Sarajevo-evropski Jerusalem?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
Loki2k9
Posts: 1851
Joined: 26/11/2019 01:03

#151 Re: Sarajevo-evropski Jerusalem?

Post by Loki2k9 »

Uđeš da pročitaš mišljenja o temi i tamo nekih 400 km daleko od Sarajeva postovi te odnesu.
belfy
Posts: 7562
Joined: 06/08/2007 09:00

#152 Re: Sarajevo-evropski Jerusalem?

Post by belfy »

Irsar wrote: 11/03/2020 05:57
belfy wrote: 09/03/2020 00:26 tacno sam znao sta slijedi kao odgovor... covjece, taj i takav je naziv napravio covjek koji je tada proputovao Evropu prevodeci grcke i latinske tekstove, pa na osnovu toga donio svoj zakljucak. na to je nadosao iz teksova prethodnika koji su se nadali da ce ljudi poslije njih zivjet bolje i "svjetlije vrijeme". onda je to uporedio sa realnim desavanjima u to vrijeme. nikakvi danasnji ateisti da bi ga nazvali pogrdno...

I velis Rimsko carstvo bilo samo trulez i divljastvo, a i danas dan ga pravnici na fakultetu uce... blago tebi...

naravno, onda poslije dolazi i doba renesanse, a njegova bit je odvajanje od crkvenih vlasti i procvat humanizma (nadam se da si cuo za humanizam i renesansu). no, mora da si sve to znao, jer ne bi bezveze kuckao, jel tako?

i kakvih hiljadu godina ba? sve se odnosi na period od 13, vijeka do 16. (najdalje sedamnaestog ako bi se uzeli zadnji zapisi i desavanja). ako odemo toliko unazad, onda je samo Islam revolucionaran, ali ni on nije nastao u tom dobu...

sada ti meni odgovori samo jednu stvar. zasto neko zeli da blati doba Krcanske Evrope i Islamskog bliskog istoka 1300 -neke...
1000 godina je otprilike od 500-te do 1500-te, ova potonja je definitivno krenula sa svim "Prosvjetiteljskim" idejama uključujući "humanizam" i "renesansu". Ali kako god.

Ostatak je samo zgodna izmišljotina i priča da se blati prošlo vrijeme kao neko loše i "mračno", ne bi li se ujedno kao validiralo trenutno vrijeme kao "superiorno", iako ako gledamo načela "Prosvjetiteljstva" onda su i mnoge druge civilizacije bile također "mračne". Istina je, pak, da je trenutno doba najmračnije, a pomračenje uma koje vlada i potpuno uklanjanje svega Svetog i vjerskog je dokaz tome. Bar ovdje na Zapadu, a tu ubrajam i BiH.

Ako je kasno Rimsko carstvo bilo išta drugo doli trulež, onda zašto je u jednom trenutku došlo do munjevitog širenja Kršćanstva koje se na istim prostorima zadržalo pa evo i do danas? Koja to civilizacija može dopustiti sebi da se potpuno okani svoje dotadašnje tradicije? Samo civilizacija koja je na izdisaju, eto koja.
ti imas problema sa citanjem izgleda. lijepo rekoh da taj naziv nisu smislili neki modernjaci, nego covjek koji je u to doba proputovao Evropu. nikakvo "blacenje proslog vremena", niti je on mogao znati kakvo ce poslije njega nastati...

a ako je sirenje neke vjere dokaz trulezi nekog naroda, onda moras promisliti i o sirenju Islama, jel tako? jel ono bi najbrze sirenje vjere u to doba...?
User avatar
aurora313
Posts: 2203
Joined: 10/10/2010 12:47

#153 Re: Sarajevo-evropski Jerusalem?

Post by aurora313 »

Irsar wrote: 11/03/2020 05:57 Ako je kasno Rimsko carstvo bilo išta drugo doli trulež, onda zašto je u jednom trenutku došlo do munjevitog širenja Kršćanstva koje se na istim prostorima zadržalo pa evo i do danas? Koja to civilizacija može dopustiti sebi da se potpuno okani svoje dotadašnje tradicije? Samo civilizacija koja je na izdisaju, eto koja.
Što li ja vazda moram da vodimo nebuloznu porepisku sa onima koji žele da pokažu sve ono što ne znaju. Ali nije loše ne za tebe nego za druge da vide koliko malo znaš.

1) Širenje hrišćanstva u Istočnom Rimskom carstvu.
Obzirom da jsu Rimljani naslijedili božanstva od Grka, pa vidjeli da to ne fercera, umješni imperator Konstantin I. Veliki koji je formirao Istočno carstvo (zato se današnji Istanbul zvao Konstantopolis), shvata da mu hrišćanstvo kao društvena religija najbolje odgovara. Ono ujedinjuje novu državu a forsira moral oko ne ubij, ne kradi, svaka vlast je od Boga, pruži i drugi obraz... dakle, za društveni red i mir ovo ne može biti bolje. On 325 godine u Nikeji okuplja preko 300 biskupa koji tu rade na reviziji biblijskog materijala, i sve što je car htio, ubačeno je u novu i od tada jedinu zvaničnu Bibliju. Ovim je hrišćanstvo postalo ‘zakon‘.

2) Istočno carstvo je pokorila Turska vojska 1453. Dakle, postojalo je od neke 300 godine pa sve do 1450. Po tebi ispade da je ovo carstvo bilo na izdisaju 1150 godina?!

Ovo dole nije za tebe nego za znatiželjne (ti naravno o svemu ovome već znaš), a to su neki već vidjeli jer sam o tome ranije pisao, a i napisao knjgu Nevanđelje koja oko hrišćanstva sve kritički izjašnjava, uključujući mnoge detalje oko vladavine Konstantina i stvaranja nove religije. Link:

Edouard
Posts: 1771
Joined: 17/03/2014 14:31

#154 Re: Sarajevo-evropski Jerusalem?

