgavi i prosti, ali se mora priznati da su najbolji vozaci u Evropi. Ukoliko vam se neko pokusa uvaliti ispred u vasu traku, bolje je pustiti nego tjerati inat. Puno je budala koje jedva cekaju kavgu, a Sarajlije imaju neki cudan obicaj gdje nedaju da se iko ubaci ispred njih.

Eeee, Bascarsija, egzoticno mjesto, posebno za gurmane. Cevap je skroz objektivno bolji banjalucki - ali ostala hrana je ruku na srce bolja u Sarajevu. Gotovo je nemoguce proci a ne pojesti. Krenes sa kojom corbom, pa navratis usput na koju pitu, pa na cevape kod Kastela, Mrkve, Zelje, pa gdje ces u Sarajevo a da ne probas Havanu tortu, pa jos koja sampitica, vruc kuruz usput do vjecne vatre, pa nazad na koje pecivo u vrhunskim pekarama, i zavrisis grickajuci kospice na putu kuci.
Al usput navratis u koju prodavnicu ili pijacu i kupis nesto za poslije.

Cijene proizvoda su malo vece nego u Banjaluci, a uostalom su vece i plate i tempo zivota. Banjaluka djeluje kao odmaraliste u odnosu na Sarajevo gdje je trka, borba, biznis, stres,.... pravi Zapadni radni dan. Ustvari sarajevski tempo te brzo zarazi i dadne stres, je svi negdje zure, frka strka, sve se nesto usput obavlja, ...... Ukoliko krenete negdje autom sa nekim Sarajlijom, racunajte da cete stati na puno mjesta da se obavi nesto usput, da ce pasti dogovori sa nekim onako usput,.... jednostavno se svaka prilika koristi.

Cuvajte se "sarajevske price". To vam je kad vam neko medi, tepa, i ostavlja dojam da bi ruku dao za vas. A u pozadini - ko zna - je sve moguce. U Sarajevu svi strasno i masno psuju, ali i tepaju do neukusnih granica. Neka vas ne iznenadi ako vam se obrate sa "Oko moje" i sl. Ljudi krajnosti - tepaju i mede, da bi za sekundu opsovali krvavu majku, Boga, ... Ono sto me iznenadilo kod starijih ozenjenih muskaraca, svaki se hvali da ima svalerku. Umjesto da se to krije, u Sarajevu se istice i sticem utisak da se vjernost tu tumaci kao i glupost. Mozda se rano zene bez vecih predbracnih iskustava ili je ostalo od rata da se svaki dan zivi kao zadnji - ko zna.

Grad je pun nekakvih majmunolikih faca, ruznog zadaha, velikog stomaka i skupog mobitela - koji se ponasaju po gradu kao da su u svojoj avliji i jedva cekaju da dodju s nekim u konflikt.
Docim na drugoj strani srecete srdacnost i gostoljubivost za pamcenje.
Mafija je jaka, mocna i prisutna je u svim porama drustvenog zivota. Obican gradjanin pa i policajac - nepogresivo zna kad moze odgovoriti a kad usutiti. Majmunoliki koje sam spomenuo imaju uvijek neku zaledjinu i ne boje se jurcati kroz zabrane, stati bilo kome na put - jer im niko ne moze nista - nedodirljivi su.
Tako da u neku ruku boravak u Sarajevu znaci i oprez.
Ako si Bosnjak - u Banjaluci si obespravljen i diskriminisan. U Sarajevu si niko i nista ako nemas neku zaledjinu u mafiji, gomilu misica, ili si tezi lovator. U Sarajevu niko nema pardona i gazi se svako ko stane ne put. Ko je dobar i posten - taj i propada. Pa ako cemo pricati o sarajevskoj multietnicnosti, prije se ispoljava tako sto nema pardona nipremakome, nego da se nacije nesto posebno vole i paze.

Posljednjih godina sve vise vidim obicne strance u sarajevu, pocev od obicnih turista do ljudi koji zive u prijestonici zivotom kao svi ostali. Ustvari - Sarajevo je puno stranaca koji tu zive i koji nisu samo neki snobovi ispred nekih medjunarodnih organizacija koje sole pamet.
Kineze tu ne racunam - oni imaju odavno svoj kvart, vode se kao domaci i preuzeli su monopol nad svercom. Svidja mi se sto su popularne licnosti iz kulturnog, politickog, javnog,.. zivota na ulici obicni gradjani na koje niko ne obraca paznju.

Banjalucane mozete sresti na Bascarsiji pored cevabdzinica "Banjaluka" i "Kastel". Sticem utisak da je ovo jedina grupacija u Sarajevu koja ne krije odakle dolazi il iodakle je rodom. Mnogi drugi posilje samo par mjeseci se pocnu predstavljati kao Sarajlije.

Zene, cure, kako hocete su izrazito lijepe i polako preuzimaju primat nad Banjalucankama. Evo zasto. U Banjaluci mi je normalno vidjeti prirodno lijepu curu koja je zapustena, neobrijanih nogu, zapustenih zuba, i flekama ispod pazuha. U Sarajevu je normalno vidjeti curu koja nije prirodno toliko lijepa ali je sredjena, napucana, graciozna i sa stilom.
Banjalucanke mi jesu prirodno ljepse, ali se Sarajke bolje drze. I imaju bolje noge ili mi se cini posto ipak ljepse i vjestije hodaju u stikli.
Pokrivenih cura ima, ali sam skontao da se njihov broj dozivljava subjektivno. Neko ih ne primjecuje jer je navikao, a nekome zapadaju za oko pa mu se cini da ih ima duplo vise. Ustvari, pokrivenih cura vise mozes vidjeti na ulicama bilo kojeg glavnog evropskog grada negoli u Sarajevu. I postoji bitna razlika - na zapadu su pokrivene obicno slabo obrazovane i u pitanju je tradicija. U Sarajevu su pokrivene to same izabrale i obicno su fakultetski obrazovane. Ne isticu seksualnost, ali ne mogu sakriti ljepotu lica, gracioznost, stil i feminizam. Vece su Evropljanke nego sve pokrivene u Berlinu, Malmeu, Londonu,... zajedno. Svako ko tu pojavu lose tumaci - ustvari ima dobru dozu predrasuda i licnog prezira.

