Sarajevo kojeg više nema

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
hopcup
Posts: 1064
Joined: 23/09/2013 19:39

#926 Re: Sarajevo kojeg više nema

Post by hopcup »

joj šuplje priče.. :-)
meni je stvarno preko glave ljudi koji smatraju da im je komparativna prednost u odnosu na sve ostale to što su se rodili u sarajevu, i da baš zbog toga, moraju imat dobro plaćen posao, stan u finom dijelu grada i sl. de ba, probudite se ljudi, halo!
User avatar
LSD
Posts: 27297
Joined: 24/07/2007 08:26

#927 Re: Sarajevo kojeg više nema

Post by LSD »

Možda stochar nije mislio konkretno na došljake, možda na naše domace papane koje su nadrealisti redovno ismijavali u svojim skečevima :-?

i treba se pomiriti da nema više Davorina, Olimpijade, Vučka, robne kuce Sarajke itd, da više nismo u 70-tim ili 80-tim, trebamo prevazici te nostalgije... sad je sasvim nova konfiguracija, novo vrijeme, novi sistem, novo uređenje i ne pada mi na pamet da oplakujem prošlost...isto kao što našim precima bilo bolje Sarajevo iz 30-tih, nego ono iz 70-tih...a njihovim prananama i dedama bilo bolje iz perioda osmanlijskog ili autrougarskog perioda nego ono iz 30-tih i tako unazad sve do 15 vjeka i Isa-bega tvorca grada - e njemu i njegovim je bilo najbolje Sarajevo sa Bentbašom, par džamija, mostova i sokaka.
semirizsvemira
Posts: 1094
Joined: 24/05/2012 00:42

#928 Re: Sarajevo kojeg više nema

Post by semirizsvemira »

sorcerer wrote:sve znas vidim iz bajki...naravno da su jedva docekali da dodju,sarajevo i golf dvica im je bio nedosanjani san.i nemas ti meni sta pricat ko je tu bio ,a ko nije ,ja sam cijeli rat bio u sarajevu i znam sve sta se desavalo,pogotovo spominjanjem mrtvog dine merlina i ostalih smradova,kao nekih javnih licnosti...grad su odbranili obicni ljudi ,koji su danas zaboravljeni..... jos samo da nam kazes odakle si ti dosao, pa te pogodio moj post?
Nisam dosao niodakle :D Ali ne dijelim ljude na ove i one . Nek je brat musliman nije vazno koje je vjere . Vidim pogodilo te ovo sa odbjeglim sarajlijama :D Ovako je od pamtivijeka . Ljudi dolaze ,nastane se i u pcetku im je potrebno vremena dase prilagode a kasnije generacije postanu dio grada . Tako je i ovdje u Sarajevu oduvijek bilo . Ja samo kazem svaka cast nesarajlijama koje su branile Sarajevo od cetnika sarajlija
User avatar
sorcerer
Posts: 2850
Joined: 26/02/2012 12:11
Location: boljakov potok
Contact:

#929 Re: Sarajevo kojeg više nema

Post by sorcerer »

ne dijelis ljude na ove i one a bitno je samo da su braca muslimani?ja imam jednostavnu podjelu ljudi i papani.sto bi me pogodilo? ,nisam ja bjezao nigdje u ratu .
koliko im to treba da se prilagode? 20? ,50 godina?e pa malo su zaostali ako im toliko treba..i nije to bas oduvijek bilo ,jer da si rastao ovdje ne bi pisao gluposti...izvinite ako sam koga uvrijedio,samo ne znam kako se odmah nadjete pogodjeni i kako se odmah javite cim vas neko spomene ,da niste mozda ugrozeni?i nije mi jasno kako?, kad vas doslja ima 93%

@ LSD

ne treba se pomiriti .posto sam ja glup objasni mi samo kako je grad bolje funkcionisao u 70-im i 80-im ,nego sad poslije 40 godina? govori li ti to sta ? gras radio normalno,radila zicara ,sva izletista radila,sve bilo cisto i sredjeno,postojala automatika koja je poslije ponoci gasila svaku drugu lampu ulicne rasvjete radi racionalne potrosnje ,nije bilo guzve kao sad,niko nije vozio 20 km/h na glavnoj ulici .kako je nivo kulture bio veci tada nego sad? ko je to donio? da nisu papci s bistrika i vratnika?poslijeratni papci dosljaci su napravili kasabu od sarajeva i to je nepobitna cinjenica.mozete pricati sta god hocete ali to je tako .
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#930 Re: Sarajevo kojeg više nema

