Saobracajni znakovi

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
bpsang
Posts: 10258
Joined: 10/07/2005 21:03
Location: AK,

#1 Saobracajni znakovi

Post by bpsang »

Gledam od neki dan na svakoj raskrsnici postavili znakove obavjestenja

i to Glavnom dzadom od Čarsije do Ilidze i obratno,sad ispade da je svaka transferrzala u prioritetu i to sa prvenstvom prolaza jer znak Žute boje postavljen ko baklava oivicen bijelom bojom znači :

"put sa prvenstvom prolaza" označava put ili dio puta na kome vozila imaju prvenstvo prolaza u odnosu na vozila koja se kreću putevima koji se ukršatju s tim putem, odnosno dijelom puta.

Sto znači da npr Bulevar Mese Selimovica nije više ulica sa prvenstvom prolaza, nego ulice koje se spajaju na nju.
Apsoluzno mi nije jasno po kojoj logici Transferzala koja izlazi na živu kucavicu Sarajeva dobija prvenstvo prolaza.
User avatar
sheikh
Posts: 764
Joined: 17/10/2010 18:21
Location: Tamni vilajet

#2 Re: Saobracajni znakovi

Post by sheikh »

100_KA wrote:Gledam od neki dan na svakoj raskrsnici postavili znakove obavjestenja

i to Glavnom dzadom od Čarsije do Ilidze i obratno,sad ispade da je svaka transferrzala u prioritetu i to sa prvenstvom prolaza jer znak Žute boje postavljen ko baklava oivicen bijelom bojom znači :

"put sa prvenstvom prolaza" označava put ili dio puta na kome vozila imaju prvenstvo prolaza u odnosu na vozila koja se kreću putevima koji se ukršatju s tim putem, odnosno dijelom puta.

Sto znači da npr Bulevar Mese Selimovica nije više ulica sa prvenstvom prolaza, nego ulice koje se spajaju na nju.
Apsoluzno mi nije jasno po kojoj logici Transferzala koja izlazi na živu kucavicu Sarajeva dobija prvenstvo prolaza.



haman neki jbni ing. saobracaja ima pravo da se igra s tim :) ili zivi u toj ulici pa mu laksse :dance:
User avatar
alcho
Posts: 1469
Joined: 31/08/2006 09:08

#3 Re: Saobracajni znakovi

Post by alcho »

Nis ja tebe ne kontam...sa koje strane stoji znak? Ako stoji na glavnoj "dzadi", to znaci da ta glavna dzada ima prvenstvo prolaza. U cemu je problem?
Area_51
Posts: 962
Joined: 03/09/2007 00:09
Location: Rodjeni Sarajlija

#4 Re: Saobracajni znakovi

Post by Area_51 »

ako igdje klasicna korupcija vlada, to je u ministarstvu prometa i komunikacija kantona sarajevo.
hocete malo o znakovima, pa tamo imaju ljudi koji se tale za svako postavljanje znaka, kroz neke projektne dokumentacije, a s druge strane neka firma »planja« ili tako nesto koja to postavlja.

kad malo pogledas kako su postavili znakove po mahalama, po tri na jedan metalni stub, to je jako smijesno. ne bih o novinarima koji znaju samo o visokim temama, lagumdzija, izetbegovic, silajdzic, dodik, ovo drugo njih ne interesira.
maxell_sarajevo
Posts: 2222
Joined: 08/02/2008 19:19

#5 Re: Saobracajni znakovi

Post by maxell_sarajevo »

Neki pametnjakovic je stavio znak 60 na autoputu prema Blazuju :x
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#6 Re: Saobracajni znakovi

Post by poznanik »

maxell_sarajevo wrote:Neki pametnjakovic je stavio znak 60 na autoputu prema Blazuju :x
Vjerovatno misli da to i nije auto-put :D
User avatar
van Basten
Posts: 7547
Joined: 21/09/2006 02:59

