Sanski Most-bolnica

Zanimljivosti, dešavanja i kulturno-politički život u Bihaću, Buzimu, Cazinu, V. Kladuši, Bos. Petrovcu, Sanskom Mostu, Bos. Krupi...

Moderator: Chloe

User avatar
Vodenjak
Posts: 7416
Joined: 03/10/2004 18:45

#51

Post by Vodenjak »

domi wrote:Kao sto Vodenjak vec navede, Sana je postala slijepo crijevo US kantona, odnosno to je bila od samog formiranja istog. U vecini slucajeva, pacijenti koji moraju ici za Bihac bi radije ili da ih se umori :D na licu mjesta ili da se posalju u PD nego da idu za Bihac. Takodje, problem nije samo u zdravstvu, nego u svim sferama zivota obicnog gradjanina, a tako i opstinskih funkcionera.

Ovom skupu opstina sto je Vodenjak nabrojao - Sana, PD, Bosanski Novi, Bos Dubica, ja bih mozda dodao jos i Kljuc iz kojeg je dosta ljudi dolazilo na privremeni rad :D u Prijedor , a zatim tu i ostajalo.

U svakom slucaju, mislim sam da je prijeratna razvijenost Prijedora, umnogome doprinjela razvitku situacije pri oslobodilackom pohodu ARBiH na kraju rata, odnosno ne oslobadjanju istog.

Misljenja sam da je Prijedor ostao u onom drugom entitetu,zato sto je imao potencijal da postane centar B. krajine, sto begovske :D familije Bihaca, za koje se zna da su veliki prijatelji funkcionera jedine nam stranke :D iz centrale u Sarajvu, nikako nisu smjele dopustiti. Ljudi se tek bili ustolicili, sve pocelo ko po loju da pici i sad sav taj trud baciti u vodu, ma o tome se nije smjelo ni razmisljati, a kamoli raspravljati... :zzzz:

Ne bih da me Biscani pogresno shvate, al' tako izgleda jbg.
@Domi. legendo! :thumbup:

:)
BISCANIN2
Posts: 1144
Joined: 22/09/2004 12:30
Location: Bihać

#52

Post by BISCANIN2 »

ao sto Vodenjak vec navede, Sana je postala slijepo crijevo US kantona, odnosno to je bila od samog formiranja istog. U vecini slucajeva, pacijenti koji moraju ici za Bihac bi radije ili da ih se umori Very Happy na licu mjesta ili da se posalju u PD nego da idu za Bihac. Takodje, problem nije samo u zdravstvu, nego u svim sferama zivota obicnog gradjanina, a tako i opstinskih funkcionera.

Ovom skupu opstina sto je Vodenjak nabrojao - Sana, PD, Bosanski Novi, Bos Dubica, ja bih mozda dodao jos i Kljuc iz kojeg je dosta ljudi dolazilo na privremeni rad Very Happy u Prijedor , a zatim tu i ostajalo.

U svakom slucaju, mislim sam da je prijeratna razvijenost Prijedora, umnogome doprinjela razvitku situacije pri oslobodilackom pohodu ARBiH na kraju rata, odnosno ne oslobadjanju istog.

Misljenja sam da je Prijedor ostao u onom drugom entitetu,zato sto je imao potencijal da postane centar B. krajine, sto begovske Very Happy familije Bihaca, za koje se zna da su veliki prijatelji funkcionera jedine nam stranke Very Happy iz centrale u Sarajvu, nikako nisu smjele dopustiti. Ljudi se tek bili ustolicili, sve pocelo ko po loju da pici i sad sav taj trud baciti u vodu, ma o tome se nije smjelo ni razmisljati, a kamoli raspravljati... Sleepy

Ne bih da me Biscani pogresno shvate, al' tako izgleda jbg.

Odavno veću količinu gluposti nisam pročitao , toliko j bez veze da se ne da komentarisat .
U svakom slucaju, mislim sam da je prijeratna razvijenost Prijedora, umnogome doprinjela razvitku situacije pri oslobodilackom pohodu ARBiH na kraju rata, odnosno ne oslobadjanju istog.

Ovo je shit off the veek možda i shit godine .

JARANE UMJESTO ŠTO MISLIŠ TREBAO SI DA BUDEŠ U REDOVIMA NEKE OD BRIGADA 5 TOG KORPUSA I DA JURIŠAŠ ,POVLAČIŠSE I NAPADAŠ ,DA OPKOLJAVAŠ I BUDEŠ OPKOLJEN ,AKO BI PREŽIVIO ZNAO BI DA JE TO ŠTO SI U BOLDIRANOJ REČENICI NAPISAO TOLIKO GOVNO , DA KAD BI TI TO NEKO REKAO KOJIM SLUČAJEM U KAFANI ,ISTE SUKENDDE GLEDO BI DA GA PUKNEŠ ŠAKOM ,PIVSKOM FLAŠOM ,PEPELJAROM i ostalim arsenalom priručnm.


ZBOG OVAKVIH MISLILACA ,FILOZOFA prijedor je i ostao tamo gdje je sada .


