Sarajevo - Budimpešta

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Irm@
Posts: 4188
Joined: 26/11/2005 00:44
Location: tramvaj

#251 Re: Sarajevo - Budimpešta

Post by Irm@ »

jedina varijanta je autobus Sarajevo-Beograd i onda voz Beograd-Budimpesta :)
ljuspica
Posts: 1000
Joined: 02/11/2011 14:02

#252 Re: Sarajevo - Budimpešta

Post by ljuspica »

Religious Fantastic wrote:
sanjin-x wrote:Da li je neko isao autobusom (ukoliko ga uopste ima) do Budimpeste i kakva su iskustva? Cijena?

Za sada sam samo pronasao put preko Beograda (kombinacija bus i voz). Povratna je oko 65€.

Ne postoji NITI JEDNA autobusna linija iz vilajeta tamnog do Budimpeste. Provjerio sam sve - od Banja Luke, Mostara, Medjugorja, Zenice, Sarajeva, Bihaca...ma niti jedna jedina... :cry: :run:
Ima turisticka agencija Mi Camino Tuzla koja je po potrebi vozila turiste sa kombijem iz Tuzle-Budimpesta i obrnuto pa kontaktirajte tu agenciju. Mislim da je bolja opcija od Beograda.
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#253 Re: Sarajevo - Budimpešta

Post by vjesticanametli »

eh idem s kolegicama i djecu vodimo u budimpestu......hotel je pronaĐŽen i sve je spremno a idemo autom......plan je da tamo provedemo vikend i da u subotu ujutru kupimo budapestcard za javni prevoz i ostale pogodnosti, na accuweather kazu da ce subotu biti onako kisovito ali zato u nedjelju super........zbog kise smo planirali obici malo soping centre i jos nesto u subotu a u nedjelju je plan obici sve one znamenitosti, otici u zoo, plovidba brodom 1h.........

moze li se ovo uraditi za 2 dana ili smo nas 3 pretjerale
na sta jos da obratimo paznju ...........mozda nas plan ne valja pa neka nam sada pomogne savjetom neko ko je tamo bio :)
hvala
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#254 Re: Sarajevo - Budimpešta

Post by vjesticanametli »

niko :?

gdje da mjenjam novac...........BiH ili HU
hvala
tetraedar
Posts: 31
Joined: 22/07/2009 15:04

#255 Re: Sarajevo - Budimpešta

Post by tetraedar »

Prijavih se nakon x mjeseci da ti odgovorim...

Naravno da se uvijek moze "jos nesto vidjeti", ali plan nije previse smion...

Bolje je mijenjati novac tamo, samo moras dobro paziti da li uzimaju proviziju...
Mi smo najbolji kurs, bez provizije, pronasli u onoj sarenoj trznici (u koju obavezno odite) na kraju Vacy ulice...
ako vas vikend ne izradi zbog radnog vremena...

Koristite metro...super je organizovan i uopce nije skup...

Nisam bas sigurna da vam se isplati budapestcard...


Pozdravi mi IKEA-u...bas sam je pozeljela...
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#256 Re: Sarajevo - Budimpešta

Post by vjesticanametli »

hvala :) ipak ne idemo ovaj vikend vec naredni tako da i vrijeme mozda bude bolje

budapestcard sam mislila uzeti zbog plovidbe brodom, javnog prevoza, zoloskog vrta i jos nekih stvari a s obzirom da cemo se i vozati javnim prevozom mislila sam da je ok ali vidjecemo

znaci kurs bez provizije i sarena trznica :) hvala puno
User avatar
Skyfox
Posts: 7489
Joined: 27/09/2003 00:00
Location: Selo Strumfova

#257 Re: Sarajevo - Budimpešta

Post by Skyfox »

Par mojih utisaka. Mi smo isli organizovano za 1.Maj busom. Nisam fan kad ti neka turisticka org. isplanira sto misli da je njima zanimljivo, medjutim ovaj put je bilo vise nego OK. Krenuli smo navecer i stigli 2h sata ranije nego sto je bilo planirano. Put nisam ni osjetio. Parkirali nas na obali pred mjenjacnicom sa fer kursom :) Obzirom da smo dosli ranije, prije cekiranja u hotel imali smo vremena da prodemo glavnom ulicom Váci utca. Rano bilo, sve zatvoreno pa i nismo puno vidjeli. Puno memorabilije iz komnisticke ere, ludi su za ruskim turistima.