Kad smo kod toga - nedostatak alkohola u nekim restoranima, bastama i kaficima se jednostavno ne primijeti. Jer to je mozda 2 % mjesta u gradu. Nekome se cini da je 60% - kako rekoh zbog predrasuda. Takodjer prisutnost nemuslimana se razlicito dozivljava. Nekome se cini da ih je pola grada, a nekome da ih uopste nema. Zavisi kako kome sta zapada za oko ili uho. Sarajevo je opet dosta kosmopolitskije od Banjaluke i grad je ipak multietnican, multikulturalan i tolerantan jer je takav u svojoj samoj biti. Druga je stvar sto nekome brojcana premoc muslimana smeta a neko zivi stim bez problema.

Sarajevo je grad kontrasta. U jednu ruku je tipican evropski grad sa svim sto uz to ide. A opet na drugu stranu je uticaj Orijenta. Neki neobican spoj koji nije pokvario ni rat i svi moguci uplivi poslije. Banjaluka je ljepsi grad, ima ljepsu rijeku, mirise ne lipu, ima ljepse i sire ulice, tempo zivota je laksi, saobracaj je regulisaniji, cisca je i ima vise zelenila. Sarajevo je pak grad uskih strmih ulica, ogromnih betonskih naselja, sa malo zelenila, brzog tempa zivota, prljaviji je a rijeku i saobracaj da ne spominjem. Ipak Sarajevo ima vise duha koji se nije bitno promijenio. Banjaluka je dopustila da gradsku filozofiju preuzmu drugi - pocev od seljakluka, radikalizma - do zvukova trube. Banjaluka je ljepsa po izgledu - Sarajevo o svom identitetu i osobitostima. Banjaluka je rupa zbog seljakluka i primitivizma a Sarajevo je rupa po fizickom izgledu. Najkrace bi bilo reci da je Sarajevo i rupa i metropola u isto vrijeme. Cudan grad.

Ima jos jedna razlika - jedan mladic ili djevojka u Sarajevu ce prije potrositi 50 maraka na kurs engeskog ili racunara, dok ce mladic ili djevojka u Banjaluci otici prije u kafic ili uplatiti sportsku. Antagonizam izmedju navijaca Sarajeva i Zelje je tesko razumjeti, kao sto je tesko njima razumjeti da je u Banjaluci uvijek bilo vise Zvjezdasa negoli Borcevaca.

Meni su se smijali zbog mog krajiskog otezanja ali ni ja nisam ostao duzan. U Sarajevu govore visociji umjesto visi, podaj umjesto daj, popenji se umjesto popni, nasibicaj umjesto napuni, ... i porucaj umjesto pojedi.

Osim Bascarsije u Sarajevu nema sta bitno da se vidi. Kina, kafici, restorani su napucani - ali to nije to. Sarajevu fali jos koji atraktivan dio grada a da nije Bascarsija. Posjetite Park Princeva odakle se pruza fenomenalan pogled a muzika je najbolja u gradu - ali ni za zivu glavu voziti sam do gore. Kad smo kod muzike postoji niz dobrih klubova gdje se moze cuti dobra muzika, samo mi smeta sto se na po Bascarsije, dakle u centru prijestonice mogu cuti neki klinci loseg glasa kako zavijaju narodnjake uz neki jeftin sintesajzer. Nemam nista protiv narodnjaka, ali valjda se centar prijestonice moze bolje nasminkati pa da svira kvalitetnija muzika - bez obzira koja vrsta.

Nevjerovatno je kako Sarajlije uspijevaju odrzati toliki broj kulturnih manifestacija medjunarodnog tipa i za to im kapu skidam. Od nicega naprave nesto. Mladi se u Sarajevu dosta dobro znaju provesti uz malo para. Studenstska populacija je pored sve propagande daleko modernija i sa daleko normalnijim shvatanjem i poimanjem zivota, politike,... negoli ona u Banjaluci koja je jednoobrazna i zaglavila u primitivniji nacionalizam. U Sarajevu postoji jasna diferencijacija izmedju liberalnijih i konzervativnijih, klerilanih i sekularnih,.... docim je u Banjaluci veca jednoobraznost - nazalost primitivnijeg tipa.

Za kraj - samo jedan razlog ima zasto sam jedva cekao da se vratim u Banjaluku. Ako covjek u Sarajevu hoce da izadje malo, proteferici kad je lijepo vrijeme - mora poraniti, sjesti u auto i zauzeti neko mjesto na nekoj ledini daleko van grada. A to u Banjaluci barem nije problem.
parafin
Posts: 187
Joined: 19/05/2006 20:43

#2 Re: Sarajevo ocima jednog Banjalucanina

Post by parafin »

Orbini wrote: Ako dolazite svojim autom, najbolje vam je parkirati auto na nekom sigurnom mjestu, kljuc u dzep i ne pomisljati na voznju gradom.
Guzva je, pravila se krse, psuju ti mater ako ne prekoracujes brzinu, a ako se nisi navikao parkirati na trotoar - parking neces naci, opet ti psuju mater i zbog parkinga a cesto se vadi i pistolj, nevjerojatan je stres koji je zarazan, rupe na svakom koraku, a strme ulice i zavoji su prica za sebe.

