Sarajevo Construction

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
mk ultra
Posts: 19129
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#9526 Re: Sarajevo Construction

Post by mk ultra »

Haris.ba wrote:
BadBoy wrote: Ne bi smjelo da rade po propisima, nego kod nas kao i obično sve ide ilegalno. U masu stanova imaš ordinacije, polikinike, kozmetičke salone, kancelarije itd. a namjenom stambeni prostor.
Mogu se stanovi pretvoriti u poslovni prostor. To je i najlakse u novogradnji.
ne može ni registrovati djelatnost dok to ne uradi...

podnese zahtjev, ovjeri projekat, dobije saglasnosti neke, itd, i eto ga
znao sam raditi dokumentaciju jednu sobu u stanu pretvara u poslovni prostor :lol:
User avatar
Haris.ba
Posts: 24169
Joined: 08/09/2005 20:08

#9527 Re: Sarajevo Construction

Post by Haris.ba »

Drugo je sto opcine pustaju sve i svasta.

I trece je sto neke djelatnosti prolaze koje ne bi smjele. Ali, u cemu je problem kancelarija? Nek narod radi. Zaradice za poslovni sa ulice.

Bitno je da nema kafane na trecem spratu. Imamo i mi neke granice.
kox
Posts: 3200
Joined: 12/09/2008 12:48

#9528 Re: Sarajevo Construction

Post by kox »

Nisam arhitekt ali meni su Ciglane uvijek bile katastrofa žešća. Humanije mi Alipašino izgleda.
User avatar
Thorgerson
Posts: 8481
Joined: 15/04/2015 11:26

#9529 Re: Sarajevo Construction

Post by Thorgerson »

mk ultra wrote: Meni samo smeta sto se kod nas mijesa konstantno poslovno i stambeno... sve skupa, ja zivim na prvom, na drugom programeri, na trecem klinika, na cetvrtom covjek sa cukom :lol:
U prizemlju kladara, parking non stop zakrcen... :-)
I mene ovo uzasno nervira. Svaka zgrada mora da ima i poslovni dio. Zasto?

Vani je to rijeseno tako sto imas stambeni dio - i stambeni je dio, tu se zivi. Napravi se kvart. Pa jos jedan. I oko kvarta, u blizini se ili napravi poslovna zgrada, uredi, ili shopping mall. Mislim naravno ako se pravi zgrada u centru ili na prometnoj lokaciji da ce biti poslovni, ali kod nas gdje gdo pravi zgradu on stavi poslovne prostore. Pa bilo to u Hrasnici, Otesu Dobrinji, Otoci ili u centru grada.

Kod nas bas tako kako kazes. Red kladionica, red frizera, red kafica, restorana... :skoljka:
User avatar
Haris.ba
Posts: 24169
Joined: 08/09/2005 20:08

#9530 Re: Sarajevo Construction

Post by Haris.ba »

Zato sto se pokazalo da je ljepse zivjeti gdje ima poslovnih prostora.

To je pravac u urbanizmu koji smo prepisali od Francuza. Mada to nije njihovo. Ali, dosta arhitekata iz bivse Juge je tamo studiralo i imalo uticaja sa tim pravcem urbanizma.

Naselja bez poslovnih postaju spavaone. Ovako odmah pored stambenog prostora imas zadovoljenje trzisnih potreba.

Drugo je sto narod se mora sisati, kladiti, mlijeko kupovati.

Ali, u Parizu to je meni bas ekstra. Njima problem sto kafice, bistroe, frozerske zamjenjuju zbog skupoce rentiranja drugi poslovi.

U Americi su pokazali sta su naselja bez poslovnih. Oni smatraju da je ozivljavanje naselja kada ima biznis ulicu gdje narod moze hodati. Pa to vjestacki cak prave od trznih centara (nesta slicno ko onaj sa trgovkama pored Ikee u Zagrebu).
BadBoy
Posts: 8041
Joined: 01/11/2005 21:55

#9531 Re: Sarajevo Construction

Post by BadBoy »

