SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

archi_a
Posts: 10361
Joined: 11/12/2011 18:11

#51376 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by archi_a »

crveni_makovi wrote: 17/01/2022 11:51
archi_a wrote: 17/01/2022 11:15 Za one koji se ibrete otkud nekome pištolj.
Imate zakon, ako ste ok i provjereni možete ga regularno dobiti za skriveno nošenje i eventualnu samoodbranu. Na hiljade ljudi je naoružano svakodnevno i nije još zabilježen incident ili se mjeri u promilima kod ljudi koji su regularno provjereni, prošli obuke i posjeduju dozvolu i naoružanje. Da zaključimo, ako neko nosi oružje ne znači da je kriminalac. Čak šta više, kada se u procesu obuke upoznaš sa zakonom i eventualnim konsenkvencama, može se reći da čak i postaneš oprezniji i smireniji, sa više samokontrole nego što si bio prije nabavke naoružanja. U eventualnoj napetoj situaciji razmišljaš o posljedicama i trudiš se da smiriš, eskiviraš ili izbjegneš problem. Mislim, deplasirano je razgovarati od čega se i zašto neko treba braniti i ima li razloga da razmišlja o samoodbrani. Lp

Ja kad sam se pitala koliko li ljudi nosi tako pištolj dok šeta planinom nisam sugerisala da je neko kriminalac zbog toga što ima pištolj s dozvolom nego da mi je kao nekome ko je puno vremena provodio u prirodi i po planinama neobično da neko nosi pištolj dok šeta Igmanom. Nije mi čudno da lovci kad idu u lov nose puške. Kod mene pištolj s dozvolom stoji kući i korišten je samo za pucanje u zrak kad smo plašili divlje svinje koje su nam uništile prinose i dolazile do kuće. Pa mi ni u divlje svinje nismo uperili pištolj a ne u psa u šetnji pred djecom.
Inače kad hodamo po prirodi nikada niko ne nosi pištolj, a hoda se prilično po šumama i brdima. Za moj pojam je pištolj u šetnji na Igmanu suvišan kao čak ili štaviše kad se guraju skupa u rečenici jedno do drugog.


Da je neko kojim slučajem naišao pored vaše kuće kada ste "pucali u zrak" i optužio vas da ste "divljaci" koji pucaju iz pištolja, bi li vam bilo pravo da vas automatski taguju da ste kriminalci koji potežu oružje?
Znači imate opravdanje da pucate iz dvorišta, ali vam je problem što neko nosi pištolj u šumi na planini. Pa znate li da vas vepar može napasti, nije ni malo bezazleno kada se približava pravolinijski sa kljovama, a glava sve veća i veća. Vuk, pušten pitbull, narkomani, lopovi, kriminalci, likovi željni dokazivanja. :wink:
Last edited by archi_a on 17/01/2022 12:01, edited 2 times in total.
User avatar
Bullet Tooth Tony
Posts: 20493
Joined: 06/09/2007 12:15
Location: Carsija at naJt

#51377 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Bullet Tooth Tony »

Naslovnica wrote: 17/01/2022 11:52
Pa zar nisu ovi Matulovići u zatvoru, grob te jebo.._?!
Pa dokle više?!
Bas jbt... Jel moguce ovo :-)

Ubod nozem, tuce, kradje auta, iznuda, kradje slika... I frajer hoda ulicama..
Last edited by Bullet Tooth Tony on 17/01/2022 12:01, edited 1 time in total.
User avatar
Truba
Posts: 81199
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#51378 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Truba »

bhnapoleon1 wrote: 17/01/2022 11:55
Naslovnica wrote: 17/01/2022 11:52
Pa zar nisu ovi Matulovići u zatvoru, grob te jebo.._?!
Pa dokle više?!
Jebem mater i sudiji i tuzitelju koji ih tako pusti
Kad napadnes sudiju ides na dulje hladjenje
Kad napadnes sitnu buraniju.

