Sarajevo Construction

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Cossack
Posts: 7145
Joined: 22/12/2002 00:00
Location: Sarajevo
Vozim: Astrilaka

#10626 Re: Sarajevo Construction

Post by Cossack »

Počinje postavljanje druge linije kosog lifta na Ciglanama

Image

https://sa-c.net/news-archive/infrastru ... -ciglanama
User avatar
Cossack
Posts: 7145
Joined: 22/12/2002 00:00
Location: Sarajevo
Vozim: Astrilaka

#10627 Re: Sarajevo Construction

Post by Cossack »

Završeni radovi na sanaciji zidova Bijele tabije

Image

https://sa-c.net/news-archive/other-new ... ele-tabije
User avatar
Cossack
Posts: 7145
Joined: 22/12/2002 00:00
Location: Sarajevo
Vozim: Astrilaka

#10628 Re: Sarajevo Construction

Post by Cossack »

Na radost roditelja: U Općini Novi Grad uskoro otvaranje novog vrtića

Image

https://www.klix.ba/vijesti/bih/na-rado ... /191104134
User avatar
Cossack
Posts: 7145
Joined: 22/12/2002 00:00
Location: Sarajevo
Vozim: Astrilaka

#10629 Re: Sarajevo Construction

Post by Cossack »

Puštena u rad javna LED rasvjeta na ulazu u Vogošću

Image

https://www.klix.ba/vijesti/bih/pustena ... /191104136
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#10630 Re: Sarajevo Construction

Post by wewa »

Cossack wrote:Na radost roditelja: U Općini Novi Grad uskoro otvaranje novog vrtića

Image

https://www.klix.ba/vijesti/bih/na-rado ... /191104134
naravno, nije propustena prilika da se sukne Vladi KS
"S obzirom na to da je nedavno došlo do smjene direktorice te javne ustanove, nadamo se da to neće oduzeti dodatno vrijeme, te da će mališani uskoro dobiti mjesto za boravak", navedeno je u saopćenju.
valjda nacelnik ne moze halaliti sto mu mater prileznice vise nije na polozaju.
User avatar
Logovan
Posts: 94348
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#10631 Re: Sarajevo Construction

Post by Logovan »

Veliki uspjeh hahaha :lol: :lol: :lol:

Dobro je neko napisao komentar, gledaj jesu se skupili kao da su kroz Alpe tunel probili.
User avatar
Cossack
Posts: 7145
Joined: 22/12/2002 00:00
Location: Sarajevo
Vozim: Astrilaka

#10632 Re: Sarajevo Construction

Post by Cossack »

Počelo obnavljanje spomen-obilježja u Općini Centar

Image

https://www.klix.ba/vijesti/bih/pocelo- ... /191105045
User avatar
Cossack
Posts: 7145
Joined: 22/12/2002 00:00
Location: Sarajevo
Vozim: Astrilaka

#10633 Re: Sarajevo Construction

Post by Cossack »

Radovi od Baščaršije do Stare pravoslavne crkve

Image

https://sa-c.net/news-archive/infrastru ... avne-crkve
User avatar
So What!
Posts: 11155
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#10634 Re: Sarajevo Construction

Post by So What! »

Općina ruši objekte iza pijace Markale, vlasnici tvrde da su za to slučajno saznali
Prošle sedmice smo vidjeli neke ljude kako slikaju radnje i pitali smo ih šta se dešava, a oni su kazali kako će se ovo sve rušiti, rekao je jedan od vlasnika objekata.

Image

Deset objekata u ulici Dženetića čikma u Sarajevu, koji se nalaze iza pijace Markale, uskoro će biti srušeni jer se, kako nam je pojašnjeno iz Općine Stari Grad, radi o kioscima koji su svojevremeno izgrađeni kao objekti privremenog karaktera.

- Urbanističko-građevinski inspektor Općine Stari Grad po službenoj dužnosti je izvršio inspekcijski pregled u ulici Dženetića čikma bb, gdje je konstatovao da su izvedeni građevinski radovi izgradnje deset objekata privremenog karaktera. Investitoru je naređeno da objekte poruši s obzirom na to da je predočio urbanističku saglasnost i odobrenje za postavljanje deset kioska privremene namjene na period od jedne godine, izdato 1998. godine – naveli su iz Općine.

Investitor je, kako su kazali, povrijedio odredbe Zakona o prostornom uređenju, te je na osnovu Zakona o inspekcijama Kantona Sarajevo doneseno rješenje kojim mu se naređuje rušenje u roku od deset dana od prijema rješenja.