Haris.ba wrote:
BadBoy wrote: Ne bi smjelo da rade po propisima, nego kod nas kao i obično sve ide ilegalno. U masu stanova imaš ordinacije, polikinike, kozmetičke salone, kancelarije itd. a namjenom stambeni prostor.
Mogu se stanovi pretvoriti u poslovni prostor. To je i najlakse u novogradnji.
Može se izvršiti promjena namjene prostora naravno, ali znam dosta slučajeva gdje to nije urađeno. EDIT: doduše ne baš za ordinacije ali za kozmetičke, frizerske, noktarice itd redovno se radi u stanovima bez ikakve promjene namjene i naravno, registracije djelatnosti.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24169
Joined: 08/09/2005 20:08

#9532 Re: Sarajevo Construction

Post by Haris.ba »

BadBoy wrote: Može se izvršiti promjena namjene prostora naravno, ali znam dosta slučajeva gdje to nije urađeno.
U teoriji ne bi trebalo. Jer u poreznoj te to saceka. Mada kod nas naravno u praksi ima svasta.

Ja htio kupiti jedan poslovni, pokazuje mi lik rjesenje opcine pise visina stropa 2,25. Ja izvadim metar, ono 2 metra visina. Reko mozda od krecenja se smanjilo.
A ono standard 2.50.

A, neke djelatnosti imaju i posebne inspekcije, komisije i sl.npr. zdravstvene ordinacije, apoteke...
BadBoy
Posts: 8041
Joined: 01/11/2005 21:55

#9533 Re: Sarajevo Construction

Post by BadBoy »

Haris.ba wrote:
BadBoy wrote: Može se izvršiti promjena namjene prostora naravno, ali znam dosta slučajeva gdje to nije urađeno.
U teoriji ne bi trebalo. Jer u poreznoj te to saceka. Mada kod nas naravno u praksi ima svasta.

Ja htio kupiti jedan poslovni, pokazuje mi lik rjesenje opcine pise visina stropa 2,25. Ja izvadim metar, ono 2 metra visina. Reko mozda od krecenja se smanjilo.
A ono standard 2.50.

A, neke djelatnosti imaju i posebne inspekcije, komisije i sl.npr. zdravstvene ordinacije, apoteke...
Znaš li slučajno (mrko mi sad iščitavati zakon) da li za obrte postoje posebni uvjeti za poslovni prostor? Znam da su prošle godine usvojili novi zakon o obrtu pa je bilo neke riječi oko postavljanja standarda za poslovne prostorije u kojima se može obavljati određena obrtnička djelatnost.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24169
Joined: 08/09/2005 20:08

#9534 Re: Sarajevo Construction

Post by Haris.ba »

Zavisi od djelatnosti. Nema to u zakonu. Pravilnicima o minimalnim tehnickim uslovima za odredjenu djelatnost se to rjesava.

Pa se mnogo takvih stvari prepusta opcinama u smislu lokacije, spratnosti poslovnog prostora....
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#9535 Re: Sarajevo Construction

Post by Gray »

Haris.ba wrote:Zato sto se pokazalo da je ljepse zivjeti gdje ima poslovnih prostora.

To je pravac u urbanizmu koji smo prepisali od Francuza. Mada to nije njihovo. Ali, dosta arhitekata iz bivse Juge je tamo studiralo i imalo uticaja sa tim pravcem urbanizma.

Naselja bez poslovnih postaju spavaone. Ovako odmah pored stambenog prostora imas zadovoljenje trzisnih potreba.

Drugo je sto narod se mora sisati, kladiti, mlijeko kupovati.

Ali, u Parizu to je meni bas ekstra. Njima problem sto kafice, bistroe, frozerske zamjenjuju zbog skupoce rentiranja drugi poslovi.

U Americi su pokazali sta su naselja bez poslovnih. Oni smatraju da je ozivljavanje naselja kada ima biznis ulicu gdje narod moze hodati. Pa to vjestacki cak prave od trznih centara (nesta slicno ko onaj sa trgovkama pored Ikee u Zagrebu).
Ja se slažem, mada sve ima svoje prednosti i mane. Prije sam živio na Vracama, u avde smajlovića, navečer kada je mrak nigdje nikoga, pustahija, sablasno.

