SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
drug_profi
Posts: 50769
Joined: 16/07/2012 16:00

#78326 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by drug_profi »

moimoi wrote: 12/04/2024 09:45
drug_profi wrote: 12/04/2024 09:33
moimoi wrote: 12/04/2024 09:32

Ako je kolona? Svi stoje. Niko ne moze preteci osim motocikliste. .. ti ga ne vidis.. pojavi se “niotkud”
Moraš se uvijek uvjeriti da vrata možeš otvoriti bez ugrožavanja saobraćaja. To što ti stojiš ne znači ništa.
Koliko ja znam, kolonu je zabranjeno preticati. Samimtim i motorista cini prekrsaj? Ako ga udaris vratima zasto bi ti bio kriv?
Član 36 i 72.
Preticanje kolone ne opravdava drugi prekršaj, jer udes bi izavala neoprezno otvorena vrata, a ne obilazak kolone.
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14721
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#78327 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by DaysleepeR »

Evo kompletno poglavlje iz ZOBS-a posvećeno motociklima, nigdje nije zabranjeno provlačenje, a jesu zabranjene neke druge radnje koje samo vozilo na dva točka može uraditi. Dakle zakonodavac jeste uzeo u obzir ono što motocikl može ali nije zabranio provlačenje.
Mislim da možemo zaključiti raspravu.
17. Saobraćaj bicikala, mopeda, lakih motocikala i motocikala

Član 99

(1) Biciklom na javnom putu smije upravljati lice koje je navršilo 12 godina, a mopedom na javnom putu smije upravljati lice koje je navršilo 14 godina i posjeduje odgovarajući dokument o poznavanju propisa o bezbjednosti saobraćaja.

(2) Vozač bicikla i vozač mopeda ako je pokretan snagom vozača dužni su da se kreću što bliže desnoj ivici kolovoza, a ako postoji biciklistička staza, po biciklističkoj stazi, odnosno traci.

(3) Ako se dva ili više vozača bicikala ili mopeda kreću u grupi, dužni su da se kreću jedan za drugim.

(4) Ako na putu postoji posebno uređena biciklistička staza, vozač mopeda ako je pokretan snagom vozača i vozač bicikla moraju da se kreću desnom biciklističkom stazom u odnosu na smjer kretanja saobraćaja.

(5) Na biciklističkim stazama uređenim i obilježenim za saobraćaj bicikla i mopeda u oba smjera vozila moraju da se kreću desnom stranom u smjeru kretanja vozila.

(6) Vozač bicikla i vozač mopeda smiju da se kreću samo po onim saobraćajnim površinama po kojima je kretanje takvim vozilima dozvoljeno.

Član 100

Vozač bicikla, mopeda, lakog motocikla i motocikla mora da upravlja vozilom na način kojim se ne umanjuje stabilnost vozila i ne ometaju drugi učesnici u saobraćaju, a naročito ne smije da:

1) ispušta upravljač iz ruku, osim kad najavljuje promjenu smjera kretanja,

2) sklanja noge sa pedala,

3) se pridržava za drugo vozilo,

4) vodi, vuče ili potiskuje druga vozila, odnosno životinje, osim da vuče priključno vozilo za bicikl,

5) dopusti da vozilo kojim upravlja bude vučeno ili potiskivano,

6) prevozi predmete koji mogu da ga ometaju tokom upravljanja,

7) upotrebljava na oba uha slušalice za audio-uređaje,

8) upotrebljava mobilni telefon.

Član 101

Vozač bicikla, mopeda, lakog motocikla i motocikla može da prevozi druga lica samo ako na vozilu postoje posebna sjedišta i oslonci za noge, a vozač motocikla može to da čini i u bočnoj prikolici.

Član 102

(1) Vozač mopeda, lakog motocikla, motocikla, tricikla, lakog četvorocikla ili četvorocikla, kao i lica koja se prevoze tim vozilima moraju nositi na glavi zakopčanu zaštitnu kacigu za vrijeme vožnje.

(2) Vozač bicikla u periodu od prvog sumraka do potpunog svanuća, kao i danju u slučaju smanjene vidljivosti, mora koristiti svjetloodbojni prsluk ili odgovarajuću retroreflektujuću opremu koja obezbjeđuje adekvatnu uočljivost vozača bicikla ili bicikla.

