Sarajevo-Dubrovnik

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Ambrozija
Posts: 2845
Joined: 20/01/2010 18:34
Location: Sarajevo

#76 Re: Sarajevo-Dubrovnik

Post by Ambrozija »

Drago mi je da je sve dobro proslo, vidis da nije strasno :)
User avatar
Edin H.
Posts: 47244
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#77 Re: Sarajevo-Dubrovnik

Post by Edin H. »

P308 wrote:Vratio sam se pa da saberem utiske :D . Isao sam ovim putem koji su mi muha_sa i Ambrozija preporucili, znaci Sarajevo - Mostar - Metkovic - Opuzen - Neum - Dubrovnik. Krenuo oko 6 i 30 i dosao malo iza 13 u Dubrovnik :D Da napomenem da sam u Doljanima na granici cekao vise od sat vremena. Put je super, nemam nikakvih zamjerki, samo su se pred samim Dubrovnikom odvijali neki radovi, pa je i tu bilo cekanja. Na granicama prije i poslije Neuma nije bilo prevelike guzve. I u povratku mi je trebalo nekih 5 sati voznje. Sve i svemu, odlicno je proslo s obzirom da sam prvi put vozio do Dubrovnika. Hvala vam jos jednom na savjetima i informacijama :)
Ja ti fino kazem preko Tjentista, a on opet na Mostar :shock:
User avatar
P308
Posts: 5084
Joined: 21/09/2012 23:15

#78 Re: Sarajevo-Dubrovnik

Post by P308 »

Edin H. wrote:
P308 wrote:Vratio sam se pa da saberem utiske :D . Isao sam ovim putem koji su mi muha_sa i Ambrozija preporucili, znaci Sarajevo - Mostar - Metkovic - Opuzen - Neum - Dubrovnik. Krenuo oko 6 i 30 i dosao malo iza 13 u Dubrovnik :D Da napomenem da sam u Doljanima na granici cekao vise od sat vremena. Put je super, nemam nikakvih zamjerki, samo su se pred samim Dubrovnikom odvijali neki radovi, pa je i tu bilo cekanja. Na granicama prije i poslije Neuma nije bilo prevelike guzve. I u povratku mi je trebalo nekih 5 sati voznje. Sve i svemu, odlicno je proslo s obzirom da sam prvi put vozio do Dubrovnika. Hvala vam jos jednom na savjetima i informacijama :)
Ja ti fino kazem preko Tjentista, a on opet na Mostar :shock:
Iskreno, strah me nesto bilo :(
User avatar
muha_sa
Posts: 128786
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#79 Re: Sarajevo-Dubrovnik

Post by muha_sa »

P308 wrote:Vratio sam se pa da saberem utiske :D . Isao sam ovim putem koji su mi muha_sa i Ambrozija preporucili, znaci Sarajevo - Mostar - Metkovic - Opuzen - Neum - Dubrovnik. Krenuo oko 6 i 30 i dosao malo iza 13 u Dubrovnik :D Da napomenem da sam u Doljanima na granici cekao vise od sat vremena. Put je super, nemam nikakvih zamjerki, samo su se pred samim Dubrovnikom odvijali neki radovi, pa je i tu bilo cekanja. Na granicama prije i poslije Neuma nije bilo prevelike guzve. I u povratku mi je trebalo nekih 5 sati voznje. Sve i svemu, odlicno je proslo s obzirom da sam prvi put vozio do Dubrovnika. Hvala vam jos jednom na savjetima i informacijama :)
:thumbup:

dobar si :-D

-pusti Edina :D kakvo Tjentište kakvi bakraci :-) teška vukojebina.
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#80 Re: Sarajevo-Dubrovnik

Post by goran16v »

Posto su mi korijeni iz tog kraja pa su me provezli ili sam vozio na tom potezu bezbroj puta defintivno najbrza ruta je Sarajevo - Mostar - Buna - Maslina - Ljubinje preko Popovog Polja - Trebinje - Ivanjica - Brgat - Dubrovnik.

Neko je ranije napisao da je potez od Bune do Trebinja uska i krivudava cesta, ja ne znam gdje je taj zalutao i kojom cestom je vozio, ali je izuzev prolaska kroz Bunu, Stolac i Ljubinje sve vise manje prziona po praznoj cesti.
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#81 Re: Sarajevo-Dubrovnik

Post by 530i »

goran16v wrote:
Neko je ranije napisao da je potez od Bune do Trebinja uska i krivudava cesta, ja ne znam gdje je taj zalutao i kojom cestom je vozio, ali je izuzev prolaska kroz Bunu, Stolac i Ljubinje sve vise manje prziona po praznoj cesti.