Ovih dana su JUNSKI DANI OTPORA U SRBLJANIMA u povodu odbrane grmuško srbljanskog platoa gdje su "pravi sanjani " "ključani"pokazali kako se voli , bori i gine za svoju zemlju .
User avatar
Vodenjak
Posts: 7416
Joined: 03/10/2004 18:45

#53

Post by Vodenjak »

BISCANIN2 wrote:
ao sto Vodenjak vec navede, Sana je postala slijepo crijevo US kantona, odnosno to je bila od samog formiranja istog. U vecini slucajeva, pacijenti koji moraju ici za Bihac bi radije ili da ih se umori Very Happy na licu mjesta ili da se posalju u PD nego da idu za Bihac. Takodje, problem nije samo u zdravstvu, nego u svim sferama zivota obicnog gradjanina, a tako i opstinskih funkcionera.

Ovom skupu opstina sto je Vodenjak nabrojao - Sana, PD, Bosanski Novi, Bos Dubica, ja bih mozda dodao jos i Kljuc iz kojeg je dosta ljudi dolazilo na privremeni rad Very Happy u Prijedor , a zatim tu i ostajalo.

U svakom slucaju, mislim sam da je prijeratna razvijenost Prijedora, umnogome doprinjela razvitku situacije pri oslobodilackom pohodu ARBiH na kraju rata, odnosno ne oslobadjanju istog.

Misljenja sam da je Prijedor ostao u onom drugom entitetu,zato sto je imao potencijal da postane centar B. krajine, sto begovske Very Happy familije Bihaca, za koje se zna da su veliki prijatelji funkcionera jedine nam stranke Very Happy iz centrale u Sarajvu, nikako nisu smjele dopustiti. Ljudi se tek bili ustolicili, sve pocelo ko po loju da pici i sad sav taj trud baciti u vodu, ma o tome se nije smjelo ni razmisljati, a kamoli raspravljati... Sleepy

Ne bih da me Biscani pogresno shvate, al' tako izgleda jbg.

Odavno veću količinu gluposti nisam pročitao , toliko j bez veze da se ne da komentarisat .
U svakom slucaju, mislim sam da je prijeratna razvijenost Prijedora, umnogome doprinjela razvitku situacije pri oslobodilackom pohodu ARBiH na kraju rata, odnosno ne oslobadjanju istog.

Ovo je shit off the veek možda i shit godine .

JARANE UMJESTO ŠTO MISLIŠ TREBAO SI DA BUDEŠ U REDOVIMA NEKE OD BRIGADA 5 TOG KORPUSA I DA JURIŠAŠ ,POVLAČIŠSE I NAPADAŠ ,DA OPKOLJAVAŠ I BUDEŠ OPKOLJEN ,AKO BI PREŽIVIO ZNAO BI DA JE TO ŠTO SI U BOLDIRANOJ REČENICI NAPISAO TOLIKO GOVNO , DA KAD BI TI TO NEKO REKAO KOJIM SLUČAJEM U KAFANI ,ISTE SUKENDDE GLEDO BI DA GA PUKNEŠ ŠAKOM ,PIVSKOM FLAŠOM ,PEPELJAROM i ostalim arsenalom priručnm.


ZBOG OVAKVIH MISLILACA ,FILOZOFA prijedor je i ostao tamo gdje je sada .


Ovih dana su JUNSKI DANI OTPORA U SRBLJANIMA u povodu odbrane grmuško srbljanskog platoa gdje su "pravi sanjani " "ključani"pokazali kako se voli , bori i gine za svoju zemlju .
Uz duzno postovanje prema tebi kao borcu (a ujedno i kao prema forumasu kojeg zaista cijenim) mislim da si pogresno protumacio @domijeve rijeci.
Vjerovatno ni sam @domi nije mislio bas onako kako je napisao na kraju posta vec je to izvukao kao neku hipotezu. Medjutim, ono sto je najbitnije od svega je da Sana (a vala i Kljuc) grabi divovskim koracima - u nazad! Od nekada lijepog gradica koji je u nekadasnjoj regiji kojoj su pripadali B. Dubica, B. Novi i Prijedor ipak imao neki svoj razvoj i uz naslonjenost te manje regije Banjaluci, ipak napredovao, Sanski Most se danas pretvorio u mocvaru u kojoj dobrim dijelom vlada zabokrecina i to prije svega u glavama ljudi! Objektivno gledajuci, Sanski Most ne moze i nikada nece imati prosperitet u zajednici sa Bihacem i okolinom. Kao, pretpostavljam, rodjeni Biscanin, vjerovatno i sam znas da je Bihacka regija bila jako, JAKO udaljena od Banjalucke i da je Grmec planina bila ne samo fizicka barijera vec na neki nacin i psiholoska izmedju te dvije regije.
Ovim nikako ne zelim da kazem da je jedna od tih regija bila bolja ili losija od druge vec samo da je bila - drugacija!
Dakle, Sanski Most jeste slijepo crijevo i zajedno sa Kljucem je zapravo strano tijelo prikrpljeno prirodnoj cjelini kakva je Bihacka ili ako hoces, Cazinska krajina!

