SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

moimoi
Posts: 4850
Joined: 01/07/2006 12:59

#78351 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by moimoi »

Pa i tebe kao motoristu moze motor “pokositi”, je li tako kolega?

Mene je samo interesovalo “ko je kriv” ukoliko kolonu pretices sa motorom, neko te ne vidi na vrijeme,a otvori vrata… eto u slucaju sbb-kbb da pritece nekome u pomoc? A ti stao na gas.

I jos jedno pitanje… cisto me interesuje, da li mislis da je ok na red za trajekt preticati kolonu? I tako jedno 20 motorista… svi cekamo
r_faruk
Posts: 4688
Joined: 20/01/2003 00:00

#78352 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by r_faruk »

moimoi wrote: 12/04/2024 19:25 Pa i tebe kao motoristu moze motor “pokositi”, je li tako kolega?

Mene je samo interesovalo “ko je kriv” ukoliko kolonu pretices sa motorom, neko te ne vidi na vrijeme,a otvori vrata… eto u slucaju sbb-kbb da pritece nekome u pomoc? A ti stao na gas.

I jos jedno pitanje… cisto me interesuje, da li mislis da je ok na red za trajekt preticati kolonu? I tako jedno 20 motorista… svi cekamo
Mi smo krivi zbog preticanja kolone i dobicemo kaznu, a ti si kriva zbog otvaranja vrata. Ako nastupi teska posljedica/smrt, ti si jos vise kriva i kazna ti je veca. Isto je i sa parkiranim autom na pjesackom prelazu. Onaj ko je parkirao na pjesacki dobije 40KM kaznu zbog parkiranja, a ti sto si ubio pjesaka na pjesackom (jer ga nisi vidio od njegovog auta) ides na robiju.

Sto se tice drugog pitanja:
Ok je prestici kolonu i uci u trajekt jer se motocikli parkiraju na posebna mjesta u trajektu. Na ta mjesta se vrlo cesto ne mogu parkirati automobili. Motocikli se takodjer posebno vezu na trajektu na za to predvidjena mjesta. Kada dodjes na trajekt, onaj ciko sto "cijepa" karte te zovne da dodjes ispred auta i udjes u trajekt kada je za to vrijeme. U suprotnom neces moci doci do tih mjesta za motocikle i ostace prazna, a karte za ta mjesta se nece prodati jer ne mozes uci sa motociklom u trajekt jer si cekao u koloni s automobilima.
moimoi
Posts: 4850
Joined: 01/07/2006 12:59

#78353 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by moimoi »

r_faruk wrote: 12/04/2024 19:45
moimoi wrote: 12/04/2024 19:25 Pa i tebe kao motoristu moze motor “pokositi”, je li tako kolega?

Mene je samo interesovalo “ko je kriv” ukoliko kolonu pretices sa motorom, neko te ne vidi na vrijeme,a otvori vrata… eto u slucaju sbb-kbb da pritece nekome u pomoc? A ti stao na gas.

I jos jedno pitanje… cisto me interesuje, da li mislis da je ok na red za trajekt preticati kolonu? I tako jedno 20 motorista… svi cekamo
Mi smo krivi zbog preticanja kolone i dobicemo kaznu, a ti si kriva zbog otvaranja vrata. Ako nastupi teska posljedica/smrt, ti si jos vise kriva i kazna ti je veca. Isto je i sa parkiranim autom na pjesackom prelazu. Onaj ko je parkirao na pjesacki dobije 40KM kaznu zbog parkiranja, a ti sto si ubio pjesaka na pjesackom (jer ga nisi vidio od njegovog auta) ides na robiju.

Sto se tice drugog pitanja:
Ok je prestici kolonu i uci u trajekt jer se motocikli parkiraju na posebna mjesta u trajektu. Na ta mjesta se vrlo cesto ne mogu parkirati automobili. Motocikli se takodjer posebno vezu na trajektu na za :) to predvidjena mjesta. Kada dodjes na trajekt, onaj ciko sto "cijepa" karte te zovne da dodjes ispred auta i udjes u trajekt kada je za to vrijeme. U suprotnom neces moci doci do tih mjesta za motocikle i ostace prazna, a karte za ta mjesta se nece prodati jer ne mozes uci sa motociklom u trajekt jer si cekao u koloni s automobilima.
Znaci, ja sam kriva jer sam mahinalno otvorila vrata da spasim nekog, a ti naleto na vrata jer si preticao kolonu koju ne smijes preticati?
Poredjenje ti nije bas najbolje al nebitno. Moje auto stoji sa ostalim,a ti si u pokretu.
Ok.

