Sarajevo-evropski Jerusalem?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
piupiu
Posts: 16347
Joined: 05/01/2008 05:08

#126 Re: Sarajevo-evropski Jerusalem?

Post by piupiu »

Irsar wrote: 07/03/2020 10:53
piupiu wrote: 29/02/2020 11:46
Irsar wrote: 29/02/2020 10:12 Također, da se razumijemo, sekularizam sam po sebi je devijacija i nenormalnost, eto samo da i to još kažem...
Jašta je. Treba papa i cezaropapisti da nam vode države.
Heh. Nikada papa nije vodio državu, postojala je svjetovna vlast (kraljevi), ali istina je da je Crkva imala mnogo veću moć i uticaj nego danas. To rečeno, bolje bi bilo i da neki pristojan papa vodi državu, nego legija psihopata i lažova kao što je danas "norma".
Sad se vrati na svoj početni komentar, pa prokomentariši opet. Evo, sad imaš u Bosni 98% deklarisanih vjernika, i društvo kojim dominira vjera. I? Valja li šta? Ili je bolje u sekularnoj Švedskoj?

Sekularizam nije nikakva 'devijacija', nego racionalni sistem odvajanja duhovnog (vjerovanje u Boga, koje je individualno, nije, ne može i ne smije biti kolektivističko, jer onda prelazi u totalitarnost) od političkog (procesi koji se tiču organizacije kompletnog pluralističkog društva, a ne samo vjerskih zajednica).
User avatar
Irsar
Posts: 1604
Joined: 10/03/2017 16:49

#127 Re: Sarajevo-evropski Jerusalem?

Post by Irsar »

piupiu wrote: 08/03/2020 13:08Sad se vrati na svoj početni komentar, pa prokomentariši opet. Evo, sad imaš u Bosni 98% deklarisanih vjernika, i društvo kojim dominira vjera. I? Valja li šta? Ili je bolje u sekularnoj Švedskoj?
A kakve veze ima to što se neko deklariše kao vjernik sa time da li je i zaista vjernik i da li je zemlja zaista "vjernička"? Nikakve, zato je i pomalo smiješan tvoj komentar kako je ovo društvo kojim kao "dominira" vjera. Jer ne dominira, čak suprotno. Ne znači da bi bilo dobro da kao "dominira" ako bi ta dominacija bila poput Saudijskog barbarizma primjerice, ali nemojmo se pretvarati da živimo u religioznom društvu.
Sekularizam nije nikakva 'devijacija', nego racionalni sistem odvajanja duhovnog (vjerovanje u Boga, koje je individualno, nije, ne može i ne smije biti kolektivističko, jer onda prelazi u totalitarnost) od političkog (procesi koji se tiču organizacije kompletnog pluralističkog društva, a ne samo vjerskih zajednica).
To ti kažeš, kao i neki drugi. Neki treći kažu drugačije. Svako društvo je imalo kao značajnu komponentu religiju i religijski uticaj nije bio zanemariv. Negdje više (npr. neki Islamski hilafeti), a negdje manje (npr. kasno Rimsko carstvo).

Vjera/religija, svaka vjera, ima učenja koja se tiču kolektiva, to da je vjerovanje tobože "individualna stvar" je puka izmišljotina modernog čovjeka, koja sa pravom vjerom i njenim učenjima nema ama baš nikakve veze. Naravno da je individualno da li neko iskreno vjeruje ili ne, ali što se tiče religije (odnosno "kolektivne vjere") uvijek je prisutan element koji se obraća kolektivu i nastoji usmjeriti čitav kolektiv ka nečemu.

Dalje, ko kaže da bez "sekularističkog odvajanja" mora nastati totalitarizam? Ovdje nam se kao nudi lažni binarni izbor između 2 krajnosti: ili totalna odvojenost vjere ("vjera je individualna stvar") ili totalna dominacija vjere (tipa kako je u Saudijskoj Arabiji). No historija poznaje gomilu izuzetaka tih dvaju krajnosti koji su sasvim OK funkcionisali, i to dugo vremena. Osmansko carstvo, kao primjer, nije bila neka totalitaristička teokracija, jer u suprotnom ne bismo imali sve silne nemuslimane danas u zemljama u kojima su isti bili pod Osmanskom vlašću.

