Sarajevo-Banja Luka, najkraći put?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

lajkujMe
Posts: 12259
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#76 Re: Sarajevo-Banja Luka, najkraći put?

Post by lajkujMe »

Ali_G wrote: 20/02/2021 20:26 Ja ne znam samo kakvo zaglavljivanje ocekujete preko Vlasica? K’o da preko Himalaja ide

Taj put se uzasno lose odrzava.
Na federalnoj strani i nekako ali na RS nikako.
Ne mora biti snijeg pa sa se prestravis od voznje.
Veoma cesti odroni, na nekim dijelovina lose stanje asfalta. Zimi cesto zna biti poledice jer ne posipaju sol.

Ja ljeti preferiram taj put jer jer je najkraci pogotovo jer je otvoren novi put Knezevo-Kotor Varos s kojim se zaobilazi onaj grozni dio a jos je krace.

A zimi na Doboj pa autoput iako je skupo 13 km u jednom pravcu ali meni to ne smeta, ali je put nekako smor umori me dosta i imam osjecaj da predugo trajw voznja.
Neko je spomenuo radare na Sarajevo-Doboj-Banja Luka pa evo vam lokacije.

1. Semizovac auto put 110 km
2. Zenica sjever kod Almi pumpe 70 km
3. Odmah poslije Zenice ono naselje 60km
4. Zepce (Brankovici kod Fisa) 60 km
5. Maglaj raskrsnica na semaforu 60km
6. Maglaj-Doboj Jug selo ima radar

Nisam popamtio ostale.
A sto se tice tronozaca uvijek paziti prije i poslije Zepca tu su aktivni.
Ali_G
Posts: 4642
Joined: 02/03/2002 00:00

#77 Re: Sarajevo-Banja Luka, najkraći put?

Post by Ali_G »

Dendrlix wrote: 21/02/2021 19:15
Ali_G wrote: 20/02/2021 20:26 Ja ne znam samo kakvo zaglavljivanje ocekujete preko Vlasica? K’o da preko Himalaja ide
Ma da sam sam, ne bih se premisljao sekunde. Na zaglavljivanje mislim na to da me ne ufati naka mećava i da nas međedi pojedu. Šalim se :D
Ne znam koliko se taj put održava. Na zaglavljivanje mislim na scenu da kola ne mogu osvojiti uzvišenje i da moram čekati par sati da bace so
Nema od tog zaglavljivanja nista. Temperature su cijelu sedmicu u debelom plusu.
Odrone imas od skretanja za Babanovac pa do jednog restorana za Knezevo i na jednom dijelu pred samo spustanje za Banja Luku.
Kvalitet asfalta je uglavnom slab, ima par dionica koje su renovirane. I od Knezeva do Banja Luke je bas krivudav. Taj put je tezak za vozit kad je mrak, al po lijepom vremenu nema problema.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7780
Joined: 03/06/2016 16:31

#78 Re: Sarajevo-Banja Luka, najkraći put?

Post by Dope_Man »

NediM17 wrote: 20/02/2021 15:17 Ma grdan je taj dio puta od Jajca do BL kanjonom Vrbasa.
Doduse, ima sigurno 15-20 godina da nisam prosao njim.
Grdan je bio i prosle godine kad ja prodjoh.

Na temu: Najbolje na Doboj i AP, gospodska voznja. Da je skupo u putarini, jeste, al ne handris ni sebe, ni auto preko Vlasica. A nesto od tih para za putarinu ustedis ne vozeci preko planine. Radar te nece uhvatiit ako imalo pazis, uostalom to je jako prometna cesta (Zenica-Doboj) tako sa uvijek ima neko ispred ko uspori i nathera i tebe da usporis oko radara
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#79 Re: Sarajevo-Banja Luka, najkraći put?

Post by stubrijez »

Moro sam uci na temu bas da vidim jel moguce, ne mogu da vjerujem da je otvoren topic. Danas u svijetu informacije na dlanu, navigacije i satelita. Nevjerovatno...
NediM17
Posts: 21692
Joined: 05/11/2009 11:49

#80 Re: Sarajevo-Banja Luka, najkraći put?