Poslije cekiranja voznja busom pored zanimljivijih znamenitosti i penjanje na Halaszbastya (Ribareva tvrdava), nesto sto se mora vidjeti. Komleks je ogroman, pogled na Dunav ispod fantastican. Smjena garde i voznja oldtajmerom je isto nesto sto se mora vidjeti i probati. Setnja starom jezgrom, odmah u blizini je i poznata slasticarna sa kolacima od marcipana. Moze se jedan dan izdvojiti samo za obilazak.

Naredni dan su nas odveli u obilazak 3 grada Esztergom, Visegrád i Szentendre. Vodic je bio fantastican. Napola je madjar i ispricao je hrpu stvari, ono vidi se da voli svoj posao. Prvi grad je stolno mjesto njihovih kraljeva. Ima ogromna crkva (14 po velicini u svijetu). Mene je fasciniralo sto je u sred nicega. samo nikla iz polja :) I to je na samoj granici sa Slovackom. Visegrad navodno ima veze sa nasim Visegradom. To nisam pohvatao, navodno neki nasi iseljenici su se tamo naselili. St. Andre me fascinirao. Bukvalno ulazis u proslost. Malo selo sa kaldrmom i kucicama od 100 i vise godina. Tu su se ukrstale trgovacke rute rimljana sa istokom i zapadom. U sredini je mali trg do kojeg vode 3 ceste. Historiju mozes opipat... Rucak na Dunavu, riba naravno :)

Vecernja plovidba Dunavom je isto nesto sto je obavezno. Nevjerovatno koliko je sve staro a ocuvano... Gdje god pogledas imas sta vidjeti i slikati. Nocni zivot je fantastican i ne mora se previse istrazivati da bi se naslo nesto zanimljivo :)

Trzni centri se mogu preskociti jer uopste im nisu povoljne cijene. kao i kod nas ako nisu jos i vece.

vec sam pozaboravljao neka mjesta gdje smo bili... ZOO smo preskocili ali ovi sto bili kazu da je super...
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#258 Re: Sarajevo - Budimpešta

Post by vjesticanametli »

hvala.........ma hoce djeca HiM :-) a ovo ostalo jedva cekam da obiĐŽemo i hvala ti puno
mi nemamo vodica vec same pravimo plan :lol: QQ jadna djeca nema spavanja :D
User avatar
Skyfox
Posts: 7489
Joined: 27/09/2003 00:00
Location: Selo Strumfova

#259 Re: Sarajevo - Budimpešta

Post by Skyfox »

vjesticanametli wrote:hvala.........ma hoce djeca HiM :-) a ovo ostalo jedva cekam da obiĐŽemo i hvala ti puno
mi nemamo vodica vec same pravimo plan :lol: QQ jadna djeca nema spavanja :D
Ma i ja preferiram negdje kad odem sam da istrazujem. Prednost je sto je jeftinije (lani jaran platio 20Eura ulazak u Aja Sofiju s vodicem, mi usli besplatno :D bez istog), Ides svojim tempom, trci trci pa kafa... i gledas bas ono sto te zanima. Mana je ako ides prvi put nije isto ako nema nekog lokalca da te uputi na pravo mjesto... Sve u svemu sretno i dobar provod :)
tetraedar
Posts: 31
Joined: 22/07/2009 15:04

#260 Re: Sarajevo - Budimpešta

Post by tetraedar »

Sto se tice trznih centara, idite u Arenu (mislim da se tako zove, odmah pored velikog zeljeznickog kolodvora)...
Tu je dobra prodavnica H&M (sa mnogo crvenih etiketa)...
Onu na trgu vorosmarty (na kraju glavne ulice)izbjegavajte, skuplja je...

Moja preporuka ide za F&F stvarcice za djecu...
Naci cete ih u supermarketu tog trznog centra, a cijene su prihvatljive...

