Sarajevo Construction

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
BadBoy
Posts: 8088
Joined: 01/11/2005 21:55

#16351 Re: Sarajevo Construction

Post by BadBoy »

Jest mala digresija ali moram ovo izbaciti iz sebe.

Kroz posao imam jako puno dodira sa Amerikancima i američkim kompanijama. Postoji jedna ogromna razlika u mentalitetu koja čini ključnu razliku zašto su oni uspješni. Mi Bosanci kad nešto treba uraditi sjednemo i samo namišljamo probleme i šta može poći po zlu. Za svako rješenje mi pronađemo hiljadu problema. Ako ne može biti sve savršeno od početka, mi odustanemo od projekta jer se prepadnemo svih tih problema i onda nastavimo kukati "joj da nam je XY uradili bi...".

A Amerikanci, čak i kad posluju ovdje, sve probleme rješavaju u hodu. Svjesno započinju rad znajući da ništa neće biti savršeno od početka, ali na kraju sve izguraju da bude haman pa savršeno. U hodu. Rješavane problema u hodu je bit biznisa, pa čak i života, rekao bih.

Da mi je nekako da doživim da se i kod nas ljudi prebace na taj način razmišljanja...

Eh tako i za ovaj projekat. Bitno je samo da počnu, pa makar sa jednim vozom i oronulim stanicama. Ali ne smiju odustati i ne smiju se u startu prepasti svih tih problema, nego ih evidentirati i rješavati jednog po jednog u hodu. Za par godina bi mogli imati jednu od najboljih varijanti gradskog prevoza u Sarajevu.
User avatar
drug_profi
Posts: 50610
Joined: 16/07/2012 16:00

#16352 Re: Sarajevo Construction

Post by drug_profi »

Stanice mogu biti i komercijalno isplative, poslovni prostori, fast food, kafa za ponijeti, manji bingo, konzum, merkator za kupit usput nesto, citybike,
trafika, bankomati, mjesto za popiti kafu ili pice dok cekas voz....
BadBoy
Posts: 8088
Joined: 01/11/2005 21:55

#16353 Re: Sarajevo Construction

Post by BadBoy »

drug_profi wrote: 25/06/2021 09:41 Stanice mogu biti i komercijalno isplative, poslovni prostori, fast food, kafa za ponijeti, manji bingo, konzum, merkator za kupit usput nesto, citybike,
trafika, bankomati, mjesto za popiti kafu ili pice dok cekas voz....
:thumbup:

Ideje se same rađaju. Samo je bitno početi.
User avatar
Truba
Posts: 81759
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#16354 Re: Sarajevo Construction

Post by Truba »

Hajvan wrote: 24/06/2021 23:26 Stanica Ilidza (Pejton/Otes), opcine od cca 70.000 stanovnika

Image
a zato je jučer nisam mogao naći :lol: :lol:
User avatar
Truba
Posts: 81759
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#16355 Re: Sarajevo Construction

Post by Truba »

drug_profi wrote: 25/06/2021 09:41 Stanice mogu biti i komercijalno isplative, poslovni prostori, fast food, kafa za ponijeti, manji bingo, konzum, merkator za kupit usput nesto, citybike,
trafika, bankomati, mjesto za popiti kafu ili pice dok cekas voz....
alo paša
većina ima para samo za kartu :D
User avatar
drug_profi
Posts: 50610
Joined: 16/07/2012 16:00

#16356 Re: Sarajevo Construction

Post by drug_profi »

Black swan wrote: 25/06/2021 11:12
drug_profi wrote: 25/06/2021 09:41 Stanice mogu biti i komercijalno isplative, poslovni prostori, fast food, kafa za ponijeti, manji bingo, konzum, merkator za kupit usput nesto, citybike,
trafika, bankomati, mjesto za popiti kafu ili pice dok cekas voz....
alo paša
većina ima para samo za kartu :D
Pa ionako ce se svercat, pa nek popije kafu za te pare.
breuer
Posts: 7206
Joined: 06/07/2009 15:44

