SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol.2

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Locked
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#4101 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol.2

Post by JThomas »

vlast stvara društvene vrijednosti, htjela-ne htjela. do nje je kakve...
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45504
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#4102 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol.2

Post by Chmoljo »

vlast koju biraju građani... vlast koju čine ljudi, isti ljudi koji proizilaze iz istog tog građanstva...

možemo se mi ovoliko natezati brate do sabaha, (ovo je zazvučalo pravo gay :D ), ali ako budemo čekali samo političare - brate, onda je mrka kapa.
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#4103 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol.2

Post by JThomas »

ili recimo, eto, ne moramo o strankama ako te to vrijeđa, i sudska vlast je vlast. kakvu poruku mlađim naraštajima šalje to što je benjo na slobodi? ili što se super beba za godine vođenja lanca krađe i preprodaje kola nagodi na dvije godine?
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45504
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#4104 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol.2

Post by Chmoljo »

ama bolan, ne vrijeđa me, šta ti je :lol:

ko je na vlasti, nek' pravda svoje postupke :D ne bio ja ničiji advokat :D

slažem se za sudsku vlast. i ja sam pravnik (haman :D ), tako da vala imam i obavezu da govorim kako je sramota što se radi.

ali ko će natjerati te ljude da rade? političari (na papiru bar) to ne smiju raditi. neću prizivati NVO sektor da ne bude ovdje nekih drugih priča :D ali gdje ta neka lokalna inteligencija, pobuna, elita ovo ono... nigdje ništa jarane.

svi trune o visokoj politici, a mrsko im skoknuti do mjesne zajednice, da našamaraju predsjednika jer hodaju po popucalim pločnicima.

drug moj, meni je nedavno jedan stariji čovjek izvukao živac. priča je bila o tome kako je prije bilo bolje, a sada, eto ne valja. ni policija, ni inspekcije, niko ne radi svoj posao. čisto da ispitam, pitam ga ja: a bi li ste vi kada prijavili zelenima da vidite da neko baca smeće sa balkona?

kaže: jašta bih. nije to moj pos'o da budem doušnik... :roll: pa rek'o: kako onda očekujete da oni kažnjavaju takve?

kaže: pa neka rade svoj posao :? :roll:

kako ćeš natjerati nekoga da radi svoj posao, ako ne tražiš od njega? na kraju krajeva, a šta je sa građanskom dužnosti? :roll:

mislim, što reče Margita, vrzino kolo... samo sam ja mišljenja da mi moramo prevaliti neki put u kojem će ta kolektivna svijest shvatiti da mora biti kritična prema konkretnim stvarima. i u kojem će kolektivna svijest biti u stanju da upre prstom u konkretnog čovjeka i KONKRETNU STVAR, i tražiti da se ona riješi...

još uvijek su naši ljudi u fazi nezamjeranja...

i da, ne želim kriviti narod. nekako mi je to otrcano. samo mislim da su ovdašnji ljudi predugo, predugo živjeli u sistemima koji su mislili za njih. treba vremena... :roll:
User avatar
bpsang
Posts: 10258
Joined: 10/07/2005 21:03
Location: AK,

#4105 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol.2

Post by bpsang »

kiki-miki wrote:Vdijeh danas da je u Nedžarićima na raskrsnici bila nesreća,koliko čuh udario pješaka i pobjegao.
Ali naravno vijesti o tome nigdje.
gdje u Nedzaričima ,ima tri raskrsnice
User avatar
JoeyTribbiani
Posts: 975
Joined: 28/09/2011 17:46
Location: Uvijek avangarda, nikad kopija

#4106 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol.2

Post by JoeyTribbiani »

Code: Select all

http://www.dnevniavaz.ba/vijesti/sarajevo/91071-nasilje-na-ulicama-sarajeva-taksisti-odbijaju-raditi-nocu-policija-ubjedjuje-gradjane-da-su-sigurni.html
Ja se nekad zapitam gdje političari žive? U nekom paralelnom svijetu? Pa ne može svaki poslanik, vijećnik, zastupnik, delegat, pička materina imat obezbjedjenje od 9 gorila u svakom momentu pa da mu sigurnost ne izgleda narušeno. Fakat, gdje je glas i ovih na vlasti, ali i opozicije? Nabijem ih sve od do na neku stvar. I novinare isto. Za 5 dana mogu nabrojat 25 sranja. Koliko ih ima neprijavljenih? I ovaj tekst govori malo i jedan je od rijetkih na ovu temu.