(3) Vozač bicikla, mopeda, lakog motocikla, motocikla, tricikla, lakog četvorocikla ili četvorocikla ne smije prevoziti lice koje je pod uticajem alkohola, odnosno psihoaktivnih supstanci ili iz drugih razloga nije sposobno da upravlja svojim postupcima.

(4) Vozač bicikla stariji od 18 godina može na javnom putu biciklom prevoziti dijete do osam godina starosti, ako je na biciklu ugrađeno posebno sjedište, prilagođeno uzrastu djeteta i čvrsto spojeno sa biciklom, te ako dijete na glavi nosi zakopčanu zaštitnu kacigu.
Dozvola u zakonu za provlačenje:

Član 66

(1) Na putu na kojem postoje najmanje dvije saobraćajne trake namijenjene za saobraćaj vozila u istom smjeru i na kojoj su kolone vozila vozač može da napusti traku na kojoj se nalazi samo radi skretanja ulijevo ili udesno, ili radi parkiranja vozila.

(2) Na putevima i pod uslovom iz stava (1) ovog člana brže kretanje vozila na jednoj traci od kretanja na drugoj traci ne smatra se preticanjem.

(3) Ne smatra se preticanjem ni prolaženje sa desne strane vozila koje prema odredbi člana 39. stav (3) ovog zakona za svoje kretanje ne koristi saobraćajnu traku uz desnu ivicu kolovoza.


Dakle situacija koju sam već opisao prema slici, prolaziš sa desne strane vozilima u srednjoj i lijevoj traci, i to se ne smatra preticanjem.

Image

Over & Out.
User avatar
pezzar
Posts: 595
Joined: 14/07/2009 13:16

#78328 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by pezzar »

DaysleepeR wrote: 12/04/2024 12:33
pezzar wrote: 12/04/2024 12:24 Mislim da je sve ovo offtopic, al' ne budem lenj. Bez obzira što nije eksplicitno zabranjeno, drugi članovi koji regulišu način odvijanja saobraćaja ne izuzimaju motocikle ni na koji način. Znam da su mene učili da su motociklisti dužni kretati se u koloni, a da je sve ostalo gledanje kroz prste. Izvadio sam iz Zobs-a:

Prvo, definicija:
57) saobraćajna traka je obilježeni ili neobilježeni uzdužni dio kolovoza čija je širina dovoljna za nesmetan saobraćaj jednog reda vozila;

Član 27
Vozač je dužan držati vozilo na takvom odstojanju i rastojanju od drugih vozila u saobraćaju da, s obzirom na brzinu kretanja vozila i druge okolnosti u saobraćaju, ne izaziva opasnost i ne ometa druge učesnike u saobraćaju.

Član 38
(1) Vozač je dužan da se kreće vozilom desnom stranom kolovoza u smjeru kretanja.
(2) Vozač je dužan da drži vozilo u kretanju što bliže desnoj ivici kolovoza i na tolikoj udaljenosti od nje da, s obzirom na brzinu kretanja vozila, uslove saobraćaja i stanje i osobine puta, ne ugrožava druge učesnike u saobraćaju i sebe ne izlaže opasnosti.
(3) Izuzetno od odredbe stava (2) ovog člana, na putu u naselju s kolovozom na kojem za saobraćaj vozila u istom smjeru postoje najmanje dvije obilježene saobraćajne trake za kretanje vozila, vozač može da koristi i saobraćajnu traku koja se ne nalazi uz desnu ivicu kolovoza ako time ne ometa ostala vozila koja se kreću iza vozila kojim upravlja.

Član 62
(1) Vozač koji pretiče dužan je da drži vozilo na potrebnom odstojanju i rastojanju od vozila koje pretiče, tako da ga ne ometa, niti ugrožava u saobraćaju.
(2) Poslije izvršenog preticanja ili obilaženja, vozač je dužan da, čim to bude moguće, bez ometanja ili ugrožavanja ostalih učesnika u saobraćaju, vozilom ponovo zauzme položaj na saobraćajnoj traci kojom se kretao prije preticanja, odnosno obilaženja.

Dakle, svako kretanje vozilom (bilo koje kategorije, a ni motocikli nisu izuzeti) između drugih vozila krši ove članove gore. Vozila se moraju kretati jedno iza drugog, osim u slučaju radnje preticanja ili obilaženja, a i to je opisano u kojim slučajevima je dozvoljeno, pa je naprimjer obilaženje zabranjeno ako:

5) ako poslije izvršenog preticanja ili obilaženja ne bi ponovo mogao da zauzme položaj na saobraćajnoj traci kojom se kretao prije preticanja ili obilaženja, i to bez ometanja ili ugrožavanja ostalih učesnika u saobraćaju, osim kad za preticanje ili obilaženje koristi saobraćajnu traku koja je zabranjena za saobraćaj vozila iz suprotnog smjera;
Osim što ZOBS ima posebno poglavlje koje se odnosi na motocikle...

