Saobracajne nesrece - poginuli

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#26 Re: Saobracajne nesrece - poginuli

Post by madner »

GAU8 wrote:
madner wrote:
Ljudi napravili empirijski test. Kada bi ti kreno da stignes za 4h? 5?
Nekada krenem tako rano, jednom sam malo kasnije, jedne godine sam krenuo u petak u 17:00!
U prosjeku oko 4h - 4.5h do Makarske rivijere, sa ogranicenjima, racunajuci cekanje na granici i malu pauzu 15-ak min.
Pa kreni u 7:30, pa da vidimo koliko ce ti trebat ako postujes sva pravila. Narocito u discplini puzanje iza kamiona :D

Inace moje prolazno vrijeme do Ploca su 2:15 minuta. Bez pauze. :D
User avatar
GAU8
Posts: 9128
Joined: 05/01/2011 09:18

#27 Re: Saobracajne nesrece - poginuli

Post by GAU8 »

amrica wrote:
GAU8 wrote:
madner wrote:Eto sad problem preticati na punoj. Svaki kreten napravio svoj prikljucak na magistralni put i odmah ide puna, umjesto da to ukinu i osiguraju normalan tok voznje.
To se slazem...

put kod viteza npr je najgora dionica u srednjoj BiH.

ukljucenja i iskljucenja na put svakih 10 metara bukvalno.
I to je kao magistralni put jbt.

Poslije Mostara u pravcu mora, hiljadu sporednih puteva, svako raskrsce 60 ogranicenje, a pukla livada, vidis na kilometre nigdje auta nema, ali caje cekaju :roll:
Pa ne moras ici 100kmh. Nece ti nista cak i da vozis 65 - 70kmh

200km za 6 sati znaci da ides prosjecno sporije od 40kmh. Totalna budalastina ko je to izjavio.
Moze se desiti samo u vanrednim okolnostima, ali tada to nema nikakve veze sa ogranicenjima brzine.

Jedne sam godine recimo isao busom oko 6.5h do makarske, jer taman kad smo stigli pred prvi tunel na ivanu zaustavise saobracaj, kazu "cekajte da zacas asfaltiramo tunel" :P :P i tako ostadosmo tu skoro 2h
User avatar
GAU8
Posts: 9128
Joined: 05/01/2011 09:18

#28 Re: Saobracajne nesrece - poginuli

Post by GAU8 »

madner wrote:
GAU8 wrote:
madner wrote:
Ljudi napravili empirijski test. Kada bi ti kreno da stignes za 4h? 5?
Nekada krenem tako rano, jednom sam malo kasnije, jedne godine sam krenuo u petak u 17:00!
U prosjeku oko 4h - 4.5h do Makarske rivijere, sa ogranicenjima, racunajuci cekanje na granici i malu pauzu 15-ak min.
Pa kreni u 7:30, pa da vidimo koliko ce ti trebat ako postujes sva pravila. Narocito u discplini puzanje iza kamiona :D

Inace moje prolazno vrijeme do Ploca su 2:15 minuta. Bez pauze. :D
Pa sad ti govorim, ali ti ne zelis da citas. Jednom sam krenuo kasnije (oko 8:00) a jednom u petak u 17:00h!!
Zamisli tek tu guzvu.
I opet se stigne normalno, citaj oko 4h +- 15 min.
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#29 Re: Saobracajne nesrece - poginuli

Post by madner »

Kakva ba guzva u petak 1700?

Cep ti je izlaz iz Sarajeva, cep ti je ako naletis na kamiondzije i dostave.
User avatar
GAU8
Posts: 9128
Joined: 05/01/2011 09:18

#30 Re: Saobracajne nesrece - poginuli

Post by GAU8 »

madner wrote:Kakva ba guzva u petak 1700?

Cep ti je izlaz iz Sarajeva, cep ti je ako naletis na kamiondzije i dostave.
:shock: :shock: Uredu je...
User avatar
Brat
Posts: 999
Joined: 20/01/2011 00:00

#31 Re: Saobracajne nesrece - poginuli

Post by Brat »

bkozica wrote:Sve bih ja vratio na ponovno polaganje vozačkog ispita. Ali samo one koji su položili od 1992 Ove iz Federacije poslao da polažu u Banja Luku iz R.Srpske u Sarajevo, iz Tuzle u Mostar i obratno. U komisiju bih stavio po jednog člana iz sva tri naroda, da se nemogu dogovoriti za štelu. 90 % nebi položilo vozački. Roditelji kupuju smrt svojoj djeci. Najčešće je to plaćanjem, vezama ili uplatom ručka (160 KM). A kad se desi nezgoda, onda je kukuj, pomagaj.... Tada je kasno dragi roditelji.
Ne budalesaj. :roll:
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#32 Re: Saobracajne nesrece - poginuli

