Saobraćajni kolaps u Sarajevu

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#501 Re: Saobraćajni kolaps u Sarajevu

Post by Tomahawk11 »

drndalo wrote:
Tomahawk11 wrote:nije fora uletjeti u raskrsnicu i boli te lijeva cipela što si blokirao komplet saobraćaj tim svojim ulijetanjem
E to je u BGD rijeseno jako efikasno, sve raskrsnice su ofarbane crvenim dijagonalnim linijama kao veliki NO-NO signal. Kamerama pokrivene, jako brzo i efikasno salju povelike kazne onima koji budu uslikani u blokiranoj raskrsnici... Pa su vozaci jako oprezni (da znate ako budete isli) na trepcuce zeleno vec, ako ima ikoga ispred u raskrsnici... Koce efikasno...
Nema druge. Sila je i medvjeda natjerala da igra.
neki
Posts: 6636
Joined: 17/02/2005 07:57

#502 Re: Saobraćajni kolaps u Sarajevu

Post by neki »

drndalo wrote:
Tomahawk11 wrote:nije fora uletjeti u raskrsnicu i boli te lijeva cipela što si blokirao komplet saobraćaj tim svojim ulijetanjem
E to je u BGD rijeseno jako efikasno, sve raskrsnice su ofarbane crvenim dijagonalnim linijama kao veliki NO-NO signal. Kamerama pokrivene, jako brzo i efikasno salju povelike kazne onima koji budu uslikani u blokiranoj raskrsnici... Pa su vozaci jako oprezni (da znate ako budete isli) na trepcuce zeleno vec, ako ima ikoga ispred u raskrsnici... Koce efikasno...
U Sarajevu većina vozača ne shvata ni značenje pješačke zebre, kakve dijagonalne linije preko raskrsnica..
User avatar
drndalo
Posts: 22740
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#503 Re: Saobraćajni kolaps u Sarajevu

Post by drndalo »

Nisu shvatali ni u BGD, ako je neko bio u Slobina ili post-Slobina doba, zna o cemu pricam... Saka od sto, i kamere koje snimaju brzo i efikasno prekrsaje su za par mjeseci izlijecile taj virus neshvatanja... I za voznju u zutoj traci isto...

Prosto mi neugodno koliko su im ciste raskrsnice kad se upali crveno...
User avatar
Thorgerson
Posts: 8509
Joined: 15/04/2015 11:26

#504 Re: Saobraćajni kolaps u Sarajevu

Post by Thorgerson »

Tomahawk11 wrote:Naše gužve su mila majka, meni se u Budimpešti pravo prikazalo :roll:
Gužva cijeli dan, nema špice ujutro i popodne, nego konstantno haos.
Još kao nešto riješili sa desnim izlazom sa saobraćajnica, više traka, ma ništa.

No dobro, boli nas za Budimpeštu, nama je ovdje bitno kako je.
Mislim da bi to bilo bolje za nekih 30% da ljudi malo više poštuju saobraćajna pravila u smislu da nije fora uletjeti u raskrsnicu i boli te lijeva cipela što si blokirao komplet saobraćaj tim svojim ulijetanjem, da se ne spava na semaforima, da se vozi normalnije, a ne tebi se ne žuri i ti peglaš.
Znam, toga je bili i biće, samo konstatujem neke od problema koji dovode do povećanja gužve u saobraćaju.
Ovo je glavni uzrok guzvi. GLAVNI.

Kakva je fora uletjeti na zutom usred raskrsnice? Pa i na zelenom?! Znaci to svaki dan vidim, likovi se zafuraju, vidi da ne moze dalje proci, i onda stoji ko kreten u raskrsnici, ne moze naprijed, ovi sa strana ne mogu, zeleno svima, ali ne moze niko nigdje. A kolona se puni li puni. Ja cesto na zelenom ostanem, jer vidim da je ispred kolona nemam gdje, znam da cu ostati zarobljen. Iza dosta bivola legne na sirenu, ali boli me neka stvar. Jer rijetko ko prati saobracaj, isto telad, gleda samo u semafor i to je to, jebe se njega ko je naprijed, pored, iza...daj ti meni zeleno da je i da ja furam.

I sto je najgore gdje su drotovi!? Drotovi moraju se nacrtati u pola 4 na ovim glavnim raskrsnicama (npr. Marijin Dvor, Skenderija, tamo kod Zeljeznicke stanice itd itd) i uredjivati malo saobracaj.

