Sarajevo Construction

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Haris.ba
Posts: 24854
Joined: 08/09/2005 20:08

#6901 Re: Sarajevo Construction

Post by Haris.ba »

Jest. Da nisu došli Arapi mi bi sve po urbanizmu radili.

Šta znači prenatrpano? Koliko kuća treba okućnice u Lokvama da ne bi bilo prenatrpano?
User avatar
mk ultra
Posts: 19519
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#6902 Re: Sarajevo Construction

Post by mk ultra »

Haris.ba wrote:Jest. Da nisu došli Arapi mi bi sve po urbanizmu radili.

Šta znači prenatrpano? Koliko kuća treba okućnice u Lokvama da ne bi bilo prenatrpano?
ne prave arapi mi pravimo, od njihovih para :mrgreen:
tako da oni i ne igraju neku ulogu u gradnji

ako mene pitaš 1000m2 okućnice... a bogami parcele sve manje i manje
imao nekad iza rata vikendicu u Blažuju (nadosik)... prošao prije mjesec dana, bukvalno kuća na kuću i vikendica i klasičnih stambenih, a eto prije 15 godina, bukvalno si mogao na prste prebrojati kuće

navodno svi žele zelenilo ali će napraviti vikendicu/kuću tik uz komšiju :mrgreen:

meni još smeta što može praviti šta god želi i kako god mu paše bez da mu država išta kaže
od projekata koji postaju "tipski" i nemaju veze sa izgrađenim objektom pa na dalje

vani ne možeš ni krov izvesti kako ti ćejf ako nisi usaglašen sa okolinom
boje na fasadi pokušaj, probaj imati nebetoniranu septičku jamu (betonirane možeš na prste izbrojati), probaj bilo šta... neka se pravi, ali neka se poštuje i neki red

Image

da li je natrpano, sam ocijeni
meni jeste jer znam kako je bilo
User avatar
drug_profi
Posts: 50610
Joined: 16/07/2012 16:00

#6903 Re: Sarajevo Construction

Post by drug_profi »

Al jebem ga u plavi krov.... bode oči iz svemira
User avatar
Haris.ba
Posts: 24854
Joined: 08/09/2005 20:08

#6904 Re: Sarajevo Construction

Post by Haris.ba »

Mijenja se vrijeme. Alipašino je 1950 bilo za ispašu. Samo je pruga i cestica kvarila idilu.
Sarajevska regija će se sve više urbanizirati.
User avatar
mk ultra
Posts: 19519
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#6905 Re: Sarajevo Construction

Post by mk ultra »

Haris.ba wrote:Mijenja se vrijeme. Alipašino je 1950 bilo za ispašu. Samo je pruga i cestica kvarila idilu.
Sarajevska regija će se sve više urbanizirati.
da
i sad dobijaš neka hibridna stambena - vikend naselja, u većini slučajeva neplanski, odnosno nastavlja se samo ono što je bilo zadnjih 30 godina...
User avatar
Haris.ba
Posts: 24854
Joined: 08/09/2005 20:08

#6906 Re: Sarajevo Construction

Post by Haris.ba »

Pa kakav narod, takav i urbanizam. Mi to očito volimo.
BMX1977
Posts: 265
Joined: 08/09/2018 17:58

#6907 Re: Sarajevo Construction

Post by BMX1977 »

Sarajevo polako dobija izgled jedne prave metropole. No ima tu jos dosta godina posla da to bude metropola u pravom smislu te rijeci. Po meni je za to potrebno da se ispuni par uvjeta:

1) Izgradnja prve transverzale
2) Izgradnja Kongresnog centra i trga ispred centra pored RTV zgrade;
3) Oko Sarajevo Towera, koji je sada u izgradnji, mora da se poruse one dotrajale zgrade i tu mora biti cijeli jedan park slicnih zgrada sa modernom saobracajnim rijesenjem;
4) Mora se izgraditi nova ilidza; kao sto vidimo ona se vec gradi postepeno;
5) Moraju se renovirati sve fasade i svi postojeci putevi te zavrsiti ove transferzale koje su u ovom momentu u izgradnji;
6) Mora se modernizirati tramvajski saobracaj i spojiti se sa Hrasnicom i dobrinjom te vogoscom


Mene zanima sta je planirano ovdje:

https://www.google.nl/maps/place/Saraje ... 18.4130763

Vidimo da je zemlja pripremljena.

I moje misljenje da je je ova lokacija iznimno povoljna za izgradnju finansijskog centra BiH u buducnosti:

https://www.google.nl/maps/place/Saraje ... 18.4130763

Dakle kada se to sve uradi u sledecih 10 ili 20, 30 godina onda je Sarajevo jedna metropola.
Last edited by BMX1977 on 11/09/2018 12:40, edited 1 time in total.
User avatar
Thorgerson
Posts: 8546
Joined: 15/04/2015 11:26

#6908 Re: Sarajevo Construction

Post by Thorgerson »

BMX1977 wrote: Mene zanima sta je planirano ovdje:

https://www.google.nl/maps/place/Saraje ... 18.4130763

Vidimo da je zemlja pripremljena.
Bauhaus.