Post by jefferson »

Comrad wrote:
jefferson wrote:Davno je utvrdjeno da je infrastruktura prvi preduslov za sigurniji saobracaj.
Primjer:
SAD (striktna ogranicenja brzine sa ogromnim kaznama ): broj poginulih na milion prevezenih milja: 0.82
Njemacka (ogromni brzinski prosjeci, daleko bolji auto putevi): broj poginulih na milion prevezenih milja: 0.79
Ma upravo to. Putevi i visoke kazne. Mi nemamo nijedno.

Bosnjo bi da izmislja toplu vodu. Ako ti stave fino znak da ti se priblizava krivina i da je ogranicenje 40, pa uspori...al to niko ne radi kod nas. Vozi ti 100, pa ajd proci cemo nekako. Ne kazem da moras sad se vuci ko kornjaca, ali da se znakovi postuju drugacije bi bilo...nisu djaba postavljeni. :roll:
Jesil ti skontao poentu mog texta? bez infrastrukture mozes uvoditi sta hoces i kakave god hoces represivne mjere, ali dzaba! Svijet ide naprijed tehnoloski, a mi tu tehnologiju kupujemo (auta), koja su dizajnirana i predvidjena za vrhunske ceste! Problem u ovoj prici je: gdje nas porez ide!!!
Ja radim, i zaradim, i trebam kupiti neku krntiju jer drzava ne moze porez koji zarade gradjani usmjeriti na prava mjesta, pa odgovornost odmah prebaci na gradjane.
User avatar
said89
Posts: 65
Joined: 16/04/2011 14:29

#33 Re: Saobracajne nesrece - poginuli

Post by said89 »

Procitao sam sve postove i vecina se slaze da je nasa infastuktura katastrofalna, sto realno i jeste. Samo krpe asfalt da bi ustedili na proracunu. Koliki samo novac ide pri registraciji na putarinu + razni porezi i prihodi. Pa kad bi samo 50% od tog novca ulozili u infrastukturu cesta bi bila fantasticna i bilo bi puno sigurnije voziti.

Sad se namece jos bitnije pitanje. Kako vozaci reaguju na takvo stanje? Da li prilagodjavaju voznju uslovima na putu ili voze po svojoj procjeni? Jer svi znamo da su ceste lose, pa zasto onda stavljamo glavu u torbu sa brzom i neprilagodjenom voznjom. Trebamo biti savjesni vozaci, svjesni rizika brze voznje na losim cestama. Vidimo sta se desilo Tosi, Darku, clanovima VB, Halidu Beslicu i mnogim drugim. Jos svaki dan u crnoj hronici osvane nekoliko saobracajnih nesreca gdje vidimo da vecinom ginu mladi ljudi u alkoholiziranom stanju, neprilagodjenom brzinom i sl. Kad vidim da neko pretice u tunelu, na nepreglednoj punoj liniji, vozne duplo brze od propisane brzine. Takvima treba oduzimati vozacku, prvi put kao opomenu a drugi put dozivotno pa bi se ja msm tek tada opomenuli drugi.
zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#34 Re: Saobracajne nesrece - poginuli

Post by zonbirile »

ja pročitah test ljudi iz BIHAMK-a,a ti odmah na ličnu ravan.Ličiš na one na temi o auto gumama,ja postam najbolje testove od Auto moto und sport magazina,a oni pobijaju tvrdnjom da im je Lutvo sa Vratnika rekao to i to,za te i te gume.Vozeći striktno po propisima ne možeš doći za 4h do Ploča,jer to što ne kažnjavaju na 70Km/h a ograničenje 60 nije to ,to.Vozi 60,gdje je 40 vozi 40.
User avatar
GAU8
Posts: 9128
Joined: 05/01/2011 09:18

#35 Re: Saobracajne nesrece - poginuli

Post by GAU8 »

zonbirile wrote:ja pročitah test ljudi iz BIHAMK-a,a ti odmah na ličnu ravan.Ličiš na one na temi o auto gumama,ja postam najbolje testove od Auto moto und sport magazina,a oni pobijaju tvrdnjom da im je Lutvo sa Vratnika rekao to i to,za te i te gume.Vozeći striktno po propisima ne možeš doći za 4h do Ploča,jer to što ne kažnjavaju na 70Km/h a ograničenje 60 nije to ,to.Vozi 60,gdje je 40 vozi 40.
Aj razguli ba :P

mozes nekad misliti i svojom glavom, ne bi bilo prvi put da neko nesto preuvelica...
zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#36 Re: Saobracajne nesrece - poginuli