Post by Edouard »

piupiu wrote: 08/03/2020 13:08 Sekularizam nije nikakva 'devijacija', nego racionalni sistem odvajanja duhovnog (vjerovanje u Boga, koje je individualno, nije, ne može i ne smije biti kolektivističko, jer onda prelazi u totalitarnost) od političkog (procesi koji se tiču organizacije kompletnog pluralističkog društva, a ne samo vjerskih zajednica).
Ne čini se uvjerljivo.
Totalitarni sistemi 20. stoljeća: fašizam, nacizam i komunizam, inspirirani su, i rezultat su isključivo sekularističkih ideologija.
Edouard
Posts: 1771
Joined: 17/03/2014 14:31

#155 Re: Sarajevo-evropski Jerusalem?

Post by Edouard »

belfy wrote: 10/03/2020 22:40 ja bih trebao shvatiti? jesi ti procitao uopste sta sam napisao, pa onda pokusao razumjeti isto, a onda vidjeti kome odgovaras? o toj vrsti sljepila ti pricam... pokusaj ova tri koraka odraditi barem, pa onda vidi ko je sta shvatio, jel moze?
@Belfy, zar opet neshvaćen?
User avatar
piupiu
Posts: 16347
Joined: 05/01/2008 05:08

#156 Re: Sarajevo-evropski Jerusalem?

Post by piupiu »

Edouard wrote: 13/03/2020 23:37
piupiu wrote: 08/03/2020 13:08 Sekularizam nije nikakva 'devijacija', nego racionalni sistem odvajanja duhovnog (vjerovanje u Boga, koje je individualno, nije, ne može i ne smije biti kolektivističko, jer onda prelazi u totalitarnost) od političkog (procesi koji se tiču organizacije kompletnog pluralističkog društva, a ne samo vjerskih zajednica).
Ne čini se uvjerljivo.
Totalitarni sistemi 20. stoljeća: fašizam, nacizam i komunizam, inspirirani su, i rezultat su isključivo sekularističkih ideologija.
Pa ti idi u Saudijsku Arabiju, Mauritaniju, Sudan, Iran, Jemen... ako ti se više svidaju teokratije. Ja sam sasvim zadovoljna sekularnom državom.
User avatar
aurora313
Posts: 2203
Joined: 10/10/2010 12:47

#157 Re: Sarajevo-evropski Jerusalem?

Post by aurora313 »

piupiu wrote: 13/03/2020 23:53 Pa ti idi u Saudijsku Arabiju, Mauritaniju, Sudan, Iran, Jemen... ako ti se više svidaju teokratije. Ja sam sasvim zadovoljna sekularnom državom.
Stoji.
Samo nigdje u Ustavu ne piše da smo sekularna država. Neko je tu vješto manevrisao kao i kod Hrvatske.
User avatar
piupiu
Posts: 16347
Joined: 05/01/2008 05:08

#158 Re: Sarajevo-evropski Jerusalem?

Post by piupiu »

aurora313 wrote: 14/03/2020 08:13
piupiu wrote: 13/03/2020 23:53 Pa ti idi u Saudijsku Arabiju, Mauritaniju, Sudan, Iran, Jemen... ako ti se više svidaju teokratije. Ja sam sasvim zadovoljna sekularnom državom.
Stoji.
Samo nigdje u Ustavu ne piše da smo sekularna država. Neko je tu vješto manevrisao kao i kod Hrvatske.
Ah, pa mi smo totalno nesekularno društvo. Ali nemamo zvaničnu religiju, svako može vjerovati šta hoće, ne sudi nam se po vjerskim zakonima... Bogu hvala! :D :lol:
Škobo Habu
Posts: 8940
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#159 Re: Sarajevo-evropski Jerusalem?

Post by Škobo Habu »

Edouard wrote: 13/03/2020 23:37 Ne čini se uvjerljivo.
Totalitarni sistemi 20. stoljeća: fašizam, nacizam i komunizam, inspirirani su, i rezultat su isključivo sekularističkih ideologija.
Ne zbog sekularističkih ideologija, već zbog činjenice da je radništvo bilo baza na kojem su temeljeni i fašizam, i nacizam, i komunizam.

Nisu fašisti i nacisti citirali Marxa i Engelsa, ali im jesu krali neke ideje koje su prodavali kao svoje. Nisu ni mrzili Jevreje i Rome zbog sekularističkih ideologija, već zbog raširenih religijskih i pučki mitova od kojih većina potiče iz Biblije.

Eugenika, kao ni rasizam, nema uporište kod Darwina, na koncu.
User avatar
Irsar
Posts: 1604
Joined: 10/03/2017 16:49

#160 Re: Sarajevo-evropski Jerusalem?

Post by Irsar »

aurora313 wrote: 11/03/2020 12:01
Irsar wrote: 11/03/2020 06:07 Nema ništa nužno loše u tome da podanici slijede svog vođu, postoji razlog zašto je neko vođa a neko podanik.
Tu se jedino slažem sa tobom. Podanici slijepo slijede svoje vođe: isil, Hitlera, al kaidu, Pot Pola, ustaše... ništa neobično.
Ali, da li je to loše ili ne, neka svako procijeni—sam za sebe.
Podanici postoje i uvijek će postojati. Ako ti misliš za sebe da kao nisi podanik, da si kao "slobodan" okova nametnutih od strane utjecajnijih ljudi... onda ću samo reći da živiš u nekoj iluziji, valjda da ti bude lakše se nositi sa činjenicom da nisi nikakav bitan faktor. Kao što sam i naveo primjer sa "demokratijom" i "izborom" lidera, podaništvo je samo promijenilo naziv i vrste ograničenja, ali podaništvo i dalje ostaje.
Edouard
Posts: 1771
Joined: 17/03/2014 14:31

#161 Re: Sarajevo-evropski Jerusalem?