- Rješenje o rušenju investitoru je otpremljeno 28. oktobra 2019. godine - dodali su.

Tim povodom obišli smo vlasnike i zakupce objekata u Dženetića čikmi, koji su, kako su nam kazali, šokirani odlukom da će se njihove radnje rušiti. Sa novinarima su razgovarali pod uvjetom da im se u medijima ne objavljuju imena.

- Kiosci su bili projekat Islamske zajednice, a kada su izgrađeni, mi smo ih platili i jedno vrijeme smo plaćali i kiriju za korištenje zemljišta. Znali smo da su oni privremeno tu, ali to "privremeno" za neke traje 20 i više godina, a mnogi su u ovo sve uložili. Nama niko nije rekao da se ovo planira rušiti i sasvim smo slučajno za to saznali. Prošle sedmice smo vidjeli neke ljude kako slikaju radnje i pitali smo ih šta se dešava, a oni su kazali kako će se ovo sve rušiti – rekao nam je jedan od vlasnika radnji.

Image

Kasnije su, kako nam je ispričao, tražili sastanak sa načelnikom Ibrahimom Hadžibajrićem, koji ih je primio, i tom prilikom im potvrdio da će se rušiti objekti.

- Međutim, mi ništa "crno na bijelo" nismo dobili, niti znamo šta će sada biti s nama. Bila je i priča da ćemo dobiti neke kvadrate u tom objektu koji će se graditi na ovom mjestu, ali mi za to nemamo nikakve garancije – kazao je drugi.

Prema onome što su oni nezvanično saznali, na mjestu gdje se trenutno nalaze radnje, navodno će biti izgrađen stambeno-poslovni objekat.

U međuvremenu su, kako su rekli, angažovali i advokata Zlatka Petrovića, a koji će ishod cijele situacije biti, ne znaju.

- Radim na analizi predmeta i tome da se sve riješi korektno i mirnim putem. Nadam se da ćemo pronaći neko rješenje na obostrano zadovoljstvo - kazao nam je Petrović.

Ono što je neminovno jeste da će radnje biti srušene, a kada će se to desiti, vlasnike objekata, kako tvrde, niko nije upoznao.

Iz Općine su nam dodatno pojasnili kako je investitor privremenih kioska bio Medžlis Islamske zajednice Sarajevo, a da je zemljište na kojem se oni nalaze u vlasništvu Općine Stari Grad.

- O daljnjim planovima Općine Stari Grad za ovu lokaciju, javnost će biti blagovremeno obaviještena nakon što budu provedene sve neophodne procedure - naglasili su.

Image
Faktor
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#10635 Re: Sarajevo Construction

Post by wewa »

ko li je dobio takvu lokaciju za SPO?

Hadzibajric ne miruje, da nije naslutio kraj vladavine...
neki
Posts: 6684
Joined: 17/02/2005 07:57

#10636 Re: Sarajevo Construction

Post by neki »

Investitori su Amko i opština Stari Grad.
Inače članak je čisto laprdanje, aktivnosti na izgradnji objekta na ovom mjestu se provode već bar 10 godina i svi korisnici privremenih objekata su davno obavješteni. Većina ih je iz tog razloga napustila prostore već godinama unazad..
_Scarlett_
Posts: 804
Joined: 26/05/2018 15:51

#10637 Re: Sarajevo Construction

Post by _Scarlett_ »

Odlicno sto ce se rusiti ovi kiosci :thumbup:
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#10638 Re: Sarajevo Construction

Post by wewa »

neki wrote:Investitori su Amko i opština Stari Grad.
Inače članak je čisto laprdanje, aktivnosti na izgradnji objekta na ovom mjestu se provode već bar 10 godina i svi korisnici privremenih objekata su davno obavješteni. Većina ih je iz tog razloga napustila prostore već godinama unazad..
ako je Amko, cemu onda ono S u SPO?
ili ce spojiti ugodno s korisnim, a dodatno blokirati svjetlo u onoj ulici...
User avatar
thekupus
Posts: 6808
Joined: 25/06/2011 22:38

#10639 Re: Sarajevo Construction

Post by thekupus »

Ne znam, meni su bili simpaticni, pogotovo par radnji tipa Zara iz duvara, ili przionice kafe. Ipak, znalo se da su privremeno tu, bez obzira sto se to oduzilo bas. Ne mislim da Hadzibajric ovo radi zato sto misli da moze izgubiti nacelnicko mjesto, to je bas tesko da ce se desiti. A i realno, bolji je od SDA alternativa.
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#10640 Re: Sarajevo Construction

