Sarajevo Construction

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Haris.ba
Posts: 24380
Joined: 08/09/2005 20:08

#4651 Re: Sarajevo Construction

Post by Haris.ba »

@Orinoco vas loži sa tunelima. @neki je to objasnio.

Bez ovoga mosta i ceste - mogu misliti krkljanca uključenja i siključenja u naselje. Petkom kad je džuma je svakako kolaps općih razmjera.

Mada će se od Otoke (prave Otoke :D ) time napraviti tranzitno naselje.
neki
Posts: 6633
Joined: 17/02/2005 07:57

#4652 Re: Sarajevo Construction

Post by neki »

Nekad davno 70tih i 80tih, dok su se planiranjem još bavili urbanisti a ne opštinski načelnici, bilo je zamišljeno da se tunelom na 6. transferzali povežu Lukavica i Otoka i dalje da se cesta nastavi pored Zraka i poveže sa prvom transferzalom na Hotonju.
I u ta zlatna vremena sarajevskog urbanizma to je bila Sci-Fi ideja..
User avatar
orinoco
Posts: 1687
Joined: 14/01/2017 17:46

#4653 Re: Sarajevo Construction

Post by orinoco »

Haris.ba wrote:@Orinoco vas loži sa tunelima. @neki je to objasnio.

Bez ovoga mosta i ceste - mogu misliti krkljanca uključenja i siključenja u naselje. Petkom kad je džuma je svakako kolaps općih razmjera.

Mada će se od Otoke (prave Otoke :D ) time napraviti tranzitno naselje.
Ne ložim. Sa ova dva tunela saobraćaj iz zapadnog dijela bi bio poprilično rasterećen. Planirala sam i trolejbus ili tramvaj, odnosno prsten s krugom Čaršija - Ilidža - Hrasnica - Vojkovići - Istočno Sarajevo (naselje iza Toma) - Grbavica i Otoka.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24380
Joined: 08/09/2005 20:08

#4654 Re: Sarajevo Construction

Post by Haris.ba »

neki wrote:Nekad davno 70tih i 80tih, dok su se planiranjem još bavili urbanisti a ne opštinski načelnici, bilo je zamišljeno da se tunelom na 6. transferzali povežu Lukavica i Otoka i dalje da se cesta nastavi pored Zraka i poveže sa prvom transferzalom na Hotonju.
I u ta zlatna vremena sarajevskog urbanizma to je bila Sci-Fi ideja..
I nema razloga uopće spominjati te projekte. Jer od njih nema ništa. Niti trebaju Sarajevu, niti će se praviti.

Drugi tunel je bio planiran na Grbavici. Pored gdje je zgrada koja se treba rušiti zbog južne long.
neki
Posts: 6633
Joined: 17/02/2005 07:57

#4655 Re: Sarajevo Construction

Post by neki »

Haris.ba wrote:
neki wrote:Nekad davno 70tih i 80tih, dok su se planiranjem još bavili urbanisti a ne opštinski načelnici, bilo je zamišljeno da se tunelom na 6. transferzali povežu Lukavica i Otoka i dalje da se cesta nastavi pored Zraka i poveže sa prvom transferzalom na Hotonju.
I u ta zlatna vremena sarajevskog urbanizma to je bila Sci-Fi ideja..
I nema razloga uopće spominjati te projekte. Jer od njih nema ništa. Niti trebaju Sarajevu, niti će se praviti.

Drugi tunel je bio planiran na Grbavici. Pored gdje je zgrada koja se treba rušiti zbog južne long.
I na grbavici su planirana dva tunela..na 1. i 2. transferzali, oba su ucrtana i u aktuelnom prostornom planu..
User avatar
Haris.ba
Posts: 24380
Joined: 08/09/2005 20:08

#4656 Re: Sarajevo Construction

Post by Haris.ba »

Svašta je nešta ucrtano u planovima. I za našega se života neće izgraditi. Ali, tuneli neće nikako. Nema ih smisla spominjati, osim kao zanimljivost da su nekada planirani.