#16357 Re: Sarajevo Construction

Post by breuer »

Grean wrote: 24/06/2021 16:40
breuer wrote: 22/06/2021 15:40
_BataZiv_0809 wrote: 22/06/2021 15:16 Da imam te pare opet bih prije u Kranjcevicevu u lamele nego tu.
Ne znam, ja bih Naselje Sunca ili onu zgradu od fasadne opeke na Džidžikovcu prije svega...al jedva sam skuckao i za ovo što imam :D
Eh isti smo ti, jos ko' balavcu voda na usta kad bi se vracao kuci ili isao u grad ali kad si vidio da u toj zgradi neko prodaje stan? Ja nikad.

Na kraju bi boracki, na finoj periferiji ali opet periferiji a sad kad se ulazi u poznije godine opet leti oko na Dzidzikovac. Navika i zal za tom stranom potez Dalmatinska - Dzidzikovac - Visnjik - Bjelave je ostala.

Kazu Dzekos planira praviti u Behaudina Selmanovica, ona uska ulica kad sa Dzidzikovca skrenes lijevo u Cekalusu pa odmah desno u tu ulicicu ali to je vec zavuceno i skuceno (osjecaj mahalske ulice) u odnosu na ovo a vjerovatno planira prodavati za bruku, vec ide prica da ce biti skuplja od one Malcine kod Dva Ribara.

Nego zna li se ko i za koju namjenu pravi ono na uglu Dzidzikovca i Josipa Vancasa. Ono je boli glava a takva ce i cijena biti ako bude na prodaju.
meni je san stan negdje na tom potezu Mejtaš Džidžikovac...što se tiče tvog pitanja dal sam ikad vidio oglas, bio je nedavno...papreno skup...500k stan malo veći od 100 m2...

dobro si i ovo primjetio, uopšte mi se ne sviđaju te mahalske ulice iako su dio istog naselja o kojem govorimo...pojedinačne zgrade su mi zanimljive jedino...
User avatar
Truba
Posts: 81759
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#16358 Re: Sarajevo Construction

Post by Truba »

drug_profi wrote: 25/06/2021 11:14
Black swan wrote: 25/06/2021 11:12
drug_profi wrote: 25/06/2021 09:41 Stanice mogu biti i komercijalno isplative, poslovni prostori, fast food, kafa za ponijeti, manji bingo, konzum, merkator za kupit usput nesto, citybike,
trafika, bankomati, mjesto za popiti kafu ili pice dok cekas voz....
alo paša
većina ima para samo za kartu :D
Pa ionako ce se svercat, pa nek popije kafu za te pare.
joj sad pomislih kako će trajat pregled karata
i oće li ovo biti ekonomski isplativo

joj 100 pitanja malo odgovora

koliko prave onu stanicvu otoka ko zna kako će ovu u pejtonu
kakaljin
Posts: 11648
Joined: 14/03/2008 12:30
Location: Sarajevo
Contact:

#16359 Re: Sarajevo Construction

Post by kakaljin »

BadBoy wrote: 25/06/2021 09:24 Jest mala digresija ali moram ovo izbaciti iz sebe.

Kroz posao imam jako puno dodira sa Amerikancima i američkim kompanijama. Postoji jedna ogromna razlika u mentalitetu koja čini ključnu razliku zašto su oni uspješni. Mi Bosanci kad nešto treba uraditi sjednemo i samo namišljamo probleme i šta može poći po zlu. Za svako rješenje mi pronađemo hiljadu problema. Ako ne može biti sve savršeno od početka, mi odustanemo od projekta jer se prepadnemo svih tih problema i onda nastavimo kukati "joj da nam je XY uradili bi...".

A Amerikanci, čak i kad posluju ovdje, sve probleme rješavaju u hodu. Svjesno započinju rad znajući da ništa neće biti savršeno od početka, ali na kraju sve izguraju da bude haman pa savršeno. U hodu. Rješavane problema u hodu je bit biznisa, pa čak i života, rekao bih.