Svako dobro! :)
User avatar
Vodenjak
Posts: 7416
Joined: 03/10/2004 18:45

#54

Post by Vodenjak »

BISCANIN2 wrote:
ao sto Vodenjak vec navede, Sana je postala slijepo crijevo US kantona, odnosno to je bila od samog formiranja istog. U vecini slucajeva, pacijenti koji moraju ici za Bihac bi radije ili da ih se umori Very Happy na licu mjesta ili da se posalju u PD nego da idu za Bihac. Takodje, problem nije samo u zdravstvu, nego u svim sferama zivota obicnog gradjanina, a tako i opstinskih funkcionera.

Ovom skupu opstina sto je Vodenjak nabrojao - Sana, PD, Bosanski Novi, Bos Dubica, ja bih mozda dodao jos i Kljuc iz kojeg je dosta ljudi dolazilo na privremeni rad Very Happy u Prijedor , a zatim tu i ostajalo.

U svakom slucaju, mislim sam da je prijeratna razvijenost Prijedora, umnogome doprinjela razvitku situacije pri oslobodilackom pohodu ARBiH na kraju rata, odnosno ne oslobadjanju istog.

Misljenja sam da je Prijedor ostao u onom drugom entitetu,zato sto je imao potencijal da postane centar B. krajine, sto begovske Very Happy familije Bihaca, za koje se zna da su veliki prijatelji funkcionera jedine nam stranke Very Happy iz centrale u Sarajvu, nikako nisu smjele dopustiti. Ljudi se tek bili ustolicili, sve pocelo ko po loju da pici i sad sav taj trud baciti u vodu, ma o tome se nije smjelo ni razmisljati, a kamoli raspravljati... Sleepy

Ne bih da me Biscani pogresno shvate, al' tako izgleda jbg.

Odavno veću količinu gluposti nisam pročitao , toliko j bez veze da se ne da komentarisat .
U svakom slucaju, mislim sam da je prijeratna razvijenost Prijedora, umnogome doprinjela razvitku situacije pri oslobodilackom pohodu ARBiH na kraju rata, odnosno ne oslobadjanju istog.

Ovo je shit off the veek možda i shit godine .

JARANE UMJESTO ŠTO MISLIŠ TREBAO SI DA BUDEŠ U REDOVIMA NEKE OD BRIGADA 5 TOG KORPUSA I DA JURIŠAŠ ,POVLAČIŠSE I NAPADAŠ ,DA OPKOLJAVAŠ I BUDEŠ OPKOLJEN ,AKO BI PREŽIVIO ZNAO BI DA JE TO ŠTO SI U BOLDIRANOJ REČENICI NAPISAO TOLIKO GOVNO , DA KAD BI TI TO NEKO REKAO KOJIM SLUČAJEM U KAFANI ,ISTE SUKENDDE GLEDO BI DA GA PUKNEŠ ŠAKOM ,PIVSKOM FLAŠOM ,PEPELJAROM i ostalim arsenalom priručnm.


ZBOG OVAKVIH MISLILACA ,FILOZOFA prijedor je i ostao tamo gdje je sada .


Ovih dana su JUNSKI DANI OTPORA U SRBLJANIMA u povodu odbrane grmuško srbljanskog platoa gdje su "pravi sanjani " "ključani"pokazali kako se voli , bori i gine za svoju zemlju .
Uz duzno postovanje prema tebi kao borcu (a ujedno i kao prema forumasu kojeg zaista cijenim) mislim da si pogresno protumacio @domijeve rijeci.
Vjerovatno ni sam @domi nije mislio bas onako kako je napisao na kraju posta vec je to izvukao kao neku hipotezu. Medjutim, ono sto je najbitnije od svega je da Sana (a vala i Kljuc) grabi divovskim koracima - u nazad! Od nekada lijepog gradica koji je u nekadasnjoj regiji kojoj su pripadali B. Dubica, B. Novi i Prijedor ipak imao neki svoj razvoj i uz naslonjenost te manje regije Banjaluci, ipak napredovao, Sanski Most se danas pretvorio u mocvaru u kojoj dobrim dijelom vlada zabokrecina i to prije svega u glavama ljudi! Objektivno gledajuci, Sanski Most ne moze i nikada nece imati prosperitet u zajednici sa Bihacem i okolinom. Kao, pretpostavljam, rodjeni Biscanin, vjerovatno i sam znas da je Bihacka regija bila jako, JAKO udaljena od Banjalucke i da je Grmec planina bila ne samo fizicka barijera vec na neki nacin i psiholoska izmedju te dvije regije.
Ovim nikako ne zelim da kazem da je jedna od tih regija bila bolja ili losija od druge vec samo da je bila - drugacija!
Dakle, Sanski Most jeste slijepo crijevo i zajedno sa Kljucem je zapravo strano tijelo prikrpljeno prirodnoj cjelini kakva je Bihacka ili ako hoces, Cazinska krajina!