Pa dobro, ima koja solidna krivina i pokoji uspon, ali ništa previše strašno. Ta dionica je u principu široka, cesta je dobra, saobraćaj rijedak...šta ćeš više poželjeti...
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#82 Re: Sarajevo-Dubrovnik

Post by goran16v »

530i wrote:
goran16v wrote:
Neko je ranije napisao da je potez od Bune do Trebinja uska i krivudava cesta, ja ne znam gdje je taj zalutao i kojom cestom je vozio, ali je izuzev prolaska kroz Bunu, Stolac i Ljubinje sve vise manje prziona po praznoj cesti.

Pa dobro, ima koja solidna krivina i pokoji uspon, ali ništa previše strašno. Ta dionica je u principu široka, cesta je dobra, saobraćaj rijedak...šta ćeš više poželjeti...
Imaju 2 serpentinine na spustanju u Masline i u Strujicima.
User avatar
Edin H.
Posts: 47244
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#83 Re: Sarajevo-Dubrovnik

Post by Edin H. »

goran16v wrote:Posto su mi korijeni iz tog kraja pa su me provezli ili sam vozio na tom potezu bezbroj puta defintivno najbrza ruta je Sarajevo - Mostar - Buna - Maslina - Ljubinje preko Popovog Polja - Trebinje - Ivanjica - Brgat - Dubrovnik.

Neko je ranije napisao da je potez od Bune do Trebinja uska i krivudava cesta, ja ne znam gdje je taj zalutao i kojom cestom je vozio, ali je izuzev prolaska kroz Bunu, Stolac i Ljubinje sve vise manje prziona po praznoj cesti.
gorane nikada stici tim putem, jos przi sunce ljeti.

Tjentiste, muhe mi, minimum sat vremena krace. Jos dobro za novog vozaca da vjezba, krivina kao da play station igras :oops:
User avatar
johntra
Posts: 11803
Joined: 11/04/2004 02:17
Location: Palma de Hrasno

#84 Re: Sarajevo-Dubrovnik

Post by johntra »

za divno čudo, slažem se sa goranom...ljepšeg, a često ni bržeg puta, nema...Tjenitšte nije opcija, jer se još pravi novi tunel preko Čemernog, a kako je krenulo, ko zna kako će se završiti, pa se i dalje gubi vrijeme na obilaznice...
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#85 Re: Sarajevo-Dubrovnik

Post by goran16v »

Edin H. wrote:
gorane nikada stici tim putem, jos przi sunce ljeti.

Tjentiste, muhe mi, minimum sat vremena krace. Jos dobro za novog vozaca da vjezba, krivina kao da play station igras :oops:
Ovo je u poredjenju sa svim ostalim pravcima prema TB autocesta po svakom pitanju.
citroen xm
Posts: 18374
Joined: 17/04/2012 22:57

#86 Re: Sarajevo-Dubrovnik

Post by citroen xm »

I ja ću se složiti. Put je fantastičan, mada meni dionica kroz Popovo polje zna da se otegne i prilično mi je monotona.
Što se Tjentišta i Čemerna tiče, put je znatno lošiji, ali meni je super varijanta ljeti zbog hladovine, finih predjela... Naravno kada želim da opušteno i polako vozim. Mada zbog dijela uskog puta kamioni i autobusi znaju praviti problem.
skuterista
Posts: 234
Joined: 10/03/2013 11:51

#87 Re: Sarajevo-Dubrovnik

Post by skuterista »

goran16v wrote: Neko je ranije napisao da je potez od Bune do Trebinja uska i krivudava cesta, ja ne znam gdje je taj zalutao i kojom cestom je vozio, ali je izuzev prolaska kroz Bunu, Stolac i Ljubinje sve vise manje prziona po praznoj cesti.
upravo tako , ispod stoje nemas gdje spustiti ,samo gas , murija u Ljubinju i opet do Trebinja ziva roba nema nekih 60 KM ako se ne varam
User avatar
energetika
Posts: 19
Joined: 28/05/2015 11:05

#88 Re: Sarajevo-Dubrovnik

Post by energetika »

Da oživim malo ovu temu...