Post by Edouard »

Škobo Habu wrote: 14/03/2020 13:18
Edouard wrote: 13/03/2020 23:37 Ne čini se uvjerljivo.
Totalitarni sistemi 20. stoljeća: fašizam, nacizam i komunizam, inspirirani su, i rezultat su isključivo sekularističkih ideologija.
Ne zbog sekularističkih ideologija, već zbog činjenice da je radništvo bilo baza na kojem su temeljeni i fašizam, i nacizam, i komunizam.

Nisu fašisti i nacisti citirali Marxa i Engelsa, ali im jesu krali neke ideje koje su prodavali kao svoje. Nisu ni mrzili Jevreje i Rome zbog sekularističkih ideologija, već zbog raširenih religijskih i pučki mitova od kojih većina potiče iz Biblije.

Eugenika, kao ni rasizam, nema uporište kod Darwina, na koncu.
Fašistički vođa Il Duce, Benito Mussollini, marksist od rane mladosti, u džepu je stalno nosio medaljon s likom Marxa.
Hitlerov antisemitizam nije religijski već rasistički. Židovi su bili meta ne zbog svoje vjere - doista, mnogi su njemački Židovi bili potpuno sekularni u načinu življenja – već zbog svog rasnog identiteta. Bila je to etnička, a ne religijska etiketa. Hitlerov antisemitizam bio je sekularan.
Nacizam je predstavljao kulminaciju ideologije socijalnog darvinizma, dakle jedne sekularne ideologije; Hitler i Himmler bili su ljubitelji Darwina i govorili o svojoj ulozi u ostvarivanju „zakona prirode“
Hitler je katoličku religiju smatrao religijom za robove i prezirao njezinu etiku.
belfy
Posts: 7562
Joined: 06/08/2007 09:00

#162 Re: Sarajevo-evropski Jerusalem?

Post by belfy »

Edouard wrote: 13/03/2020 23:50
belfy wrote: 10/03/2020 22:40 ja bih trebao shvatiti? jesi ti procitao uopste sta sam napisao, pa onda pokusao razumjeti isto, a onda vidjeti kome odgovaras? o toj vrsti sljepila ti pricam... pokusaj ova tri koraka odraditi barem, pa onda vidi ko je sta shvatio, jel moze?
@Belfy, zar opet neshvaćen?
ako nisi shvatio iz prepiske, sta da ti kazem... evo, pokusat cu: covjek me zbog upisa okarakterisao kao vjernika. ja mu pokusao na to ukazati, a on nastavio. ti bi to bar trebao shvatiti. on je samo tvoja druga strana medalje - ostrasceni, pa samim tim i djelomicno slijepi.
Edouard wrote: 15/03/2020 15:12
Škobo Habu wrote: 14/03/2020 13:18
Edouard wrote: 13/03/2020 23:37 Ne čini se uvjerljivo.
Totalitarni sistemi 20. stoljeća: fašizam, nacizam i komunizam, inspirirani su, i rezultat su isključivo sekularističkih ideologija.
Ne zbog sekularističkih ideologija, već zbog činjenice da je radništvo bilo baza na kojem su temeljeni i fašizam, i nacizam, i komunizam.

Nisu fašisti i nacisti citirali Marxa i Engelsa, ali im jesu krali neke ideje koje su prodavali kao svoje. Nisu ni mrzili Jevreje i Rome zbog sekularističkih ideologija, već zbog raširenih religijskih i pučki mitova od kojih većina potiče iz Biblije.

Eugenika, kao ni rasizam, nema uporište kod Darwina, na koncu.
Fašistički vođa Il Duce, Benito Mussollini, marksist od rane mladosti, u džepu je stalno nosio medaljon s likom Marxa.
Hitlerov antisemitizam nije religijski već rasistički. Židovi su bili meta ne zbog svoje vjere - doista, mnogi su njemački Židovi bili potpuno sekularni u načinu življenja – već zbog svog rasnog identiteta. Bila je to etnička, a ne religijska etiketa. Hitlerov antisemitizam bio je sekularan.
Nacizam je predstavljao kulminaciju ideologije socijalnog darvinizma, dakle jedne sekularne ideologije; Hitler i Himmler bili su ljubitelji Darwina i govorili o svojoj ulozi u ostvarivanju „zakona prirode“
Hitler je katoličku religiju smatrao religijom za robove i prezirao njezinu etiku.
medaljon sa likom Marksa velis... mora da su ih prodavali naveliko jer su dobro isli u doba borbe protiv istog... Hitler kao rasista jer su Jevreji druge rase? a onda nisu rasa, nego etnija (hebote, niko u ratovima u Slo, Hr i Bih nikoga nije nazvao rasistom, a ratovalo se zbog razlicitih etnija)? a onda i sekularni antisemitizam... mislim, mozes osmisliti i neki drugi, ali ovaj zvuci zanimljivo. kako bi ti definisao taj sekularni antisemitizam *mozes li?

i...odakle tolika fascinacija Hitlerom? ubij me ako znam ijednog ateistu da mu isti predstavlja pozitivnu licnost ili kakav ideal... i to ne zato sto je bio katolik, nego zato sto sto je bio poremeceni zlocinac. dok sa druge strane pogledaj one koji ga podrzavaju. nisu bas sekularisti... vele: Evropa nije Islamska, nego Krscanska... no, krhko je znanje, jel tako...?
User avatar
piupiu
Posts: 16347
Joined: 05/01/2008 05:08

#163 Re: Sarajevo-evropski Jerusalem?

