Saobraćajna svijest u BiH

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#26 Re: Saobraćajna svijest u BiH

Post by tempuser »

Dope_Man wrote:
tempuser wrote:
Na snimku se nista drugo ne bi vidjeli osim tebe kako prolazis preko pune! U tom naknadnom dokazivanju i jeste fol, kamera moze a i ne mora snimiti sve!
Iz situacije gore, ako je kamera ukljucena cijelo vrijeme, vidi se sve, tj. vidi se da on naglo usporava i skoro staje, te nakon koliko vremena se pojavljuje auto ispred (koje ga je upravo preteklo), .[/quote]

Malo crop, malo edit i nista sto ne treba da se vidi se ne vidi...
User avatar
ByDuric
Posts: 59
Joined: 27/08/2010 09:45

#27 Re: RE: Re: Saobraćajna svijest u BiH

Post by ByDuric »

tempuser wrote:
Dope_Man wrote:
tempuser wrote:
Na snimku se nista drugo ne bi vidjeli osim tebe kako prolazis preko pune! U tom naknadnom dokazivanju i jeste fol, kamera moze a i ne mora snimiti sve!
Iz situacije gore, ako je kamera ukljucena cijelo vrijeme, vidi se sve, tj. vidi se da on naglo usporava i skoro staje, te nakon koliko vremena se pojavljuje auto ispred (koje ga je upravo preteklo), .
Malo crop, malo edit i nista sto ne treba da se vidi se ne vidi...[/quote]
Ma kakav crni crop, snimas brate iz jednog ugla sa jednom kamerom, ne smiras film pa da iz vise uglova sjeckaš scenu. Jedino sto bi se moglo jeste da se u programu za video obradu "nalijepe" druge tablice a vjeruj mi sa ce uvijek biti nesto sto moze dati signal da se radi o montazi (sjena, prorez, ispad ubacenog elementa iz ugla i sl) tako da se montaza uvijek moze prepoznati a da ne govorimo o tome da svaki video zapis ima svoju historiju koja se moze ispitati.

Ali mene i dalje interesuje, da li je iko imao situaciju da nasoj policiji prilaže video zapis kao svjedodžbu?
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#28 Re: Saobraćajna svijest u BiH

Post by tempuser »

Sve je zo u 5 deka, i cuku vremenom izdresiras! Bez obzira na to nas covjek je najbolji dokaz kako se civjek moze disciplinovati!
BadBoy
Posts: 8088
Joined: 01/11/2005 21:55

#29 Re: Saobraćajna svijest u BiH

Post by BadBoy »

Što se tiče tih kamera.

Ako je došlo do gadne kakve nesreće, onda se svakako provodi vještačenje na licu mjesta, rekonstrukcije, itd (vještaci gotovo uvijek izuzimaju video snimke sa okolnih nadzornih kamera) tako da u tom smislu oni imaju i drugih načina da prikupe dokaze u krivičnom postupku. Opet i u krivičnom postupku ti kao optuženi možeš iznositi sve dokaze koje idu tebi u korist ili osporavaju dokaze tužilaštva.

Eh sada u slučaju građanskog spora oko naknade štete, tu su dozvoljena sva dokazna sredstva prema našem zakonu, a na sudu je da cijeni sve dokaze pojedinačno i u vezi jednih sa drugim. Dakle, moje mišljenje je da nema zapreke da se dashcam koristi kao dokaz (naravno uz predloženo odgovarajuće vještačenje tog snimka) u eventualnom sudskom postupku.
nightvision
Posts: 3427
Joined: 04/02/2014 14:21