Ne znam...mozda cak ne bi bilo lose uraditi ni ono sa oznacavanjem raskrsnice.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7760
Joined: 03/06/2016 16:31

#505 Re: Saobraćajni kolaps u Sarajevu

Post by Dope_Man »

Thorgerson wrote: I sto je najgore gdje su drotovi!? Drotovi moraju se nacrtati u pola 4 na ovim glavnim raskrsnicama (npr. Marijin Dvor, Skenderija, tamo kod Zeljeznicke stanice itd itd) i uredjivati malo saobracaj.
Ja ih pocesto vidim kad krenem s posla... u 50% slucajeva sjede u autu pored nekih bitnijih raskrsnica i gledaju guzvu, hebe im se zivo sto ni tramvaj ne moze proci svojim putem kad se komplet raskrsnica zacepi.

Istina, ima dana i kad rade svoj posao i regulisu saobracaj tako da prodje vise na svakom semaforu, a da se ne blokira raskrsnica.
User avatar
Thorgerson
Posts: 8509
Joined: 15/04/2015 11:26

#506 Re: Saobraćajni kolaps u Sarajevu

Post by Thorgerson »

Dope_Man wrote:
Thorgerson wrote: I sto je najgore gdje su drotovi!? Drotovi moraju se nacrtati u pola 4 na ovim glavnim raskrsnicama (npr. Marijin Dvor, Skenderija, tamo kod Zeljeznicke stanice itd itd) i uredjivati malo saobracaj.
Ja ih pocesto vidim kad krenem s posla... u 50% slucajeva sjede u autu pored nekih bitnijih raskrsnica i gledaju guzvu, hebe im se zivo sto ni tramvaj ne moze proci svojim putem kad se komplet raskrsnica zacepi.

Istina, ima dana i kad rade svoj posao i regulisu saobracaj tako da prodje vise na svakom semaforu, a da se ne blokira raskrsnica.
Jos je nevjerovatnije kad skontas da je ovo grad sa najbrojnijom policijom u Evropi.
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#507 Re: Saobraćajni kolaps u Sarajevu

Post by vješalica »

drndalo wrote:
Tomahawk11 wrote:nije fora uletjeti u raskrsnicu i boli te lijeva cipela što si blokirao komplet saobraćaj tim svojim ulijetanjem
E to je u BGD rijeseno jako efikasno, sve raskrsnice su ofarbane crvenim dijagonalnim linijama kao veliki NO-NO signal. Kamerama pokrivene, jako brzo i efikasno salju povelike kazne onima koji budu uslikani u blokiranoj raskrsnici... Pa su vozaci jako oprezni (da znate ako budete isli) na trepcuce zeleno vec, ako ima ikoga ispred u raskrsnici... Koce efikasno...
ko more objasniti snobu umisljenom uzavrele glave da ne smije proci na zeleno s vozilom svaki put
zobs davno to regulisao,samo je potrebno provodjenje
100 maruna za kretena koji upire ko volusina na zeleno iako vidi da ce zacepiti pa ce manje biti laprdanja i kopiranja svjetskih rjesenja
User avatar
mayab
Posts: 27025
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#508 Re: Saobraćajni kolaps u Sarajevu

Post by mayab »

vješalica wrote:
drndalo wrote:
Tomahawk11 wrote:nije fora uletjeti u raskrsnicu i boli te lijeva cipela što si blokirao komplet saobraćaj tim svojim ulijetanjem
E to je u BGD rijeseno jako efikasno, sve raskrsnice su ofarbane crvenim dijagonalnim linijama kao veliki NO-NO signal. Kamerama pokrivene, jako brzo i efikasno salju povelike kazne onima koji budu uslikani u blokiranoj raskrsnici... Pa su vozaci jako oprezni (da znate ako budete isli) na trepcuce zeleno vec, ako ima ikoga ispred u raskrsnici... Koce efikasno...
ko more objasniti snobu umisljenom uzavrele glave da ne smije proci na zeleno s vozilom svaki put
zobs davno to regulisao,samo je potrebno provodjenje
100 maruna za kretena koji upire ko volusina na zeleno iako vidi da ce zacepiti pa ce manje biti laprdanja i kopiranja svjetskih rjesenja
:thumbup: :thumbup: :thumbup:
User avatar
DrugaGimnazija
Posts: 1016
Joined: 13/10/2006 17:30

