Sanski Most-bolnica

Zanimljivosti, dešavanja i kulturno-politički život u Bihaću, Buzimu, Cazinu, V. Kladuši, Bos. Petrovcu, Sanskom Mostu, Bos. Krupi...

Moderator: Chloe

Stari
Posts: 6798
Joined: 10/10/2003 00:00

#1 Sanski Most-bolnica

Post by Stari »

Zivo sam pratio svu pricu u vezi ideje izgradnje bolnice u Sanskom Mostu. Sad se medjutim nesto utisalo....a stranica sanskabolnica.com ...nije dostupna (barem ne meni)...Od ranije znam da ovdje na forumu ima Sanjana pa sam mislio pitati iste. Znate li vi nesto vise o tome projektu...jel se zapocelo...dokle se stiglo. Ako ste u mogucnosti postirajte par slika. Licno mislim da je to jedan od najplemenitijih zamisli u Unsko-Sanskom kantonu...ako ne i sire.
ziggy
Posts: 295
Joined: 21/06/2005 15:03

#2

Post by ziggy »

Sigurno je plemenita ideja jer je taj dio kantona jako udaljen od njegovog centra,tj. Bihaca i dok neko dodje do Bihaca moze da umre pet puta.
Mada bi isto tako plemenita ideja bilo i obnavljanje Kantonalne bolnice dr. Irfan Ljubijankic u Bihacu jer je stvarno u zalosnom stanju.Ne daj Boze da covjek tamo zaglavi,izisao bi jos bolesniji iz nje.
Zamislite samo da zohari hodaju po podu na pedijatriji :x To sam licno vidjela.
mostarac
Posts: 8416
Joined: 03/03/2005 13:47

#3

Post by mostarac »

imam jedno pitanje i zaista nije provokacija:

Koliko je Sanski most daleko od Banjaluke?

Mislim ako je Banjaluka blize to onda jos vise oslikava sav apsurd zivota u ovoj zemlji :(
User avatar
Bumbar
Posts: 5638
Joined: 06/04/2005 10:46
Location: suncan dan :S

#4

Post by Bumbar »

ziggy wrote:Sigurno je plemenita ideja jer je taj dio kantona jako udaljen od njegovog centra,tj. Bihaca i dok neko dodje do Bihaca moze da umre pet puta.
Mada bi isto tako plemenita ideja bilo i obnavljanje Kantonalne bolnice dr. Irfan Ljubijankic u Bihacu jer je stvarno u zalosnom stanju.Ne daj Boze da covjek tamo zaglavi,izisao bi jos bolesniji iz nje.
Zamislite samo da zohari hodaju po podu na pedijatriji :x To sam licno vidjela.
ja sam radila praksu gore...jojjjjjj...uzas...iako...koliko sam vidjela da su malo poceli obnavljati...
User avatar
Bumbar
Posts: 5638
Joined: 06/04/2005 10:46
Location: suncan dan :S

#5

Post by Bumbar »

umro je mostar wrote:imam jedno pitanje i zaista nije provokacija:

Koliko je Sanski most daleko od Banjaluke?

Mislim ako je Banjaluka blize to onda jos vise oslikava sav apsurd zivota u ovoj zemlji :(
oko sat i pol (barem je meni tako receno)
Stari
Posts: 6798
Joined: 10/10/2003 00:00

#6

Post by Stari »

Nisam siguran da razumijem drugi dio tvog pitanja no prvi dio ...ono koliko je daleko od Sane do B. Luke...pa ako ides busom preko Prijedora onda jedno 80- 85-tak kilometara. Postoji i drugi put direktno ...preko manjace doduse losiji put ...ali kraci. Tako je bilo prije rata. dozvoljavam mogucnost da sam u krivu ...jer mozda se taj put preko Manjace u medjuvremenu renovirao i poboljsao.
manki
Posts: 2075
Joined: 24/12/2003 00:00
Location: Sarajevo

#7

Post by manki »

Haha heeeey ppl lakše malo s tim komentarima o Sanskom Mostu :-? ,
Nebi baš rekao da je užas,kad porediš s ostalim gradovima u kantonu (bihaćem,krupom,kljčem,petrovcem,kladušom itd) hehe..
Anyway...
@ stari : bolnica se gradi još uvijek tj. nadograđuje se postojeći dom zdravlja.. a bilo je nekih problema u vezi s finansiranjem,jer je vlada FBiH odobrila sredstva, ali pošto ide preko Bihaća,Bišćani nam nisu htjeli dati te pare,jer bi to išlo na štetu njihovoj bolnici :oops: Baš jučer gledam na tv-u,stigla im je Siemensova oprema u vrijednosti od 1,7 miliona km.. i čekaju drugu turu opreme...

