Sarajevo Construction

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Haris.ba
Posts: 24169
Joined: 08/09/2005 20:08

#9501 Re: Sarajevo Construction

Post by Haris.ba »

drndalo wrote:
strong69 wrote:
Ja ne razumijem, grad bi trebalo da prestane da se siri, da se gradi? Ima i alternativa, neka grad/kanton kupe zemljiste od vlasnika istog i neka naprave parkove na svim tim lokacijama.
Vlasnik je kupio prostor Strojorada, bivseg mega-servisa... Nije kupio gradjevinsko zemljiste ! Ne postoji ama bas nikakva obaveza prema novom vlasniku da mu se izadje u susret, ukoliko se ne napravi da svi od toga dobiju vise nego bez njega...

Sto se mene tice, ja bih bas volioda dobijemo najveci i najmoderniji na Zapadnom Balkanu Servis Mercedesa, sa svim jos neizmisljenim sadrzajima, na nekih 14.000 m2 tlocrtno, pa da svi cheramo Stutgartske zvijezde...
Mislim da si pogresno shvatio sta znaci javna rasprava. To sto dodju gradjani i kazu da su protiv ne znaci da he to to.

Niti da je javni intes da gradjani dobiju vise sa gradnjom nego bez.

Ali, da ne kompliciram. Bice kako Bingo kaze. :D
User avatar
Hajvan
Posts: 9602
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#9502 Re: Sarajevo Construction

Post by Hajvan »

:mrgreen:

u naprednim drustvima sprega javnog i privatnog interesa je neraskidiva- sto je jacha, lokalna zajednica je prosperitetnija…


no, ovo je svakako drushtvo u nestajanju.
Investitor (Bingo, kazete) ce izgraditi neki svoj jeftini qurac-palac, onako kako su naumili

prije toga ce anti-protivni neshta kao da prosvjeduju sa svojim maksimalistichkim zahtjevima, trazechi da na privatnoj parceli osvane park za njiove cukice i (sve rijedje) djechicu…

Sharadium balilukuensis.
User avatar
saibaba
Posts: 1958
Joined: 07/02/2008 13:47

#9503 Re: Sarajevo Construction

Post by saibaba »

drug_profi wrote:zato se treba braniti svim raspolozivm zakonskim mogucnostima od uvaljivanja zgrada tamo gdje do sad nisu bile.

Znam ja da socijalizam mnoge ovdje zulja, ali zao mi je, to je bila Drzava koja je imala sistem vrijednosti i kriterij znanja.

U toj Drzavi je neki urbanista, koji je za danasnje urbaniste vjerovatno doktor nauka, cak i sa manjim brojem vozila koja su svakako imala i manje gabarite izračunao potrebna parking mjesta, izračunao promjere cjevovoda infrastrukture, izračunao protoke zraka, škole, obdaništa, zdravstvene ustanove, vatrogasce....

Jedino što vam ostaje je da se borite protiv otimanja javnih površina i davanja istih privatnom kapitalu za njegov ćar.
Sta je izračunao ? Gdje je taj socijalisticki urbanizam u Sarajevu ? gdje su te saobracajnice, parkovi, parking prostori, vodovodne mreze, gdje je to nestalo 95 ?
User avatar
drug_profi
Posts: 50134
Joined: 16/07/2012 16:00

#9504 Re: Sarajevo Construction

Post by drug_profi »

saibaba wrote:
drug_profi wrote:zato se treba braniti svim raspolozivm zakonskim mogucnostima od uvaljivanja zgrada tamo gdje do sad nisu bile.

Znam ja da socijalizam mnoge ovdje zulja, ali zao mi je, to je bila Drzava koja je imala sistem vrijednosti i kriterij znanja.

U toj Drzavi je neki urbanista, koji je za danasnje urbaniste vjerovatno doktor nauka, cak i sa manjim brojem vozila koja su svakako imala i manje gabarite izračunao potrebna parking mjesta, izračunao promjere cjevovoda infrastrukture, izračunao protoke zraka, škole, obdaništa, zdravstvene ustanove, vatrogasce....

Jedino što vam ostaje je da se borite protiv otimanja javnih površina i davanja istih privatnom kapitalu za njegov ćar.
Sta je izračunao ? Gdje je taj socijalisticki urbanizam u Sarajevu ? gdje su te saobracajnice, parkovi, parking prostori, vodovodne mreze, gdje je to nestalo 95 ?
De ba uozbilji se.
User avatar
So What!
Posts: 11144
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#9505 Re: Sarajevo Construction

Post by So What! »

Raja, lijepo se igrajte.