Post by Banksy »

semirizsvemira wrote: Nisam dosao niodakle :D Ali ne dijelim ljude na ove i one . Nek je brat musliman nije vazno koje je vjere .
Vrijeme je da se tema malo očisti i prozrači ...
User avatar
muha_sa
Posts: 128662
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#931 Re: Sarajevo kojeg više nema

Post by muha_sa »

hopcup wrote:joj šuplje priče.. :-)
meni je stvarno preko glave ljudi koji smatraju da im je komparativna prednost u odnosu na sve ostale to što su se rodili u sarajevu, i da baš zbog toga, moraju imat dobro plaćen posao, stan u finom dijelu grada i sl. de ba, probudite se ljudi, halo!
meni je stvarno preko glave ljudi koji smatraju-- ako im ukažeš na njihovu nekulturu, krkanluk i bahatost--da imaš nešto protiv njih zato što su došli odnekud.
jebe mi se odakle je ko vec kako se ponaša i ENDE.
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#932 Re: Sarajevo kojeg više nema

Post by Banksy »

muha_sa wrote:
hopcup wrote:joj šuplje priče.. :-)
meni je stvarno preko glave ljudi koji smatraju da im je komparativna prednost u odnosu na sve ostale to što su se rodili u sarajevu, i da baš zbog toga, moraju imat dobro plaćen posao, stan u finom dijelu grada i sl. de ba, probudite se ljudi, halo!
meni je stvarno preko glave ljudi koji smatraju-- ako im ukažeš na njihovu nekulturu, krkanluk i bahatost--da imaš nešto protiv njih zato što su došli odnekud.
jebe mi se odakle je ko vec kako se ponaša i ENDE.
:thumbup:
User avatar
kockica_kockica
Posts: 4654
Joined: 04/07/2008 20:06
Location: Iza ormara skupljam prasinu

#933 Re: Sarajevo kojeg više nema

Post by kockica_kockica »

Danas kad kazem da sam rodjena u Sarajevu dobijem izvijene obrve i neki cudan prizvuk u glasu s druge strane... Ja se ponosim time sto sam rodjena u Sarajevu, isto kao sto se treba ponositi svaka osoba koja je rodjena u Gorazdu, Tuzli, Zenici, Mostaru, Brckom, i ostalim vecim i manjim mjestima, gradovima i selima... Nije problem sto je neko dosao u grad sa sela, niti to sto govori nekim drugim naglaskom... Nije problem, i svakoj normalnoj osobi koja susrece normalne ljude sa odredjenim manirima kulturnog ponasanja mjesto rodjenja nista nebi trebalo znaciti.

Medjutim mene jako ljute ljudi koji nisu u stanju prihvatiti ili se barem prilagoditi gradskom nacinu zivota...
Nije mi normalno da hanuma iznad mene upali ves masinu u ponoc i da ona drnda do 2 ujutro, nije normalno da komsija busi, zakiva i pretura svoje stvari u 23.00, nije mi normano da nedjeljom ujutro u 8.00 sati krene busenje djavolskih zidova, da dijete trci kroz kucu cijeli dan do ponoci i kasnije i da roditelji imaju problem sto ih neko opominje, nije mi normalno da dijete od 15 godina sjedi dok starica od 80 godina pored njega stoji u tramvaju i da pri tome se jos smiju starici kad uputi molbu da ustanu, nije mi normalno da se mlade osobe ismijavaju nekome u lice jer ima oziljak, deformitet, jer je neko celav ili debeo, nije mi normalno da zena baca otpatke hrane kroz balkon, niti svoje uloske iskoristene, nije mi normalno da covjek nije u stanju pozdraviti komsiju barem klimanjem glave kad prodje pored njega, i da ne nabrajm dalje o tome da smo imali situaciju u kojoj se zena tusira na plocicama kupatila umjesto u kadi, da sanducici male demone nisu prezivjeli ni jedan dan citavi, da klupa ispred zgrade nije uspjela docekati niti jedno posteno sjedanje, da komsija komsiji nije u stanju pomoci u nevolji...

