Sarajevo - Mostar

Podforum za motocikliste...
User avatar
dadoka84
Posts: 3476
Joined: 04/08/2006 00:30

#1 Sarajevo - Mostar

Post by dadoka84 »

Imao sam u planu da se malo vozam ali mi nesto šuhveli sa malim motoricem po onim prevojima. Ima li ko informacije o nekoj alternativnoj ruti. Mislio sam ići na hadžiće, bjelasnica, visocica, borci, prema mostaru. Neko mi reče da ima neka cesta sa boraka i da se spusta na mostar sjever. Je li neko prolazio tim putem.
User avatar
klixoris
Posts: 6329
Joined: 07/11/2012 09:36
Location: u zavoju....na koljenu

#2 Re: Sarajevo - Mostar

Post by klixoris »

Koliko je mali motoric ? Ako je neki normalan bar 125ccm, ne vidim razlog zasto ne bi mogao magistralom do Mostara.
TheGodfather001
Posts: 1551
Joined: 24/05/2004 10:44
Location: Sarajevo

#3 Re: Sarajevo - Mostar

Post by TheGodfather001 »

Pa sa malim motorićem možeš samo na...ti na toj alternativnoj ruti. Do Mostara možeš sa 50ccm stići sa užitkom magistralom...
Kaciga, reflektirajući prsluk, jakna, kabanica u ruksak, motor ispravan, mali set alata i laganini. Na kraju i da ss šta desi na motoru lakše će doći do tebe na magistrali nego na nekoj neucrtanoj ratnoj ruti...
Sretno
User avatar
drunken tiger
Posts: 1428
Joined: 27/04/2008 21:24

#4 Re: Sarajevo - Mostar

Post by drunken tiger »

dadoka84 wrote:Imao sam u planu da se malo vozam ali mi nesto šuhveli sa malim motoricem po onim prevojima. Ima li ko informacije o nekoj alternativnoj ruti. Mislio sam ići na hadžiće, bjelasnica, visocica, borci, prema mostaru. Neko mi reče da ima neka cesta sa boraka i da se spusta na mostar sjever. Je li neko prolazio tim putem.
Koilko je mali motoric? Dobro ti je ovaj korisnik napisao, opremi se dobro i bolje ti je magistralom. Lagano s pauzama zbog motorica. Da se nesto desi nepredviđeno lakše ćeš naći pomoć tu nego da ideš preko Bjelačnice, Bjelmića, Glavatičeva...kuda se već ide tim putem.
User avatar
dadoka84
Posts: 3476
Joined: 04/08/2006 00:30

#5 Re: Sarajevo - Mostar

Post by dadoka84 »

Motor je trenutno 70cc 2t. Do sad sam vozio hadzici, bjelasnica, visocica, bjelimici, do moje vikendice cca 70km.
Inace volim taj put, magistrale ne gotivim previse.

Hvala na savjetima, mislio sam napraviti i mali set za prvu pomoc, astro foliju, nesto hrane i vode.

Nasao sam da ima put od boraka na ruište. Od mostara do ruišta tj do planinarskog doma je asfalt, jedino mi je nepoznanica od boraka.
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18165
Joined: 11/02/2013 11:32

#6 Re: Sarajevo - Mostar

Post by Ramzess Veliki »

dadoka84 wrote:Motor je trenutno 70cc 2t. Do sad sam vozio hadzici, bjelasnica, visocica, bjelimici, do moje vikendice cca 70km.
Inace volim taj put, magistrale ne gotivim previse.

Hvala na savjetima, mislio sam napraviti i mali set za prvu pomoc, astro foliju, nesto hrane i vode.

Nasao sam da ima put od boraka na ruište. Od mostara do ruišta tj do planinarskog doma je asfalt, jedino mi je nepoznanica od boraka.
Pa dobro ide to bez problema 70 km/h, samo ce se napatiti uz Ivan sedlo, ali kad krene nizbrdo ici ce brze. :D

Nemoj nosit vodu uz Ivan sedlo, opteretit ces motor, pa je popij prije nego krenes uzbrdo da ne ozednis. :D
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18165
Joined: 11/02/2013 11:32

#7 Re: Sarajevo - Mostar

Post by Ramzess Veliki »

drunken tiger wrote:
dadoka84 wrote:Imao sam u planu da se malo vozam ali mi nesto šuhveli sa malim motoricem po onim prevojima. Ima li ko informacije o nekoj alternativnoj ruti. Mislio sam ići na hadžiće, bjelasnica, visocica, borci, prema mostaru. Neko mi reče da ima neka cesta sa boraka i da se spusta na mostar sjever. Je li neko prolazio tim putem.
Koilko je mali motoric? Dobro ti je ovaj korisnik napisao, opremi se dobro i bolje ti je magistralom. Lagano s pauzama zbog motorica. Da se nesto desi nepredviđeno lakše ćeš naći pomoć tu nego da ideš preko Bjelačnice, Bjelmića, Glavatičeva...kuda se već ide tim putem.
Ako stane saceka autobus I ubaci ga u prtljazni prostor. :thumbup:
User avatar
dadoka84
Posts: 3476
Joined: 04/08/2006 00:30