Sada živim u Novoj Otoci i kada izađeš ispred zgrade uvijek ima ljudi, kafića, prodavnica, osvjetljeno je, nešto se dešava. NAravno, minus toga je nedostatak parkinga, mogućnost nekog belaja, gužva i slično, ali meni se lično više ovako sviđa.
User avatar
mk ultra
Posts: 19129
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#9536 Re: Sarajevo Construction

Post by mk ultra »

Haris.ba wrote:
BadBoy wrote: Može se izvršiti promjena namjene prostora naravno, ali znam dosta slučajeva gdje to nije urađeno.
U teoriji ne bi trebalo. Jer u poreznoj te to saceka. Mada kod nas naravno u praksi ima svasta.

Ja htio kupiti jedan poslovni, pokazuje mi lik rjesenje opcine pise visina stropa 2,25. Ja izvadim metar, ono 2 metra visina. Reko mozda od krecenja se smanjilo.
A ono standard 2.50.

A, neke djelatnosti imaju i posebne inspekcije, komisije i sl.npr. zdravstvene ordinacije, apoteke...
jbt prođe zgrada od 6 etaža sa hodnikom 120, što ne bi i sređivanje noktiju na 2m :lol:

imaš ti prostora u gradu gdje su nazor utrpali galeriju sa visinom 180 i manje :-x
BadBoy
Posts: 8041
Joined: 01/11/2005 21:55

#9537 Re: Sarajevo Construction

Post by BadBoy »

mk ultra wrote:
Haris.ba wrote:
BadBoy wrote: Može se izvršiti promjena namjene prostora naravno, ali znam dosta slučajeva gdje to nije urađeno.
U teoriji ne bi trebalo. Jer u poreznoj te to saceka. Mada kod nas naravno u praksi ima svasta.

Ja htio kupiti jedan poslovni, pokazuje mi lik rjesenje opcine pise visina stropa 2,25. Ja izvadim metar, ono 2 metra visina. Reko mozda od krecenja se smanjilo.
A ono standard 2.50.

A, neke djelatnosti imaju i posebne inspekcije, komisije i sl.npr. zdravstvene ordinacije, apoteke...
jbt prođe zgrada od 6 etaža sa hodnikom 120, što ne bi i sređivanje noktiju na 2m :lol:

imaš ti prostora u gradu gdje su nazor utrpali galeriju sa visinom 180 i manje :-x
Samo i jedino inspekcija i inspekcijski nadzor. Najviše štete nanesene u našem društvu je upravo zbog toga. Nisu nikakve rupe u zakonu ili nedostatak zakona, sve mi imamo propisano samo se ništa ne poštuje niti se ljudi tjeraju da poštuju.
neki
Posts: 6610
Joined: 17/02/2005 07:57

#9538 Re: Sarajevo Construction

Post by neki »

mk ultra wrote:
Haris.ba wrote:
BadBoy wrote: Ne bi smjelo da rade po propisima, nego kod nas kao i obično sve ide ilegalno. U masu stanova imaš ordinacije, polikinike, kozmetičke salone, kancelarije itd. a namjenom stambeni prostor.
Mogu se stanovi pretvoriti u poslovni prostor. To je i najlakse u novogradnji.
ne može ni registrovati djelatnost dok to ne uradi...

podnese zahtjev, ovjeri projekat, dobije saglasnosti neke, itd, i eto ga
znao sam raditi dokumentaciju jednu sobu u stanu pretvara u poslovni prostor :lol:
To si možda radio prije 10 godina..da bi promjenio namjenu iz stambenog u poslovni prostor (i obrnuto) sad moraš raditi idejni projekat, tražiti urbanističku, pa glavni projekat pa tražiti građevinsku, dobiti svakave ovjere projekata, pokrenuti tehnički pregled prostora i na kraju, nakon dobijene upotrebne dozvole, ponovo etažirati prostor.
Procedura koja u najkraćem slučaju traje pola godine, nije baš jeftina ni u novcu ni u živcima..
User avatar
Thorgerson
Posts: 8481
Joined: 15/04/2015 11:26

#9539 Re: Sarajevo Construction

Post by Thorgerson »

Haris.ba wrote:Zato sto se pokazalo da je ljepse zivjeti gdje ima poslovnih prostora.

To je pravac u urbanizmu koji smo prepisali od Francuza. Mada to nije njihovo. Ali, dosta arhitekata iz bivse Juge je tamo studiralo i imalo uticaja sa tim pravcem urbanizma.

Naselja bez poslovnih postaju spavaone. Ovako odmah pored stambenog prostora imas zadovoljenje trzisnih potreba.

