Sarajevo Construction

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Hajvan
Posts: 9602
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#9476 Re: Sarajevo Construction

Post by Hajvan »

sudeci po komentarima njegovih stanovnika na ovoj temi nikad ovaj grad nece napraviti potreban iskorak ka metropolitanskoj fazi..barem ne, za nasih zivota…


fuj, uglavnom







pogresan izbor ’90., sad je kasno mi za kvalitetnu promijenu (sredine)…
User avatar
drndalo
Posts: 22716
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#9477 Re: Sarajevo Construction

Post by drndalo »

kox wrote:Srećom pa u socijalizmu nije bilo nebodera, fabrika sa par hiljada radnika u sred naselja i tako. Samo ekologija, zelenilo, mir i tišina :-) 300 metara od Strojorada bio Vaso Miskin Crni.
A za neboder na mjestu Strojorada nisam nikako, ako je moguće park a ako baš mora da se gradi onda zgrade spratnosti kao okolne na Grbavici.
Sta je problem bio sa Vasom Miskinom kao fabrikom? Osim sto je gubitas vazda bio...?

Nije Zeljezara, nije Sodara, nije DetrDJentara... Fabrika za popravku i proizvodnju vagona i kontejnera... Obrada metala i limova...

Da bogdo sada imamo nekoga ko zaposljava par hiljada ljudi sa proizvodnjom od par hiljada komada godisnje... Makar i sa malim gubicima...

Kapitalizam ne znaci da ko sta hoce moze gdje hoce da gradi...!

Jer da znaci, odavno bi npr. groblje Arlington bilo "developirano" jerbo je fin, miran i zelen kraj...
User avatar
drug_profi
Posts: 50134
Joined: 16/07/2012 16:00

#9478 Re: Sarajevo Construction

Post by drug_profi »

Polako, dao si im ideju.
Sv.Marka i Josipa već od danas poćinju premjeravati.
kox
Posts: 3200
Joined: 12/09/2008 12:48

#9479 Re: Sarajevo Construction

Post by kox »

drndalo wrote:
kox wrote:Srećom pa u socijalizmu nije bilo nebodera, fabrika sa par hiljada radnika u sred naselja i tako. Samo ekologija, zelenilo, mir i tišina :-) 300 metara od Strojorada bio Vaso Miskin Crni.
A za neboder na mjestu Strojorada nisam nikako, ako je moguće park a ako baš mora da se gradi onda zgrade spratnosti kao okolne na Grbavici.
Sta je problem bio sa Vasom Miskinom kao fabrikom? Osim sto je gubitas vazda bio...?

Nije Zeljezara, nije Sodara, nije DetrDJentara... Fabrika za popravku i proizvodnju vagona i kontejnera... Obrada metala i limova...

Da bogdo sada imamo nekoga ko zaposljava par hiljada ljudi sa proizvodnjom od par hiljada komada godisnje... Makar i sa malim gubicima...

Kapitalizam ne znaci da ko sta hoce moze gdje hoce da gradi...!

Jer da znaci, odavno bi npr. groblje Arlington bilo "developirano" jerbo je fin, miran i zelen kraj...
Ako je tebi ono normalna lokacija za fabriku onda ništa. I srećom da tada groblja, kad ih se već ničim izazvan hvataš, nisu izmiještana i preoravana za gradnju :-)
I ja sam protiv ovog najavljenog nebodera kao što sam bio i protiv Meandra i kamare drugih gradjevina na nemjestu, ali jahanje na komunizmu i kako je sve bilo fantastično od 5-6 istih likova na svakoj temi je iritantno.
Last edited by kox on 16/07/2019 15:33, edited 1 time in total.
User avatar
strong69
Posts: 6972
Joined: 11/03/2005 20:02
Location: Beneath the Remains

#9480 Re: Sarajevo Construction

Post by strong69 »

dječak sa šibicama wrote:Pogresno je formulisano, misli se na glavne gradove drzava.

Peking i Sarajevo lideri na neslavnoj tabeli.

