Saradnja raje iz BiH i dijaspore_prijedlozi

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Mlijecni put
Posts: 10
Joined: 10/04/2009 15:56

#1 Saradnja raje iz BiH i dijaspore_prijedlozi

Post by Mlijecni put »

Hej raja!

ima li iko zainyteresiran kako da naparvimo neku saradnju nase omladine u BiH i dijaspori. ovi u dijaspori sigurno imaju puno kontakata, informacija, vec su etablirani u sve sfere drustava po svijetu. dajte da pricamo o necemu korisnom i za nas a ne o krmetini i BBi centru :-D
Hvala zainteresovanima!!!
User avatar
maybelline
Posts: 970
Joined: 26/01/2008 17:41
Location: Sarajevo

#2 Re: Saradnja raje iz BiH i dijaspore_prijedlozi

Post by maybelline »

E svaka ti cast, neka se neko vise pomakeo sa teme o BBI centru i svinjetini :thumbup: Ja sam sama bila u dijaspori i nazalost se vratila, tako da podupirem ovu tvoju ideju o saradnji. Sta treba da radim, kako da pomognem? :)
energie
Posts: 11
Joined: 04/11/2008 09:01

#3 Re: Saradnja raje iz BiH i dijaspore_prijedlozi

Post by energie »

A u cemu bi se ogledala ta saradnja?

Ja sam u Austriji i mogao bih vam pomoci ako bi imali neke konstruktivne prijedloge.

Poz
User avatar
maybelline
Posts: 970
Joined: 26/01/2008 17:41
Location: Sarajevo

#4 Re: Saradnja raje iz BiH i dijaspore_prijedlozi

Post by maybelline »

Ovdje je trenutno (mada vjerovatno ne samo ovdje) kriza pronaci posao, pa mozda u tom nekom smjeru da krenemo?
energie
Posts: 11
Joined: 04/11/2008 09:01

#5 Re: Saradnja raje iz BiH i dijaspore_prijedlozi

Post by energie »

Ja sam mislio imate neke obiljnije ideje.
User avatar
maybelline
Posts: 970
Joined: 26/01/2008 17:41
Location: Sarajevo

#6 Re: Saradnja raje iz BiH i dijaspore_prijedlozi

Post by maybelline »

Pa eto, navedi ti onda neku bolju, ako mislis da je ova neozbiljna... :roll:
energie
Posts: 11
Joined: 04/11/2008 09:01

#7 Re: Saradnja raje iz BiH i dijaspore_prijedlozi

Post by energie »

Ja sam se ponudio da pomognem. Ali sam pod tom pomoci podrazumjevao druge stvari, ne da nekom trazim posao ko nema ni radnu dozvolu a mozda ni vizu za ulazak u eu.
Bandierra Rossa
Posts: 492
Joined: 05/03/2009 23:24

#8 Re: Saradnja raje iz BiH i dijaspore_prijedlozi

Post by Bandierra Rossa »

energie wrote:A u cemu bi se ogledala ta saradnja?

Ja sam u Austriji i mogao bih vam pomoci ako bi imali neke konstruktivne prijedloge.

Poz
Evo konstruktivan prijedlog.Poznajem frajera koji živi u Irskoj i koji je skont"o slijedeći fazon.Vraćajući se sa godišnjeg odmora,ponio je gore malo ajvara,kiselog kupusa,kajmaka... Kada je ponudio par Iraca (i Irkinja) da probaju,primjetio da su počeli da se dave jedući našu klopu.Registrovao je firmu i otvorio neki "shop" gdje prodaje naše proizvode i kaže da ne može da navuče dovoljno tih proizvoda jer sve pukne u sekundi.Posebno je dobra prodaja ajvara i kiselog kupusa.Obzirom da si ti u Austriji,tebi je još lakše.

Mislim da je prijedlog konstruktivan.

:bih: :bih: :bih:
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#9 Re: Saradnja raje iz BiH i dijaspore_prijedlozi

Post by Eborg »

Ako cemo o mladjoj raji mozhda neke fakultetske posjete ilitiga "study visit"...