Drugo je sto narod se mora sisati, kladiti, mlijeko kupovati.

Ali, u Parizu to je meni bas ekstra. Njima problem sto kafice, bistroe, frozerske zamjenjuju zbog skupoce rentiranja drugi poslovi.

U Americi su pokazali sta su naselja bez poslovnih. Oni smatraju da je ozivljavanje naselja kada ima biznis ulicu gdje narod moze hodati. Pa to vjestacki cak prave od trznih centara (nesta slicno ko onaj sa trgovkama pored Ikee u Zagrebu).
Ok, to mi ima smisla. Medjutim, meni licno se vise dopada sistem koji sam vidio u Skandinaviji. Imas naselje, kvart, zgrade, tu je hrpa parkova, zelenila, igralista. Onda pored ide red poslovih zgrada. Pa shopping mall. Svako ima svoj parking. Zna se gdje je sta. Zna se gdje zivis. Gdje radis. Gdje se igras. Ggdje ides u kupovinu.

Naravno, i tamo ima zgrada sa poslovnim prostorima, ali to je napravljeno tamo gdje je blizu setaliste i gdje to ima smisla. Kod nas napravi zgradu negdje u zabacenoj ulici, gdje niko ziv osim stanara ne prolaz i tu nabije poslovne prostore, koji godinama zjape prazni.
Melbourne_Australia
Posts: 2566
Joined: 06/11/2012 14:20

#9540 Re: Sarajevo Construction

Post by Melbourne_Australia »

Thorgerson wrote:
Haris.ba wrote:Zato sto se pokazalo da je ljepse zivjeti gdje ima poslovnih prostora.

To je pravac u urbanizmu koji smo prepisali od Francuza. Mada to nije njihovo. Ali, dosta arhitekata iz bivse Juge je tamo studiralo i imalo uticaja sa tim pravcem urbanizma.

Naselja bez poslovnih postaju spavaone. Ovako odmah pored stambenog prostora imas zadovoljenje trzisnih potreba.

Drugo je sto narod se mora sisati, kladiti, mlijeko kupovati.

Ali, u Parizu to je meni bas ekstra. Njima problem sto kafice, bistroe, frozerske zamjenjuju zbog skupoce rentiranja drugi poslovi.

U Americi su pokazali sta su naselja bez poslovnih. Oni smatraju da je ozivljavanje naselja kada ima biznis ulicu gdje narod moze hodati. Pa to vjestacki cak prave od trznih centara (nesta slicno ko onaj sa trgovkama pored Ikee u Zagrebu).
Ok, to mi ima smisla. Medjutim, meni licno se vise dopada sistem koji sam vidio u Skandinaviji. Imas naselje, kvart, zgrade, tu je hrpa parkova, zelenila, igralista. Onda pored ide red poslovih zgrada. Pa shopping mall. Svako ima svoj parking. Zna se gdje je sta. Zna se gdje zivis. Gdje radis. Gdje se igras. Ggdje ides u kupovinu.

Naravno, i tamo ima zgrada sa poslovnim prostorima, ali to je napravljeno tamo gdje je blizu setaliste i gdje to ima smisla. Kod nas napravi zgradu negdje u zabacenoj ulici, gdje niko ziv osim stanara ne prolaz i tu nabije poslovne prostore, koji godinama zjape prazni.
Zivio sam u Skandinaviji licno :) Meni se taj koncpet smucio gore, kad padne mrak nigdje nikoga, pustinja..Arapi i Afrfikanci hodaju samo po parkovima i cekaju belaj...Znaci nigdje nikoga, strah te proci uvece...Najbolji je ovaj koncept sa kaficima i restoranima ispred...Zivim u takvom konceptu i extra je...Sve imam u kvartu , sto ne znaci da volim da provodim vrijeme tu ali je lijepo vidjeti desavanja..Znaci fakat, svijeta sam obisao, ali nema vece depresive od Skandinavije, naselja im izgledaju ko odmaralista na moru kod nas :lol:Sve iste zgrade bez imalo zivota i jos dodas na to klimu i eto recepta za ubiti se :lol: Lazem bio je jedan pab u naselju i sve sami alkoholicari se skupljali tu, Finci i Svedi..Zesca Fukara :lol:
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40170
Joined: 29/06/2011 23:39

#9541 Re: Sarajevo Construction

Post by dječak sa šibicama »

Kod mene u kvartu, u krugu desetak zgrada, ima sigurno 20 poslovnih objekata ali sve zjapi prazno, samo dva Konzuma delaju.