#7 Re: Saobracajni znakovi

Post by van Basten »

maxell_sarajevo wrote:Neki pametnjakovic je stavio znak 60 na autoputu prema Blazuju :x
isti znak ima i kad se ide iz Blažuja, poslije odvajanja za Hrasnicu.
Legendarno - stoji znak autoputa (mislim, wtf, autoput :-) ), a odmah iza njega znak ograničenja 60 :lol: :lol: :lol:
AdnanSA
Posts: 1404
Joined: 31/01/2007 20:45
Location: City

#8 Re: Saobracajni znakovi

Post by AdnanSA »

Ako je neko skoro putovao iz pravca Zenice prema Sarajevu mogao je da vidi kod Kaknja red znakova ograničenja brzine.
Nevjerovatno kako su ih samo poredali. Neposredno prije početka auto puta. Ovako nekako su postavljeni 60,40,100,60,80,60,40,20. Vjerovatno su prilikom radova to izpremještali. Inače naši putari ponekada zaborave da uklone poneki znak.
Area_51
Posts: 962
Joined: 03/09/2007 00:09
Location: Rodjeni Sarajlija

#9 Re: Saobracajni znakovi

Post by Area_51 »

daj nam organiziratej da vas suvozac snimi to mobitelom kao film, da posaljemo resornom ministru snimak. nemojte vi snimati dok vozite. :-D
User avatar
bpsang
Posts: 10258
Joined: 10/07/2005 21:03
Location: AK,

#10 Re: Saobracajni znakovi

Post by bpsang »

alcho wrote:Nis ja tebe ne kontam...sa koje strane stoji znak? Ako stoji na glavnoj "dzadi", to znaci da ta glavna dzada ima prvenstvo prolaza. U cemu je problem?
pa u tome i jest fora sto stoji na glavnoj dzadi , da stoji na ulazu u glavni dzadu onda treba da znaci da je glavna dzada sa prvenstvom prolaza :)
User avatar
bpsang
Posts: 10258
Joined: 10/07/2005 21:03
Location: AK,

#11 Re: Saobracajni znakovi

Post by bpsang »

100_KA wrote:
alcho wrote:Nis ja tebe ne kontam...sa koje strane stoji znak? Ako stoji na glavnoj "dzadi", to znaci da ta glavna dzada ima prvenstvo prolaza. U cemu je problem?
pa u tome i jest fora sto stoji na glavnoj dzadi , da stoji na ulazu u glavni dzadu onda treba da znaci da je glavna dzada sa prvenstvom prolaza :)
evo ti primjer:Dolazis sa Ilidze i prilazis raskrsnici kod Radon PLAZA -HOTELA na stubu sa desne strane iznad semafora stoji taj znak.
Znaci dosao si na mjesto gdje ulica sa tvoje desne strane ima pravo prvenstva, to ti je ista zavrzlama kao sa onim znakom kad ,ti kaze da Naseljeno mjesto nije isto kao i Naselje, prolazis kroz naseljeno mjesto a nije naselje ,Sta je onda ako nije ni jedno ni drugo, po Policiji su to dva razlicita pojima :?
User avatar
bpsang
Posts: 10258
Joined: 10/07/2005 21:03
Location: AK,

#12 Re: Saobracajni znakovi

Post by bpsang »

alcho wrote:Nis ja tebe ne kontam...sa koje strane stoji znak? Ako stoji na glavnoj "dzadi", to znaci da ta glavna dzada ima prvenstvo prolaza. U cemu je problem?
moj @ alcho ,kako ce znati ovaj koji dolazi sa strane i ulazi u glavnu dzadu da je on u prednosti ako znak stoji na glavnoj dzadi :shock:
User avatar
bpsang
Posts: 10258
Joined: 10/07/2005 21:03
Location: AK,

#13 Re: Saobracajni znakovi

Post by bpsang »

opera mi duplira izinjavam se
Last edited by bpsang on 20/10/2010 21:39, edited 1 time in total.
User avatar
Hunkar
Posts: 655
Joined: 04/05/2008 18:05
Location: peskun

#14 Re: Saobracajni znakovi

Post by Hunkar »

:? :?
koliko znam na ulazu stoji trokut ili stop, a na glavnoj dzadi stoji baklava za prvenstvo prolaza ... :-)
User avatar
bpsang
Posts: 10258
Joined: 10/07/2005 21:03
Location: AK,