Post by zonbirile »

GAU8 wrote:
zonbirile wrote:ja pročitah test ljudi iz BIHAMK-a,a ti odmah na ličnu ravan.Ličiš na one na temi o auto gumama,ja postam najbolje testove od Auto moto und sport magazina,a oni pobijaju tvrdnjom da im je Lutvo sa Vratnika rekao to i to,za te i te gume.Vozeći striktno po propisima ne možeš doći za 4h do Ploča,jer to što ne kažnjavaju na 70Km/h a ograničenje 60 nije to ,to.Vozi 60,gdje je 40 vozi 40.
Aj razguli ba :P

mozes nekad misliti i svojom glavom, ne bi bilo prvi put da neko nesto preuvelica...
------------------------
šta imam misliti,pa zna se koliko je do Ploča,prosjek bez takmičenja.Probati ne namjeravam i skroz je logično.
User avatar
GAU8
Posts: 9128
Joined: 05/01/2011 09:18

#37 Re: Saobracajne nesrece - poginuli

Post by GAU8 »

zonbirile wrote:
GAU8 wrote:
zonbirile wrote:ja pročitah test ljudi iz BIHAMK-a,a ti odmah na ličnu ravan.Ličiš na one na temi o auto gumama,ja postam najbolje testove od Auto moto und sport magazina,a oni pobijaju tvrdnjom da im je Lutvo sa Vratnika rekao to i to,za te i te gume.Vozeći striktno po propisima ne možeš doći za 4h do Ploča,jer to što ne kažnjavaju na 70Km/h a ograničenje 60 nije to ,to.Vozi 60,gdje je 40 vozi 40.
Aj razguli ba :P

mozes nekad misliti i svojom glavom, ne bi bilo prvi put da neko nesto preuvelica...
------------------------
šta imam misliti,pa zna se koliko je do Ploča,prosjek bez takmičenja.Probati ne namjeravam i skroz je logično.
E pa kad znas, onda znas i da ne moze biti 6h pa taman da hebe rak raka. Mislim, moze, moze i 10 sati, ali to su vanredne okolnosti, iliti izuzeci. Dakle ako si procitao BIHAMK-ov "test" gdje tvrde da su do Ploca isli 6h bilo bi logicno da posumnjas, dok valjaju takve cifre.

Sta ce ljudi, zaglavili kod Gojka na janjetini, pa valja opravdat ta 2 sata :P
zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#38 Re: Saobracajne nesrece - poginuli

Post by zonbirile »

bogati za koliko ti stižeš do Ploča ,uz čekanje od 1/2 sata na granici i jednu kafu uz put.
User avatar
GAU8
Posts: 9128
Joined: 05/01/2011 09:18

#39 Re: Saobracajne nesrece - poginuli

Post by GAU8 »

zonbirile wrote:bogati za koliko ti stižeš do Ploča ,uz čekanje od 1/2 sata na granici i jednu kafu uz put.
Citaj, citaj, ste to sam vec pisao, nemoj da se ponavljam bezze :P

Ne pravim dnevnik putovanja jbg. Znam samo da nikad preko 4.5 sata nisam isao (sa pauzama i cekanjima na granici)
i to ne do Ploca, vec do samog odredista.
zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#40 Re: Saobracajne nesrece - poginuli

Post by zonbirile »

pa pišeš do Makarske rivijere,gdje ti tačno počinje,po tvome?Nema veze zaboravi,nemaju razloga lagati,sem toga logično mi je,koliko ima znakova sa 40km/h ograničenja.
User avatar
GAU8
Posts: 9128
Joined: 05/01/2011 09:18

#41 Re: Saobracajne nesrece - poginuli

Post by GAU8 »

zonbirile wrote:pa pišeš do Makarske rivijere,gdje ti tačno počinje,po tvome?Nema veze zaboravi,nemaju razloga lagati,sem toga logično mi je,koliko ima znakova sa 40km/h ograničenja.
Hajd fino, sad me jos zoves lazovom :P
zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#42 Re: Saobracajne nesrece - poginuli

Post by zonbirile »

GAU8 wrote:
zonbirile wrote:pa pišeš do Makarske rivijere,gdje ti tačno počinje,po tvome?Nema veze zaboravi,nemaju razloga lagati,sem toga logično mi je,koliko ima znakova sa 40km/h ograničenja.
Hajd fino, sad me jos zoves lazovom :P
---------------
na osnovu čega.Valjda je kontekst jasan,testeri lažu,ne znam zašto bi.Malo si konfuzan.
User avatar
GAU8
Posts: 9128
Joined: 05/01/2011 09:18