Domaci obidju dijasporu gdje ih "hostaju" dijasporci i obratno...
User avatar
maybelline
Posts: 970
Joined: 26/01/2008 17:41
Location: Sarajevo

#10 Re: Saradnja raje iz BiH i dijaspore_prijedlozi

Post by maybelline »

energie wrote:Ja sam se ponudio da pomognem. Ali sam pod tom pomoci podrazumjevao druge stvari, ne da nekom trazim posao ko nema ni radnu dozvolu a mozda ni vizu za ulazak u eu.
Nisam ni govorila o tome da ti nekome trazis posao, a pogotovo nisam rekla da taj posao treba biti negdje u EU, cak naprotiv... Idemo dalje, ima li konkretnijih ideja?
User avatar
maybelline
Posts: 970
Joined: 26/01/2008 17:41
Location: Sarajevo

#11 Re: Saradnja raje iz BiH i dijaspore_prijedlozi

Post by maybelline »

Bandierra Rossa wrote:
energie wrote:A u cemu bi se ogledala ta saradnja?

Ja sam u Austriji i mogao bih vam pomoci ako bi imali neke konstruktivne prijedloge.

Poz
Evo konstruktivan prijedlog.Poznajem frajera koji živi u Irskoj i koji je skont"o slijedeći fazon.Vraćajući se sa godišnjeg odmora,ponio je gore malo ajvara,kiselog kupusa,kajmaka... Kada je ponudio par Iraca (i Irkinja) da probaju,primjetio da su počeli da se dave jedući našu klopu.Registrovao je firmu i otvorio neki "shop" gdje prodaje naše proizvode i kaže da ne može da navuče dovoljno tih proizvoda jer sve pukne u sekundi.Posebno je dobra prodaja ajvara i kiselog kupusa.Obzirom da si ti u Austriji,tebi je još lakše.

Mislim da je prijedlog konstruktivan.

:bih: :bih: :bih:

Prijedlog je super, samo bi ga vjerovatno trebalo razraditi...... Ja bih prva to podrzala i prikljucila se tako nekoj akciji
nash
Posts: 38
Joined: 03/01/2007 21:04

#12 Re: Saradnja raje iz BiH i dijaspore_prijedlozi

Post by nash »

Na LinkedIn postoji grupa za Bosance i Hercegovce (Bosnians and Herzegovinians) koji su nastanjeni pretezeno u SAD i Kanadi i mozda poneki iz drugih krajeva svijeta. Grupa trenutno ima 144 clana i tu mozete stupiti u kontakt ili zapoceti diskusije sa ljudima koji su se relativno dobro snasli i ostvarili ili ostvaruju profesionalne karijere u razlicitim oblastima.
energie
Posts: 11
Joined: 04/11/2008 09:01

#13 Re: Saradnja raje iz BiH i dijaspore_prijedlozi

Post by energie »

Bandiera, u austriji takvih prodavnica ima koliko hoces. To je mozda interesantno u Irskoj ali ovdje toga ima koliko hoces. Brajilovic ima svoju samoposlugu u Becu u kojoj prodaje vecinom nase proizvode. Druga stvar, neke proizvode ne mozes da uvozis u eu. Na primjer taj kajmak. :) Svi proizvodi zivotinjskog porijekla ne mozes.

Eborg na takve sam prijedloge i mislio. Evo upravo da vas animiram. Postoji udruzenje "Udruženje Mladih Bosanaca i Hercegovaca iz Svijeta" (UMIS), http://mladadijaspora.ba/index.php?opti ... e&Itemid=1. Oni organizuju takve stvari. Takodjer udruzenje bh studenata u Becu. http://www.studenti.at
Plan je da se ove godine organizuje dolazak studenata iz BiH u Bec kako bi se upoznali sa sistemom austrijskih fakulteta. To vam organizuje UMIS a domacin bi trebalo da bude udruzenje bh studenata u Becu. Tako ako je ko zainteresovan neka se javi UMIS-u.


