Sarajevo-Minhen autom

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

amelinoo
Posts: 200
Joined: 07/11/2010 19:17

#1 Sarajevo-Minhen autom

Post by amelinoo »

Pozdrav,
Trebao bih da putujem autom iz Sarajeva za Minhen (preko hrv, slovenije, austrije), pošto nikad nisam tako daleko putovao sa autom ima dosta nepoznanica.
Na šta obratiti pažnju?
Vinjeta se kupuje na ulazu u EU, a to bi bilo na ulazu u hrvatsku?
Način plaćanja autoputa, jeli ono kao kod nas plaćaš na izlazu?
Svi savjeti dobro došli.
Neka preporuka nekih mapa koje se mogu inst na laptop.
User avatar
basicm
Posts: 10482
Joined: 16/01/2012 21:38

#2 Re: Sarajevo-Minhen autom

Post by basicm »

Poselami tamo :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
RLewis
Posts: 493
Joined: 04/02/2013 13:33

#3 Re: Sarajevo-Minhen autom

Post by RLewis »

trebaju ti 2 vinjete, za sloveniju i austriju i to ti je u biti placanje cestarine u tim drzavama. kupit mozes u hrvatskoj obje pred granicom sa slovenijom na pumpi. samo nemoj zaboraviti. u hrvatskoj se placa autocesta kao i kod nas.
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#4 Re: Sarajevo-Minhen autom

Post by Danguba »

amelinoo wrote:Pozdrav,
Trebao bih da putujem autom iz Sarajeva za Minhen (preko hrv, slovenije, austrije), pošto nikad nisam tako daleko putovao sa autom ima dosta nepoznanica.
Na šta obratiti pažnju?
Vinjeta se kupuje na ulazu u EU, a to bi bilo na ulazu u hrvatsku?
Način plaćanja autoputa, jeli ono kao kod nas plaćaš na izlazu?
Svi savjeti dobro došli.
Neka preporuka nekih mapa koje se mogu inst na laptop.
Autoput u Hrvatskoj, odmah na ulazu vadis iz zida karticu koju ces platiti(moze i eurima) u Zagrebu na naplatnoj kucici. Ako ides preko Ljubljane, opet platis autoput ZG- Bregana. Tu kupujes SL i AT vinjetu da se ne maltretiras na ulazu u Austriju. Odmah vadis karticu za cestu kroz Sl. Placas na isti nacin prilikom izlaza. Imas placanje tunela Karavanke sa obje strane.

Ako ides preko Maribora, uzimas karticu na ulazu na autocestu u Sl.Brodu. Placas u Zagrebu na isti nacin. Oko Zagreba nema nista do izlaza kada ponovo uzimas karticu i iza Krapine(Djurmanec) je placas. Izlazis iz HR i na odmah ulazu u SL na desnoj strani imas kupiti SL i AT vinjetu. Nista vise do iza Graca kada placas jedan tunel pa se ti odvajas lijevo a ja placam jos jedan zato sto idem prema Passauu. Placanje tunela ide lahko. Ti njima pare oni dignu rampu :mrgreen: i na svakoj naplatnoj kucici pise koliko kosta(jedan je 8 a drugi 5 eura).

Mislim da ti je lakse ici na LJubljanu.

Sretno.
User avatar
simonese
Posts: 7025
Joined: 05/12/2007 08:51
Location: Holy South

#5 Re: Sarajevo-Minhen autom

Post by simonese »

amelinoo wrote:Pozdrav,
Trebao bih da putujem autom iz Sarajeva za Minhen (preko hrv, slovenije, austrije), pošto nikad nisam tako daleko putovao sa autom ima dosta nepoznanica.
Na šta obratiti pažnju?
Vinjeta se kupuje na ulazu u EU, a to bi bilo na ulazu u hrvatsku?
Način plaćanja autoputa, jeli ono kao kod nas plaćaš na izlazu?
Svi savjeti dobro došli.
Neka preporuka nekih mapa koje se mogu inst na laptop.
kroz Karavanke i opleti,plati svaki tunel,neces se pokajati
User avatar
topcam
Posts: 5080
Joined: 08/07/2007 12:49

#6 Re: Sarajevo-Minhen autom

Post by topcam »

amelinoo wrote:Pozdrav,
Trebao bih da putujem autom iz Sarajeva za Minhen (preko hrv, slovenije, austrije), pošto nikad nisam tako daleko putovao sa autom ima dosta nepoznanica.
Na šta obratiti pažnju?
Vinjeta se kupuje na ulazu u EU, a to bi bilo na ulazu u hrvatsku?
Način plaćanja autoputa, jeli ono kao kod nas plaćaš na izlazu?
Svi savjeti dobro došli.
Neka preporuka nekih mapa koje se mogu inst na laptop.
Nije preporuka, samo savjet (ukoliko se vec nisi vozio duzim tunelima).