#15 Re: Saobracajni znakovi

Post by bpsang »

Hunkar wrote::? :?
koliko znam na ulazu stoji trokut ili stop, a na glavnoj dzadi stoji baklava za prvenstvo prolaza ... :-)
pa ne moze i jedno i drugo , trokut je stari i ispravno stoji ali sad su postavili i te nove koji bune, ne mogu obje strane imati prvenstvo prolaza
User avatar
karanana
Posts: 47254
Joined: 26/02/2004 00:00

#16 Re: Saobracajni znakovi

Post by karanana »

ne kontam. vidio sam te znakove ali ja apsolutno ne kontam sta mi oni govore. 100ka, kako mislis da je sporedna ulica sa pravom prvenstva kad svaka raskrsnica ima semafor? ne kontam.

kad smo kod pranja para, jeste li primjetili u kantonu enorman broj znakova "poledica na mostu"?
User avatar
BSn
Posts: 4938
Joined: 12/09/2006 15:49
Location: Kad se hoce, pa lijevo...

#17 Re: Saobracajni znakovi

Post by BSn »

100_KA wrote:
alcho wrote:Nis ja tebe ne kontam...sa koje strane stoji znak? Ako stoji na glavnoj "dzadi", to znaci da ta glavna dzada ima prvenstvo prolaza. U cemu je problem?
pa u tome i jest fora sto stoji na glavnoj dzadi , da stoji na ulazu u glavni dzadu onda treba da znaci da je glavna dzada sa prvenstvom prolaza :)
Ti ili ovo pogresno kontas, ili pogresno pises.

Na sporednoj dzadi treba da stoji znak "prevrnuti trokut" koji oznacava da se nalazis na dzadi koja nema pravo prvenstva.
Ako se nalazis na dzadi na kojoj se nalazi "baklava", to znaci da si ti na dzadi s pravom prvenstva.
User avatar
BSn
Posts: 4938
Joined: 12/09/2006 15:49
Location: Kad se hoce, pa lijevo...

#18 Re: Saobracajni znakovi

Post by BSn »

karanana wrote:100ka, kako mislis da je sporedna ulica sa pravom prvenstva kad svaka raskrsnica ima semafor? ne kontam.

Postoje i situacije kada semafori ne rade, a tada se Bosanci mahom vode logikom da prvenstvo ima onaj koji je na siroj dzadi, ili koji nastavlja pravo (zanemaruju pravo desne strane). :-)
User avatar
Hunkar
Posts: 655
Joined: 04/05/2008 18:05
Location: peskun

#19 Re: Saobracajni znakovi

Post by Hunkar »

BSn wrote:
100_KA wrote:
alcho wrote:Nis ja tebe ne kontam...sa koje strane stoji znak? Ako stoji na glavnoj "dzadi", to znaci da ta glavna dzada ima prvenstvo prolaza. U cemu je problem?
pa u tome i jest fora sto stoji na glavnoj dzadi , da stoji na ulazu u glavni dzadu onda treba da znaci da je glavna dzada sa prvenstvom prolaza :)
Ti ili ovo pogresno kontas, ili pogresno pises.

Na sporednoj dzadi treba da stoji znak "prevrnuti trokut" koji oznacava da se nalazis na dzadi koja nema pravo prvenstva.
Ako se nalazis na dzadi na kojoj se nalazi "baklava", to znaci da si ti na dzadi s pravom prvenstva.
upravo :D
User avatar
BSn
Posts: 4938
Joined: 12/09/2006 15:49
Location: Kad se hoce, pa lijevo...

