SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Hakiz
Posts: 40556
Joined: 30/07/2015 20:01

#77876 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Hakiz »

nekome wrote: 28/03/2024 21:14 Bingo nije "nas", Bingo je Dzambicev

a zar nije onomad bingo kao uklonio proizvode manje ili je to samo bilo PR?

a razlog zasto ljudi idu tamo a i zasto bingo kupuje je onda jer su vjerovatno najjeftiniji...
Nije uklonio proizvode, uklonio je samo informaciju da su Manjini. To se moglo lako provjetiti na način da se vidi da su isti proizvodi nastavljeni da se prodaju, na primjer kolači, samo više nije pisalo da im je proizvođač Krajinaklas ili Manja.

Znam da se kupuje u Srbiji zato što je jeftinije, ali onda i za kupovinu kod Manje svako može naći opravdanje, bilo kakvo. Kao što rekoh, principi se dokazuju kada je teško držati ih se, ne kada je lako.
Hakiz
Posts: 40556
Joined: 30/07/2015 20:01

#77877 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Hakiz »

kabal1337 wrote: 28/03/2024 21:14
mk ultra wrote: 28/03/2024 20:22
kabal1337 wrote: 28/03/2024 20:13

Pa kada mu je drago to sve sto velica, zasto nema poslovnice u Srbiji?
Pa zato sto hoce da zajebava i da se pravi pametan

Necu sad ovdje da navodim imena firmi, znam ih licno 3-4, iz BL, Teslica
Tjeraju neki bijesan inat
Da se dokaze da oni uzimaju pare ovdje.

Dok opet imas drugi par opanaka i jako korektnih ljudi i firmi iz istih krajeva. Jbg.

Opet kazem, zasto bingo jasno ne oznaci artikle iz pekare manja. Vec ih uglavnom krisom prodaju.
One gotove sendvice pakuju u manjin baget ;-) jel pise gdje? Pise kurac
Zato mi je bingo gori nego oni

A ko ode u manju da kupi bilo sta, taj ima drugih problema.
boli ona stvar bingo
njima je ovo doslo super da ih mogu ucjeniti za vrijednost robe
Pa, da bojkotujemo Bingo? :lol:
User avatar
Athlon64
Posts: 2735
Joined: 24/11/2022 17:51

#77878 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Athlon64 »

Nije isto baš kad gazda negira genocid i veliča ratne zločince i kad to ne radi.

Zbog toga i kažem da je svinjetina najmanji problem. Ja Manjine proizvode ne kupujem ni u Bingu niti bilo gdje.
Također, ako ćemo biti realni, teško da imamo neku alternativu Bingu (što se tiče domaćih trgovačkih lanaca), barem na većem dijelu države.
Strane svakako izbjegavam, kao i FIS i ove iz RS-a.

Recimo ja ovdje imam Mepromex, ali u Sarajevu i Tuzli niko za Mepromex nije čuo.
last mohicans
Posts: 11989
Joined: 09/08/2012 23:19

#77879 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by last mohicans »

Hakiz wrote: 28/03/2024 21:20
nekome wrote: 28/03/2024 21:14 Bingo nije "nas", Bingo je Dzambicev

a zar nije onomad bingo kao uklonio proizvode manje ili je to samo bilo PR?

a razlog zasto ljudi idu tamo a i zasto bingo kupuje je onda jer su vjerovatno najjeftiniji...
Nije uklonio proizvode, uklonio je samo informaciju da su Manjini. To se moglo lako provjetiti na način da se vidi da su isti proizvodi nastavljeni da se prodaju, na primjer kolači, samo više nije pisalo da im je proizvođač Krajinaklas ili Manja.