Pritisni ono dugme za "valjanje zraka" prije ulaza u tunel da ne usisava s vana, nemogu se sjetiti kako se zove, da ti se
ne zadrijema, u najboljem slucaju ne pocne boliti glava. Ja sam par puta zaboravio, i mislim da znam
kako mirise Peking u "spici saobracaja".
soe4
Posts: 1098
Joined: 10/12/2012 11:58
Location: zie

#7 Re: Sarajevo-Minhen autom

Post by soe4 »

amelinoo wrote:Pozdrav,
Trebao bih da putujem autom iz Sarajeva za Minhen (preko hrv, slovenije, austrije), pošto nikad nisam tako daleko putovao sa autom ima dosta nepoznanica.
Na šta obratiti pažnju?
Vinjeta se kupuje na ulazu u EU, a to bi bilo na ulazu u hrvatsku?
Način plaćanja autoputa, jeli ono kao kod nas plaćaš na izlazu?
Svi savjeti dobro došli.
Neka preporuka nekih mapa koje se mogu inst na laptop.
Jel ti bas cejf autom ili ? Misilm da je uspostavljena linija avionom za Minhen, komercijalni letovi, jako jeftino, brzo i prakticno.
AlbatrosXL
Posts: 57
Joined: 26/09/2012 09:14

#8 Re: Sarajevo-Minhen autom

Post by AlbatrosXL »

Bosanski Brod - Zagreb je 10,5€ i jos 1€ gore poslije Zagreba, to je sveukupno 11,5€ (u jednom pravcu)
Vinjeta za 7 ili 15 dana za Sloveniju kosta 15 € (i nemas vise nista platiti kroz Sloveniju)
Vinjeza za 7 dana za Austriju kosta 8,5€ i onda imas jos platiti tunel Karavanke (7€ - jedan pravac) i jos jedan tunel kod Salzburga koji kosta 11€ (jedan pravac)

Znaci:
Hrvatska 23 €
Slovenija 15€
Austrija 45€
User avatar
Edin H.
Posts: 47031
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#9 Re: Sarajevo-Minhen autom

Post by Edin H. »

Kaze se MinKen :oops:
User avatar
Nisrin
Posts: 5489
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#10 Re: Sarajevo-Minhen autom

Post by Nisrin »

Jesu ostale ove cijene? Računam oko 400-450KM sa gorivom do MinKena i nazad...autobahnovi, vinjete, tuneli oko 90eur i gorivo oko 200-250KM :D


Jesam realna ili jok? Avioliniju Lufthansom sam nasla 420EUR povratna karta za 2 osobe - duplo skuplje nego autom (Memmingen i ne gledam jer je 100km od Minhena)..bus je 88KM (Flixbus, Centrotrans) povratna po osobi, do 150 (Kantic Line iz I.Sarajeva)
Nadzorna_ploca
Posts: 11043
Joined: 05/12/2013 16:06

#11 Re: Sarajevo-Minhen autom

Post by Nadzorna_ploca »

Sta fali Memingenu, nije 500 kilometara. :-) Izadjes sa aerodroma bus u roku od 15minuta krene. Karte se mogu uzeti prilicno jeftino, kalkulacija sigurno jeftinija od auta. O vremenu i umoru da ne pricam.
User avatar
Nisrin
Posts: 5489
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#12 Re: Sarajevo-Minhen autom

Post by Nisrin »

Nadzorna_ploca wrote:Sta fali Memingenu, nije 500 kilometara. :-) Izadjes sa aerodroma bus u roku od 15minuta krene. Karte se mogu uzeti prilicno jeftino, kalkulacija sigurno jeftinija od auta. O vremenu i umoru da ne pricam.

