SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
mk ultra
Posts: 19515
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#59226 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by mk ultra »

kabal1337 wrote: 15/08/2022 10:32 Koliko zapravo imas profesora koji necemu zaista nauce djecu. Koliko njih zna da prenese znanje sutra da to znas primjeniti?
Mnogo malo njih zapravo vole svoj posao...

Imaju mizerno niske plate, i jos u obzir da su novije generacije sve vise bezobraznije i nekulturnije.
to nikakve veze nema, a ni sa težinom posla

stvar je koliko novca/prometa donosiš
a dobar kuhar danas može dobro para da obrne.

sad je samo koliko to poslodavac cijeni, a pošto je profesoru poslodavac država, a znamo kakva je država, a pride što je djelatnost takva da tu para nema.

jbg, ima nešto i u htjenju da radiš to zanimanje
moj je stari mašinski inžinjer, pa je više od pola radnog vijeka u srednjoj školi i želi to da radi. da li je mogao novčano bolje proći negdje drugo, garantujem da jeste, ali nije htio.
ZuzuTop
Posts: 424
Joined: 02/03/2022 12:44

#59227 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by ZuzuTop »

Jebeno je biti profa ,pogotovo sa nasom divljom djecom.Valja izaci na kraj sa gradskim I brdskim divljacima. :run:
User avatar
kabal1337
Posts: 8112
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#59228 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by kabal1337 »

Pa naravno, kad drzavi tj ovim glavesinama nije u cilju da se obrazuju ljudi.
Oni svoju djecu ne salju u JU...
A opet kako da profesor ulaze u sebe, da prati trend kada mu je plata mizerno niska.
Onda ti ostane tu i tamo koji profesor koji zaista voli svoju profesiju i to se vidi.
User avatar
Qler
Posts: 23599
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#59229 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Qler »

Biti profesor danas je nezahvalno skroz. Prvo djeca bezobrazna katastrofa, a roditelji jos gori, i jos prave vece debile od njih...

Ili sto meni jedan kaze kad sam rekao da keramicari previse uzimaju, kaze ti sjedis za kompjuterom klimatizirano sve uredno, a valja meni kaze na koljenima.. reko jeste, i ja napravim zajeb koji moze fimru milione bukvalno da kosta, a ti napravis zajeb i kosta 30KM nova plocica... tako da nemoj te suplje da je nekome lakse nego drugom. Posao profesora je stresan do bola.. pa znam i ja kakvi smo mi kreteni bili, a mila smo majka za danasnju djecu.. Iskreno ja ne bi mogao biti profesor ni za kakve pare, a pogotovo ovu smijuriju koju sad primaju
ZuzuTop
Posts: 424
Joined: 02/03/2022 12:44

#59230 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by ZuzuTop »

Qler wrote: 15/08/2022 10:54 Biti profesor danas je nezahvalno skroz. Prvo djeca bezobrazna katastrofa, a roditelji jos gori, i jos prave vece debile od njih...

Ili sto meni jedan kaze kad sam rekao da keramicari previse uzimaju, kaze ti sjedis za kompjuterom klimatizirano sve uredno, a valja meni kaze na koljenima.. reko jeste, i ja napravim zajeb koji moze fimru milione bukvalno da kosta, a ti napravis zajeb i kosta 30KM nova plocica... tako da nemoj te suplje da je nekome lakse nego drugom. Posao profesora je stresan do bola.. pa znam i ja kakvi smo mi kreteni bili, a mila smo majka za danasnju djecu.. Iskreno ja ne bi mogao biti profesor ni za kakve pare, a pogotovo ovu smijuriju koju sad primaju
Rodica profa, prica mi da su skole ko ratista Bullying,Velike socijalne razlike,roditelji skorojevici,nevaspitana djeca...
Plata mizerna,a l eto ufati I na crno Koji privatni cas I Tako se kotrlja.
Ne zeli mjenjat profesiju jer aze uvjek ima par bisera za koje vrijedi dolazit svaki dan.
User avatar
Laplace
Posts: 10394
Joined: 19/11/2012 18:37

#59231 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Laplace »

kabal1337 wrote: 15/08/2022 10:32 Koliko zapravo imas profesora koji necemu zaista nauce djecu. Koliko njih zna da prenese znanje sutra da to nas primjeniti?
Mnogo malo njih zapravo vole svoj posao...