@ umro je mostar: što bi bila provokacija :? mi smo ustvari u dosta stvari privrženiji Banja Luci nego Bihaću,čak je i Bihać pripadao prije BL,jer nije ništa veći od Sanskog Mosta ;)..Meni treba Sanski Most - Banja Luka jednu sat i 15 min.. a Sanski Most - Bihać skoro 2 sata.. bezze.. :-x
Last edited by manki on 15/03/2010 16:22, edited 1 time in total.
Stari
Posts: 6798
Joined: 10/10/2003 00:00

#8

Post by Stari »

Ehej hvala ti na odgovoru manki.....Jel postoji igdje ikakva slika tog objekta...dostupna negdje na internetu?
zlata
Posts: 2679
Joined: 06/09/2002 00:00

#9

Post by zlata »

umro je mostar wrote:imam jedno pitanje i zaista nije provokacija:
Koliko je Sanski most daleko od Banjaluke?
Mislim ako je Banjaluka blize to onda jos vise oslikava sav apsurd zivota u ovoj zemlji :(
Malko je blize. Al'sta mislis da posaljes moju stricevku u Banja Luku...istom onom doktoru koji ju je "lijecio" 1991-e. Pred porodjaj hitno su je poslali u Banja Luku...bila je malokrvna...i tesko se poradjala...i gradska bolnica nije bila adekvatna za njezin slucaj.
Kad je stigla u bolnicu u Banja Luku...ostav'li su je da se poradja sama u jednoj sobi...a onda je srpski doktor jos dos'o, VAD'TI JOJ KRV, jer im je trebala za njihove ranjenike, "srpske junake", koji su pristizali sa fronta iz Hrvatske. Ne zaboravi...da je bila u porodu i jos malokrvna. Sama...u porodu...u prehladnoj prostoriji, sa betonskim podom. Konacno se je jedna bolnicarka smilovala na nju...i ostala je ziva.

Druga rod'ca se je u toku rata razbol'la. Najprije, morali su svakog potplat'ti dok bi je doveli do bolnice u Banja Luku. Muslimanima je bilo skoro nemoguce do bolnica i lijecenja.... jos i strahovati da ce ih neko ub'ti...dok dodju do te cetnicke kasabe. Onda su je ostav'li u prehladnoj sobi, isto samu...i jos se je gore razbol'la. Na kraju su je uspjeli izvuci iz te "klaonice". Od hladnoce u bolnici, jos se je vise razbol'la. Dob'la je upalu. Umr'la je kod kuce.

Jos da ti dodam da mi je treca stricevka bila lijecnica u susjednoj kasabi. Nisu joj dali da lijeci ikog' pa je onda nosala lijekove u kosu za jaja...i glumila da ide u posjete...kako bi pomogla preostalim starcima...jer su sve druge bili pobili i protjerali.

Sta mislis sad? Da ce ovaj narod ici na lijecenje u Banja Luku? Kome? Kod koga? Niko im ne vjeruje. Previse je zla u toj "republici" zla i pokolja.
manki
Posts: 2075
Joined: 24/12/2003 00:00
Location: Sarajevo

#10

Post by manki »

zlata wrote:
umro je mostar wrote:imam jedno pitanje i zaista nije provokacija:
Koliko je Sanski most daleko od Banjaluke?
Mislim ako je Banjaluka blize to onda jos vise oslikava sav apsurd zivota u ovoj zemlji :(
Malko je blize. Al'sta mislis da posaljes moju stricevku u Banja Luku...istom onom doktoru koji ju je "lijecio" 1991-e. Pred porodjaj hitno su je poslali u Banja Luku...bila je malokrvna...i tesko se poradjala...i gradska bolnica nije bila adekvatna za njezin slucaj.
Kad je stigla u bolnicu u Banja Luku...ostav'li su je da se poradja sama u jednoj sobi...a onda je srpski doktor jos dos'o, VAD'TI JOJ KRV, jer im je trebala za njihove ranjenike, "srpske junake", koji su pristizali sa fronta iz Hrvatske. Ne zaboravi...da je bila u porodu i jos malokrvna. Sama...u porodu...u prehladnoj prostoriji, sa betonskim podom. Konacno se je jedna bolnicarka smilovala na nju...i ostala je ziva.

