Sarajevo Construction

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4420
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#15476 Re: Sarajevo Construction

Post by VladaFBiH »

So What! wrote: 25/03/2021 19:20
VladaFBiH wrote: 25/03/2021 14:03ovo je jedna od rijetkih koja nije lokalni park već pripada i koristi se od strane svih građana tako da ne bih baš bio siguran da će proći... u svakom slučaju postoje puuunooooo potrebnije saobračajnice od ovog dijela prve i sumnjam da će neko rizikovati toliko da ide u rušenje Vilsa
Još uvijek ne razumijem kako je izgradnja Prve transverzale njenom odavno predviđenom trasom rušenje Vilsa, a prethodne transverzale koje je presijecaju to nisu.
Ne želim da se svađam s ljudima, ali nikada do sada nisam dobio nijedan validan argument, koji bi me ubijedio da to ruši Vilsonovo šetalište.
Jer ne znam kako ljudi vide to rušenje, u suštini I transverzala bi presjekla na jednom mjestu Vilsonovo šetalište, nije baš da je planirano da ide trasom Vilsonovog šetališta.
1. Pa i prethodne su ga uništile - da li to znači da treba da ga do kraja uništimo (tada nije bila razvijena svijet o značaju "zelenila" kojeg je ranije bilo dovoljno a poslije rata je uništeno)?
2. Da li imaš djecu? Kad ih dobiješ odgovor će ti se sam dati + imat ćeš odgovor i na prvo pitanje
3. Presjeca je jedina veća i upotrebljiva cjelina šetališta + uništava "plato" kod muzeja koji daje život upravo ovome dijelu i ima ogroman potencijal da se koristi u humane svrhe što nije brza cesta

I ja sam sam nekada bio isključivo za cestu (čak sam maštao i o tunelu prema Lukavici) ali kada sam dobio djecu tek sam onda shvatio značaj tog dijela Vilsa i koliko su neupotrebljivi ostali dijelovi jer su presječeni na više mjesta. Jednostavno vidiš da automobilima nije tu mjesto i da živost cijelog Vilsa zavisi upravo od tog dijela...

Ovako se možemo raspravljati danima a siguran sam da ćeš za par godina i sam promijenti mišljenje kao i ja. Kao što rekoh ima potrebnijih cesti u gradu od ovog dijela :)
BadBoy
Posts: 8074
Joined: 01/11/2005 21:55

#15477 Re: Sarajevo Construction

Post by BadBoy »

Mislim da je pogrešno spočitavati ljudima da se bune protiv presjecanja Visla zbog nekih kontraških razloga.

Ponavljam, ja sam 100000000000% da se prva transferzala rad i završi sve od Vogošće do Američke amabasade ida se tu i stane. Nije sve što je planirano u Jugoslaviji sveto slovo; vremena se mijenjaju, prioriteti se mijenjaju, ambicije i pravci razvoja se mijenjaju.

Kao što je neko dobro poentirao - grad je za ljude a ne za automobile. Meni smetaju i postojeće saobraćajnice koje presjecaju Vils ali sam svjestan da se to neće promijeniti i da ih sad ne mogu jednostavno "ukinuti". Ali mogu ne izgraditi još jednu raskrsnicu na sred Vilsa. Vrijednost Vilsonovog šetališta se ne može mjeriti jer on jednostavno nemjervljivo doprinosi kvalitetu življenja u ovom gradu.

Nulta transferzala je sto puta veći priorite.

I da, od tog proširenja Vilsa do Skenderije nema ništa, to neće završiti ni za sto godina. Kao ni I transferzalu, uostalom. Sva ova priča je u konačnici i nebitna jer se kod nas sve kreće glacijelnom brzinom.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65928
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#15478 Re: Sarajevo Construction

Post by _BataZiv_0809 »

To ko kad u Americi kazu da ne ubija oruzje nego ljudi :D
detroit-mercy
Posts: 16058
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#15479 Re: Sarajevo Construction

Post by detroit-mercy »

BadBoy wrote: 26/03/2021 12:59 Mislim da je pogrešno spočitavati ljudima da se bune protiv presjecanja Visla zbog nekih kontraških razloga.

Ponavljam, ja sam 100000000000% da se prva transferzala rad i završi sve od Vogošće do Američke amabasade ida se tu i stane. Nije sve što je planirano u Jugoslaviji sveto slovo; vremena se mijenjaju, prioriteti se mijenjaju, ambicije i pravci razvoja se mijenjaju.