Imaju mozerno niske plate, i jos u obzir da su novije generacije sve vise bezobraznije i nekulturnije.
Negativna selekcija. Sa ovakvim platama,sa ovakvim stavom javnosti prema njihovom radu, nezaštićeni i izloženi svačijim kompleksima, napadima i svim ostalim glupostima iluzorno je očekivati da u školama rade dobri nastavnici. Ostaće samo oni koji jesu uhljebi, koji će podilaziti svima a ne raditi skoro ništa dok će nerad maskirati visokim ocjenama.

To je realnost - stalna prozivanja prosvjetnih radnika da su uhljebi ih postepeno i pretvaraju u uhljebe, jasno one koji u međuvremenu iz prosvjete nisu pobjegli.
User avatar
Qler
Posts: 23599
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#59232 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Qler »

Ja sam izasao iz grupe roditelja za djetetov razred jer vise nisam mogao trpiti gluposti...
User avatar
kabal1337
Posts: 8112
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#59233 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by kabal1337 »

Eh kakve ja cujem sve psovke djece u osnovnoj skoli :run: strasno
@Laplace zato i kazem plate su suvise niske da profesor ulaze u sebe i prati trend u svijetu.
I onda ostanu oni koji zaista vole to sto rade...
User avatar
Laplace
Posts: 10394
Joined: 19/11/2012 18:37

#59234 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Laplace »

kabal1337 wrote: 15/08/2022 10:47 Pa naravno, kad drzavi tj ovim glavesinama nije u cilju da se obrazuju ljudi.
Oni svoju djecu ne salju u JU...
A opet kako da profesor ulaze u sebe, da prati trend kada mu je plata mizerno niska.
Onda ti ostane tu i tamo koji profesor koji zaista voli svoju profesiju i to se vidi.
Da bi bio dobar profesor moraš da ulažeš u mnogo šta. od knjiga iliterature (mnogo sam ih kupovao kako bih mogao djeci bolje objasniti jer u popularnoj nauci ima dosta finih primjera koji bi nauku približil laicima) do informatičke opreme (ne možeš se osloniti na ono što imaš na poslu). Mnogi su se snalazili za polovne projektore jer time mogu koristiti multimediju i bolje objasniti gradivo. I, jasno - stalno učiti.

Naravno, i u drugim strukama moraš stalno učiti i ulagati u sebe ako hožeš biti dobar radnik. Nisu tu profesori nikakvi izuzeci. Dobar radnik u svakoj oblasti ulaže u sebe.
User avatar
kabal1337
Posts: 8112
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#59235 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by kabal1337 »

slazem se
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40793
Joined: 29/06/2011 23:39

#59236 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by dječak sa šibicama »

Vjecita tema "otkud narodu pare" :D

Sarajevo glavni grad, svi koji imaju pare a ima ih, u ovom ili onom trenutku ce se koncentrisati oko SSC, Alte odnosno u tom krugu 300-400 metara

Nije Sarajevo Los Angeles
laik1981
Posts: 13006
Joined: 05/12/2012 13:04

#59237 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by laik1981 »

Laplace wrote: 15/08/2022 10:33
laik1981 wrote: 15/08/2022 10:17 Jedino sto kuhari i konobari krv propisaju za tu milju i po plate, dok je vecini uhljebljenih najstresniji dio radnog dana period kada se trebaju odluciti sta da naruce za dorucak..
A ti to znaš jer? Moja žena je radila i kao kuhar i kao nastavnik pa može uporediti a ti pričaš napamet.