Post by piupiu »

Edouard wrote: 13/03/2020 23:50 Fašistički vođa Il Duce, Benito Mussollini, marksist od rane mladosti, u džepu je stalno nosio medaljon s likom Marxa.
Hitlerov antisemitizam nije religijski već rasistički. Židovi su bili meta ne zbog svoje vjere - doista, mnogi su njemački Židovi bili potpuno sekularni u načinu življenja – već zbog svog rasnog identiteta. Bila je to etnička, a ne religijska etiketa. Hitlerov antisemitizam bio je sekularan.
Nacizam je predstavljao kulminaciju ideologije socijalnog darvinizma, dakle jedne sekularne ideologije; Hitler i Himmler bili su ljubitelji Darwina i govorili o svojoj ulozi u ostvarivanju „zakona prirode“
Hitler je katoličku religiju smatrao religijom za robove i prezirao njezinu etiku.
Ovo me podsjeća na jednu odličnu opservaciju Vesne Goldsworthy o tome kako su neki austrijski intelektualci prali ruke od Hitlera tako što su pisali traktate o tome kako je on mladost proveo u zadimljenim austrijskim kafanama punim južnoslovenskih divljaka. Implikacija je bila da je Hitler svoje barbarstvo naučio od Južnih Slovena, a ne od naših civlizovanih kolonizatora. Da su mogli, haman bi mu i južnoslovensko porijeklo iskopali.

Ne može se, dragi Edo, nikakvom mentalnom akrobacijom anti-Semitizam odvojiti od svog izvora - kršćanske dogme, niti se može odvojiti od činjenice da su društvene predrasude prema Jevrejima u Evropi formirane prvenstveno pod višestoljetnim uticajem kršćanstva. Da pojednostavim, kršćanstvo je napravilo infrastrukturu za Holokaust, a Holokaust se odigrao u srcu i širom kršćanske Evrope.
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#164 Re: Sarajevo-evropski Jerusalem?

Post by Challenger_ »

Markuze je pisao o jednodimenzionalnim ljudima. Treba početi pisati o jednodimenzionalnim gradovima, jer, kada gradovi izgube čitave etničke grupe, prestaju biti Jerusalimi a postaju jednodimenzionalne palanke, kasabe.

Sa jednodimenzionalnim ljudima i jednodimenzionalnim palankama se lako manipuliše.


Neka ne bude tako, amin!
Edouard
Posts: 1771
Joined: 17/03/2014 14:31

#165 Re: Sarajevo-evropski Jerusalem?

Post by Edouard »

piupiu wrote: 15/03/2020 21:07
Edouard wrote: 13/03/2020 23:50 Fašistički vođa Il Duce, Benito Mussollini, marksist od rane mladosti, u džepu je stalno nosio medaljon s likom Marxa.
Hitlerov antisemitizam nije religijski već rasistički. Židovi su bili meta ne zbog svoje vjere - doista, mnogi su njemački Židovi bili potpuno sekularni u načinu življenja – već zbog svog rasnog identiteta. Bila je to etnička, a ne religijska etiketa. Hitlerov antisemitizam bio je sekularan.
Nacizam je predstavljao kulminaciju ideologije socijalnog darvinizma, dakle jedne sekularne ideologije; Hitler i Himmler bili su ljubitelji Darwina i govorili o svojoj ulozi u ostvarivanju „zakona prirode“
Hitler je katoličku religiju smatrao religijom za robove i prezirao njezinu etiku.
Ovo me podsjeća na jednu odličnu opservaciju Vesne Goldsworthy o tome kako su neki austrijski intelektualci prali ruke od Hitlera tako što su pisali traktate o tome kako je on mladost proveo u zadimljenim austrijskim kafanama punim južnoslovenskih divljaka. Implikacija je bila da je Hitler svoje barbarstvo naučio od Južnih Slovena, a ne od naših civlizovanih kolonizatora. Da su mogli, haman bi mu i južnoslovensko porijeklo iskopali.

Ne može se, dragi Edo, nikakvom mentalnom akrobacijom anti-Semitizam odvojiti od svog izvora - kršćanske dogme, niti se može odvojiti od činjenice da su društvene predrasude prema Jevrejima u Evropi formirane prvenstveno pod višestoljetnim uticajem kršćanstva. Da pojednostavim, kršćanstvo je napravilo infrastrukturu za Holokaust, a Holokaust se odigrao u srcu i širom kršćanske Evrope.
Ne bih reko draga, s tvojim mišljenjem ili željama mnogi se ne bi složili.
“Mračni srednji vijek” kada je Crkva “palila i žarila” odavno je već bio prošao.
Ako se sjećaš, nakon renesanse, u 17. stoljeću dolazi prosvjetiteljstvo kao »zlatno doba humanizacije« u središtu kojega je čovjek (antropocentrizam) sa svojim duhovnim i tjelesnim moćima; svi dotadašnji metafizički sistemi i na njima počivajuće dogme i autoriteti, podvrgavaju se sudu uma. Naglašena je usmjerenost protiv institucije Crkve, pogotovo nakon Francuske revolucije 1789. i radikalnoga kretanja prema sekularizmu.
Kakve mentalne akrobacije, kakav presudan utjecaj kršćanstva, to su smiješni i paušalni ateistički mitovi.
Ne mali broj intelektualaca misaone korijene totalitarizama XX. stoljeća traži u jakobinskom duhu Francuske revolucije, te da su komunizam i nacizam izišli iz radikalne modernosti koja je svojim historijskim i antropološkim pretpostavkama mogla završiti samo u užasu.

A na istom tragu je i jedna profesorica, ne kršćanski apologet/teolog, već profesorica ljubljanskog univerziteta, Cirila Toplak, koja je svoju doktorsku dizertaciju obranila na Sorbonnei, inače bivša savjetnica za evropska pitanja u Uredu predsjednika Republike Slovenije:

'Važno je razumjeti da je ova najgora noćna mora čovječanstva, jedan od rezultata europske kulture s kojom se identificiramo te, kao potpuno dehumanizirana instrumentalizacija razuma, holokaust predstavlja krajnju aberaciju europske prosvjetiteljske misli'.
User avatar
piupiu
Posts: 16347
Joined: 05/01/2008 05:08

#166 Re: Sarajevo-evropski Jerusalem?

Post by piupiu »

Nije gospodja sa Sorbonne prva koja je iznijela dotičnu tezu, to je poprilično uvriježena mainstream teorija. Modernost je, inače, puna genocida i nasilja (preporučujem Pankaja Mishru na istu temu), i zapadnih civilizacijskih samoobmana.