#30 Re: Saobraćajna svijest u BiH

Post by nightvision »

tempuser wrote:Na snimku se nista drugo ne bi vidjeli osim tebe kako prolazis preko pune! U tom naknadnom dokazivanju i jeste fol, kamera moze a i ne mora snimiti sve!
Taj prelazak i zaobilazak preko pune dok auto ispred tebe skrece policija bas i tretira kao preticanje preko pune, neki dan na ulazu u tuzlu patrola skrenu dva auta ispred mene, nije mogao biti drugi razlog da ih vade iz kolone.
Mene sad bas interesuje kako ce policija tretirati snimace prema novom zakonu jer je zabranjeno posjedovanje i uredjaja za dokumentovanje prekrsaja.
zrakomlat
Posts: 10240
Joined: 23/09/2012 17:22

#31 Re: Saobraćajna svijest u BiH

Post by zrakomlat »

530i wrote:Učenje od malih nogu sveukupnoj kulturi, pa tako i saobraćajnoj. I naravno, ako neko pomisli da je pametan, odgovarajuće-velike kazne. Kod nas ovog prvog nema i sumnjam da će ga ikada biti, ovo drugo se nešto kao radi, pokušava, ali prilično jalovo.
:thumbup:
Živim blizu jedne osnovne škole i prođem kraj nje svaki dan. Tu ima više smeća nego na deponiji, djeca bacaju naravno. Kese od smokija, limenke kole, omoti sladoleda, ma svega i uvijek kontam kako je to moguće, po nekoj logici u školi, ako već neće u kući, bi trebali biti učeni tome i sl.

A danas, motorista udario djevojku, policija, hitna, nakvi turisti španci prolaze, i neki Jose Armando zaustavlja svoju porodicu, malca od nekih 5-7 godina izdvaja i objašnjava mu nešto, razumio sam samo da motor spominje :D
ali vjerovatno je govorio o brzini, nepažnji i posljedicama ili tako nešto. Kod nas pajdo sjedne djete od 5 godina ispred sebe da "vozi" i piše poruku na mobitelu u isto vrijeme.
User avatar
Sodom1
Posts: 4886
Joined: 15/05/2013 02:00
Location: zivot je sranje

#32 Re: Saobraćajna svijest u BiH

Post by Sodom1 »

tempuser wrote:
530i wrote:
tempuser wrote:
Nema druge neko tako. Sta musiskis zasto u tim zemljama vlada disciplina? Zbog savjesnih vozaca. Trc
Nemoj mi reći da smo kulturno svi na istom nivou. Ne branim nijednu zapadnu državu, ali dobar dio ljudi tamo ima barem neke osnove kulture, što implicira da se zna ponašati u saobraćaju. Naravno, i tamo redovno ima onih koji piju, voze brzo i prave razne druge prekršaje. Kod nas nema nikakve kulture pa ni saobraćajne...i ono malo što je bilo prestalo je biti '92. Parkiraj auto gdje god hoćeš, vozi kako i kuda hoćeš, radi šta god hoćeš na cesti i sl.
Kad nas se pusti s lanca svi smo isti. Najbolji dokaz da sam upravu su nasi ljud koji zive vani, drze se propisa samo zbog straha od kazne.
Kako znas? Ili samo lupas?
Ja se vozio s likom kroz Slo 180 km/h kroz Aut tako nesto slicno u par navrata , nije mogao zbog radova.
Al bitno je ja zivim u getu i pricam kako je vani , po Skandinaviji i po Evropi,kako ljudi zive ,kako se ponasaju , kako parkiraju ,sve znam.
Kazne vece ne mogu kod nas proci samo iz prostog razloga mito-korupcija. Moze biti kazna propisana po prekrsaju 200 ,300 i koliko hoces maraka , kad milicajca ladno podmazes s cvajom i vozi djaci
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#33 Re: Saobraćajna svijest u BiH

Post by tempuser »