Znam da se kupuje u Srbiji zato što je jeftinije, ali onda i za kupovinu kod Manje svako može naći opravdanje, bilo kakvo. Kao što rekoh, principi se dokazuju kada je teško držati ih se, ne kada je lako.
Pa šta je pisalo na tim proizvodima? Xy proizvođač, ko? Mislim da uopće nisi u pravu. Nakon zadnjeg četinog orgijanja, svi proizvodi su maknuti.
User avatar
cvrčak_na_hedonizmu
Posts: 7330
Joined: 12/03/2012 18:04

#77880 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by cvrčak_na_hedonizmu »

last mohicans wrote: 28/03/2024 21:55
Hakiz wrote: 28/03/2024 21:20
nekome wrote: 28/03/2024 21:14 Bingo nije "nas", Bingo je Dzambicev

a zar nije onomad bingo kao uklonio proizvode manje ili je to samo bilo PR?

a razlog zasto ljudi idu tamo a i zasto bingo kupuje je onda jer su vjerovatno najjeftiniji...
Nije uklonio proizvode, uklonio je samo informaciju da su Manjini. To se moglo lako provjetiti na način da se vidi da su isti proizvodi nastavljeni da se prodaju, na primjer kolači, samo više nije pisalo da im je proizvođač Krajinaklas ili Manja.

Znam da se kupuje u Srbiji zato što je jeftinije, ali onda i za kupovinu kod Manje svako može naći opravdanje, bilo kakvo. Kao što rekoh, principi se dokazuju kada je teško držati ih se, ne kada je lako.
Pa šta je pisalo na tim proizvodima? Xy proizvođač, ko? Mislim da uopće nisi u pravu. Nakon zadnjeg četinog orgijanja, svi proizvodi su maknuti.
Nekin dan u glavnom Bingu vidjeh onaj heravi hljeb od 400 grama sa sjemenkama, 2.4 tako nekako, Manjin hljeb 100%. Isto izgleda u bobu.

Blago je receno da govno treba bojkotovati, a svinjetina je tu najmanje bitna.
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 72902
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7 GTI

#77881 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Velkoski »

može li neki tekst na ovim portalima za intelektualce o sataniziranju dobroćudne pekare Manja od zlih Sarajlijica? hvala
User avatar
Athlon64
Posts: 2735
Joined: 24/11/2022 17:51

#77882 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Athlon64 »

Velkoski wrote: 28/03/2024 22:05 može li neki tekst na ovim portalima za intelektualce o sataniziranju dobroćudne pekare Manja od zlih Sarajlijica? hvala
?
Hakiz
Posts: 40556
Joined: 30/07/2015 20:01

#77883 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Hakiz »

last mohicans wrote: 28/03/2024 21:55
Hakiz wrote: 28/03/2024 21:20
nekome wrote: 28/03/2024 21:14 Bingo nije "nas", Bingo je Dzambicev

a zar nije onomad bingo kao uklonio proizvode manje ili je to samo bilo PR?

a razlog zasto ljudi idu tamo a i zasto bingo kupuje je onda jer su vjerovatno najjeftiniji...
Nije uklonio proizvode, uklonio je samo informaciju da su Manjini. To se moglo lako provjetiti na način da se vidi da su isti proizvodi nastavljeni da se prodaju, na primjer kolači, samo više nije pisalo da im je proizvođač Krajinaklas ili Manja.

Znam da se kupuje u Srbiji zato što je jeftinije, ali onda i za kupovinu kod Manje svako može naći opravdanje, bilo kakvo. Kao što rekoh, principi se dokazuju kada je teško držati ih se, ne kada je lako.
Pa šta je pisalo na tim proizvodima? Xy proizvođač, ko? Mislim da uopće nisi u pravu. Nakon zadnjeg četinog orgijanja, svi proizvodi su maknuti.
Da, pisalo je na papiriću pored svakog kolača (tacne sa kolačima) čiji je, ko ga je pravio.

Samo su sklonjene etikete. Pratio sam to, interesovalo me je. Znao sam za nekoliko proizvoda da su sigurno Manjini i nakon frke ti proizvodi su i dalje normalno bili prodavani. Samo je papirić na kojem piše ko ih pravi uklonjen.

Što je bilo glupo jer i ko nije pratio lako je mogao shvatiti, imaš dva ili tri dobavljača kolača, ukloniš proizvođača sa etiketa nekih proizvoda, a do juče je bio naznačen na tim proizvodima, ostaviš druga dva na ostalim. Ne treba biti Ajnštajn da se skonta.

