Saobraćajni znakovi u Sarajevu

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#1 Saobraćajni znakovi u Sarajevu

Post by poznanik »

Ne znam da li je rekonstrukcija kanalizacionih cijevi u Bolničkoj ulici razlog kršenja saobraćajnog propisa obilježenog znakom „obavezan smjer“ koji je postavljen na vidnom mjestu pri dnu Bolničke ulice, ali je činjenica da je svakodnevno pojava.
Neki vozači čak ne skreću iz Bolničke u Ulicu Patriotske lige, već odlaze u pravcu Ciglana, ka semaforu kod bivše američke ambasade.

Da li je Ministarstvo saobraćaja KS trebalo privremeno odobriti i saobraćajnim znakom urediti pravo vozača za ovakvo skretanje, ili su vozači trebali produžiti ulicom Koševo do Sutjeske, pa uz Alipašinu doći u Ulicu Patriotske lige?

Image Image
Image Image
Image Image
Image Image
Image Image
emko1234
Posts: 4581
Joined: 23/06/2009 21:57
Location: sarajevo

#2 Re: Saobraćajni znakovi u Sarajevu

Post by emko1234 »

a ziv bio, ti ko da si po parizu dosad vozio.
bolnicka ulica je nenajvljeno zatvorena 5 maja, bez ikakvog znaka i bez ikakve najave u bilo kojem mediju. ta ulica je zila kucavica tog dijela grada, i posto se ulica marsela snajdera(ulica koja vodi od stadiona prema novoj breki) isto radila i bila sva iskopana, normalno da ce ljudi trazit bilo kakvu alternativu.
naravno da je ovo sve sto si uslikao kaznjivo, al valjda ova nasa policija zbog haoticne situacije gleda zasad ljudima kroz prste oko tih prekrsaja od kojih neki mogu bit veoma opasni.
sto se tice znakova, pa oni si kod nas jedna sasvim nebitna stvar. jucer sam tek preko puta predsjednistva prvi put vidio znak da samo dvije trake rade. krajnja lijeva iz koje mozes nastavit prema vojnoj bolnici, i krajna desna iz koje mozes nastavit prema marijin dvoru.
ljudi rade mjesec dana vec i oni se tek sad sjetili da stave znak.
fuj!
User avatar
beco
Posts: 3393
Joined: 25/08/2004 14:22

#3 Re: Saobraćajni znakovi u Sarajevu

Post by beco »

Da, da nasa policija gleda kroz prste, potrudila se i nasla ljudima cak i alternativni pravac :-) :-) . Stoje svaki dan na prvom prosirenju u ulicu Patriotske lige i kaznjavaju ljude, tako sam i ja platio 40KM kad sam vracajujci se sa posla kroz Bolnicku htio do oca koji je lezao u Bolnici i skrenem misleci da ce mi trebati puno vremena da odem Sutjeskom zbog guzve koja je u to vriijeme svaki dan oko 16h, zaustavili me i naplatili, ito ne samo mene nego dvoje kola ispred mene. Toliko o pomoci nase policije. :x :x

P.S. Jos me maltretirao jer nisam imao saobracajnu koja je bila u procesu izrade zbog obnove iste, nego sam imao one zamjenske papire, kaze on meni to meni nista ne znaci vi nemate saobracajnu, te se napravio kao veliki bos sto mi oprasta sto kao nemam saobracajne dozvole te mi kao oprostio 100KM kazne, grrrr :x :x :x

P.S._1 Skretanje direktno iz Bolnicke ka semaforu kod bivse americke ambasade fakat jeste opasno jer je otvoren semafor i u Bolnickoj i u ulici Patriotske Lige. Dok po meni skretanje odnosno polukruzno iz Bolnicke direktno u ulicu Patriotske Lige je za mene manje opasno i da stvarno postoji znak jedino dozvoljeno pravo iz Bolnicke ali isto tako nema znaka zabranjeno polukruzno.
User avatar
beco
Posts: 3393
Joined: 25/08/2004 14:22

#4 Re: Saobraćajni znakovi u Sarajevu

Post by beco »

Mogli bi ovo napraviti diskusiju gdje cemo dijeliti informacije gdje policija postavlja kontrole......