poz
ed0
Posts: 93
Joined: 07/06/2005 15:47

#14 Re: Saradnja raje iz BiH i dijaspore_prijedlozi

Post by ed0 »

http://www.mladi-bih.nl
http://www.bhdijaspora.com
http://www.dijasporabih.gov.ba

Sto se tice prodaje ajvara i ostali derivata: http://www.edexfood.com - mislim da oni puno toga mogu odraditi.
nash
Posts: 38
Joined: 03/01/2007 21:04

#15 Re: Saradnja raje iz BiH i dijaspore_prijedlozi

Post by nash »

http://www.bhfanaticos.com ili BHF je navijacka grupa koja okuplja mlade i stare ljude iz cijelog svijeta koji vole sport i reprezentativne selekcije a BiH im je u srcu...provod na tourovima je zagarantovan... :o :o :bih:
User avatar
Priorat
Posts: 1451
Joined: 07/04/2009 09:43
Location: Naučio sam krajnje oprezno upotrebljavati riječ nemoguće...

#16 Re: Saradnja raje iz BiH i dijaspore_prijedlozi

Post by Priorat »

evo ja sam u dijaspori, nudim prebivaliste za dvije dio tri nedjelje nekoj slatkoj, ljepuskastoj, dugonogoj, sex-y, romanticnoj osobi sa podrucja bih. ja mislim da bolja saradnja nemoze da bude??!! :D
Mlijecni put
Posts: 10
Joined: 10/04/2009 15:56

#17 Re: Saradnja raje iz BiH i dijaspore_prijedlozi

Post by Mlijecni put »

Hvala svima koji su pisali. Iako sam pokretac ove teme nemam neki poseban plan, ali mislim da je dobro, ako nista imati informaciju gdje i koga kontaktirati. To s Irskom je super ideja, i svakako da ne uspijeva u cijelom svijetu ali i to je pomak - ako u bosni desetak ljudi proizvodi kiseli kupus, izvozi u Irsku i od toga dobro zive :thumbup: super. Ne mozemo promijeniti cijeli svijet ali jedan dio mozemo.
ja znam da ima cijeli niz ovih nasih mreza-te becki studenti, te bhakademici, ali nista nije uvezano.
Ja recimo znam za jedan fond u Stokholmu preko kojeg se mogu dobiti obrtna sredstva (max 49%) za pokretanje nekog biznisa. Oni traze da ulaganje bude oko 700 hiljada KM, od cega oni daju pola sume a pola ulagaci-ali dobra je fora jer ako neko nas upr. namerici ima ideju za koju je zainteresovan jos neko u drugoj zemlji, i udruze se, to je fantasticno-podjela rizika, lakse skupiti pocetni kapital, i sto je jos veca korist-nesto se pokrece u bosni. ja nisam poduzetnickog duha ali mislim da kontakti puno vrijede, i razmjena ideja. :bih: :bih: :bih:
User avatar
lys
Posts: 96
Joined: 09/09/2007 01:07
Location: Pariz
Contact:

#18 Re: Saradnja raje iz BiH i dijaspore_prijedlozi

Post by lys »

Ja nudim besplatan smjestaj, ko god naleti - samo mi donesite teglu (domaceg) ajvara, kiseli kupus na ovoj vrucini ne treba, hvala. :)
Mlijecni put
Posts: 10
Joined: 10/04/2009 15:56

#19 Re: Saradnja raje iz BiH i dijaspore_prijedlozi

Post by Mlijecni put »