:lol: Eto toliko, ja dalje nisam citao
bl4ever
Posts: 104
Joined: 27/02/2007 10:13

#3 Re: Sarajevo ocima jednog Banjalucanina

Post by bl4ever »

parafin wrote:
Orbini wrote: Ako dolazite svojim autom, najbolje vam je parkirati auto na nekom sigurnom mjestu, kljuc u dzep i ne pomisljati na voznju gradom.
Guzva je, pravila se krse, psuju ti mater ako ne prekoracujes brzinu, a ako se nisi navikao parkirati na trotoar - parking neces naci, opet ti psuju mater i zbog parkinga a cesto se vadi i pistolj, nevjerojatan je stres koji je zarazan, rupe na svakom koraku, a strme ulice i zavoji su prica za sebe.

:lol: Eto toliko, ja dalje nisam citao
e, moj Orbini, nemas ti veze sta je banjalucanin...
User avatar
maslina
Posts: 247
Joined: 19/05/2007 20:40
Location: Sarajevo
Contact:

#4

Post by maslina »

Prilicno realno. Vozaci jesu prgavi i nekulturni, mada to malo ko priznaje. Medjutim, malo si fulao sa ovim izrazima. Zavisi s kim si se druzio. Istina je i da neko sa strane sve vidi na drugi nacin.
Dwndler
Posts: 354
Joined: 24/08/2006 08:12

#5

Post by Dwndler »

Nisi daleko od istine.Ja bih mozda jos dodao da su u Banjaluci malo posteniji, dok cete u Sarajevu zajebati cim skontaju da nisi domaci. A imaju i onaj ustao sam se i slicnih gdje koriste sam se???
ines.c
Posts: 281
Joined: 06/03/2007 18:35

#6

Post by ines.c »

Postoji jos nesto npr.ista rijec u B.Luci znaci nesto sasvim drugo a u Sarajevu nesto drugo,pa cesto dodje do nesporazuma :-D desavalo mi se.
Npr hala u sa znaci wc,dok u B.L to znaci iskljucivo dvorana... :-D
Inace mnogo detalja koji se nalaze u tekstu su zaista takvi.Mislim da postoji nesto sto je tesko opisati rijecima,i ako to mozda drugima izgleda samoljubno ali nije,postoji nesto sto covjek o Sarajevu moze nauciti samo ako zivi u njemu,kao sto postoji vise rijeci za jedan pojam tako postoji i vise Sarajeva u smislu kako ga ljudi dozivljavaju.Ono sto je meni drago jeste da Sarajevo nije izgubilo dusu,da u njemu i dalje zive dobra djela ljudi od nastanka Sarajeva do danas,i cini mi se kao da je svaki covjek koji je zivjeo ili prolazio kroz Sarajevo ostavio u emanet ponesto svoje.
User avatar
nokia6170
Posts: 4361
Joined: 13/04/2005 00:08

#7

Post by nokia6170 »

zanimljiv text i prilicno objektivan za jednog stanovnika banjaluke u ovim vremenima nacionalizma, ksenofobije i predrasuda. drago mi je da postoje i oni koji ne gledaju ocima dodika sarajevo kao teheran iskljucivo.

samo se ne bi slozio da se u sarajevu ima vidjeti samo bascarsija...ipak tu ima puno vise stvari...al ljepota je u ocima posmatraca:)
Orbini
Posts: 1100
Joined: 26/07/2003 00:00

#8

Post by Orbini »

Mogao bi mi definisati sta znaci biti banjalucanin bl4ever.
Mozda nisam ako se pika ovo novo stanej po BL danas. U tom slucaju mi je cast sto sam jedan od posljednjih dijasporskih fosila i svjedok nekog zaboravljenog vremena prave Banjaluke. :bih:

Tekst je moj subjektivan pogled, i odnosi se na najbrojniji socijalni stalez ciji sam i ja dio. Dijasporski bacground brizljivo sakrijem - ne pitaj me zasto.
User avatar
dark side of the moon
Posts: 468
Joined: 18/08/2006 15:23

#9

Post by dark side of the moon »

Banjaluka je rupa zbog seljakluka i primitivizma a Sarajevo je rupa po fizickom izgledu.
ovo je potpuno tacno.....bas je nekako razbacno, nikakvog reda.....totalana dezorjentacija...
bl4ever
Posts: 104
Joined: 27/02/2007 10:13

#10

Post by bl4ever »

Orbini wrote:Mogao bi mi definisati sta znaci biti banjalucanin bl4ever.
Mozda nisam ako se pika ovo novo stanej po BL danas. U tom slucaju mi je cast sto sam jedan od posljednjih dijasporskih fosila i svjedok nekog zaboravljenog vremena prave Banjaluke. :bih:

Tekst je moj subjektivan pogled, i odnosi se na najbrojniji socijalni stalez ciji sam i ja dio. Dijasporski bacground brizljivo sakrijem - ne pitaj me zasto.
za pocetak, mislim da si malo pretjerao sa hvaljenjem sarajeva i njegovih orijentalnih vrijednosti... nije da mi smeta, bozesacuvaj, ali ima taj grad i ostalih ljepota koje su vrijedne pomena a koje bi onda dale tvome textu i dozu ozbiljnosti... ovako si samo ispao nostalgicni bosnjak koji, iako to negira, hita "svome" sarajevu a pritom se deklarise kao banjalucanin... a ja sam iz Mejdana, ne iz Obiliceva, pa ti skontaj koliko sam "novokomponovan"...
photo
Posts: 839
Joined: 19/09/2003 00:00