Sodom1 wrote:
tempuser wrote:
Kad nas se pusti s lanca svi smo isti. Najbolji dokaz da sam upravu su nasi ljud koji zive vani, drze se propisa samo zbog straha od kazne.
Kako znas? Ili samo lupas?
Ja se vozio s likom kroz Slo 180 km/h kroz Aut tako nesto slicno u par navrata , nije mogao zbog radova.
Al bitno je ja zivim u getu i pricam kako je vani , po Skandinaviji i po Evropi,kako ljudi zive ,kako se ponasaju , kako parkiraju ,sve znam.
Kazne vece ne mogu kod nas proci samo iz prostog razloga mito-korupcija. Moze biti kazna propisana po prekrsaju 200 ,300 i koliko hoces maraka , kad milicajca ladno podmazes s cvajom i vozi djaci
Kako znam? Ne treba bi vista vise osim sto vidim kako faktor velike kazne utice na nase ljude vani, naravno ima izuzetaka! Osim toga godinama sam radio sa strancima ovdje koji su bili zasticeni ko mrki medjedi pa znam kako podivljaju kad nema straha od kazne.
User avatar
KB9
Posts: 8449
Joined: 26/10/2014 08:20

#34 Re: Saobraćajna svijest u BiH

Post by KB9 »

opasno povecas kazne i nakon odredjenog iznosa neplacenih kazni ides malo u zatvor pa da vidimo ko, sta i kako

bili bi svi ko bubice, najfinije bubice ikad
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#35 Re: Saobraćajna svijest u BiH

Post by tempuser »

KB9 wrote:opasno povecas kazne i nakon odredjenog iznosa neplacenih kazni ides malo u zatvor pa da vidimo ko, sta i kako

bili bi svi ko bubice, najfinije bubice ikad
Iako bi noc u zatvoru od puno mangupa napravila uzorne gradjane ne treba cak ni to, nego kad se naberu kazne ide, sto bi rekla bratja Hrvati, ovrha i to ne samo licne imovine nego imovine uze porodice. Pa bujrum...
User avatar
KB9
Posts: 8449
Joined: 26/10/2014 08:20

#36 Re: Saobraćajna svijest u BiH

Post by KB9 »

tempuser wrote:
KB9 wrote:opasno povecas kazne i nakon odredjenog iznosa neplacenih kazni ides malo u zatvor pa da vidimo ko, sta i kako

bili bi svi ko bubice, najfinije bubice ikad
Iako bi noc u zatvoru od puno mangupa napravila uzorne gradjane ne treba cak ni to, nego kad se naberu kazne ide, sto bi rekla bratja Hrvati, ovrha i to ne samo licne imovine nego imovine uze porodice. Pa bujrum...
moze i to, nije mi naumpalo moram priznat :lol:
User avatar
ByDuric
Posts: 59
Joined: 27/08/2010 09:45

#37 Re: Saobraćajna svijest u BiH

Post by ByDuric »

KB9 wrote:opasno povecas kazne i nakon odredjenog iznosa neplacenih kazni ides malo u zatvor pa da vidimo ko, sta i kako

bili bi svi ko bubice, najfinije bubice ikad
Nemamo mi toliki kapacitet zatvora :D Bolje bi bilo da se kažnjavaju prisilnim radom u JP Park, da služe određeni period za uređenje javnih površina :bih:
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#38 Re: Saobraćajna svijest u BiH

Post by tempuser »

Pljenidba majka, ne trebaju kapaciteti!
User avatar
Romeo 80
Posts: 4374
Joined: 11/12/2006 16:55
Location: Seljajevo, al Centar brale
Grijem se na: Džemper
Vozim: Azijsku nakazu

#39 Re: Saobraćajna svijest u BiH

Post by Romeo 80 »

tempuser wrote:Pljenidba majka, ne trebaju kapaciteti!
Nisam čak ni za to siguran. Ti sitni kokošari kojih je pun grad i država obično ni nemaju ništa od imovine na sebi. Apsolutno sam za prisilan rad i zatvorske kazne, ali nažalost, nemamo mi dovoljno zatvorskih kapaciteta za tako nešto.