Nekad su tu bile pekara, cevabdzinica, buregdzinica, mesnica, trafika, prije rata i sjediste SA taxija odnosno centrala, servis jedne firme, frizeraj, jedan ekskluzivni restoran birvaktile, par poslovnih predstavnistava, prodavnica elektronske opreme, dvije tri zelenare, danas bukvalno sve zjapi prazno.

Mozda sto smo blizu centra grada pa je ljudima sve to nepotrebno i ne isplati se, ali ti poslovni prostori su prakticno ruglo jer kad godinama stoji prazno nadje se budala razbije staklo, neko nabaca smece unutra, skupljaju se narkomani i tako dalje.
User avatar
Thorgerson
Posts: 8481
Joined: 15/04/2015 11:26

#9542 Re: Sarajevo Construction

Post by Thorgerson »

Melbourne_Australia wrote: Zivio sam u Skandinaviji licno :) Meni se taj koncpet smucio gore, kad padne mrak nigdje nikoga, pustinja..Arapi i Afrfikanci hodaju samo po parkovima i cekaju belaj...Znaci nigdje nikoga, strah te proci uvece...Najbolji je ovaj koncept sa kaficima i restoranima ispred...Zivim u takvom konceptu i extra je...Sve imam u kvartu , sto ne znaci da volim da provodim vrijeme tu ali je lijepo vidjeti desavanja..Znaci fakat, svijeta sam obisao, ali nema vece depresive od Skandinavije, naselja im izgledaju ko odmaralista na moru kod nas :lol:Sve iste zgrade bez imalo zivota i jos dodas na to klimu i eto recepta za ubiti se :lol: Lazem bio je jedan pab u naselju i sve sami alkoholicari se skupljali tu, Finci i Svedi..Zesca Fukara :lol:
Ma nema to veze s tim i poslovnim prostorima. Mi jednostavno volimo da prosetamo vani, da izadjes malo do parka sa djetetom itd.

Kod mene u zgradi imaju poslovni prostori i samo jedan radi poslije 18h. Sve ostalo se zatvara. Pa opet ima ljudi koji hodaju, djeca se igraju itd. Jednostavno to je kod nas tako.

U Skandinaviji je sasvim normalno da ispred zgrade park zjapi prazan danima, sedmicama...nigdje zive duse, eventualno neko dijete mozda zaluta bude tu 15ak minuta i to je to.

Mislim hocu da kazem ne vidim kakve veze ima banka koja se zatvara u 16.30h, zubar koji kljuca u 17h te neka firma koja zavrsava u 16h sa ljudima na ulici poslije 19h? :roll: Ok, gdje su kafici kao npr Nova Otoka. Ali i to je mozda malo previse, da ti je stalno ispred tu guzvara... Ne znam, opet svako voli drugacije.
User avatar
mk ultra
Posts: 19129
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#9543 Re: Sarajevo Construction

Post by mk ultra »

u novoj otoci nema vlasnika kafića da nije bio na robiji :mrgreen:

šta je ono jbt, veći klošarluk u gradu nisam vidio :shock:
BadBoy
Posts: 8041
Joined: 01/11/2005 21:55

#9544 Re: Sarajevo Construction

Post by BadBoy »

dječak sa šibicama wrote:Kod mene u kvartu, u krugu desetak zgrada, ima sigurno 20 poslovnih objekata ali sve zjapi prazno, samo dva Konzuma delaju.

Nekad su tu bile pekara, cevabdzinica, buregdzinica, mesnica, trafika, prije rata i sjediste SA taxija odnosno centrala, servis jedne firme, frizeraj, jedan ekskluzivni restoran birvaktile, par poslovnih predstavnistava, prodavnica elektronske opreme, dvije tri zelenare, danas bukvalno sve zjapi prazno.