#11

Post by photo »

nije lose napisano. nekako objektivno. doduse, mogao bih navesti nekoliko stvari za koje mislim da nisi u pravu, ali to je opet kako je ko dozivio grad i s kim si se druzio. uostalom, najvise mi se svidio ovaj dio: Najkrace bi bilo reci da je Sarajevo i rupa i metropola u isto vrijeme. Cudan grad. Ovo ti je odlicna definicija...

pusti, neka te ljudi napadaju. ovo je tvoje vidjenje sarajeva i uopste nije lose napisano. pokrio si i lose i dobre strane. to mi se svidja.
Vertex_bh
Posts: 101
Joined: 26/09/2005 17:09
Location: Sarajevo

#12

Post by Vertex_bh »

[quote]Najkrace bi bilo reci da je Sarajevo i rupa i metropola u isto vrijeme. Cudan grad.[/i] Ovo ti je odlicna definicija...[/quote]

Kao kad je Brega rekao za Sarajevo:"Cudo jedno od selendre!"
Mnogi su mu to zamjerili, pa evo i ja... ali ima donekle i pravo.

Kazu da po svjetskim mjerilima Sarajevo ima optimalnu velicinu (odnosno imalo je). U gradu sa 300.000-400.000 stanovnika imas sve (pozoriste, muzeje, sportske terene...), a opet nije pretrpano.

Danas je definitivno previse automobila, previse ljudi, a premalo parkova i sportskih terena, bazena... Ukratko, ne bih mogao reci da je Sarajevo previse ugodno mjesto za zivjeti, iz razoraznih razloga. Raduje me kada cujem ove, rekao bih, pozitivne stavove posmatraca. :)
Orbini
Posts: 1100
Joined: 26/07/2003 00:00

#13

Post by Orbini »

bl4ever
za pocetak, mislim da si malo pretjerao sa hvaljenjem sarajeva i njegovih orijentalnih vrijednosti... nije da mi smeta, bozesacuvaj, ali ima taj grad i ostalih ljepota koje su vrijedne pomena a koje bi onda dale tvome textu i dozu ozbiljnosti... ovako si samo ispao nostalgicni bosnjak koji, iakot o negira, hita "svome" sarajevu a pritom se deklarise kao banjalucanin... a ja sam iz Mejdana, ne iz Obiliceva, pa ti skontaj koliko sam "novokomponovan"...
Ne mogu hvaliti "orjentalne vrijednosti" Sarajeva jer nisu standard - mogu samo biti fasciniran time kao sto sam bio i prije rata. Banjaluka je ipak relativno nov grad izgradjen 70-tih, od kasabe se za rekordno vrijeme pretvorio u veci moderan grad, zdanja su nova, prostorno je uredjena, ulice su paralelne, ....
U Sarajevu me ipak fascinira orjentalizam jer je neko svjedocanstvo proslosti i kulturne bastine. Takodjer me fasciniraju stare zgrade od cigle, austrougarska gradnja,.... A ponajvise neka sarajevska filozofija koja se tesko moze rjecima objasniti i koju sam uspio samo nazrijeti.

Vidi, ja sam u Sarajevu turista koji ipak ime neke rodbine i prijatelja, pa kroz tu prizmu i gledam. Posto sam van Banjaluke vise od decenije a desile su se promjene, mogu i o Banjaluci dati neki objektivan sud posmatraca. Nemam emocija ni prema Sarajevu ni prema Banjaluci. Jedine emocije imam kada sam na skupu Banjalucana u nekom skandinavskom gradu i par sedmica ljeti u BL kad se raja skupi odsvakuda.

A nebih ni rekao da sam Sarajevo pretjerano nahvalio, to bi vec bilo izvuceno iz konteksta. Kao kad bi me neko napao sto mu vrjedjam Sarajevo jer cita samo ono ruzno. Prije bih rekao da ti smeta sto moja prica odudara od nekog novog banjaluckog klisea gdje je Sarajevo - Teheran, u toku je talibanizacija, pun grad zamotanih zena i vehabija, a prica se samo sandzacki akcent. Sto je daleko od istine.

Bio sam na tri kontinenta, u sijaset drzava i gradova i mogu ti reci da se grad najbolje dozivi ako se stopis u masu ljudi, posjetis prije gradsku pijacu umjesto napucanih turistickih mjesta, vozis po gradu umjesto malo i sam, pricas sa ljudima o bezveznim stvarima... i upoznas dosadu jednog grada.
A skontao sam kako izgleda tipicna sarajevska dosada, mogu ti reci da je gora od banjalucke.

Ima jos jedna stvar koja je bitna za Sarajevo. Sarajevo te tjera na akciju, da si stalno u pokretu i ne gubis vrijeme,... Banjaluka te mami svojom dokonoscu. A ljudi su lako skontali da nisam Sarajlija jer sam ime grada izgovarao pravilno. Sarajlije progutaju samoglasnik "e" iz ko zna kojeg razloga. :lol:

PS. Tamo odakle sam ja, jedna stara banjalucka pjesma "Cudila se aman ja,.." se smatra lokalnom pjesmom, himnom,.... Ne ceprkaj po googlu vec napregni vijuge i sjeti se. :)



Vertex_bh
Kazu da po svjetskim mjerilima Sarajevo ima optimalnu velicinu (odnosno imalo je). U gradu sa 300.000-400.000 stanovnika imas sve (pozoriste, muzeje, sportske terene...), a opet nije pretrpano.
Vjerovatno si na to navikao. Meni je Sarajevo toliko pretrpano da prosto gusi.
User avatar
sicky
Posts: 1944
Joined: 11/12/2003 00:00
Location: Sarajevo

