Sarajevo-evropski Jerusalem?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
takojegovorio
Posts: 289
Joined: 07/05/2019 23:17

#1 Sarajevo-evropski Jerusalem?

Post by takojegovorio »

Da li je baš tako?
Pošto sam često boravio i dolazio u Sarajevo,nisam stekao taj utisak.Mož nešto na ovu temu?
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18165
Joined: 11/02/2013 11:32

#2 Re: Sarajevo-evropski Jerusalem?

Post by Ramzess Veliki »

Prije ce biti Pariz u zadnje vrijeme.
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#3 Re: Sarajevo-evropski Jerusalem?

Post by sadie_forever »

Danas je Sarajevo vecinski islamski grad,isto kao sto je Jeruzalem vecinski zidovski..
takojegovorio
Posts: 289
Joined: 07/05/2019 23:17

#4 Re: Sarajevo-evropski Jerusalem?

Post by takojegovorio »

često sam dolazio,a i volio da prošetam od večne vatre pa gore prema baš-čaršiji,s lijeve strane uzdizala se katedrala a sa desne begova džamija.Jednom sam i klanjao u begovoj džamiji,podne namaz.Vidio sam i pravoslavnu srkvu ,ali začudo nisam vidio sinagogu.Ulica se zvala Vase Miskina, a sad mislim da se zove Ferhadija.Imala je i dobra poslasičara,Egipat,čini mi se da se tako zvala.Volio sam i da pojedem,svinjetinu ne jedem,pa su buregdžinice i ćevapi bili pravi mali raj za mene..
_Scarlett_
Posts: 804
Joined: 26/05/2018 15:51

#5 Re: Sarajevo-evropski Jerusalem?

Post by _Scarlett_ »

takojegovorio wrote: 20/11/2019 12:05 često sam dolazio,a i volio da prošetam od večne vatre pa gore prema baš-čaršiji,s lijeve strane uzdizala se katedrala a sa desne begova džamija.Jednom sam i klanjao u begovoj džamiji,podne namaz.Vidio sam i pravoslavnu srkvu ,ali začudo nisam vidio sinagogu.Ulica se zvala Vase Miskina, a sad mislim da se zove Ferhadija.Imala je i dobra poslasičara,Egipat,čini mi se da se tako zvala.Volio sam i da pojedem,svinjetinu ne jedem,pa su buregdžinice i ćevapi bili pravi mali raj za mene..
Ahhhh, kako obozavam ove komunjare za koje je sarajevska historija pocela '45 :D :D :D :D

Ulica se zvala Ferhadija sve do kraja drugog svjetskog rata i hvala Bogu pa je vracen stari naziv :thumbup: :thumbup: :thumbup: :bih: :bih: :bih:
_Scarlett_
Posts: 804
Joined: 26/05/2018 15:51

#6 Re: Sarajevo-evropski Jerusalem?

Post by _Scarlett_ »

Inace, respect za mijesavinu ijekavice i ekavice u postovima :D

Elem, nikad mi nije bilo jasno sta je toliko dobro u usporedbama sa Jerusalemom. Pa ljudi tamo se losije podnose nego mi.
takojegovorio
Posts: 289
Joined: 07/05/2019 23:17

#7 Re: Sarajevo-evropski Jerusalem?

Post by takojegovorio »

_Scarlett_ wrote: 20/11/2019 12:07
takojegovorio wrote: 20/11/2019 12:05 često sam dolazio,a i volio da prošetam od večne vatre pa gore prema baš-čaršiji,s lijeve strane uzdizala se katedrala a sa desne begova džamija.Jednom sam i klanjao u begovoj džamiji,podne namaz.Vidio sam i pravoslavnu srkvu ,ali začudo nisam vidio sinagogu.Ulica se zvala Vase Miskina, a sad mislim da se zove Ferhadija.Imala je i dobra poslasičara,Egipat,čini mi se da se tako zvala.Volio sam i da pojedem,svinjetinu ne jedem,pa su buregdžinice i ćevapi bili pravi mali raj za mene..
Ahhhh, kako obozavam ove komunjare za koje je sarajevska historija pocela '45 :D :D :D :D

Ulica se zvala Ferhadija sve do kraja drugog svjetskog rata i hvala Bogu pa je vracen stari naziv :thumbup: :thumbup: :thumbup: :bih: :bih: :bih:
Nisam znao to za ulicu.No svejedno.ovde neko napisa da je većinom muslimanski grad ,tako da od evropskog Jerusalema nema ništa!
_Scarlett_
Posts: 804
Joined: 26/05/2018 15:51

#8 Re: Sarajevo-evropski Jerusalem?