Poznajem jednog momka koji je bio u skandinaviji i vratio se u sarajevo. sada ima projektantski biro-radi poslove za neku firmu u skandinaviji (ne znam koja od zemalja) a zaposljava nase mlade inzinjere gradjevine, arhitekture, masinstva... sigurno jeste da nasi kao radna snaga manje kostaju ali u situaciji koju imamo u zemlji, ne mozemo mi postavljati uslove. Ali momak odlicno radi, i kolicina posla je sve veca. sigurno ima jos nasih inzinjera po svijetu koji bi mogli nekako "iskamciti" koji projekat, koji bi nasi u bosni mogli zavrsiti. to je sigurno laksi put nego otvaranje fabrika i sl. -jos nemam dobru legislativu za to, nazalost.
slazem se i oko studijskih posjeta. ne znam s kojim fakultetima nasi fakulteti imaju saradnje-tu sigurno vec postoje razmjene, i sama sam bila na jednoj takvoj, ali treba toga vise. To istraziti pa preko ovakvih foruma kontaktirati nase u dijaspori da se to pitanje pokrene. :-D
Mlijecni put
Posts: 10
Joined: 10/04/2009 15:56

#20 Re: Saradnja raje iz BiH i dijaspore_prijedlozi

Post by Mlijecni put »

"Udruženje Mladih Bosanaca i Hercegovaca iz Svijeta" (UMIS), http://mladadijaspora.ba/index.php?opti ... e&Itemid=1.

Energie, ovo je super sajt. nisam znala za ovo, i super je. oni na svom forumu sigurno imaju dosta konkretnijih inicijativa.
samo sta na onoj slici radi ian-zlatan kulenovic-zar on nije OIA?
Master.DKP
Posts: 351
Joined: 05/04/2008 22:49

#21 Re: Saradnja raje iz BiH i dijaspore_prijedlozi

Post by Master.DKP »

Evo jedan od potencijala je turizam u Sarajevu. Preko 1 200 000 BH gradana zivi u BiH, vecina od njiha kada dode u posjetu u BiH, kada se vraca u BiH da zivi ili kada invetira u BiH, uglavnom dolazi u Sarajeo i tu trosi i investira svoj novac !

Siguran sa da preko 1 milijarda KM moze godisnje doci i ostati u Sarajevu samo od turizma i BH dijaspore. Sarajevo ima nesto da nudi ovim svim ljudima i u zadnje vrijeme mogu cak i da trose novac ovde !

Evo, BBI Centar, sutra Alta pa veliki Al Shidi mogu biti Shoppig destinacije za cijelu BiH kao i za cijelu dijasporu koja iste ove stvari i branmdove moze kupovati i u BiH i tako ostavljati svoj novac u BiH.

Ima milion nacina konretne saradnje, edukativne, duovne i materijalne :)
User avatar
maybelline
Posts: 970
Joined: 26/01/2008 17:41
Location: Sarajevo

#22 Re: Saradnja raje iz BiH i dijaspore_prijedlozi

Post by maybelline »

Mlijecni put wrote:Poznajem jednog momka koji je bio u skandinaviji i vratio se u sarajevo. sada ima projektantski biro-radi poslove za neku firmu u skandinaviji (ne znam koja od zemalja) a zaposljava nase mlade inzinjere gradjevine, arhitekture, masinstva... sigurno jeste da nasi kao radna snaga manje kostaju ali u situaciji koju imamo u zemlji, ne mozemo mi postavljati uslove. Ali momak odlicno radi, i kolicina posla je sve veca. sigurno ima jos nasih inzinjera po svijetu koji bi mogli nekako "iskamciti" koji projekat, koji bi nasi u bosni mogli zavrsiti. to je sigurno laksi put nego otvaranje fabrika i sl. -jos nemam dobru legislativu za to, nazalost.
slazem se i oko studijskih posjeta. ne znam s kojim fakultetima nasi fakulteti imaju saradnje-tu sigurno vec postoje razmjene, i sama sam bila na jednoj takvoj, ali treba toga vise. To istraziti pa preko ovakvih foruma kontaktirati nase u dijaspori da se to pitanje pokrene. :-D

Znas li trazi li radnike? :-D Ja sam zivjela u Svedskoj, pa mozda mogu sta pomoci.
Mlijecni put
Posts: 10
Joined: 10/04/2009 15:56