Možda bi se anti-Semitizam mogao razdvojiti od svoje kulturološke 'infrastrukture' da Jevreji nisu zadnja dva milenija progonjeni gdje god da su se skrasili. Ili da obrnem tvrdnju... zašto baš Jevreji, zašto ne neko drugi? Neke studije, recimo, tvrde da su neki od glavnih razloga za porast anti-Semitizma pred Holkaust bila identificiranje Jevreja sa ljevičarstvom i povećan priliv jevrejskih migranta.

Za mene, kulturološka infrastruktura u Holokaustu igra istu ulogu kao i Kosovski boj i turska okupacija u genocidu u Srebrenici. Na primjer, danas otići u Poljsku i razgovarati s ljudima u Holokaustu je isto vrlo interesantno iskustvo. Pitaj ih zašto nisu branili svoje komšije. Zašto su ih spaljivali (Jedvabne). Zašto su nad njima vršili pogrome. Zašto imaju tako loše mišljenje o Jevrejima... Sigurno su uzroci slojeviti, ali se ne mogu tako propagandistički (da se ne izrazim bezobraznije) pripisati 'sekularizmu' kako bi ti želio.
Škobo Habu
Posts: 8940
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#167 Re: Sarajevo-evropski Jerusalem?

Post by Škobo Habu »

Edouard wrote: 15/03/2020 15:12

Fašistički vođa Il Duce, Benito Mussollini, marksist od rane mladosti, u džepu je stalno nosio medaljon s likom Marxa.
Što se tiče njegove biografije - taj detalj nije uopšte sporan. Sporno je sve ono što postaje tokom WW I, kada se odriče tih ideja.

Much later Mussolini said he felt by 1919 "Socialism as a doctrine was already dead; it continued to exist only as a grudge".[67] On 23 March 1919 Mussolini re-formed the Milan fascio as the Fasci Italiani di Combattimento (Italian Combat Squad), consisting of 200 members.[68]

https://en.wikipedia.org/wiki/Benito_Mussolini
Hitlerov antisemitizam nije religijski već rasistički. Židovi su bili meta ne zbog svoje vjere - doista, mnogi su njemački Židovi bili potpuno sekularni u načinu življenja – već zbog svog rasnog identiteta. Bila je to etnička, a ne religijska etiketa. Hitlerov antisemitizam bio je sekularan.
Nacizam je predstavljao kulminaciju ideologije socijalnog darvinizma, dakle jedne sekularne ideologije; Hitler i Himmler bili su ljubitelji Darwina i govorili o svojoj ulozi u ostvarivanju „zakona prirode“
Hitler je katoličku religiju smatrao religijom za robove i prezirao njezinu etik
Koja gomila gluposti? :-)

Židovi nisu bili meta zbog vjere, a kompletno židovska materijalno-religijska ostavština je sravnjena sa zemljom?

Da bi razumio nacizam, kao i njegovu samu ideju, moraš se vratiti u 19. stoljeće, kada započinje nacionalni preporod Njemaca, u doba kada anti-semitizam počinje da bude jedna od karakteristika nacionalnog preporoda.
Nacisti su najmanje bili ljubitelji Darwina, jer da je tako kako ti tvrdiš onda ne bi u svojim propagandnim filmovima, zarobljene Afrikance iz francuskih kolonijalni korpusa predstavljali kao majmune.

Po pitanju rasnih teorija - ovaj čovjek je odmah do Hitlera kada je u pitanju ideologija nacizma:
As the Nazi Party's chief racial theorist, Rosenberg oversaw the construction of a human racial "ladder" that justified Hitler's racial and ethnic policies. Rosenberg built on the works of Arthur de Gobineau, Houston Stewart Chamberlain, Madison Grant, the Klansman Lothrop Stoddard as well as on the beliefs of Hitler. Rosenberg placed Blacks and Jews at the very bottom of the ladder, while at the very top stood the white "Aryan" race. Rosenberg promoted the Nordic theory which regarded Nordics as the "master race",[notes 1][26] superior to all others, including to other Aryans (Indo-Europeans). He was also influenced by the Judeo-Masonic conspiracy theory promoted by the Catholic counter-revolutionary tradition, such as the book Le Juif, le judaïsme et la judaïsation des peuples chrétiens (1869) by Roger Gougenot des Mousseaux, which he translated into German under the title The Eternal Jew.[27]

Rosenberg got the racial term Untermensch from the title of Stoddard's 1922 book The Revolt Against Civilization: The Menace of the Under-man, which had been adopted by the Nazis from that book's German version Der Kulturumsturz: Die Drohung des Untermenschen (1925).[28]
https://en.wikipedia.org/wiki/Alfred_Rosenberg
Škobo Habu
Posts: 8940
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#168 Re: Sarajevo-evropski Jerusalem?

Post by Škobo Habu »

piupiu wrote: 16/03/2020 02:54
Za mene, kulturološka infrastruktura u Holokaustu igra istu ulogu kao i Kosovski boj i turska okupacija u genocidu u Srebrenici. Na primjer, danas otići u Poljsku i razgovarati s ljudima u Holokaustu je isto vrlo interesantno iskustvo. Pitaj ih zašto nisu branili svoje komšije. Zašto su ih spaljivali (Jedvabne). Zašto su nad njima vršili pogrome. Zašto imaju tako loše mišljenje o Jevrejima... Sigurno su uzroci slojeviti, ali se ne mogu tako propagandistički (da se ne izrazim bezobraznije) pripisati 'sekularizmu' kako bi ti želio.
Holokaust u Istočnoj Evropi je imao, u potpunosti, odlike vjerske mržnje.

Poljska, Ukrajina, baltičke zemlje, sve one su od strane nacista promatrane kao prostor Lebensrauma, odnosno prostor nižih vrsta nacističkog poretka.
Nacisti su smatrali da Poljake kao narod treba obezglaviti u svakom smislu, prevashodno intelektulanom, a nacionalni identitet uništiti.