Svako dobro! :)
BISCANIN2
Posts: 1144
Joined: 22/09/2004 12:30
Location: Bihać

#55

Post by BISCANIN2 »

Poenta svega da nisu krivi ljudi iz Bihaća što nažalost Ključ I Sanski most idu nazad , osim toga prije samo par godina u Bihaću je bilo stanje gore nego u blokadi 93 , nismo krivili nikog za to stanje ni ključane ni travničane ni krupljane nego sebe i postojeću nam garnituru političara ,žalosno je što je ovakva regionalizacija napravljena ali ona nije napravljane zato što mi to želimo i tražimo nego je produkt a zna se čega .
Kažu da je naš kanton slijepo crijevo ,ja bi se složio da jeste slijepo crijevo iz razloga što smo dapoustili da bude slijepo crijevo ,što nam je garnitura vlastodržaza nesposobnošću ne angažovanjem dovela tu gdje jesmo sad , zato ne treba kriviti one iz sarajeva nego nas same .
Treba raditi da se od ničeg napravi nešto ,pialna kao nositelj razvoja u ključu ne radi , šta radi od sanske privrede ?
To su problemi koji muče sviju ,međusobnom prepirkom nećemo riještiti probleme nego ih produbiti ,onom vrlom misliocu nek osmisli kako da zaradi koju markicu i sebi i drugima da bude kakvog hajra .
Jutros sam došao iz Koprivnice , čitav grad je sređen i laganim koracima ide naprijed samo zbog Podravke prehrambenog giganta .
Kad bi im četnici srušili Podravku volio bih ondda vidjet kako su pametni i uspiješni i koliko bi im trebalo da se vrate u život.
Sana je izgledom amerika za Koprivnicu .
Znači ukratko do vas je ,riješavajte siutaciju , nedajte da Sana bude slijepo crijevo .
User avatar
Vodenjak
Posts: 7416
Joined: 03/10/2004 18:45

#56

Post by Vodenjak »

BISCANIN2 wrote:Poenta svega da nisu krivi ljudi iz Bihaća što nažalost Ključ I Sanski most idu nazad , osim toga prije samo par godina u Bihaću je bilo stanje gore nego u blokadi 93 , nismo krivili nikog za to stanje ni ključane ni travničane ni krupljane nego sebe i postojeću nam garnituru političara ,žalosno je što je ovakva regionalizacija napravljena ali ona nije napravljane zato što mi to želimo i tražimo nego je produkt a zna se čega .
Kažu da je naš kanton slijepo crijevo ,ja bi se složio da jeste slijepo crijevo iz razloga što smo dapoustili da bude slijepo crijevo ,što nam je garnitura vlastodržaza nesposobnošću ne angažovanjem dovela tu gdje jesmo sad , zato ne treba kriviti one iz sarajeva nego nas same .
Treba raditi da se od ničeg napravi nešto ,pialna kao nositelj razvoja u ključu ne radi , šta radi od sanske privrede ?
To su problemi koji muče sviju ,međusobnom prepirkom nećemo riještiti probleme nego ih produbiti ,onom vrlom misliocu nek osmisli kako da zaradi koju markicu i sebi i drugima da bude kakvog hajra .
Jutros sam došao iz Koprivnice , čitav grad je sređen i laganim koracima ide naprijed samo zbog Podravke prehrambenog giganta .
Kad bi im četnici srušili Podravku volio bih ondda vidjet kako su pametni i uspiješni i koliko bi im trebalo da se vrate u život.
Sana je izgledom amerika za Koprivnicu .
Znači ukratko do vas je ,riješavajte siutaciju , nedajte da Sana bude slijepo crijevo .
Ali, prijatelju, pa niko nikad nije optuzio ljude koji zive u Bihacu za stanje u Sani ili Kljucu i zato nemas razloga da se bas na TO palis.
Problem kantona u Federaciji a onda i Unsko-Sanskog je u tome sto kantoni, objektivno, imaju previse veliku moc u odnosu na opstine.
Ako nestane struje u Sani, treba zvati Bihac...
Ako nema telefonskog signala, treba zvati Bihac (ako se ima odakle)
Prije nekoliko godina bilo je vrlo blizu da prodje odluka kojom su oni koji su trebali da vade ljekarsko uvjerenje za vozacki ispit morali ici u Bihac da to obave! :shock: :shock:
Treba li napomenuti da se ogromnom broju zapadnih zemlja uopste ne trazi ljekarsko uvjerenje da bi imao dozvolu?
Ta organizacija nasih kantona je naprosto suluda, neefikasna, nepravedna i bolesna i mozda se to sve najbolje vidi bas na primjeru Sane i Kljuca u odnosu na Cazinsku Krajinu.
Ljudi mogu da se i angazuju koliko hoces ali ako im se svaki pokret prati "odozgo", pa ma ko bio onaj ko prati, nema tu hajra i napretka.
domi
Posts: 544
Joined: 04/10/2003 00:00