To daje profesoru najstresniji dio radnog dana kad treba odlučiti šta će naručiti za doručak je epska gluposgt i konkuriše za glupost milenija.Možda i za glupost eona.
Rekao sam vecini uhljebljenih.. Sigurno da nastavni kadar, medicinare i jos neke branse tu ne ubrajam.. Oni su potplaceni.. Pogledaj malo koliko rade u bh telekomu, elektroprivredi, vodovodu, zeljeznicama, toplanama, administraciju u komunalnom, grasu.. Imam poznanika u svim tim firmama.. Neke je sramota koliko dobijaju, a koliko rade..
User avatar
Laplace
Posts: 10394
Joined: 19/11/2012 18:37

#59238 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Laplace »

laik1981 wrote: 15/08/2022 11:31
Laplace wrote: 15/08/2022 10:33

A ti to znaš jer? Moja žena je radila i kao kuhar i kao nastavnik pa može uporediti a ti pričaš napamet.

To daje profesoru najstresniji dio radnog dana kad treba odlučiti šta će naručiti za doručak je epska gluposgt i konkuriše za glupost milenija.Možda i za glupost eona.
Rekao sam vecini uhljebljenih.. Sigurno da nastavni kadar, medicinare i jos neke branse tu ne ubrajam.. Oni su potplaceni.. Pogledaj malo koliko rade u bh telekomu, elektroprivredi, vodovodu, zeljeznicama, toplanama, administraciju u komunalnom, grasu.. Imam poznanika u svim tim firmama.. Neke je sramota koliko dobijaju, a koliko rade..
To sam imao prilike i sam vidjeti.
ZuzuTop
Posts: 424
Joined: 02/03/2022 12:44

#59239 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by ZuzuTop »

dječak sa šibicama wrote: 15/08/2022 11:21 Vjecita tema "otkud narodu pare" :D

Sarajevo glavni grad, svi koji imaju pare a ima ih, u ovom ili onom trenutku ce se koncentrisati oko SSC, Alte odnosno u tom krugu 300-400 metara

Nije Sarajevo Los Angeles
Ima para nece narod da radi,il hoce laganu lovu.
U Tz stari lakirer trazi segrta da ga obuci I da mu ostavi radionu.Nema ko da ga nasljedi,dvije kcerke I otisle u HR.Niko nece da se javi.
Da nemam djece Ili da su mladja vratio bih se sa 37 g I otisao ucit zanat.Vazda auta ispred a farbanje karambolke 300 km.
User avatar
Laplace
Posts: 10394
Joined: 19/11/2012 18:37

#59240 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Laplace »

Odosmo u offtopic - ili ipak nismo.

Ovakvo stanje u našem obrazovnaju dosta doprinosi punjenju crnih hronika. Mladi još u školama nauče dea mogu prolaziti bez posljedica pa tako nastave i kad završe škole. Dodamo li tome i slabu državu koja nastavlja sa politikom nekažnjavanja i imamo da dio mladih postaje bahat i krajnje neodgovoran.

Uz to, učenici ne uče osnovne koncepte jer se ne uči za znanje nego za ocjene (koje moraju biti visoke) i imamo omladinu koja i ne shvata da je to što rade pogrešno a kamoli zašto je pogrešno.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40793
Joined: 29/06/2011 23:39

#59241 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by dječak sa šibicama »

Problem je sto pola majstora ode vani, jeste da oni dobro zarade i ovdje ali vani je plata puno veca. Par tisucica evrica u dzep svaki mjesec.

Dobri majstori, a dundjeri ovdje varaju ljude dok mogu, kratkog je to daha. Ne mozes muda pod bubrege prodavati zauvijek.
Spit_fire
Posts: 3325
Joined: 27/07/2022 00:06

#59242 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Spit_fire »

ZuzuTop wrote: 15/08/2022 11:35
dječak sa šibicama wrote: 15/08/2022 11:21 Vjecita tema "otkud narodu pare" :D

Sarajevo glavni grad, svi koji imaju pare a ima ih, u ovom ili onom trenutku ce se koncentrisati oko SSC, Alte odnosno u tom krugu 300-400 metara