I za kraj ću reći kako je sekularizam sam jedna vrsta totalitarizma. Uništenje "kolektivističke religije" vodi u otvaranje vrata mnogim zlima koja praktično uzrokuju samoubistvo društava. Kao primjer: kamata. Ali hajmo se sad mi pretvarati kako religija, koja je pratila ljudski život i ljudska društva bukvalno oduvijek, je sada kao samo "individualna stvar"; dok naravno naša društva propadaju na svim frontovima, čak i onom biološkom (pad nataliteta i dr.). To je arogancija.
User avatar
Irsar
Posts: 1604
Joined: 10/03/2017 16:49

#128 Re: Sarajevo-evropski Jerusalem?

Post by Irsar »

belfy wrote: 08/03/2020 09:45 ako me sjecanje dobro sluzi, taj period o kojem pricas se naziva i Mracno doba...
Da da, "mračno doba" jer su ga takvim proglasili filozofi "Prosvjetiteljstva" kojima se sve religijsko gadilo baš kao što se gadi današnjim modernim nevjernicima aka ateistima. I tako to doba, koje usput budi rečeno je iz nekog razloga funkcionisalo pristojno čitavih 1000 godina, dobi pogrdan naziv "mračno", kao da je doba koje mu je prethodilo - kasno Rimsko carstvo za primjer - bilo išta drugo doli trulež, divljaštvo i devijacija posebne vrste. Jer da je to prethodno doba bilo tako sjajno, ne bi kompletni narodi prihvatali nove religije (Kršćanstvo, Islam) sa takvom revnošću.

Naravno da su ti filozofi imali za cilj da što više oblate prethodnih 1000 godina, jer im je u interesu bilo da nove mase prihvate sve njihove ideje kao "revolucionarne", iako su te ideje bile suštinski samo blijeda kopija onih od prije 1000+ godina. "Prosvjetiteljima", a namjerno stavljam znakove navodnika na sve "Prosvjetiteljsko", je bio za cilj da uzdignu Starogrčku i Starorimsku kulturu kao neki ideal, a da blate "mračno" doba Kršćanske Evrope i Islamskog Bliskog Istoga, iako upravo bez angažmana tih istih kršćana i muslimana dotični filozofi ne bi ni imali uvid u djela Stare Grčke i Rima. Ironija.

Moglo bi se još mnogo o ovome reći, ako koga zanima rado ću elaborirati.
User avatar
piupiu
Posts: 16347
Joined: 05/01/2008 05:08

#129 Re: Sarajevo-evropski Jerusalem?

Post by piupiu »

Irsar wrote: 08/03/2020 17:18
piupiu wrote: 08/03/2020 13:08Sad se vrati na svoj početni komentar, pa prokomentariši opet. Evo, sad imaš u Bosni 98% deklarisanih vjernika, i društvo kojim dominira vjera. I? Valja li šta? Ili je bolje u sekularnoj Švedskoj?
A kakve veze ima to što se neko deklariše kao vjernik sa time da li je i zaista vjernik i da li je zemlja zaista "vjernička"? Nikakve, zato je i pomalo smiješan tvoj komentar kako je ovo društvo kojim kao "dominira" vjera. Jer ne dominira, čak suprotno. Ne znači da bi bilo dobro da kao "dominira" ako bi ta dominacija bila poput Saudijskog barbarizma primjerice, ali nemojmo se pretvarati da živimo u religioznom društvu.
Sekularizam nije nikakva 'devijacija', nego racionalni sistem odvajanja duhovnog (vjerovanje u Boga, koje je individualno, nije, ne može i ne smije biti kolektivističko, jer onda prelazi u totalitarnost) od političkog (procesi koji se tiču organizacije kompletnog pluralističkog društva, a ne samo vjerskih zajednica).
To ti kažeš, kao i neki drugi. Neki treći kažu drugačije. Svako društvo je imalo kao značajnu komponentu religiju i religijski uticaj nije bio zanemariv. Negdje više (npr. neki Islamski hilafeti), a negdje manje (npr. kasno Rimsko carstvo).

Vjera/religija, svaka vjera, ima učenja koja se tiču kolektiva, to da je vjerovanje tobože "individualna stvar" je puka izmišljotina modernog čovjeka, koja sa pravom vjerom i njenim učenjima nema ama baš nikakve veze. Naravno da je individualno da li neko iskreno vjeruje ili ne, ali što se tiče religije (odnosno "kolektivne vjere") uvijek je prisutan element koji se obraća kolektivu i nastoji usmjeriti čitav kolektiv ka nečemu.