#23 Re: Saradnja raje iz BiH i dijaspore_prijedlozi

Post by Mlijecni put »

maybelline wrote:
Mlijecni put wrote:Poznajem jednog momka koji je bio u skandinaviji i vratio se u sarajevo. sada ima projektantski biro-radi poslove za neku firmu u skandinaviji (ne znam koja od zemalja) a zaposljava nase mlade inzinjere gradjevine, arhitekture, masinstva... sigurno jeste da nasi kao radna snaga manje kostaju ali u situaciji koju imamo u zemlji, ne mozemo mi postavljati uslove. Ali momak odlicno radi, i kolicina posla je sve veca. sigurno ima jos nasih inzinjera po svijetu koji bi mogli nekako "iskamciti" koji projekat, koji bi nasi u bosni mogli zavrsiti. to je sigurno laksi put nego otvaranje fabrika i sl. -jos nemam dobru legislativu za to, nazalost.
slazem se i oko studijskih posjeta. ne znam s kojim fakultetima nasi fakulteti imaju saradnje-tu sigurno vec postoje razmjene, i sama sam bila na jednoj takvoj, ali treba toga vise. To istraziti pa preko ovakvih foruma kontaktirati nase u dijaspori da se to pitanje pokrene. :-D

Znas li trazi li radnike? :-D Ja sam zivjela u Svedskoj, pa mozda mogu sta pomoci.
ne znam sta si po profesiji. on radi s uglavnom projektovanjemm, crtanje i sta sve inzinjeri ne rade :-D s fokusom na klimu, ventilaciju, i te stvari.
User avatar
maybelline
Posts: 970
Joined: 26/01/2008 17:41
Location: Sarajevo

#24 Re: Saradnja raje iz BiH i dijaspore_prijedlozi

Post by maybelline »

Mlijecni put wrote:
maybelline wrote:
Mlijecni put wrote:Poznajem jednog momka koji je bio u skandinaviji i vratio se u sarajevo. sada ima projektantski biro-radi poslove za neku firmu u skandinaviji (ne znam koja od zemalja) a zaposljava nase mlade inzinjere gradjevine, arhitekture, masinstva... sigurno jeste da nasi kao radna snaga manje kostaju ali u situaciji koju imamo u zemlji, ne mozemo mi postavljati uslove. Ali momak odlicno radi, i kolicina posla je sve veca. sigurno ima jos nasih inzinjera po svijetu koji bi mogli nekako "iskamciti" koji projekat, koji bi nasi u bosni mogli zavrsiti. to je sigurno laksi put nego otvaranje fabrika i sl. -jos nemam dobru legislativu za to, nazalost.
slazem se i oko studijskih posjeta. ne znam s kojim fakultetima nasi fakulteti imaju saradnje-tu sigurno vec postoje razmjene, i sama sam bila na jednoj takvoj, ali treba toga vise. To istraziti pa preko ovakvih foruma kontaktirati nase u dijaspori da se to pitanje pokrene. :-D

Znas li trazi li radnike? :-D Ja sam zivjela u Svedskoj, pa mozda mogu sta pomoci.
ne znam sta si po profesiji. on radi s uglavnom projektovanjemm, crtanje i sta sve inzinjeri ne rade :-D s fokusom na klimu, ventilaciju, i te stvari.

Ma kakvi to, ja sam ti sa filozofskog, ali odlicno govorim svedski pa pomislih mozda nesto na fol prevodjenje/administracije i sl. Ali hvala u svakom slucaju na informaciji ;)
User avatar
Kraljica_Suza
Posts: 898
Joined: 05/03/2009 16:48
Location: Graškograd

#25 Re: Saradnja raje iz BiH i dijaspore_prijedlozi

Post by Kraljica_Suza »

nash wrote:Na LinkedIn postoji grupa za Bosance i Hercegovce (Bosnians and Herzegovinians) koji su nastanjeni pretezeno u SAD i Kanadi i mozda poneki iz drugih krajeva svijeta. Grupa trenutno ima 144 clana i tu mozete stupiti u kontakt ili zapoceti diskusije sa ljudima koji su se relativno dobro snasli i ostvarili ili ostvaruju profesionalne karijere u razlicitim oblastima.
mozel puna adresa ovog sajta?

tema je :thumbup:
Post Reply