Nije Sarajevo Los Angeles
Ima para nece narod da radi,il hoce laganu lovu.
U Tz stari lakirer trazi segrta da ga obuci I da mu ostavi radionu.Nema ko da ga nasljedi,dvije kcerke I otisle u HR.Niko nece da se javi.
Da nemam djece Ili da su mladja vratio bih se sa 37 g I otisao ucit zanat.Vazda auta ispred a farbanje karambolke 300 km.
Koliko god bila teska situacija ipak je u BiH svakom "Luksuz najeftiniji"

Ovdje mu je esencijalno da ima auto, da ide na kafu, da igra kladaru, da izlazi subotom itd..a nedje vani se odrekne toga, jer haj sto mu nije esencijalno odjednom nego tamo je taj lukusz bas skup..onda upredi platu tamo i vamo i u sustini u najmanju ruku bi isto zivoo kad bi vamo imo stil zivota ko u dijspori

Sto se posla tice, nije ga lako nac al i raja zanivjeta bar ova mladja...u Njemackoj moze i vnago jest kasikom a u BiH mora bit gospodin, nije vise samo bitna ni plata ni uslovi bitno je pored ovo dvije da je i posao "za gospodu"...jer ne moze on svasta radit

Sto se tice budzetilja, jedina prednost tu je mozda za ove SSS jer ce zaraditi malo manje nego u realnom sektoru al jbg nece ni radit nisra. Sto se tice VSS prosjek plate je negdje 1400 KM, realno to je danas para koju konobar u malo boljem lokalu zaradi..

Nije sjano u drzavi al bgm promijenile su se neke stvari
BadBoy
Posts: 8087
Joined: 01/11/2005 21:55

#59243 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by BadBoy »

ZuzuTop wrote: 15/08/2022 11:35
dječak sa šibicama wrote: 15/08/2022 11:21 Vjecita tema "otkud narodu pare" :D

Sarajevo glavni grad, svi koji imaju pare a ima ih, u ovom ili onom trenutku ce se koncentrisati oko SSC, Alte odnosno u tom krugu 300-400 metara

Nije Sarajevo Los Angeles
Ima para nece narod da radi,il hoce laganu lovu.
U Tz stari lakirer trazi segrta da ga obuci I da mu ostavi radionu.Nema ko da ga nasljedi,dvije kcerke I otisle u HR.Niko nece da se javi.
Da nemam djece Ili da su mladja vratio bih se sa 37 g I otisao ucit zanat.Vazda auta ispred a farbanje karambolke 300 km.
Ima para u Sarajevu i to određeni procenat stanovništva koji najvidljiviji.
ZuzuTop
Posts: 424
Joined: 02/03/2022 12:44

#59244 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by ZuzuTop »

Skolovanje je zastarilo.
Kolega iz osnovne, imao jadnu dvojku iz mat upisao I Ekonomsku skolu.Skola sa TRI matematike i ostalim predmetima koji se vrte oko brojeva.Radi u banKi.
Mogu mislit Kako je sada sa ovim novim lovatorima.
User avatar
xamp
Posts: 1545
Joined: 31/03/2010 18:43

#59245 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by xamp »

Spit_fire wrote: 15/08/2022 11:41 Sto se posla tice, nije ga lako nac al i raja zanivjeta bar ova mladja...u Njemackoj moze i vnago jest kasikom a u BiH mora bit gospodin, nije vise samo bitna ni plata ni uslovi bitno je pored ovo dvije da je i posao "za gospodu"...jer ne moze on svasta radit
Posla ima, raja nece da radi. Hoce platu a da ne mora da radi i da bude gospodin... jos gore su nove generacije koje su dosle.
ZuzuTop
Posts: 424
Joined: 02/03/2022 12:44

#59246 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by ZuzuTop »

Spit_fire wrote: 15/08/2022 11:41
ZuzuTop wrote: 15/08/2022 11:35
Ima para nece narod da radi,il hoce laganu lovu.
U Tz stari lakirer trazi segrta da ga obuci I da mu ostavi radionu.Nema ko da ga nasljedi,dvije kcerke I otisle u HR.Niko nece da se javi.
Da nemam djece Ili da su mladja vratio bih se sa 37 g I otisao ucit zanat.Vazda auta ispred a farbanje karambolke 300 km.
Koliko god bila teska situacija ipak je u BiH svakom "Luksuz najeftiniji"