Dalje, ko kaže da bez "sekularističkog odvajanja" mora nastati totalitarizam? Ovdje nam se kao nudi lažni binarni izbor između 2 krajnosti: ili totalna odvojenost vjere ("vjera je individualna stvar") ili totalna dominacija vjere (tipa kako je u Saudijskoj Arabiji). No historija poznaje gomilu izuzetaka tih dvaju krajnosti koji su sasvim OK funkcionisali, i to dugo vremena. Osmansko carstvo, kao primjer, nije bila neka totalitaristička teokracija, jer u suprotnom ne bismo imali sve silne nemuslimane danas u zemljama u kojima su isti bili pod Osmanskom vlašću.

I za kraj ću reći kako je sekularizam sam jedna vrsta totalitarizma. Uništenje "kolektivističke religije" vodi u otvaranje vrata mnogim zlima koja praktično uzrokuju samoubistvo društava. Kao primjer: kamata. Ali hajmo se sad mi pretvarati kako religija, koja je pratila ljudski život i ljudska društva bukvalno oduvijek, je sada kao samo "individualna stvar"; dok naravno naša društva propadaju na svim frontovima, čak i onom biološkom (pad nataliteta i dr.). To je arogancija.
Ne razumijem čemu ovaj esej. Vjeru u sekularnim društvima niko nije izopćio iz društva. Samo iz politike. Tako i treba biti. Ti živi po svojim vjerskim pravilima, a ja neću da živim po tvojim vjerskim pravilima. Zato imamo sekularnu državu i zakon oko kojeg smo se složili u političkom procesu. Kraj.
belfy
Posts: 7557
Joined: 06/08/2007 09:00

#130 Re: Sarajevo-evropski Jerusalem?

Post by belfy »

Irsar wrote: 08/03/2020 17:25
belfy wrote: 08/03/2020 09:45 ako me sjecanje dobro sluzi, taj period o kojem pricas se naziva i Mracno doba...
Da da, "mračno doba" jer su ga takvim proglasili filozofi "Prosvjetiteljstva" kojima se sve religijsko gadilo baš kao što se gadi današnjim modernim nevjernicima aka ateistima. I tako to doba, koje usput budi rečeno je iz nekog razloga funkcionisalo pristojno čitavih 1000 godina, dobi pogrdan naziv "mračno", kao da je doba koje mu je prethodilo - kasno Rimsko carstvo za primjer - bilo išta drugo doli trulež, divljaštvo i devijacija posebne vrste. Jer da je to prethodno doba bilo tako sjajno, ne bi kompletni narodi prihvatali nove religije (Kršćanstvo, Islam) sa takvom revnošću.

Naravno da su ti filozofi imali za cilj da što više oblate prethodnih 1000 godina, jer im je u interesu bilo da nove mase prihvate sve njihove ideje kao "revolucionarne", iako su te ideje bile suštinski samo blijeda kopija onih od prije 1000+ godina. "Prosvjetiteljima", a namjerno stavljam znakove navodnika na sve "Prosvjetiteljsko", je bio za cilj da uzdignu Starogrčku i Starorimsku kulturu kao neki ideal, a da blate "mračno" doba Kršćanske Evrope i Islamskog Bliskog Istoga, iako upravo bez angažmana tih istih kršćana i muslimana dotični filozofi ne bi ni imali uvid u djela Stare Grčke i Rima. Ironija.

Moglo bi se još mnogo o ovome reći, ako koga zanima rado ću elaborirati.
tacno sam znao sta slijedi kao odgovor... covjece, taj i takav je naziv napravio covjek koji je tada proputovao Evropu prevodeci grcke i latinske tekstove, pa na osnovu toga donio svoj zakljucak. na to je nadosao iz teksova prethodnika koji su se nadali da ce ljudi poslije njih zivjet bolje i "svjetlije vrijeme". onda je to uporedio sa realnim desavanjima u to vrijeme. nikakvi danasnji ateisti da bi ga nazvali pogrdno...