Avionska karta izadje skoro koliko i Lufthansom iz Sarajeva za 2 osobe, govorim za period poslije Bajrama (to da se nekad prijee rezervisalo pa OK)...gledala sam vozom do Minhena, 20ak eura za 1 osobu u jednom pravcu, sto je ipak previse...i veze onaj Memingen nema sa Minhenom, a zovu ga WEST MUNICH..
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#13 Re: Sarajevo-Minhen autom

Post by mO k3 »

i sta je najvaznije pazi se radara u AT , oni su ti postavljeni vecinom iz izlaza kroz tunel
User avatar
Nisrin
Posts: 5489
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#14 Re: Sarajevo-Minhen autom

Post by Nisrin »

I evo gledam FLIXBUS, za 2 osobe tamam ima vise polazaka iz Memingena kad avion sleti i to je OK...ali u povratku NEMA prije 12h, a avion polijece u 11:50h...itd...ma ili Lufthansa ili auto, treca opcija BUS...od hauptbanhofa do cilja nema 5 stanica u -bahnom :D
Nadzorna_ploca
Posts: 11043
Joined: 05/12/2013 16:06

#15 Re: Sarajevo-Minhen autom

Post by Nadzorna_ploca »

Ima Allgau express vozi po tim terminima aviona.
User avatar
Nisrin
Posts: 5489
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#16 Re: Sarajevo-Minhen autom

Post by Nisrin »

Nadzorna_ploca wrote:Ima Allgau express vozi po tim terminima aviona.

Hvala na info...15eur u jednom pravcu, voze u prosjeku svaka 2h...+ 5eur bulky luggage...kad budemo zivjeli tamo ovo ce se definitivno isplatiti...sada me izadje preko 400KM, koliko i autom, a autom mogu i do Graza svratiti :)
+ dok dodjem do Tuzle, parkiramo pa dok slletimo u Memingen, dok uhvatimo bus do Minhena...isto cu izgubiti preko 10h sveukupno, koliko je autom optimalno :D
User avatar
King Theoden
Posts: 14454
Joined: 21/11/2018 13:15

#17 Re: Sarajevo-Minhen autom

Post by King Theoden »

Nisrin wrote:Računam oko 400-450KM sa gorivom do MinKena i nazad.
Ako kreneš sa autom, preći ćeš oko 2k kilometara i misliš da ćeš proći sa 450 maraka :shock:
Šta to voziš pa da tako malo troši?

Što se tiče putarina, plati ćeš dvaput u hrvatskoj, onda slovenačku i austrijsku vinjetu plus tunel.
Što se tiče brzine, gledaj kako voziš da kazna ne bude skuplja od cijelog puta :mrgreen:
Kroz hrvatsku nema stacioniranih radara, ali imaju presretači.
Ako voziš do 150, niko te neće zaustaviti.
Kroz sloveniju i austriju imaš par komada i bilo bi lijepo da instaliraš neku aplikaciju koja javlja radare.
User avatar
mousstapha
Posts: 4181
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#18 Re: Sarajevo-Minhen autom

Post by mousstapha »

Ovaj hvata radare i kad si offline cini mi se. Meni se javljo sve do Hrvatske, a dobra je stvar sto ga mozes staviti da radi u pozadini.

https://play.google.com/store/apps/deta ... .map&hl=de

Pored vinjeta, ako budes isao preko Ljubljanje imaju i placanja tunela kroz Austriju i Karavanke.
User avatar
Nisrin
Posts: 5489
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#19 Re: Sarajevo-Minhen autom

Post by Nisrin »

Dino34 wrote:
Nisrin wrote:Računam oko 400-450KM sa gorivom do MinKena i nazad.
Ako kreneš sa autom, preći ćeš oko 2k kilometara i misliš da ćeš proći sa 450 maraka :shock:
Šta to voziš pa da tako malo troši?

Što se tiče putarina, plati ćeš dvaput u hrvatskoj, onda slovenačku i austrijsku vinjetu plus tunel.
Što se tiče brzine, gledaj kako voziš da kazna ne bude skuplja od cijelog puta :mrgreen:
Kroz hrvatsku nema stacioniranih radara, ali imaju presretači.
Ako voziš do 150, niko te neće zaustaviti.
Kroz sloveniju i austriju imaš par komada i bilo bi lijepo da instaliraš neku aplikaciju koja javlja radare.