Druga rod'ca se je u toku rata razbol'la. Najprije, morali su svakog potplat'ti dok bi je doveli do bolnice u Banja Luku. Muslimanima je bilo skoro nemoguce do bolnica i lijecenja.... jos i strahovati da ce ih neko ub'ti...dok dodju do te cetnicke kasabe. Onda su je ostav'li u prehladnoj sobi, isto samu...i jos se je gore razbol'la. Na kraju su je uspjeli izvuci iz te "klaonice". Od hladnoce u bolnici, jos se je vise razbol'la. Dob'la je upalu. Umr'la je kod kuce.

Jos da ti dodam da mi je treca stricevka bila lijecnica u susjednoj kasabi. Nisu joj dali da lijeci ikog' pa je onda nosala lijekove u kosu za jaja...i glumila da ide u posjete...kako bi pomogla preostalim starcima...jer su sve druge bili pobili i protjerali.

Sta mislis sad? Da ce ovaj narod ici na lijecenje u Banja Luku? Kome? Kod koga? Niko im ne vjeruje. Previse je zla u toj "republici" zla i pokolja.
hmm Zlato stvarno mi je žao što ti se desilo to rodici u BL :(
ali ne mora značiti da je i sad tako,i vjerovatno je sve do pojedinca,gdje se sve to moglo desit,još kad uzmeš u obzir da je to predratna godina :(

anyway moj dajdža,ujak,kako god hoćete,je imao u sanskom mostu nedavno srčani udar,i bio je klinički mrtav,morali su ga u prijedor u bolnicu hitno odvesti,jer da je išao do Bihaća ne bi ostao živ..i kaže da su se u PRIJEDORU 100 puta bolje o njemu brinuli nego u Bihaću :oops: tako da ne mora to ništa Zlato značiti... Mi ovdje svi radije idemo u Prijedor ili u Banja Luku nego u Bihać u bolnicu ;)
manki
Posts: 2075
Joined: 24/12/2003 00:00
Location: Sarajevo

#11

Post by manki »

Stari wrote:Ehej hvala ti na odgovoru manki.....Jel postoji igdje ikakva slika tog objekta...dostupna negdje na internetu?
eheeej nema frke Stari :P ehmm imas sliku na http://www.sanskabolnica.org a i ako hoces mogu ti je ja sutra uslikati ? hehe :-)
ziggy
Posts: 295
Joined: 21/06/2005 15:03

#12

Post by ziggy »

umro je mostar wrote:imam jedno pitanje i zaista nije provokacija:

Koliko je Sanski most daleko od Banjaluke?

Mislim ako je Banjaluka blize to onda jos vise oslikava sav apsurd zivota u ovoj zemlji :(
Jest,u pravu si.Ali ja mislim da ne bi bilo pametno ici u RS traziti bilo kakve zdravsvene usluge jer,oprostite ako grijesim,zdravstveno osiguranje iz Federacije ne pokriva troskove lijecenja u RS.
manki
Posts: 2075
Joined: 24/12/2003 00:00
Location: Sarajevo

#13

Post by manki »

ziggy wrote:
umro je mostar wrote:imam jedno pitanje i zaista nije provokacija:

Koliko je Sanski most daleko od Banjaluke?

Mislim ako je Banjaluka blize to onda jos vise oslikava sav apsurd zivota u ovoj zemlji :(
Jest,u pravu si.Ali ja mislim da ne bi bilo pametno ici u RS traziti bilo kakve zdravsvene usluge jer,oprostite ako grijesim,zdravstveno osiguranje iz Federacije ne pokriva troskove lijecenja u RS.
Paaa bogami kad zagusti ne gleda se šta pokriva troškove nego koja solucija je pametnija ;)
Nesferatu
Posts: 744
Joined: 22/03/2004 06:09

#14

Post by Nesferatu »

mi smo ustvari u dosta stvari privrženiji Banja Luci nego Bihaću,čak je i Bihać pripadao prije BL,jer nije ništa veći od Sanskog Mosta
De sinko ne lupetaj.

Bihac je grad danas od 100,000+ ljudi. To da je pripadao Banja Luci je glupost nevidjena jer su Biscani po mnogim pitanjima isli u Zagreb sto po pitanju zdravstva, sto po pitanju skolstva (jer Bihac nije imao univerzitet vec je bilo par visih skola, dok BL jeste).

Ako je od Sanskog Mosta do Bihaca dva sata, od Sanskog Mosta do BL sat i pol, to je tri i po sata od Bihaca do BL. Iz Bihaca za tri i po sata mozes stici u Zagreb.
manki
Posts: 2075
Joined: 24/12/2003 00:00
Location: Sarajevo

#15

Post by manki »

Nesferatu wrote:
mi smo ustvari u dosta stvari privrženiji Banja Luci nego Bihaću,čak je i Bihać pripadao prije BL,jer nije ništa veći od Sanskog Mosta
De sinko ne lupetaj.

