Saobrajna kazna iz hnk u ks

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
ajendzi

#1 Saobrajna kazna iz hnk u ks

Post by ajendzi »

Pozdrav!
Ukoliko je osoba dobila saobracajnu kaznu u hercegovacko neretvanskom kantonu (nalog nije izdat na dan saobracajne nesrece), a stanovnik je ks, za koliko kazna stigne na kucnu adresu i postoji li mogucnost da se licno uruci ili da osoba istu podigne u mup ks?
Lp
dr_Evil

#2 Re: Saobrajna kazna iz hnk u ks

Post by dr_Evil »

ajendzi wrote: 20/11/2022 23:17 Pozdrav!
Ukoliko je osoba dobila saobracajnu kaznu u hercegovacko neretvanskom kantonu (nalog nije izdat na dan saobracajne nesrece), a stanovnik je ks, za koliko kazna stigne na kucnu adresu i postoji li mogucnost da se licno uruci ili da osoba istu podigne u mup ks?
Lp
A moze i 2-3 mjeseca potrajat. Sta je rec, jes to bio u svaleranciji pa da mlada ne pita odakle kazna, a ti na poslu bio :D
nlt

#3 Re: Saobrajna kazna iz hnk u ks

Post by nlt »

Donijet ce poštar ne brini :)
ajendzi

#4 Re: Saobrajna kazna iz hnk u ks

Post by ajendzi »

nlt wrote: 21/11/2022 15:07 Donijet ce poštar ne brini :)
Ne postoji mogucnost da odem u postu ili mup po to? Koliko dugo mogu cekati kaznu?
nlt

#5 Re: Saobrajna kazna iz hnk u ks

Post by nlt »

Ja cekam nekih dva mjeseca i evo jos nije stiglo
Prvo je mjesec nakon sto me je slikao radar dosao neki formular koji trebam popuniti ako nisam ja upravljao vozilom, a ako jesam da čekam i evo čekam :)
HelaS

#6 Re: Saobrajna kazna iz hnk u ks

Post by HelaS »

ajendzi wrote: 22/11/2022 21:00
nlt wrote: 21/11/2022 15:07 Donijet ce poštar ne brini :)
Ne postoji mogucnost da odem u postu ili mup po to? Koliko dugo mogu cekati kaznu?
Postoji ta mogućnost, ali traje. To ti je prvi način kako da prekršajnu prijavu dobiješ u ruke. Da odeš u policijsku stanicu na čijoj si teritoriji načinio prekršaj, i da u pisarnici potražiš taj svoj predmet i lično ga preuzmeš.
Ako imaš prijatelja koji bi primio to "plavo pismo" na svojoj adresi, drugi način je da u svojoj glavnoj pošti, ako si u Sarajevu, to je Pošta 2 na želj. stanici, da zatražiš "raspoložbu". To znači da će sva pošta naslovljena na tvoje ime biti preusmjerena na adresu tvog prijatelja. On će je primiti i tebi je uručiti kad stigne, tako da niko drugi neće znati. Raspoložba se plaća nešto malo maraka, i ima rok trajanja. Može se ponoviti.

Inače, rok zastarijevanja saobraćajnih prekršajnih prijava je dvije godine. Toliko možeš čekati
kuli1961

#7 Re: Saobrajna kazna iz hnk u ks

Post by kuli1961 »

Ako razmisljas mozes li kako da se izmaknes kaznjavanju, ne zuri. Kada ti prekrsajni nalog bude urucen (što kasnije, to bolje za tebe), potpisi na odgovarajucem mjestu da ne priznajes odgovornost i odmah preporučenom posiljkom jedna primjerak naloga posalji opcinskom sudu koji ce ti biti naznacen u nalogu. Tada se moli svim mogucim bogovima da ti predmet "upadne" u relativnu zastarjelost vodjenja postupka(1 godina, a apsolutna o kojoj pise forumas @HelaS je 2 godine), a tada nema kazne.
Ako ti molitve ne budu uslisene, opet nije prestrasno- rok placanja kazne, koja je u pravilu najniza iz zakonskog raspona kazne+ troskovi posutpka (koji sada i nisu bas niski- mislm dasu 150 KM), je 3 mjeseca od pravosnaznosti rjesenja o prekrsaju.
A ako ovo ne namjeravas, opet ne zuri- od svakog primanja koje ostvaris do dana urucenja naloga, odvoji neku paricu na stranu, bice ti lakse platiti kaznu i troskove izdavanja naloga. :-D
ajendzi