Post by _Scarlett_ »

takojegovorio wrote: 20/11/2019 12:10
Nisam znao to za ulicu.No svejedno.ovde neko napisa da je većinom muslimanski grad ,tako da od evropskog Jerusalema nema ništa!
Evo ne znam kako cu sada u noc
takojegovorio
Posts: 289
Joined: 07/05/2019 23:17

#9 Re: Sarajevo-evropski Jerusalem?

Post by takojegovorio »

_Scarlett_ wrote: 20/11/2019 12:12
takojegovorio wrote: 20/11/2019 12:10
Nisam znao to za ulicu.No svejedno.ovde neko napisa da je većinom muslimanski grad ,tako da od evropskog Jerusalema nema ništa!
Evo ne znam kako cu sada u noc
Pa napiši nešto! O Sarajevu.Mlađe generacije se ne sećaju,a ipak je komunizam ostavio trag,i to pozitivni!
Škobo Habu
Posts: 8940
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#10 Re: Sarajevo-evropski Jerusalem?

Post by Škobo Habu »

takojegovorio wrote: 20/11/2019 12:10 Nisam znao to za ulicu.No svejedno.ovde neko napisa da je većinom muslimanski grad ,tako da od evropskog Jerusalema nema ništa!
Jeruzalem je većinski židovski grad. Prema zadnjim podacima preko 65% stanovnika su Jevreji. :-)

Ostalo muslimani i 2% arapskih kršćana.
_Scarlett_
Posts: 804
Joined: 26/05/2018 15:51

#11 Re: Sarajevo-evropski Jerusalem?

Post by _Scarlett_ »

takojegovorio wrote: 20/11/2019 12:19 Pa napiši nešto! O Sarajevu.Mlađe generacije se ne sećaju,a ipak je komunizam ostavio trag,i to pozitivni!
Pa napisala sam. Meni nije uopste kompliment biti uporeden sa Jerusalemom, niti bih zeljela u Jerusalemu zivjeti.

Vi ne razumijete da mlade ljude briga za te floskule.
User avatar
Henry Chinaski
Posts: 2589
Joined: 03/08/2005 08:12

#12 Re: Sarajevo-evropski Jerusalem?

Post by Henry Chinaski »

Pripadnici različitih religija se definitivno ne vole kao nekad i treba proći vremena da se sve vrati na staro.
S druge strane, poštovanje prema vjerskim objektima svih konfesija je evidentno i po tome što su sve čuvane cijeli rat od strane vlasti.

Ovdje je jedini u evropi dašak istoka koji živi zajedno sa zapadom. Francuska, Belgija, Njemačka i sl, ima svakakvih stanovnika ali oni se još uvijek smatraju strancima i slabo su asimilirani. Po tome mislim da smo ipak jedan od vodećih međureligijskih gradova gdje se različite konfesije osjećaju kao kod kuće.

U najgorim vrremenima nismo pokušali sistematski zatrti drugačije od sebe kao što su to pokušavali Mostar ili Bajaluka (neću spominjati kasabe poput Trebinja ili Bijeljine). Zato mislim da smo na dobrom putu da vratimo stari sklad samo će potrajati.
takojegovorio
Posts: 289
Joined: 07/05/2019 23:17

#13 Re: Sarajevo-evropski Jerusalem?

Post by takojegovorio »

Ne moraš da se ljutiš!
Često se pominje Sarajevo kao primer skladnog života sve četiri religije,i to baš na klix u! A ako je baš Jeruzalem Jevrejski,onda nemam primedbe,ako moja i nešto znači,za Sarajevo.
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#14 Re: Sarajevo-evropski Jerusalem?