Eto, hvala Bogu nisam imao problema u posljednjih nekoliko godina. (haj' ne pikam horsaše i ološ koji su mi maznuli bajk iz podruma, pokušali obit auto jednu noć i sl.) Obilazim i ja njih, i oni mene, ali ko bezbrižno naveče sam hoda gradom (trijezan :mrgreen: ), nije dobar u glavu nikako. Ove najveće "mudnoje" hodaju u grupi od 18 "zajebaTih" jer se ono zamjerilo nekome. Mater ti jebem, oko čega si se ti sa 19-20 godina stigo zamjerit sa pola grada?
User avatar
Admir_1984
Posts: 7632
Joined: 13/03/2006 01:33
Location: Slabo poznajem Szenttamas, ali stignem do tvoje kuće

#4107 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol.2

Post by Admir_1984 »

vezano za gradjansku duznost, prvo treba urediti i napraviti sistem, pa tek onda ocekivati od gradjana da se suprostave kriminalu i slicnim stvarima. prebise neki dan onog klosara u ferhadiji i ja se smijem kladiti da on vec danas slobodno hoda ulicama. a da je dobio par vaspitnih u policiji, minimalno pola godine-godinu zatvora (drustveno korisnog rada), onda bi i gradjani sve više bili smjeliji da se suprostave kriminalu jer znaju da ce kriminalac dobiti postenu kaznu.

cudi se raja sto niko nema "muda" prijavljivati dzeparose, pa ajd ti stisni prijavi, a da ti sutra taj isti djete ili tebe zbode ili nešto slicno. ovako raja cuva sebe i to je to, zalosno al je jedino ispravno u ovom trenutku

smijem se kladiti da su danas na slobodi oni sto su uhvaceni prije desetak dana sto su par pumpi opljackali, i sto da covjek riskira svoj zivot i zivot svojih bliznjih upustajuci se u otvoreni rat sa kriminalcima koji su realno zasticeni bolje od tebe u ovoj drzavi. ti moras platiti sto se nisi svezao jer ce ti neshto blokirati (cips, pasos, registraciju...), a kriminalci nemaju nista svoje i njih zadrze par dana u muriji i to je to

ovo se sve isto odnosi na bilo kakvo prijavljivanje, od komsije sto baca smece i od onoga sto pred tvojim ocima pljacka ili krade auta

ja ne mogu da vjerujem da nijednoj vlasti nije isplativo konacno rijesit pitanje ovog sitnog kriminala, pa mjenjaj zakone, pravi zatvore, pizde materine više
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45504
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#4108 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol.2

Post by Chmoljo »

znam Admire, ali od nekoga/nečega mora krenuti.

možda krene od trenutka kada bude svejedno jesi li prijavio ili nisi jer ćeš biti u istoj situaciji?
User avatar
Admir_1984
Posts: 7632
Joined: 13/03/2006 01:33
Location: Slabo poznajem Szenttamas, ali stignem do tvoje kuće

#4109 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol.2

Post by Admir_1984 »

treba krenuti od toga da se za svaki trud dobije odgovarajuci rezultat

znaci neku noc opljackaju prodavnicu i pola sata kasnije sa istim autom izvrse krivicno djelo, otudje covjeku pare i rane ga, a ljudi iz prodavnice odma obavijestili policiju, a udaljenost od ta dva mjesta gdje su izvrsili krivicno djelo je manja od 3km :roll:

znaci ne boje se policije, policija nece i ne zeli da radi svoj posao kako treba jer i kada ih uhvate isti budu pusteni nakon 24 sata, a ljudi da riskiraju svoje zivote :roll: nije da ih branim nego je fakat tako, a vjeruj mi da kriminalci nakon sto budu uhvaceni automatski odleze par godina vidjeli bi smo onda cija majka crnu vunu prede

mene zivo zanima kome je u interesu da se ne donesu jaci i po gradjane sigurniji zakoni?

