Akcija: Snježno brdo

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#1 Akcija: Snježno brdo

Post by PipiDugaDevetka »

Ima mnogo djece koja nemaju odgovarajuću odjeću, obuću, opremu ili džeparac za sanjkanje, skijanje, bordanje,...na okolnim planinama.

Sagradimo djeci snježna brda u naseljima gdje nema odgovarajućeg sanjkališta!

U mom naselju nema neke uzvisine za dječije zimske radosti i "pakosti". Između zgrada postoji prostor, na kojem je svojevremeno sagrađena petokraka i betonski potpis, JBTito. Nema drveća, nema klupa. Nekoliko kamiona zemlje i eto snježnog brda i radosti tokom zime za generaciju koja raste.

Otvorimo školske fiskulturne sale tokom raspusta za besplatne sportske i ostale aktivnosti djece! Minimalna ulaganja nadležnih ministarstava ili kantonali vlade.

Udaljimo djecu od iskušenja eksperimentisanja sa alkoholom, drogom, cigaretama i susretima sa nešto starijim koji imaju pune džepove jeftinih "boba". Djeca imaju puno slobodnog vremena tokom ferija, ali mnogi od njih ne i novca za odlazak na planinu, more, kod rodbine u drugi grad ili na selo.
Jabuka Divljaka
Posts: 56
Joined: 03/01/2007 13:33
Location: dijaspora
Contact:

#2

Post by Jabuka Divljaka »

Olimpijski grad, ima sve uvjete za oblikovanjem sportskih i ostalih edukativnih sadrzhaja, narochito, za djecu, kojima su roditelji mladja generacija, sigurno bi se ukljucili u takve edukativne "akcijske" projekte.... koliko mi je poznato, ima vrlo mnogo upisnika na borilachke vjestine,...

Image


Jabuka Divljaka
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#3

Post by PipiDugaDevetka »

Jabuka Divljaka wrote:Olimpijski grad, ima sve uvjete za oblikovanjem sportskih i ostalih edukativnih sadrzhaja, narochito, za djecu, kojima su roditelji mladja generacija, sigurno bi se ukljucili u takve edukativne "akcijske" projekte.... koliko mi je poznato, ima vrlo mnogo upisnika na borilachke vjestine,...
Jabuka Divljaka
...I uče da sviraju harmoniku... dugmetaru?
Jabuka Divljaka
Posts: 56
Joined: 03/01/2007 13:33
Location: dijaspora
Contact:

#4

Post by Jabuka Divljaka »

pravi Bosnjaci, razumiju se od spusta bob stazom..s brijega,. do udarca krosheom, popracheno uz svukove gikpkih razigranih prsticha s Dollape,.


blago nama sto imamo hayirli djecu... za razliku onijeh koji sjedu u Upravnim tijelima,..

8-)
Jabuka Divljaka
User avatar
uvjek dobar gost
Posts: 7109
Joined: 12/12/2005 14:51
Location: blizu Merkura

#5

Post by uvjek dobar gost »

Sjetim se svog djetinstva... slike snijega i bezbrižnosti su neizostavne, sankanje na Alipašinom, Kovačima, Mojmilu il Trebeviću........

Skijanje na Igmanu, Bjelašnici il Jahorini... spuštanje "Vučkom" niz bob stazu neću nikad zaboraviti, kao ni spuštanje sankama sa Trebevića... tad me se puškom nije moglo utjerati u kuću... pristajao sam samo na brzinsko presvlačenje i obrok, ali bukvalno s nogu...

Istina je da si u ono vrijeme mogao kupiti sanke il skije na čekove, no isto tako pravili smo one male skijice od gajbi, spuštali se u gajbama za mlijeko , na najlonu ili kako već...
No danas gledam mjesta na kojima sam ja sankao se po gradu, neka od njih sad su mezarija ,šehitluci, dok su neka od tih mjesta parkinzi, mjesta bespravne gradnje i šta sve ne, dok su neka mjesta i zaboravljena i predata zaboravu...

No slika ja slična i ljeti, istina je da neke igre nisu više moderne jer tu je kompjuter i PS2 i šta sve ne, no i mi smo igrali igruce na comodoru il amigi il spectrumu, i pored toga smo pikali klikera, lopte, koše, kućica, cijevi,svak na svoj, kadije, limuna i narandže, truhle kobile, žmire, pravili trokolice, izmišljali igre kao Rozalija na primjer..... tad smo imali svoj prostor za igru, imali smo gdje i šta , a znali smo u svoj toj bezbrižnosti ludo se zabavlati i na kraju tražiti nako belaj... ,a igrali smo i stonog u podrumu i imali stripoteku...

Danas na mjestima nekadašnjih parkova su poludovršene zgrade, negdje su novoizgrađeni vjerski objekti il kvazi omladinski centri....velike piljare.
A gdje je dječiji smijeh i graja.... danas nije čudo što omladina i mlađarija puši, pije i konzumira opijate..... ja nekad za to vremena imao nisam jer imao sam svoj prostor u ovom gradu i okolini njegovoj.....

Vrijeme je da se krene !!!!
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#6

Post by PipiDugaDevetka »

Zlatan Fazlić Fazla za Nezavisne novine wrote:"Sankanje niz Dalmatinsku ulici, itd... Sve sam to prepjevao u svojim pjesmama. Živjeli smo na ulici, i zimi i ljeti. U Skerlićevoj visiš, onda siđeš malo u 'Veliki park' na 'hipi klupu', čekajući da uđeš u 'Park kafane'. Imali smo 12 ili 13 godina. Bili smo tinejdžeri. U Skerlićevoj smo imali ćošak gdje smo svirali gitaru, pjevali, derali se... U 'Park kafanu' nisi mogao lako ući. Bio je jedan konobar po imenu Šumar, mislim da i dan danas radi u 'Parkuši'. Kreneš u 'Parkušu' da uđeš, Šumar te pogleda i prstom ti kaže 'briši'. On je vjerovatno procjenjivao kada trebamo u Gimanziju i onda nas je puštao u 'Parkušu'. To su bila neka nepisana pravila koja smo morali poštovati", priča Fazla.
Nigdje ne mogu da nađem vijest da će se u Ulici Džidžikovac, 18.02.2007. g. u organizaciji Ski kluba Alfa održati takmičenje u sanjkanju i liguranju. Rezervni datum, 25.02.2007.g. ako ne bude snijega. Roditelji odgovorni za prijavu djece, a punoljetni se mogu sami prijaviti.
urbanagerila
Posts: 1187
Joined: 06/12/2005 16:02

#7

Post by urbanagerila »

E procitao sam i ja to negdje prije par dana iako cisto sumnjam da ce se desiti s obzirom na ovakvo vrijeme ... ali mi je bilo vise nego drago kad sam se sjetio svog spustanja niz dalmatinsku na kisobranu :D
Post Reply