Automobil i motocikl nisu ista vozila, druga je kategorija.
Kao što kamioni imaju posebne odredbe, tako imaju i motocikli.
Isto tako, ne mogu prihvatiti tvoje opaske gdje su motocikli izuzeti a gdje ne, jer to MORA pisati u zakonu.
Zakon nije stvar dvosmislenosti i ličnog tumačenja, SVE mora pisati tačno i eksplicitno, inače taj član pada odmah.

Ali evo gdje je dozvoljeno

Član 66

(1) Na putu na kojem postoje najmanje dvije saobraćajne trake namijenjene za saobraćaj vozila u istom smjeru i na kojoj su kolone vozila vozač može da napusti traku na kojoj se nalazi samo radi skretanja ulijevo ili udesno, ili radi parkiranja vozila.

(2) Na putevima i pod uslovom iz stava (1) ovog člana brže kretanje vozila na jednoj traci od kretanja na drugoj traci ne smatra se preticanjem.

(3) Ne smatra se preticanjem ni prolaženje sa desne strane vozila koje prema odredbi člana 39. stav (3) ovog zakona za svoje kretanje ne koristi saobraćajnu traku uz desnu ivicu kolovoza.


Dakle situacija koju sam već opisao prema slici

Image
Čitaš kako tebi odgovara, a ne kako piše. Ovo boldirano, stav (2), znaš i sam da se odnosi na kretanje vozila u dvije saobraćajne trake u istom pravcu, a ne na kretanje između traka. U stavu (1) ti piše kad je dozvoljeno napustiti traku. Dobro je što si postavio taj član jer te upravo on i demantuje.

(1) Na putu na kojem postoje najmanje dvije saobraćajne trake namijenjene za saobraćaj vozila u istom smjeru i na kojoj su kolone vozila vozač može da napusti traku na kojoj se nalazi samo radi skretanja ulijevo ili udesno, ili radi parkiranja vozila.

Ok, kontam da ćeš ti to nastaviti raditi, ja ću znati da si u prekršaju. Nadam se da ni ti ni ja nećemo morati od suda tražiti mišljenje.

U međuvremenu sam vidio edit, pa da dodam:

(3) Ako se dva ili više vozača bicikala ili mopeda kreću u grupi, dužni su da se kreću jedan za drugim.

Dakle, ni motocikli ne smiju voziti jedan pored drugog u istoj traci.

Sretno.
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14721
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#78329 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by DaysleepeR »

Ne znam kad sam vidio da se motocikli kreću na cesti jedan pored drugog niti to zagovaram.

Ovo ostalo, zakon je jasan, ja ga ne komentarišem niti dodajem, samo stavljam kako piše.

Ne vidim kako se napušta traka kretanja kod radnje opisane gore.

I fakat mi nije jasno zašto želite još veće gužve, da se sa vama u koloni guraju još i motori... to mi je apsurd nad apsurdima.

Sve EU zemlje dozvoljavaju, eto kod nas ljudi pametni.

Niđe veze
User avatar
pezzar
Posts: 595
Joined: 14/07/2009 13:16

#78330 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by pezzar »

Ma ja ovo više da mogu reći "Jesam ti rek'o" kad mi nekad bude trebalo, u suštini me ne tangira. :D
AdzijaFace
Posts: 264
Joined: 13/06/2021 12:42

#78331 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by AdzijaFace »

U kruzni tok se ne mora ulaziti u unutasnju i pozeljno je voziti samo vanjskom, da se izbjegne sudar. Prove me worng.
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14721
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#78332 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by DaysleepeR »

pezzar wrote: 12/04/2024 13:04 Ma ja ovo više da mogu reći "Jesam ti rek'o" kad mi nekad bude trebalo, u suštini me ne tangira. :D
Ne tangira ni mene, drugi kontriraju, a meni sve ostaje isto.
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14721
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#78333 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by DaysleepeR »

Dolazi ljeto pa još malo edukacije za one koji idu u Hrvatsku

https://www.rtvhit.com/vijesti/mogu-li- ... elazu-----
Mogu li motociklisti preticati kolonu pred naplatnim kućicama, na graničnom prijelazu...?