Upravu si za dva tunela na Grbavici. I mislim da šanse da se prva transferzala pruži preko Miljacke su minimalne.
User avatar
orinoco
Posts: 1687
Joined: 14/01/2017 17:46

#4657 Re: Sarajevo Construction

Post by orinoco »

Haris.ba wrote:
neki wrote:Nekad davno 70tih i 80tih, dok su se planiranjem još bavili urbanisti a ne opštinski načelnici, bilo je zamišljeno da se tunelom na 6. transferzali povežu Lukavica i Otoka i dalje da se cesta nastavi pored Zraka i poveže sa prvom transferzalom na Hotonju.
I u ta zlatna vremena sarajevskog urbanizma to je bila Sci-Fi ideja..
I nema razloga uopće spominjati te projekte. Jer od njih nema ništa. Niti trebaju Sarajevu, niti će se praviti.
Ti ovo kao direktivom braniš i razmišljanje, ne samo izgradnju :shock:

Neće se Bošnhaci ni cestom dodirivati sa Srbima. To je poanta tvog pisanja. Ti sa projekcijom razvoja društva i urbanizmom veze nemaš. Doduše, ni vlast ne zna, pa je opet na poziciji. Bitnije je rep saginjati i glavu savijati.
neki
Posts: 6633
Joined: 17/02/2005 07:57

#4658 Re: Sarajevo Construction

Post by neki »

Haris.ba wrote:Svašta je nešta ucrtano u planovima. I za našega se života neće izgraditi. Ali, tuneli neće nikako. Nema ih smisla spominjati, osim kao zanimljivost da su nekada planirani.

Upravu si za dva tunela na Grbavici. I mislim da šanse da se prva transferzala pruži preko Miljacke su minimalne.
Mislim da nisu minimalne...2006 izdvojena sredstva za gradnju mosta i povezivanje raskrsnice izmedju muzeja sa raskrsnicom na spoju zagrebačke i grbavičke...plan se izjalovio kad se u priču uključio zavod za zaštitu spomenika i proglasio 10 platana u vilsonovom zaštićenom baštinom..
Obzirom da životni vijek navedenih platana ističe, a ništa se ne radi na obnovi zelenila u vilsonovom, mislim da će za cca 5-10 godina baština sama nestati i sve biti otvoreno za gradnju ceste..
User avatar
Haris.ba
Posts: 24380
Joined: 08/09/2005 20:08

#4659 Re: Sarajevo Construction

Post by Haris.ba »

Ma izmisliće nešta. Jučer platani, sutra nešta drugo.
orinoco wrote:Neće se Bošnhaci ni cestom dodirivati sa Srbima. To je poanta tvog pisanja. Ti sa projekcijom razvoja društva i urbanizmom veze nemaš. Doduše, ni vlast ne zna, pa je opet na poziciji. Bitnije je rep saginjati i glavu savijati.
Pu pu. Dodirivati se. Pljuni tripit preko ramena. Gluho bilo.
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4362
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#4660 Re: Sarajevo Construction

Post by VladaFBiH »

neki wrote:
Haris.ba wrote:Svašta je nešta ucrtano u planovima. I za našega se života neće izgraditi. Ali, tuneli neće nikako. Nema ih smisla spominjati, osim kao zanimljivost da su nekada planirani.

Upravu si za dva tunela na Grbavici. I mislim da šanse da se prva transferzala pruži preko Miljacke su minimalne.
Mislim da nisu minimalne...2006 izdvojena sredstva za gradnju mosta i povezivanje raskrsnice izmedju muzeja sa raskrsnicom na spoju zagrebačke i grbavičke...plan se izjalovio kad se u priču uključio zavod za zaštitu spomenika i proglasio 10 platana u vilsonovom zaštićenom baštinom..
Obzirom da životni vijek navedenih platana ističe, a ništa se ne radi na obnovi zelenila u vilsonovom, mislim da će za cca 5-10 godina baština sama nestati i sve biti otvoreno za gradnju ceste..
bez ljutnje - ne postoji niti jedan platan na vilsonovom :) ono su lipe :)

btw. ja ću prvi da protestvujem protiv uništavanja vilsa zbog ceste - neka prave iznad ili ispod svejedno je
User avatar
Haris.ba
Posts: 24380
Joined: 08/09/2005 20:08

#4661 Re: Sarajevo Construction

Post by Haris.ba »

Nisam siguran, ali mislim da su platani na onome prostoru između dva muzeja.