U kakve smo se to ljude pretvorili????
User avatar
hopcup
Posts: 1064
Joined: 23/09/2013 19:39

#934 Re: Sarajevo kojeg više nema

Post by hopcup »

muha_sa wrote:
hopcup wrote:joj šuplje priče.. :-)
meni je stvarno preko glave ljudi koji smatraju da im je komparativna prednost u odnosu na sve ostale to što su se rodili u sarajevu, i da baš zbog toga, moraju imat dobro plaćen posao, stan u finom dijelu grada i sl. de ba, probudite se ljudi, halo!
meni je stvarno preko glave ljudi koji smatraju-- ako im ukažeš na njihovu nekulturu, krkanluk i bahatost--da imaš nešto protiv njih zato što su došli odnekud.
jebe mi se odakle je ko vec kako se ponaša i ENDE.
slažem se, ali ne mislim da monopol na nekulturu, krkanluk i bahatost imaju ljudi sa strane. ima ovih domaćih koji su puno gori po tom pitanju. i ono što mi je posebno odvratno je što se to ovim domaćim toleriše, pogotovo ako su cool, fgr (znaš na koji profil ljudi mislim), a ovi sa strane se počesto kinje i jebu u mozak samo zato što nisu sarajlije.
istina je da je naše društvo jako bolesno i agresivno, a da nije svjesno toga. bavimo se nebitnim stvarima uljuljkani u neku lažnu sliku o svojoj veličini i bitnosti.
User avatar
sorcerer
Posts: 2850
Joined: 26/02/2012 12:11
Location: boljakov potok
Contact:

#935 Re: Sarajevo kojeg više nema

Post by sorcerer »

svaka cast kockice :thumbup:
User avatar
muha_sa
Posts: 128662
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#936 Re: Sarajevo kojeg više nema

Post by muha_sa »

hopcup@

stari moj--meni je 60 godina i cio život živim u ovom gradu a imam more raje, nije mi na pamet padalo da nekad nekog s kim se upoznam i ko mi se svidi kao covjek pitam odakle je--jel odavde il je došo odnekud :)
vjeruj mi da nikad, ama baš NIKAD niko nije odobravo niti toleriso krkanluk, bahatost i nekulturu niti je to vezo za rodni list :-)
ne znam do kad više objašnjavat da nikog ne zanima odakle je ko vec kako se ponaša i ne sporim--ima ih koji su rodjeni na čaršiji al se ponašaju ko najveci krkani--i sad bi ih ja ko trebo voljet i branit :-) neeeeeee, daleko im kuca od moje.

evo je kockica to sve fino napisala--nit šta dodat nit oduzet.
User avatar
_mufljuz_
Posts: 4976
Joined: 12/04/2013 19:42

#937 Re: Sarajevo kojeg više nema

Post by _mufljuz_ »

neko se smatra carsijanerom a neko kaze ja sam seljak cojk i to je to....

samo covjek carsijaner iz metropole je covjek koji ima osnovne ljudske kulturalne i civilizacijske vrijednosti a ne covjek koji je iz pizde isp'o u metropoli.... to mu nista ne daje niti garantuje ni jednu od gorepomenutih vrijednosti....

nije seljak covjek sa sela niti je gradjanin covjek iz grada, gradjanin je covjek koji ce znati kako da se krece u metropoli, kako da koristi metro, autobus, tramvaj, avion, auto - a da drugima ne smeta, da pomogne u teskoj situaciji nekome kome je crklo auto na cesti, podigne palog starca sa ceste i tako dalje....

medjutim.....

danas nije dobro biti gradjanin, nije vise ni seljak seljak - vise su se ti tzv seljaci iskristalizirali kao bescutni likovi bez osjecaja i bez duse, koji gaze sve pred sobom da bi sami dotakli nebo i uspjeh.... jednom sam vidio stariju babu kako je otresla na sred pjesackog valjda slabesna sta li - ja stajem autom i pokusavam je podici - i vidim po pogledima iz ostalih vozila, buseva i pjesaka zlocutni pogled - naravno - ja sam babu udario autom - sinu mi kroz mozak....brze bolje je podignem uspravim - i zapenglam se u guzicu - jer bi popusio bog zna sta da me vidi policija......