#8 Re: Saobrajna kazna iz hnk u ks

Post by ajendzi »

kuli1961 wrote: 22/11/2022 21:19 Ako razmisljas mozes li kako da se izmaknes kaznjavanju, ne zuri. Kada ti prekrsajni nalog bude urucen (što kasnije, to bolje za tebe), potpisi na odgovarajucem mjestu da ne priznajes odgovornost i odmah preporučenom posiljkom jedna primjerak naloga posalji opcinskom sudu koji ce ti biti naznacen u nalogu. Tada se moli svim mogucim bogovima da ti predmet "upadne" u relativnu zastarjelost vodjenja postupka(1 godina, a apsolutna o kojoj pise forumas @HelaS je 2 godine), a tada nema kazne.
Ako ti molitve ne budu uslisene, opet nije prestrasno- rok placanja kazne, koja je u pravilu najniza iz zakonskog raspona kazne+ troskovi posutpka (koji sada i nisu bas niski- mislm dasu 150 KM), je 3 mjeseca od pravosnaznosti rjesenja o prekrsaju.
A ako ovo ne namjeravas, opet ne zuri- od svakog primanja koje ostvaris do dana urucenja naloga, odvoji neku paricu na stranu, bice ti lakse platiti kaznu i troskove izdavanja naloga. :-D
Samo mi jee bitno da ja prvo dobijem kaznu, priije nego neko drugi vidi 😀😀😀
ajendzi

#9 Re: Saobrajna kazna iz hnk u ks

Post by ajendzi »

HelaS wrote: 22/11/2022 21:13
ajendzi wrote: 22/11/2022 21:00

Postoji ta mogućnost, ali traje. To ti je prvi način kako da prekršajnu prijavu dobiješ u ruke. Da odeš u policijsku stanicu na čijoj si teritoriji načinio prekršaj, i da u pisarnici potražiš taj svoj predmet i lično ga preuzmeš.
Ako imaš prijatelja koji bi primio to "plavo pismo" na svojoj adresi, drugi način je da u svojoj glavnoj pošti, ako si u Sarajevu, to je Pošta 2 na želj. stanici, da zatražiš "raspoložbu". To znači da će sva pošta naslovljena na tvoje ime biti preusmjerena na adresu tvog prijatelja. On će je primiti i tebi je uručiti kad stigne, tako da niko drugi neće znati. Raspoložba se plaća nešto malo maraka, i ima rok trajanja. Može se ponoviti.

Inače, rok zastarijevanja saobraćajnih prekršajnih prijava je dvije godine. Toliko možeš čekati

Ne bjezim od kazne, samo da je ne dobije neko u kuci prije mene 😀 ovo sa preusmjeravanjem je odlicna stvar. Hvala!
Piaty

#10 Re: Saobrajna kazna iz hnk u ks

Post by Piaty »

ajendzi wrote: 20/11/2022 23:17 Pozdrav!
Lp
Isto sve, a meni je doslo nakon mjesec dana otprilike.

Eto sretno
dr_Evil

#11 Re: Saobrajna kazna iz hnk u ks

Post by dr_Evil »

ajendzi wrote: 22/11/2022 23:00

Samo mi jee bitno da ja prvo dobijem kaznu, priije nego neko drugi vidi 😀😀😀
Znaci bio sam upravu, svalerancija :D neka aferim :) nadam se da ces ponovo u toplije krajeve, samo ovaj put pazi :D
studiorum_tuzlaensis

#12 Re: Saobrajna kazna iz hnk u ks

Post by studiorum_tuzlaensis »

Neko je izgleda mazno auto roditeljima i zasro. Meni je to realnije nego svalerancija :D

Znam tvoje muke i probleme, prosao isto hehe. Priznaj starom sta si radio i bice sve uredu vjeruj... to je normalno u tvojim godinama hehe
Post Reply