I obavezno pucati drakonske kazne i mentolima koji svoja auta daju na raspolaganje idiotima koji nemaju ni položen vozački ili imaju nekoliko desetina hiljada KM neplaćenih kazni!
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#40 Re: Saobraćajna svijest u BiH

Post by tempuser »

Romeo 80 wrote:
tempuser wrote:Pljenidba majka, ne trebaju kapaciteti!
Nisam čak ni za to siguran. Ti sitni kokošari kojih je pun grad i država obično ni nemaju ništa od imovine na sebi. Apsolutno sam za prisilan rad i zatvorske kazne, ali nažalost, nemamo mi dovoljno zatvorskih kapaciteta za tako nešto.

I obavezno pucati drakonske kazne i mentolima koji svoja auta daju na raspolaganje idiotima koji nemaju ni položen vozački ili imaju nekoliko desetina hiljada KM neplaćenih kazni!
To su u HR rjesili vrlo lako, pljenidba se odnosi i na clanove uze porodice. Oni su imali isti zakon kao i mi, i njima se desilo bog zna koliko Alemka da pokrade 12 miliona, vjeruvnici se nemaju od cega naplatiti jer je sva imovinana na majki i rodjacima. Nemas ti, imaju ti babo ili majka...
Prisilnim radom kod nas ne bi postigao nista, gro njih bi islo na tu varijantu da otplate kaznu, njima se cak i isplati, pitanje je bili gdje drugo mogli zaraditi takvu "dnevnicu"...
User avatar
Ridjobrki
Posts: 11369
Joined: 21/05/2004 20:27
Location: https://twitter.com/Ridjobrki
Contact:

#41 Re: Saobraćajna svijest u BiH

Post by Ridjobrki »

Da bi narod podigao svijest o tome kako su pravila tu da ga zaštite trebala bi ta pravila i stvarno biti tu da ga zaštite ali su u velikoj mjeri postavljena čisto da ga se kažnjava i da se tim novcima puni budžet. To je preočigledno, ja se eto i smatram nešto kao saobraćajno kulturnim čovjekom, vozim malo brže ali ne uzimam prednost, ne idem u rizična pretjecanja, signaliziram uvijek drugim učesnicima sve što mogu... ali ni sekundu nemam osjećaja da me taj sistem štiti i da je policija tu zbog mene kao što imam kad vozim u inostranstvu.

Ovdje su policajci redom neotesane drkadžije koje su tu da te oglobe a ceste, ograničenja i stanje kolnika su takvi da imaš osjećaj da to sve skupa hoće da te ubije. Popravi ceste, prilagodi uslove saobraćaja vozilima koja saobraćaju pa onda traži poštovanje (ne mislim na poštovanje zakona doslovno nego na respekt prema sistemu). Vani te zaustavi da vidi jesi li ti kakva opasnost za okolinu, ovdje te zna gnjaviti da ti išta nađe da te oglobi dok u tome kraj njega prođe pet opasnijih od tebe koje bi normalan insan isključio iz prometa. Čuj imaš li lampice ili uže za vuču... imam članstvo u BiHAMK-u i ne pada mi na pamet da me neko vuče ili da vučem nekog. Žarulja i ako mi crkne ne znam je zamijeniti i kupiću H7 žarulju na prvoj pumpi i svratiti u servis. Šta će mi žarulje i uže nego da me globe ako ih nemam. Ali puk'o budžet i lola te MORA kazniti pa kako bilo. E jeb'o te i takva država i zakon.

Zato treba prvo prestati u ljude usađivati otpor prema sistemu a paralelno s tim graditi svijest o potrebi za odgovornim ponašanjem, tako da se pojas ne veže iz straha od globe nego iz želje da sebe sačuvaš u životu. Al' dug je put do toga, vlast je opredijeljena za druge stvari, radari su grana privrede a cestogradnja način za izmišljanje novih načina za otimanje novca od građana. Kao i u svemu drugom, nema tu nekih izgleda za poboljšanje u ovoj zemlji.
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#42 Re: Saobraćajna svijest u BiH