Pripremaju oni to zemljiste evo ihi godina. Boga pitaj sta je tu zapelo.

Mada se meni ne svidja da je ovolika parcela njima prodana. Mislim izbacis sa lokacija ogromne hale i industriju, pocnes praviti stabmena naselja. I onda prodas ogromnu parcelu da se napravi ogromna hala... :roll:

Ne znam gdje je vani Bauhaus smjesten, ali meni su takve hale za Blazuja, Rajlovca, brze ceste, Osjek, Otes. Kao Obi i dole onaj dio...a sigurno ne za ovu lokaciju...
User avatar
Logovan
Posts: 94403
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#6909 Re: Sarajevo Construction

Post by Logovan »

BMX1977 wrote:Sarajevo polako dobija izgled jedne preve metropole. No ima tu jos dosta godina posla da to bude metropola u pravom smislu te rijeci. Po meni je za to potrebno da se ispuni par uvjeta:

1) Izgradnja prve transverzale
2) Izgradnja Kongresnog centra i trga ispred centra pored RTV zgrade;
3) Oko Sarajevo Towera, koji je sada u izgradnji, mora da se poruse one dotrajale zgrade i tu mora biti cijeli jedan park slicnih zgrada sa modernom saobracajnim rijesenjem;
4) Mora se izgraditi nova ilidza; kao sto vidimo ona se vec gradi postepeno;
5) Moraju se renovirati sve fasade i svi postojeci putevi te zavrsiti ove transferzale koje su u ovom momentu u izgradnji;
6) Mora se modernizirati tramvajski saobracaj i spojiti se sa Hrasnicom i dobrinjom te vogoscom
Naglasak na POLAKO. :D Toliko polako ide da moja djeca neće dočekati završetak pojedinih projekata, a još sam daleko od prvog djeteta. :mrgreen: :lol:
BMX1977 wrote: Mene zanima sta je planirano ovdje:

https://www.google.nl/maps/place/Saraje ... 18.4130763

Vidimo da je zemlja pripremljena.

I moje misljenje da je je ova lokacija iznimno povoljna za izgradnju finansijskog centra BiH u buducnosti:

https://www.google.nl/maps/place/Saraje ... 18.4130763

Dakle kada se to sve uradi u sledecih 10 ili 20, 30 godina onda je Sarajevo jedna metropola.
Planiran je Bauhaus.
https://www.klix.ba/biznis/je-li-bauhau ... /170516058
BMX1977
Posts: 265
Joined: 08/09/2018 17:58

#6910 Re: Sarajevo Construction

Post by BMX1977 »

Logovan wrote: Planiran je Bauhaus.
https://www.klix.ba/biznis/je-li-bauhau ... /170516058
Pa dobro Bauhaus nije toliko los da tu bude 10 ili 20 godina dok se urbani dio grada ne prosiri na taj teritorij. Posto; realno gledajuci, na ovoj lokaciji jos ima mnogo posla:

https://www.google.nl/maps/place/Saraje ... 18.4130763

Dakle oko Sarajevo Towera mora se jos izgraditi minimalno 3 takva projekta da bi to postalo urbano. Posto je sada tu de facto industrijska zona kojoj vise nije mjesto tu nakon izgradnje Sarajevo Towera.
BadBoy
Posts: 8088
Joined: 01/11/2005 21:55

#6911 Re: Sarajevo Construction

Post by BadBoy »

I moje misljenje da je je ova lokacija iznimno povoljna za izgradnju finansijskog centra BiH u buducnosti:

https://www.google.nl/maps/place/Saraje ... 18.4130763

Dakle kada se to sve uradi u sledecih 10 ili 20, 30 godina onda je Sarajevo jedna metropola.[/quote]

Nisam siguran ali mislim da je ovo ovdje vodozaštitna zona.
User avatar
Truba
Posts: 81759
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#6912 Re: Sarajevo Construction

Post by Truba »

koliko prostora za zgrade
kakav bauhaus
User avatar
Haris.ba
Posts: 24854
Joined: 08/09/2005 20:08

#6913 Re: Sarajevo Construction

Post by Haris.ba »

BadBoy wrote:I moje misljenje da je je ova lokacija iznimno povoljna za izgradnju finansijskog centra BiH u buducnosti:

https://www.google.nl/maps/place/Saraje ... 18.4130763

Dakle kada se to sve uradi u sledecih 10 ili 20, 30 godina onda je Sarajevo jedna metropola.
Nisam siguran ali mislim da je ovo ovdje vodozaštitna zona.[/quote]

Prvo, šta će nam finansijski centar?