No, većina Poljaka je njemo posmatrala Holokaust, dok je druga polovica aktivno učestovala u njemu. Zapravo i sami Njemci su bili "zadivljeni" efikasnošću sistemskog uništenja Jevreja na terenu.

Poslije WW 2 u Poljskoj su jevrejske izbjeglice, koje su se pokušavale vratiti kućama, otvoreno napadane i ubijane od strane domicilnih Poljaka.
The Kielce Pogrom was an outbreak of violence toward the Jewish community centre's gathering of refugees in the city of Kielce, Poland on 4 July 1946 by Polish soldiers, police officers, and civilians[1] during which 42 Jews were killed and more than 40 were wounded.[1][2] Polish courts later sentenced nine of the attackers to death in connection with the crimes.[1]
https://en.wikipedia.org/wiki/Kielce_pogrom
User avatar
aurora313
Posts: 2203
Joined: 10/10/2010 12:47

#169 Re: Sarajevo-evropski Jerusalem?

Post by aurora313 »

piupiu wrote: 16/03/2020 02:54 Za mene, kulturološka infrastruktura u Holokaustu igra istu ulogu kao i Kosovski boj i turska okupacija u genocidu u Srebrenici. Na primjer, danas otići u Poljsku i razgovarati s ljudima u Holokaustu je isto vrlo interesantno iskustvo. Pitaj ih zašto nisu branili svoje komšije. Zašto su ih spaljivali (Jedvabne). Zašto su nad njima vršili pogrome. Zašto imaju tako loše mišljenje o Jevrejima... Sigurno su uzroci slojeviti, ali se ne mogu tako propagandistički (da se ne izrazim bezobraznije) pripisati 'sekularizmu' kako bi ti želio.
Zašto su Poljaci...

Kriveći Jevreje koji su po hrišćanstvu odgovorni za smrt Isusa, Novi zavjet daje Isusu indirektno titulu boga. Naime, i dalje se za starozavjetskog Stvaraoca koristi izraz Gospod/Gospodin, ali se uvodi naziv naš Gospod za božjeg sina. Neka se Jevreji i dalje mole svom Jahvi, ali za hrišćane bog je ustvari Isus koji je sin Boga?! Time Bog u hrišćanstvu postaje sekundaran.

Nakon Nikejskog koncila 325. godine, car Konstantin šalje poslanicu crkvama kao i proglas narodu uz ovaj detalj:

”Bolji i obavezniji način ponašanja se uspostavlja u ovoj našoj svetoj vjeri. …Dozvolite da idemo zajedno moja veoma cijenjena braćo, svjesno izbjegavajući đavolji (Jevrejski) način.”

Meni se posebno sviđa ovo kako stvari vidi Esad Bajtal:

...“Prevedeno na jezik nesvjesnog tj., na jezik frojdovski interpretirane racionalizacije, to znači slijedeće: Mi smo uzor vjere. Mi smo istina. Oni su razlika. Stoga, svako razlikovanje od nas jeste udaljavanje od istine. A udaljavanje od istine jeste izdaja. U religijskom smislu, izdaja Boga. Stoga se mi protiv izdaje i izdajnika moramo boriti.”

A znamo da se za Poljake kaže da su veći katolici od samog pape.
Edouard
Posts: 1771
Joined: 17/03/2014 14:31

#170 Re: Sarajevo-evropski Jerusalem?

Post by Edouard »

piupiu wrote: 13/03/2020 23:53
Edouard wrote: 13/03/2020 23:37
piupiu wrote: 08/03/2020 13:08 Sekularizam nije nikakva 'devijacija', nego racionalni sistem odvajanja duhovnog (vjerovanje u Boga, koje je individualno, nije, ne može i ne smije biti kolektivističko, jer onda prelazi u totalitarnost) od političkog (procesi koji se tiču organizacije kompletnog pluralističkog društva, a ne samo vjerskih zajednica).
Ne čini se uvjerljivo.
Totalitarni sistemi 20. stoljeća: fašizam, nacizam i komunizam, inspirirani su, i rezultat su isključivo sekularističkih ideologija.
Pa ti idi u Saudijsku Arabiju, Mauritaniju, Sudan, Iran, Jemen... ako ti se više svidaju teokratije. Ja sam sasvim zadovoljna sekularnom državom.
Smatraš da ne postoji opcija između radikalnog sekularizma i teokracije?
Edouard
Posts: 1771
Joined: 17/03/2014 14:31

#171 Re: Sarajevo-evropski Jerusalem?

Post by Edouard »

piupiu wrote: 16/03/2020 02:54 Nije gospodja sa Sorbonne prva koja je iznijela dotičnu tezu, to je poprilično uvriježena mainstream teorija. Modernost je, inače, puna genocida i nasilja (preporučujem Pankaja Mishru na istu temu), i zapadnih civilizacijskih samoobmana.

Možda bi se anti-Semitizam mogao razdvojiti od svoje kulturološke 'infrastrukture' da Jevreji nisu zadnja dva milenija progonjeni gdje god da su se skrasili. Ili da obrnem tvrdnju... zašto baš Jevreji, zašto ne neko drugi? Neke studije, recimo, tvrde da su neki od glavnih razloga za porast anti-Semitizma pred Holkaust bila identificiranje Jevreja sa ljevičarstvom i povećan priliv jevrejskih migranta.