Mozda sto smo blizu centra grada pa je ljudima sve to nepotrebno i ne isplati se, ali ti poslovni prostori su prakticno ruglo jer kad godinama stoji prazno nadje se budala razbije staklo, neko nabaca smece unutra, skupljaju se narkomani i tako dalje.
Ali čekaj, to što su ti poslovni prostori (tj. firme) propali ne znači da je to loše što je tako planirano. Jednostavno da su mogli opstati - opstali bi. Tako da nisam siguran da je taj tvoj primjer dobar argument za tezu da ne treba miješati stambene i poslovne prostorije. Mada je kod nas tu priču izlišno pričati jer je jedini i omiljeni projekat poslijeratnih investitora "SPO".
BadBoy
Posts: 8041
Joined: 01/11/2005 21:55

#9545 Re: Sarajevo Construction

Post by BadBoy »

mk ultra wrote:u novoj otoci nema vlasnika kafića da nije bio na robiji :mrgreen:

šta je ono jbt, veći klošarluk u gradu nisam vidio :shock:
Ogromne se pare peru kroz nekretine u Sarajevu, samo što ljudi toga nisu svjesni....
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40170
Joined: 29/06/2011 23:39

#9546 Re: Sarajevo Construction

Post by dječak sa šibicama »

Nisam ja ni pro ni contra pokusao argumentirati, samo dajem primjer pogresne procjene nekadasnjih urbanista ili projektanata.

Kod nas su, po svemu sudeci, poslovni prostori propali zbog blizine grada odnosno centra grada, tu na korak hoda je i pijaca Ciglane, pretpostavljam da je to. Ali je facinantno da nijedan posljeratni pokusaj u tim poslovnim objektima, nije opstao, propadali su i kafici i zubarske ordinacije cak su Haribo i Spanis Market napustili doticne objekte. Mozda je skup najam, ne znam, ali ako se vlasniku ko god on bio, vise isplati da zjapi prazno...

Na Dobrinji ili AP ovakvi poslovni prostori bi bili prebukirani.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40170
Joined: 29/06/2011 23:39

#9547 Re: Sarajevo Construction

Post by dječak sa šibicama »

kox wrote:Nisam arhitekt ali meni su Ciglane uvijek bile katastrofa žešća. Humanije mi Alipašino izgleda.
Vizualno interesantna ideja jeste, ali u praksi je losa, ja se sjecam relativno nove su zgrade bile, one "na strani", imali su velike probleme sa vlagom na zidovima okrenutim ka brdu odnosno glini odnosno zemlji.

Udjes u stan, smrdi na mem, ko da si u podrum usao. U par takvih stanova sam tamo ulazio, imao skolske prijatelje i slicno koji su tamo zivjeli.
User avatar
So What!
Posts: 11144
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#9548 Re: Sarajevo Construction

Post by So What! »

User avatar
So What!
Posts: 11144
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#9549 Re: Sarajevo Construction

Post by So What! »

nosara wrote:Ja ga nataknem ako nije u stanju nakurikat barem 27, 28 spratova. Nije zar onaj baja kod hitne veci faktor?

Bosmal kao koncept, impresivno nestvaran. Malo je utonuo, ali sve je pod kontrolom. :D
Jako je nestvaran prizor vidjeti osobu koja je zaspala u drugom vremenu i koja lupa ovdje ko Maksim po diviziji, i iako mu svi govore suprotno on svoje pa svoje.

Nijedne, ali jedne sekunde nisi naveo izvore za svoja lupetanja, a pogotovo ovaj za Bosmal da tone.

Druže država u kojoj si ti zaostao u glavi se krvavo i genocidno raspala prije 30 godina, socijalna politika koju je vodila pokazala se neuspješnom, a građani ove zemlje od 1990. godine otkako imaju pravo glasa su ubjedljivo bili protiv tog koncepta na izborima, kao i godinama poslije.

Naziv teme je Sarajevo Construction, nešto o čemu ti očigledno pojma nemaš, ali ti je dosadno, pa eto nešto da se piskara, žao mi je što vjeruješ da Bosmal tone (jer si načuo negdje u kafani), da Sarajevo prije rata nije bilo zagađeno u istoj ili sličnoj mjeri kao sada i ima tu sigurno još podosta teorija zavjera, ali eto forum je tu dam ih sve predstaviš. :D
User avatar
Hajvan
Posts: 9602
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#9550 Re: Sarajevo Construction

Post by Hajvan »

:thumbup:


:lol:



ma mislim, u neku ruku mi je i zao…
Post Reply