summa summarum - zalosno je ali je istinito - .nema vise socio-drustvenog osjecaja kolektiviteta - nije to samo kod nas prisutno - nego je to epidemija u cijelom svijetu.... kada se trudis biti uzoran gradjanin nagrade nema iako je niko ni ne ocekuje - ali za uzornog gradjanina je kazna prisutnija nego za one gorespomenute pakaše....i u takvoj konstalaciji stvari je zaista bespotrebno sebe pitat - sto je ovoliko "seljaka"......
User avatar
muha_sa
Posts: 128662
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#938 Re: Sarajevo kojeg više nema

Post by muha_sa »

_mufljuz_ wrote:neko se smatra carsijanerom a neko kaze ja sam seljak cojk i to je to....

samo covjek carsijaner iz metropole je covjek koji ima osnovne ljudske kulturalne i civilizacijske vrijednosti a ne covjek koji je iz pizde isp'o u metropoli.... to mu nista ne daje niti garantuje ni jednu od gorepomenutih vrijednosti....

nije seljak covjek sa sela niti je gradjanin covjek iz grada, gradjanin je covjek koji ce znati kako da se krece u metropoli, kako da koristi metro, autobus, tramvaj, avion, auto - a da drugima ne smeta, da pomogne u teskoj situaciji nekome kome je crklo auto na cesti, podigne palog starca sa ceste i tako dalje....

medjutim.....

danas nije dobro biti gradjanin, nije vise ni seljak seljak - vise su se ti tzv seljaci iskristalizirali kao bescutni likovi bez osjecaja i bez duse, koji gaze sve pred sobom da bi sami dotakli nebo i uspjeh.... jednom sam vidio stariju babu kako je otresla na sred pjesackog valjda slabesna sta li - ja stajem autom i pokusavam je podici - i vidim po pogledima iz ostalih vozila, buseva i pjesaka zlocutni pogled - naravno - ja sam babu udario autom - sinu mi kroz mozak....brze bolje je podignem uspravim - i zapenglam se u guzicu - jer bi popusio bog zna sta da me vidi policija......

summa summarum - zalosno je ali je istinito - .nema vise socio-drustvenog osjecaja kolektiviteta - nije to samo kod nas prisutno - nego je to epidemija u cijelom svijetu.... kada se trudis biti uzoran gradjanin nagrade nema iako je niko ni ne ocekuje - ali za uzornog gradjanina je kazna prisutnija nego za one gorespomenute pakaše....i u takvoj konstalaciji stvari je zaista bespotrebno sebe pitat - sto je ovoliko "seljaka"......
sve receno :thumbup:

za ovo uvecano :) dobro ti nisu svirali i mlatarali rukama--pobogu, zaustavio si saobracaj :-)
User avatar
LSD
Posts: 27297
Joined: 24/07/2007 08:26

#939 Re: Sarajevo kojeg više nema

Post by LSD »

sorcerer wrote:ne dijelis ljude na ove i one a bitno je samo da su braca muslimani?ja imam jednostavnu podjelu ljudi i papani.sto bi me pogodilo? ,nisam ja bjezao nigdje u ratu .
koliko im to treba da se prilagode? 20? ,50 godina?e pa malo su zaostali ako im toliko treba..i nije to bas oduvijek bilo ,jer da si rastao ovdje ne bi pisao gluposti...izvinite ako sam koga uvrijedio,samo ne znam kako se odmah nadjete pogodjeni i kako se odmah javite cim vas neko spomene ,da niste mozda ugrozeni?i nije mi jasno kako?, kad vas doslja ima 93%