P.S. Danas na istom mjestu gdje sam ja kaznjen vidio policijska kola koja su isto uradili ali njima se to ne racuna.
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#5 Re: Saobraćajni znakovi u Sarajevu

Post by poznanik »

beco wrote:Mogli bi ovo napraviti diskusiju gdje cemo dijeliti informacije gdje policija postavlja kontrole......

P.S. Danas na istom mjestu gdje sam ja kaznjen vidio policijska kola koja su isto uradili ali njima se to ne racuna.
Da si bar uspio snimiti taj prekršaj... :(
User avatar
beco
Posts: 3393
Joined: 25/08/2004 14:22

#6 Re: Saobraćajni znakovi u Sarajevu

Post by beco »

Ma brzo sam proletio :D
emko1234
Posts: 4581
Joined: 23/06/2009 21:57
Location: sarajevo

#7 Re: Saobraćajni znakovi u Sarajevu

Post by emko1234 »

poznanik wrote:
beco wrote:Mogli bi ovo napraviti diskusiju gdje cemo dijeliti informacije gdje policija postavlja kontrole......

P.S. Danas na istom mjestu gdje sam ja kaznjen vidio policijska kola koja su isto uradili ali njima se to ne racuna.
Da si bar uspio snimiti taj prekršaj... :(
i sta da ga je snimio?
izasla bi slika na kilxu i koga boli q?
doktori uvijek mogu reci da su isli na poziv, i ko ce dokazat? i kome je stalo da se jebaje i da se dokaze jel u tom momentu bilo poziva ikakvih preko centrale?
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#8 Re: Saobraćajni znakovi u Sarajevu

Post by poznanik »

emko1234 wrote:
poznanik wrote:Da si bar uspio snimiti taj prekršaj... :(
i sta da ga je snimio?
izasla bi slika na kilxu i koga boli q?
doktori uvijek mogu reci da su isli na poziv, i ko ce dokazat? i kome je stalo da se jebaje i da se dokaze jel u tom momentu bilo poziva ikakvih preko centrale?
Nikad ne znaš ko sve prati ovaj forum, i ko koristi informacije... :-)
emko1234
Posts: 4581
Joined: 23/06/2009 21:57
Location: sarajevo

#9 Re: Saobraćajni znakovi u Sarajevu

Post by emko1234 »

hahaha, da kojim slucajem zivimo negdje gdje domena web adrese nije tacka/ba vjerovao bi da postoji mogucnost da se forum prati.
al s obzirom da ne zivimo, i da su nam institucije izvrsne i zakonodavne vlasti takve kakve jesi, sad kad bi ovdje napisao da ces izvrsit atentat ne nekog clana predsjednistva, nista se ne bi desilo.
necemo se zavaravat.
User avatar
sparky
Posts: 1909
Joined: 23/01/2004 00:00
Location: Obronak Trebevica
Contact:

#10 Re: Saobraćajni znakovi u Sarajevu

Post by sparky »

beco wrote:
P.S._1 Skretanje direktno iz Bolnicke ka semaforu kod bivse americke ambasade fakat jeste opasno jer je otvoren semafor i u Bolnickoj i u ulici Patriotske Lige. Dok po meni skretanje odnosno polukruzno iz Bolnicke direktno u ulicu Patriotske Lige je za mene manje opasno i da stvarno postoji znak jedino dozvoljeno pravo iz Bolnicke ali isto tako nema znaka zabranjeno polukruzno.
ako je nesto JEDINO dozvljeno (u ovom slucaju obavezan pravac),zar ne znaci da je sve drugo zabranjeno?

:run:
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#11 Re: Saobraćajni znakovi u Sarajevu

Post by goran16v »

sparky wrote:
beco wrote:
P.S._1 Skretanje direktno iz Bolnicke ka semaforu kod bivse americke ambasade fakat jeste opasno jer je otvoren semafor i u Bolnickoj i u ulici Patriotske Lige. Dok po meni skretanje odnosno polukruzno iz Bolnicke direktno u ulicu Patriotske Lige je za mene manje opasno i da stvarno postoji znak jedino dozvoljeno pravo iz Bolnicke ali isto tako nema znaka zabranjeno polukruzno.
ako je nesto JEDINO dozvljeno (u ovom slucaju obavezan pravac),zar ne znaci da je sve drugo zabranjeno?