Nikom nista
User avatar
vjeshalica
Posts: 17011
Joined: 31/03/2019 14:56

#51379 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by vjeshalica »

Matulovic nepopravljivi olos samo 9mm rjesava sve probleme
BadBoy
Posts: 8049
Joined: 01/11/2005 21:55

#51380 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by BadBoy »

Naslovnica wrote: 17/01/2022 11:52
Pa zar nisu ovi Matulovići u zatvoru, grob te jebo.._?!
Pa dokle više?!
Genetski otpad života mi. Nema popravka.
laik1981
Posts: 12931
Joined: 05/12/2012 13:04

#51381 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by laik1981 »

Nisu oni krivi sto su na slobodi..
User avatar
vjeshalica
Posts: 17011
Joined: 31/03/2019 14:56

#51382 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by vjeshalica »

crveni_makovi wrote: 17/01/2022 11:51
archi_a wrote: 17/01/2022 11:15 Za one koji se ibrete otkud nekome pištolj.
Imate zakon, ako ste ok i provjereni možete ga regularno dobiti za skriveno nošenje i eventualnu samoodbranu. Na hiljade ljudi je naoružano svakodnevno i nije još zabilježen incident ili se mjeri u promilima kod ljudi koji su regularno provjereni, prošli obuke i posjeduju dozvolu i naoružanje. Da zaključimo, ako neko nosi oružje ne znači da je kriminalac. Čak šta više, kada se u procesu obuke upoznaš sa zakonom i eventualnim konsenkvencama, može se reći da čak i postaneš oprezniji i smireniji, sa više samokontrole nego što si bio prije nabavke naoružanja. U eventualnoj napetoj situaciji razmišljaš o posljedicama i trudiš se da smiriš, eskiviraš ili izbjegneš problem. Mislim, deplasirano je razgovarati od čega se i zašto neko treba braniti i ima li razloga da razmišlja o samoodbrani. Lp

Ja kad sam se pitala koliko li ljudi nosi tako pištolj dok šeta planinom nisam sugerisala da je neko kriminalac zbog toga što ima pištolj s dozvolom nego da mi je kao nekome ko je puno vremena provodio u prirodi i po planinama neobično da neko nosi pištolj dok šeta Igmanom. Nije mi čudno da lovci kad idu u lov nose puške. Kod mene pištolj s dozvolom stoji kući i korišten je samo za pucanje u zrak kad smo plašili divlje svinje koje su nam uništile prinose i dolazile do kuće. Pa mi ni u divlje svinje nismo uperili pištolj a ne u psa u šetnji pred djecom.
Inače kad hodamo po prirodi nikada niko ne nosi pištolj, a hoda se prilično po šumama i brdima. Za moj pojam je pištolj u šetnji na Igmanu suvišan kao čak ili štaviše kad se guraju skupa u rečenici jedno do drugog.
Igman je Pariz pa je pistolj nepotreban. Ljudi vrsljaju okolo raznim marsutama ne vidim razlog da ne nose pistolj,strah od divljih zivotinja strah od pomamljenih ljudi....
crveni_makovi
Posts: 972
Joined: 09/05/2021 14:34

#51383 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by crveni_makovi »

archi_a wrote: 17/01/2022 11:56 Da je neko kojim slučajem naišao pored vaše kuće kada ste "pucali u zrak" i optužio vas da ste "divljaci" koji pucaju iz pištolja, bi li vam bilo pravo da vas automatski taguju da ste kriminalci koji potežu oružje?
Znači imate opravdanje da pucate iz dvorišta, ali vam je problem što neko nosi pištolj u šumi na planini. Pa znate li da vas vepar može napasti, nije ni malo bezazleno kada se približava pravolinijski sa kljovama, a glava sve veća i veća. Vuk, pušten pitbull, narkomani, lopovi, kriminalci, likovi željni dokazivanja. :wink:
Naš kontekst je takav da se cijelo selo uhvatilo za glavu u nevolji jer je svima uništen urod u dosad nedoživljenoj najezdi divljih svinja pa se cijelo selo okrenulo u neki vid zaštite i ta pucnjava je bila noću organizovana na prilazu oranicama gdje nema ni kuća ni ljudi u pokretu iza 22 naveče. Tako da smo jedino samo sami sebe mogli optuživati da smo divljaci što branimo teško stečeni urod i propišanu krv dok se to sve proizvelo. Nije da smo se nekome posebno dokazivali a pucanje na kljove smo prepustili lovcima. Divlje svinje bježe od ljudi i inače a posebno kad čuju pucnje.
crveni_makovi
Posts: 972
Joined: 09/05/2021 14:34