#509 Re: Saobraćajni kolaps u Sarajevu

Post by DrugaGimnazija »

Thorgerson wrote: Jos je nevjerovatnije kad skontas da je ovo grad sa najbrojnijom policijom u Evropi.
Najlakše je izmisliti podatke koji odgovaraju tvom argumentu...

broj policajaca u KS: oko 1,500
broj stanovnika KS: 414,000

broj policajaca na 100 hiljada stanovnika u KS: 362

ovdje možeš vidjeti ove podatke za 141 zemlju:
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_c ... e_officers

da izdvojim neke iz Evrope (podaci za čitavu zemlju, gradovi obično imaju veći broj):
Monako 1,302
Bugarska 694
Srbija 635
Španija 533
Hrvatska 477
Mađarska 366
Latvija 357
Albanija 325
Austrija 314
Danska 192
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45222
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#510 Re: Saobraćajni kolaps u Sarajevu

Post by Chmoljo »

mene interesuje da li su ove slike normalne u gradovima sa nešto bojom infrastrukturom?

https://www.klix.ba/vijesti/bih/snazan- ... /180622075

ne bih sad ulazio u procjene vozača koji od fabije karavana pomisle da voze amfibijsko vozilo, ali kako je moguće da ceste poplave u ovolikoj mjeri? je li nam usitinu infrastruktura toliko loša, da se nije uopšte vodilo računa o odvodnim kanalima, ili kao za većinu kriviti majku prirodu?

kiša je padala cijelih pola sata...
User avatar
mk ultra
Posts: 19242
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#511 Re: Saobraćajni kolaps u Sarajevu

Post by mk ultra »

Chmoljo wrote:mene interesuje da li su ove slike normalne u gradovima sa nešto bojom infrastrukturom?

https://www.klix.ba/vijesti/bih/snazan- ... /180622075

ne bih sad ulazio u procjene vozača koji od fabije karavana pomisle da voze amfibijsko vozilo, ali kako je moguće da ceste poplave u ovolikoj mjeri? je li nam usitinu infrastruktura toliko loša, da se nije uopšte vodilo računa o odvodnim kanalima, ili kao za većinu kriviti majku prirodu?

kiša je padala cijelih pola sata...
više







Po zahtjevu VIK ne smije se priključiti na fekalni odvod, kišnica i tako to
To je prvi problem
al opet, ne postoji odvod koji bi se projektovao za ovoliku vodu... previse je to, jednostavno niko ne očekuje ikad ovakve kiše
kad bi takve odvode pravili bilo gdje, bilo bi veoma skupo
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45222
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#512 Re: Saobraćajni kolaps u Sarajevu

Post by Chmoljo »

ma vala onaj pljusak nije više od pola sata al haj :)

akokišnica ne ide u kanalizaciju, gdje ide?
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37278
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#513 Re: Saobraćajni kolaps u Sarajevu

Post by bitanga_sa_otesa »

Chmoljo wrote:mene interesuje da li su ove slike normalne u gradovima sa nešto bojom infrastrukturom?
da si bio u rijeci kad padne ovakva kisa sve bi ti bilo jasno .ja se zadesio jednom poklopac sahta metar iznad ceste balansira na gejziru,ko u crtanim jbte :lol:
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5938
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#514 Re: Saobraćajni kolaps u Sarajevu

Post by studiorum_tuzlaensis »

Nigdje ne treba mrdat dok se ovo ne očisti i ne ode... :)
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45222
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#515 Re: Saobraćajni kolaps u Sarajevu

Post by Chmoljo »

sjećam se prošle godine potopa u Zadru. ja taj dan otišao na more, i upalim TV kad ono haos.

ne bih da budem dežurni pljuvač, ali ako je već nemoguće napraviti takvu drenažu da bi primilo ovu količinu vode, nije zar da nema ništa da se ne može uraditi da se olakša i ubrza oticanje?

valjda mi je bilo neshvatljivo da su frajera morali izvlačiti kod Fahdove džamije. :roll: sjećam se da je uvijek bio problematičan podvožnjak prema Buća Potoku, ali ono je opet specifičan dio.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37278
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#516 Re: Saobraćajni kolaps u Sarajevu