Za mene, kulturološka infrastruktura u Holokaustu igra istu ulogu kao i Kosovski boj i turska okupacija u genocidu u Srebrenici. Na primjer, danas otići u Poljsku i razgovarati s ljudima u Holokaustu je isto vrlo interesantno iskustvo. Pitaj ih zašto nisu branili svoje komšije. Zašto su ih spaljivali (Jedvabne). Zašto su nad njima vršili pogrome. Zašto imaju tako loše mišljenje o Jevrejima... Sigurno su uzroci slojeviti, ali se ne mogu tako propagandistički (da se ne izrazim bezobraznije) pripisati 'sekularizmu' kako bi ti želio.
Da li je gospođa prva ili zadnja iznijela dotičnu tezu, nebitno. Gospođa je u području etničkih odnosa vrlo kompetentna, i bitno je da je li njezina tvrdnja ispravna/uvjerljiva.
A to s mainstream "teorijama" potpuno je nelogično. Danas u Evropi mainstream ideje skoro pa isključivo izlaze iz sekularističkog miljea. A da bi sekularisti od bilo čega amnestirali kršćanstvo, a holokaust pripisali krajnjoj aberaciji prosvjetiteljske ideje, to mislim ne bi ni u ludilu.
Priča je započela sa sekularizmom i tvojom tvrdnjom da on nije nikakva devijacija.
Onako kako si ga ti opisla,”…odvajanje vjere od procesa koji se tiču organizacije kompletnog društva”, to je zaista prava devijacija. To se naziva radikalni sekularizam. To su radili komunisti u Jugoslaviji, vjeru su svodili na privatnu stvar, isključivo u crkvene prostore, izbacili vjeronauk iz škola, uklonili svaki vjerski utjecaj u javnosti, u odgoju i obrazovanju, kulturi, zdravstvu, socijalnom djelovanju, ujedno oduzimali imovinu… Samo što nisu određivali i vjerske poglavare, a što još i danas rade u Kini.
Pa u Povelji UN-a o pravima čovjeka iz 1948. stoji parvo vjere na javnost. Naravno, tu Povelju Jugoslavija nikada nije htjela potpisati.
Uglavnom, ničime nisi demantirala moju tvrdnju da su totalitarističke ideologije 20. stoljeća produkt radikalnog sekularizma.
belfy
Posts: 7562
Joined: 06/08/2007 09:00

#172 Re: Sarajevo-evropski Jerusalem?

Post by belfy »

Edo, sada samo pricas gluposti. ostaje samo dojam da si zeljan bespotrebne rasprave... a cak ni takvoj nisi dorastao, jer niti na jedan od prethodnih postova se nisi udostojio, ili nisi znao dati odgovor.
Edouard
Posts: 1771
Joined: 17/03/2014 14:31

#173 Re: Sarajevo-evropski Jerusalem?

Post by Edouard »

aurora313 wrote: 16/03/2020 19:36
piupiu wrote: 16/03/2020 02:54 Za mene, kulturološka infrastruktura u Holokaustu igra istu ulogu kao i Kosovski boj i turska okupacija u genocidu u Srebrenici. Na primjer, danas otići u Poljsku i razgovarati s ljudima u Holokaustu je isto vrlo interesantno iskustvo. Pitaj ih zašto nisu branili svoje komšije. Zašto su ih spaljivali (Jedvabne). Zašto su nad njima vršili pogrome. Zašto imaju tako loše mišljenje o Jevrejima... Sigurno su uzroci slojeviti, ali se ne mogu tako propagandistički (da se ne izrazim bezobraznije) pripisati 'sekularizmu' kako bi ti želio.
Zašto su Poljaci...

Kriveći Jevreje koji su po hrišćanstvu odgovorni za smrt Isusa, Novi zavjet daje Isusu indirektno titulu boga. Naime, i dalje se za starozavjetskog Stvaraoca koristi izraz Gospod/Gospodin, ali se uvodi naziv naš Gospod za božjeg sina. Neka se Jevreji i dalje mole svom Jahvi, ali za hrišćane bog je ustvari Isus koji je sin Boga?! Time Bog u hrišćanstvu postaje sekundaran.

Nakon Nikejskog koncila 325. godine, car Konstantin šalje poslanicu crkvama kao i proglas narodu uz ovaj detalj:

”Bolji i obavezniji način ponašanja se uspostavlja u ovoj našoj svetoj vjeri. …Dozvolite da idemo zajedno moja veoma cijenjena braćo, svjesno izbjegavajući đavolji (Jevrejski) način.”

Meni se posebno sviđa ovo kako stvari vidi Esad Bajtal:

...“Prevedeno na jezik nesvjesnog tj., na jezik frojdovski interpretirane racionalizacije, to znači slijedeće: Mi smo uzor vjere. Mi smo istina. Oni su razlika. Stoga, svako razlikovanje od nas jeste udaljavanje od istine. A udaljavanje od istine jeste izdaja. U religijskom smislu, izdaja Boga. Stoga se mi protiv izdaje i izdajnika moramo boriti.”

A znamo da se za Poljake kaže da su veći katolici od samog pape.
Zoro, gdje si se baš ti našao tumačiti Novi zavjet, pusti to, a i Frojda, bolje, čuvaj se korone, kažu da je za stariju populaciju nije baš bezazlena.
allem_77
Posts: 3422
Joined: 17/09/2015 15:46

#174 Re: Sarajevo-evropski Jerusalem?

Post by allem_77 »

allem_77 wrote: 03/03/2020 10:08
Bloo wrote: 29/02/2020 13:12
allem_77 wrote: 29/02/2020 13:10 Preko sekularizma je najlakše doći do državnog ateizma. Dovoljno je da se namnoži broj ateista u parlamentu i tada je zlo pušteno sa lanca. Mislim da bi i ono malo vjerskog ( ne ubij, ne kradi...) što su ovi zagovornici sekularizma kopirali od vjernika bilo izbačeno iz zakona.
Ovdje ne mislim na umjerene i sadašnje ateiste, nego na neke generacije koje će možda u budućnosti vladati? :D
A sad se osvrni oko sebe i pogledaj dom i zemlju svoju vjernice...ocima glasaca.
:D

Pogledaj dom svoj, anđele
i skini paučinu s' očiju
videćeš prizore potresne
videćeš nesrećne i bolesne
videćeš čemer, smrt i jad

Pogledaj stado, anđele
sve samo bogalji i prosjaci
slepi tumaraju u gomili
svima su kičmu polomili