ja se ne sjecam da je ijedna stranka povukla ovo pitanje, a itkekao mogu zaraditi dobre politicke poene ako rješe ili bar pokušaju ovakve slucajeve
Josko Domorocki
Posts: 214
Joined: 07/07/2008 22:57

#4110 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol.2

Post by Josko Domorocki »

JoeyTribbiani wrote:

Code: Select all

http://www.dnevniavaz.ba/vijesti/sarajevo/91071-nasilje-na-ulicama-sarajeva-taksisti-odbijaju-raditi-nocu-policija-ubjedjuje-gradjane-da-su-sigurni.html
Ja se nekad zapitam gdje političari žive? U nekom paralelnom svijetu? Pa ne može svaki poslanik, vijećnik, zastupnik, delegat, pička materina imat obezbjedjenje od 9 gorila u svakom momentu pa da mu sigurnost ne izgleda narušeno. Fakat, gdje je glas i ovih na vlasti, ali i opozicije? Nabijem ih sve od do na neku stvar. I novinare isto. Za 5 dana mogu nabrojat 25 sranja. Koliko ih ima neprijavljenih? I ovaj tekst govori malo i jedan je od rijetkih na ovu temu.

Eto, hvala Bogu nisam imao problema u posljednjih nekoliko godina. (haj' ne pikam horsaše i ološ koji su mi maznuli bajk iz podruma, pokušali obit auto jednu noć i sl.) Obilazim i ja njih, i oni mene, ali ko bezbrižno naveče sam hoda gradom (trijezan :mrgreen: ), nije dobar u glavu nikako. Ove najveće "mudnoje" hodaju u grupi od 18 "zajebaTih" jer se ono zamjerilo nekome. Mater ti jebem, oko čega si se ti sa 19-20 godina stigo zamjerit sa pola grada?
procenti se brzo sire, puno je grupa i grupica, naravno sve je to neko stvorio ,usitnio-ukrupnio sve po potrebi..Cak do borackih udruzenja i navijackih grupa i podgrupa.
Koliko politicara u KS je stvarno iz Sarajeva ? Koliko onih u parlamentu.. Jel mislis da mudonje iz Cipoljica trebaju znati sta je glavni grad,osim sto on zna sta ne treba raditi..Psi imaju dodatak od 150km mjesecno,sta ima onaj na birou ,sta ima dijete tek rodjeno ?
Care sajam je knjige u toku pa probaj naci rijesenje u nekim knjigama..Nit ima ljudi i ideja kako na bolje..Odsustvo intelektualne mase koja treba upravljat ovom zemljom je dovela da sumari vode zemlju,a mesari vode socijalnu politiku,tesari vode privredu,klesari ekonomiju .. Sve to zacinjeno supackim medijima i lazovima.. :skoljka:
maxell_sarajevo
Posts: 2222
Joined: 08/02/2008 19:19

#4111 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol.2

Post by maxell_sarajevo »

"Matematički gledano, u u prosjeku svaka tri dana registrovana je pucnjava na ulici ili aktiviranje eksplozivne naprave od početka godine." :sad: Dnevni Avaz
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45504
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#4112 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol.2

Post by Chmoljo »

Admir_1984 wrote:treba krenuti od toga da se za svaki trud dobije odgovarajuci rezultat

znaci neku noc opljackaju prodavnicu i pola sata kasnije sa istim autom izvrse krivicno djelo, otudje covjeku pare i rane ga, a ljudi iz prodavnice odma obavijestili policiju, a udaljenost od ta dva mjesta gdje su izvrsili krivicno djelo je manja od 3km :roll:

znaci ne boje se policije, policija nece i ne zeli da radi svoj posao kako treba jer i kada ih uhvate isti budu pusteni nakon 24 sata, a ljudi da riskiraju svoje zivote :roll: nije da ih branim nego je fakat tako, a vjeruj mi da kriminalci nakon sto budu uhvaceni automatski odleze par godina vidjeli bi smo onda cija majka crnu vunu prede

mene zivo zanima kome je u interesu da se ne donesu jaci i po gradjane sigurniji zakoni?

ja se ne sjecam da je ijedna stranka povukla ovo pitanje, a itkekao mogu zaraditi dobre politicke poene ako rješe ili bar pokušaju ovakve slucajeve
to se zove izvjesnost kazne... i nisam jedanput slušao Budimlića da o tome govori. nije to ništa što se ne zna.

ali svaka promjena zakona znači i promjenu za neke kojima taj zakon odgovara pa...
User avatar
cappy_tempo
Posts: 2673
Joined: 24/08/2008 19:03
Location: SARAJEVO-X!