I velis Rimsko carstvo bilo samo trulez i divljastvo, a i danas dan ga pravnici na fakultetu uce... blago tebi...

naravno, onda poslije dolazi i doba renesanse, a njegova bit je odvajanje od crkvenih vlasti i procvat humanizma (nadam se da si cuo za humanizam i renesansu). no, mora da si sve to znao, jer ne bi bezveze kuckao, jel tako?

i kakvih hiljadu godina ba? sve se odnosi na period od 13, vijeka do 16. (najdalje sedamnaestog ako bi se uzeli zadnji zapisi i desavanja). ako odemo toliko unazad, onda je samo Islam revolucionaran, ali ni on nije nastao u tom dobu...

sada ti meni odgovori samo jednu stvar. zasto neko zeli da blati doba Krcanske Evrope i Islamskog bliskog istoka 1300 -neke...
User avatar
cyprus
Posts: 39269
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#131 Re: Sarajevo-evropski Jerusalem?

Post by cyprus »

Irsar wrote: 29/02/2020 10:12...Također, da se razumijemo, sekularizam sam po sebi je devijacija i nenormalnost, eto samo da i to još kažem...
:lol: :lol: :lol:

E jebiga... Nekad mi se fakat dalo sa ovakvima raspravljat :D @Piupiu, tebi svaka čast, pa ti se još da...
User avatar
HakanSukur
Posts: 260
Joined: 18/01/2020 20:34

#132 Re: Sarajevo-evropski Jerusalem?

Post by HakanSukur »

Ovakve ljude kad' elementarno opismeniš, dobiješ efekat čimpanze kojoj daš kalašnjikov, besmisleno rafala okolo, a svaka ozbiljna diskusija je neizvediva, kao da igraš šaha s golubom, poruši sve figure, posere se na sred ploče i zdra'o.
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#133 Re: Sarajevo-evropski Jerusalem?

Post by zijancer »

Bravo za cimpanzu i goluba :D i Sandy Lylea na onoj izlozbi.
User avatar
piupiu
Posts: 16347
Joined: 05/01/2008 05:08

#134 Re: Sarajevo-evropski Jerusalem?

Post by piupiu »

zijancer wrote: 09/03/2020 17:53 Bravo za cimpanzu i goluba :D i Sandy Lylea na onoj izlozbi.
Ekskjuz mi, ja sam kanarinac, u slučaju da se ovaj golub na mene odnosi. :D
User avatar
aurora313
Posts: 2203
Joined: 10/10/2010 12:47

#135 Re: Sarajevo-evropski Jerusalem?

Post by aurora313 »

Irsar wrote: 08/03/2020 17:25 Da da, "mračno doba" jer su ga takvim proglasili filozofi "Prosvjetiteljstva" kojima se sve religijsko gadilo baš kao što se gadi današnjim modernim nevjernicima aka ateistima. I tako to doba, koje usput budi rečeno je iz nekog razloga funkcionisalo pristojno čitavih 1000 godina, dobi pogrdan naziv "mračno", kao da je doba koje mu je prethodilo - kasno Rimsko carstvo za primjer - bilo išta drugo doli trulež, divljaštvo i devijacija posebne vrste. Jer da je to prethodno doba bilo tako sjajno, ne bi kompletni narodi prihvatali nove religije (Kršćanstvo, Islam) sa takvom revnošću.
Izvini za ovakvu moju observaciju, ali si čini mi se kompletno fulio.

Mračno doba ima svoje jednostavne postulate: nisi smio ni javno prdnuti ako to nije aminovala crkva. Mogao si biti optužen za vračanje i koješta, samo ako te je komšija kome si se zamjerio, prokazao. Nisi smio da govoriš (da ne spomenem ako si znao da pišeš) bilo šta što nije bilo vezano za veličanje religije. Nisi smio da izazivaš crkvenu ‘nauku‘ oko bilo čega. Nisi imao prilku da se opismeniš ako nisi bio mantijaš. Ako nisi bio pismen, bio si samo fizički član nekog društva sa pravima koja nisi znao niti mogao slijediti. Da nabrajam dalje?

Dalje, Rimsko carstvo je bilo manje ‘divljačko‘ nego što je bila Evropa prije Renesanse. Čuo si za rimsko pravo?