@ LSD

ne treba se pomiriti .posto sam ja glup objasni mi samo kako je grad bolje funkcionisao u 70-im i 80-im ,nego sad poslije 40 godina? govori li ti to sta ? gras radio normalno,radila zicara ,sva izletista radila,sve bilo cisto i sredjeno,postojala automatika koja je poslije ponoci gasila svaku drugu lampu ulicne rasvjete radi racionalne potrosnje ,nije bilo guzve kao sad,niko nije vozio 20 km/h na glavnoj ulici .kako je nivo kulture bio veci tada nego sad? ko je to donio? da nisu papci s bistrika i vratnika?poslijeratni papci dosljaci su napravili kasabu od sarajeva i to je nepobitna cinjenica.mozete pricati sta god hocete ali to je tako .
to je apsolutno tacno, sve što si napisao.....GRAS jeste radio normalno, žičare, išlo se izletišta :thumbup: (e to mi nedostaje), bilo je čišće i sređenije, nivo kulture je bio daleko veci, poštivao se kućni red itd itd....ali sve je to bilo u jednom sasvim drugom sistemu, 200 puta boljem od današnjeg ;-) sasvim druga država bila koja se zvala Juga....nemoj zaboraviti te osnovne cinjenice ;-)
I nemoj kriviti samo papane i došljake za moralnu i kulturnu eroziju grada....to nije tacno, nije korektno, to je jedna podvala i bježanje od cinjenica.....Sarajevo je danas grada pasa lutalica :!: to je prava prica i pravo stanje, a ne maštanje od 70-tim i 80-tim.
Sarajevo je danas grad mediokriteta, polusvijeta iz virtualnost koji nas svakodnevno nemilosrdno bombarduju putem medija....samo upali TV i pogledaj današnjicu i stvarnost Sarajeva i ko su danas nosioci tog duha - Memo aka zlate mi i slicno likovi.


i ko je za to sve kriv, pitam ja tebe :? hocemo li i to natovariti na leđa muhadžirima :?: hajmo pošteno pricati.
Ne možeš preskakati oligarhiju koja dvije decenije vlada i koja je dozvolila da grad postane grad pasa lutalica.
User avatar
sorcerer
Posts: 2850
Joined: 26/02/2012 12:11
Location: boljakov potok
Contact:

#940 Re: Sarajevo kojeg više nema

Post by sorcerer »

LSD wrote: to je apsolutno tacno, sve što si napisao.....GRAS jeste radio normalno, žičare, išlo se izletišta :thumbup: (e to mi nedostaje), bilo je čišće i sređenije, nivo kulture je bio daleko veci, poštivao se kućni red itd itd....ali sve je to bilo u jednom sasvim drugom sistemu, 200 puta boljem od današnjeg ;-) sasvim druga država bila koja se zvala Juga....nemoj zaboraviti te osnovne cinjenice ;-)
I nemoj kriviti samo papane i došljake za moralnu i kulturnu eroziju grada....to nije tacno, nije korektno, to je jedna podvala i bježanje od cinjenica.....Sarajevo je danas grada pasa lutalica :!: to je prava prica i pravo stanje, a ne maštanje od 70-tim i 80-tim.
Sarajevo je danas grad mediokriteta, polusvijeta iz virtualnost koji nas svakodnevno nemilosrdno bombarduju putem medija....samo upali TV i pogledaj današnjicu i stvarnost Sarajeva i ko su danas nosioci tog duha - Memo aka zlate mi i slicno likovi.


i ko je za to sve kriv, pitam ja tebe :? hocemo li i to natovariti na leđa muhadžirima :?: hajmo pošteno pricati.
Ne možeš preskakati oligarhiju koja dvije decenije vlada i koja je dozvolila da grad postane grad pasa lutalica.
evo posteno cemo ,psi lutalice su najmanji problem ...
koga da krivim sto ilijas ostaje bez struje ? ko zivi u ahatovicima i dobrosevicima ? da nije mozda graCka raja neka? ko je spreman da sa dalekovoda pod naponom 35.000 volti ,izmedju 2 i 3 ujutro odreze 100 metara bakrenog vodiča i proda u otpad i ostavi ilijas 24h i vise bez struje....jesi cuo da je to neko nekad radio prije rata ?
ko je spreman da iz obijesti ili gluposti ukljuci 10 Kv rastavljac na dalekovodu,zakljucan katancem, radniku koji popravlja trafostanicu u predgradju sarajeva i covjek ostane trajni invalid...ko? da nije neko s bistrika?
ako si se zapitao sto ne radi trolejbus prema vogosci pojasnicu ti i to .ko je pokrao vodice kontaktne mreze ? cetnici?
ko je pokrao 2 bakrena podzemna kabla koja su napajala elektrovucne podstanice hotonj i vogosca ?garant neko dosao s marin dvora ....zato nikome nije u interesu da to popravlja jer to sada kosta milione ...garant su i te podstanice opuhane.bakar,ulje i sl ...ne znam nikog iz grasa pa nemam pravu informaciju ...
ima jos milion primjera da ne trujem vise...ja nista neosnovano ne govorim ,vec iz zivotnog iskustva i zivotnih situacija...
esso_sa
Posts: 1667
Joined: 29/10/2005 16:20
Location: U 'Namu