#4113 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol.2

Post by cappy_tempo »

maxell_sarajevo wrote:"Matematički gledano, u u prosjeku svaka tri dana registrovana je pucnjava na ulici ili aktiviranje eksplozivne naprave od početka godine." :sad: Dnevni Avaz
matematicki gledano sjetim se ja njima uze i sire familije. hvala im sto mi do granapa pancir treba
User avatar
plejka2
Posts: 14586
Joined: 02/11/2009 20:47
Location: u dosluhu sa podzemljem

#4114 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol.2

Post by plejka2 »

cappy_tempo wrote: matematicki gledano sjetim se ja njima uze i sire familije. hvala im sto mi do granapa pancir treba
sto ce ti pancir kad pucaju u noge :razz:
User avatar
Admir_1984
Posts: 7632
Joined: 13/03/2006 01:33
Location: Slabo poznajem Szenttamas, ali stignem do tvoje kuće

#4115 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol.2

Post by Admir_1984 »

Chmoljo wrote:
Admir_1984 wrote:treba krenuti od toga da se za svaki trud dobije odgovarajuci rezultat

znaci neku noc opljackaju prodavnicu i pola sata kasnije sa istim autom izvrse krivicno djelo, otudje covjeku pare i rane ga, a ljudi iz prodavnice odma obavijestili policiju, a udaljenost od ta dva mjesta gdje su izvrsili krivicno djelo je manja od 3km :roll:

znaci ne boje se policije, policija nece i ne zeli da radi svoj posao kako treba jer i kada ih uhvate isti budu pusteni nakon 24 sata, a ljudi da riskiraju svoje zivote :roll: nije da ih branim nego je fakat tako, a vjeruj mi da kriminalci nakon sto budu uhvaceni automatski odleze par godina vidjeli bi smo onda cija majka crnu vunu prede

mene zivo zanima kome je u interesu da se ne donesu jaci i po gradjane sigurniji zakoni?

ja se ne sjecam da je ijedna stranka povukla ovo pitanje, a itkekao mogu zaraditi dobre politicke poene ako rješe ili bar pokušaju ovakve slucajeve
to se zove izvjesnost kazne... i nisam jedanput slušao Budimlića da o tome govori. nije to ništa što se ne zna.

ali svaka promjena zakona znači i promjenu za neke kojima taj zakon odgovara pa...
pa treba se boriti svim sredstvima i imenom i prezimenom prozvati onoga ko se protivi promjeni zakona o krivicnim djelima tipa oruzana pljacka, pljacka auta i slicne stvari

i beze su one price nema zatvora, pa ako se samo jedan napravi to ce rijesiti 90% problema, pljacke se sigurno nece procentualno povecati kada znas da ti je automatski godina robije (i nece biti potrebe za jos zatvorskih kapaciteta), a za maloljetnike automatska kazna za roditelja+djete u odgovarajucu ustanovu, bez ikakvih sudjenja od mjesec dana, bez nekakvih zalbi i slicno.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45504
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#4116 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol.2

Post by Chmoljo »

to "nema zatvora" je, mensečini, samo alibi sudova.

ok, nema zatvora, ali ako je sud vezan zakonom, kako može izreći manju kaznu zato što "nema mjesta u zatvoru"?

ako čekaju u redu da odsluženje predugo, onda je to zbog nedostatka prostora i tu je ta primjedba na mjestu.

ali kod donošenja mizernih presuda... mislim... :-)

treba se boriti Admire... treba. slažem se :)
User avatar
Admir_1984
Posts: 7632
Joined: 13/03/2006 01:33
Location: Slabo poznajem Szenttamas, ali stignem do tvoje kuće