Mislim, boli mene qrac je li bas prvo ili je trece, znam samo da cemo svi oboliti zbog toga. I onaj sto ima mjesecno 300 km i onaj sa 3000 km primanja, ali valjda oni sa Poljina nece pa im je svejedno.
Isti ovakav problem sa zagadjenoscu Sarajevo je imalo i prije rata. Ja sam, vracajuci se sa treninga, znao fuliti svoju ulicu zbog smoga ui periodu lozenja. Kao sto je to receno u nekoliko navrata, najveci zagadjivac su lozista i vrsta goriva (ugalj u ovom slucaju) i automobili. Pa nije London poceo tek tako raditi na ovom problemu prije 50 godina i radi jos uvijek.

Ja ne razumijem, grad bi trebalo da prestane da se siri, da se gradi? Ima i alternativa, neka grad/kanton kupe zemljiste od vlasnika istog i neka naprave parkove na svim tim lokacijama.
User avatar
drndalo
Posts: 22716
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#9481 Re: Sarajevo Construction

Post by drndalo »

kox wrote:
drndalo wrote:
kox wrote:Srećom pa u socijalizmu nije bilo nebodera, fabrika sa par hiljada radnika u sred naselja i tako. Samo ekologija, zelenilo, mir i tišina :-) 300 metara od Strojorada bio Vaso Miskin Crni.
A za neboder na mjestu Strojorada nisam nikako, ako je moguće park a ako baš mora da se gradi onda zgrade spratnosti kao okolne na Grbavici.
Sta je problem bio sa Vasom Miskinom kao fabrikom? Osim sto je gubitas vazda bio...?

Nije Zeljezara, nije Sodara, nije DetrDJentara... Fabrika za popravku i proizvodnju vagona i kontejnera... Obrada metala i limova...

Da bogdo sada imamo nekoga ko zaposljava par hiljada ljudi sa proizvodnjom od par hiljada komada godisnje... Makar i sa malim gubicima...

Kapitalizam ne znaci da ko sta hoce moze gdje hoce da gradi...!

Jer da znaci, odavno bi npr. groblje Arlington bilo "developirano" jerbo je fin, miran i zelen kraj...
Ako je tebi ono normalna lokacija za fabriku onda ništa. I srećom da tada groblja, kad ih se već ničim izazvan hvataš, nisu izmiještana i preoravana za gradnju :-)
I ja sam protiv ovog najavljenog nebodera kao što sam bio i protiv Meandra i kamare drugih gradjevina na nemjestu, ali jahanje na komunizmu i kako je sve bilo fantastično od 5-6 istih likova na svakoj temi je iritantno.
Kao i vecina mladih (pretpostavljam), pricas o necemu sto je bilo normalno za tvog dede vremena...

Znas li dokle je bio grad kada je Vaso Miskin nastao kao Radionica za opravku zeljeznickih vozila ? Znas li da se dio grada sada poznatiji pod Marka marulica zvao Zeljeznicka kolonija, po kucama i zgradama gdje su zeljeznicari na sluzbi dobijali stanove/kuce ? Dakle, puno prije mrskog Socijalizma, jos za Austro-Ugarske, pa za Kraljevine SHS/Jugoslavije. To je tada bio kraj grada, kao sto je Rajlovac, gdje je Zeljeznicki depoT pred rat 1990-ih bio... Sada bi ga trebalo izmjestiti u Rastelicu npr... Ako znas gdje je to...?

I groblja (djelimicno) su ponekad premjestana za potrebe vaznijih projekata tada, pa je tako i moj deda premjesten sa Sv. Josipa gdje je bio sahranjen na Groblje Bare, jer je za Olimpijadu trebala nastati Zetra... Da li im zamjeram ? MIslim da ne, jer ja ne vidim gdje je to Zetra drugo bolje mogla biti smjestena... E tu dolazimo do opste koristi i koristi (samo) investitora... Zasto su investitori pravili Alipasino polje, umjesto da uvaljuju zgrade od 18 spratova u Hrasnom, C.vili, Grbavici, M.Dvoru ? Zato sto nisu znali napraviti neboder od 18-22 sprata na Kovacicima ? Ili zato jer je neko skontao da to bas i nije najpametnije ?
Last edited by drndalo on 16/07/2019 15:41, edited 1 time in total.
User avatar
drndalo
Posts: 22716
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#9482 Re: Sarajevo Construction

Post by drndalo »

strong69 wrote:
Ja ne razumijem, grad bi trebalo da prestane da se siri, da se gradi? Ima i alternativa, neka grad/kanton kupe zemljiste od vlasnika istog i neka naprave parkove na svim tim lokacijama.
Vlasnik je kupio prostor Strojorada, bivseg mega-servisa... Nije kupio gradjevinsko zemljiste ! Ne postoji ama bas nikakva obaveza prema novom vlasniku da mu se izadje u susret, ukoliko se ne napravi da svi od toga dobiju vise nego bez njega...