Da mi je nekako da doživim da se i kod nas ljudi prebace na taj način razmišljanja...

Eh tako i za ovaj projekat. Bitno je samo da počnu, pa makar sa jednim vozom i oronulim stanicama. Ali ne smiju odustati i ne smiju se u startu prepasti svih tih problema, nego ih evidentirati i rješavati jednog po jednog u hodu. Za par godina bi mogli imati jednu od najboljih varijanti gradskog prevoza u Sarajevu.
Kratko i jasno sve napisano i trebamo svi da tezimo tome, pokrenimo nesto pa sve probleme rjesavajmo u hodu do perfekcije, a ne da odustanemo a nismo ni poceli nesto
kakaljin
Posts: 11648
Joined: 14/03/2008 12:30
Location: Sarajevo
Contact:

#16360 Re: Sarajevo Construction

Post by kakaljin »

Black swan wrote: 25/06/2021 11:34
drug_profi wrote: 25/06/2021 11:14
Black swan wrote: 25/06/2021 11:12

alo paša
većina ima para samo za kartu :D
Pa ionako ce se svercat, pa nek popije kafu za te pare.
joj sad pomislih kako će trajat pregled karata
i oće li ovo biti ekonomski isplativo

joj 100 pitanja malo odgovora

koliko prave onu stanicvu otoka ko zna kako će ovu u pejtonu
Mozda je u planu da se naprave stanice za ovaj voz pa bude sve kako treba, ko zna.

Informacija koja je objavljena je ugrubo data, nije se detaljisalo kao sto mi ovdje pisemo treba ovo ili ono, ali sve ce nadoci trerba samo pokrenuti i krenuti u realizaciju i rijesavati probleme u hodu.
User avatar
drug_profi
Posts: 50610
Joined: 16/07/2012 16:00

#16361 Re: Sarajevo Construction

Post by drug_profi »

kakaljin wrote: 25/06/2021 11:37
BadBoy wrote: 25/06/2021 09:24 Jest mala digresija ali moram ovo izbaciti iz sebe.

Kroz posao imam jako puno dodira sa Amerikancima i američkim kompanijama. Postoji jedna ogromna razlika u mentalitetu koja čini ključnu razliku zašto su oni uspješni. Mi Bosanci kad nešto treba uraditi sjednemo i samo namišljamo probleme i šta može poći po zlu. Za svako rješenje mi pronađemo hiljadu problema. Ako ne može biti sve savršeno od početka, mi odustanemo od projekta jer se prepadnemo svih tih problema i onda nastavimo kukati "joj da nam je XY uradili bi...".

A Amerikanci, čak i kad posluju ovdje, sve probleme rješavaju u hodu. Svjesno započinju rad znajući da ništa neće biti savršeno od početka, ali na kraju sve izguraju da bude haman pa savršeno. U hodu. Rješavane problema u hodu je bit biznisa, pa čak i života, rekao bih.

Da mi je nekako da doživim da se i kod nas ljudi prebace na taj način razmišljanja...

Eh tako i za ovaj projekat. Bitno je samo da počnu, pa makar sa jednim vozom i oronulim stanicama. Ali ne smiju odustati i ne smiju se u startu prepasti svih tih problema, nego ih evidentirati i rješavati jednog po jednog u hodu. Za par godina bi mogli imati jednu od najboljih varijanti gradskog prevoza u Sarajevu.
Kratko i jasno sve napisano i trebamo svi da tezimo tome, pokrenimo nesto pa sve probleme rjesavajmo u hodu do perfekcije, a ne da odustanemo a nismo ni poceli nesto
Nisu to amerikanci izmislili, vec je to modus po kojem svako drustvo napreduje. Isto su radili partizani od 1941. pa komunisti od 1945, pa Blum, Bijedić, Marković, Bogičević... imas ideju i krcis put za nju da stignes do cilja. Nevazno sta ce ti na put izletiti. Neces odustati.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40814
Joined: 29/06/2011 23:39

#16362 Re: Sarajevo Construction

Post by dječak sa šibicama »

Da je moguce samo "iskopirati" americki nacin razmisljanja.