Nema svaki trajekt mjesta za motocikle pogotovo ne 20.

Nejse… cuvajmo se svi :)
r_faruk
Posts: 4688
Joined: 20/01/2003 00:00

#78354 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by r_faruk »

Da, ti si kriva. Tako urade uvidjaj kada se nesto desi.... da li se slazemo s tim ili ne, o tome mozemo raspravljati na nekoj drugoj temi. No, sto se tice zakona, uvidjaja i procedura, ispasce onako kako napisah. Mozda je i motorista krenuo da pomogne jer ce stici prije tebe, a ti ga ukinula vratima :)

Motorista dobije kaznu zbog prestizanja kolone, ti u zatvor jer si ubila covjeka. Dobijes neke olaksavajuce okolnosti jer je i motorista pravio prekrsaj i to je to.

"Cuvajmo se svi" :thumbup:
hali gali halid
Posts: 2387
Joined: 08/10/2007 22:45

#78355 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by hali gali halid »

Postoje i retrovizori...
User avatar
DuckZz
Posts: 3089
Joined: 07/05/2012 18:12

#78356 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by DuckZz »

Ne vjerujem šta citam :-) :-)

Žena sa djetetom pronađena mrtva, dvije objave o tome procitam i onda 5 stranica raspravljanja iz supljeg u prazno o preticanju i totalno nebitnim stvarima ala "jel zakonski komšiji provirit kroz prozor".
Stvarno ste za ne povjerovati
last mohicans
Posts: 12069
Joined: 09/08/2012 23:19

#78357 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by last mohicans »

Preči motori i preticanje :-) Nije mi se dalo isto prekidati. U vezi ove zene, čujem da je dijete svezala za sebe da se zajedno utope, valjda je upala u one virove nakon skoka.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45639
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#78358 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Chmoljo »

DuckZz wrote: 13/04/2024 01:02 Ne vjerujem šta citam :-) :-)

Žena sa djetetom pronađena mrtva, dvije objave o tome procitam i onda 5 stranica raspravljanja iz supljeg u prazno o preticanju i totalno nebitnim stvarima ala "jel zakonski komšiji provirit kroz prozor".
Stvarno ste za ne povjerovati
hvala Bogu da je tako.

posljednje što treba je forumsko naklapanje oko uzroka ovoga.
User avatar
Ateista
Posts: 46762
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#78359 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Ateista »

Chmoljo wrote: 13/04/2024 01:15
DuckZz wrote: 13/04/2024 01:02 Ne vjerujem šta citam :-) :-)

Žena sa djetetom pronađena mrtva, dvije objave o tome procitam i onda 5 stranica raspravljanja iz supljeg u prazno o preticanju i totalno nebitnim stvarima ala "jel zakonski komšiji provirit kroz prozor".
Stvarno ste za ne povjerovati
hvala Bogu da je tako.

posljednje što treba je forumsko naklapanje oko uzroka ovoga.
Tako je, ne vidim sta ko moze pametno napisati o toj tragediji. Citam prije koji dan naslov clanka da je preminuo neki momak cca 25 godina, nakon par sati novi clanak gdje je njegov neimenovani prijatelj dao izjavu medijima da se taj momak ubio. Ne kontam koji je problem danas sa ljudima, ni sa tim "prijateljem" koji je imao potrebu mimo porodice da javno kaze tako nesto ni novinarima koji zeljni par klikova to objavljuju. Mnogi nisu svjesni kako objave o samoubistvima mogu uticate na druge labilne ljude i da se sa razlogom takve stvari cesto ne iznose u javnost.
kox
Posts: 3202
Joined: 12/09/2008 12:48

#78360 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by kox »

Pa stalno je na ovoj temi rasprava o saobraćaju, nigdje veze. Godinama je tako.
zdruzdjo
Posts: 5226
Joined: 16/08/2009 00:27

#78361 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by zdruzdjo »

DaysleepeR wrote: 12/04/2024 12:53 Ne znam kad sam vidio da se motocikli kreću na cesti jedan pored drugog niti to zagovaram.