Post by NediM17 »

U pravu si, pa te navigacija navede sa sleperom u sarajevske mahale, nije da se ne desava. :mrgreen:
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#81 Re: Sarajevo-Banja Luka, najkraći put?

Post by u-pet-deka »

stubrijez wrote: 23/02/2021 12:19 Moro sam uci na temu bas da vidim jel moguce, ne mogu da vjerujem da je otvoren topic. Danas u svijetu informacije na dlanu, navigacije i satelita. Nevjerovatno...


Te navigacije uopće nisu tačne. Uopće ih ne koristim. Mnogo sam puta testirao i zaključak je da svi rade na jednom principu, a to je, da vas samo koordiniraju.

Kada neko postavi pitanje najkraći put od a do b je li to zbog vremena, potrošnje goriva, udaljenost u km, složenosti puta i saobraćaja, stanje samog puta?

Ko želi izbjeći putarinu, Sarajevo - Banja Luka (od centra do centra) 190 km preko Kiseljaka, Viteza, Travnika pa Kneževo, Kotor Varoš i Čelinac.
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#82 Re: Sarajevo-Banja Luka, najkraći put?

Post by stubrijez »

Da ustedis vrijeme, imas web stranicu Via Michelin, sve ces to dobiti za pet sekundi. Ne ides u Vladivostok.
Dendrlix
Posts: 1108
Joined: 09/05/2005 14:14
Location: Sarajevo

#83 Re: Sarajevo-Banja Luka, najkraći put?

Post by Dendrlix »

stubrijez wrote: 23/02/2021 12:19 Moro sam uci na temu bas da vidim jel moguce, ne mogu da vjerujem da je otvoren topic. Danas u svijetu informacije na dlanu, navigacije i satelita. Nevjerovatno...
Imaju li te aplikacije iskustva ljudi? Kažu li kakav je put? Kako se održava? I do ove teme sam došao guglajući.
p.s.
Prije par godina išao drug kolima u Italiju. Posudio Tom Tom navigaciju, update-ao mape. Na autoputu mu navigacija prikaza da vozi livadom. Ta dionica friško otvorena pa se ne nalazi na mapama.
User avatar
hopi
Posts: 5707
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#84 Re: Sarajevo-Banja Luka, najkraći put?

Post by hopi »

pisao sam već jednom
vraćao se prije koju godinu iz bl, februar, vako oko 5 krenuo, mrak pao. I preko vlašića je bilo toliko odrona kamenja da sam mislim i izašao da sklonim nije se moglo proći. Dok sam vozio otvorio sve četvere oči, upalio i maglenke i duga i lagano. Vrlo malo vozila je bilo na cesti. Baš se umorio bio, i od tada ne bi išao zimi preko vlašića. Ljeti, lijepo vrijeme može.
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55690
Joined: 15/12/2008 16:53

#85 Re: Sarajevo-Banja Luka, najkraći put?

Post by ultima_palabra »

Dendrlix wrote: 23/02/2021 16:45
stubrijez wrote: 23/02/2021 12:19 Moro sam uci na temu bas da vidim jel moguce, ne mogu da vjerujem da je otvoren topic. Danas u svijetu informacije na dlanu, navigacije i satelita. Nevjerovatno...
Imaju li te aplikacije iskustva ljudi? Kažu li kakav je put? Kako se održava? I do ove teme sam došao guglajući.
p.s.
Prije par godina išao drug kolima u Italiju. Posudio Tom Tom navigaciju, update-ao mape. Na autoputu mu navigacija prikaza da vozi livadom. Ta dionica friško otvorena pa se ne nalazi na mapama.
Isao jednom iz B. Krupe do Zagreba i kazu mi najbolje je preko Petrinje. Upalim navigaciju i nadje mi put preko Petrinje, ali ne taj za koji su govorili... zaglavim na 7-8 km makadama, pa me onda drot zaustavi u nekoj nedodjiji jer mu je dosadno i nadje da mi far ne radi (iako je bio dan i ne moraju se u Hrvatskoj paliti svjetla), pa onda idi sa njim kilometrima do bankomata jer nisam imao kuna sa sobom.