A mislim i ja da građani neće dati da se presjeće prvom transferzalom Vilsonovo.
User avatar
Cossack
Posts: 7141
Joined: 22/12/2002 00:00
Location: Sarajevo
Vozim: Astrilaka

#4662 Re: Sarajevo Construction

Post by Cossack »

BadBoy
Posts: 8046
Joined: 01/11/2005 21:55

#4663 Re: Sarajevo Construction

Post by BadBoy »

Kolika priča da bi provukli izgradnju kafane i restorona na Topu. Koja već postoji btw i ne može se živjeti od količine auta gore.
User avatar
Logovan
Posts: 94159
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#4664 Re: Sarajevo Construction

Post by Logovan »

Naglašava da bi na lokaciji Tabije trebala biti realizirana muzejska postavka topova s pratećim sadržajem, te izgradnja mini restorana ili kafe slastičarne. :lol: :lol:

Nabijem i vas i vaš restoran i slastičarnu na kurac. Dajte nam onda i nargila bar, može se i diskoteka nasaditi gore. :zid: :zid: A što je zanimljivo, gore već neki kafić postoji, još postaviše hiljadu nekakvih zelenih stolova. :-? :-)

Tačno me strah šta će uraditi od Žute tabije. Za koju godinu na red će doći uništavanje Bijele tabije. :oops:

Šta tek reći o parkingu.... Vidimo gore na slici da nema nikakvog reda.
User avatar
thekupus
Posts: 6786
Joined: 25/06/2011 22:38

#4665 Re: Sarajevo Construction

Post by thekupus »

Poenta je da su skontali da puno ljudi ide na Zutu tabiju a da oni ne stavljaju nikakve pare sebi u dzep. Eh sad traze nacin da pocnu naplacivati ulaz tako sto ce dovuci par topova iz Turske i tu ih nasaditi, i staviti nekoga da naplacuje karte na ulazu
BadBoy
Posts: 8046
Joined: 01/11/2005 21:55

#4666 Re: Sarajevo Construction

Post by BadBoy »

Pa govorim vam informacije iz prve ruke, tu živim. Prije par godina počela je praksa postavljanja nekog montažnog restorana tu na Žutoj tabiji (mi to zovemo Top). Prvobitno je taj restoran služio samo iftar, ali kasnije su sve više i više produžavali trajanje tog restorana, tako da je ove godine ostao cijelo ljeto gore, daleko poslije Ramazana. Ne znam da li je do sada sklonjen, nisam se odavno penjao.

Budimo realni, Bošnje ne interesuje nikakvo kulturno-historijsko nasljeđe niti kakvi muzeji. Koliko je ljudi otišlo u Zemaljski muzej? Nas samo interesuje gdje se može na otvorenom kafa popiti i gdje se može auto ostaviti. To je cilj svega.

A gore ima još i ona nova Turska tekija, pa kad se nabiju tu autima jednostavno ne može se čovjek biciklom provući a kamoli šta drugo.
ciza_bliza
Posts: 485
Joined: 17/03/2015 11:27

#4667 Re: Sarajevo Construction

Post by ciza_bliza »

Pa i treba naplaćivati.
User avatar
thekupus
Posts: 6786
Joined: 25/06/2011 22:38

#4668 Re: Sarajevo Construction

Post by thekupus »

ciza_bliza wrote:Pa i treba naplaćivati.
Ne treba baš svaki centimetar grada biti komercijalan.
ciza_bliza
Posts: 485
Joined: 17/03/2015 11:27

#4669 Re: Sarajevo Construction

Post by ciza_bliza »

Nisam ni rekao da treba svaki centimetar, samo ono što bi turisti htjeli posjetiti, a mala tabija sa nekom postavkom, pričom, pogledom...
User avatar
Cossack
Posts: 7141
Joined: 22/12/2002 00:00
Location: Sarajevo
Vozim: Astrilaka

#4670 Re: Sarajevo Construction

Post by Cossack »

User avatar
orinoco
Posts: 1687
Joined: 14/01/2017 17:46

#4671 Re: Sarajevo Construction

Post by orinoco »

BadBoy wrote:Pa govorim vam informacije iz prve ruke, tu živim. Prije par godina počela je praksa postavljanja nekog montažnog restorana tu na Žutoj tabiji (mi to zovemo Top). Prvobitno je taj restoran služio samo iftar, ali kasnije su sve više i više produžavali trajanje tog restorana, tako da je ove godine ostao cijelo ljeto gore, daleko poslije Ramazana. Ne znam da li je do sada sklonjen, nisam se odavno penjao.