Ovo ostalo, zakon je jasan, ja ga ne komentarišem niti dodajem, samo stavljam kako piše.

Ne vidim kako se napušta traka kretanja kod radnje opisane gore.

I fakat mi nije jasno zašto želite još veće gužve, da se sa vama u koloni guraju još i motori... to mi je apsurd nad apsurdima.

Sve EU zemlje dozvoljavaju, eto kod nas ljudi pametni.

Niđe veze

To ti se mahalski zove "ZOR". Takodje i ono neka komsiji crkne krava.
"ONO" je zaglavilo u guzvi/koloni i sav svijet okolo je kriv.
Juce me tako deda sa pasatom cc od 50-60 godina maxuz blokira da ne mogu proci. Vise puta. Ono namjerno. Cak do toga da nagazi na susjednu traku. Naravno, strpljen ja. Iskuliram. Semafor, dodjem pored njega jer se lik sklonio u traci do njega. Kucnem na prozor. Otvara. Reko sad kad dodjes tamo gdje ides, otidji u wc i izdrkaj ako mogne da ti se digne. A ja cu opet brze od tebe doci. Vidi ako ne mognes sam, pa mozda i gospodja do tebe mogne da da ti pripomogne. Pali se semafor i naravno prodjem pored strasnom brzinom od 10km/h. On osta 3 metra od semafora zakovan u koloni. Ogroman broj vozaca se sklonio i napravio mi prostor :thumbup: .
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14721
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#78362 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by DaysleepeR »

moimoi wrote: 12/04/2024 19:25 Pa i tebe kao motoristu moze motor “pokositi”, je li tako kolega?

Mene je samo interesovalo “ko je kriv” ukoliko kolonu pretices sa motorom, neko te ne vidi na vrijeme,a otvori vrata… eto u slucaju sbb-kbb da pritece nekome u pomoc? A ti stao na gas.

I jos jedno pitanje… cisto me interesuje, da li mislis da je ok na red za trajekt preticati kolonu? I tako jedno 20 motorista… svi cekamo
Po drugi put, ja od pocetka ne pricam o preticanju kolone, zakon je tu jasan.
Citajte temu koleginice.
Kolega forumas je objasnio za trajekt, procedura ukrcaja na trajekt je pjesaci, motori pa automobili, svako ima svoje mjesto. Nit motor moze na mjesto za aute niti obratno.

Izlazak iz automobila dok je vozilo na kolovozu je zabranjeno zakonom, ne postoji izgovor koji tu zabranu ukida, osim ako automobil nije u plamenu, ali i to se ne zove izlazak nego evakuacija.

Prije nego pozovete na "postivanje propisa" preporucujem da naucite propise.
zdruzdjo
Posts: 5226
Joined: 16/08/2009 00:27

#78363 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by zdruzdjo »

DaysleepeR wrote: 13/04/2024 19:17

Izlazak iz automobila dok je vozilo na kolovozu je zabranjeno zakonom, ne postoji izgovor koji tu zabranu ukida, osim ako automobil nije u plamenu, ali i to se ne zove izlazak nego evakuacija.......

Na kraju krajeva i prilikom izlaska iz auta(ako ces izaci na cestu), duzan si da pogledas na retrovizor da li je to sigurno da uradis.
Eto ne zbog motora, ali onako logicno i zdrave pameti, zbog sebe. Ne znam uopste odkud ikako ta prica. Ako ti gori auto, logicno isfuravas ko metak. Ali ako trcis da nekome pomognes, duzan si da tom radnjom ne ugrozis ni sebe ni nekoga drugog.
zdruzdjo
Posts: 5226
Joined: 16/08/2009 00:27

#78364 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by zdruzdjo »

Moja danasnja tri moto sranja u razmaku od nekih dva kilometra. A svaki dan ih bude barem 3-4.

Prva dva su glupi pjesaci, od kojih je drugi da ga/je bas udavis ko zeca.
Treci je oduzimanje prednosti gdje bi bilo bas gutavo da sam isao brze + da me je potrefilo zeleno, a bez da sam stajao na semaforu.