Fiesta :D Sa- Split- Sa 500km, izaslo nas 50ak KM goriva...jos isli preko Mo-Sirokog- Imotskog- pa magistralom i tako nazad...kolege isle sa Audijem 4, izaslo ih isto tako oko 450KM gorivo autoput i vinjete do Minhena...Ne bismo svakako vozili preko ogranicenja, to bas vodimo racuna inace, a i nigdje ne zurimo...GO je :D
User avatar
King Theoden
Posts: 14454
Joined: 21/11/2018 13:15

#20 Re: Sarajevo-Minhen autom

Post by King Theoden »

Nisrin wrote:Fiesta Sa- Split- Sa 500km, izaslo nas 50ak KM goriva
Čovječe, to je džaba. Ako uživate u laganoj vožnji i razgledanju okoline, onda je stvarno moguće da za toliko love odete i vratite se.
Lično bih se ucrvo :mrgreen:
Kad krenem iz tuzle, uključim niki lauda modus i trkam se sam sa sobom :mrgreen:
Nisrin wrote:Ne bismo svakako vozili preko ogranicenja, to bas vodimo racuna
Pa što odmah ne kažeš da ideš sa hanumom koja će ti kvocat ako dodaš gas :mrgreen:
Šalim se.
Uglavnom, bolje je imati tu aplikaciju.
Čovjek se već nakon par kilometara navikne na autoput i 130 bude normala.
I onda se zapričaš i blicccc, ode par evrića :mrgreen:
Đubrad su ti austrijanci.
Stave ograničenje od 100 km/h iako je put realno za 130.
Ili ide ograničenje 130,pa dolazi ono od 100 i par metara iza bude kamera.
User avatar
Nisrin
Posts: 5489
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#21 Re: Sarajevo-Minhen autom

Post by Nisrin »

Dino34 wrote: Čovječe, to je džaba. Ako uživate u laganoj vožnji i razgledanju okoline, onda je stvarno moguće da za toliko love odete i vratite se.
Lično bih se ucrvo :mrgreen:
Kad krenem iz tuzle, uključim niki lauda modus i trkam se sam sa sobom :mrgreen:
Nisrin wrote:Ne bismo svakako vozili preko ogranicenja, to bas vodimo racuna
Pa što odmah ne kažeš da ideš sa hanumom koja će ti kvocat ako dodaš gas :mrgreen:
Šalim se.
Uglavnom, bolje je imati tu aplikaciju.
Čovjek se već nakon par kilometara navikne na autoput i 130 bude normala.
I onda se zapričaš i blicccc, ode par evrića :mrgreen:
Đubrad su ti austrijanci.
Stave ograničenje od 100 km/h iako je put realno za 130.
Ili ide ograničenje 130,pa dolazi ono od 100 i par metara iza bude kamera.
Pa zato sto sam ja HANUMA i sto kvocam ako se ne daj Boze vozi preko ogranicenja... :D Kaze kolega nedavno kad je isao za Dojcland da je vozio 130-14/h i da NEMA OGRANICENJA u Autsriji i Njemackoj i eto jos mu nije stigla kazna, a cesto ide...
User avatar
King Theoden
Posts: 14454
Joined: 21/11/2018 13:15

#22 Re: Sarajevo-Minhen autom

Post by King Theoden »

Nisrin wrote:Pa zato sto sam ja HANUMA i sto kvocam ako se ne daj Boze vozi preko ogranicenja
Ahaaaa, ok :mrgreen:
Divim se tvome mužu. Slobodno mu kaži da je moj junak :thumbup:
Da ideš sa mnom, na izbor bi imala dvije opcije: prestanak kvocanja, ili nastavak putovanja alternativnim prevoznim sredstvima :mrgreen:
Nisrin wrote:Kaze kolega nedavno kad je isao za Dojcland da je vozio 130-14/h i da NEMA OGRANICENJA u Autsriji i Njemackoj
Ne zna kolega. Što se tiče austrije, najveća dozvoljena brzina je 130.
Što se tiče njemačke, tu je u pravu. Kad dođe znak za prestanak svih ograničenja, tjeraj koliko ti auto može ići i koliko put dopusti.
Nisrin wrote:jos mu nije stigla kazna
Ma po pravilu ti ne mogu ništa baš ko ni meni kad me slikaju u bosni. Samo eto da te gdje ne zaustave.
Uglavnom, sretno i uživajte.
Što se mene tiče, austrija i slovenija su prelijepe i raj za one koji uživaju u prirodnim ljepotama.
Planirajte par pauza. Ima mjesta sa nevjerovatnom panoramom.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18707
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#23 Re: Sarajevo-Minhen autom