A to da su kompletni narodi prihvatali nove religije islam i hrišćanstvo, to mi izgleda kao da su svi podanici nekog društva dobili po jedan primjerak Kurana ili Biblije, isto do u detalje pročavali, pa se onda izjasnili referendumom? Izvini, ali to... ‘ne bi kompletni narodi prihvatali nove religije (Kršćanstvo, Islam) sa takvom revnošću.‘ je naivno do maksimuma.
Last edited by aurora313 on 10/03/2020 18:38, edited 1 time in total.
User avatar
HakanSukur
Posts: 260
Joined: 18/01/2020 20:34

#136 Re: Sarajevo-evropski Jerusalem?

Post by HakanSukur »

Tip ličnosti nije uslovljen religijom, religija je samo dodatak koji se uklopi. Da se ovaj lik, hipotetički rečeno, rodio u Indiji i odrastao u identičnim uslovima sa istim iskustvima koja su ga oblikovala, sad' bi hvalio Višnu i Šivu i hinduizam istim perceptivnim deluzijama koje manifestuje, u ovim zaista infantilnim rezonovanjima krajnje dihotomije, zli ateisti i njihova propaganda vs dobri vjernici, mada na kraju su dobri samo oni vjernici koji pripadaju njegovoj uskoj razini shvatanja realnosti koja ga okružuje.

Nema argumenta koji takav tip osobe ne može nivelirati, afektivnost je osnovni modus operandi i može se pričati o rimskom pravu, na kraju je šerijat najbolji, o religijama, na kraju je islam najbolji, o islamskim pravcima, na kraju je njegov najbolji... Žalosno je to, da se ljudi ponose što su nečije sluge i robovi, javno to manifestuju, a nevidljivi mentalni amovi su najteži za razbijanje, tako da svaki pokušaj da se ide kontra nečeg što je takav um usvojio, rezultira gubitkom vremena i traktatom nepovezanih misli, oblikovanih u njemu naizgled smislenu i genijalnu cjelinu, dok sa strane djeluje kao bla bla bla nemam pojma ali evo još bla bla bla... :skoljka:
User avatar
aurora313
Posts: 2203
Joined: 10/10/2010 12:47

#137 Re: Sarajevo-evropski Jerusalem?

Post by aurora313 »

greska
belfy
Posts: 7557
Joined: 06/08/2007 09:00

#138 Re: Sarajevo-evropski Jerusalem?

Post by belfy »

HakanSukur wrote: 10/03/2020 17:03 Tip ličnosti nije uslovljen religijom, religija je samo dodatak koji se uklopi. Da se ovaj lik, hipotetički rečeno, rodio u Indiji i odrastao u identičnim uslovima sa istim iskustvima koja su ga oblikovala, sad' bi hvalio Višnu i Šivu i hinduizam istim perceptivnim deluzijama koje manifestuje, u ovim zaista infantilnim rezonovanjima krajnje dihotomije, zli ateisti i njihova propaganda vs dobri vjernici, mada na kraju su dobri samo oni vjernici koji pripadaju njegovoj uskoj razini shvatanja realnosti koja ga okružuje.

Nema argumenta koji takav tip osobe ne može nivelirati, afektivnost je osnovni modus operandi i može se pričati o rimskom pravu, na kraju je šerijat najbolji, o religijama, na kraju je islam najbolji, o islamskim pravcima, na kraju je njegov najbolji... Žalosno je to, da se ljudi ponose što su nečije sluge i robovi, javno to manifestuju, a nevidljivi mentalni amovi su najteži za razbijanje, tako da svaki pokušaj da se ide kontra nečeg što je takav um usvojio, rezultira gubitkom vremena i traktatom nepovezanih misli, oblikovanih u njemu naizgled smislenu i genijalnu cjelinu, dok sa strane djeluje kao bla bla bla nemam pojma ali evo još bla bla bla... :skoljka:
ovo sto ti pises izgleda ovako (a ovo su Nadrealisti..):
Apstrakcija filmskog izraza kao jezika specifikuma i apstrakcija umjetničkog akta uopšte, de jure predstavlja jednu vrstu sakralne ratifikacije vlastite inferiornosti i vlastitog infantilizma. Bez obzira o kojoj se vrsti supremacije na tom istom jeziku kao spcifikumu radi i bez obzira na kojem nivou aspiracije mi o njemu govorili... no, to svakako nije tema nase danasnje emisije... tema nase emisije su stari drevni narodni obicaji...
evo i videa:


opet moram reci, posto se ova tema iznova ponavlja, da sam ovako slicno odgovorio jednom vjerniku koji je pokusavao izgledati elokventnije koristenjem "sofisticiranih" izraza. tada sam mu rekao, bas kao sto cu i tebi, da se sve to moze reci jednostavnije da bi razumjeli i oni kojima je to namijenjeno. jer, ako si to namijenio onima koji te izraze koriste kolokvijalno, onda ne bi ni bilo rasprave. tako da onda ostaje samo jedno ocigledno... no, tu se najbolje vratiti samo na onu Ajnstajnovu - ako ne znas objasniti jednostavno...
User avatar
HakanSukur
Posts: 260
Joined: 18/01/2020 20:34

#139 Re: Sarajevo-evropski Jerusalem?