Post by sadie_forever »

Škobo Habu wrote: 20/11/2019 12:20
takojegovorio wrote: 20/11/2019 12:10 Nisam znao to za ulicu.No svejedno.ovde neko napisa da je većinom muslimanski grad ,tako da od evropskog Jerusalema nema ništa!
Jeruzalem je većinski židovski grad. Prema zadnjim podacima preko 65% stanovnika su Jevreji. :-)

Ostalo muslimani i 2% arapskih kršćana.
Ja cula i 75% jevreji,ne znam ko je to provalio da je bit Jerusalem nesto pozitivno,tamo u ghettu zive muslimani.

Bolje je imat za primjer nazaret ,grad je danas 90% islamski Ali muslimani cuvaju dan danas kljuceve crkve Gdje je Marija rodila Isusa,i muslimanska porodica stotinama godina odrzava crkvu

Primjetite Li da je tolerancija veca Gdje god muslimani cine vecinu? Sarajevo,Nazareth itd
takojegovorio
Posts: 289
Joined: 07/05/2019 23:17

#15 Re: Sarajevo-evropski Jerusalem?

Post by takojegovorio »

sadie_forever wrote: 20/11/2019 12:38
Škobo Habu wrote: 20/11/2019 12:20
takojegovorio wrote: 20/11/2019 12:10 Nisam znao to za ulicu.No svejedno.ovde neko napisa da je većinom muslimanski grad ,tako da od evropskog Jerusalema nema ništa!
Jeruzalem je većinski židovski grad. Prema zadnjim podacima preko 65% stanovnika su Jevreji. :-)

Ostalo muslimani i 2% arapskih kršćana.
Ja cula i 75% jevreji,ne znam ko je to provalio da je bit Jerusalem nesto pozitivno,tamo u ghettu zive muslimani.

Bolje je imat za primjer nazaret ,grad je danas 90% islamski Ali muslimani cuvaju dan danas kljuceve crkve Gdje je Marija rodila Isusa,i muslimanska porodica stotinama godina odrzava crkvu

Primjetite Li da je tolerancija veca Gdje god muslimani cine vecinu? Sarajevo,Nazareth itd
Primetio sam,još pre destak godina da vehabije sa Jusufom Barčićem ulaze u katoličku crkvu i maltretiraju dvije vjernice.
Inače taj lik je za života dunjalučkog tvrdio da ne priznaje druge zakone osim Božijih!
A to gde je neko većina i da je prag tolerancije veći,važi za sve gradove svijeta,tako da Sarajevo nije izuzetak
Škobo Habu
Posts: 8940
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#16 Re: Sarajevo-evropski Jerusalem?

Post by Škobo Habu »

sadie_forever wrote: 20/11/2019 12:38 Ja cula i 75% jevreji,ne znam ko je to provalio da je bit Jerusalem nesto pozitivno,tamo u ghettu zive muslimani.

Bolje je imat za primjer nazaret ,grad je danas 90% islamski Ali muslimani cuvaju dan danas kljuceve crkve Gdje je Marija rodila Isusa,i muslimanska porodica stotinama godina odrzava crkvu

Primjetite Li da je tolerancija veca Gdje god muslimani cine vecinu? Sarajevo,Nazareth itd
Taj epitet jeste pomalo izlizan i dobro zvuči samo u turističkim prospektima.

Rat je ostavio duboke tragove i po infrastrukturi, i po pitanju stanovništva.
Problem sa ovim preko Drine jeste što oni zaboravljaju, da su do integracije prigradske opštine kontrolisale srpske snage, pa da ih priupitam šta je sa tim dijelovima "Jerusalema" bilo? Gdje su crkve, gdje su džamije u to vrijeme nestale?
Škobo Habu
Posts: 8940
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#17 Re: Sarajevo-evropski Jerusalem?

Post by Škobo Habu »

takojegovorio wrote: 20/11/2019 12:46
Primetio sam,još pre destak godina da vehabije sa Jusufom Barčićem ulaze u katoličku crkvu i maltretiraju dvije vjernice.
Inače taj lik je za života dunjalučkog tvrdio da ne priznaje druge zakone osim Božijih!
A to gde je neko većina i da je prag tolerancije veći,važi za sve gradove svijeta,tako da Sarajevo nije izuzetak
https://www.jutarnji.hr/vijesti/svijet/ ... i/7917630/
takojegovorio
Posts: 289
Joined: 07/05/2019 23:17

#18 Re: Sarajevo-evropski Jerusalem?