Magazin
4. 7. 2022. | 12:39

Ometate li motocikliste možete biti kažnjeni!

Nekoliko sati čekate u koloni koja "gmiže" prema moru, a onda, kad ste konačno na redu, prestižu vas motociklisti. Skidaju kacige, rukavice, traže novac za cestarinu... Kidaju vam živce. Mogu li motoristi preko reda? Samo na raskrižjima motociklisti moraju voziti u kolonama! Ometate li motocikliste možete biti kažnjeni!

Mnogim vozačima automobila smeta preticanje motociklista dok čekaju granični prelaz, ali neopravdano. Osim što stajanje na suncu zbog vrućine može biti opasno za motocikliste, preticanje kolona na graničnim prelazima zakon ne svrstava u prekršaje, javlja portal 24ur. Za 24ur je dodala viša policijska inspektorica Maja Ciperle Adlešič da kod preticanja postoji izuzetak za motocikale.

To je propisano Zakonom o sigurnosti u saobraćaju, gdje je propisano da vozač vozila s jednim tragom, ako je kolona vozila zaustavljena na cesti i na njoj ima dovoljno prostora, može proći pored zaustavljenog vozila ili kolone vozila desnom stranom uz primjerenu brzinu i oprez.

Izuzetak ne važi kada su se vozila u koloni zaustavila ispred raskrsnice. Budući da granični prelaz nije raskrsnica, dozvoljena je vožnja pored kolone.

Je li zatvaranje puta motoristima kažnjivo?

Uprkos tome što vozači motocikla mogu preticati kolonu vozila, događa se da im neki automobil namjerno žele prepriječiti put, što ne samo da je opasno i za vozača motocikla i za vozača automobila, već može biti i kažnjeno u slučaju kršenja pravila saobraćajnih propisa.
User avatar
drug_profi
Posts: 50769
Joined: 16/07/2012 16:00

#78334 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by drug_profi »

Ja više volim da se maknem motoristi da prođe, nego da gledam u retrovizore gdje li je.
Često dobijem i neki znak zahvale.
ibizza
Posts: 4594
Joined: 05/06/2008 00:46

#78335 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by ibizza »

drug_profi wrote: 12/04/2024 13:26 Ja više volim da se maknem motoristi da prođe, nego da gledam u retrovizore gdje li je.
Često dobijem i neki znak zahvale.
Isto :thumbup:
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14721
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#78336 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by DaysleepeR »

Ja uvijek mahnem ili klimnem glavom.
Inače čak se i policija skloni ustranu, kako ovdje tako i u Hrvatskoj.
Sid the sloth
Posts: 2861
Joined: 30/01/2013 15:56

#78337 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Sid the sloth »

Ma samo Bosnjama ("nek komsiji motoristi crkne krava", "sto on moze a ja ne mogu", "samo da nesto pitam", "ode ja izaci da vidim sto je zastoj", ...) moze smetati motorista koji prolazi kolonu koja se ne krece. Boli Bosnju sto on mora stajati u koloni i nervirati se a "komsija" prodje pored njega i ode svojim putem - "eh sto bi ga ja sad vrOOOtima odalamio".
AdzijaFace
Posts: 264
Joined: 13/06/2021 12:42

#78338 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by AdzijaFace »

Meni ne smeta, neka ide cim prije samo da ga ne pratim i pazim na njega. Jedino gdje mi smeta je na AP na naplatnim kada zaobidju sve i njih 10 stane ispred svih.
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#78339 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Hajvan »

Sid the sloth wrote: 12/04/2024 13:53 Ma samo Bosnjama ("nek komsiji motoristi crkne krava", "sto on moze a ja ne mogu", "samo da nesto pitam", "ode ja izaci da vidim sto je zastoj", ...) moze smetati motorista koji prolazi kolonu koja se ne krece. Boli Bosnju sto on mora stajati u koloni i nervirati se a "komsija" prodje pored njega i ode svojim putem - "eh sto bi ga ja sad vrOOOtima odalamio".
AdzijaFace wrote: 12/04/2024 14:34 Meni ne smeta, neka ide cim prije samo da ga ne pratim i pazim na njega. Jedino gdje mi smeta je na AP na naplatnim kada zaobidju sve i njih 10 stane ispred svih.
i na Granicnim Prelazima

to je bezobrazno i nedopustivo ponasanje, jer svi stojimo u nekom redu da zavrsimo obavezu i onda se pojavi gospoja i kaze- "necu ja nista, ja imam samo jedno pitanje"...mrsuqurac. :lol: :mrgreen:

i da, vozim motore od 1996.
na zalost, i ja koristim beobrazluk na GP-ima kad putujem motorom.