Post by HakanSukur »

Reci da si dummy nivo razumijevanja, nije frka, čovjek koji ne vidi dalje od nosa nije u stanju da razumije bilo šta što je iza istog, ma koliko mu drugi o tome argumentovano trubili i slijepo će braniti svoje stavove glupim izlaganjima, gubi se vrijeme i nema efekta. Eto u rečenici, ovo bi i ti trebao shvatiti.
belfy
Posts: 7557
Joined: 06/08/2007 09:00

#140 Re: Sarajevo-evropski Jerusalem?

Post by belfy »

ja bih trebao shvatiti? jesi ti procitao uopste sta sam napisao, pa onda pokusao razumjeti isto, a onda vidjeti kome odgovaras? o toj vrsti sljepila ti pricam... pokusaj ova tri koraka odraditi barem, pa onda vidi ko je sta shvatio, jel moze?
User avatar
HakanSukur
Posts: 260
Joined: 18/01/2020 20:34

#141 Re: Sarajevo-evropski Jerusalem?

Post by HakanSukur »

Ima jedna o flauti i sviranju na istoj, shvatit ćeš, valjda.
belfy
Posts: 7557
Joined: 06/08/2007 09:00

#142 Re: Sarajevo-evropski Jerusalem?

Post by belfy »

upravo o toj ostrascenosti pricam. ne gledas ni kome odgovaras, nego ti svako drugacije misljenje djeluje kao neprijateljsko. ta o flauti i sviranju ti je bas nesto novo. i za tebe vazi isto sto sam na onu temu allemu postavljao. ovo:



tvoj stav je isti kao i njegov. nije ti do citanja odgovora, jos manje ti je bitno ko pise, nego ces ti po svom... ajde, citaces i ti sebe nekada poslije...
User avatar
HakanSukur
Posts: 260
Joined: 18/01/2020 20:34

#143 Re: Sarajevo-evropski Jerusalem?

Post by HakanSukur »

Ti svakoga u isti kalup staviš i mlatiš šta si naumio, divim se toj pronicljivosti da to pripišeš drugima, ima i naziv za to, ali nemam se namjeru natezati s tobom i pisati ozbiljna izlaganja, znam šta si preživio i kako to utiče na poimanje događaja i doživljaja, ne zamjerim ti ništa, uživaj.
User avatar
Ludzak
Posts: 5373
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#144 Re: Sarajevo-evropski Jerusalem?

Post by Ludzak »

Vode nam državu vjernici, česti u bogomoljama, a pokradoše boga oca. Tako bi bilo da državu vode i hodze i popovi, s tim da bi više međureligijskih konflikta bilo. I dođe neki prosječni Balkanac i počne o svojim teorijama zavjere kako sekularnost i Zapad ne valjaju. Ne postoji sistwm koji vise degradira državu od kleriklarizma. Možda jedino komunizam, ali izumro je on.
User avatar
Irsar
Posts: 1604
Joined: 10/03/2017 16:49

#145 Re: Sarajevo-evropski Jerusalem?

Post by Irsar »

piupiu wrote: 08/03/2020 17:28 Ne razumijem čemu ovaj esej. Vjeru u sekularnim društvima niko nije izopćio iz društva. Samo iz politike. Tako i treba biti.
Ne, tako ne treba biti. Niti može biti. Prvo, kako sam već i rekao u "eseju", jer se vjera dotiče i organizacije društva, a tu spada naravno i politika. A drugo zato jer je politika ništa drugo doli "produženje" onoga šta čovjek jeste, jer čovjek kreira politiku; samim time, kakav čovjek takva politika, a ako čovjek ima vjere u sebi to će i da se odrazi na politiku.