Kao što je neko dobro poentirao - grad je za ljude a ne za automobile. Meni smetaju i postojeće saobraćajnice koje presjecaju Vils ali sam svjestan da se to neće promijeniti i da ih sad ne mogu jednostavno "ukinuti". Ali mogu ne izgraditi još jednu raskrsnicu na sred Vilsa. Vrijednost Vilsonovog šetališta se ne može mjeriti jer on jednostavno nemjervljivo doprinosi kvalitetu življenja u ovom gradu.

Nulta transferzala je sto puta veći priorite.

I da, od tog proširenja Vilsa do Skenderije nema ništa, to neće završiti ni za sto godina. Kao ni I transferzalu, uostalom. Sva ova priča je u konačnici i nebitna jer se kod nas sve kreće glacijelnom brzinom.
Vrijednost zemljista u Centralnom Parku u New Yorku je 500 milijardi US dolara ali nikome zivom ne pada na pamet da otkine makar i djelic tog zemljista jer zna se sta Central Park znaci za New York i njegove stanovnike.
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5949
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#15480 Re: Sarajevo Construction

Post by studiorum_tuzlaensis »

kao što kaže @O'zone , presjeći Vils na mjestu Muzeja je grijeh prema ovom gradu. Most je 300 metara uzvodno i nizvodno i izvolite pa se vozite.

Prioritet Vlade KS bi trebalo biti uređenje dijela od Vrbanje do Skenderije, zajedno sa rekonstrukcijom Termocentrale na Skenderiji. To bi promijenilo ovaj grad.
User avatar
drug_profi
Posts: 50525
Joined: 16/07/2012 16:00

#15481 Re: Sarajevo Construction

Post by drug_profi »

Nije svaka centrala termocentrala jbg

A o presijecanju Vilsa:
Da su u Beogradu razmisljali da grad nije za aute vec za ljude ne bi postojala infrastruktura koja omogucava svakodnevni tranzit stotina hiljada vozila u svim smjerovima bez izrazitih čepova kakvi su u Sarajevu svakodnevna stvar.
Visak gasova u zraku truje i to vilsonovo.
Ja sam za presjecanje.
breuer
Posts: 7203
Joined: 06/07/2009 15:44

#15482 Re: Sarajevo Construction

Post by breuer »

Beograd poznat po nesnosnim gužvama i autoputem kroz srce grada što se izbjegava širom Evrope.
BadBoy
Posts: 8074
Joined: 01/11/2005 21:55

#15483 Re: Sarajevo Construction

Post by BadBoy »

drug_profi wrote: 27/03/2021 12:45 Nije svaka centrala termocentrala jbg

A o presijecanju Vilsa:
Da su u Beogradu razmisljali da grad nije za aute vec za ljude ne bi postojala infrastruktura koja omogucava svakodnevni tranzit stotina hiljada vozila u svim smjerovima bez izrazitih čepova kakvi su u Sarajevu svakodnevna stvar.
Visak gasova u zraku truje i to vilsonovo.
Ja sam za presjecanje.
Autocentrizam po mom skromnom mišljenju je jedna od većih grešaka 20. stoljeća. Ako se to prije forsiralo, ne moramo nastaviti sa tim greškama i dalje. Dodatno Sarajevo zbog svoje geografije nikada neće biti pogodan za većo broj privatnih automobila. Sarajevo je grad za pješake i gradski prevoz.
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#15484 Re: Sarajevo Construction

Post by high_volume »

drug_profi wrote: 27/03/2021 12:45 o presijecanju Vilsa:
Da su u Beogradu razmisljali da grad nije za aute vec za ljude ne bi postojala infrastruktura koja omogucava svakodnevni tranzit stotina hiljada vozila u svim smjerovima bez izrazitih čepova kakvi su u Sarajevu svakodnevna stvar.
Visak gasova u zraku truje i to vilsonovo.
Ja sam za presjecanje.
:thumbup:

Apsolutno podržavam izgradnju ceste preko Vilsonovog šetališta i kraj Muzeja. Istovremeno, zagovaram prestanak saobraćaja mv Vilsonovim šetalištem sve od mosta u Hrasnom, do Vrbanja mosta.
Dimu1927
Posts: 3972
Joined: 24/05/2020 17:41
Location: Sarajevo

#15485 Re: Sarajevo Construction

Post by Dimu1927 »

Cossack wrote: 24/03/2021 17:18 Kada smo kod rasvjete na Vilsu:

https://novosarajevo.ba/vilsonovo-setal ... -rasvjetu/
:thumbup: odlicna vijest.
User avatar
So What!
Posts: 11155
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#15486 Re: Sarajevo Construction