Ali, bilo je dovoljno to uraditi dok se smire strasti, nemamo mi običaj čitati "sitna slova".
Last edited by Hakiz on 28/03/2024 22:13, edited 3 times in total.
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 72902
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7 GTI

#77884 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Velkoski »

što jedete hljeb :mrgreen:
Hakiz
Posts: 40556
Joined: 30/07/2015 20:01

#77885 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Hakiz »

Velkoski wrote: 28/03/2024 22:10 što jedete hljeb :mrgreen:
Ja jedem kruh.
User avatar
Laplace
Posts: 10445
Joined: 19/11/2012 18:37

#77886 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Laplace »

vjeshalica wrote: 28/03/2024 14:35
Laplace wrote: 28/03/2024 10:23
Haris.ba wrote: 28/03/2024 10:06

Ne. Ja govorim da je ova navodna prevara potrosaca ustvari ono sto potrosaci u Manji traze, zele, vole.

Zato, puna podrska za Manju i kupce koji vole tretman koji im Manja daje.
Ako je proizvod deklarisan kao burek sa junetinom a napravljen je sa svinjetinom, onda jeste prevara, isto toliko koliko bi bila prevara da je deklasiran kao burek sa svinjetinom a napravljen sa junetinom. To ne ovisi o tome šta potrošači traže nego o tome da li se sastav proizvoda poklapa sa navodima u deklaraciji.
Krivicno djelo prevare. Osim toga, ako ima DNK svinjetine,ne znaci nuzno da je sastav(pretpostavljam) i svinjetina,mozda je jednostavno ostalo prilikom procesiranja hrane nesto tragova koji su se pronasli. To dalje ne umanjuje cinjenicu da se procesiranje hrane treba odvojiti zbog karaktera da postoje ljudi koji iz X razloga ne zele konzumirati tu hranu.
Mogao je napisati "može sadržavati tragovi svinjskih proteina" (kao što na nekim proizvodima stoji "može sadržati tragove kikirikija" npr.) ako je proizvodni proces takav da je moguće da dođe do miješanja (maine koje rade sa obje vrste mesa, npr.).
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40858
Joined: 29/06/2011 23:39

#77887 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by dječak sa šibicama »

Pise li na svakoj vrecici gumenih bombona ili bilo kojih drugih bombona, da iste sadrzavaju zele svinjskog porijekla?

I znate li vi uopce taj podatak.
User avatar
Logovan
Posts: 94415
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#77888 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Logovan »

Athlon64 wrote: 28/03/2024 20:41 Zamisli odeš u Manju i pogledaš se sutra u ogledalo. :-)
Stvar je u tome da ih boli briga, pogledaju se u ogledalo i šta, ništa, nebitno im je, samo daj da pojedem šta god.
Hakiz
Posts: 40556
Joined: 30/07/2015 20:01

#77889 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Hakiz »

Imaš proizvodnu liniju vrijednu 10 miliona, radiš jedan dan jedno, drugi dan drugo, treći dan treće meso u dvije smjene da imaš vremena jednu smjenu za oprati liniju kada mijenjaš meso i sada treba praviti drugu liniju od 10 miliona, možda i zaposliti ljude samo za tu liniju, a nemaš ekonomsku potrebu, samo da svinjetina ne dođe slučajno u tragovima u dodir sa drugim mesom?

Neka, hvala.
Hakiz
Posts: 40556
Joined: 30/07/2015 20:01

#77890 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Hakiz »

dječak sa šibicama wrote: 28/03/2024 22:26 Pise li na svakoj vrecici gumenih bombona ili bilo kojih drugih bombona, da iste sadrzavaju zele svinjskog porijekla?

I znate li vi uopce taj podatak.
Eventualno piše da je žele životinjskog porijekla, ali ne koje životinje.

Koga je strah svinjetine neka kupuje isključivo halal. Ako nema halal certifikat, ne mora svinjetine biti, ali ne smije se iznenaditi ako je bude.

U čemu je problem?
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40858
Joined: 29/06/2011 23:39

#77891 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by dječak sa šibicama »

Iskreno jos nisam vidio bombone sa halal certifikatom, mozda je do mene uglavnom ne obracam paznju na etikete.

Nije problem, nego ne znam koliko su ljudi upoznati sa tim. Ogromna vecina proizvodjaca koristi svinjsku zelatinu jer je svinjska koza najbogatija kolagenom. Dakle kad jedes gumene bombone ili bilo koju slasticu koja sadrzi zele, najvjerovatnije jedes i svinjetinu.
Hendrix
Posts: 4117
Joined: 27/02/2004 00:00

#77892 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Hendrix »

Cinjenica da ovom liku nisu propale pekare od manjka musterija nakon velicanja cetnistva online, dovoljno govori o Bosnjacima i njihovom ponosu.