Ali hej, samo nastavi smatrati da znaš bolje od samog Boga, kao da moderna društva sa svojom retardacijom (od masovnih migracija, preko mutilacije djece radi "promjene spola" i drugog, do totalnog hedonizma, nihilizma i bezboštva) su primjer ičega osim greške. Koja će se ispraviti na ovaj ili onaj način.
Ti živi po svojim vjerskim pravilima, a ja neću da živim po tvojim vjerskim pravilima. Zato imamo sekularnu državu i zakon oko kojeg smo se složili u političkom procesu. Kraj.
Kako da ne. Sekularizam nije "neka svako živi kako hoće", niti može biti, već je prije nastojanje da se religija uništi posvuda, postepeno, i da se nametne drugi vid tobožnje "organizacije društva", vid koji u konačnici ne donosi ništa trajno dobro, a osuđuje bezbroj ljudi na propast zbog podržavanja i promocije nevjerskih načela. Poput, na primjer, kamate. Ili feminizma. Ili LGBitd gluposti. Ili ružne umjetnosti "radi umjetnosi". I td. lista je bezbrojna sada.
User avatar
Irsar
Posts: 1604
Joined: 10/03/2017 16:49

#146 Re: Sarajevo-evropski Jerusalem?

Post by Irsar »

belfy wrote: 09/03/2020 00:26 tacno sam znao sta slijedi kao odgovor... covjece, taj i takav je naziv napravio covjek koji je tada proputovao Evropu prevodeci grcke i latinske tekstove, pa na osnovu toga donio svoj zakljucak. na to je nadosao iz teksova prethodnika koji su se nadali da ce ljudi poslije njih zivjet bolje i "svjetlije vrijeme". onda je to uporedio sa realnim desavanjima u to vrijeme. nikakvi danasnji ateisti da bi ga nazvali pogrdno...

I velis Rimsko carstvo bilo samo trulez i divljastvo, a i danas dan ga pravnici na fakultetu uce... blago tebi...

naravno, onda poslije dolazi i doba renesanse, a njegova bit je odvajanje od crkvenih vlasti i procvat humanizma (nadam se da si cuo za humanizam i renesansu). no, mora da si sve to znao, jer ne bi bezveze kuckao, jel tako?

i kakvih hiljadu godina ba? sve se odnosi na period od 13, vijeka do 16. (najdalje sedamnaestog ako bi se uzeli zadnji zapisi i desavanja). ako odemo toliko unazad, onda je samo Islam revolucionaran, ali ni on nije nastao u tom dobu...

sada ti meni odgovori samo jednu stvar. zasto neko zeli da blati doba Krcanske Evrope i Islamskog bliskog istoka 1300 -neke...
1000 godina je otprilike od 500-te do 1500-te, ova potonja je definitivno krenula sa svim "Prosvjetiteljskim" idejama uključujući "humanizam" i "renesansu". Ali kako god.

Ostatak je samo zgodna izmišljotina i priča da se blati prošlo vrijeme kao neko loše i "mračno", ne bi li se ujedno kao validiralo trenutno vrijeme kao "superiorno", iako ako gledamo načela "Prosvjetiteljstva" onda su i mnoge druge civilizacije bile također "mračne". Istina je, pak, da je trenutno doba najmračnije, a pomračenje uma koje vlada i potpuno uklanjanje svega Svetog i vjerskog je dokaz tome. Bar ovdje na Zapadu, a tu ubrajam i BiH.

Ako je kasno Rimsko carstvo bilo išta drugo doli trulež, onda zašto je u jednom trenutku došlo do munjevitog širenja Kršćanstva koje se na istim prostorima zadržalo pa evo i do danas? Koja to civilizacija može dopustiti sebi da se potpuno okani svoje dotadašnje tradicije? Samo civilizacija koja je na izdisaju, eto koja.
User avatar
Irsar
Posts: 1604
Joined: 10/03/2017 16:49

#147 Re: Sarajevo-evropski Jerusalem?

Post by Irsar »

aurora313 wrote: 10/03/2020 10:15 Izvini za ovakvu moju observaciju, ali si čini mi se kompletno fulio.