I da, lijepo je sto cete sami "lunjati", ali pratite iz prikrajka turisticke grupe...
Oni znaju gdje se treba kretati...

Posebno gdje najbolja krempita na svijetu...
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#261 Re: Sarajevo - Budimpešta

Post by vjesticanametli »

hvala zapisala sam :)
Lilyen
Posts: 217
Joined: 12/11/2012 12:50

#262 Re: Sarajevo - Budimpešta

Post by Lilyen »

Ako sam skontala dobro idete ovaj vikend, pa da i ja dam svoj savjet. :)
Dobro pazite pri kupovini karata za prevoz (bus, metro i sl.) Kad sam ja bila, imali su isti sistem kao i kod nas. Jedna vožnja jedna karta odnosno poništavanje.
Mi smo od aerodroma se prebacili busem, u metrou odmah uzeli za nekoliko dana karata i krenemo do hotela, pošto smo mijenjali metro linije, dočekaju nas revizori kao i naši ovdjee. Imali mi karte poništene, ali ispade nakon kontrole, da je svaka vožnja novo poništavanje.
Uglavnom, platismo kaznu na licu mjesta...žara! U rangu jako dobre večere u dobrom restoranu...s pićem. :-x

Sajbolja je opcija budabestcard, kako i sama kažeš.

Sretno. 8)
NeenaSa
Posts: 1700
Joined: 25/04/2012 12:20

#263 Re: Sarajevo - Budimpešta

Post by NeenaSa »

Znam da je povezano, kupovina i razgledanje.
Budimpestu , kao i sve vece gradove, ne mozes obici za jedan vikend.
Savjet - bez stresa. :)

P.s.
Predah, ... ukoliko naletite:
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#264 Re: Sarajevo - Budimpešta

Post by vjesticanametli »

idemo sutra navecer i bicemo 3 dana tako da necu letiti bezglavo :D
hvala vam jos jednom a budapestcard kupujemo svakako :)
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#265 Re: Sarajevo - Budimpešta

Post by vjesticanametli »

hotel je blizu budimpeste ..........bus ide stalno............javni prevoz je 450 HUF 1 karta i kad izades nema je ponovo koristiti...............tople vode u hotelu nema :lol: ma haos
a grad prelijep
User avatar
Skyfox
Posts: 7489
Joined: 27/09/2003 00:00
Location: Selo Strumfova

#266 Re: Sarajevo - Budimpešta

Post by Skyfox »

:shock: pa dobro hladan tus nekad dobro dode :D nece vam to pokvariti put
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#267 Re: Sarajevo - Budimpešta

Post by vjesticanametli »

ma hotel je malo van grada ali sve u svemu ako ce neko uzimati ovaj kupon za budimpestu onda neka uzme 2

mi smo mrtvi popadali i super je sto sam ovdje dobila par uputa pa je uz budapest card bilo super
sutra jos hodnja i idemo konacno kuci :D :-D

a od hladnog tuša se smrzne dupe :D
tetraedar
Posts: 31
Joined: 22/07/2009 15:04

#268 Re: Sarajevo - Budimpešta

Post by tetraedar »

Cekam detaljan izvjestaj...

P.S. Za utjehu: jednom sam boravila u hotelu u Istanbulu u kojem nije bilo hladne vode, samo vrela (ne topla)...
Uzas...
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#269 Re: Sarajevo - Budimpešta

Post by vjesticanametli »

dosli u petak oko 12 i uradili check in u hotel pa na bus do grada............drive inn je ca. 13 km od budimpeste pa smo isli busom i tramvajem pa poslije se vozali metroom po potrebi. Najbolja opcija za gradski prevoz je budapest card iako na netu nema info da od prosle godine nema masa pogodnosti uz tu kartu (ĐŽetić do 14 sa 1 odraslim je bilo a sad je ista cijena i za Đžetića i za adulta), nema plovidbe dunavom i tako nekih stvari ali ako cete se dosta vozati onda se ipak isplati..........obisli smo petak popodne i cijelu subotu do 11 navecer sve sto treba vidjeti kao turista..........nedjelju otisli u tropicarijum dirati raže :lol: i super je bilo sa ajkulicama i svilenim majmunima :lol:

def. malo 2 dana i naredni put uzimam 2 kupona i apartman (ima kolega neki kontakt) u gradu da me prevoz ne dere ovoliko :D i da i sverali smo se malo jer nije bilo kontrole (do mjenjacnice), a u prvi bus kad smo usli vozac rekao ok je bez placanja a eure ne mogu uzeti

e imam vinjetu koja vazi za madarsku jos 6 dana pa ako nemom treba neka se javi da uzme :)
hotel je bio OK i za onu sumu nisam ocekivala super luksuz, 1 noc nije bilo tople vode ali jeste 2 noc :lol:
F&N
Posts: 3941
Joined: 17/10/2010 23:24
Location: od Ciglana do Podhrastova, od Breke do Mejtasa including Jezero...

#270 Pomoć- tražim apartman u Budimpešti

Post by F&N »

Pozdrav,


Treba mi pomoc, da li je iko isao u Budimpeštu, i rentao neki apartman do 8 osoba na 5 dana, a da nije previše skup.
Da nema neko iskustvo koje bi mi moglo pomoći.
Ili neki Hostel.
Guglao sam nešta ali pomoć iz prve ruke je uvijek dobro došla.

Hvala u naprijed
natascha
Posts: 259
Joined: 11/04/2011 22:45

#271 Re: Pomoć- tražim apartman u Budimpešti

Post by natascha »

F&N wrote:Pozdrav,


Treba mi pomoc, da li je iko isao u Budimpeštu, i rentao neki apartman do 8 osoba na 5 dana, a da nije previše skup.
Da nema neko iskustvo koje bi mi moglo pomoći.
Ili neki Hostel.
Guglao sam nešta ali pomoć iz prve ruke je uvijek dobro došla.

Hvala u naprijed


Evo ti link hotela koji mogu preporučiti na onsovu svog iskustva, malo neugledan haustor, na prvi momenat je sekunda falila da se vratim kada sam ušla u lift, međutim utisci iz samog hotela predobri. Mislim da je i cijena povoljna, mada sam ja naletila bila na neku akciju pa smo trokrevetnu sobu sa doruskom platili cini mi se oko 40 eura

http://www.hostelworld.com/hosteldetail ... 3godSg4AlQ
User avatar
Ductus Holedocus
Posts: 2502
Joined: 18/07/2010 00:33
Location: mejhana,kod morića hana

#272 Re: Sarajevo - Budimpešta

Post by Ductus Holedocus »

Ima li neko da je skoro bio,da mi moze solidan smjestaj predloziti i cijenu navesti.I da mi malo objasni,kako,sta.. :)
User avatar
stachu
Posts: 4033
Joined: 15/08/2006 10:20
Location: 43.8563° N, 18.4131° E
Contact:

#273 Re: Sarajevo - Budimpešta

Post by stachu »

Ductus Holedocus wrote:Ima li neko da je skoro bio,da mi moze solidan smjestaj predloziti i cijenu navesti.I da mi malo objasni,kako,sta.. :)
Isto pitanje, kako uopste idete do tamo, a da nije privatni automobil? :D
User avatar
vesela_sveska
Posts: 56015
Joined: 06/01/2010 23:32
Location: na dekici za piknik

#274 Re: Sarajevo - Budimpešta

Post by vesela_sveska »

stachu wrote:
Ductus Holedocus wrote:Ima li neko da je skoro bio,da mi moze solidan smjestaj predloziti i cijenu navesti.I da mi malo objasni,kako,sta.. :)
Isto pitanje, kako uopste idete do tamo, a da nije privatni automobil? :D
voz iz Doboja :D
beatfreak
Posts: 470
Joined: 31/05/2011 12:38

#275 Re: Sarajevo - Budimpešta

Post by beatfreak »

Da li mi neko od vas koji ste bili moze reci koliko je Budimpesta siguran grad? Ja planiram ici sama, koliko je sigurno za jednu djevojku?
Post Reply