Uglavnom, oslanjanje na navigaciju na balkanskim putevima moze biti bas zajeb.
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#86 Re: Sarajevo-Banja Luka, najkraći put?

Post by u-pet-deka »

Ko se oslanja na navigaciju, sam je kriv. U Danskoj istoj ne možete vjerovati, a ne na balkanskim ili planinskim regijama. Ja, koji imam mnogo sati vožnje iza sebe, posebice u teškim uvjetima, kao u Norveškoj i Švedskoj, i lako bih upravljao nekom planinskom cestom sa snijegom i tako dalje, ali neko ko je navikao voziti se u gradovima vjerovatno bi paničio.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7436
Joined: 16/01/2007 23:38

#87 Re: Sarajevo-Banja Luka, najkraći put?

Post by banjaluka078 »

14 mjeseci bar dva puta sedmično išla BL-SA preko Vlašića, kiša, snijeg, magla...ljeti preko Galice, zimi na Turbe. Ne vidim dramu. Sad kad se ide na Kotor Varoš je još zgodnije.
Kad je loše vrijeme spustiš gas i voziš. Put preko Jajca jedan od dražih, baš zbog kanjona i krivina, ali to mi je duže, pa izbjegavam.
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#88 Re: Sarajevo-Banja Luka, najkraći put?

Post by stubrijez »

Ja ne kontam ko bi isao na Vlasic, zasto? Ne sumnjam da je dobar put kao i svugdje, nisam dugo negdje u bih putovao da su rupe kao nekada, bar smo to manje-vise preboljeli. Ne mozes ne platit putarinu a da se vozis autoputem.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7436
Joined: 16/01/2007 23:38

#89 Re: Sarajevo-Banja Luka, najkraći put?

Post by banjaluka078 »

Ja ne volim ravnicu i auto-put. OK kad idem poslom i moram za dana obaviti i vratiti se. Ako imam vremena, uvijek je usputna cesta kroz prirodu, bilo da je Zagreb, Sarajevo, Istra...
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#90 Re: Sarajevo-Banja Luka, najkraći put?

Post by stubrijez »

Ni ja... to je nesto drugo
profatr
Posts: 440
Joined: 23/07/2016 07:01

#91 Re: Sarajevo-Banja Luka, najkraći put?

Post by profatr »

Kakva je sada preporuka za put u B. Luku. Išao bih preko Vlašića samo ne znam da li poslije Kneževa ići na Kotor Varoš ili ???
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#92 Re: Sarajevo-Banja Luka, najkraći put?

Post by Gray »

Ma sada samo Autoput, Zenica, Doboj pa autoputem na BL
NediM17
Posts: 21692
Joined: 05/11/2009 11:49

#93 Re: Sarajevo-Banja Luka, najkraći put?

Post by NediM17 »

profatr wrote: 22/05/2021 12:11 Kakva je sada preporuka za put u B. Luku. Išao bih preko Vlašića samo ne znam da li poslije Kneževa ići na Kotor Varoš ili ???
Na Kotor Varos, dobra nova dionica, malo na pocetku ima suzenja, poslije odlicna.
User avatar
moon_walker_90
Posts: 2355
Joined: 21/12/2012 18:16
Location: Ćućurak

#94 Re: Sarajevo-Banja Luka, najkraći put?