Sto se mene tice, ja bih bas volioda dobijemo najveci i najmoderniji na Zapadnom Balkanu Servis Mercedesa, sa svim jos neizmisljenim sadrzajima, na nekih 14.000 m2 tlocrtno, pa da svi cheramo Stutgartske zvijezde...
kox
Posts: 3200
Joined: 12/09/2008 12:48

#9483 Re: Sarajevo Construction

Post by kox »

Ja zglave nisam mlad, rodjen sam 200 m od Vase Miskina a više sam vremena proveo u onim kućama koje su faktički unutar Vase Miskina nego kod svoje kuće. Porodica mi je sa Dolac Malte, dedo maltar bio (kad i njega, opet ničim izazvan, spomenu).
I opet sreća pa na ČVili, Grbavici i u Hrasnom nema nebodera od 18 spratova :-)
Usput budi rečeno, na ČVili 1 je poslije rata napravljeno dosta toga a vidi čuda,ni jedan neboder (a nije da nisu mogli). Al' zato Vranice i Velane stoje kako stoje.
User avatar
drndalo
Posts: 22716
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#9484 Re: Sarajevo Construction

Post by drndalo »

OK, jel mislis da je slucajno pocaljena ponegdje visoka zgrada, a ostale su slucajno bile nize, ili je to bio dio nekog plana, da ne kazem projekta, koji ima svoje razloge ?

Mislim svima bi tada cijena izgradnje po kvadratu bila jeftinja da smo pravili namo nebodere kao u Hrasnom, a ne zajebancije po 4 sprata odmah pored njih...?
Last edited by drndalo on 16/07/2019 15:54, edited 1 time in total.
kox
Posts: 3200
Joined: 12/09/2008 12:48

#9485 Re: Sarajevo Construction

Post by kox »

I danas postoji plan i nekakvi razlozi, a da li su ispravni (i tada i sada) to je drugo pitanje.
User avatar
drndalo
Posts: 22716
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#9486 Re: Sarajevo Construction

Post by drndalo »

Sadasnji plan i razlozi se svode samo na to ko ce zaraditi 7 miliona umjesto 6.3 ...
kox
Posts: 3200
Joined: 12/09/2008 12:48

#9487 Re: Sarajevo Construction

Post by kox »

I tada se gradilo iz interesa samo drugačijih. Ali to je već druga tema i nije za ove rasprave.
User avatar
nosara
Posts: 22695
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#9488 Re: Sarajevo Construction

Post by nosara »

strong69 wrote:
dječak sa šibicama wrote:Pogresno je formulisano, misli se na glavne gradove drzava.

Peking i Sarajevo lideri na neslavnoj tabeli.

Mislim, boli mene qrac je li bas prvo ili je trece, znam samo da cemo svi oboliti zbog toga. I onaj sto ima mjesecno 300 km i onaj sa 3000 km primanja, ali valjda oni sa Poljina nece pa im je svejedno.
Isti ovakav problem sa zagadjenoscu Sarajevo je imalo i prije rata. Ja sam, vracajuci se sa treninga, znao fuliti svoju ulicu zbog smoga ui periodu lozenja. Kao sto je to receno u nekoliko navrata, najveci zagadjivac su lozista i vrsta goriva (ugalj u ovom slucaju) i automobili. Pa nije London poceo tek tako raditi na ovom problemu prije 50 godina i radi jos uvijek.

Ja ne razumijem, grad bi trebalo da prestane da se siri, da se gradi? Ima i alternativa, neka grad/kanton kupe zemljiste od vlasnika istog i neka naprave parkove na svim tim lokacijama.
Gdje se to siri grad? Znas li sta znaci kad se nesto siri?