Pogledaj bagru, anđele
njihova duša je prokleta
svima su stavili hamove
sebi sagradili hramove
ruke im ogrezle u krv

Vojska na ulicama, kršćani opet u katakombama

Pored ove specifičnosti pandemije COVID-19 (službeno ime) još ih je na desetke opakih i svaka izaziva mnoštvo novih pitanja. Evo ih još tek nekoliko.
1. Od kud je u Europu došao i tako žestoku udario baš u Italiji i to u njenom najrazvijenijem dijelu? Putovao je starim Putom svile kojega Kina već godinama aktualizira prometno, gospodarski, politički. Uostalom, u Italiji je i najstarija i najbrojnija kineska dijaspora čiji su ga pripadnici najvjerojatnije donijeli po povratku s proslave kineske Nove godine. Zašto neprimjetno, tko će ga znati, zbog talijanske komocije, nepažnje… Zašto baš u najrazvijeniji dio, možda zbog napučenosti. Istina, zadnjih dana Talijani optužuju Nijemce kako je „nulti pacijent“ stigao u Milano iz Münchena, gdje je stigao iz Kine preko radnika tvrtke Webasto koja tamo posluje. Takva pitanja će najvjerojatnije ostati bez odgovora, a ona više ni nisu važna. Spomenut ćemo još dvije činjenice iz talijanskog iskustva: a) izvanredno stanje, vojska na ulicama, b) Vatikan i cijela Italija je bez službe Božje. Izvanredno stanje u različitim inačicama u skoro cijeloj je Europi, izuzimajući „pametni“ trio. Velika Britanija, Švedska, Nizozemska (maltuzijanci?), oni će pustiti zarazu u „mlado krdo“ kako bi steklo imunitet, ali Vatikan i cijela katolička Italija (cijela kršćanska Europa, osim Poljske) bez misa - to je fantastičan događaj. Zar je kršćanstvo nakon uzmicanja malo po malo konačno završilo tamo gdje je i počelo - u katakombama. Trenutačno kao da jest, nu možda je to samo generalna proba, što je preopsežno za člančić.

2. Rat protiv nevidljivog neprijatelja, vojskom, a realno protiv vlastitog stanovništva. Recimo u Srbiji za starije od 65 godina vrijedi policijski sat i danju i noću, za ostale samo noću. Inovacija „policijskog dana“? Otvorena Europa je zatvorila granice, a možda je najbizarnije kako je granicu prema Grčkoj i Bugarskoj zatvorila - Turska.

3. Stanovništvo je na različite načine kontrolira, policijom, vojskom, izolacijom, zatvaranjem trgovina…, a kretanje i (zlo)porabom telekomunikacijskih operatera, a ima toga još i oho ho. Kakvog li uvoda za novi totalitarizam, koji se, zasad, i samo formalno, provodi nacionalno. Nije li možda borba, njene metode, protiv virusa Corone opasnija od virusa.

Mato Dretvić Filakov
Šta ti misliš da li je ovo generalna proba? :D
selma 83
Posts: 621
Joined: 10/12/2010 18:45

#175 Re: Sarajevo-evropski Jerusalem?

Post by selma 83 »

[

To što bi ti kao neku "demokratiju" u društvima kojima demokratija nije trebala, niti treba, je samo još jedan vid pristranosti i kraktovidosti. Pa čak i u "modernim demokratskim društvima" ti zapravo nemaš apsolutno nikakav pravi izbor i uticaj; biraš po pravilima napravljenim od strane "elite", biraš predstavnike koji su zapravo unaprijed odabrani od strane stranke, imaš manji uticaj na rad tih predstavnika nego što ima njihova stranka i td. Tvoja "demokratija" je jedna loša šala i glupost sama po sebi, a tvoje kunjene u nju kao neki "ideal" je odveć žalosno u godini 2020. :D
[/quote] pozdrav svima...ovo je potpuno tačno, Nijemci već odavno se žale onako između sebe,da imaju ogromne poreze, ne mogu uticati ni na šta što se na nivou savezne vlade donese. Recimo zabranjene su im sijalice obične . pa su imali tadašnje štedne sijalice sa živom, pa kad su vidjeli da moraju taj otpad reciklirati odnosno posebno zbrinuti u olovnu burad bilo je šok, pa sad uglavnom već 2 -3 godine ide isključivo LED.teh...ovo sa praktične strane primjer. šta je kod nas, isto..mi se kao narod, suprotno od Švicarske,koja ima referendum, ništa ne pitamo. Sekularista ima trenutno u Sarajevu i Tuzli, što znači da su uglavnom manjina, ima ih na nekim značajnim mjestima,sve manje...tako da ovdje je više zemlja vjernika iako je ustav sekularan...vjerske zajednice se dobro pitaju. insar ne mora ništa ni tražiti, vjera je tu i u politici je...nećemo dalje kad 90 % izabranih političara (od Bak.Iz. pa dalje) koristi uzrećicu akobogda, pa je nedavno neki gost iz inostranstva (slovenija politički komentator) na tv-u pitao kako to da se kaže (govori) akobogda ,na Bakirovu neku izjavu,. valjda se zna ili ne zna.znači ,demokratije nema ni u Njemačkoj u potpunoj mjeri a kamoli na Balkanu. Njemačka ,Švedska ima ono što Slovenije do Irana nema...imaju prava,socijalna, pravna, pravo na odštetu,pravo na žalbu iz medicinskih razloga, ali opet ako država hoće da širi cestu ,tvoja kuća će se srušiti. pitanje plata i pažnja prema radniku to je posebna prića, milion migranata iz tih svih silnih arapskih kraljevina,republika svi hoće na taj prljavi zapad. a onda ne daju da se dijete uči plivanju u školi :skoljka: ta neka renesansa društva od Titovog režima, od domova kulture u svakom selu, do slanja ljudi u pozorište ili na more sve se više sklanja u stranu...i biće stvarno na kraju begovi i"raja"
Post Reply