Post by moon_walker_90 »

Najkraca i najjeftinija varijanta: Sarajevo-Kiseljak-Busovača-Travnik-Vlašić-Banja Luka.
Najskuplja i najduza varijanta: Sarajevo-Zenica-Doboj-Banja Luka(autoputevi al se ovom rutom mislim i najbrze stize)
Jedina preostala varijanta je poslije Travnika na Turbe-Donji Vakuf-Jajce-Banja Luka gdje izbjegavas Vlašić i nema autoputa. Ako ti nije skupo, idi na autoputeve i stici ces sa pjesmom jer je vise od pola puta u autoputevima.
baglama
Posts: 987
Joined: 13/11/2010 16:09

#95 Re: Sarajevo-Banja Luka, najkraći put?

Post by baglama »

Prije 40 godina i autobus je isao preko *Mudanca* na Donji Vakuf , Komar, Travnik pa na Vitez,a dalje po volji ,do izvora dva putica.
A to najkraci, ima li veze sa najbrzi,pitam za jarana.
User avatar
kokuz_sa
Posts: 8494
Joined: 29/05/2010 21:11
Location: nisam u inostranstvu :D

#96 Re: Sarajevo-Banja Luka, najkraći put?

Post by kokuz_sa »

moon_walker_90 wrote: 22/05/2021 13:02 Najkraca i najjeftinija varijanta: Sarajevo-Kiseljak-Busovača-Travnik-Vlašić-Banja Luka.
Najskuplja i najduza varijanta: Sarajevo-Zenica-Doboj-Banja Luka(autoputevi al se ovom rutom mislim i najbrze stize)
Jedina preostala varijanta je poslije Travnika na Turbe-Donji Vakuf-Jajce-Banja Luka gdje izbjegavas Vlašić i nema autoputa. Ako ti nije skupo, idi na autoputeve i stici ces sa pjesmom jer je vise od pola puta u autoputevima.
Duze je 10km preko kiseljaka..nego da direkt ides na AP do Lasve..
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#97 Re: Sarajevo-Banja Luka, najkraći put?

Post by Tesla Edison »

Ma glupa rasprava iskreno :). Najbrži i najekonomičnije je Sarajevo-Zenica Sjever AP, Zenica Sjever-Doboj M17, Doboj-BL AP.

Preko 70% puta na AP-u
User avatar
kokuz_sa
Posts: 8494
Joined: 29/05/2010 21:11
Location: nisam u inostranstvu :D

#98 Re: Sarajevo-Banja Luka, najkraći put?

Post by kokuz_sa »

Zadnje vrijeme cesto sam isao za BL

Po meni preko Vlasica najbrze je.. 2h i 45min
Preko Jajca 3h i 10min

Doduse malo brze vozim a i recimo da mi je to domaca cesta, znam gdje su patrole..

I ne idem na Kotor Varos.. kod one zastave ga motam lijevo
User avatar
kokuz_sa
Posts: 8494
Joined: 29/05/2010 21:11
Location: nisam u inostranstvu :D

#99 Re: Sarajevo-Banja Luka, najkraći put?

Post by kokuz_sa »

Tesla Edison wrote: 22/05/2021 15:49 Ma glupa rasprava iskreno :). Najbrži i najekonomičnije je Sarajevo-Zenica Sjever AP, Zenica Sjever-Doboj M17, Doboj-BL AP.

Preko 70% puta na AP-u
Kako je to najekonomicnije?

6KM do zenice i 7KM od Doboja.. u oba pravca 26KM

Preko viteza 11KM
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#100 Re: Sarajevo-Banja Luka, najkraći put?

Post by Tesla Edison »

kokuz_sa wrote: 22/05/2021 15:52
Tesla Edison wrote: 22/05/2021 15:49 Ma glupa rasprava iskreno :). Najbrži i najekonomičnije je Sarajevo-Zenica Sjever AP, Zenica Sjever-Doboj M17, Doboj-BL AP.

Preko 70% puta na AP-u
Kako je to najekonomicnije?

6KM do zenice i 7KM od Doboja.. u oba pravca 26KM

Preko viteza 11KM
I potrošio goriva više kao i amortizacija vozila. Rupa ima ko švicarski sir, a vjerovatno ćeš negdje i kaznu pokupiti. Tronožaca ko u priči, a i stacionarnih ne fali.
Post Reply