Post by bitanga_sa_otesa »

Chmoljo wrote: podvožnjak prema Buća Potoku, ali ono je opet specifičan dio.
specifiĆna je i suma novca koliko je potroseno na puNpu :D
User avatar
Logovan
Posts: 94170
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#517 Re: Saobraćajni kolaps u Sarajevu

Post by Logovan »

Meni nije normalno ovo što nam se dešava. Totalni kolaps, bazeni, mora i jezera, poplave na sve strane, itd.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37278
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#518 Re: Saobraćajni kolaps u Sarajevu

Post by bitanga_sa_otesa »

User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5938
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#519 Re: Saobraćajni kolaps u Sarajevu

Post by studiorum_tuzlaensis »

Chmoljo wrote: valjda mi je bilo neshvatljivo da su frajera morali izvlačiti kod Fahdove džamije. :roll:
isto nisam mogao vjerovati.

Čim postojeći promjeri cijevi i broj šahtova ne može da primi ovu vodu, znači da se negdje nešto začepilo. :shock:
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45222
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#520 Re: Saobraćajni kolaps u Sarajevu

Post by Chmoljo »

bitanga_sa_otesa wrote:
Chmoljo wrote: podvožnjak prema Buća Potoku, ali ono je opet specifičan dio.
specifiĆna je i suma novca koliko je potroseno na puNpu :D
jah... pa je opet specifično bila zakazala... pa se Sema bio usplahirio... sve znam :D
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#521 Re: Saobraćajni kolaps u Sarajevu

Post by vješalica »

studiorum_tuzlaensis wrote:
Chmoljo wrote: valjda mi je bilo neshvatljivo da su frajera morali izvlačiti kod Fahdove džamije. :roll:
isto nisam mogao vjerovati.

Čim postojeći promjeri cijevi i broj šahtova ne može da primi ovu vodu, znači da se negdje nešto začepilo. :shock:
Fazon je u tome sto su tu lose isprojektovali odvode i pored cinjenice da je cesta u padu sa obije strane
Trebali su pretpostaviti da onaj lokalitet je fakticki da se izrazim udubljenje i da ce pri jacoj kisi biti vise zadrzavanja vode i stvoriti se bazen
Zato zacepljeni odvodi,nedovoljni promjeri ulaza u odvode i fi cijevi cine svoje svugdje u gradu ukljucujuci i mali broj odvoda na toj lokaciji
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65603
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#522 Re: Saobraćajni kolaps u Sarajevu

Post by _BataZiv_0809 »

Kakva je situacija? Da li da krecem s posla?
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5938
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#523 Re: Saobraćajni kolaps u Sarajevu

Post by studiorum_tuzlaensis »

dok budžetlije odu na vikendice, niđe ne žuri :D
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65603
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#524 Re: Saobraćajni kolaps u Sarajevu

Post by _BataZiv_0809 »

studiorum_tuzlaensis wrote:dok budžetlije odu na vikendice, niđe ne žuri :D
:lol:
User avatar
mk ultra
Posts: 19242
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#525 Re: Saobraćajni kolaps u Sarajevu

Post by mk ultra »

Chmoljo wrote:sjećam se prošle godine potopa u Zadru. ja taj dan otišao na more, i upalim TV kad ono haos.

ne bih da budem dežurni pljuvač, ali ako je već nemoguće napraviti takvu drenažu da bi primilo ovu količinu vode, nije zar da nema ništa da se ne može uraditi da se olakša i ubrza oticanje?

valjda mi je bilo neshvatljivo da su frajera morali izvlačiti kod Fahdove džamije. :roll: sjećam se da je uvijek bio problematičan podvožnjak prema Buća Potoku, ali ono je opet specifičan dio.
Pa kazem ti, kad odes u ViK dobijes ugovor o prikljucenju u kojem to pise... Al kod nas se sve to koristi kao zajednicki odvod

Bukvalno bi morao imati odvojen kisni odvod, koji opet ne mora znaciti da bi mogao obuhvatiti uvijek svu vodu

Na mjestima kao sto je fahd danas moraju ici otvoreni kanali za odvod na koje se prikljucuju ovi manji odvodi... I opet sto je veliki problem na takvim mjestima, kako obezbjediti dovoljan pad da voda ide... Jbg, ovakve kise niko ne planira
Post Reply