:run:
Upravo tako! Bijela strelica(e) na plavoj podlozi je znak za Obavezan smjer cime je kretanje drugim smjerovima automatski zabranjeno.
User avatar
Pčelica Maja
Posts: 44
Joined: 23/01/2007 16:49

#12 Re: Saobraćajni znakovi u Sarajevu

Post by Pčelica Maja »

Imam pitanje na koje bih voljela da mi odgovori neko ko poznaje zakone ili radi u policiji:

07:10 jutros, glavna cesta u Neđarićima - prema Ilidži, preko puta zgrade UN - crveno svjetlo semafora zaustavlja vozila na cesti, za pješake je još crveno, ali za 3 sekunde će da pozeleni. Momak zakorači na pješački i pređe ulicu, dok je stigao na drugu stranu, već se upalilo zeleno za pješake.
Minutu prije toga na trotoar se popelo policijsko auto, nisu se još kako treba ni zaustavili, otvara se prozor na službenom vozilu i policajac se obraća mladiću. Ne čujem šta mu je rekao, jer sam tek zakoračila na pješački, ali pretpostavka je da je u pitanju prelazak na crveno (policajac je mene na istom mjestu opomenuo za istu stvar prije nekog vremena).
U momentu kada nailazim pored policijskog auta, policajac je izvan vozila, otvara gepek i drskim tonom naređuje mladiću da izvadi sve iz džepova i stavi na onu policu iznad gepeka (nisam vozač, pa ne znam kako se tačno zove),a da ga prije toga nije legitimisao, niti mu napisao kaznu. Momak je uredan, fino obučen, nosi u ruci poslovnu torbu, ne djeluje kao klošar/narkoman (svako jutro na istom mjestu čekamo prevoz), ne djeluje opasno, niti se svađa sa "predstavnikom zakona". Drugi policajac za to vrijeme stoji odmaknut 5-6 koraka, kao da ga je sramota onoga što mu kolega radi (ili skenira sljedeću žrtvu).

Moje pitanje glasi: Da li policajac ima pravo da nekome naredi da isprazni džepove, zato što je prešao ulicu na crveno, pri tome ga ne legitimiše, a nakon što mu je pregledao sadržaj džepova - pusti ga bez napisane kazne za učinjeni prekršaj?!

Mene huja uhvatila, kao da je mene zaustavio - ne zaustavljaju manijake koji voze 200km/h, a maltretiraju nekoga ko je prešao na crveno (napiši mi kaznu, kriv sam i popusti me), i to nije pretrčavao ispred jurećih auta, nego nigdje nikoga na cesti. Pri tome policijski auto ima prednju registarsku tablicu sa totalno oguljenim brojevima, tako da se ne mogu prepoznati, mogli bi sami sebi napisati kaznu!

Da se razumije, imam umemorisan broj policije u mobitelu, zovem ih kada god mislim da bi trebalo, vjerujem da bi trebalo da budu u službi građana,ali ovo mi je nekako baš izgledalo kao nepravda i kao pojedinac-policajac zbog kojeg zvono visi na kompletnoj policiji.

Hvala i sorry što sam bila "ženski" opširna! :-D
User avatar
sparky
Posts: 1909
Joined: 23/01/2004 00:00
Location: Obronak Trebevica
Contact:

#13 Re: Saobraćajni znakovi u Sarajevu

Post by sparky »

Pčelica Maja wrote:
Moje pitanje glasi: Da li policajac ima pravo da nekome naredi da isprazni džepove, zato što je prešao ulicu na crveno, pri tome ga ne legitimiše, a nakon što mu je pregledao sadržaj džepova - pusti ga bez napisane kazne za učinjeni prekršaj?!
policajac ima pravo da nekoga pregleda i prije legitimisanja (zamisli da umjesto licne karte izvuce noz ili pistolj),nakon toga dokumenti i ako nema nista sumnjivo,normalno da ce da ga pusti.