Po stoti put, Sarajevo je naslijedlo jz prošle države mnogo toga lijepog i funkcionalnog što ga je na krjau krajeva i učinilo velegradom ovih razmjera.

Iz istog perioda je također naslijedilo valove divlje i neplanske gradnje u padinskim dijelovima grada i na liniji gdje je urbanizacija grada stala (Vojničko polje / Nedžarići).

Na iste valove su samo najahali posljeratni doseljenici i izbjeglice pa su to pogustili, a inače nisu oni taj trend izmislili.

I još jednom, i nakon rata su nastala urbanizovana naselja (Šip) ili su proširena postojeća (Dobrinja 5), došli su novi koncepti u gradskoj urbanizaciji (Bosmal, Importanne, Sarajevo Waves, Vrtovi Riverine).

Recimo sam Bosmal kao koncept je impresivan i nestvaran za Sarajevo, ali isto tako meni su i Ciglane preimpresivan i prenestvaran kompleks i danas dan kad dođem u blizini zastanem i ibretim se.

Toliko je futuristički i lijepo isplaniran da se i danas dan pitam odakle Sarajevu takav kompleks, isto kao i Bosmal. Naravno da to dvoje nije isto, ali oba su primjer futurističke arhitekture i modernizma u ovom gradu, kao i nosioci različitih vremenskih epoha ovog grada.

Image
User avatar
drndalo
Posts: 22716
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#9506 Re: Sarajevo Construction

Post by drndalo »

Haris.ba wrote:
drndalo wrote:
strong69 wrote:
Ja ne razumijem, grad bi trebalo da prestane da se siri, da se gradi? Ima i alternativa, neka grad/kanton kupe zemljiste od vlasnika istog i neka naprave parkove na svim tim lokacijama.
Vlasnik je kupio prostor Strojorada, bivseg mega-servisa... Nije kupio gradjevinsko zemljiste ! Ne postoji ama bas nikakva obaveza prema novom vlasniku da mu se izadje u susret, ukoliko se ne napravi da svi od toga dobiju vise nego bez njega...

Sto se mene tice, ja bih bas volioda dobijemo najveci i najmoderniji na Zapadnom Balkanu Servis Mercedesa, sa svim jos neizmisljenim sadrzajima, na nekih 14.000 m2 tlocrtno, pa da svi cheramo Stutgartske zvijezde...
Mislim da si pogresno shvatio sta znaci javna rasprava. To sto dodju gradjani i kazu da su protiv ne znaci da he to to.

Niti da je javni intes da gradjani dobiju vise sa gradnjom nego bez.

Ali, da ne kompliciram. Bice kako Bingo kaze. :D
To sto nas dosadasnja iskustva uce da javne rasprave za izmjenu urbanistickog plana sluzi aminovanju zelja investitora, ne znaci da to tako treba, nego da je do sad bilo tako... Ti ocito kapitalizam smatras tako da moze sve sto gazda hoce, a ja kazem da barem formalno to nije tako...
User avatar
drndalo
Posts: 22716
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#9507 Re: Sarajevo Construction

Post by drndalo »

saibaba wrote:
drug_profi wrote:zato se treba braniti svim raspolozivm zakonskim mogucnostima od uvaljivanja zgrada tamo gdje do sad nisu bile.

Znam ja da socijalizam mnoge ovdje zulja, ali zao mi je, to je bila Drzava koja je imala sistem vrijednosti i kriterij znanja.

U toj Drzavi je neki urbanista, koji je za danasnje urbaniste vjerovatno doktor nauka, cak i sa manjim brojem vozila koja su svakako imala i manje gabarite izračunao potrebna parking mjesta, izračunao promjere cjevovoda infrastrukture, izračunao protoke zraka, škole, obdaništa, zdravstvene ustanove, vatrogasce....

Jedino što vam ostaje je da se borite protiv otimanja javnih površina i davanja istih privatnom kapitalu za njegov ćar.
Sta je izračunao ? Gdje je taj socijalisticki urbanizam u Sarajevu ? gdje su te saobracajnice, parkovi, parking prostori, vodovodne mreze, gdje je to nestalo 95 ?
Dobrinja, Mojmilo, pa i A.polje u odnosu na Tibru...? Bas onako uporedivo...
User avatar
strong69
Posts: 6972
Joined: 11/03/2005 20:02
Location: Beneath the Remains

#9508 Re: Sarajevo Construction

Post by strong69 »

So What! wrote:Raja, lijepo se igrajte.