Budimo realni, Bošnje ne interesuje nikakvo kulturno-historijsko nasljeđe niti kakvi muzeji. Koliko je ljudi otišlo u Zemaljski muzej? Nas samo interesuje gdje se može na otvorenom kafa popiti i gdje se može auto ostaviti. To je cilj svega.

A gore ima još i ona nova Turska tekija, pa kad se nabiju tu autima jednostavno ne može se čovjek biciklom provući a kamoli šta drugo.
Šta je u onoj šumici ispd kasarne? Ima li ko tamo ikakvu dozvolu za rad, registraciju, ispunjene komunalne propise, i sl.?
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37278
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#4672 Re: Sarajevo Construction

Post by bitanga_sa_otesa »

ja sam cuo da u toj sumici ima drekavac :lol:
User avatar
thekupus
Posts: 6786
Joined: 25/06/2011 22:38

#4673 Re: Sarajevo Construction

Post by thekupus »

ciza_bliza wrote:Nisam ni rekao da treba svaki centimetar, samo ono što bi turisti htjeli posjetiti, a mala tabija sa nekom postavkom, pričom, pogledom...
Um, ali to mjesto je važno Sarajlijama, mnogi su tu prvi put izveli djevojku, sjedili i svirali gitaru do jutra, gledali zalazak sunca...

Ne mora sve biti o tome kako iskoristiti turiste, pogotovo sto ce korist imati jedna mala grupa ljudi koja vec ima sasvim dovoljno
BadBoy
Posts: 8046
Joined: 01/11/2005 21:55

#4674 Re: Sarajevo Construction

Post by BadBoy »

orinoco wrote:
BadBoy wrote:Pa govorim vam informacije iz prve ruke, tu živim. Prije par godina počela je praksa postavljanja nekog montažnog restorana tu na Žutoj tabiji (mi to zovemo Top). Prvobitno je taj restoran služio samo iftar, ali kasnije su sve više i više produžavali trajanje tog restorana, tako da je ove godine ostao cijelo ljeto gore, daleko poslije Ramazana. Ne znam da li je do sada sklonjen, nisam se odavno penjao.

Budimo realni, Bošnje ne interesuje nikakvo kulturno-historijsko nasljeđe niti kakvi muzeji. Koliko je ljudi otišlo u Zemaljski muzej? Nas samo interesuje gdje se može na otvorenom kafa popiti i gdje se može auto ostaviti. To je cilj svega.

A gore ima još i ona nova Turska tekija, pa kad se nabiju tu autima jednostavno ne može se čovjek biciklom provući a kamoli šta drugo.
Šta je u onoj šumici ispd kasarne? Ima li ko tamo ikakvu dozvolu za rad, registraciju, ispunjene komunalne propise, i sl.?
Kafić "Kamarija point of view". Inače lijepo i ukusno urađen kafić na bivšoj deponiji smeća koju su revnosni građani, "starosjedioci ovog grada" tu napravili samoinicijativno. Strašno koliko je smeća bilo odloženog u tu šumicu. Kafić je uredno registrovan (vidim na računu), valjda ispunjava i sve ostale propise i ima uredno dozvole, nisam inspekcija pa ne ulazim u to. Inače iz mahale sam čuo da to drži Bugarijev brat. Priča mi se jedino slaže u dijelu da u kafiću nema alkohola ali ne znam da li je istina :D
User avatar
Cossack
Posts: 7141
Joined: 22/12/2002 00:00
Location: Sarajevo
Vozim: Astrilaka

#4675 Re: Sarajevo Construction

Post by Cossack »

Post Reply