User avatar
nepass1
Posts: 9846
Joined: 06/07/2017 07:35

#78365 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by nepass1 »

zdruzdjo wrote: 14/04/2024 00:07 Moja danasnja tri moto sranja u razmaku od nekih dva kilometra. A svaki dan ih bude barem 3-4.

Prva dva su glupi pjesaci, od kojih je drugi da ga/je bas udavis ko zeca.
Treci je oduzimanje prednosti gdje bi bilo bas gutavo da sam isao brze + da me je potrefilo zeleno, a bez da sam stajao na semaforu.






Na trecem si cini mi se presporo krenuo, i ja bih ti uletio i uzeo prednost. Da je bilo zeleno tad bih naravno stao. Ja sam od onih cim zuto pocnem ti svirati da krenes :D
Ove pjesake treba zgaziti, ovog starkelju pogotovo
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14721
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#78366 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by DaysleepeR »

Motor kad ide brzo ne valja, kad ide sporo opet ne valja...
User avatar
nepass1
Posts: 9846
Joined: 06/07/2017 07:35

#78367 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by nepass1 »

DaysleepeR wrote: 14/04/2024 10:55 Motor kad ide brzo ne valja, kad ide sporo opet ne valja...
Neki dan sam par km vozio iza motora 40 na sat. Krivudavo nigdje prilike da ga prestignem. Papak svo vrijeme uz liniju vozi.kad naidje auto skloni se desno. Cim ne ide auto on uz liniju. Ni u jednom trenutku nije htio da se skloni da ga obidjemo. Motor neki "trkaci"
ZuzuTop
Posts: 470
Joined: 02/03/2022 12:44

#78368 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by ZuzuTop »

Sta ste se naklatili na motoriste, i njih ima dobrih i losih kao i nas sa autima :lol:
Znam dosta ekipe iz Tz, sve extra momci. Naravno ima i budala kao ona dvojica sto su zenu ubili na BM.
Ko ima averziju prema motoristima, trebao bi barem jednom doci na Moto Fest kojo se odrzava na Panonici.
:bih:
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14721
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#78369 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by DaysleepeR »

nepass1 wrote: 14/04/2024 12:08
DaysleepeR wrote: 14/04/2024 10:55 Motor kad ide brzo ne valja, kad ide sporo opet ne valja...
Neki dan sam par km vozio iza motora 40 na sat. Krivudavo nigdje prilike da ga prestignem. Papak svo vrijeme uz liniju vozi.kad naidje auto skloni se desno. Cim ne ide auto on uz liniju. Ni u jednom trenutku nije htio da se skloni da ga obidjemo. Motor neki "trkaci"
Nije dozvoljeno preticati motor kroz njegovu traku, ima puno pravo da vozi defanzivno jer je previse motorista zavrsilo u jarku radi preticanja kroz istu traku i izgurivanja...

Sorry but jebiga
User avatar
nepass1
Posts: 9846
Joined: 06/07/2017 07:35

#78370 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by nepass1 »

Na magistralnom putu da vozi 40 i jebe deset auta iza sebe?
Ne jebi bezveze
zposao
Posts: 2593
Joined: 22/03/2019 09:27

#78371 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by zposao »

Motoristi su zasebna kategorija koja je počesto za klinickog posmatranja. Iz nekog razloga misle da su posebni u saobraćaju, te kad im se izdrkava, onda se izdrkavaju po cesti ne mareći ni za zakone ni za ostale učesnike. A onda kad im se vozi propisno svi moraju voziti propisno da ih ne bi ugrozili.
Razumijem i merak, razumijem i ranjivost na cesti, ali mislim da je više motorista zaginulo svojom bahatošću i obiješću nego tuđim. Tako da ako motoristi žele promijeniti percepciju o sebi i osvjestiti ostale učesnike, trebali bi prvo povesti računa o vlastitom izdrkavanju nad normalnim narodom. Po mom mišljenju kazne za motoriste bi trebale biti puno strože pa tek kad se oni nauče poštovati saobraćaj onda mogu tražiti poštovanje i razumijevanje od drugih.
User avatar
azurna_obala
Posts: 5632
Joined: 06/11/2010 03:22
Location: Tamo gdje nebo ljubi more