Post by So What! »

high_volume wrote: 28/03/2021 17:23
drug_profi wrote: 27/03/2021 12:45 o presijecanju Vilsa:
Da su u Beogradu razmisljali da grad nije za aute vec za ljude ne bi postojala infrastruktura koja omogucava svakodnevni tranzit stotina hiljada vozila u svim smjerovima bez izrazitih čepova kakvi su u Sarajevu svakodnevna stvar.
Visak gasova u zraku truje i to vilsonovo.
Ja sam za presjecanje.
:thumbup:

Apsolutno podržavam izgradnju ceste preko Vilsonovog šetališta i kraj Muzeja. Istovremeno, zagovaram prestanak saobraćaja mv Vilsonovim šetalištem sve od mosta u Hrasnom, do Vrbanja mosta.
I ja isto, automobili moraju sa Vilsa, što prije, ja apsolutno nikada nisam vozio auto Vilsonovim šetalištem.

Svakako eto dobro je, razmjenili smo svi mišljenja ovdje na temi, ko je za, a ko protiv izgradnje.

Od toga nema ništa još dugo svakako, ali niko me nije uspio razuvjeriti da i ja pređem u tabor koji je protiv izgradnje.
BadBoy
Posts: 8074
Joined: 01/11/2005 21:55

#15487 Re: Sarajevo Construction

Post by BadBoy »

Ne znam koji nivo dokaza bi ti bio dovoljan da ti pređeš u tabor protiv gradnje?
User avatar
So What!
Posts: 11155
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#15488 Re: Sarajevo Construction

Post by So What! »

BadBoy wrote: 28/03/2021 21:13 Ne znam koji nivo dokaza bi ti bio dovoljan da ti pređeš u tabor protiv gradnje?
Pa neki konkretan argument, da bi izgradnja Prve transverzale uništila Vilsonovo šetalište. Istina jeste da bi mu oduzela nekoliko metara u dijelu u kojem prolazi, ali pored toga, ništa se značajno ne bi promjenilo.

Prva transverzala je rijetko dobro isplaniran projekat u Sarajevu, nažalost ne baš i realizovan, a ta dionica nije uzurpirana i uz jednostavno postojanje ostalih transverzala koje sijeku Vils, a ne uništavaju ga, dolazim do zaključka da ni ova mu ne bi pričinila štetu.

Na Vilsu s druge strane u potpunosti ukinuti saobraćaj, cijelom dužinom, te primjeniti uniformisano uređenje cijelom dužinom.
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#15489 Re: Sarajevo Construction

Post by high_volume »

So What! wrote: 29/03/2021 00:18 Na Vilsu s druge strane u potpunosti ukinuti saobraćaj, cijelom dužinom, te primjeniti uniformisano uređenje cijelom dužinom.
Prije 10-tak godina, na novosarajevskom dijelo Vilsa, iznad miljacke, bile su postavljene ljetne bašte sa bezalkoholnim pićem. Ako bi se normirale takve bašte, konstrukcijom, gabaritima, itd, bio bi to ponovo odličan projekat
__Phoenix__
Posts: 2668
Joined: 25/10/2013 20:44

#15490 Re: Sarajevo Construction

Post by __Phoenix__ »

Koga to Efendic laze da ce biti po dvije trake na ulasku i izlasku iz kruznog u Boljakovom? A ne zelim ni pomisliti prvu nesrecu kad neko proleti preko kruznog
breuer
Posts: 7203
Joined: 06/07/2009 15:44

#15491 Re: Sarajevo Construction

Post by breuer »

Da li će Centralna banka prihvatiti prijedlog Općine Centar za novu lokaciju, šta mislite?

Lokacija možda nije toliko atraktivna kao Hastahana, ali će biti izvrsno povezana...
__Phoenix__
Posts: 2668
Joined: 25/10/2013 20:44

#15492 Re: Sarajevo Construction

Post by __Phoenix__ »

To je lokacija do zgrade vize za buducnost?
breuer
Posts: 7203
Joined: 06/07/2009 15:44

#15493 Re: Sarajevo Construction

Post by breuer »

__Phoenix__ wrote: 30/03/2021 13:26 To je lokacija do zgrade vize za buducnost?
blizu, ali je to iznad nekadašnje GRAS-ove remize koja je uklonjena...mislim da su ostale još dvije kućice tu, romske čini mi se...

dakle, kad se krene penjati Livanjskom za Koševsko parcela desno...
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65928
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#15494 Re: Sarajevo Construction

Post by _BataZiv_0809 »

Zar nece Prva tuda prolaziti :?
User avatar
Haris.ba
Posts: 24763
Joined: 08/09/2005 20:08

#15495 Re: Sarajevo Construction

Post by Haris.ba »

breuer wrote: 30/03/2021 13:24 Da li će Centralna banka prihvatiti prijedlog Općine Centar za novu lokaciju, šta mislite?