Po stoti put, Sarajevo je naslijedlo jz prošle države mnogo toga lijepog i funkcionalnog što ga je na krjau krajeva i učinilo velegradom ovih razmjera.

Iz istog perioda je također naslijedilo valove divlje i neplanske gradnje u padinskim dijelovima grada i na liniji gdje je urbanizacija grada stala (Vojničko polje / Nedžarići).

Na iste valove su samo najahali posljeratni doseljenici i izbjeglice pa su to pogustili, a inače nisu oni taj trend izmislili.

I još jednom, i nakon rata su nastala urbanizovana naselja (Šip) ili su proširena postojeća (Dobrinja 5), došli su novi koncepti u gradskoj urbanizaciji (Bosmal, Importanne, Sarajevo Waves, Vrtovi Riverine).

Recimo sam Bosmal kao koncept je impresivan i nestvaran za Sarajevo, ali isto tako meni su i Ciglane preimpresivan i prenestvaran kompleks i danas dan kad dođem u blizini zastanem i ibretim se.

Toliko je futuristički i lijepo isplaniran da se i danas dan pitam odakle Sarajevu takav kompleks, isto kao i Bosmal. Naravno da to dvoje nije isto, ali oba su primjer futurističke arhitekture i modernizma u ovom gradu, kao i nosioci različitih vremenskih epoha ovog grada.

Image
:thumbup: :thumbup: :thumbup:
User avatar
Haris.ba
Posts: 24169
Joined: 08/09/2005 20:08

#9509 Re: Sarajevo Construction

Post by Haris.ba »

drndalo wrote: To sto nas dosadasnja iskustva uce da javne rasprave za izmjenu urbanistickog plana sluzi aminovanju zelja investitora, ne znaci da to tako treba, nego da je do sad bilo tako... Ti ocito kapitalizam smatras tako da moze sve sto gazda hoce, a ja kazem da barem formalno to nije tako...
Ma ni formalno javna rasprava ne znači ništa osim što se mora održati. Ali, to je druga tema ponavljam.

Kapitalizam ja shvatam kao hajmo nešto uraditi, i hajmo da to uradimo kako treba. A ne hiljadu razloga zašto nešta ne može, a i kad bi se pristalo da se nešta uradi - onda hiljadu uslova kako nešta može koji nemaju veze sa vezom. U tome smo šampioni.

Ja ne vjerujem šta neko piše. Čuj šta gazda hoće. Ako je po zakonu i ima smisla, u čemu je problem? Odmakni od šetališta, uslovi ulaganje u kanalizaciju, uslovi da se uradi istraživanje uticaja na vjetrove, uslovi šta je logično. Uslovi da se izračuna smeta li kome sjena. Ali, jok. Ne može.
Negativni smo do bola.
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5924
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#9510 Re: Sarajevo Construction

Post by studiorum_tuzlaensis »

Ne moze 22 sprata i tačka. Na prevaru su odradili i Sarajevo Tower sa 400 stanova. Kad jednog lijepog jutra iz garaža ST izroni 400 auta u Kolodvorsku i Ložioničku, onda ćemo jebat sami sebi mater.


A bogami i popodne...
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40170
Joined: 29/06/2011 23:39

#9511 Re: Sarajevo Construction

Post by dječak sa šibicama »

Ciglane "u brdu" su toliko futuristicke, da ljudi od pocetka imaju belaj sa vlagom po stanovima. Pa je sva elita koja danas zivi tamo, sletila u "ravne Ciglane" i gore na vrh gdje nema vlage.

Elem, bilo je i prije rata lozenja naravno, i favela, ali nisu bile ovako nakrcane kucama konkretno dole Buca potok, Buljakov, dobro se sjecam sa memli strane smo gledali na ta naselja i bilo je jako puno zelenila i daleko manje kuca, danas to izgleda uzasno nakrcano. Takodje, lozio se ugalj, i drva, danas se lozi smece i to "legalno smece" koje se prodaje po oglasima, kopaju po ilegalnim povrsinskim kopovima tamo po Busovaci, Kaknju i inim mjestima, kako je rijec o povrsinskim iskopinama ujedno je tu odlagano i kojekakvo smece pa se sve to ugljenisalo ali i dalje je plastika, guma.

To je samo jedan aspekt idiotluka i nesposobnosti danasnjih vladajucih struktura. Oni donesu uredbu o starosti vozila, i kao rijesili problem, odjednom ce svi oni kukavci koji voze golf 2 i fiat punto iskeshirati novog Mercedesa. Kako da ne.