e sad moguca varijanta:

policajac: gospodine,molim vas vase dokumente.
gospodin: razlog?
policajac: presli ste ulicu dok je na semaforu bilo crveno za pjesake.
gospodin: p...mi .... i ti i crveno piii piiii ...
policajac: onda sve to drsko...

ne znam koliko si sigurna da mu nije napisao kaznu,posto nisi sigurna ni o cemu su razgovarali.
User avatar
Pčelica Maja
Posts: 44
Joined: 23/01/2007 16:49

#14 Re: Saobraćajni znakovi u Sarajevu

Post by Pčelica Maja »

sparky wrote:
Pčelica Maja wrote:
Moje pitanje glasi: Da li policajac ima pravo da nekome naredi da isprazni džepove, zato što je prešao ulicu na crveno, pri tome ga ne legitimiše, a nakon što mu je pregledao sadržaj džepova - pusti ga bez napisane kazne za učinjeni prekršaj?!
policajac ima pravo da nekoga pregleda i prije legitimisanja (zamisli da umjesto licne karte izvuce noz ili pistolj),nakon toga dokumenti i ako nema nista sumnjivo,normalno da ce da ga pusti.

e sad moguca varijanta:

policajac: gospodine,molim vas vase dokumente.
gospodin: razlog?
policajac: presli ste ulicu dok je na semaforu bilo crveno za pjesake.
gospodin: p...mi .... i ti i crveno piii piiii ...
policajac: onda sve to drsko...

ne znam koliko si sigurna da mu nije napisao kaznu,posto nisi sigurna ni o cemu su razgovarali.
Nije mu napisao kaznu 100%, jer je sve zajedno trajalo 3 minute, nisam sve čula, ali sam sve vidjela. I nije bilo p.....m...., nije bilo ništa ružno, osim tog pretresanja džepova. Zato me je i zainteresovalo imaju li pravo to da rade.
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#15 Re: Saobraćajni znakovi u Sarajevu

Post by goran16v »

Pčelica Maja wrote: Nije mu napisao kaznu 100%, jer je sve zajedno trajalo 3 minute, nisam sve čula, ali sam sve vidjela. I nije bilo p.....m...., nije bilo ništa ružno, osim tog pretresanja džepova. Zato me je i zainteresovalo imaju li pravo to da rade.
Ako se zandar namecio na momka nije mu morao pisati kaznu, dovljno je bilo da mu je samo uzeo podatke i da mu napakuje Prekrasjnu prijavu, sto znaci sud, troskove suda, vece kazne, sto je kud i kamo gore nego da mu je na licu mjesta pisao kaznu tj Prekrsajni nalog.
User avatar
Truba
Posts: 81716
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#16 Re: Saobraćajni znakovi u Sarajevu

Post by Truba »

ujutro jedan ordinira po nedžarićima pored studentskih domova
a jedna kola stoje i ganjaju pješake na otoci

treba se dobro paziti da nam lovu ne izvlače
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#17 Re: Saobraćajni znakovi u Sarajevu

Post by poznanik »

Black swan wrote:ujutro jedan ordinira po nedžarićima pored studentskih domova
a jedna kola stoje i ganjaju pješake na otoci

treba se dobro paziti da nam lovu ne izvlače
Saobraćajni znakovi vrijede podjednako i za pješake i vozače m/v :-) Zašto bi policija tolerirala prekršaj koji načini pješak nepropisnim prelaskom ulice, dovodeći u opasnost i svoj život i drugih :-)
User avatar
Pčelica Maja
Posts: 44
Joined: 23/01/2007 16:49

#18 Re: Saobraćajni znakovi u Sarajevu

Post by Pčelica Maja »

Ali nije mu uzeo podatke, nije tražio LK, samo mu je naredio da isprazni džepove.
Slažem se da meni prvoj napiše kaznu ako me uhvati da prelazim na crveno (izbjegavam, ali se desi), nije to poenta mog pitanja.
Momak jeste prešao ulicu na crveno, ali nije ugrozio ničiji život - od Bitumenke do Energopetrol pumpe nije bilo auta na cesti, njega čekao prevoz na stanici, požurio da ga ne čekaju. Da mu je policajac napisao prijavu ili naplatio kaznu, ne bih ni postavljala pitanje, to bi bilo postupanje policije u skladu sa zakonom i ovlastima koje imaju.