#20 Re: Saobracajni znakovi

Post by BSn »

van Basten wrote:
maxell_sarajevo wrote:Neki pametnjakovic je stavio znak 60 na autoputu prema Blazuju :x
isti znak ima i kad se ide iz Blažuja, poslije odvajanja za Hrasnicu.
Legendarno - stoji znak autoputa (mislim, wtf, autoput :-) ), a odmah iza njega znak ograničenja 60 :lol: :lol: :lol:

Onaj zeleni znak autoputa oznacava da je dozvoljena brzina 130 km/h. Na taj nacin nema potrebe da se stavlja i znak autoputa i ogranicenja. Druga je stvar sto je neko opr'o pare i odmah iza stavio znak 60, sto zeleni cini potpuno bespotrebnim.
User avatar
bpsang
Posts: 10258
Joined: 10/07/2005 21:03
Location: AK,

#21 Re: Saobracajni znakovi

Post by bpsang »

karanana wrote:ne kontam. vidio sam te znakove ali ja apsolutno ne kontam sta mi oni govore. 100ka, kako mislis da je sporedna ulica sa pravom prvenstva kad svaka raskrsnica ima semafor? ne kontam.

kad smo kod pranja para, jeste li primjetili u kantonu enorman broj znakova "poledica na mostu"?
ma sad nesto razmisljam ako je trokut onaj obrnuti na transverzali , to govori da Glavna dzada ima prvenstvo prolaza, Ko je ubrao lovu da postavi ove znakove ko baklava zute boje sa bijelom ivicom da upozori vozace da se krecu ulicom sa prvenstvom prolaza...Ovo ti je za serije *ebe lud zbunjenog :D
User avatar
BSn
Posts: 4938
Joined: 12/09/2006 15:49
Location: Kad se hoce, pa lijevo...

#22 Re: Saobracajni znakovi

Post by BSn »

100_KA wrote:
karanana wrote:ne kontam. vidio sam te znakove ali ja apsolutno ne kontam sta mi oni govore. 100ka, kako mislis da je sporedna ulica sa pravom prvenstva kad svaka raskrsnica ima semafor? ne kontam.

kad smo kod pranja para, jeste li primjetili u kantonu enorman broj znakova "poledica na mostu"?
ma sad nesto razmisljam ako je trokut onaj obrnuti na transverzali , to govori da Glavna dzada ima prvenstvo prolaza, Ko je ubrao lovu da postavi ove znakove ko baklava zute boje sa bijelom ivicom da upozori vozace da se krecu ulicom sa prvenstvom prolaza...Ovo ti je za serije *ebe lud zbunjenog :D

Nisu ni te baklave na glavnoj dzabe. Da ih nema, kada semafori ne rade, ti bi na glavnoj morao stati i propustiti svakog onog ko dolazi s desne strane - tek bi onda nast'o krkljanac.

Zamisli kod katedrale ne rade semafori i nemas baklave. Znaci, moras sve one od muzicke pustiti. Pa tek onda lud zbunjenog...
User avatar
NekoIzMase
Posts: 1884
Joined: 03/07/2007 17:16
Location: Sarajevo

#23 Re: Saobracajni znakovi

Post by NekoIzMase »

karanana wrote:kad smo kod pranja para, jeste li primjetili u kantonu enorman broj znakova "poledica na mostu"?
Misliš pahuljica na mostu :lol: Pošto nisam polagao ovdje, ja pojma nisam imao šta znači pa sam se često lelujao vozeći preko mosta :mrgreen: To je trajalo neka 2 mjeseca dok nisam pitao šta zaista znači taj znak :razz:
User avatar
alcho
Posts: 1469
Joined: 31/08/2006 09:08

#24 Re: Saobracajni znakovi

Post by alcho »

Bice 100_KA da trebas jos jednom testove proci :lol:
User avatar
Comrad
Posts: 4326
Joined: 17/04/2007 12:40
Location: C:\Program files

#25 Re: Saobracajni znakovi

Post by Comrad »

Image
Ako se ovaj znak (baklava)nalazi na strani kojom vozis, tj. nailazis na taj znak, to znaci da imas prvenstvo prolaza u odnosu na automobile koji dolaze sa raskrsnica.

Image
Onda se obicno ovaj znak (trokut) nalazi na toj sporednoj raskrsnici i oznacava ukrstavanje sa putem gdje auta imaju prvenstva prolaza.

Ocito da je doslo do neke zabune, jer ne vidim problem sa ovim znakovima, upravo zbog ove situacije oko semafora. Ova upozorenja za pahuljice i snijeg su nidje veze, isto ko da je tek snijeg poceo padati!
Post Reply