#4117 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol.2

Post by Admir_1984 »

a ko postavlja i bira te ljude u sudovima?

jel moguce da sad partija koja trenutno ima vlast za bubam sad glavnog sudiju kantonalnog suda postavi covjeka koji nece nimalo imati milosti prema kriminalcima, tj postavit ce tako stvari medju podredjenima i to je to? i na taj nacin se pokusa smanjiti kriminal u kantonu, ak vec ne moze na nivou drzave :roll:
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45504
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#4118 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol.2

Post by Chmoljo »

Visoko sudsko i tužilačko vijeće.

svaki pokušaj direktnog uplitanja izvršne vlasti nije poželjno (blago rečeno)...
Margita81
Posts: 1255
Joined: 02/10/2009 01:07

#4119 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol.2

Post by Margita81 »

Desi mi se ponekad dok setam sa djetetom da pomislim "sta sad neko zapuca sta raditi"..i onda zamisljam situaciju, bacam dijete na zemlju i ja preko nje, cekam da pucnjava zavrsi, dizemo se i nastavljamo svojim putem, ili trcimo do najblizeg zaklona....mozda zvuci smijesno ali toliko se toga desava da izgleda trebamo smisliti strategiju prezivljavanja u takvim i slicnim situacijama.
Vecina ovih pucnjava se desava na mjestima gdje se zaista mozes naci sa djetetom, dakle trolabujske/tram stanice, prodavnice, apoteke, u blizini parkova i sl., nisu to vise izdvojeni incidenti u nekim mracnim rupama. :skoljka:
User avatar
cappy_tempo
Posts: 2673
Joined: 24/08/2008 19:03
Location: SARAJEVO-X!

#4120 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol.2

Post by cappy_tempo »

User avatar
Reglan
Posts: 4848
Joined: 04/01/2010 13:51
Location: Usa
Contact:

#4121 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol.2

Post by Reglan »

Pobise se danas dvojica nekih 17-18 godina u Parku.Udaraju se oni,raja okolo,huska ih.Odnekud se stvori policijsko auto.Izlazi specijalac govori spusti ruke,ovaj jedan kreno bjezati i pobjeze nekako.Drugi ostade na mjestu ko zaledjen,prilazi mu specijalac i kad mu samarcinu opali :-) .Mislim da mu vise marisana nece nikad pasti na pamet.
User avatar
cigara
Posts: 631
Joined: 17/09/2010 16:52

#4122 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol.2

Post by cigara »

arshavin wrote:Pobise se danas dvojica nekih 17-18 godina u Parku.Udaraju se oni,raja okolo,huska ih.Odnekud se stvori policijsko auto.Izlazi specijalac govori spusti ruke,ovaj jedan kreno bjezati i pobjeze nekako.Drugi ostade na mjestu ko zaledjen,prilazi mu specijalac i kad mu samarcinu opali :-) .Mislim da mu vise marisana nece nikad pasti na pamet.
a mozda je on bio napadnut?
Mr. Brightside
Posts: 31338
Joined: 26/02/2011 13:07

#4123 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol.2

Post by Mr. Brightside »

ma ja, ovaj sto je zbris'o je prvi počeo, treba ga učiteljici reći :D
džaba što su bili bara bara u tuči :D
Margita81
Posts: 1255
Joined: 02/10/2009 01:07

#4124 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol.2

Post by Margita81 »

arshavin wrote:Pobise se danas dvojica nekih 17-18 godina u Parku.Udaraju se oni,raja okolo,huska ih.Odnekud se stvori policijsko auto.Izlazi specijalac govori spusti ruke,ovaj jedan kreno bjezati i pobjeze nekako.Drugi ostade na mjestu ko zaledjen,prilazi mu specijalac i kad mu samarcinu opali :-) .Mislim da mu vise marisana nece nikad pasti na pamet.

hahahahahaha
User avatar
cappy_tempo
Posts: 2673
Joined: 24/08/2008 19:03
Location: SARAJEVO-X!

#4125 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol.2

Post by cappy_tempo »

ako nista treba im cestitati sto su se na sake pobili,a nisu nozeve i pistolje potezali
Locked