Zagadjenje do pred rat i danas je isto samo ako si zlonamjeran prema Sarajevu prije rata. Do sredine 70-tih jeste bilo zagadjeno, ni blizu kao danas, ali bilo je zagadjeno. Pred olimpijadu je gasifikacijom ociscen zrak momacki, danas bi to bilo podnosljivo da se ne lozi smece i guma, jer kukavelj nema para da placa alternativu.

Vozni park je mozda 10% problema.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40170
Joined: 29/06/2011 23:39

#9489 Re: Sarajevo Construction

Post by dječak sa šibicama »

Pa nece bas biti, Sarajevo je uvijek imalo problema sa smogom i kvalitetom zraka zimi, ali imalo ga je i `89 i 2012. naprimjer... medjutim kao danas ne, nikada. Ovakvo zagadjenje nije bilo nikada.

Danas je kvalitet zraka u zimskom periodu ne los vec katastrofalan, ne treba se praviti blesav, mjerenja postoje, i razlozi postoje. Prije svega preskup plin, u godinama nakon rata veliki broj gradjana se grijao na plin i nije bilo ovakvo zagadjenje. Iako jeste bio nekvalitetan zrak zbog objektivnih razloga, kotlina jel, uostalom zato spominjem i predratni period.

Gomila automobila u kotlinu naguranih, u mom naselju navece vise nemas gdje parkirati automobil ako nemas garazu, do prije desetak godina nije bilo tako. Takodje kako rekoh, do prije desetak godina vecina gradjana se grijalo na plin, danas malo ko. Samo ko ima privilegiju da si moze platiti "razvodjenje" centralnog grijanja po stanu, a takvih je mozda 2 stana na 20. Otprilike recimo. Govoricu o svom stubistu, prije desetak petnaestak godina mozda su se tri stana grijala na lozenje, od nekih tridesetak, ostali uglavnom na plin i to one posljeratne peci zbog koji su se po Sarajevu masovno busile rupe na fasadama za "dimnjak". Sarajlije ce znati o cemu govorim. Danas je sigurno dvije trecine ili vise satova za plin zapecaceno, ljudi nisu placali racune ili su prosto prestali da se griju na plin jer je preskup. Danas loze ili struju trose.

Da ne govorim sta neki od njih loze, od plastike gume do ko zna kojih kancerogenih tvari. A jos je rijec o nekakvom stambenom naselju sa nekakvim srednjim slojem stanovnistva. Sta loze ovi po favelama na padinama grada, leseve valjda.
kox
Posts: 3200
Joined: 12/09/2008 12:48

#9490 Re: Sarajevo Construction

Post by kox »

Bila je gora :
https://www.klix.ba/vijesti/bih/prije-r ... /151205077
što ne znači da i danas zimi nije katastrofa, a u budućnosti će vjerovatno biti i gore.
User avatar
sime_cipol
Posts: 15867
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#9491 Re: Sarajevo Construction

Post by sime_cipol »

Prije rata se znalo desiti da se smog ne dize po mjesec dana. Nebo i oblake vidis u decembru, pa onda opet neka u januaru. I ovo je lose i treba raditi na poboljšanju zraka, ali i prije rata je bila katastrofa.
User avatar
strong69
Posts: 6972
Joined: 11/03/2005 20:02
Location: Beneath the Remains

#9492 Re: Sarajevo Construction

Post by strong69 »

nosara wrote:
Gdje se to siri grad? Znas li sta znaci kad se nesto siri?

Zagadjenje do pred rat i danas je isto samo ako si zlonamjeran prema Sarajevu prije rata. Do sredine 70-tih jeste bilo zagadjeno, ni blizu kao danas, ali bilo je zagadjeno. Pred olimpijadu je gasifikacijom ociscen zrak momacki, danas bi to bilo podnosljivo da se ne lozi smece i guma, jer kukavelj nema para da placa alternativu.