#51384 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by crveni_makovi »

vjeshalica wrote: 17/01/2022 12:03
crveni_makovi wrote: 17/01/2022 11:51
Ja kad sam se pitala koliko li ljudi nosi tako pištolj dok šeta planinom nisam sugerisala da je neko kriminalac zbog toga što ima pištolj s dozvolom nego da mi je kao nekome ko je puno vremena provodio u prirodi i po planinama neobično da neko nosi pištolj dok šeta Igmanom. Nije mi čudno da lovci kad idu u lov nose puške. Kod mene pištolj s dozvolom stoji kući i korišten je samo za pucanje u zrak kad smo plašili divlje svinje koje su nam uništile prinose i dolazile do kuće. Pa mi ni u divlje svinje nismo uperili pištolj a ne u psa u šetnji pred djecom.
Inače kad hodamo po prirodi nikada niko ne nosi pištolj, a hoda se prilično po šumama i brdima. Za moj pojam je pištolj u šetnji na Igmanu suvišan kao čak ili štaviše kad se guraju skupa u rečenici jedno do drugog.
Igman je Pariz pa je pistolj nepotreban. Ljudi vrsljaju okolo raznim marsutama ne vidim razlog da ne nose pistolj,strah od divljih zivotinja strah od pomamljenih ljudi....
Dobro. Valjda svi planinari kojima vrve naše planine nose pištolj. To što ja nisam upoznala nijednog planinara koji nosi pištolj je do mene.
archi_a
Posts: 10361
Joined: 11/12/2011 18:11

#51385 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by archi_a »

Ako ćemo detaljnije, da li ste svjesni da ste, po zakonu, vi napravili teže djelo od čovjeka koji je izvukao pištolj na cuku i nije ga upotrijebio? Tako vam je po zakonu, pa razmislite. A taj ispaljeni metak je negdje morao da padne. :wink:
A to što niste "upoznali" planinara koji nosi pištolj, ne znači da ga skriveno ne nosi. U principu se osobe koje nose skriveno oružje ne hvale javno i ne pokazuju ga, zakonski je to riješeno da kod nekoga ne izazove strah.
Last edited by archi_a on 17/01/2022 12:15, edited 1 time in total.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17011
Joined: 31/03/2019 14:56

#51386 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by vjeshalica »

crveni_makovi wrote: 17/01/2022 12:13
vjeshalica wrote: 17/01/2022 12:03

Igman je Pariz pa je pistolj nepotreban. Ljudi vrsljaju okolo raznim marsutama ne vidim razlog da ne nose pistolj,strah od divljih zivotinja strah od pomamljenih ljudi....
Dobro. Valjda svi planinari kojima vrve naše planine nose pištolj. To što ja nisam upoznala nijednog planinara koji nosi pištolj je do mene.
Mozda ti nisu rekli,mozda misle da im ne treba, a mozda nisi sama nigdje hodala....suti i poklopi se
archi_a
Posts: 10361
Joined: 11/12/2011 18:11

#51387 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by archi_a »

Govorio sam o ispaljenim mecima kod tjeranja veprova. :wink:
crveni_makovi
Posts: 972
Joined: 09/05/2021 14:34

#51388 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by crveni_makovi »

archi_a wrote: 17/01/2022 12:13 Ako ćemo detaljnije, da li ste svjesni da ste, po zakonu, vi napravili teže djelo od čovjeka koji je izvukao pištolj na cuku i nije ga upotrijebio? Tako vam je po zakonu, pa razmislite. A taj ispaljeni metak je negdje morao da padne. :wink:
A to što niste "upoznali" planinara koji nosi pištolj, ne znači da ga skriveno ne nosi. U principu se osobe koje nose skriveno oružje ne hvale javno i ne pokazuju ga, zakonski je to riješeno da kod nekoga ne izazove strah.
Evo razmislićemo. Hvala.
archi_a
Posts: 10361
Joined: 11/12/2011 18:11