#57

Post by domi »

BISCANIN2 wrote:
JARANE UMJESTO ŠTO MISLIŠ TREBAO SI DA BUDEŠ U REDOVIMA NEKE OD BRIGADA 5 TOG KORPUSA I DA JURIŠAŠ ,POVLAČIŠSE I NAPADAŠ ,DA OPKOLJAVAŠ I BUDEŠ OPKOLJEN ,AKO BI PREŽIVIO ZNAO BI DA JE TO ŠTO SI U BOLDIRANOJ REČENICI NAPISAO TOLIKO GOVNO , DA KAD BI TI TO NEKO REKAO KOJIM SLUČAJEM U KAFANI ,ISTE SUKENDDE GLEDO BI DA GA PUKNEŠ ŠAKOM ,PIVSKOM FLAŠOM ,PEPELJAROM i ostalim arsenalom priručnm.
Ok, izvini jarane...nisam ja tako mislio. :D , samo nemoj udarati :lol: :lol:
domi
Posts: 544
Joined: 04/10/2003 00:00

#58

Post by domi »

Vodenjak wrote:
Uz duzno postovanje prema tebi kao borcu (a ujedno i kao prema forumasu kojeg zaista cijenim) mislim da si pogresno protumacio @domijeve rijeci.
Vjerovatno ni sam @domi nije mislio bas onako kako je napisao na kraju posta vec je to izvukao kao neku hipotezu.
Vodeni, :thumbup: 4 vacing maj back. :-D

Frajer me napade, a par postova poslije pise o skoro pa istom problemu, samo svojim rijecima....al' da ne ispadne da tracamo :D
Stari
Posts: 6797
Joined: 10/10/2003 00:00

#59

Post by Stari »

Vidim ja ...vi ste dobrano odlutali od teme koju zacrtah...pa reko da vam se prikljucim.

Nisam siguran da ispravno razumijem neke od opaski Vodenjaka i Domija...jer ako se o Sani prica kao o slijepom crijevu unsko-sanskog kantona...onda se biva ...valjda smatra da je ta regionalna podjela trebala biti ...jelte...nekako drugacija. Valja tu pripomenuti da je slicna sudbina zadesila i Prijedor...s tim sto je, u poredjenju s istim, Sana "postala slijepo crijevo" jednog kantona (dakle uslovno receno regije) ... a Prijedor postao slijepo crijevo cijele jedne republike...republike koja skoro pa uopste nije regionalizirana nego je krajnje centralisticki ustrojena...mozda grijesim ali eto ...i sam pogled na geografsku mapu sa politicko-administrativnom podjelom ...daje uvid o tome kako stvari stoje. Prijedor je stavljen u situaciju u kojoj je osudjen da bude ...haman pa se tako moze nazvati...dalje predgradje Banjaluke ...nesto cemu su se svi stari Prijedorcani nesrpske nacionalnosti opirali decenijama prije rata. Da apsurdnost cijele situacije bude veca ... Prijedor je po onom zadnjem popisu stanovnistva (kojeg smo ovdje vise puta spominjali) ...ubjedljivo drugi grad po velicini u RS-u... 60-tak je km udaljen od iste. Sana nece vise nikad u buducnosti biti ...cak ni na papiru...dio Prijedorske (mikro)regije jednostavno zato sto ta regija vise ne postoji. Tu je ...da se tako izrazim...steta prouzrokovana djelovanjem u prvom redu srpske vojske...trajna i ...na zalost ...nepopravljiva. Prijedor je je dakle ostao bez regije i prikljucen je drugoj regiji...sve i kad bi se od centra te regije odvojio ...ne postoji vise regija kojoj bi Prijedor mogao biti centar...jer vise od pola opstine Sanski Most pripada drugoj regiji (USK) slicno je sa cirka polovicom Novske teritorije...a Kljuc je u cijelosti u sklopu USK. Prijedor bi u tom slucaju mogao biti centar polovici B.Novog i ..zamislite.. cijeloj cjelcatoj Dubici. :roll:

Dakle dok se stvari ne restauriraju u cijelosti ... Sana ce biti dio regije koja ima svoj centar u Bihacu...
Šandor
Posts: 2383
Joined: 13/04/2005 20:26
Location: Negdje izmedju

#60

Post by Šandor »

Stari, malo si se preračunao. Čitava opština Bosanski Novi (danas Novi Grad) je u sastavu RS-a. Niti jedan milimetar Bosanskog Novog nije ušao u sastav USK. Čak je i jedan dio opštine Bosanska Krupa ušao u sastav RS-a i danas je sastavni dio opštine Bosanski Novi (hoću reći Novi Grad, al vazda me prebaci...:D:D:D ). Armija BiH je 1995. godine bila pod Bosanskim Novim ali u Dejtonu nas vratiše nazad.

Dalje, samo rubni dijelovi opštine Sanski Most pripali su RS-u. I to ti je danas posebna opština.