Post by SmokingMan »

Edin H. wrote:Kaze se MinKen :oops:



:mrgreen:
User avatar
Nisrin
Posts: 5489
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#24 Re: Sarajevo-Minhen autom

Post by Nisrin »

Dino34 wrote:
Nisrin wrote:Pa zato sto sam ja HANUMA i sto kvocam ako se ne daj Boze vozi preko ogranicenja
Ahaaaa, ok :mrgreen:
Divim se tvome mužu. Slobodno mu kaži da je moj junak :thumbup:
Da ideš sa mnom, na izbor bi imala dvije opcije: prestanak kvocanja, ili nastavak putovanja alternativnim prevoznim sredstvima :mrgreen:
Nisrin wrote:Kaze kolega nedavno kad je isao za Dojcland da je vozio 130-14/h i da NEMA OGRANICENJA u Autsriji i Njemackoj
Ne zna kolega. Što se tiče austrije, najveća dozvoljena brzina je 130.
Što se tiče njemačke, tu je u pravu. Kad dođe znak za prestanak svih ograničenja, tjeraj koliko ti auto može ići i koliko put dopusti.
Nisrin wrote:jos mu nije stigla kazna
Ma po pravilu ti ne mogu ništa baš ko ni meni kad me slikaju u bosni. Samo eto da te gdje ne zaustave.
Uglavnom, sretno i uživajte.
Što se mene tiče, austrija i slovenija su prelijepe i raj za one koji uživaju u prirodnim ljepotama.
Planirajte par pauza. Ima mjesta sa nevjerovatnom panoramom.

Pa mogu ja i sama ici :D Ma ovo auto stvarno nije adekvatno za jurcanja i brze voznje, pravi je gradski autic...drugo je kad kupimo nekog dobrog audija ili sta znam...put jeste malo dosadan, ali zaista volimo njihova odmaralista, prirodu, a uvijek mozemo prijateljima i u Graz ili ZG svratiti :)
DearJohn
Posts: 534
Joined: 11/01/2011 14:35

#25 Re: Sarajevo-Minhen autom

Post by DearJohn »

Nisrin wrote:
Dino34 wrote:
Nisrin wrote:Pa zato sto sam ja HANUMA i sto kvocam ako se ne daj Boze vozi preko ogranicenja
Ahaaaa, ok :mrgreen:
Divim se tvome mužu. Slobodno mu kaži da je moj junak :thumbup:
Da ideš sa mnom, na izbor bi imala dvije opcije: prestanak kvocanja, ili nastavak putovanja alternativnim prevoznim sredstvima :mrgreen:
Nisrin wrote:Kaze kolega nedavno kad je isao za Dojcland da je vozio 130-14/h i da NEMA OGRANICENJA u Autsriji i Njemackoj
Ne zna kolega. Što se tiče austrije, najveća dozvoljena brzina je 130.
Što se tiče njemačke, tu je u pravu. Kad dođe znak za prestanak svih ograničenja, tjeraj koliko ti auto može ići i koliko put dopusti.
Nisrin wrote:jos mu nije stigla kazna
Ma po pravilu ti ne mogu ništa baš ko ni meni kad me slikaju u bosni. Samo eto da te gdje ne zaustave.
Uglavnom, sretno i uživajte.
Što se mene tiče, austrija i slovenija su prelijepe i raj za one koji uživaju u prirodnim ljepotama.
Planirajte par pauza. Ima mjesta sa nevjerovatnom panoramom.

Pa mogu ja i sama ici :D Ma ovo auto stvarno nije adekvatno za jurcanja i brze voznje, pravi je gradski autic...drugo je kad kupimo nekog dobrog audija ili sta znam...put jeste malo dosadan, ali zaista volimo njihova odmaralista, prirodu, a uvijek mozemo prijateljima i u Graz ili ZG svratiti :)
Nema nista ljepse od putovanja automobilom pogotovo ako dvoje voze i ako se pametno putuje. Pametno, znaci bez zurbe, siljenja itd...Ja licno mrzim avione (ne bojim se nego su mi smaranje) i ne kontam kako ljudi izdrze letiti na neke destinacije 24 sata. Mene tri sata smori, i cekanja na aerodromu, kontrole itd...I kad idem autom ja skoro pa sam gospodar, stanem kad mi se stane, vozim kad mi se vozi, p...m kad mi se prohtije...
Post Reply