#51389 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by archi_a »

Ništa, hvala vama. Imali ste sreću da vam neko nije zovnuo policiju. I da niste dospjeli na portale. E, tu bi vas na ruke oprali i istresli iz gaća. :D
crveni_makovi
Posts: 972
Joined: 09/05/2021 14:34

#51390 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by crveni_makovi »

archi_a wrote: 17/01/2022 12:19 Ništa, hvala vama. Imali ste sreću da vam neko nije zovnuo policiju. I da niste dospjeli na portale. E, tu bi vas na ruke oprali i istresli iz gaća. :D
Sve se može posmatrati iz nekog boljeg ugla.
User avatar
nepass1
Posts: 9525
Joined: 06/07/2017 07:35

#51391 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by nepass1 »

Jesam li ja jedini u gradu koji ne nosi pistolj, sablju, noz, palicu, sprej, cuka sa sobom
archi_a
Posts: 10361
Joined: 11/12/2011 18:11

#51392 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by archi_a »

crveni_makovi wrote: 17/01/2022 12:22
archi_a wrote: 17/01/2022 12:19 Ništa, hvala vama. Imali ste sreću da vam neko nije zovnuo policiju. I da niste dospjeli na portale. E, tu bi vas na ruke oprali i istresli iz gaća. :D
Sve se može posmatrati iz nekog boljeg ugla.


Tako je, pa kad kažete da ste :" branili teško stečeni urod i propišanu krv dok se to sve proizvelo"......
Možda je čovjek potegao naoružanje jer je na njegovu ženu ili djevojku i njega krenuo Cane Corso, pit, rot ili doberman. Ne znamo jer se nigdje ne govori o pasmini, niti smo vidjeli sliku psa sa Igmana. Sigurno nije potegao na pekinezera, a niti je upotrijebio pištolj jer nije kriminalac. Da je kriminalac, da je lik koji je htio da napadne porodicu bez razloga, gospođa sigurno ne bi bila u stanju da uzme telefon, napravi slike i pozove policiju. Pri tome je odbila da podnese prijavu. Ko zna šta je tu bilo. Previše nepoznanica da bi se komentarisalo i da bi se ljudi prali na ruke. Bilo bi opravdano, da imamo sve informacije.Ne branim nikoga, daleko bilo, samo nemamo sve inpute. Lp
Last edited by archi_a on 17/01/2022 12:31, edited 1 time in total.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37278
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#51393 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by bitanga_sa_otesa »

nepass1 wrote: 17/01/2022 12:28 Jesam li ja jedini u gradu koji ne nosi pistolj, sablju, noz, palicu, sprej, cuka sa sobom
jesi :D
User avatar
klaki
Posts: 2303
Joined: 15/02/2013 17:49
Location: 榛名山峠

#51394 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by klaki »

nepass1 wrote: 17/01/2022 12:28 Jesam li ja jedini u gradu koji ne nosi pistolj, sablju, noz, palicu, sprej, cuka sa sobom
U manjini ste :lol:
archi_a
Posts: 10361
Joined: 11/12/2011 18:11

#51395 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by archi_a »

Kada sam govorio o samokontroli, zakonu, upravo sam aludirao da je zakon pravo strog i da se može reći da čak više pogoduje kriminalcu, napadaču nego osobi koja se brani oružjem sa dozvolom!!! Oni koji su prošli obuku znaju o čemu pričam. :wink:
Čak i policijski službenici "savjetuju" imaocima oružja da kroz udruženja, klubove se organizuju i naprave pritisak na one koji zakone donose za liberalizaciju zakona o samoodbrani.
Last edited by archi_a on 17/01/2022 12:36, edited 1 time in total.
no_sikiriki
Posts: 16548
Joined: 11/12/2012 13:21