Treba da krenem na more za nekoliko dana... Rezervisan smještaj u Srebrenom kod Dubrovnika... eh..
Budući da ima nekoliko ruta do Dubrovnika odlučio sam ići jednom kojom do sad nisam išao. Sarajevo - Foča - Gacko - Trebinje - Dubrovnik

Da li je neko skoro išao? Čitam da su mišljenja podijeljena. Načuo sam da je put od Gacka do Dubrovnika "ekstra".. Do Foče je kritično, vozio sam x puta Sarajevo - Foča, tako da poznajem taj dio, ali od Foče nisam nikad vozio prema jugu pa ne znam.

Ide nas 4, Megane 1.5dci 60kW
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#89 Re: Sarajevo-Dubrovnik

Post by tempuser »

Ako ides za Slano ne znam sto ces dzaba kruziti preko Du jer se na GP Cepikuce (na kojem nikad nikog nema) spustas na Jadransku magistralu haman kod Slanog.
Ides Sarajevo - Mostar - Buna - Maslina - Stolac - Ljubinje - u Popovom polju skrenes desno za selo Ravno i pratis putokaz GP Cepikuce, a kasnije Dubrovnik. Nema ni krace, ni bolje varijante za taj dio (sjeverna strana Du rivijere i komplet Peljesac).

EDIT: Krivo procitah Slano umjesto Srebreno! :(
Last edited by tempuser on 27/06/2015 22:36, edited 1 time in total.
citroen xm
Posts: 18374
Joined: 17/04/2012 22:57

#90 Re: Sarajevo-Dubrovnik

Post by citroen xm »

energetika wrote:Da oživim malo ovu temu...

Treba da krenem na more za nekoliko dana... Rezervisan smještaj u Srebrenom kod Dubrovnika... eh..
Budući da ima nekoliko ruta do Dubrovnika odlučio sam ići jednom kojom do sad nisam išao. Sarajevo - Foča - Gacko - Trebinje - Dubrovnik

Da li je neko skoro išao? Čitam da su mišljenja podijeljena. Načuo sam da je put od Gacka do Dubrovnika "ekstra".. Do Foče je kritično, vozio sam x puta Sarajevo - Foča, tako da poznajem taj dio, ali od Foče nisam nikad vozio prema jugu pa ne znam.

Ide nas 4, Megane 1.5dci 60kW
Sarajevo-Foča nije kritičan put. Ok, imaš Rogoj, ali lagano ga prevališ i furaj dalje. Od Foče do Tjentišta je uzak put ali se može lagano. Čemerno je sada ekstra sređeno, a od Gacka prema jugu znaš, fenomenalan put.
User avatar
energetika
Posts: 19
Joined: 28/05/2015 11:05

#91 Re: Sarajevo-Dubrovnik

Post by energetika »

Hvala ljudi...

Generalno, nisam ljubitelj planinskih prevoja i brda. Kakva je situacija od Foče? Ima li ga koliko?
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#92 Re: Sarajevo-Dubrovnik

Post by tempuser »

energetika wrote:Hvala ljudi...

Generalno, nisam ljubitelj planinskih prevoja i brda. Kakva je situacija od Foče? Ima li ga koliko?
Imas Cemerno izmedju Tjentista i Gacka...
User avatar
drndalo
Posts: 22895
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#93 Re: Sarajevo-Dubrovnik

Post by drndalo »

Ma put je savim OK, ne brini... Za 1 maj. sam se vracao tuda nakon 25 god. i prijatno iznenadio...
citroen xm
Posts: 18374
Joined: 17/04/2012 22:57

#94 Re: Sarajevo-Dubrovnik

Post by citroen xm »

tempuser wrote:
energetika wrote:Hvala ljudi...

Generalno, nisam ljubitelj planinskih prevoja i brda. Kakva je situacija od Foče? Ima li ga koliko?
Imas Cemerno izmedju Tjentista i Gacka...