Nase cuveno "ma hajd ba jebaji ga" nas prati na svakom koraku.

Nek stavlja svinjetinu i uzima levate, kad vec levati ne znaju nista bolje.
Sid the sloth
Posts: 2826
Joined: 30/01/2013 15:56

#77893 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Sid the sloth »

dječak sa šibicama wrote: 28/03/2024 22:36 Iskreno jos nisam vidio bombone sa halal certifikatom, mozda je do mene uglavnom ne obracam paznju na etikete.

Nije problem, nego ne znam koliko su ljudi upoznati sa tim. Ogromna vecina proizvodjaca koristi svinjsku zelatinu jer je svinjska koza najbogatija kolagenom. Dakle kad jedes gumene bombone ili bilo koju slasticu koja sadrzi zele, najvjerovatnije jedes i svinjetinu.
Na svakim Haribo koje se proizvode u Turskoj pise halal. Dok ove iz Austrije sadrze svinjetinu.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17271
Joined: 31/03/2019 14:56

#77894 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by vjeshalica »

Laplace wrote: 28/03/2024 22:18
vjeshalica wrote: 28/03/2024 14:35
Laplace wrote: 28/03/2024 10:23

Ako je proizvod deklarisan kao burek sa junetinom a napravljen je sa svinjetinom, onda jeste prevara, isto toliko koliko bi bila prevara da je deklasiran kao burek sa svinjetinom a napravljen sa junetinom. To ne ovisi o tome šta potrošači traže nego o tome da li se sastav proizvoda poklapa sa navodima u deklaraciji.
Krivicno djelo prevare. Osim toga, ako ima DNK svinjetine,ne znaci nuzno da je sastav(pretpostavljam) i svinjetina,mozda je jednostavno ostalo prilikom procesiranja hrane nesto tragova koji su se pronasli. To dalje ne umanjuje cinjenicu da se procesiranje hrane treba odvojiti zbog karaktera da postoje ljudi koji iz X razloga ne zele konzumirati tu hranu.
Mogao je napisati "može sadržavati tragovi svinjskih proteina" (kao što na nekim proizvodima stoji "može sadržati tragove kikirikija" npr.) ako je proizvodni proces takav da je moguće da dođe do miješanja (maine koje rade sa obje vrste mesa, npr.).
Ali nije to naveo jer u tom slucaju ne bi prodao. Dakle,prevario, prikriva cinjenice. Kad sam rekla ne znaci nuzno mislila sam kao pravo meso fizicki. Moguce da su tragovi os ranijeg procesiranja ostali.
last mohicans
Posts: 11989
Joined: 09/08/2012 23:19

#77895 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by last mohicans »

Hakiz wrote: 28/03/2024 22:10
last mohicans wrote: 28/03/2024 21:55
Hakiz wrote: 28/03/2024 21:20

Nije uklonio proizvode, uklonio je samo informaciju da su Manjini. To se moglo lako provjetiti na način da se vidi da su isti proizvodi nastavljeni da se prodaju, na primjer kolači, samo više nije pisalo da im je proizvođač Krajinaklas ili Manja.

Znam da se kupuje u Srbiji zato što je jeftinije, ali onda i za kupovinu kod Manje svako može naći opravdanje, bilo kakvo. Kao što rekoh, principi se dokazuju kada je teško držati ih se, ne kada je lako.
Pa šta je pisalo na tim proizvodima? Xy proizvođač, ko? Mislim da uopće nisi u pravu. Nakon zadnjeg četinog orgijanja, svi proizvodi su maknuti.
Da, pisalo je na papiriću pored svakog kolača (tacne sa kolačima) čiji je, ko ga je pravio.

Samo su sklonjene etikete. Pratio sam to, interesovalo me je. Znao sam za nekoliko proizvoda da su sigurno Manjini i nakon frke ti proizvodi su i dalje normalno bili prodavani. Samo je papirić na kojem piše ko ih pravi uklonjen.