Najveći dio opštine Ključ pripao je RS-u. Samo grad Ključ i okolina koja se naslanja na Sanski Most i Bosanski Petrovac ušli su u sastav USK.
Šandor
Posts: 2383
Joined: 13/04/2005 20:26
Location: Negdje izmedju

#61

Post by Šandor »

Stari
Posts: 6797
Joined: 10/10/2003 00:00

#62

Post by Stari »

Sandor me je vise nego ispravno ...ispravio....izvinjavam se zbog netacnosti mojih tvdrnji iz ranijeg komntara. Dakle upravo je onako kako to Sandor tvrdi..i nikako drugacije. Prijedor medjutim , sa ili bez onih nekoliko hektara ili duluma zemlje koje mu Sandor, poptuno ispravno, racuna...je i dalje slijepo crijevo u sadasnjoj politicko administrativnoj podjeli zemlje.

Bolnica o kojoj je prvobitno bila rijec ...samo ona u Prijedoru...je u znatno losijem stanju no prije rata...(sto je doduse shvatljivo i zbog toga sto je onomad bila skoro nova) ...ali mi poznanici kazu...da je u bolnici u Prijedoru ...da ne duzim...poprilicno lose.
User avatar
Vodenjak
Posts: 7416
Joined: 03/10/2004 18:45

#63

Post by Vodenjak »

Stari wrote:Vidim ja ...vi ste dobrano odlutali od teme koju zacrtah...pa reko da vam se prikljucim.

Nisam siguran da ispravno razumijem neke od opaski Vodenjaka i Domija...jer ako se o Sani prica kao o slijepom crijevu unsko-sanskog kantona...onda se biva ...valjda smatra da je ta regionalna podjela trebala biti ...jelte...nekako drugacija. Valja tu pripomenuti da je slicna sudbina zadesila i Prijedor...s tim sto je, u poredjenju s istim, Sana "postala slijepo crijevo" jednog kantona (dakle uslovno receno regije) ... a Prijedor postao slijepo crijevo cijele jedne republike...republike koja skoro pa uopste nije regionalizirana nego je krajnje centralisticki ustrojena...mozda grijesim ali eto ...i sam pogled na geografsku mapu sa politicko-administrativnom podjelom ...daje uvid o tome kako stvari stoje. Prijedor je stavljen u situaciju u kojoj je osudjen da bude ...haman pa se tako moze nazvati...dalje predgradje Banjaluke ...nesto cemu su se svi stari Prijedorcani nesrpske nacionalnosti opirali decenijama prije rata. Da apsurdnost cijele situacije bude veca ... Prijedor je po onom zadnjem popisu stanovnistva (kojeg smo ovdje vise puta spominjali) ...ubjedljivo drugi grad po velicini u RS-u... 60-tak je km udaljen od iste. Sana nece vise nikad u buducnosti biti ...cak ni na papiru...dio Prijedorske (mikro)regije jednostavno zato sto ta regija vise ne postoji. Tu je ...da se tako izrazim...steta prouzrokovana djelovanjem u prvom redu srpske vojske...trajna i ...na zalost ...nepopravljiva. Prijedor je je dakle ostao bez regije i prikljucen je drugoj regiji...sve i kad bi se od centra te regije odvojio ...ne postoji vise regija kojoj bi Prijedor mogao biti centar...jer vise od pola opstine Sanski Most pripada drugoj regiji (USK) slicno je sa cirka polovicom Novske teritorije...a Kljuc je u cijelosti u sklopu USK. Prijedor bi u tom slucaju mogao biti centar polovici B.Novog i ..zamislite.. cijeloj cjelcatoj Dubici. :roll:

Dakle dok se stvari ne restauriraju u cijelosti ... Sana ce biti dio regije koja ima svoj centar u Bihacu...
E stari moj @Stari... :-)
Prijedor je oduvijek pripadao Banjaluci i na nju se naslanjao. To sto je bio centar manje regije prije rata nije znacilo da se time udaljavao od Banjaluke.
A ista je stvar bila i sa Sanom. Iako je bila dio te manje regije, ujedno su i politicke i kulturne i sportske i kakve god hoces veze bile zapravo sa Banjalukom i tom shirom regijom u koju je tad ulazilo 16 opstina. Cazinska (ili Bihacka, kako hoces) krajina bila je za sebe i nju su cinile sve opstine preko Grmeca...

I zato ne znam sta sam ja to pisao sto tebi nije jasno?
Bihac je, rekao sam to vec, za Sanu bio preko svijeta i potpuno mimoput! Niko nije propagirao da tako bude vec se jednostavno smatralo prirodnim iz Sane otici u Prijedor ili B.Luku.
Isto kao sto se danas osjeca neprirodnim otici u Bihac.... :wink:

I da, regionalna podjela JESTE trebala biti drugacija, ako mene pitas... :oops:
Stari
Posts: 6797
Joined: 10/10/2003 00:00

#64

Post by Stari »

slazem se sa svim tvojim recenicama oh ...ti vrli aquariuse...samo eto ...nemoj me pitati zasto jer ne znam .... ako krenemo sa ovom linijom u detalje ...imam osjecaj da cemo se razmimoici.