#43 Re: Saobracajne nesrece - poginuli

Post by GAU8 »

zonbirile wrote:
GAU8 wrote:
zonbirile wrote:pa pišeš do Makarske rivijere,gdje ti tačno počinje,po tvome?Nema veze zaboravi,nemaju razloga lagati,sem toga logično mi je,koliko ima znakova sa 40km/h ograničenja.
Hajd fino, sad me jos zoves lazovom :P
---------------
na osnovu čega.Valjda je kontekst jasan,testeri lažu,ne znam zašto bi.Malo si konfuzan.
OK, koliko ti vozis do dolje?
zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#44 Re: Saobracajne nesrece - poginuli

Post by zonbirile »

pa ako uzmem prosjek 3,5h,na to dodaj iz testa ,1/2h carine i kaficu to bi bilo 4,5h.Ja od Mostara do granice fatam lokalca i puštam ga prvog i idem ko i on,80-100,međutim ograničenje je 60.Kada bi tako vozio i meni bi duže trebalo.U jablanici je 40,mene su u 4h ujutro zaustavili ,vozio 60.Od Sarajeva je stalno 60 ograničenje,nema ni mogućnosti,niti ima znaka prestanka ograničenja,nego onako voziš pod 60,onda naleti 40,pa opet 60 i tako redom.ludo je ,ali stvarno kada bi čovjek probao bilo bi sigurno 6h.Pa svaka crna tačka je 40,sada normalno prođeš je sa 70,ali...
sen555
Posts: 70
Joined: 10/03/2009 18:42

#45 Re: Saobracajne nesrece - poginuli

Post by sen555 »

said89 wrote:Nadam se da je tema u pravom podforumu jer nisam znao gdje da je stavim, nek' je admini premjeste gdje misle da je odgovarajuce jer volio bi da svi damo svoje misljenje.

Ovako, u zadnje vrijeme citam po raznim forumima, dnevnoj stampi i ostalim izvorima kako stampanih tako i elekronskih medija i jedna stvar me je podstakla na razmisljanje. U zadnjih 4-5 godina i saobracajnim nesrecama smo izgubili toliko kvalitetnih i dobrih ljudu.. ja cu neke nabrojati:

Darko Radovanovic:
http://www.youtube.com/watch?v=o4yo7wFw ... re=related

Ucesnici VB (Elmir, Stevan, Zorica):
http://www.youtube.com/watch?v=NoYqOuu0 ... re=related

Tose Proeski kod Nove Gradiske:
http://www.youtube.com/watch?v=EoFUCnYw ... re=related

i jos mnogi drugi ljudi umjetnici, sportisti, "obicni" gradjani i dr.

Svaki dan se vozim u autu i vidim mnogi ne postuju saobracajne propise, voze preko ogranicenja, prestizu na nepropisnim i nepreglednim mjestima... svaki dan ugasi se nekoliko ljudskih zivota na cestama. Sta to toliko uzbudi covjeka da vozi toliko brzo, nepropisno i nesavjesno... zar nisu sretni da svaki dan kad se probude mogu da zahvale Bogu sto su zivi... zar je "merak" voziti 150-200 km/h i povecati sebi sanse za smrt... jednom sam i ja to probao i shvatio sam da mi to u zivotu netreba... sam izlazak na javni put, magistralu, brzu cestu ili autoput je rizican a ne jos i voziti prebrzo... svi mi okrivljujemo lose ceste, nepreglednost ali opet glavno je u nasim glavam, SAVJEST, koliko smo svjesni trenutne situacije u kojoj se nalazimo... zivot je prolazan, sve prolazi... svi bi da voze brzo ali NE BRZE OD ZIVOTA!!!

Sve je OK, ali po cemu su dotični kvalitetni i dobri ljudi???? Znamo ko se prijavljuje za učestvovanje u Velikom bratu. :roll:
User avatar
svojnasvom
Posts: 297
Joined: 25/07/2011 23:01

#46 Re: Saobracajne nesrece - poginuli

Post by svojnasvom »

Ovdje su najviše ugroženi pješaci. Danas vozi svaka budala a po manjim mahalama čak i maloljetna djeca voze džipove, motore i razna skupa auta.
Znam lika koji je u vrijeme štela i obaranja 14. puta pado na vozackom, ne znam postoji li danas takva praksa. kažu da na zapadu od trece ideš psihijatru. bilo kako bilo, ja kad ga vidim koliko juri ovim našim cemer cestama ne žalim ga nimalo, jer ni on ne žali nikog. sad će jesen i kiša će orositi ceste. Nisam ptica zloslutnica ali mislim da kad bi u ovoj rubrici stavili svaku nesrecu koja se dogodi na BiH cestama d a bi to bila najduža tema, na veliku žalost nas svih pa i takvih vozaca.
Sociolog
Posts: 4343
Joined: 06/05/2008 17:44
Location: Sarajevo