To je stvar kulturnih razlika, amerikanci dominantno slijede protestantski stil razmisljanja u biznisu, kod njih je zapravo poslovni svijet izgradjen na tom kulturnom temelju, visoke zgrade u downtown sto je karakteristika americkih gradova, su posljedica protestantskog nacina razmisljanja da su tako blizi Bogu, zato su recimo kancelarije i prostorije vlasnika imperija uvijek na vrhu zgrade.

U Svicarskoj se odvajkada znaju razlike izmedju protestanata i katolika, kod prvih je i rucak poslovni ali zaista poslovni dok drugi nikada nemaju poslovni rucak i vise su kezual tipovi koji vole da odmore, da budu sa porodicom, da rucaju neoptereceni poslom.. Prvi su uspjesniji u biznisu ali nesretniji u zivotu, jer im emotivna strana licnosti pati u takvom nacinu razmisljanja. Nije ni slucajno da je u USA praksa raditi po cijeli dan, to je za biznis dobro ali za ljudski psihu ne.

Namjerno navodim Svicarsku jer su tamo katolici uglavnom opusteni Talijani, u Njemackoj recimo svabo je svabo i nema neke razlike izmedju vjerskih kultura ili razmisljanja. A ni ti Talijani nisu duduci za biznis, sjeverna Italija je jedna od najbogatijih regija na svijetu, a opet je recimo ekonomski najjaca pokrajina Italije Juzni Tirol, gdje u igru ulazi tradicionalni nos za biznis germanskog uticaja.

Mi smo u svemu tome divlji istok.
BadBoy
Posts: 8088
Joined: 01/11/2005 21:55

#16363 Re: Sarajevo Construction

Post by BadBoy »

drug_profi wrote: 25/06/2021 12:13
kakaljin wrote: 25/06/2021 11:37
BadBoy wrote: 25/06/2021 09:24 Jest mala digresija ali moram ovo izbaciti iz sebe.

Kroz posao imam jako puno dodira sa Amerikancima i američkim kompanijama. Postoji jedna ogromna razlika u mentalitetu koja čini ključnu razliku zašto su oni uspješni. Mi Bosanci kad nešto treba uraditi sjednemo i samo namišljamo probleme i šta može poći po zlu. Za svako rješenje mi pronađemo hiljadu problema. Ako ne može biti sve savršeno od početka, mi odustanemo od projekta jer se prepadnemo svih tih problema i onda nastavimo kukati "joj da nam je XY uradili bi...".

A Amerikanci, čak i kad posluju ovdje, sve probleme rješavaju u hodu. Svjesno započinju rad znajući da ništa neće biti savršeno od početka, ali na kraju sve izguraju da bude haman pa savršeno. U hodu. Rješavane problema u hodu je bit biznisa, pa čak i života, rekao bih.

Da mi je nekako da doživim da se i kod nas ljudi prebace na taj način razmišljanja...

Eh tako i za ovaj projekat. Bitno je samo da počnu, pa makar sa jednim vozom i oronulim stanicama. Ali ne smiju odustati i ne smiju se u startu prepasti svih tih problema, nego ih evidentirati i rješavati jednog po jednog u hodu. Za par godina bi mogli imati jednu od najboljih varijanti gradskog prevoza u Sarajevu.
Kratko i jasno sve napisano i trebamo svi da tezimo tome, pokrenimo nesto pa sve probleme rjesavajmo u hodu do perfekcije, a ne da odustanemo a nismo ni poceli nesto
Nisu to amerikanci izmislili, vec je to modus po kojem svako drustvo napreduje. Isto su radili partizani od 1941. pa komunisti od 1945, pa Blum, Bijedić, Marković, Bogičević... imas ideju i krcis put za nju da stignes do cilja. Nevazno sta ce ti na put izletiti. Neces odustati.
Znam da nisu oni izmislili, ali taj mentalitet trenutno oni najviše baštine. To je ona njihova "get 'er done" izreka. Sa druge strane, slažem se da je i ta prva generacija komunističkih velikana imala sličan mentalitet samo što se to već odavno izgubilo i izbrisalo sa ovih prostora. Ostala je samo kuknjava i prosidba.
dječak sa šibicama wrote: 25/06/2021 12:17 Da je moguce samo "iskopirati" americki nacin razmisljanja.