Kako ? Zasto? ...i tako to


Pa evo npr....slazem se da je regionalna podjela trebala izgledati drugacije ...medjutim vjerovatno se ne bih slozio s tobom ako nastavimo o tome ....u smislu ...a kako to drugacije? .... Intuicija ..sta li ?
User avatar
Vodenjak
Posts: 7416
Joined: 03/10/2004 18:45

#65

Post by Vodenjak »

Stari wrote:slazem se sa svim tvojim recenicama oh ...ti vrli aquariuse...samo eto ...nemoj me pitati zasto jer ne znam .... ako krenemo sa ovom linijom u detalje ...imam osjecaj da cemo se razmimoici.


Kako ? Zasto? ...i tako to


Pa evo npr....slazem se da je regionalna podjela trebala izgledati drugacije ...medjutim vjerovatno se ne bih slozio s tobom ako nastavimo o tome ....u smislu ...a kako to drugacije? .... Intuicija ..sta li ?
:lol: :lol: :lol:

Ne brini @stari, vara te intuicija! :D
Vise sam pucao na to kako je sve neopravdano stalo ´95. a onda se potpisom zapechatilo nego sto bih, gluho bilo, pomislio suprotno...
:-) :-)

Ali, ko zna, mozda je, dugorocno ovo i dobro...
Mislim, sto neprirodnije, krace ce trajati... :)
Stari
Posts: 6797
Joined: 10/10/2003 00:00

#66

Post by Stari »

Uh... ne znam zemo ni sta bih ti imao reci ...tokom zadnje dvije decenije historije ove zemlje ...u jednom trenutku se doslo do toga da se zemlja mora dijeliti...i izmedju nekoliko razlicitih nacina da se ta dijelidba uradi ...izabran je onaj u kojem je ...etnicitet, vjera, i tako te stvari ... glavni idejno-usmjerivacki faktor i kriterijum. U toj podjeli ...je Prijedor (vidi kartu koju Sandor tako prorocanski prilaze ... prorocanski kazem jer je Sandor izgleda uspjesno predvidio gdje nas ova rasprava o kapacitetima zdravstva u Sani moze i hoce odvesti)...Pripao Srbima ...makar je zelen (vidi kartu)
User avatar
Vodenjak
Posts: 7416
Joined: 03/10/2004 18:45

#67

Post by Vodenjak »

Stari wrote:Uh... ne znam zemo ni sta bih ti imao reci ...tokom zadnje dvije decenije historije ove zemlje ...u jednom trenutku se doslo do toga da se zemlja mora dijeliti...i izmedju nekoliko razlicitih nacina da se ta dijelidba uradi ...izabran je onaj u kojem je ...etnicitet, vjera, i tako te stvari ... glavni idejno-usmjerivacki faktor i kriterijum. U toj podjeli ...je Prijedor (vidi kartu koju Sandor tako prorocanski prilaze ... prorocanski kazem jer je Sandor izgleda uspjesno predvidio gdje nas ova rasprava o kapacitetima zdravstva u Sani moze i hoce odvesti)...Pripao Srbima ...makar je zelen (vidi kartu)
Za mene je Prijedor uvijek bio (ne samo geografski) blizi od Kljuca a Banjaluka bliza od Bihaca!
Tako je i ostalo i nadam se da ce i ostati ubuduce!
Ne zato sto Bihac ili Kljuc ne valjaju (naprotiv) vec iz prostog razloga sto tako osjecam!
Bilo sta drugo da kazem, rekao bih protiv sebe samoga!
Ziv mi bio starac! :)
zlata
Posts: 2679
Joined: 06/09/2002 00:00

#68

Post by zlata »

Stari wrote:Pripao Srbima ...makar je zelen (vidi kartu)
:D Da...bIo je zelen. Sad je poccccrvenio! :P :x
sudo62
Posts: 1
Joined: 08/10/2009 10:58

#69 Re: Sanski Most-bolnica

Post by sudo62 »