#47 Re: Saobracajne nesrece - poginuli

Post by Sociolog »

oko 740 osoba je poginulo na podrucju BIH, U 2010, sto direktno, sto indirektno od posljedica povreda, a to je frapratna cinjenica , o kojoj nazalost moramo voditi racuna, Iz godine u godinu ce sve sve povecavati, sto je nazalost ogroman ceh koji moramo placati laznoj udobnosti kvalitetnih automobila koji nam pruzaju lazni osjecaj sigurnosti, pri vecim brzinama preko 80km...(udobno auto, izgubi se pomalo osjecaj za veliku brzinu, sekunda ne paznje...)
talić
Posts: 1559
Joined: 03/11/2010 17:52

#48 Re: Saobracajne nesrece - poginuli

Post by talić »

kad pocrkaju svi golfovi dvojke i stari pasati onda će biti mnogo manje mrtvih jer pogledajte statistiku. Nije istina da divljaju ovi sa novim automobilima jer ja ne primjećujem da su oni učesnici u nesrećama. Trebalo bi zabraniti automobile bez ABS-a i ispod euro 3 pa bi bilo manje i zagađenja i manje mrtvih. Znam da će mnogi reći da je to diskriminacija ali ako nemaš love za auto do 10 godina starosti ima tramvaj pa se vozi.
User avatar
logme
Posts: 2099
Joined: 13/09/2009 22:52
Location: where the streets have no name

#49 Re: Saobracajne nesrece - poginuli

Post by logme »

Sociolog wrote:oko 740 osoba je poginulo na podrucju BIH, U 2010, sto direktno, sto indirektno od posljedica povreda, a to je frapratna cinjenica , o kojoj nazalost moramo voditi racuna, Iz godine u godinu ce sve sve povecavati, sto je nazalost ogroman ceh koji moramo placati laznoj udobnosti kvalitetnih automobila koji nam pruzaju lazni osjecaj sigurnosti, pri vecim brzinama preko 80km...(udobno auto, izgubi se pomalo osjecaj za veliku brzinu, sekunda ne paznje...)
Ljudi dajte da malo pripazimo sta pisemo. Odakle ti ovaj podatak o 740 poginulih u BiH u 2010. godini. Hajde molim te daj nam izvor. Pogledaj malo ove podatke za:
FBiH http://www.fzs.ba/saopcenja/2011/5.5.2.pdf
i za BiH, takodjer imas i za FBiH http://bihamk.ba/dokumenti/statistike/B ... 202010.pdf

Da bi ti bilo malo jasnije, metodologija po kojoj se prikupljaju ovi podaci podrazumijeva da je poginulo lice ono koje podlegne u roku od 30 dana od dana saobracajne nezgode. Dakle ukljuceni su poginuli sto direktno sto indirektno od posljedica povreda.
Da se razumijemo, odlicno znam o cemu govorim.
Kazes da je to frapantna cinjenica o kojoj moramo voditi racuna. Ja mogu voditi racuna samo o sebi. Mislis da trebam zaustavljati divljake na cesti i da im govorim da je opasno to sto rade, da mogu nastradati. Ako radis u MUP-u onda bi itekako trebao povesti racuna.
Dalje kazes da placamo ceh laznoj udobnosti kvalitetnih automobila. Znas li ti koliko stara vozila se voze u BiH? Pogledaj podatke za FBiH http://www.fzs.ba/saopcenja/2011/5.5.1.pdf
Preko 50% vozila je starije od 15 godina. Ako tebi takvo auto ulijeva sigurnost pri vecim brzinama, jbg ja te ne bih volio sresti na cesti.
User avatar
Bosanski_kralj
Posts: 9222
Joined: 31/03/2007 00:07

#50 Re: Saobracajne nesrece - poginuli

Post by Bosanski_kralj »

Kako se vozi po našim cestama, kakve su nam ceste i kakva su nam auta, čudno je da i nema više poginulih, ma kako to strašno i ružno zvučalo.
Sad kad je dijaspora bila na odmoru, u julu mjesecu je bio udarni termin, oni ne da voze brzo nego naprosto lete. Računaju da sa 20-30 KM mogu kod naše policije svaki prekršaj da izbjegnu, što je u velikoj većini slučajeva i tačno.
Post Reply