#8 Re: Sarajevo - Mostar

Post by dadoka84 »

Heheh, kad je izasao uz visočicu može i uz ivan sedlo. Samo brzina na usponu nije neka. Prekjuče išao na bjelašnicu preko hadžića, na par mjesta 25kmh a većinom preko 35 na usponima. Problem je što ja imam preko 100kg :) Na ravnom može oko 70 po gpsu.
User avatar
dadoka84
Posts: 3476
Joined: 04/08/2006 00:30

#9 Re: Sarajevo - Mostar

Post by dadoka84 »

Ramzess Veliki wrote:
Nemoj nosit vodu uz Ivan sedlo, opteretit ces motor, pa je popij prije nego krenes uzbrdo da ne ozednis. :D
Ima neka česma kod tunela ivan, išli sa bajkovima iz sarajeva za konjic pa nam je dobro došla. Spust je bio odličan :)
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18165
Joined: 11/02/2013 11:32

#10 Re: Sarajevo - Mostar

Post by Ramzess Veliki »

dadoka84 wrote:
Ramzess Veliki wrote:
Nemoj nosit vodu uz Ivan sedlo, opteretit ces motor, pa je popij prije nego krenes uzbrdo da ne ozednis. :D
Ima neka česma kod tunela ivan, išli sa bajkovima iz sarajeva za konjic pa nam je dobro došla. Spust je bio odličan :)
:lol:

Ako je popijes kao I da je nosis, to je bila poenta. :D

Znam da ide sporo ali se popne, jednom sam pratio jarana sa kinezom, I uz Ivan nikako, ja mislio pokvario mu se motor pa vozio uporedo sa njim… :lol:
Trebao sam ga zaslepat. :lol:

Tu dionicu uzbrdo obicno proletim sa preko stoje, dobre krivine za poniranja. :thumbup:
User avatar
mali Ninja
Posts: 2130
Joined: 22/09/2007 21:10

#11 Re: Sarajevo - Mostar

Post by mali Ninja »

Ko god kaze da se ne moze, laze, ali nije stvar u tome, nego koliko je nekome zadovoljstvo trljat guzicom sjediste toliko vremena za isti put..
Sto kaze ramzes uz ivan izletit 80-100km/h ako mislis sebi dobro, preko toga opasno, ispod toga dosadno :).
Onda kanjon do mostara prolazit sa 60-70km/h na punom gasu je pored nevidjene dosade i jako opasno, nema autobusa ili slepera da te nece poci preticati pa su makaze neizbjezne...
User avatar
dadoka84
Posts: 3476
Joined: 04/08/2006 00:30

#12 Re: Sarajevo - Mostar

Post by dadoka84 »

Ramzess Veliki wrote:
Ako je popijes kao I da je nosis, to je bila poenta. :D
Skontao sam naravno. :)
User avatar
klixoris
Posts: 6329
Joined: 07/11/2012 09:36
Location: u zavoju....na koljenu

#13 Re: Sarajevo - Mostar

Post by klixoris »

dadoka84 wrote:
Ramzess Veliki wrote:
Nemoj nosit vodu uz Ivan sedlo, opteretit ces motor, pa je popij prije nego krenes uzbrdo da ne ozednis. :D
Ima neka česma kod tunela ivan, išli sa bajkovima iz sarajeva za konjic pa nam je dobro došla. Spust je bio odličan :)
Pored te cesme imas i jednu novu u podnozju Ivana na juznoj strani, a ima i kod tunela Crnaja (meni je ta voda pravo dobra i pitka nekakva :mrgreen: )
Moze se i sa tim motoricem. Lagano i uzivancija :thumbup: A kad god se zapitas koliko daleko mozes sa tim motorom, procitaj ovu temu za inspiraciju: https://www.motori.hr/forum/index.php?topic=260185.0

Momak sa skuterom od 70ccm putuje po Evropi. Bio u Grckoj, Turskoj, vozao se po Alpama... :thumbup:
Ramzess Veliki wrote: Pa dobro ide to bez problema 70 km/h, samo ce se napatiti uz Ivan sedlo, ali kad krene nizbrdo ici ce brze. :D
Nizbrdica mu je, po meni, puno veci problem od uzbrdice...2T nema skoro nikakvo kocenje motorom, sto ce reci da mora stalno koristiti kocnicu, a na skuteru mali diskovi koji se zacas pregriju...
User avatar
dadoka84
Posts: 3476
Joined: 04/08/2006 00:30

#14 Re: Sarajevo - Mostar

Post by dadoka84 »

klixoris wrote: Moze se i sa tim motoricem. Lagano i uzivancija :thumbup: A kad god se zapitas koliko daleko mozes sa tim motorom, procitaj ovu temu za inspiraciju: https://www.motori.hr/forum/index.php?topic=260185.0

Momak sa skuterom od 70ccm putuje po Evropi. Bio u Grckoj, Turskoj, vozao se po Alpama... :thumbup:

Nizbrdica mu je, po meni, puno veci problem od uzbrdice...2T nema skoro nikakvo kocenje motorom, sto ce reci da mora stalno koristiti kocnicu, a na skuteru mali diskovi koji se zacas pregriju...
Hvala na info :D Voznje i puta se ne bojim, ali divljaka na cesti da :D

Btw otkud njemu 85kmh brzina. Jedino neki kit za promjenu prenosnog odnosa. Kod mene je na 9200 okr oko 70 na sat po gps. Ili njemu sat dobro laže.
Last edited by dadoka84 on 02/09/2019 10:08, edited 3 times in total.
User avatar
klixoris
Posts: 6329
Joined: 07/11/2012 09:36
Location: u zavoju....na koljenu

#15 Re: Sarajevo - Mostar

Post by klixoris »

dadoka84 wrote:
Btw otkud njemu 85kmh brzina. Jedino neki kit za promjenu prenosnog odnosa. Kod mene je na 9200 okr oko 70 na sat po gps. Ili njemu sat dobro laže.
To ne znam, ali mislim da bi ti sa 70ccm kitom trebao ici brze od 70 km/h.
Nekad davno sam imao mali Piaggio Zip 50ccm, samo blokade poskidane, i isao je 70..
User avatar
dadoka84
Posts: 3476
Joined: 04/08/2006 00:30

#16 Re: Sarajevo - Mostar

Post by dadoka84 »

Ovaj je 2t ac star nekih 10 godina. Auspuh je fabricki. Blokada nema. Inače okretaje ima dok krajnje brzine nema. Ili drugi auspuh ili gear up kit.
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18165
Joined: 11/02/2013 11:32

#17 Re: Sarajevo - Mostar

Post by Ramzess Veliki »

klixoris wrote:
dadoka84 wrote:
Btw otkud njemu 85kmh brzina. Jedino neki kit za promjenu prenosnog odnosa. Kod mene je na 9200 okr oko 70 na sat po gps. Ili njemu sat dobro laže.
To ne znam, ali mislim da bi ti sa 70ccm kitom trebao ici brze od 70 km/h.
Nekad davno sam imao mali Piaggio Zip 50ccm, samo blokade poskidane, i isao je 70..
Moja Honda Nighthawk 49 ccm je isla preko 80 km/h.
User avatar
dadoka84
Posts: 3476
Joined: 04/08/2006 00:30

#18 Re: Sarajevo - Mostar

Post by dadoka84 »

Moguće da je i ovaj stock auspuh dosta zagušen.
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18165
Joined: 11/02/2013 11:32

#19 Re: Sarajevo - Mostar

Post by Ramzess Veliki »

dadoka84 wrote:Moguće da je i ovaj stock auspuh dosta zagušen.
Majstor mi je nakon reparacije motora skinuo blokadu. :D
User avatar
dadoka84
Posts: 3476
Joined: 04/08/2006 00:30

#20 Re: Sarajevo - Mostar

Post by dadoka84 »

Meni polako nestaje strpljenja za 2t prdavce. Vazda mu 1000 nekih ..... fali :)
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18165
Joined: 11/02/2013 11:32

#21 Re: Sarajevo - Mostar

Post by Ramzess Veliki »

dadoka84 wrote:Meni polako nestaje strpljenja za 2t prdavce. Vazda mu 1000 nekih ..... fali :)
Pa za ocekivati. Manja kubikaza motora daje vise kvarova. I ja sam stalno nesto sarafo na toj Hondici, a Honda je … :roll:
User avatar
dadoka84
Posts: 3476
Joined: 04/08/2006 00:30

#22 Re: Sarajevo - Mostar

Post by dadoka84 »

Jesu oni jeftini za održavanje i ja volim šarafati, ali više volim voziti :D
User avatar
klixoris
Posts: 6329
Joined: 07/11/2012 09:36
Location: u zavoju....na koljenu

#23 Re: Sarajevo - Mostar

Post by klixoris »

dadoka84 wrote:Meni polako nestaje strpljenja za 2t prdavce. Vazda mu 1000 nekih ..... fali :)
Kod tih malih kubikaza, cvajtakt je vazda zakon u odnosu na 4t. Idu bolje i zivahniji su...
Eh da mi je u garazi jedna Honda NSR500... To je cvajtakt nad cvajtaktima 8-)
User avatar
dadoka84
Posts: 3476
Joined: 04/08/2006 00:30

#24 Re: Sarajevo - Mostar

Post by dadoka84 »

I cisternu uz njega da sipaš benzin :D Mene bi bilo strah sjesti na to.

Znam da su 2t dosta zivahniji, ali i trose ulje. Nisu bas ekoloski motori. Nastimas ga ujutro, smjesa popodne drugacija, popnes se na brdo fali mu have :D
User avatar
mali Ninja
Posts: 2130
Joined: 22/09/2007 21:10

#25 Re: Sarajevo - Mostar

Post by mali Ninja »

Ma kolike god ziske bili 2t motori, nemaju sanse sa 4t, pitajte motogp vozace :D
Post Reply