#14 Re: Sarajevo ocima jednog Banjalucanina

Post by sicky »

Orbini wrote:
Meni su se smijali zbog mog krajiskog otezanja ali ni ja nisam ostao duzan. U Sarajevu govore visociji umjesto visi, podaj umjesto daj, popenji se umjesto popni, nasibicaj umjesto napuni, ... i porucaj umjesto pojedi.
:shock: jesi ti siguran da si to čuo od Sarajlije? :-)
neki
Posts: 6633
Joined: 17/02/2005 07:57

#15

Post by neki »

:lol: :lol:
U Sarajevu govore visociji umjesto visi, podaj umjesto daj, popenji se umjesto popni, nasibicaj umjesto napuni, ... i porucaj umjesto pojedi.
Ovo sigurno nisi cuo od rodjenog sarajlije
Nazalost svasta se danas naziva sarajlijom...

Ovo ostalo je previse pozitivno i optimisticno napisano uzmemo li u obzir trenutno stanje grada i gradjana
User avatar
daduli_sa
Posts: 2039
Joined: 02/04/2005 23:16
Location: Sarajevo

#16

Post by daduli_sa »

ines.c wrote: Npr hala u sa znaci wc,dok u B.L to znaci iskljucivo dvorana... :-D
Potpuno drugaciji akcenat, u jednoj rijeci dugo, u drugoj kratko akcentovano A.
marimahunar
Posts: 130
Joined: 12/12/2005 17:16

#17

Post by marimahunar »

banjaluka - sve u 10 minuta
sarajevo - sve u 15 minuta
Orbini
Posts: 1100
Joined: 26/07/2003 00:00

#18

Post by Orbini »

Ovo sigurno nisi cuo od rodjenog sarajlije
Za podaj, popenji, pantale,.... nisam siguran ali "porucaj" sam cuo od ljudi koji definitivno jesu rodjene sarajlije.

Ovo ostalo je previse pozitivno i optimisticno napisano uzmemo li u obzir trenutno stanje grada i gradjana
Pogledaj to iz moje perspektive.
Sarajlije kao i Banjalucani imaju obicaj reci "nema ovdje zivota". I kukanje kako sve nevalja,....

To mi kazu ljudi koji ipak imaju dovoljno za krov, hranu, skolovanje, autic, cigare, par sedmica do Makarske, ..... i koji vjesto skuckaju pa se lijepo obuku, skoro svako vece izadju da prosetaju gradom, jedu vani cesce nego ja, posjecuju redovno pozorista i kina, rostilj, janje okrenu sad pa sad, druze se spontano i posjecuju po kucama, imaju redovne kontakte sa komsijama i prijateljima, familijom,....

i onda kuka o "nedostatk uzivota" meni koji moze na Zapadu uz sve silne eure da na prste izbroji sve ovo gore navedeno u godini dana.
Fazon je u kradji vremena i tu su sarajlije bez premca. Nevjerovatno ali sve nekako usput, neplanski, ... stignu.
User avatar
Karabaja
Posts: 2157
Joined: 18/04/2004 16:12
Location: Njemačka

#19

Post by Karabaja »

Pretežno se slažem sa svim stavkama.
User avatar
green man
Posts: 199
Joined: 10/04/2007 19:32

#20

Post by green man »

Orbini nemoj zajebavat,u Banja Luci vrat me zaboli od silnog okretanja za djevojkama,i to pogotovo sad u ovim ljetnim danima kad pokazuju "malo" više kože(gospodska,gradski parkovi) :-D :D
99% ih je napucano,a onaj jadni jedan posto su curice sa sela koje su došle u grad u potrazi za rezervnim dijelom za IMT-539-taka :D :D :D
Orbini
Posts: 1100
Joined: 26/07/2003 00:00

#21

Post by Orbini »

Pa ja i kazem da su Banjhalucanke ljepse. Ali se Sarajke bolje nekako drze,... Isto kao sjever i jug u Evropi. Na sjeveru Evrope vidis prirodno lijepe cure koje hodaju u gumenjacima, na jugu Evrope cure koje mozda nisu toliko seksepilne(stvar ukusa), ali puno vise pridaju paznje i vremena na izgled, stil,....


Baj de vej, nemam nista protiv malo vise dlacica na nogama, ispod pazuha i na brkovima,... :D 8-) Zato ipak volim vise Banjalucanke.
saki
Posts: 249
Joined: 21/03/2007 18:40

#22

Post by saki »

Borac uvijek isti, evo vec drugi put kako ispada i iz bosanske lige :D
Mene SA podsjeca najvise na neke juznoamericke gradove, npr La Paz :-D
User avatar
upala
Posts: 403
Joined: 10/09/2005 16:47

#23 Re: Sarajevo ocima jednog Banjalucanina

Post by upala »

Orbini wrote:Sarajevo, prijestonica, dobro je doci, vidjeti, i provesti se, najesti se,.... :-)
A ima i jedan poseban smek kojeg je tesko opisati - osim mozda pjesmom.

Za razliku od Banjaluke - Sarajevo je popriste svjetskih dogadjaja i tu se pocesto kroji historija. To se osjeca na gotovo svakom cosku.

Ako dolazite svojim autom, najbolje vam je parkirati auto na nekom sigurnom mjestu, kljuc u dzep i ne pomisljati na voznju gradom.
Guzva je, pravila se krse, psuju ti mater ako ne prekoracujes brzinu, a ako se nisi navikao parkirati na trotoar - parking neces naci, opet ti psuju mater i zbog parkinga a cesto se vadi i pistolj, nevjerojatan je stres koji je zarazan, rupe na svakom koraku, a strme ulice i zavoji su prica za sebe.