#78372 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by azurna_obala »

Šuti, vidiš da su sveci.
Neku noć, petak mislim da je bio, pet motora tačno, kod scc vozaju se, sve ok, ali ne lezi vraže telefon u ruci, drugom se vozi. Što da ne, može mu se.
Sveti Petar i motorista
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14721
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#78373 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by DaysleepeR »

zposao wrote: 14/04/2024 16:29 Motoristi su zasebna kategorija koja je počesto za klinickog posmatranja. Iz nekog razloga misle da su posebni u saobraćaju, te kad im se izdrkava, onda se izdrkavaju po cesti ne mareći ni za zakone ni za ostale učesnike. A onda kad im se vozi propisno svi moraju voziti propisno da ih ne bi ugrozili.
Razumijem i merak, razumijem i ranjivost na cesti, ali mislim da je više motorista zaginulo svojom bahatošću i obiješću nego tuđim. Tako da ako motoristi žele promijeniti percepciju o sebi i osvjestiti ostale učesnike, trebali bi prvo povesti računa o vlastitom izdrkavanju nad normalnim narodom. Po mom mišljenju kazne za motoriste bi trebale biti puno strože pa tek kad se oni nauče poštovati saobraćaj onda mogu tražiti poštovanje i razumijevanje od drugih.
Newsflash - motocikl je posebna kategorija, a ne automobil sa 2 tocka. Live with it.
zposao
Posts: 2593
Joined: 22/03/2019 09:27

#78374 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by zposao »

DaysleepeR wrote: 14/04/2024 17:49
zposao wrote: 14/04/2024 16:29 Motoristi su zasebna kategorija koja je počesto za klinickog posmatranja. Iz nekog razloga misle da su posebni u saobraćaju, te kad im se izdrkava, onda se izdrkavaju po cesti ne mareći ni za zakone ni za ostale učesnike. A onda kad im se vozi propisno svi moraju voziti propisno da ih ne bi ugrozili.
Razumijem i merak, razumijem i ranjivost na cesti, ali mislim da je više motorista zaginulo svojom bahatošću i obiješću nego tuđim. Tako da ako motoristi žele promijeniti percepciju o sebi i osvjestiti ostale učesnike, trebali bi prvo povesti računa o vlastitom izdrkavanju nad normalnim narodom. Po mom mišljenju kazne za motoriste bi trebale biti puno strože pa tek kad se oni nauče poštovati saobraćaj onda mogu tražiti poštovanje i razumijevanje od drugih.
Newsflash - motocikl je posebna kategorija, a ne automobil sa 2 tocka. Live with it.
I kamion je zasebna kategorija pa šta?

Zbog toga što mislite da se na vas ne odnose pravila, zato vas ljudi i ne poštivaju.
zdruzdjo
Posts: 5226
Joined: 16/08/2009 00:27

#78375 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by zdruzdjo »

zposao wrote: 14/04/2024 18:06
I kamion je zasebna kategorija pa šta?

Zbog toga što mislite da se na vas ne odnose pravila, zato vas ljudi i ne poštivaju.
Oooooh za kamiondzije, mi motoristi smo najplemenitiji vitezovi okruglog stola jos od ricarda lavlje srce. Ali nemojmo generalizovati. Nisam neko takav. Kazem da na motorima ima stvarno svakakvih likova.
Ne pamtim kada sam zadnji put na putu vidio da se kamiondzija skloni na prosirenje da bi propustio kolonu koju je on iza sebe napravio. Tako da ako se ko ponasa kao vlasnik ceste, to su kamiondzije. A poodavno sam poceo voziti, i pamtim to vrijeme dobro.

Uglavnom, nas motoriste ne postuju jer smo realno ranjiviji od svakoga u autu i onda ide varijanta: "vise ces ti najebati nego ja, pa koci"
Evo imas ovaj moj snimak ovoga sto mi je uzeo prednost. Sta mislis da li bi to uradio da je istom brzinom prema njemu isao kamion ili neki king-size terenac sa zeljeznim barovima naprijed, koji da ga udari, bi ga izbio kroz prozor? Bi u kurxxx.
Post Reply