Drugo, nemamo mi zakona, niti ćemo ih imati za finansijski centar (valjda je dovoljan dokaz da zgrada Avaza zjapi prazna, i da firme u njemu koje su se bavile i bave finansijama - uglavnom investicijski poslovi, su se bavile i bave na način kakav jesu i jest).

Treće, bili bi prvi koji su napravili finansijski centar pored govnare. Naime, tu se nalazi prečistač sa otvorenim separacijama gdje plutaju govna. Iako su uložene desetine miliona - još nije aktivan ni 10% kako bi trebao biti. Ali, već i sada smrdi.

Četvrto, iako se vrši regulacija korita Bosne, ima tu još rijeka koje imaju neregulisano korito i ne može se isključiti izlijevanje vode.

Peto, Sarajevu ne fali prostora. Pa ni za stanogradnju, ni za poslovne prostore. Samo mu fali dobar javni prevoz i bruka cestogradnje i tramvajske pruge. Postojeće poslovne i industrijske zone mogu zadovoljiti prostorom da se u slijedećih 50 godina ništa ne mora napraviti za velike investicije ako bi neko došao. Za manje poslove već sada se taj prostor počinje koristiti i prave se hale u Bačićima.
User avatar
P308
Posts: 5084
Joined: 21/09/2012 23:15

#6914 Re: Sarajevo Construction

Post by P308 »

Sumnjam da Bauhaus i dalje planira da gradi. Proslo je sigurno 5-6 godina od brojnih najava (mozda cak i vise?). Sta se desilo, zna li neko?
User avatar
drug_profi
Posts: 50610
Joined: 16/07/2012 16:00

#6915 Re: Sarajevo Construction

Post by drug_profi »

Ovdje ima neko objasnjenje.

http://www.poslovni.hr/svijet-i-regija/ ... bih-328347

A plac je jos uvijek u vlasnistvu BHS NEKRETNINE D.O.O.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7778
Joined: 03/06/2016 16:31

#6916 Re: Sarajevo Construction

Post by Dope_Man »

BMX1977 wrote: 2) Izgradnja Kongresnog centra i trga ispred centra pored RTV zgrade;
A gdje ce onda dolaziti cirkus :sad:
azdralovic
Posts: 4437
Joined: 29/05/2010 21:46

#6917 Re: Sarajevo Construction

Post by azdralovic »

Dope_Man wrote:
BMX1977 wrote: 2) Izgradnja Kongresnog centra i trga ispred centra pored RTV zgrade;
A gdje ce onda dolaziti cirkus :sad:
Odlazi cirkus iz naseg malog grada
BMX1977
Posts: 265
Joined: 08/09/2018 17:58

#6918 Re: Sarajevo Construction

Post by BMX1977 »

Dope_Man wrote:
BMX1977 wrote: 2) Izgradnja Kongresnog centra i trga ispred centra pored RTV zgrade;
A gdje ce onda dolaziti cirkus :sad:
Cirkus moze biti na svakoj livadi na Ilidzi, Vogosci, Hadzicima, Hrasnici itd. Kongresni centar mijenja cijeli izgled Sarajeva. Sada kada ulazite u Sarajevo tek od Marijin Dvora dobijate utisak da ste usli u neki veliki grad. Dotle sve izgleda poprilicno tanko. Kongresni centar ce mnogo toga promijeniti jer ce kao prvo donijeti najveci trg u BiH i kreirati mnogo prostora time sto ce se spustiti put nivo nize ispod zemlje. A potom sam centar ce biti najveca zgrada u Sarajevu sa komplex nebodera staklenih sto ce davati tom cijelom dijelu grada izgled moderne metropole. Necete vise imati osjecaj da ste usli u geto kada ulazite u Sarajevo. Moji prijatelji iz inostranstva su mi rekli kada sam ih odveo u Sarajevu:

"Zasto ovdje sve tako izgleda prazno?" kada smo prolazili pored RTV-a.
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#6919 Re: Sarajevo Construction

Post by JThomas »

zato što niko nije još izletio "kafu" koliku vlastodršci žele..
User avatar
Dope_Man
Posts: 7778
Joined: 03/06/2016 16:31

#6920 Re: Sarajevo Construction

Post by Dope_Man »

Onomad je cak bila i prica da Rusi hoce ambasadu da metnu tu.