Naime onaj ko je udario temelje Sarajevu nije ni sanjao da ce Sarajevo postati tako velik grad. Administrativni, turisticki, kulturni,... centar se nalazi na kraju kotline. I desilo se da se grad poceo siriti na strmim obroncima gdje je ljeti nemoguce voziti a zimi nemoguce sici. Ogledala na zavojima vise ne postoje i ukoliko na nekoj ostroj okuci pri nagibu od najmanje 45' jos naletite i na autobus(ziva istina) - onda nema druge nego nazad, pa rucna, pa uz zid,..... pa mic po mic, i graske znoja po celu.
Taxi je jeftin i pouzdan i tu cete cuti i najnovije informacije, kao i najbolja mjesta za razlicite prohtjeve. Sarajevski soferi su dosta prgavi i prosti, ali se mora priznati da su najbolji vozaci u Evropi. Ukoliko vam se neko pokusa uvaliti ispred u vasu traku, bolje je pustiti nego tjerati inat. Puno je budala koje jedva cekaju kavgu, a Sarajlije imaju neki cudan obicaj gdje nedaju da se iko ubaci ispred njih.

Eeee, Bascarsija, egzoticno mjesto, posebno za gurmane. Cevap je skroz objektivno bolji banjalucki - ali ostala hrana je ruku na srce bolja u Sarajevu. Gotovo je nemoguce proci a ne pojesti. Krenes sa kojom corbom, pa navratis usput na koju pitu, pa na cevape kod Kastela, Mrkve, Zelje, pa gdje ces u Sarajevo a da ne probas Havanu tortu, pa jos koja sampitica, vruc kuruz usput do vjecne vatre, pa nazad na koje pecivo u vrhunskim pekarama, i zavrisis grickajuci kospice na putu kuci.
Al usput navratis u koju prodavnicu ili pijacu i kupis nesto za poslije.

Cijene proizvoda su malo vece nego u Banjaluci, a uostalom su vece i plate i tempo zivota. Banjaluka djeluje kao odmaraliste u odnosu na Sarajevo gdje je trka, borba, biznis, stres,.... pravi Zapadni radni dan. Ustvari sarajevski tempo te brzo zarazi i dadne stres, je svi negdje zure, frka strka, sve se nesto usput obavlja, ...... Ukoliko krenete negdje autom sa nekim Sarajlijom, racunajte da cete stati na puno mjesta da se obavi nesto usput, da ce pasti dogovori sa nekim onako usput,.... jednostavno se svaka prilika koristi.

Cuvajte se "sarajevske price". To vam je kad vam neko medi, tepa, i ostavlja dojam da bi ruku dao za vas. A u pozadini - ko zna - je sve moguce. U Sarajevu svi strasno i masno psuju, ali i tepaju do neukusnih granica. Neka vas ne iznenadi ako vam se obrate sa "Oko moje" i sl. Ljudi krajnosti - tepaju i mede, da bi za sekundu opsovali krvavu majku, Boga, ... Ono sto me iznenadilo kod starijih ozenjenih muskaraca, svaki se hvali da ima svalerku. Umjesto da se to krije, u Sarajevu se istice i sticem utisak da se vjernost tu tumaci kao i glupost. Mozda se rano zene bez vecih predbracnih iskustava ili je ostalo od rata da se svaki dan zivi kao zadnji - ko zna.

Grad je pun nekakvih majmunolikih faca, ruznog zadaha, velikog stomaka i skupog mobitela - koji se ponasaju po gradu kao da su u svojoj avliji i jedva cekaju da dodju s nekim u konflikt.
Docim na drugoj strani srecete srdacnost i gostoljubivost za pamcenje.
Mafija je jaka, mocna i prisutna je u svim porama drustvenog zivota. Obican gradjanin pa i policajac - nepogresivo zna kad moze odgovoriti a kad usutiti. Majmunoliki koje sam spomenuo imaju uvijek neku zaledjinu i ne boje se jurcati kroz zabrane, stati bilo kome na put - jer im niko ne moze nista - nedodirljivi su.
Tako da u neku ruku boravak u Sarajevu znaci i oprez.
Ako si Bosnjak - u Banjaluci si obespravljen i diskriminisan. U Sarajevu si niko i nista ako nemas neku zaledjinu u mafiji, gomilu misica, ili si tezi lovator. U Sarajevu niko nema pardona i gazi se svako ko stane ne put. Ko je dobar i posten - taj i propada. Pa ako cemo pricati o sarajevskoj multietnicnosti, prije se ispoljava tako sto nema pardona nipremakome, nego da se nacije nesto posebno vole i paze.

Posljednjih godina sve vise vidim obicne strance u sarajevu, pocev od obicnih turista do ljudi koji zive u prijestonici zivotom kao svi ostali. Ustvari - Sarajevo je puno stranaca koji tu zive i koji nisu samo neki snobovi ispred nekih medjunarodnih organizacija koje sole pamet.
Kineze tu ne racunam - oni imaju odavno svoj kvart, vode se kao domaci i preuzeli su monopol nad svercom. Svidja mi se sto su popularne licnosti iz kulturnog, politickog, javnog,.. zivota na ulici obicni gradjani na koje niko ne obraca paznju.

Banjalucane mozete sresti na Bascarsiji pored cevabdzinica "Banjaluka" i "Kastel". Sticem utisak da je ovo jedina grupacija u Sarajevu koja ne krije odakle dolazi il iodakle je rodom. Mnogi drugi posilje samo par mjeseci se pocnu predstavljati kao Sarajlije.