ostalo naklapanje o tome da li smijemo voziti "split lane' je suvisno- jer to i zakon isto ne brani.
User avatar
azurna_obala
Posts: 5632
Joined: 06/11/2010 03:22
Location: Tamo gdje nebo ljubi more

#78340 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by azurna_obala »

DaysleepeR wrote: 11/04/2024 09:18
azurna_obala wrote: 10/04/2024 22:09 Opet se vozi motor trotoarom, maloprije gužva sa Stupa prema gradu, jedan motor se gura između auta, drugi lijepo pješačkom stazom do RTV doma,. Policije, naravno, nema nigdje.
Prolazak motorom između automobila nije zabranjen po ZOBS-u, koliko god to tebe lično iritiralo.

Vožnja trotoarom je nešto drugo.
Ako ćeš iskreno, uopšte me ne iritira, to što si se ti našao prozvan, to je opet samo tvoj problem. Tamo gdje se mogu pomjeriti da motorista prođe, to i uradim, a ne da mi se nabije pozadi ili pored samog retrovizora, što uopšte nije sigurno ni za mene ni za njega. Dakle, ima vas svakakvih, koliko mogu zaključiti voziš motor. Bujrum druže, ali ne ugrožavaj druge oko sebe.
Vožnja između auta ispade veći problem, nego ovaj što je po trotoaru vozio, dok ne pokupi nečije dijete ili nekoga drugog.
User avatar
Truba
Posts: 82145
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#78341 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Truba »

avaz srednjovječna žena jutros
avaz nakon 8 sati žena 1990 se utopila s djetetom
:( :( :(
User avatar
mk ultra
Posts: 19646
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#78342 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by mk ultra »

milijardu je kombinacija gdje je trenutno biti roditelj, jebena stvar. jako jebena.
Hakiz
Posts: 40836
Joined: 30/07/2015 20:01

#78343 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Hakiz »

DaysleepeR wrote: 12/04/2024 13:15 ...

To je propisano Zakonom o sigurnosti u saobraćaju, gdje je propisano da vozač vozila s jednim tragom, ako je kolona vozila zaustavljena na cesti i na njoj ima dovoljno prostora, može proći pored zaustavljenog vozila ili kolone vozila desnom stranom uz primjerenu brzinu i oprez.
...
Na cesti sa više traka, kada se vozi između vozila, jedno vozilo obilazi se sa desne, ali drugo sa lijeve strane. A to, onda, dovodi do pitanja...

:mrgreen:

Kada se vozi između vozila koja nisu zaustavljena, šta onda?
Last edited by Hakiz on 12/04/2024 15:40, edited 1 time in total.
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14721
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#78344 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by DaysleepeR »

azurna_obala wrote: 12/04/2024 15:10
DaysleepeR wrote: 11/04/2024 09:18
azurna_obala wrote: 10/04/2024 22:09 Opet se vozi motor trotoarom, maloprije gužva sa Stupa prema gradu, jedan motor se gura između auta, drugi lijepo pješačkom stazom do RTV doma,. Policije, naravno, nema nigdje.
Prolazak motorom između automobila nije zabranjen po ZOBS-u, koliko god to tebe lično iritiralo.

Vožnja trotoarom je nešto drugo.
Ako ćeš iskreno, uopšte me ne iritira, to što si se ti našao prozvan, to je opet samo tvoj problem. Tamo gdje se mogu pomjeriti da motorista prođe, to i uradim, a ne da mi se nabije pozadi ili pored samog retrovizora, što uopšte nije sigurno ni za mene ni za njega. Dakle, ima vas svakakvih, koliko mogu zaključiti voziš motor. Bujrum druže, ali ne ugrožavaj druge oko sebe.
Vožnja između auta ispade veći problem, nego ovaj što je po trotoaru vozio, dok ne pokupi nečije dijete ili nekoga drugog.
Svakog ima svakakvih.
Niko te ne ugrožava.
99,99% slučajeva automobili pokupe nečije dijete.
Lijep pozdrav.
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14721
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#78345 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by DaysleepeR »

Hakiz wrote: 12/04/2024 15:38
DaysleepeR wrote: 12/04/2024 13:15 ...