@BMX sto se tice plana i to, znam ja kakav je plan, nagledah se crteza.. i to za cirkus je zezancija, samo ne vjerujem da ce se tu ista, a kamoli sve nacrtano, desiti i u narednih 10 godina. Pogotovo taj dio sa poniranjem ceste. Zamisli samo koliko je to projekat, i da bi bukvalno tu presjekao Sarajevo na dva dijela na min. par mjeseci u najboljem mogucem slucaju. To znaci da bi 3 ulice koje su alternativa, a koje su sve obicne 1+1 ceste, bile zagusene saobracajem 24/7 jer se recimo niko ne bi sjetio da na glavnoj bar koristi jednu stranu dok se na drugoj radi itd.. uglavnom, velik je to projekat, zgrada ce mozda i leci nekad, ali cijeli taj drugi dio nikad.
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#6921 Re: Sarajevo Construction

Post by JThomas »

a planovi će se vrlo brzo, lako i rado promijeniti kad legne kafa. kakvi god da su sad.
BMX1977
Posts: 265
Joined: 08/09/2018 17:58

#6922 Re: Sarajevo Construction

Post by BMX1977 »

Dope_Man wrote:Onomad je cak bila i prica da Rusi hoce ambasadu da metnu tu.

@BMX sto se tice plana i to, znam ja kakav je plan, nagledah se crteza.. i to za cirkus je zezancija, samo ne vjerujem da ce se tu ista, a kamoli sve nacrtano, desiti i u narednih 10 godina. Pogotovo taj dio sa poniranjem ceste. Zamisli samo koliko je to projekat, i da bi bukvalno tu presjekao Sarajevo na dva dijela na min. par mjeseci u najboljem mogucem slucaju. To znaci da bi 3 ulice koje su alternativa, a koje su sve obicne 1+1 ceste, bile zagusene saobracajem 24/7 jer se recimo niko ne bi sjetio da na glavnoj bar koristi jednu stranu dok se na drugoj radi itd.. uglavnom, velik je to projekat, zgrada ce mozda i leci nekad, ali cijeli taj drugi dio nikad.
Ja am mnogo pozitivniji. Sarajevo sada ima vise para jer je puno turista. Dakle budzet explozivno raste i ima se para za neke skuplje poduhvate. Nekazem da ce to biti realizirano sutra ali za 10 godina vjerujem da cemo imati i kongresni centar i spustenu cestu. Nije Sarajevo jedini grad gdje je se to uradilo.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7778
Joined: 03/06/2016 16:31

#6923 Re: Sarajevo Construction

Post by Dope_Man »

Drago mi je zbog tebe da si pozitivan. Ja to vise ne mogu biti kad sagledam zadnje dvije decenije i ''tempo'' radova, ako tako sta postoji. Jedino sto nikne su privatni stambeno-poslovni objekti k'o gljive poslije kise, a bez pravog uredjenja infrastrukture za njih, sto je nadleznost javnih institucija. Dakle nije upitno da li je to moguce, niti da li ima para. I moguce je, i ima para, ali je stvar nepostojanja politicke volje (citaj talova) da se rade bilo kakve stvari. Dovoljno ti je vidjeti koliko se razvukao kruzni u Hrasnom, ili prica oko zgrade na Grbavici koja se treba pomaci da se nastavi cesta itd.. Prejednostavan projekat, ali bez pravih talova nista se ne radi u javnom interesu. Da ne govorimo o vecim projektima poputa autoputa gdje se nista nije otvorilo u zadnje 4 godine itd.
azdralovic
Posts: 4437
Joined: 29/05/2010 21:46

#6924 Re: Sarajevo Construction

Post by azdralovic »

Dope_Man wrote:Onomad je cak bila i prica da Rusi hoce ambasadu da metnu tu.

@BMX sto se tice plana i to, znam ja kakav je plan, nagledah se crteza.. i to za cirkus je zezancija, samo ne vjerujem da ce se tu ista, a kamoli sve nacrtano, desiti i u narednih 10 godina. Pogotovo taj dio sa poniranjem ceste. Zamisli samo koliko je to projekat, i da bi bukvalno tu presjekao Sarajevo na dva dijela na min. par mjeseci u najboljem mogucem slucaju. To znaci da bi 3 ulice koje su alternativa, a koje su sve obicne 1+1 ceste, bile zagusene saobracajem 24/7 jer se recimo niko ne bi sjetio da na glavnoj bar koristi jednu stranu dok se na drugoj radi itd.. uglavnom, velik je to projekat, zgrada ce mozda i leci nekad, ali cijeli taj drugi dio nikad.
Vezano za presjecanje, presjecen je bio i Stup kad se radio pothodnik pa nije neka velika drama bila...
User avatar
drug_profi
Posts: 50610
Joined: 16/07/2012 16:00

#6925 Re: Sarajevo Construction

Post by drug_profi »

Nije nikako isto presjeci na Stupu i na Alipasinom.

Drugo, svaka spustena cesta u Sarajevu je neprohodna kod imalo jace kise i nemam razloga da vjerujem da ce ovdje biti drugacije.
Post Reply