Zene, cure, kako hocete su izrazito lijepe i polako preuzimaju primat nad Banjalucankama. Evo zasto. U Banjaluci mi je normalno vidjeti prirodno lijepu curu koja je zapustena, neobrijanih nogu, zapustenih zuba, i flekama ispod pazuha. U Sarajevu je normalno vidjeti curu koja nije prirodno toliko lijepa ali je sredjena, napucana, graciozna i sa stilom.
Banjalucanke mi jesu prirodno ljepse, ali se Sarajke bolje drze. I imaju bolje noge ili mi se cini posto ipak ljepse i vjestije hodaju u stikli.
Pokrivenih cura ima, ali sam skontao da se njihov broj dozivljava subjektivno. Neko ih ne primjecuje jer je navikao, a nekome zapadaju za oko pa mu se cini da ih ima duplo vise. Ustvari, pokrivenih cura vise mozes vidjeti na ulicama bilo kojeg glavnog evropskog grada negoli u Sarajevu. I postoji bitna razlika - na zapadu su pokrivene obicno slabo obrazovane i u pitanju je tradicija. U Sarajevu su pokrivene to same izabrale i obicno su fakultetski obrazovane. Ne isticu seksualnost, ali ne mogu sakriti ljepotu lica, gracioznost, stil i feminizam. Vece su Evropljanke nego sve pokrivene u Berlinu, Malmeu, Londonu,... zajedno. Svako ko tu pojavu lose tumaci - ustvari ima dobru dozu predrasuda i licnog prezira.

Kad smo kod toga - nedostatak alkohola u nekim restoranima, bastama i kaficima se jednostavno ne primijeti. Jer to je mozda 2 % mjesta u gradu. Nekome se cini da je 60% - kako rekoh zbog predrasuda. Takodjer prisutnost nemuslimana se razlicito dozivljava. Nekome se cini da ih je pola grada, a nekome da ih uopste nema. Zavisi kako kome sta zapada za oko ili uho. Sarajevo je opet dosta kosmopolitskije od Banjaluke i grad je ipak multietnican, multikulturalan i tolerantan jer je takav u svojoj samoj biti. Druga je stvar sto nekome brojcana premoc muslimana smeta a neko zivi stim bez problema.

Sarajevo je grad kontrasta. U jednu ruku je tipican evropski grad sa svim sto uz to ide. A opet na drugu stranu je uticaj Orijenta. Neki neobican spoj koji nije pokvario ni rat i svi moguci uplivi poslije. Banjaluka je ljepsi grad, ima ljepsu rijeku, mirise ne lipu, ima ljepse i sire ulice, tempo zivota je laksi, saobracaj je regulisaniji, cisca je i ima vise zelenila. Sarajevo je pak grad uskih strmih ulica, ogromnih betonskih naselja, sa malo zelenila, brzog tempa zivota, prljaviji je a rijeku i saobracaj da ne spominjem. Ipak Sarajevo ima vise duha koji se nije bitno promijenio. Banjaluka je dopustila da gradsku filozofiju preuzmu drugi - pocev od seljakluka, radikalizma - do zvukova trube. Banjaluka je ljepsa po izgledu - Sarajevo o svom identitetu i osobitostima. Banjaluka je rupa zbog seljakluka i primitivizma a Sarajevo je rupa po fizickom izgledu. Najkrace bi bilo reci da je Sarajevo i rupa i metropola u isto vrijeme. Cudan grad.

Ima jos jedna razlika - jedan mladic ili djevojka u Sarajevu ce prije potrositi 50 maraka na kurs engeskog ili racunara, dok ce mladic ili djevojka u Banjaluci otici prije u kafic ili uplatiti sportsku. Antagonizam izmedju navijaca Sarajeva i Zelje je tesko razumjeti, kao sto je tesko njima razumjeti da je u Banjaluci uvijek bilo vise Zvjezdasa negoli Borcevaca.

Meni su se smijali zbog mog krajiskog otezanja ali ni ja nisam ostao duzan. U Sarajevu govore visociji umjesto visi, podaj umjesto daj, popenji se umjesto popni, nasibicaj umjesto napuni, ... i porucaj umjesto pojedi.

Osim Bascarsije u Sarajevu nema sta bitno da se vidi. Kina, kafici, restorani su napucani - ali to nije to. Sarajevu fali jos koji atraktivan dio grada a da nije Bascarsija. Posjetite Park Princeva odakle se pruza fenomenalan pogled a muzika je najbolja u gradu - ali ni za zivu glavu voziti sam do gore. Kad smo kod muzike postoji niz dobrih klubova gdje se moze cuti dobra muzika, samo mi smeta sto se na po Bascarsije, dakle u centru prijestonice mogu cuti neki klinci loseg glasa kako zavijaju narodnjake uz neki jeftin sintesajzer. Nemam nista protiv narodnjaka, ali valjda se centar prijestonice moze bolje nasminkati pa da svira kvalitetnija muzika - bez obzira koja vrsta.

Nevjerovatno je kako Sarajlije uspijevaju odrzati toliki broj kulturnih manifestacija medjunarodnog tipa i za to im kapu skidam. Od nicega naprave nesto. Mladi se u Sarajevu dosta dobro znaju provesti uz malo para. Studenstska populacija je pored sve propagande daleko modernija i sa daleko normalnijim shvatanjem i poimanjem zivota, politike,... negoli ona u Banjaluci koja je jednoobrazna i zaglavila u primitivniji nacionalizam. U Sarajevu postoji jasna diferencijacija izmedju liberalnijih i konzervativnijih, klerilanih i sekularnih,.... docim je u Banjaluci veca jednoobraznost - nazalost primitivnijeg tipa.