Vozni park je mozda 10% problema.
Nemam pojma zašto bih bio zlonamjeran prema gradu kada pamtim ovakve epizode u 80-im a stanje je bilo gore, kao što si i sam naveo, u 70-im. Samo konstatujem da se ne može izgradnji zgradnja (na stranu sviđa li nam se to ili ne i sto je Tibra urbicid) pripisati sva odgovornost za zagađenje.
User avatar
drug_profi
Posts: 50134
Joined: 16/07/2012 16:00

#9493 Re: Sarajevo Construction

Post by drug_profi »

Nakon velike kampanje za širenje gasne mreže po padniskim djelovima, uz cijenu plina koja je bila vrlo pristupačna, u osamdesetim je grad prodisao i zimi. BIlo je smoga, ali mnogo manje nego prije.

Poenta je da zrak nemoze biti čist sam od sebe već se mi moramo pobrinuti za to. Planiranjem, mjerama, zakonima... a ne prepustanjem kapitalu da brine o tome.
User avatar
Hajvan
Posts: 9602
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#9494 Re: Sarajevo Construction

Post by Hajvan »

daljom razradom te logike, zar nije bolje jedan neboder od 40 spratova na mjesto Strojorada sa rijesenim sistemom grijanja, hladjena, kao i ostalom naprednom infrastrukturom no li jedno citavo divlje naselje kuca koje se griju na ugalj i drva na okolnim padinama?!?



demokratija je divna, ali nosi i svoje obaveze a ne samo prava…
imaju ovi gradjani pravo da se bune.. no, da li su isto izgubili time sto su im zgrade izgledom zapustene, sa tragovima rata koji je bio prije cetvrt vijeka, sa ustakljenim balkonima kako je kome qurcu chejf, sa zamjenjinim prozorima mimo originalne varijante, sa parkiranim vozilima oko zgrada dje kome qurcu chejf… al ono- smeta novi blok…
User avatar
thekupus
Posts: 6773
Joined: 25/06/2011 22:38

#9495 Re: Sarajevo Construction

Post by thekupus »

Jeste, izgradnjom Tibre i Nove Otoke, drastično se smanjio broj kuća na okolnim brdima
:lol:

Koja komedija
User avatar
Hajvan
Posts: 9602
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#9496 Re: Sarajevo Construction

Post by Hajvan »

dobro, i?


Kraute moj.

:lol:
User avatar
drndalo
Posts: 22716
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#9497 Re: Sarajevo Construction

Post by drndalo »

Hajvan wrote:daljom razradom te logike, zar nije bolje jedan neboder od 40 spratova na mjesto Strojorada sa rijesenim sistemom grijanja, hladjena, kao i ostalom naprednom infrastrukturom no li jedno citavo divlje naselje kuca koje se griju na ugalj i drva na okolnim padinama?!?



demokratija je divna, ali nosi i svoje obaveze a ne samo prava…
imaju ovi gradjani pravo da se bune.. no, da li su isto izgubili time sto su im zgrade izgledom zapustene, sa tragovima rata koji je bio prije cetvrt vijeka, sa ustakljenim balkonima kako je kome qurcu chejf, sa zamjenjinim prozorima mimo originalne varijante, sa parkiranim vozilima oko zgrada dje kome qurcu chejf… al ono- smeta novi blok…
Ukoliko ce taj blok biti useljen sa 800 familija cijih ce 800 bespravnih kuca biti poravnato, za veliki Nacionalni park Buca potok, mislim da bi svi pristali... Cak i na 3-4 takve zgrade, pa da do Sokolja samo prasuma bude...
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40170
Joined: 29/06/2011 23:39

#9498 Re: Sarajevo Construction

Post by dječak sa šibicama »

Prije ces pjane iz kafane istjerati, nego ove sa Buca Potoka iz kuca. Oni to dinamitom brane.
User avatar
GarfieldLover
Posts: 406
Joined: 05/03/2013 13:07

#9499 Re: Sarajevo Construction

Post by GarfieldLover »

Haris.ba wrote:Je li ti ono nisi kupila stan u Sarajevo tower, jer čekaš taj oko Strojorada? :D

Ima jedna forumašica. Da nisam pomješao?
Nice to meet you :D
Da, ja sam ta...
Max Bunker
Posts: 2406
Joined: 19/03/2010 00:16

#9500 Re: Sarajevo Construction

Post by Max Bunker »

Pa dobro sada, bespravna gradnja i favele u nastajanju nije da su počele da se grade tek 1996. godine.
Samo je fazon što su prije rata bile na jedno 50% onoga što su danas.
Post Reply