Ovdje mu je esencijalno da ima auto, da ide na kafu, da igra kladaru, da izlazi subotom itd..a nedje vani se odrekne toga, jer haj sto mu nije esencijalno odjednom nego tamo je taj lukusz bas skup..onda upredi platu tamo i vamo i u sustini u najmanju ruku bi isto zivoo kad bi vamo imo stil zivota ko u dijspori

Sto se posla tice, nije ga lako nac al i raja zanivjeta bar ova mladja...u Njemackoj moze i vnago jest kasikom a u BiH mora bit gospodin, nije vise samo bitna ni plata ni uslovi bitno je pored ovo dvije da je i posao "za gospodu"...jer ne moze on svasta radit

Sto se tice budzetilja, jedina prednost tu je mozda za ove SSS jer ce zaraditi malo manje nego u realnom sektoru al jbg nece ni radit nisra. Sto se tice VSS prosjek plate je negdje 1400 KM, realno to je danas para koju konobar u malo boljem lokalu zaradi..

Nije sjano u drzavi al bgm promijenile su se neke stvari
Mladima je plafon zavrsit medicine I pravac Njemacka.
A ko da ih krivi kada su nam razni politicari unistili drzavu.Sistematsko unistavanje drzave je dovelo do toga da je bolje biti medicinski tehnicar u Njem nego da ovde imas svoju obrtnicku radnju il Kako se vec kaze.
laik1981
Posts: 13006
Joined: 05/12/2012 13:04

#59247 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by laik1981 »

Nove generacije su tito.. Ne ebu zivu silu, a kamo li poslodavce.. Traze dvicu za startnu platu, a onda eskiviraju posao kad im se god ukaze prilika.. Za starije generacije, u koje i ja sa cetrdesetjednom godinom spadam, a koji smo nauceni da budemo robovi, ove nove generacije su genijalne.. Samo sebe gledaju i zalibo ih neka stvar za sve ostalo.. Ja im zavidim..
ZuzuTop
Posts: 424
Joined: 02/03/2022 12:44

#59248 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by ZuzuTop »

laik1981 wrote: 15/08/2022 11:56 Nove generacije su tito.. Ne ebu zivu silu, a kamo li poslodavce.. Traze dvicu za startnu platu, a onda eskiviraju posao kad im se god ukaze prilika.. Za starije generacije, u koje i ja sa cetrdesetjednom godinom spadam, a koji smo nauceni da budemo robovi, ove nove generacije su genijalne.. Samo sebe gledaju i zalibo ih neka stvar za sve ostalo.. Ja im zavidim..
85% na grbaci roditelja.Kad si se ti odselio od roditelja a pogledaj ove.Jedva cekaju da neko rikne da se docepaju stana il parica
Ja sa 17 g sa torbicom u bjeli svijet.Nikad necu mater zaboravit na vratima,kad zena nije crkla :lol:
Spit_fire
Posts: 3325
Joined: 27/07/2022 00:06

#59249 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Spit_fire »

U sred SFFa popucase se ljudi kod predsjednistva...pa ovo je smijesno jbt koliko nema policije nigdje..jos malo pocece im belaje pravit ispred stanice a oni ce trazit NN lica
User avatar
Truba
Posts: 81734
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#59250 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Truba »

laik1981 wrote: 15/08/2022 11:56 Nove generacije su tito.. Ne ebu zivu silu, a kamo li poslodavce.. Traze dvicu za startnu platu, a onda eskiviraju posao kad im se god ukaze prilika.. Za starije generacije, u koje i ja sa cetrdesetjednom godinom spadam, a koji smo nauceni da budemo robovi, ove nove generacije su genijalne.. Samo sebe gledaju i zalibo ih neka stvar za sve ostalo.. Ja im zavidim..
:lol: to i ja kazem svaka im cast ko je nama kriv sto smo takvi

Frajer podstanar dijete nezaposnea zena student...doso radit pregledao gomilu serija za godinu dobi otkaz...cujem u drugoj firmi isto tako...sad radi za strance
Post Reply