Ne diraju oni svoje glasace, i to je jedina istina, ne diraj favele, ne diraj lozace smeca, zidaj betoniraj jer ljakse je alergican na zelenilo posto je od njega pobjegao u grad, i imas njihove glasove.
franceska
Posts: 320
Joined: 22/08/2008 20:05

#9512 Re: Sarajevo Construction

Post by franceska »

strong69 wrote:
dječak sa šibicama wrote:Pogresno je formulisano, misli se na glavne gradove drzava.

Peking i Sarajevo lideri na neslavnoj tabeli.

Mislim, boli mene qrac je li bas prvo ili je trece, znam samo da cemo svi oboliti zbog toga. I onaj sto ima mjesecno 300 km i onaj sa 3000 km primanja, ali valjda oni sa Poljina nece pa im je svejedno.
Isti ovakav problem sa zagadjenoscu Sarajevo je imalo i prije rata. Ja sam, vracajuci se sa treninga, znao fuliti svoju ulicu zbog smoga ui periodu lozenja. Kao sto je to receno u nekoliko navrata, najveci zagadjivac su lozista i vrsta goriva (ugalj u ovom slucaju) i automobili. Pa nije London poceo tek tako raditi na ovom problemu prije 50 godina i radi jos uvijek.

Ja ne razumijem, grad bi trebalo da prestane da se siri, da se gradi? Ima i alternativa, neka grad/kanton kupe zemljiste od vlasnika istog i neka naprave parkove na svim tim lokacijama.
Tako je. Magle i smog prije rata su bili neuporedivo veći nego sada. Što ti kažeš, znala se profulati ulica i kuća uvečer :lol: :lol:
Ali to se ove mlade generacije ne sjećaju :mrgreen:
User avatar
nosara
Posts: 22695
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#9513 Re: Sarajevo Construction

Post by nosara »

dječak sa šibicama wrote: Ne diraju oni svoje glasace, i to je jedina istina, ne diraj favele, ne diraj lozace smeca, zidaj betoniraj jer ljakse je alergican na zelenilo posto je od njega pobjegao u grad, i imas njihove glasove.
User avatar
nosara
Posts: 22695
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#9514 Re: Sarajevo Construction

Post by nosara »

franceska wrote: Tako je. Magle i smog prije rata su bili neuporedivo veći nego sada. Što ti kažeš, znala se profulati ulica i kuća uvečer :lol: :lol:
Ali to se ove mlade generacije ne sjećaju :mrgreen:
Lazes. Cuj, mlade generacije. :-)

Jebem li vam opanak...
franceska
Posts: 320
Joined: 22/08/2008 20:05

#9515 Re: Sarajevo Construction

Post by franceska »

nosara wrote:
franceska wrote: Tako je. Magle i smog prije rata su bili neuporedivo veći nego sada. Što ti kažeš, znala se profulati ulica i kuća uvečer :lol: :lol:
Ali to se ove mlade generacije ne sjećaju :mrgreen:
Lazes. Cuj, mlade generacije. :-)

Jebem li vam opanak...
E čuj lažem :lol: :lol: :lol:
Pa još ti je par ljudi gore slično napisalo :-)
Samo što u to vrijeme nisu bili postavljeni mjerači na higijenskom i ostalim mjestima :lol: :lol:
A i da jesu, vjerovatno se ne bi mogle ni pročitati vrijednosti od magle koja se nije dizala danima :mrgreen:
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40170
Joined: 29/06/2011 23:39

#9516 Re: Sarajevo Construction

Post by dječak sa šibicama »

Treba nauciti razliku izmedju magle i zagadjenog zraka.

Zaboga.
User avatar
nosara
Posts: 22695
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#9517 Re: Sarajevo Construction

Post by nosara »

dječak sa šibicama wrote:Treba nauciti razliku izmedju magle i zagadjenog zraka.

Zaboga.
Previse trazis.
franceska
Posts: 320
Joined: 22/08/2008 20:05

#9518 Re: Sarajevo Construction

Post by franceska »

Svoj vi pos'o :-D
Kažem vam, da su tada bili postavljeni mjeraći, bogami bi se iznenadili :wink:
User avatar
drndalo
Posts: 22716
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#9519 Re: Sarajevo Construction

Post by drndalo »

studiorum_tuzlaensis wrote:Ne moze 22 sprata i tačka. Na prevaru su odradili i Sarajevo Tower sa 400 stanova. Kad jednog lijepog jutra iz garaža ST izroni 400 auta u Kolodvorsku i Ložioničku, onda ćemo jebat sami sebi mater.