Post by 530i »

tempuser wrote:Pljenidba majka, ne trebaju kapaciteti!
Zaplijenjeno je sigurno par desetina auta kako se taj zakon provodi...pa opet malo-malo nekome uzmu nešto. Dakle, prevencije sa tim i takvim zakonom nema, izostala je. Ko je pravio desetine hiljada maraka kazni pravi i dalje...
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#43 Re: Saobraćajna svijest u BiH

Post by ado-šampion »

Jucer se vozim s dvojicom kolega, da parkiramo, C. Vila - Hrasno kod zelenih zgrada onaj parking, mjesto mogu tri klasicna auta stati, nekakva zenturaca s nekim mini kombijem tipa Caddy stade tacno na sredinu i zauze sva tri mjesta. Otvori ovaj kolega sto je vozio prozor "Izvinite gospodjo mozete li se molim Vas malo bolje parkirati da i ja mogu parkirati"? - "Ne mogu!" - "Ali zauzeli ste 3 mjesta." - (Sutnja) - "Mozete li molim Vas pomjeriti auto?" - "Ne mogu! Necu!".

Po trznim centrima gdje imaju ocrtana mjesta ljudi hladno parkiraju posred linije. Ok, razumijem, uska mjesta, raja ne pazi kad otvara vrata, ali prijatelju to je tvoj problem, platio si jedno parking mjesto ne dva, ako ti se ne svidja otidji na drugi parking gdje su sira mjesta pa parkiraj. To mu ga dodje isto kao kad se neko vozi tramvajem dzaba jer je losa usluga. :-) Pa haveru jel te neko tjera da je koristis kad je losa?!

Kako rijesiti ovakve stvari? Mislim da ne postoje zakonsko-pravni lijekovi za ove stvari posebno ovo prvo.
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#44 Re: Saobraćajna svijest u BiH

Post by madner »

Paukom.
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#45 Re: Saobraćajna svijest u BiH

Post by ado-šampion »

Moze u trznim centrima, ali hajde ti uredi da dodje pauk i udje u centar. Evo konkretno mislim na SCC, tu je opisani scenarij cesta pojava, a gore na juznom ulazu, od Miljacke, redovno hladno parkirana auta, valjda lakse eLiti u Vatru a jos i dzaba. :-) I niko nista, jos tuda uvijek ima policije jer obicno provjeravaju parking kartice tamo onom ulicom desno s Vrbanja mosta i stavljaju kazne ko je prekoracio.
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#46 Re: Saobraćajna svijest u BiH

Post by madner »

Pa u centru je jos lakse. Stavis kandzu i naplatis duplo parkiraje.

Ne diraj mi parking :evil: :D
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#47 Re: Saobraćajna svijest u BiH

Post by tempuser »

530i wrote:
tempuser wrote:Pljenidba majka, ne trebaju kapaciteti!
Zaplijenjeno je sigurno par desetina auta kako se taj zakon provodi...pa opet malo-malo nekome uzmu nešto. Dakle, prevencije sa tim i takvim zakonom nema, izostala je. Ko je pravio desetine hiljada maraka kazni pravi i dalje...
Ma nista ta zapljena, to su samo auto i kao prevencija za visestruke povratnike, ovo sto su u HR uveli i na sta ja mislim je prava zapljena, nemas auto imas TV, frizider, namjestaj, garazu, stan... Drzava procjeni u stvarima koliko je njeno, da na licitaju i cao djaci... Dupe ces moje nastaviti s kaznama kad ne budes imao na cemu i u cemu spavao, ne samo ti nego i familija...
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#48 Re: Saobraćajna svijest u BiH

Post by tempuser »

Ridjobrki wrote:Da bi narod podigao svijest o tome kako su pravila tu da ga zaštite trebala bi ta pravila i stvarno biti tu da ga zaštite ali su u velikoj mjeri postavljena čisto da ga se kažnjava i da se tim novcima puni budžet. To je preočigledno, ja se eto i smatram nešto kao saobraćajno kulturnim čovjekom, vozim malo brže ali ne uzimam prednost, ne idem u rizična pretjecanja, signaliziram uvijek drugim učesnicima sve što mogu... ali ni sekundu nemam osjećaja da me taj sistem štiti i da je policija tu zbog mene kao što imam kad vozim u inostranstvu.