Post by wewa »

znam ljude koji rade u opcini SG, odrasla sam u toj opcini, roditelji i gotovo sva rodbina mi tamo zive i znam koliko Hadzibajric (ne) radi i s kim...
ali, ima i gorih od njega, tu se mozemo sloziti.

mene zivot naucio da nikome ne vjerujem a priori. voljela bih da se onaj dio grada sredi, vrijeme je - plocnici su skoro nepostojeci, parkiranje je cirkus (ukljucujuci onaj parking odmah u blizini)...
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#10641 Re: Sarajevo Construction

Post by wewa »

wewa wrote:
Cossack wrote:Na radost roditelja: U Općini Novi Grad uskoro otvaranje novog vrtića

Image

https://www.klix.ba/vijesti/bih/na-rado ... /191104134
naravno, nije propustena prilika da se sukne Vladi KS
"S obzirom na to da je nedavno došlo do smjene direktorice te javne ustanove, nadamo se da to neće oduzeti dodatno vrijeme, te da će mališani uskoro dobiti mjesto za boravak", navedeno je u saopćenju.
valjda nacelnik ne moze halaliti sto mu mater prileznice vise nije na polozaju.
ono kad je Efendic brzi od Ministarstva

https://www.radiosarajevo.ba/vijesti/bo ... eva/356334
splinter
Posts: 7428
Joined: 08/10/2011 12:28

#10642 Re: Sarajevo Construction

Post by splinter »

wewa wrote:znam ljude koji rade u opcini SG, odrasla sam u toj opcini, roditelji i gotovo sva rodbina mi tamo zive i znam koliko Hadzibajric (ne) radi i s kim...
ali, ima i gorih od njega, tu se mozemo sloziti.

mene zivot naucio da nikome ne vjerujem a priori. voljela bih da se onaj dio grada sredi, vrijeme je - plocnici su skoro nepostojeci, parkiranje je cirkus (ukljucujuci onaj parking odmah u blizini)...
U pravu si, ono je dobra lokacija ali totalno zapuštena, kao da je ostala u nekoj vremenskoj kapsuli odmah iza rata.
I ja sam čuo da je Amko kupio svo ono zemljište uključujući i onu veliku samoposlugu prema pijaci i da će praviti SPO.
User avatar
thekupus
Posts: 6808
Joined: 25/06/2011 22:38

#10643 Re: Sarajevo Construction

Post by thekupus »

wewa wrote:znam ljude koji rade u opcini SG, odrasla sam u toj opcini, roditelji i gotovo sva rodbina mi tamo zive i znam koliko Hadzibajric (ne) radi i s kim...
ali, ima i gorih od njega, tu se mozemo sloziti.

mene zivot naucio da nikome ne vjerujem a priori. voljela bih da se onaj dio grada sredi, vrijeme je - plocnici su skoro nepostojeci, parkiranje je cirkus (ukljucujuci onaj parking odmah u blizini)...
Isto poznajem ljude koji tamo rade, cak je organizacija u kojoj sam radio suradjivala s Opcinom na vise projekata. Dobro mi je poznato kakvih ljudi ima oko njega, da se covjeku smuci.

I ja sam odrastao u samoj blizini Katedrale, nekih dvjesto metara od ovog mjesta sa slike. Mislim da cijeli ovaj prostor ima veliki potencijal, ali sad stvarno izgleda seljacki. Da hoce barem natjerati onu bracu mulic da naprave zgradu umjesto onog parkinga.


Nego, sjecam se da je neko (ovdje ili na skyscrapercity forumu) spominjao opciju pretvaranja Zelenih beretki u pjesacku zonu. Zna li neko je li to sluzbeni plan, ili je samo mastanje raje s foruma? Mislim da bi to bio puni pogodak, jer je pjesacki promet Ferhadijom vec sad veci od njenog kapaciteta. Obnovom Strosmajerove stvaraju se uvjeti da se spoji s tim drugim dijelom, i da se stvori pjesacki prsten. Idealno bi bilo tu uvesti pjesacku zonu od Latinske cuprije do Narodnog pozorista, pa makar i samo nakon 18.00 svakim danom (i cijelim vikendima?).
_Scarlett_
Posts: 804
Joined: 26/05/2018 15:51

#10644 Re: Sarajevo Construction

Post by _Scarlett_ »

Sredjen prostor oko Bulevara s pjesackom i biciklistickom stazom. Kako male stvari podignu jednu obicnu, bezlicnu zgradu na drugi nivo.