A bogami i popodne...
Prije svega nece moci iz Tower-a izroniti 400 auta, jer nema 400 parking mjesta u njemu, koliko ja znam... Ako ima i 150 dobro je, a koliko ih je prodanih, necemo o tome... Dakle nekoliko stotina dodatnih auta ce gravitirati okolnim javnim parkinzima i besplatnim parking mjestima...
Haris.ba wrote:
drndalo wrote: To sto nas dosadasnja iskustva uce da javne rasprave za izmjenu urbanistickog plana sluzi aminovanju zelja investitora, ne znaci da to tako treba, nego da je do sad bilo tako... Ti ocito kapitalizam smatras tako da moze sve sto gazda hoce, a ja kazem da barem formalno to nije tako...
Ma ni formalno javna rasprava ne znači ništa osim što se mora održati. Ali, to je druga tema ponavljam.

Kapitalizam ja shvatam kao hajmo nešto uraditi, i hajmo da to uradimo kako treba. A ne hiljadu razloga zašto nešta ne može, a i kad bi se pristalo da se nešta uradi - onda hiljadu uslova kako nešta može koji nemaju veze sa vezom. U tome smo šampioni.

Ja ne vjerujem šta neko piše. Čuj šta gazda hoće. Ako je po zakonu i ima smisla, u čemu je problem? Odmakni od šetališta, uslovi ulaganje u kanalizaciju, uslovi da se uradi istraživanje uticaja na vjetrove, uslovi šta je logično. Uslovi da se izračuna smeta li kome sjena. Ali, jok. Ne može.
Negativni smo do bola.
Javna rasprava je samo pocetak moguceg, zapisnik s iste se ne moze ignorisati. Dodatne primjedbe poslane na protokol Opstine takodjer ne. U principu bi taj proces morao biti kao cjenkanje, investitor trazi maxi s jedne strane, stanari svoj maxi s druge... Pa onda cjenkanje i natezanje...

Ono sto mi svi pogresno shvatamo je da Opstina MORA nesto za investitora ! Ne mora ! Ako je vecina protiv, to Opstinsko vijece bi se trebalo pozdraviti s mjestima, a ne znam hoce li im investitor svima podmazati vise nego sto bi se snasli u Vijecu... Percepcija da MORA, je zato sto se Nacelnih i ostala kamarila namjerila da dobije poklone od investitora, pa onda projiciraju da se MORA...

Budu li sve glasniji u svom otporu, nesto ce se izboriti... Sta, to je do njih, sta im vise treba... Ni investitoru ne treba negativna reklama lokacije... A stanarima valja zivjeti barem 3 godine sa gradilistem pod prozorima... Plus sve ostalo...

Da ponovim, zasto stati na 22 sprata ? Zasto ne 66 ? Pa da sa ravnice "skinu" Fahrin toranj "na nebu"?
User avatar
Haris.ba
Posts: 24169
Joined: 08/09/2005 20:08

#9520 Re: Sarajevo Construction

Post by Haris.ba »

drndalo wrote:Da ponovim, zasto stati na 22 sprata ? Zasto ne 66 ? Pa da sa ravnice "skinu" Fahrin toranj "na nebu"?
Zato što troškovi gradnje rastu eksponencijalno što je zgrada visočija. Za zgradu od 66 spratova treba i određena cijena kvadrata da bi došlo do povrata investicije, a koju tržište Sarajeva sumnjam da može podnijeti.

Zgrada od 20ak spratova je određeni nivo gdje može doći do povrata investicije, a da se zadrži prihvatljiva cijena za tržište Sarajeva.

Samo pogledaj gdje se prave zgrade od 60 spratova po svijetu. Nisu to česte građevine.

Da daš sada nekome džaba parcelu i sve poreze pitanje je bi li iko u Sarajevu napravio takav objekat.
Last edited by Haris.ba on 17/07/2019 09:58, edited 1 time in total.
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5924
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#9521 Re: Sarajevo Construction

Post by studiorum_tuzlaensis »

drndalo wrote:
studiorum_tuzlaensis wrote:Ne moze 22 sprata i tačka. Na prevaru su odradili i Sarajevo Tower sa 400 stanova. Kad jednog lijepog jutra iz garaža ST izroni 400 auta u Kolodvorsku i Ložioničku, onda ćemo jebat sami sebi mater.