To je stvar kulturnih razlika, amerikanci dominantno slijede protestantski stil razmisljanja u biznisu, kod njih je zapravo poslovni svijet izgradjen na tom kulturnom temelju, visoke zgrade u downtown sto je karakteristika americkih gradova, su posljedica protestantskog nacina razmisljanja da su tako blizi Bogu, zato su recimo kancelarije i prostorije vlasnika imperija uvijek na vrhu zgrade.

U Svicarskoj se odvajkada znaju razlike izmedju protestanata i katolika, kod prvih je i rucak poslovni ali zaista poslovni dok drugi nikada nemaju poslovni rucak i vise su kezual tipovi koji vole da odmore, da budu sa porodicom, da rucaju neoptereceni poslom.. Prvi su uspjesniji u biznisu ali nesretniji u zivotu, jer im emotivna strana licnosti pati u takvom nacinu razmisljanja. Nije ni slucajno da je u USA praksa raditi po cijeli dan, to je za biznis dobro ali za ljudski psihu ne.

Namjerno navodim Svicarsku jer su tamo katolici uglavnom opusteni Talijani, u Njemackoj recimo svabo je svabo i nema neke razlike izmedju vjerskih kultura ili razmisljanja. A ni ti Talijani nisu duduci za biznis, sjeverna Italija je jedna od najbogatijih regija na svijetu, a opet je recimo ekonomski najjaca pokrajina Italije Juzni Tirol, gdje u igru ulazi tradicionalni nos za biznis germanskog uticaja.

Mi smo u svemu tome divlji istok.
Malo si otišao u širinu, mada ja volim ovakve "filozofske izlete". Osvrnut ću se samo na ovo "da je moguće kopirati američki način razmišljanja". Pa mislim da se uvijek moramo ugledati na bolje, a ne na lošije od sebe.
User avatar
drug_profi
Posts: 50610
Joined: 16/07/2012 16:00

#16364 Re: Sarajevo Construction

Post by drug_profi »

Nismo mi manje poduzetni ili manje vrijedni u prosjeku od njih. Naš je problem što su ovdje nejasna pravila igre. Započneš nešto i misliš da si dobro skontao sve, i onda ti se pojave inspekcije, parafiskalni nameti, ovo-ono, da ne kazem da te na kraju stignu pošasti kao pandemija i Fadil...
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40814
Joined: 29/06/2011 23:39

#16365 Re: Sarajevo Construction

Post by dječak sa šibicama »

Ne mozes biti kao oni jer u startu je kod nas "kulturoloski" da posao dobije podoban a ne sposoban, kod nas nema posla na kojem se neko nije ugradio, sve se vrti oko mahinacija i prevara, smanji debljinu asfalta pojacaj cijenu cementa i tako dalje, javne nabavke legalna pljacka na kojoj su se obogatili probrani, logicno je da na kraju spirale pati kvalitet.

Imamo razradjen sistem korupcije koji je vec postao dio mentaliteta, kod nas je pljacka u svemu, neki dan ljekari svercuju iz Turske, svi gledaju samo kako iskoristiti situaciju i ugraditi se u sistem korupcije, vise niko ni ne pokusava nesto promijeniti.

To je betonirano, vjerovatno jedino kvalitetno betoniranje unazad 25 godina.
BadBoy
Posts: 8088
Joined: 01/11/2005 21:55

#16366 Re: Sarajevo Construction

Post by BadBoy »

A jebiga sad se vraćamo na početak cijele priče. Ne možemo sad sjesti i plakat i reći "ne može se kod nas ništa promijeniti", jer smo opet identifikovali 100 problema :D

Mora moći majka mu stara, malo po malo. Za početak da svako od nas lično sramoti svakoga ko koristi štele za bilo šta.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40814
Joined: 29/06/2011 23:39

#16367 Re: Sarajevo Construction

Post by dječak sa šibicama »

U teriji moze sve, u praksi napravis autocestu i ne mozes je koristiti jer nije legalna, a direktor AC kaze "pa sta?"