Mračno doba ima svoje jednostavne postulate: nisi smio ni javno prdnuti ako to nije aminovala crkva. Mogao si biti optužen za vračanje i koješta, samo ako te je komšija kome si se zamjerio, prokazao. Nisi smio da govoriš (da ne spomenem ako si znao da pišeš) bilo šta što nije bilo vezano za veličanje religije. Nisi smio da izazivaš crkvenu ‘nauku‘ oko bilo čega. Nisi imao prilku da se opismeniš ako nisi bio mantijaš. Ako nisi bio pismen, bio si samo fizički član nekog društva sa pravima koja nisi znao niti mogao slijediti. Da nabrajam dalje?
Nema potrebe da dalje nabrajaš, jer si samo nabrojao gomilu laži za koje nema nikakvog validnog dokaza. I ne, tobožnja istraživanja pristranih i ostrašćenih historičara koji su više stvari izostavili nego su zaista nepristrano naveli ne spadaju pod validan dokaz.
Dalje, Rimsko carstvo je bilo manje ‘divljačko‘ nego što je bila Evropa prije Renesanse. Čuo si za rimsko pravo?
Sad ti meni hoćeš dokazati kako npr. jedna Engleska nije istrošeno i dekadentno društvo jer eto imaju neko detaljno zakonodavstvo? Pravo ili ne, to nije jedini pokazatelj gdje se neka civilizacija nalazi.
A to da su kompletni narodi prihvatali nove religije islam i hrišćanstvo, to mi izgleda kao da su svi podanici nekog društva dobili po jedan primjerak Kurana ili Biblije, isto do u detalje pročavali, pa se onda izjasnili referendumom? Izvini, ali to... ‘ne bi kompletni narodi prihvatali nove religije (Kršćanstvo, Islam) sa takvom revnošću.‘ je naivno do maksimuma.
Šta tačno je naivno? Nema ništa nužno loše u tome da podanici slijede svog vođu, postoji razlog zašto je neko vođa a neko podanik. Ti si taj koji, samo prikriveno, gleda sa visine na "podanike", kao da ti isti podanici nisu znali imati i pobune i ubijati svoje vođe ako u nečemu pretjeraju. Ako ćemo već o Islamu, jer ovdje Kršćanstvo branim samo posredno, onda ću ti reći kako su upravo mnogi "podanici" odlučili da odbace svoj status i pridruže se Muhammedu a.s., tj. da postanu njegovi "podanici", iako su prije imali i znatno veće privilegije; neki od prvih muslimana su bili uglednici koji su shvatili da su okruženi deponijom od ljudi, društva i kulture, pa su umjesto sveg lažnog sjaja bogatstva i "ugleda" odlučili se pridružiti ostalim muslimanima, iako ih je čekao progon. Neka od plemena su prihvatala Islam na osnovu puke istinitosti poruke, neka na osnovu oportunizma ove ili one vrste, ali u oba slučaja prihvatanje je bilo sasvim dobrovoljno.

To što bi ti kao neku "demokratiju" u društvima kojima demokratija nije trebala, niti treba, je samo još jedan vid pristranosti i kraktovidosti. Pa čak i u "modernim demokratskim društvima" ti zapravo nemaš apsolutno nikakav pravi izbor i uticaj; biraš po pravilima napravljenim od strane "elite", biraš predstavnike koji su zapravo unaprijed odabrani od strane stranke, imaš manji uticaj na rad tih predstavnika nego što ima njihova stranka i td. Tvoja "demokratija" je jedna loša šala i glupost sama po sebi, a tvoje kunjene u nju kao neki "ideal" je odveć žalosno u godini 2020. :D
User avatar
HakanSukur
Posts: 260
Joined: 18/01/2020 20:34

#148 Re: Sarajevo-evropski Jerusalem?

Post by HakanSukur »

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :skoljka:
User avatar
aurora313
Posts: 2203
Joined: 10/10/2010 12:47

#149 Re: Sarajevo-evropski Jerusalem?

Post by aurora313 »

Irsar wrote: 11/03/2020 06:07 Nema ništa nužno loše u tome da podanici slijede svog vođu, postoji razlog zašto je neko vođa a neko podanik.
Tu se jedino slažem sa tobom. Podanici slijepo slijede svoje vođe: isil, Hitlera, al kaidu, Pot Pola, ustaše... ništa neobično.
Ali, da li je to loše ili ne, neka svako procijeni—sam za sebe.
User avatar
aurora313
Posts: 2203
Joined: 10/10/2010 12:47

#150 Re: Sarajevo-evropski Jerusalem?

Post by aurora313 »

:-x
Post Reply