Lokacija možda nije toliko atraktivna kao Hastahana, ali će biti izvrsno povezana...
Sa već kupljenom zemljom sa ucrtanim objektom treba Centralna banka šta da uradi?

Iako na prvu nije loša lokacija uz prvu transferzalu. Osim, ako neko gleda je li mu blizu u BBI na pauzu, jer tamo nema ništa osim Avaza.
breuer
Posts: 7203
Joined: 06/07/2009 15:44

#15496 Re: Sarajevo Construction

Post by breuer »

_BataZiv_0809 wrote: 30/03/2021 13:44 Zar nece Prva tuda prolaziti :?
pa hoće, ali trasom današnje saobraćajnice i rampe će biti odmah ispod ili na početku nekadašnje remize i preko ceste, a sve do zgrade GONG-a će onda biti slobodno...a to nije zanemariv prostor
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65928
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#15497 Re: Sarajevo Construction

Post by _BataZiv_0809 »

breuer wrote: 30/03/2021 13:47
_BataZiv_0809 wrote: 30/03/2021 13:44 Zar nece Prva tuda prolaziti :?
pa hoće, ali trasom današnje saobraćajnice i rampe će biti odmah ispod ili na početku nekadašnje remize i preko ceste, a sve do zgrade GONG-a će onda biti slobodno...a to nije zanemariv prostor
Kakve rampe ne kontam? Dje dodje Gong? Haj danas cu slikat lokaciju.
User avatar
Logovan
Posts: 94304
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#15498 Re: Sarajevo Construction

Post by Logovan »

Haris.ba wrote: 30/03/2021 13:46
breuer wrote: 30/03/2021 13:24 Da li će Centralna banka prihvatiti prijedlog Općine Centar za novu lokaciju, šta mislite?

Lokacija možda nije toliko atraktivna kao Hastahana, ali će biti izvrsno povezana...
Sa već kupljenom zemljom sa ucrtanim objektom treba Centralna banka šta da uradi?

Iako na prvu nije loša lokacija uz prvu transferzalu. Osim, ako neko gleda je li mu blizu u BBI na pauzu, jer tamo nema ništa osim Avaza.
Ima Zmaj... :mrgreen:
breuer
Posts: 7203
Joined: 06/07/2009 15:44

#15499 Re: Sarajevo Construction

Post by breuer »

Haris.ba wrote: 30/03/2021 13:46
breuer wrote: 30/03/2021 13:24 Da li će Centralna banka prihvatiti prijedlog Općine Centar za novu lokaciju, šta mislite?

Lokacija možda nije toliko atraktivna kao Hastahana, ali će biti izvrsno povezana...
Sa već kupljenom zemljom sa ucrtanim objektom treba Centralna banka šta da uradi?

Iako na prvu nije loša lokacija uz prvu transferzalu. Osim, ako neko gleda je li mu blizu u BBI na pauzu, jer tamo nema ništa osim Avaza.
da prihvati ponudu Općine Centar valjda...objekat se isti ili modifikovan može bez prevelikih problema smjestiti bilo gdje...
breuer
Posts: 7203
Joined: 06/07/2009 15:44

#15500 Re: Sarajevo Construction

Post by breuer »

_BataZiv_0809 wrote: 30/03/2021 13:50
breuer wrote: 30/03/2021 13:47
_BataZiv_0809 wrote: 30/03/2021 13:44 Zar nece Prva tuda prolaziti :?
pa hoće, ali trasom današnje saobraćajnice i rampe će biti odmah ispod ili na početku nekadašnje remize i preko ceste, a sve do zgrade GONG-a će onda biti slobodno...a to nije zanemariv prostor
Kakve rampe ne kontam? Dje dodje Gong? Haj danas cu slikat lokaciju.
rampe kojima će se isključivati sa Prve i priključivati, koliko sam skontao, na cestu za Koševsko i Velešiće (i možda GAP, nisam siguran), vide se vrlo jasno ucrtane na tom potezu pored nekadašnje remize...GONG je zgrada odmah iznad svega, a između njega i pomenute parcele bi prošla cesta koja bi povezivala Avaz sa čitavom pričom...
Post Reply