Ovdje su policajci redom neotesane drkadžije koje su tu da te oglobe a ceste, ograničenja i stanje kolnika su takvi da imaš osjećaj da to sve skupa hoće da te ubije. Popravi ceste, prilagodi uslove saobraćaja vozilima koja saobraćaju pa onda traži poštovanje (ne mislim na poštovanje zakona doslovno nego na respekt prema sistemu). Vani te zaustavi da vidi jesi li ti kakva opasnost za okolinu, ovdje te zna gnjaviti da ti išta nađe da te oglobi dok u tome kraj njega prođe pet opasnijih od tebe koje bi normalan insan isključio iz prometa. Čuj imaš li lampice ili uže za vuču... imam članstvo u BiHAMK-u i ne pada mi na pamet da me neko vuče ili da vučem nekog. Žarulja i ako mi crkne ne znam je zamijeniti i kupiću H7 žarulju na prvoj pumpi i svratiti u servis. Šta će mi žarulje i uže nego da me globe ako ih nemam. Ali puk'o budžet i lola te MORA kazniti pa kako bilo. E jeb'o te i takva država i zakon.

Zato treba prvo prestati u ljude usađivati otpor prema sistemu a paralelno s tim graditi svijest o potrebi za odgovornim ponašanjem, tako da se pojas ne veže iz straha od globe nego iz želje da sebe sačuvaš u životu. Al' dug je put do toga, vlast je opredijeljena za druge stvari, radari su grana privrede a cestogradnja način za izmišljanje novih načina za otimanje novca od građana. Kao i u svemu drugom, nema tu nekih izgleda za poboljšanje u ovoj zemlji.
Za sve ovo postoji jedno jednostavno objasnjenje - n-e-m-a d-r-z-a-v-e!
Otpor prema sistemu ne smije znaciti otpor prema primjeni zakona, jer kako onda ocekujes da se nesto promjeni kad si prvi koji to sabotiras.
Sad se moramo vratiti u politiku, svi oni koji su zahajali na vlast pa doveli svoje koji su opet dali neotesanim drkadzijama uniformu nisu pali s Marsa, neko im je dao glasove. Ja nisam nit bih mogao, a svi oni koju jesu, ko ih *ebe, imaju tacno ono sto su trazili i zasluzili, a mozda i vise, pa nek u oktobu opet glasaju za svog jer ce i oni drugi za svog.
lajkujMe
Posts: 12257
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#49 Re: Saobraćajna svijest u BiH

Post by lajkujMe »

Nek oni prvo regulisu problem ne mogucnosti naplate kazni, upoznao sam i previse klosara kojima kazne nista ne znace pa se u skladu stim i tako ponasaju na cesti tako sto ih beru kao jabuke s drveta. Znam ih dosta sto imaju 3000-4000 km kazni za razne stvari a policija im ne moze nista.
Oduzimanje vozacke je isto glupo jer i da te uhvate bez nje kaznu ce ti napisati sto nas vraca na pocetak. Pljenidba ce biti mozda teska jer auta vecinom nisu registrovana na imena ovih klosara nego na bracu i sestre, majke i oceve i tako dalje.

Sve dok kazne ne budu stvarne to nisu kazne. A to da se neki dokumenti ne mogu izvaditi dok se ne izmire kazne ne sekiraju ove klosare.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#50 Re: Saobraćajna svijest u BiH

Post by tempuser »

lajkujMe wrote: Pljenidba ce biti mozda teska jer auta vecinom nisu registrovana na imena ovih klosara nego na bracu i sestre, majke i oceve i tako dalje.

Sve dok kazne ne budu stvarne to nisu kazne. A to da se neki dokumenti ne mogu izvaditi dok se ne izmire kazne ne sekiraju ove klosare.
Pljenidba imovine mimo auta i to u vlasnistvu clanova uze porodice...
Post Reply