#941 Re: Sarajevo kojeg više nema

Post by esso_sa »

Svaki rat pokrene veliku migraciju ljudi i ti ljudi iz manjih sredina idu u vece gradove, tako je vazda bilo...
Tako su ljudi dolazili u Sarajevo odmah nakon Drugog svjetskog rata i tako su ljudi dolazili i nakon rata 90-ih...

Neko je pitao, kako su se ti ljudi iz prve "ture" 50-ih fino integrisali, a kako ova sad druga tura doslja iz 90-ih nikako da se nauce redu ni nakon 20 godina ?

Odgovor je skroz jednostavan - u Jugoslaviji je postojao jak sistem i jaka organizacija. Drzava je stvarno bila drzava (a ne ova smijurija u kojoj sad zivimo)
Postojali su jaki mehanizmi od skole do snaga koje cuvaju red i zakon i nije se moglo mimo pravila. Morao si se ponasati kako propisi kazu, bilo da si rodjen u gradu ili si u njega doselio sa sela. Takvi mehanizmi su sve ljude tjerali da postuju red a za one koji dosele i ne znaju kako se red postuje, sluzili su da ih usmjere (milom ili silom) i fino ih integrisu u drustvo.
Bila je tu i dobra stara MILICIJA koja je sluzila kao preventiva u slucaju da neki seljak ipak odluci da je iznad zakona i pravila koja mu se namecu...

Sada tog sistema nema, drzava je *urac, ne moze samu sebe da upravlja a kamoli da natjera danasnje seljake kulturi i redu. Nema zakona niti policije koja ce da trenira strogocu (ima samo na papiru) a nema ni skola i obrazovnog sistema da djecu tih seljaka uce redu... Hajde sto su stariji seljaci i sto ce takvi ostati al je zalosno sto i njihova djeca odrastaju da budu kao i roditelji im, cak i gora !

Zato sad imamo krkane koji uredno parkiraju svog X5 na sred Titove ulice i odu u Parkusu pit kafu a ako dodje policajac, ovaj ce ga jos izvrijedjat...
U doba dobre stare Yuge, taj X5 bi iste sekunde bio zaplijenjen (nepovratno) a vlasnik istog bi imao dugo "druzenje" sa smotanim mokrim novinama nakon kojeg mu nebi palo na pamet da ikako vozi a kamoli parkira auto gdje ne treba...

Seljak se moze "dresirati" ili silom ili udaranjem po dzepu, nikako drugacije i dok se takvi mehanizmi ne uspostave (a nece se uspostaviti dok su upravo ti seljaci u svim segmentima vlasti) nece bit ni reda ni prijeratnog Sarajeva :thumbup:
User avatar
LSD
Posts: 27297
Joined: 24/07/2007 08:26