Čemerno je sređeno tako da mu je sada nejgora dionica Foča-Tjentište jer je uzak put.
calculator
Posts: 1351
Joined: 25/11/2013 12:32

#95 Re: Sarajevo-Dubrovnik

Post by calculator »

citroen xm wrote:Sarajevo-Foča nije kritičan put. Ok, imaš Rogoj, ali lagano ga prevališ i furaj dalje. Od Foče do Tjentišta je uzak put ali se može lagano. Čemerno je sada ekstra sređeno, a od Gacka prema jugu znaš, fenomenalan put.
Ovu dionicu, od Gacka prema Trrebinju, nekad davno izgradila je JNA, u potpunosti. Pričaju da je nadzor vršio oficir koji je, nakon asfaltiranja i neposredno prije puštanja ceste u promet, sam izvršio njen pregled, i naredio skidanje asfalta i postavljanje novog sloja, jer prethodni nije bio postavljan po propisu...
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#96 Re: Sarajevo-Dubrovnik

Post by tempuser »

citroen xm wrote:
tempuser wrote:
energetika wrote:Hvala ljudi...

Generalno, nisam ljubitelj planinskih prevoja i brda. Kakva je situacija od Foče? Ima li ga koliko?
Imas Cemerno izmedju Tjentista i Gacka...

Čemerno je sređeno tako da mu je sada nejgora dionica Foča-Tjentište jer je uzak put.
Jesu malo sredili cestu, ali nisu popeglali prevoj!
citroen xm
Posts: 18374
Joined: 17/04/2012 22:57

#97 Re: Sarajevo-Dubrovnik

Post by citroen xm »

Pa kako nisu, napravljeno je ono što Tito nije uspio. Tuneli, vijadukti... Kritičan dio je riješen.
calculator wrote: Ovu dionicu, od Gacka prema Trrebinju, nekad davno izgradila je JNA, u potpunosti. Pričaju da je nadzor vršio oficir koji je, nakon asfaltiranja i neposredno prije puštanja ceste u promet, sam izvršio njen pregled, i naredio skidanje asfalta i postavljanje novog sloja, jer prethodni nije bio postavljan po propisu...

Za ovo nemam pojma, ali znam da je jedna od najugodinijih trasa kojom sam se vozio, a prolazim tuda često.
taureg71
Posts: 1199
Joined: 02/09/2008 23:02

#98 Re: Sarajevo-Dubrovnik

Post by taureg71 »

calculator wrote:
citroen xm wrote:Sarajevo-Foča nije kritičan put. Ok, imaš Rogoj, ali lagano ga prevališ i furaj dalje. Od Foče do Tjentišta je uzak put ali se može lagano. Čemerno je sada ekstra sređeno, a od Gacka prema jugu znaš, fenomenalan put.
Ovu dionicu, od Gacka prema Trrebinju, nekad davno izgradila je JNA, u potpunosti. Pričaju da je nadzor vršio oficir koji je, nakon asfaltiranja i neposredno prije puštanja ceste u promet, sam izvršio njen pregled, i naredio skidanje asfalta i postavljanje novog sloja, jer prethodni nije bio postavljan po propisu...
Neee, nije JNA, nego cuvena firma Prvi partizan iz Uzica...imali su nepotkupljivog lika u nadzornom organu i nije bilo sanse da se stavi manje asfalta i podloge od propisanog po JUS u...ali morate znati da je podloga u Hercegovini jako tvrda i da je skroman saobracaj i da zato taj put nije radjen 30 godina...
citroen xm
Posts: 18374
Joined: 17/04/2012 22:57

#99 Re: Sarajevo-Dubrovnik

Post by citroen xm »

taureg71 wrote:
Neee, nije JNA, nego cuvena firma Prvi partizan iz Uzica...imali su nepotkupljivog lika u nadzornom organu i nije bilo sanse da se stavi manje asfalta i podloge od propisanog po JUS u...ali morate znati da je podloga u Hercegovini jako tvrda i da je skroman saobracaj i da zato taj put nije radjen 30 godina...
Ovo je veoma bitno. Prošao sam Hercegovinu uzduž i poprijeko. Mnogo puta raznim makadamskim putevima i ti makadamski putevi su rađeni za vrijeme Austrougarske, a baš zbog kvalitetne podloge i danas su bolji od pola asfaltiranih puteva od kraja rata pa na ovamo.
User avatar
mk ultra
Posts: 19708
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#100 Re: Sarajevo-Dubrovnik

Post by mk ultra »

Meni je Rogoj uvijek bilo interesantno da vozim... Jednom sam se zadesio ljeti, pala kiša navečer i spustila se magla, isto ko u filmu... prati kuda linija ide i 50km/h

al zato Dobro Polje - Kalinovik - Ulog - Nevesinje :mrgreen:
asfalt u dobrom stanju, dosta krivina, prazan put
Post Reply