Za kraj - samo jedan razlog ima zasto sam jedva cekao da se vratim u Banjaluku. Ako covjek u Sarajevu hoce da izadje malo, proteferici kad je lijepo vrijeme - mora poraniti, sjesti u auto i zauzeti neko mjesto na nekoj ledini daleko van grada. A to u Banjaluci barem nije problem.
da ti kazem nesto u zargonu sarajevskih taksista
"haj ne *eri!!!"

gdje si ovo ti bio? da nisi pomjesao neke opise iz celinca sa sarajevom, posebno sto se tice majmunolikuh faca, one ipak "rese" danasnju banjaluku, a ovo sa curama si bas lijepo dao opisati, zapustene i neuredne :oops ...kolika doza zlobe i subjektivnosti..bljak
Orbini
Posts: 1100
Joined: 26/07/2003 00:00

#24

Post by Orbini »

Lijepo si ti to upala iz konteksta izvadio. Tekst je subjektivan, moj licni utisak, ima i lijepoga i ruznoga o oba grada,.. pa ko je pismen - zna citati sve.

Mejdan
Gdje si zivotati pokupio ovu budalastinu, da je Banjaluka noviji grad izgradjen 70-tih...itd.itd...
Gdje je bogati stalo 50 dzamija, koliko ih je bilo poslije II svjetskog rata, pa onda Gospodska ulica, hoteli Bosna i Palas, pa Seher, Mejdan.....
Odakle si matereti???
Ako nemas sta pametno rec' ne baljezgaj.

Banjaluka je nov grad svojim nalicjem, svojim izgledom. Stari djelovi grada se nisu puno promijenili i sacuvali su banjalucki duh, ali su ta naselja u manjin. Poslije velikog zemljotresa, Banjaluka dozivljava urbanisticku eksploziju. Nikla su potpuno nova naselja kao što je Mejdan I i II, naselje u Ulici braće i sestara Kapor, Haniste, Čaire, naselje u Ulici Ejuba Kobašlića, Borik, Nova Varoš, Budžak, Starčevica, Centar i naselje u ulici Ante Jakića.
Laus, Petricevac, Hiseta,..su se uduplali samo za mog vjeka u BL.
Nazalost izgubila se starobosanska arhitektura, poput bosanskih kuca na 4 vode, stara austrijska zdanja,... tako da je Banjaluka od 70-tih svojim nalicjem relativno nov grad. Stara naselja su ostala u margini i prestala su biti administrativni i kulturni centri.

Za razliku od Sarajeva gdje se administrativni centar nije pomjerao vjekovima, novoizgradjena naselja su u Sarajevu ipak predgradja, a u Banjaluci su preuzela ulogu centra.

Problem kod sarajeva je sto je taj administrativni, politicki, kulturni,.. centar ostao na kraju kotline gdje je sve i krenulo,... pa je tu sad nakrcano zgrada, kuca, ulica, ustanova, ljudi,... preko svake mjere. Cijela naselja sa kucama, ulicama, skolama, ambulantaa, ustanovama, radnim prostorima, su u Sarajevu na padinama strmih brda, sto je u jednu ruku fascinantno, a u drugu ruku blesavo.

Tamo odakle sam ja, jedna stara banjalucka pjesma "Cudila se aman ja,.." se smatra lokalnom pjesmom, himnom,.... "Matere mi". :roll: :)
User avatar
Bosanac_21
Posts: 1313
Joined: 07/05/2005 04:56
Location: Bosanski Novi

#25

Post by Bosanac_21 »

Danasnja Banja Luka, a i Sarajevo su izmjenili svoju raju, jer se svakakvih
naseli po tim mjestima koji grada nisu u zivotu imali priliku ni vidjeti. Banja
Luka je vecinsko gradsko stanovnistvo izgubila etnickim ciscenjem pa se sad
moze naci svakave mrake kojima '92 pruzi izvanrednu priliku da sidju s brda
u necije kuce,stanove, te divlju nezakonitu izgradnju, itd. Ostase puste
stotinama godina stare mahale, carsija, .....
Al' i poteres 1969 je takodjer iskoristen da se svakakvih naseli po toj istoj
Banja Luci iz mnogih gradova BiH. Ti su mjesecima zivjeli u prinudnom
smjestaju vagona da bi dobili novoizgradjene stanove i kuce po gradu koji
tek trebaoda postane ono sto je danas, drugi po velicini u Bosni i
Hercegovini.

Banja Luko, vatrom izgorjela

Banjaluko,vatrom izgorjela
U tebi me cura zanijela.

Zanijela,garavim ocima
Bijelim licem i mednim ustima

Mila majko,kad bi moja bila
Moja bi se zelja ispunila.

Mila majko,dovescu je sebi,
Bice mila i meni i tebi.

Otkako je Banja Luka postala

Haj, od kako je Banja-luka postala,
aman, aman postala
Haj, nije ljepša udovica ostala,
aman, aman ostala
Haj, kao što je Džafer-bega Kaduna,
aman, aman Kaduna
Haj, nju zaprosi banjalučki kadija,
aman, aman, kadija
Haj, ona neće banjalučkog kadiju,
aman, aman, kadiju
Haj, ona hoće sarajevskog bekriju,
aman, aman, bekriju

Put putuje Latif-aga

Put putuje Latif-aga,
sa jaranom Sulejmanom:
Moj jarane Sulejmane,
jel ti žao Banja Luke,
banjaluckih teferica,
kraj Vrbasa akšamluka,
kul-mahale Ðumišica,
i jalije Tetarica,
l'jepe Fate Maglajlica?
Post Reply