Dobro vidim da puno raspravljate o situaciji u sanskoj bolnici ali neznam tacno odakle i gdje trenutno zivite-upitajte ljude koji zive i lijece se u Sanskom Mostu pa ce te cuti prave odgovore a sto se tice izgradnje bolnice tu su najvise ucestvovali sanjani. Nazalost cuo sam dosta ruznih dozivljaja iz Bihaca sramota je da ta humana lica koja rade dole (cast izuzetcima) ponasaju se na jako los nacin prema pacijentima a posebno -sanjanima. Da dodete do bihaca bilo sa koje strane preko Kljuca ili Bosanske Krupe treba vam sa hitnim kolima najmanje sahat vremena (sa hitnim koja posjeduju u Sanskom Mostu) a sto se tice kadra sanske bolnice nemojte tako ima dobrog i skolovanoga kadra u sanskoj bolnici a fala bogu stizu i donacije iz njemacke i drugih krajeva svijeta-jedino da se mi sanjani jos malo potrudimo pa da vise pomognemo oko izgradnje i moderniziranja bolnice onda bi islo puno bolje-a ljubomora Bihaca neznam zasto lakse je jednom specijalisti doci u posijetu i ordinirati jednom sedmicno nego da 10-20 pacijenata ide za bihac na pregled koji nemogu obaviti u sani-tako je bilo i prije rata dolazili su doktori specijalisti iz Prijedora-Banjaluke jednom-dvaput sedmicno i radili u sanskoj bolnici.Nevidim zasto biti ljubomoran na bolnicu daj boze da bude bolja i od one iz Bihaca-Prijedora pa da pacijenti dolaze iz drugih kantona na lijecenje u sanu. Mozda IMA VISE KILOMETARA OD BIHACA DO SANSKOG MOSTA NEGO OD SANE DO BIHACA-treba kritikovati nepravdu a ako ste u mogucnosti pomozite izgrasnju bolnice jer svijet je mali danas-mozda se nadete u nekoj nedaj boze neugodnoj situaciji na podrucju Sanskog Mosta -onda bi tek vidjeli koliko znaci 10-15 minuta a ne minimum 1 sahat voznje sa losim putem za Bihac.
User avatar
Vodenjak
Posts: 7416
Joined: 03/10/2004 18:45

#70 Re: Sanski Most-bolnica

Post by Vodenjak »

sudo62 wrote:Dobro vidim da puno raspravljate o situaciji u sanskoj bolnici ali neznam tacno odakle i gdje trenutno zivite-upitajte ljude koji zive i lijece se u Sanskom Mostu pa ce te cuti prave odgovore a sto se tice izgradnje bolnice tu su najvise ucestvovali sanjani. Nazalost cuo sam dosta ruznih dozivljaja iz Bihaca sramota je da ta humana lica koja rade dole (cast izuzetcima) ponasaju se na jako los nacin prema pacijentima a posebno -sanjanima. Da dodete do bihaca bilo sa koje strane preko Kljuca ili Bosanske Krupe treba vam sa hitnim kolima najmanje sahat vremena (sa hitnim koja posjeduju u Sanskom Mostu) a sto se tice kadra sanske bolnice nemojte tako ima dobrog i skolovanoga kadra u sanskoj bolnici a fala bogu stizu i donacije iz njemacke i drugih krajeva svijeta-jedino da se mi sanjani jos malo potrudimo pa da vise pomognemo oko izgradnje i moderniziranja bolnice onda bi islo puno bolje-a ljubomora Bihaca neznam zasto lakse je jednom specijalisti doci u posijetu i ordinirati jednom sedmicno nego da 10-20 pacijenata ide za bihac na pregled koji nemogu obaviti u sani-tako je bilo i prije rata dolazili su doktori specijalisti iz Prijedora-Banjaluke jednom-dvaput sedmicno i radili u sanskoj bolnici.Nevidim zasto biti ljubomoran na bolnicu daj boze da bude bolja i od one iz Bihaca-Prijedora pa da pacijenti dolaze iz drugih kantona na lijecenje u sanu. Mozda IMA VISE KILOMETARA OD BIHACA DO SANSKOG MOSTA NEGO OD SANE DO BIHACA-treba kritikovati nepravdu a ako ste u mogucnosti pomozite izgrasnju bolnice jer svijet je mali danas-mozda se nadete u nekoj nedaj boze neugodnoj situaciji na podrucju Sanskog Mosta -onda bi tek vidjeli koliko znaci 10-15 minuta a ne minimum 1 sahat voznje sa losim putem za Bihac.
Dobro zboris to oko humanosti @sudo.
Problem je samo u tome sto se na humanosti pojedinaca (kako domacih, tako i onih iz iz inostranstva) ne moze graditi buducnost jedne ustanove kakva je bolnica.
Mnogo, mnogo bogatije zemlje svijeta kreshu troskove lijecenja, izmedju ostalog i time sto smanjuju broj zdravstvenih ustanova.
Odrzavanje jedne bolnice u funkciji podrazumijeva jaku i stabilnu privredu koja je u stanju da je financira. A to, priznaces, ne samo sanska privreda (koje objektivno i nema) nego i privreda sire regije nije u stanju.
E sad, sto su Sanjani u situaciji u kojoj i jesu po pitanju zdravstvene njege, a sto si ti dobro opisao u dijelu posta vezanog za Bihac, problem je koji je mnogo shiri nego sto se na prvi pogled cini.
To je problem politike te trenutne organizacije regija u kojoj je Sana slijepo crijevo i pripada regiji kojoj ni po kom osnovu ne treba da pripada.
Ovo sto rekoh nije stvar moje zelje ili mog subjektivnog vidjenja vec je jednostavno cinjenica koju na svojim ledjima i te kako osjecaju upravo oni koji u Sani zive.
Kako ce se sve to dalje odvijati tesko je reci ali je i te kako vezano za rjesavanje cjelokupnih problema u kojima se BiH nalazi.
Post Reply