Što je bilo glupo jer i ko nije pratio lako je mogao shvatiti, imaš dva ili tri dobavljača kolača, ukloniš proizvođača sa etiketa nekih proizvoda, a do juče je bio naznačen na tim proizvodima, ostaviš druga dva na ostalim. Ne treba biti Ajnštajn da se skonta.

Ali, bilo je dovoljno to uraditi dok se smire strasti, nemamo mi običaj čitati "sitna slova".
Kolače nikako ne kupujem,ali one njihove male torte nisam viđao, njihove pekarske proizvode ni jedan nisam vidio.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17271
Joined: 31/03/2019 14:56

#77896 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by vjeshalica »

dječak sa šibicama wrote: 28/03/2024 22:26 Pise li na svakoj vrecici gumenih bombona ili bilo kojih drugih bombona, da iste sadrzavaju zele svinjskog porijekla?

I znate li vi uopce taj podatak.
Cesto pise govedji zelatin. Uglavnilom takve i imaju simbol halal prpoizvoda.
Dok oni sto pise zivotinjskog, bez preciziranja koje zivotinje,i nemaju simbol halal.

Nije li podlo, ne precizirati od koje zivotinje je rijec? Kad je govedja onda se pise, kad je svinjska onda se prikriva. Dosta nemuslimana ne konzumira svinjetinu, i opet se nazor to servira nekome.
Hakiz
Posts: 40556
Joined: 30/07/2015 20:01

#77897 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Hakiz »

last mohicans wrote: 28/03/2024 22:43
Hakiz wrote: 28/03/2024 22:10
last mohicans wrote: 28/03/2024 21:55

Pa šta je pisalo na tim proizvodima? Xy proizvođač, ko? Mislim da uopće nisi u pravu. Nakon zadnjeg četinog orgijanja, svi proizvodi su maknuti.
Da, pisalo je na papiriću pored svakog kolača (tacne sa kolačima) čiji je, ko ga je pravio.

Samo su sklonjene etikete. Pratio sam to, interesovalo me je. Znao sam za nekoliko proizvoda da su sigurno Manjini i nakon frke ti proizvodi su i dalje normalno bili prodavani. Samo je papirić na kojem piše ko ih pravi uklonjen.

Što je bilo glupo jer i ko nije pratio lako je mogao shvatiti, imaš dva ili tri dobavljača kolača, ukloniš proizvođača sa etiketa nekih proizvoda, a do juče je bio naznačen na tim proizvodima, ostaviš druga dva na ostalim. Ne treba biti Ajnštajn da se skonta.

Ali, bilo je dovoljno to uraditi dok se smire strasti, nemamo mi običaj čitati "sitna slova".
Kolače nikako ne kupujem,ali one njihove male torte nisam viđao, njihove pekarske proizvode ni jedan nisam vidio.
Ja jesam. Na primjer, voćne korpice u BCC.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40858
Joined: 29/06/2011 23:39

#77898 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by dječak sa šibicama »

Haribo jedini i istakne da je zelatin svinjskog porijekla, to znam, ostali vrlo vjerovatno niko. Uglavnom napisu samo zelatin. A to je i obavezno svinjski, jer ako nije onda naglase da je kravlji ili riblji.

I nisu samo bombone, svinjski kolagen je u cipsu, zubnoj pasti, sladoledu, majonezi, mlijecnim namazima, cak se i filteri za cigarete obogacuju svinjskim hemoglobinom.
User avatar
nepass1
Posts: 9711
Joined: 06/07/2017 07:35

#77899 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by nepass1 »

dječak sa šibicama wrote: 28/03/2024 22:36 Iskreno jos nisam vidio bombone sa halal certifikatom, mozda je do mene uglavnom ne obracam paznju na etikete.

Nije problem, nego ne znam koliko su ljudi upoznati sa tim. Ogromna vecina proizvodjaca koristi svinjsku zelatinu jer je svinjska koza najbogatija kolagenom. Dakle kad jedes gumene bombone ili bilo koju slasticu koja sadrzi zele, najvjerovatnije jedes i svinjetinu.
Na turskom haribu pise da je govedji zelatin
Na ostalim pise zelatin
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#77900 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by n+1 »

I alkohol se nalazi u hljebu.

Što ujedno pokazuje koliko je glupa ova priča.
Post Reply