Interesuje me da li policajac ima pravo da mi kaže: "Dobro jutro, prešli ste ulicu kada je bilo crveno svjetlo na semaforu, hoću da Vam pokažem malo sile, ispraznite džepove da vidimo šta imate u njima!" (a nije tražio LK da mi napiše kaznu/prijavu)
emko1234
Posts: 4581
Joined: 23/06/2009 21:57
Location: sarajevo

#19 Re: Saobraćajni znakovi u Sarajevu

Post by emko1234 »

nema pravo to da trazi, al u svakom slucaju to sto je uradio nije direktno krsenje zakona.
policajac je organ reda i sigurnosti, i da se ovaj pozalio, drot bi uvijek mogao da kaze da mu je djelovao sumnjivo il da ga je pomijesao s nekim. niko se u policiji ne bi zamarao s tim. jedini nacin kad bi neko uradio nesto po tom pitanju je, da je doslo do upotrebe sile, u ovom slucaju prekomjerne ako momak nista nije uradio. ali i tad je to rijec protiv rijeci u koliko ne bi bilo dokumentovano u vidu slike i video zapisa. to cemu si ti posvjedocila je klasicna demonstracija sile na pogresnom mjestu. cisto sumnjam da bi drot isto uradio u 1 ujutro pred jezom da je sreo nekog zalizanog sandju, s kajlom na vratu u DiG majici i lakovanim pacoti cipelama. nasi drotovi su mrtvi kompleksasi koji u prosjeku imaju manje zuba nego djeca predskolskog uzrasta koji svoje frustracije lijece na likovima za koje su sigurni da im ne mogu naskodit na bilo koji nacin.
sto se tice fatanja zbog prelaska ceste na crvenom, mogli bi me ganjat al im ne bi stao picka im materina.
malci od 17 godina voze po 150 kroz grad i niko nista, al zato fataju regularnu raju ako ne predju ulicu na zebri. da ne bude zabune, to mi je ok. treba raditi na svijesti i kulturi ljudi. al treba radit i na tome da sad kad stanem na semafor ne moram gledati da li mi se priblizava kakva kamikaza s ledja u tatinom autu.
User avatar
sparky
Posts: 1909
Joined: 23/01/2004 00:00
Location: Obronak Trebevica
Contact:

#20 Re: Saobraćajni znakovi u Sarajevu

Post by sparky »

jesi li sigurna da mu nije uzeo podatke?
jel mu i torbu prerovio?
moguce da je gospodin samo povadio visak i poredao po polici u sluzbenom vozilu dok nije nasao licnu kartu.

u svakom slucaju odgovor na tvoje pitanje je da policajac ima zakonsko pravo,svidjalo se to nama ili ne.

sto se tice ugrozavanja ili neugrozavanja bilo koga,jer je cesta pusta.
po tome onda i vozac koji prodje kroz crveno moze reci da nije bilo ostalih ucesnika u saobracaju.

imas semafor i postuj ga. bolje da te taj neko ceka 45 sekundi duze,nego da place malo duze.

@emko
jel znas ti da foto i video zapis ne vrijede na sudu?

to ostalo sto si napisao bi moglo proci da si pisao malo drugacijim nacinom.
meni se neces razlikovati ti kad prodjes na crveno od onog koji vozi 150.
emko1234
Posts: 4581
Joined: 23/06/2009 21:57
Location: sarajevo

#21 Re: Saobraćajni znakovi u Sarajevu

Post by emko1234 »

sparky wrote:jesi li sigurna da mu nije uzeo podatke?
jel mu i torbu prerovio?
moguce da je gospodin samo povadio visak i poredao po polici u sluzbenom vozilu dok nije nasao licnu kartu.

u svakom slucaju odgovor na tvoje pitanje je da policajac ima zakonsko pravo,svidjalo se to nama ili ne.

sto se tice ugrozavanja ili neugrozavanja bilo koga,jer je cesta pusta.
po tome onda i vozac koji prodje kroz crveno moze reci da nije bilo ostalih ucesnika u saobracaju.

imas semafor i postuj ga. bolje da te taj neko ceka 45 sekundi duze,nego da place malo duze.