A bogami i popodne...
Prije svega nece moci iz Tower-a izroniti 400 auta, jer nema 400 parking mjesta u njemu, koliko ja znam... Ako ima i 150 dobro je, a koliko ih je prodanih, necemo o tome... Dakle nekoliko stotina dodatnih auta ce gravitirati okolnim javnim parkinzima i besplatnim parking mjestima...
Nema veze, 400 auta u već pretrpanoj zoni. Biće to saobracajna katastrofa, a planiraju još da grade...
User avatar
nosara
Posts: 22695
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#9522 Re: Sarajevo Construction

Post by nosara »

Ja ga nataknem ako nije u stanju nakurikat barem 27, 28 spratova. Nije zar onaj baja kod hitne veci faktor?

Bosmal kao koncept, impresivno nestvaran. Malo je utonuo, ali sve je pod kontrolom. :D
User avatar
mk ultra
Posts: 19128
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#9523 Re: Sarajevo Construction

Post by mk ultra »

Haris.ba wrote:
drndalo wrote:Da ponovim, zasto stati na 22 sprata ? Zasto ne 66 ? Pa da sa ravnice "skinu" Fahrin toranj "na nebu"?
Zato što troškovi gradnje rastu eksponencijalno što je zgrada visočija. Za zgradu od 66 spratova treba i određena cijena kvadrata da bi došlo do povrata investicije, a koju tržište Sarajeva sumnjam da može podnijeti.

Zgrada od 20ak spratova je određeni nivo gdje može doći do povrata investicije, a da se zadrži prihvatljiva cijena za tržište Sarajeva.

Samo pogledaj gdje se prave zgrade od 60 spratova po svijetu. Nisu to česte građevine.

Da daš sada nekome džaba parcelu i sve poreze pitanje je bi li iko u Sarajevu napravio takav objekat.
Mogu zamisliti samo haosa od pola 8 do 8 na izlazu iz towera, što pješke, liftom, autom kako god... naravno ako se useli barem 50% objekta, a i to je optimisticno

Meni samo smeta sto se kod nas mijesa konstantno poslovno i stambeno... sve skupa, ja zivim na prvom, na drugom programeri, na trecem klinika, na cetvrtom covjek sa cukom :lol:
U prizemlju kladara, parking non stop zakrcen... :-)
BadBoy
Posts: 8041
Joined: 01/11/2005 21:55

#9524 Re: Sarajevo Construction

Post by BadBoy »

mk ultra wrote:
Haris.ba wrote:
drndalo wrote:Da ponovim, zasto stati na 22 sprata ? Zasto ne 66 ? Pa da sa ravnice "skinu" Fahrin toranj "na nebu"?
Zato što troškovi gradnje rastu eksponencijalno što je zgrada visočija. Za zgradu od 66 spratova treba i određena cijena kvadrata da bi došlo do povrata investicije, a koju tržište Sarajeva sumnjam da može podnijeti.

Zgrada od 20ak spratova je određeni nivo gdje može doći do povrata investicije, a da se zadrži prihvatljiva cijena za tržište Sarajeva.

Samo pogledaj gdje se prave zgrade od 60 spratova po svijetu. Nisu to česte građevine.

Da daš sada nekome džaba parcelu i sve poreze pitanje je bi li iko u Sarajevu napravio takav objekat.
Mogu zamisliti samo haosa od pola 8 do 8 na izlazu iz towera, što pješke, liftom, autom kako god... naravno ako se useli barem 50% objekta, a i to je optimisticno

Meni samo smeta sto se kod nas mijesa konstantno poslovno i stambeno... sve skupa, ja zivim na prvom, na drugom programeri, na trecem klinika, na cetvrtom covjek sa cukom :lol:
U prizemlju kladara, parking non stop zakrcen... :-)
Ne bi smjelo da rade po propisima, nego kod nas kao i obično sve ide ilegalno. U masu stanova imaš ordinacije, polikinike, kozmetičke salone, kancelarije itd. a namjenom stambeni prostor.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24169
Joined: 08/09/2005 20:08

#9525 Re: Sarajevo Construction

Post by Haris.ba »

BadBoy wrote: Ne bi smjelo da rade po propisima, nego kod nas kao i obično sve ide ilegalno. U masu stanova imaš ordinacije, polikinike, kozmetičke salone, kancelarije itd. a namjenom stambeni prostor.
Mogu se stanovi pretvoriti u poslovni prostor. To je i najlakse u novogradnji.
Post Reply