To je propisano Zakonom o sigurnosti u saobraćaju, gdje je propisano da vozač vozila s jednim tragom, ako je kolona vozila zaustavljena na cesti i na njoj ima dovoljno prostora, može proći pored zaustavljenog vozila ili kolone vozila desnom stranom uz primjerenu brzinu i oprez.
...
Na cesti sa više traka, kada se vozi između vozila, jedno vozilo obilazi se sa desne, ali drugo sa lijeve strane. A to, onda, dovodi do pitanja...

:mrgreen:
dobar
User avatar
azurna_obala
Posts: 5632
Joined: 06/11/2010 03:22
Location: Tamo gdje nebo ljubi more

#78346 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by azurna_obala »

DaysleepeR wrote: 12/04/2024 15:39
azurna_obala wrote: 12/04/2024 15:10
DaysleepeR wrote: 11/04/2024 09:18

Prolazak motorom između automobila nije zabranjen po ZOBS-u, koliko god to tebe lično iritiralo.

Vožnja trotoarom je nešto drugo.
Ako ćeš iskreno, uopšte me ne iritira, to što si se ti našao prozvan, to je opet samo tvoj problem. Tamo gdje se mogu pomjeriti da motorista prođe, to i uradim, a ne da mi se nabije pozadi ili pored samog retrovizora, što uopšte nije sigurno ni za mene ni za njega. Dakle, ima vas svakakvih, koliko mogu zaključiti voziš motor. Bujrum druže, ali ne ugrožavaj druge oko sebe.
Vožnja između auta ispade veći problem, nego ovaj što je po trotoaru vozio, dok ne pokupi nečije dijete ili nekoga drugog.
Svakog ima svakakvih.
Niko te ne ugrožava.
99,99% slučajeva automobili pokupe nečije dijete.
Lijep pozdrav.
Samo produži.
User avatar
Ateista
Posts: 46762
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#78347 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Ateista »

Ne vozim motor, ali mi nikad nece biti jasno zasto drugim vozacima smetaju motoristi.
Jasno je da je jedan od motiva za voznju motora upravo mogucnost da se brze probiju kroz guzve. Nekad sam razmisljao da uzmem motor upravo iz tih razloga, odustao sam jer smatram da je motor previse opasan na nasim cestama zbog debila za volanom, ali to je jedan od razloga zasto drugi voze motore i nemam problem sa tim kad me prodje u koloni u kojoj ja moram stajati i sto koriste prednosti tog prevoznog sredstva, kao sto prodju i bicikli, pjesaci, ljudi u tramvaju i slicno. Ko je nama koji smo u tom momentu u autu kriv sto smo odlucili da idemo autom u spici, ko moze da se probije neka to uradi.
hali gali halid
Posts: 2387
Joined: 08/10/2007 22:45

#78348 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by hali gali halid »

Vozao sam nekad skutercic, uvijek se sklonim motoristima u koloni, nek idu ljudi kada mogu...
moimoi
Posts: 4850
Joined: 01/07/2006 12:59

#78349 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by moimoi »

Ne mislim da ikome smetaju motoristi ako su normalni i drze se pravila. Po vasem pisanju ispada da je 99% super normalnih, divnih, krasnih, obazrivih… a svi znamo kakve “face” voze monstrume od masina, koliko jurcaju (pogotovo sad.. proljece-ljeto), ugrozavajuci sve redom.
Mimo sto ne mozes ljeti spavati otvorenog prozora od njihovog jurcanja i turiranja.
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14721
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#78350 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by DaysleepeR »

Tragedija je sto smo konstatovali da ogromna vecina ljudi ovdje koja kaze "ne smetaju dok su normalni i drze se pravila" uopste ne poznaju pravila...

Jel tako koleginice "sta ako vozac izadje da vidi sta se desava?"

Trebaju svi da se drze pravila, ono sto se zaboravlja je da svi mi koji vozimo motor, takodje imamo polozeno i vozimo i auto, i cega se nagledamo od strane automobila je grozomorno u odnosu na sve sto se ovdje zamjera motorima

use i u svoje kljuse, apsolutno niko ko nema polozeno za motor nema podloge da prica ljudima koji imaju polozeno za motor kako se isti taj motor vozi po propisima

de za pocetak vozite svoje automobilcice po propisima...
Post Reply