@emko
jel znas ti da foto i video zapis ne vrijede na sudu?

to ostalo sto si napisao bi moglo proci da si pisao malo drugacijim nacinom.
meni se neces razlikovati ti kad prodjes na crveno od onog koji vozi 150.
video zapis ti i ne treba radi suda, video zapis stavis na youtube i posaljes online medijima koji su koliko toliko nezavisni i koji ce to objavit. postoji nesto sto se zove pritisak javnosti, kad bi se pojavio klip drota koji iz cista mira udara lika koji nista nije skrivio, vjeruj mi da bi sud promjenio odluku ukoliko bi se vagalo tj ukoliko bi doslo do tuzbe.
vidim takodjer da je ovdje simptomaticni necitanje postova prije postavljanja komentara, dakle ako pazljivo procitas moj post ponovo, shvatit ces da ne mislim na prolazak kroz crveno autom nego prelazk ulice kad je crveno za pjesake na glupim mjestima tipa ulaza u ulicu mis irbina u centru grada gdje obicno znaju stajat drotovi i kaznjavat ljude.
ako sam ja kojim slucajem bio dovoljno nejasan, izvinjavam se. mada mislim da nisam.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#22 Re: Saobraćajni znakovi u Sarajevu

Post by insomnia78 »

Joj sve neki pametolozi.
Nece mu kruna sa glave pasti zato sto su ga pretresli.
Kad su neki dan momci imali nesrecu u miljacki kamaru se komentatora pitalo gluposti tipa "gdje je bio titin milicajac da im po samar i posalje kuci a ne pustili ih da se spustaju".
Kako ste toliko licemjerni, kad se radi o nekom drugom onda sto ne gaze, kad vama licnu traze on onda 'ta ce on nema skole, zuba ovo, ono

Sent sa mog ultra, sexy, cool mobitela using tapatalk
User avatar
sparky
Posts: 1909
Joined: 23/01/2004 00:00
Location: Obronak Trebevica
Contact:

#23 Re: Saobraćajni znakovi u Sarajevu

Post by sparky »

emko1234 wrote:.
citam ja postove. vidis da sam tu 7 godina a imam oko 100 postova ali citam.
pisem samo ono sto znam a ne ono sto samo mislim da znam.

ja sam ti rekao da je meni svejedno prosao ti kroz crveno (pjeske ili autom,svejedno je) ili neko ko vozi 150.
obojica krsite zakon i mozete nekoga ugroziti.

sta znaci "glupo mjesto"?
onda nakon sto razmislis o tome,procitaj njen post jos jednom.
ja nisam vidio da je iko ikoga tukao.
User avatar
drndalo
Posts: 22816
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#24 Re: Saobraćajni znakovi u Sarajevu

Post by drndalo »

sparky wrote:ja sam ti rekao da je meni svejedno prosao ti kroz crveno (pjeske ili autom,svejedno je) ili neko ko vozi 150.
obojica krsite zakon i mozete nekoga ugroziti.
Iako si tehnicki u pravu, nije svejedno i nije isti stepen ugrozavnja drugih u ovim slucajevima... Onaj ko to nece da vidi, samo se poziva da "je po zakonu sve to isto"...
User avatar
pametolog
Posts: 2065
Joined: 16/09/2009 17:48
Location: Tamo gdje se uspjeh, rad, znanje i trud ne prasta

#25 Re: Saobraćajni znakovi u Sarajevu

Post by pametolog »

insomnia78 wrote:Joj sve neki pametolozi.
Nece mu kruna sa glave pasti zato sto su ga pretresli.
Kad su neki dan momci imali nesrecu u miljacki kamaru se komentatora pitalo gluposti tipa "gdje je bio titin milicajac da im po samar i posalje kuci a ne pustili ih da se spustaju".
Kako ste toliko licemjerni, kad se radi o nekom drugom onda sto ne gaze, kad vama licnu traze on onda 'ta ce on nema skole, zuba ovo, ono

Sent sa mog ultra, sexy, cool mobitela using tapatalk
jel` me neko trazio?
Post Reply