Image

Image

Image

Image
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#10645 Re: Sarajevo Construction

Post by bitanga_sa_otesa »

thekupus wrote: Idealno bi bilo tu uvesti pjesacku zonu od Latinske cuprije do Narodnog pozorista, pa makar i samo nakon 18.00 svakim danom (i cijelim vikendima?).
lako je to uvesti ,a niko ne razmislja o pristupu infrastrukturi ionako je po centru i starom gradu pola stvari blokiran prilaz ,kad zatvoris tu ulicu blokiraces pristup najmanje 10 trafostanica ,kad izgori transformator ili bude kakvog kvara sta onda? spock? teleportacija? helikopter?bilo bi plakanja i kmecanja kad se ostane bez napajanja...
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#10646 Re: Sarajevo Construction

Post by Hajvan »

bitanga_sa_otesa wrote:
thekupus wrote: Idealno bi bilo tu uvesti pjesacku zonu od Latinske cuprije do Narodnog pozorista, pa makar i samo nakon 18.00 svakim danom (i cijelim vikendima?).
lako je to uvesti ,a niko ne razmislja o pristupu infrastrukturi ionako je po centru i starom gradu pola stvari blokiran prilaz ,kad zatvoris tu ulicu blokiraces pristup najmanje 10 trafostanica ,kad izgori transformator ili bude kakvog kvara sta onda? spock? teleportacija? helikopter?bilo bi plakanja i kmecanja kad se ostane bez napajanja...
to sto opisujete je izvanredan slucaj, ne vidim korelaciju sa zatvaranjem za saobracaj.

svaka pjesacka zona ima prisrtup za 'servisna vozila'.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#10647 Re: Sarajevo Construction

Post by bitanga_sa_otesa »

Hajvan wrote: to sto opisujete je izvanredan slucaj, ne vidim korelaciju sa zatvaranjem za saobracaj.

svaka pjesacka zona ima prisrtup za 'servisna vozila'.
ne suocavas se s tim svaki dan ,pa ti ne mogu bas docarati .iako auti imaju odobrenja za prolaz to odobrenje ne uklanja fizicke barijere prilaza,a pjesacke zone su uglavnom fizicki odvojene od saobracajnica.uglavnom je taj pristup onemogucen raznim stubicima,zutim trotoarima i slicnim fizickim barijerama,jer niko o tome ne razmislja dok se ne desi neko sranje ...
BadBoy
Posts: 8077
Joined: 01/11/2005 21:55

#10648 Re: Sarajevo Construction

Post by BadBoy »

bitanga_sa_otesa wrote:
thekupus wrote: Idealno bi bilo tu uvesti pjesacku zonu od Latinske cuprije do Narodnog pozorista, pa makar i samo nakon 18.00 svakim danom (i cijelim vikendima?).
lako je to uvesti ,a niko ne razmislja o pristupu infrastrukturi ionako je po centru i starom gradu pola stvari blokiran prilaz ,kad zatvoris tu ulicu blokiraces pristup najmanje 10 trafostanica ,kad izgori transformator ili bude kakvog kvara sta onda? spock? teleportacija? helikopter?bilo bi plakanja i kmecanja kad se ostane bez napajanja...
Bitanga, pretjeruješ sad malo, uvijek se ima izuzetak za službe održavanja i hitne službe, znaš i sam.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#10649 Re: Sarajevo Construction

Post by bitanga_sa_otesa »

BadBoy wrote:
Bitanga, pretjeruješ sad malo, uvijek se ima izuzetak za službe održavanja i hitne službe, znaš i sam.
ok, vidim da vi forumski strucnjaci i planeri grada znate bolje od mene koji radim taj posao godinama ... poyyy
BadBoy
Posts: 8077
Joined: 01/11/2005 21:55

#10650 Re: Sarajevo Construction

Post by BadBoy »

bitanga_sa_otesa wrote:
BadBoy wrote:
Bitanga, pretjeruješ sad malo, uvijek se ima izuzetak za službe održavanja i hitne službe, znaš i sam.
ok, vidim da vi forumski strucnjaci i planeri grada znate bolje od mene koji radim taj posao godinama ... poyyy
Pa nismo ni forumski stručnjaci ni planeri grada, ali evo i trenutno je Ferhadija isključivo pješačka zona pa ujutro vrvi od dostavnjaka, komercijalista itd, a prolaze i hitne pomoći i auta Elektrodistribucije. Dakle, nije prepreka.
Post Reply