Ja, i? mentalitet.
mistek
Posts: 3391
Joined: 23/05/2010 15:16

#16368 Re: Sarajevo Construction

Post by mistek »

https://www.klix.ba/vijesti/bih/otkriva ... /210614066

Ovo će sigurno kilavo ići, ali je lijepo da se ide u ovom smjeru. Znači, ovi iz Novog Sarajeva bi se trebali na glavu nasaditi da omoguće što se tiče papirologije da ovo što brže ide.
kritikos
Posts: 784
Joined: 12/01/2018 09:17

#16369 Re: Sarajevo Construction

Post by kritikos »

mistek wrote: 25/06/2021 15:55 https://www.klix.ba/vijesti/bih/otkriva ... /210614066

Ovo će sigurno kilavo ići, ali je lijepo da se ide u ovom smjeru. Znači, ovi iz Novog Sarajeva bi se trebali na glavu nasaditi da omoguće što se tiče papirologije da ovo što brže ide.
Upravo s tim ciljem, krajem 2019. godine u konsultacijama i na preporuku premijera Edina Forte pokrenuli smo pregovore s Evropskom investicijskom bankom o osiguranju tehničke stručne asistencije u izradi novog Master plana kampusa u okviru njihovog programa "Economic Resilience Initiative". Potpisani sporazum osigurava grant sredstva u iznosu od 500.000 eura za reviziju postojećeg i izradu novog Master plana kampusa prilagođenog trenutnim i budućim potrebama Univerziteta u Sarajevu, odnosno dizajniranju modernog evropskog kampusa", objašnjava Zaimović. U pripremi tog projekta sa Svjetskom bankom i renomiranom svjetskom kućom za arhitekturu i urbano planiranje ARUP napravljen je početni Parametar plan kampusa, kao neka vrsta preliminarne analize izvodljivosti nove vizije koju imaju na univerzitetu.

Kakva je ovo bolan pljačka od 1 milion KM???? Pleme ti jebem. Masterplan je ozbiljan dokument koji široko sagledava razvoj grada u više decenija. London radi masterplan za 100 godina, Split radi masterplan za 30 godina. Ono je mikrolokacija pobogu, pa to se sagledava urbanističkim i regulacionim planovima za taj lokalitet. Zadužiće se i onda spičkati milion maraka za slike naljepljene na googlemap plačajući ARUP hoštaplere???? Pa mamicu vam...
User avatar
So What!
Posts: 11159
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#16370 Re: Sarajevo Construction

Post by So What! »

dječak sa šibicama wrote: 25/06/2021 12:17 Da je moguce samo "iskopirati" americki nacin razmisljanja.

To je stvar kulturnih razlika, amerikanci dominantno slijede protestantski stil razmisljanja u biznisu, kod njih je zapravo poslovni svijet izgradjen na tom kulturnom temelju, visoke zgrade u downtown sto je karakteristika americkih gradova, su posljedica protestantskog nacina razmisljanja da su tako blizi Bogu, zato su recimo kancelarije i prostorije vlasnika imperija uvijek na vrhu zgrade.

U Svicarskoj se odvajkada znaju razlike izmedju protestanata i katolika, kod prvih je i rucak poslovni ali zaista poslovni dok drugi nikada nemaju poslovni rucak i vise su kezual tipovi koji vole da odmore, da budu sa porodicom, da rucaju neoptereceni poslom.. Prvi su uspjesniji u biznisu ali nesretniji u zivotu, jer im emotivna strana licnosti pati u takvom nacinu razmisljanja. Nije ni slucajno da je u USA praksa raditi po cijeli dan, to je za biznis dobro ali za ljudski psihu ne.