Post by takojegovorio »

Škobo Habu wrote: 20/11/2019 12:50
takojegovorio wrote: 20/11/2019 12:46
Primetio sam,još pre destak godina da vehabije sa Jusufom Barčićem ulaze u katoličku crkvu i maltretiraju dvije vjernice.
Inače taj lik je za života dunjalučkog tvrdio da ne priznaje druge zakone osim Božijih!
A to gde je neko većina i da je prag tolerancije veći,važi za sve gradove svijeta,tako da Sarajevo nije izuzetak
https://www.jutarnji.hr/vijesti/svijet/ ... i/7917630/
A onaj lik što je u Bosni pobio katoličku obitelj,posle rata,je samo slučajno! Kako da ne!
Ali tešite se time da je u svim velikim gradovima isto,pa ne morate da se dokazujete.
_Scarlett_
Posts: 804
Joined: 26/05/2018 15:51

#19 Re: Sarajevo-evropski Jerusalem?

Post by _Scarlett_ »

Obitelj pa "tesite se" :D :D
takojegovorio
Posts: 289
Joined: 07/05/2019 23:17

#20 Re: Sarajevo-evropski Jerusalem?

Post by takojegovorio »

_Scarlett_ wrote: 20/11/2019 13:00 Obitelj pa "tesite se" :D :D
E stvarno si bezveze lik! Sve razumeš što pišem i opet problem ijekavica i ekavica!
User avatar
Henry Chinaski
Posts: 2589
Joined: 03/08/2005 08:12

#21 Re: Sarajevo-evropski Jerusalem?

Post by Henry Chinaski »

Malo je glupa priča o pojedinačnim budalama.
Pravo stanje se može vidjeti po tome koliko ljudi podržava takve incidente, a mislim da se većina stanovnika Sarajeva zgražava nad nacionalističkim ispadima prema nemuslimanima.
Škobo Habu
Posts: 8940
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#22 Re: Sarajevo-evropski Jerusalem?

Post by Škobo Habu »

takojegovorio wrote: 20/11/2019 12:55
A onaj lik što je u Bosni pobio katoličku obitelj,posle rata,je samo slučajno! Kako da ne!
Ali tešite se time da je u svim velikim gradovima isto,pa ne morate da se dokazujete.
Mješaš okorjelog ekstremistu sa klasičnim političkim mainstreamom u Srbiji kao što je paljenje albanskih pekara.
User avatar
cyprus
Posts: 39269
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#23 Re: Sarajevo-evropski Jerusalem?

Post by cyprus »

sadie_forever wrote: 20/11/2019 12:38Bolje je imat za primjer nazaret ,grad je danas 90% islamski Ali muslimani cuvaju dan danas kljuceve crkve Gdje je Marija rodila Isusa,i muslimanska porodica stotinama godina odrzava crkvu...
Isus nije rođen u Nazaretu :D
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#24 Re: Sarajevo-evropski Jerusalem?

Post by sadie_forever »

cyprus wrote: 20/11/2019 13:14
sadie_forever wrote: 20/11/2019 12:38Bolje je imat za primjer nazaret ,grad je danas 90% islamski Ali muslimani cuvaju dan danas kljuceve crkve Gdje je Marija rodila Isusa,i muslimanska porodica stotinama godina odrzava crkvu...
Isus nije rođen u Nazaretu :D
U pravu SI,sve ovo sto Sam napisala vazi za Betlehem,koji je danas 84% islamski i muslimani stoljecima cuvaju svetiste
takojegovorio
Posts: 289
Joined: 07/05/2019 23:17

#25 Re: Sarajevo-evropski Jerusalem?

Post by takojegovorio »

Pravo stanje je da se u muslimanskim domovima priča sve i svašta,pa tako iz tih nazovi razgovora,u kojima se između četiri zida govori najpogrdnije o pripadnicima drugih vjera,rađaju se čudovišne ubice( koje nisu pojedinačne budale,nego odraz onoga što muslimani stvarno misle,vlah je to ne treba mu vjerovat,jedna je od tih),tako da mnogo toga nas očekuje u životu...
Post Reply