#51396 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by no_sikiriki »

Sve to sa pištoljima, noževima itd. kreće od "malih" nogu. Prijateljica koja radi u srednjoj školi mi je pričala u više navrata kako se najmanje bavi svojim predmetom i podučavanjem istog, nego psihologijom, i razgovorom sa učenicima koji su mahom kriminalnog background-a, iz "zeznutih" porodica itd. Kad se desi da im dođe policija, svi otrče do WC-a, pretrese ih policija i sve OK, a onda u WC-u čistačice pronalaze noževe, ponekad pištolje i ostale rekvizite.
User avatar
emotivac
Posts: 1612
Joined: 01/03/2013 14:24

#51397 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by emotivac »

namiami wrote: 17/01/2022 12:31 hahaha joj prica, potegnut cu ja oruzje i nikome nista, jos upucati kerčinu, sve ok. Pa čovječe, ne mozes se lako izvuci ako upucas provalnika u svojoj kuci, a ne kakvu dzukelu. Nevjerovatno kako su neki samouvjereni kao da smo švica pa se poštuje zakon i zna da će na kraju presuda biti fer i korektna :lol: :lol: :lol:
A dobro, bolje u zatvor nego da me ker ufati za vrat i zakolje :? :-)
Realno, pit bul, rot vajler i takve pasmine su veoma jake i često hvataju protivnika za vrat :thumbup:
User avatar
klaki
Posts: 2303
Joined: 15/02/2013 17:49
Location: 榛名山峠

#51398 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by klaki »

no_sikiriki wrote: 17/01/2022 12:34 Sve to sa pištoljima, noževima itd. kreće od "malih" nogu. Prijateljica koja radi u srednjoj školi mi je pričala u više navrata kako se najmanje bavi svojim predmetom i podučavanjem istog, nego psihologijom, i razgovorom sa učenicima koji su mahom kriminalnog background-a, iz "zeznutih" porodica itd. Kad se desi da im dođe policija, svi otrče do WC-a, pretrese ih policija i sve OK, a onda u WC-u čistačice pronalaze noževe, ponekad pištolje i ostale rekvizite.
Znači ako neko ima pištolj pod dozvolom i to je krenulo od malih nogu i iz kriminalne porodice? Šta je poenta tvog komentara?
archi_a
Posts: 10361
Joined: 11/12/2011 18:11

#51399 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by archi_a »

:lol: kakva glupost!!! Ma šta ćeš sa likovima ovdje pričati. :-)
no_sikiriki
Posts: 16548
Joined: 11/12/2012 13:21

#51400 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by no_sikiriki »

klaki wrote: 17/01/2022 12:38
no_sikiriki wrote: 17/01/2022 12:34 Sve to sa pištoljima, noževima itd. kreće od "malih" nogu. Prijateljica koja radi u srednjoj školi mi je pričala u više navrata kako se najmanje bavi svojim predmetom i podučavanjem istog, nego psihologijom, i razgovorom sa učenicima koji su mahom kriminalnog background-a, iz "zeznutih" porodica itd. Kad se desi da im dođe policija, svi otrče do WC-a, pretrese ih policija i sve OK, a onda u WC-u čistačice pronalaze noževe, ponekad pištolje i ostale rekvizite.
Znači ako neko ima pištolj pod dozvolom i to je krenulo od malih nogu i iz kriminalne porodice? Šta je poenta tvog komentara?
Ne moraš odmah ići u neku defanzivu ako se pronalaziš u nečemu. Imam i ja psa, pa se ne pronalazim u tome kad neko krene pričati o neodgovornim vlasnicima pasa koje puštaju na ljude itd.
Naravno da ima ljudi sa valjanim dozvolama i razlozima za posjedovanje pištolja, ali ti su, nažalost, u manjini. I takvi najmanje povlače i repetiraju pištolje.
Ovim o kojima ja pričam nije potrebno mnogo da to naprave, dovoljno je da ih "krivo pogledaš" kao u slučaju Denisa Mrnjavca.
Post Reply