#942 Re: Sarajevo kojeg više nema

Post by LSD »

sorcerer wrote:
LSD wrote: to je apsolutno tacno, sve što si napisao.....GRAS jeste radio normalno, žičare, išlo se izletišta :thumbup: (e to mi nedostaje), bilo je čišće i sređenije, nivo kulture je bio daleko veci, poštivao se kućni red itd itd....ali sve je to bilo u jednom sasvim drugom sistemu, 200 puta boljem od današnjeg ;-) sasvim druga država bila koja se zvala Juga....nemoj zaboraviti te osnovne cinjenice ;-)
I nemoj kriviti samo papane i došljake za moralnu i kulturnu eroziju grada....to nije tacno, nije korektno, to je jedna podvala i bježanje od cinjenica.....Sarajevo je danas grada pasa lutalica :!: to je prava prica i pravo stanje, a ne maštanje od 70-tim i 80-tim.
Sarajevo je danas grad mediokriteta, polusvijeta iz virtualnost koji nas svakodnevno nemilosrdno bombarduju putem medija....samo upali TV i pogledaj današnjicu i stvarnost Sarajeva i ko su danas nosioci tog duha - Memo aka zlate mi i slicno likovi.


i ko je za to sve kriv, pitam ja tebe :? hocemo li i to natovariti na leđa muhadžirima :?: hajmo pošteno pricati.
Ne možeš preskakati oligarhiju koja dvije decenije vlada i koja je dozvolila da grad postane grad pasa lutalica.
evo posteno cemo ,psi lutalice su najmanji problem ...
koga da krivim sto ilijas ostaje bez struje ? ko zivi u ahatovicima i dobrosevicima ? da nije mozda graCka raja neka? ko je spreman da sa dalekovoda pod naponom 35.000 volti ,izmedju 2 i 3 ujutro odreze 100 metara bakrenog vodiča i proda u otpad i ostavi ilijas 24h i vise bez struje....jesi cuo da je to neko nekad radio prije rata ?
ko je spreman da iz obijesti ili gluposti ukljuci 10 Kv rastavljac na dalekovodu,zakljucan katancem, radniku koji popravlja trafostanicu u predgradju sarajeva i covjek ostane trajni invalid...ko? da nije neko s bistrika?
ako si se zapitao sto ne radi trolejbus prema vogosci pojasnicu ti i to .ko je pokrao vodice kontaktne mreze ? cetnici?
ko je pokrao 2 bakrena podzemna kabla koja su napajala elektrovucne podstanice hotonj i vogosca ?garant neko dosao s marin dvora ....zato nikome nije u interesu da to popravlja jer to sada kosta milione ...garant su i te podstanice opuhane.bakar,ulje i sl ...ne znam nikog iz grasa pa nemam pravu informaciju ...
ima jos milion primjera da ne trujem vise...ja nista neosnovano ne govorim ,vec iz zivotnog iskustva i zivotnih situacija...
ama nema nikakve sumnje niti polemike oko cinjenica da se u ratnom i postratnom periodu u i oko Sarajeva nastanio ogroman broj necivilizovanog šljama....to niko normalan ne može osporiti.
Ali nije to prva prica....ne možemo okriviti nekog divljaka iz PM, zato što Ilijaš nema struje ili što se kradu kablovi ;-) zapravo može ih kriviti tek onda kad krivimo vlast koja sve to nijemo posmatra i precutno dozvoljava, pa tek onda papane i svakojaki šljam koji se dovukao.....ne možemo preskakati stepenice.
Ja sam se nekoliko godina svađao sa majmunom i njegovom majmunskom familijom koji istresa opuške i mrvice na glavu, dok sjedim na terasi, koji je uzurpirao podrume, koji glasno pricaju cak i uvece ili puštaju muziku, gotovo išao da se tucem zbog slicnih gadosti (iako nisam nikad bio sklon nasilju)....ali sam shvatio da majmun NECE da se emancipuje, vec naprotiv - hoce da svede okolinu na svoju mjeru....ali gdje je vlast/država/grad da reaguje, da zaštiti građane, da ga kazni divljaka za divljaštvo u urbanoj sredini?? pa gdje je :?
i onda kad ja pocnem dijeliti pravdu magarcu, mene zapisuju drotovi, meni se pišu prijave itd...što mi to treba u životu.

pa o cemu mi onda pricamo :? ....e to ti pokazuje gdje mi živimo i šta je prava realnost....a ovdje se piše o 80-tim, to je nostalgija i prošla vremena...nema više toga :!:
User avatar
sorcerer
Posts: 2850
Joined: 26/02/2012 12:11
Location: boljakov potok
Contact:

#943 Re: Sarajevo kojeg više nema

Post by sorcerer »

znaci dodjosmo do zakljucka da sam ja nostalgicar i da meni smeta moderno :lol: :lol: :lol:
User avatar
LSD
Posts: 27297
Joined: 24/07/2007 08:26

#944 Re: Sarajevo kojeg više nema

Post by LSD »

sorcerer wrote:znaci dodjosmo do zakljucka da sam ja nostalgicar i da meni smeta moderno :lol: :lol: :lol:
:-) :D ma nisam to rekao, ne zezaj :razz: ....nije ništa loše u nostalgiji i tim boljim vremenima, samo ja dajem prednost današnjici i kako dalje....nije nam baš svijetla sadašnjost, a ni buducnost, nažalost....to je moja poenta.
User avatar
muha_sa
Posts: 128662
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#945 Re: Sarajevo kojeg više nema

Post by muha_sa »

sorcerer wrote:znaci dodjosmo do zakljucka da sam ja nostalgicar i da meni smeta moderno :lol: :lol: :lol:
moderno je na sred saobracajnice stat, upalit sva 4 žmigavca pa otic u obližnju burekdžinicu na dorucak--i to serbez :D

ima kolko hoŠ tih novotarija al necemo o njima jer ce opet bit o rodnom listu itd............................
NeenaSa
Posts: 1700
Joined: 25/04/2012 12:20

#946 Re: Sarajevo kojeg više nema

Post by NeenaSa »

LSD wrote:
sorcerer wrote:znaci dodjosmo do zakljucka da sam ja nostalgicar i da meni smeta moderno :lol: :lol: :lol:
:-) :D ma nisam to rekao, ne zezaj :razz: ....nije ništa loše u nostalgiji i tim boljim vremenima, samo ja dajem prednost današnjici i kako dalje....nije nam baš svijetla sadašnjost, a ni buducnost, nažalost....to je moja poenta.
Tko ce ugasiti mrak na ovoj svjetlosti?
User avatar
sorcerer
Posts: 2850
Joined: 26/02/2012 12:11
Location: boljakov potok
Contact:

#947 Re: Sarajevo kojeg više nema

Post by sorcerer »

graCka raja iz dobrosevica sto rezu zice na dalekovodu za ilijas :lol: :lol:
Canasob
Posts: 128
Joined: 27/08/2011 14:54
Location: Gdje god me put odvede....

#948 Re: Sarajevo kojeg više nema

Post by Canasob »

Krkani su u vecini, kako u Sarajevu, tako i u cijeloj drzavi. Vidi se dobro ko drzi vlast. Dok god se isti ljudi vrte u vlasti, bogate se na tudji racun i instaliraju svoju porodicu i prijatelje na odlicna radna mjesta, nece biti hajra. A Sarajeva ima, bilo je i bice, prezivjelo je sve i svasta, pa prezivjece i ovo sto se danas desava.
A ove ekstremne podjele na "mi" i "oni" su samo dokaz da je dosta stvari otislo u neku stvar. Jer i "mi" i "oni" sjede i seruckaju lagano te u glas govore "ja zajebane situacije". Do kad?
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45505
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#949 Re: Sarajevo kojeg više nema

Post by Chmoljo »

Canasob wrote:Krkani su u vecini, kako u Sarajevu, tako i u cijeloj drzavi. Vidi se dobro ko drzi vlast. Dok god se isti ljudi vrte u vlasti, bogate se na tudji racun i instaliraju svoju porodicu i prijatelje na odlicna radna mjesta, nece biti hajra. A Sarajeva ima, bilo je i bice, prezivjelo je sve i svasta, pa prezivjece i ovo sto se danas desava.
A ove ekstremne podjele na "mi" i "oni" su samo dokaz da je dosta stvari otislo u neku stvar. Jer i "mi" i "oni" sjede i seruckaju lagano te u glas govore "ja zajebane situacije". Do kad?
Ja kakve je Pešta nekad kupleraje imala... :)
shandrprcSA
Posts: 9797
Joined: 23/02/2013 08:16

#950 Re: Sarajevo kojeg više nema

Post by shandrprcSA »

NeenaSa wrote: Tko ce ugasiti mrak na ovoj svjetlosti?
Image
Post Reply