Namjerno navodim Svicarsku jer su tamo katolici uglavnom opusteni Talijani, u Njemackoj recimo svabo je svabo i nema neke razlike izmedju vjerskih kultura ili razmisljanja. A ni ti Talijani nisu duduci za biznis, sjeverna Italija je jedna od najbogatijih regija na svijetu, a opet je recimo ekonomski najjaca pokrajina Italije Juzni Tirol, gdje u igru ulazi tradicionalni nos za biznis germanskog uticaja.

Mi smo u svemu tome divlji istok.
Zanimljiv osvrt, iakou suštini ne pripada temi, idealan je za povlačenje paralela.

Iz moje perspektive katolička i protestantska društva su sitgla na jedan idealan nivo gdje postavljaju standarde u modernom načinu življenja i obavljanja stvari.

Naše društvo, iako nije geografski daleko od takvih podneblja, krasi blend orijentalne i slavenske kulture, a iako pojedina pravoslavna društva imaju donekle neke zdrave standarde, islamska društva su još daleko od toga.

Čuo sam mnogo stranaca koji su rekli da im se BiH sviđa zbog svoje nestruktuiranosti, razbacanosti te raznih oblika i dimenzija koje susreću, što se ne može reći za Zapadnu, Centralnu i Sjevernu Europu koja je u potpunosti uniformisana, jednolična, uglajncana, dobro organizovana i po nekima sterilna.

Meni lično se taj koncept sviđa više, jer mi u suštini smo svoje islamsko / orijentalno naslijeđe morali pretvoriti u nešto modernije i ljepše, ali s obzirom da smo relativno neobrazovana nacija, sa jako malo kulturoloških i ideoloških reformista, nama je gotovo uvijek bolje da nam neko drugi ustvari uradi nešto za nas.

Tako da onaj ko se rodio u BiH, teško je može ne voljeti, ali u isto vrijeme i prezirati zbog toga što se čini da je u ovom zemlji ustvari sve nasumično poredano i razbacano, da su organizovane strukture izuzetak, pa se čovjek zapita kako uopšte išta funkcioniše.

Ipak ono što ja barem mogu primjetiti po Sarajevu, jeste da taj grad polahko napušta period koji bih ja nazavao tranzicijska anarhija i korača manjim koracima ka više jednoj sekularnoj političkoj sredini koja teži ka vrijednostima kršćanske Evrope. iz glavnog grada svakako mora i da započne ovakav trend.
User avatar
sime_cipol
Posts: 16323
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#16371 Re: Sarajevo Construction

Post by sime_cipol »

Zapadna društva su napredovala onaj momenat kad su drzavu odvojili od vjere. Gdje se vjera puno pita, nema tu napretka i selameta.
User avatar
drug_profi
Posts: 50610
Joined: 16/07/2012 16:00

#16372 Re: Sarajevo Construction

Post by drug_profi »

Za Tursku je vazilo isto, da nije bila sekularna, danas bi bila nesto kao pakistan.
User avatar
Truba
Posts: 81759
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#16373 Re: Sarajevo Construction

Post by Truba »

Sekularizam je dvosmjerna cesta
BadBoy
Posts: 8088
Joined: 01/11/2005 21:55

#16374 Re: Sarajevo Construction

Post by BadBoy »

Protestantska radna etika.

To je jedan od najvećih razloga uspjeha zapadnih Evropskih zemalja i Amerike.

I kolonijalizam. Koji je proizišao iz protestantizma :D
User avatar
teodorfon
Posts: 144
Joined: 02/07/2016 04:49

#16375 Re: Sarajevo Construction

Post by teodorfon »

BadBoy wrote: 26/06/2021 14:49 Protestantska radna etika.

To je jedan od najvećih razloga uspjeha zapadnih Evropskih zemalja i Amerike.

I kolonijalizam. Koji je proizišao iz protestantizma :D
Imas kolko hoces naucnih radova koji su zakljucili da ne postoji "protestanska radna etika". . . A prve kolonijalne sile su bile katolicke drzave . . . Halalite za off topic
Post Reply