Bihac je grad danas od 100,000+ ljudi. To da je pripadao Banja Luci je glupost nevidjena jer su Biscani po mnogim pitanjima isli u Zagreb sto po pitanju zdravstva, sto po pitanju skolstva (jer Bihac nije imao univerzitet vec je bilo par visih skola, dok BL jeste).

Ako je od Sanskog Mosta do Bihaca dva sata, od Sanskog Mosta do BL sat i pol, to je tri i po sata od Bihaca do BL. Iz Bihaca za tri i po sata mozes stici u Zagreb.
Ja kažem u okviru države.. Bihać je pripadao Bosanskoj Krajini,a Banja Luka je centar Bosanske Krajine ;)
izbjeglica_iz_besmisla
Posts: 1015
Joined: 15/09/2005 17:22
Location: sarajevo ...

#16

Post by izbjeglica_iz_besmisla »

e svasta ... na sarajevskom portalu rasprava o sanskoj bolnici :)

lijepo...

btw, i ja sam iz sane, i sto se tice ove kilometraze to otprilike izgleda ovako: Sanski Most - Bihac 120 km, Sanski Most - Banja Luka 80 (i kusur) km. Ovo se odnosi na magistralne puteve, makadame i ostale staze i puteljke ne racunam. Ova udaljenost, i cinjenica da se ljudi obicno okrecu vecim gradovima je vjerovatno razlog sto ja i velika vecina mojih prijatelja (a svi imamo po 22-23 godine) do 1996. nikad nismo bili u Bihacu, a Banja Luku znamo od malih nogu.

Ovo se vidi i po velikom broju ljudi koji su prije rata pratili Borac u fudbalu, dok za Jedinstvo vecina ljudi nije ni znala. Bihac i ona prava krajina su, nekako u zapecku, vazda bili vise orijentisani prema Zagrebu i Hrvatskoj.

I te nebuloze oko 100 000 stanovnika u Bihacu su stvarno besmislene... Sanski Most (grad, ne opcina) ima nekih 18 000 stanovnika, Bihac je veci ali ipak ne pet puta.
Nesferatu
Posts: 744
Joined: 22/03/2004 06:09

#17

Post by Nesferatu »

Bihacka opstina ima 100,000+ budi siguran.

A sam Bihac sa uzom okolinom je imao 60 hiljada pred rat.

Pa ti sad vidi.
Prenj
Posts: 7014
Joined: 20/07/2004 08:59

#18

Post by Prenj »

Nesferatu wrote:Bihacka opstina ima 100,000+ budi siguran.

A sam Bihac sa uzom okolinom je imao 60 hiljada pred rat.

Pa ti sad vidi.

Bihac + Cazin + Kladusa = 400,000, vise nego Sarajevo :D
JBL
Posts: 1179
Joined: 17/08/2004 00:06

#19 Re: Sanski Most-bolnica

Post by JBL »

Hebes ti takve bolnice. Zidaju se neboderi sa tudjim novcem da bi se onda starcima moglo naplacivati lezanje po 100KM/dnevno. A prosjecna penzija je 150KM.

BL? Neka, 'fala. Grob mi je drazi od bratije.
Nesferatu
Posts: 744
Joined: 22/03/2004 06:09

#20

Post by Nesferatu »

Cuj mali djecko,

Bum yebal grad kojem je Ilijas zapad.

:-)
Himera
Posts: 496
Joined: 17/01/2005 19:34

#21

Post by Himera »

Nešto slično se već pričalo oko bolnica i domova zdravlja :( Evo raja more l jedan prijedlog,da se više ne kreše oko toga đe bolje,slabije,đe valja raja đe ne valja,šta je bliže..............Pošto ide ramazan i nije niakakva provokacija kako bi bilo da se posle svake teravije skuplja novac za novu bolnicu il još bolje jednu pravu kliniku da čovjek zine kad vidi kako je sređeno :D a ne da se moraš bojati kad kreneš doktoru gledano od Bihaća pa sve do hajde de BL nego fino kažeš ode doktoru u bolnicu da sredim medicinski problem brez strahovanja.Dodatno bi se pare još mogle nači tako da bi se od svake sledeće džamije,koja bi se gradila uzeo postotak za izgradnju jednog ovakog reprezentativnog prijeko potrebnog objekta samo ne znam hoće l se dati IZ preveslati na ovoj ideji
Nesferatu
Posts: 744
Joined: 22/03/2004 06:09

#22

Post by Nesferatu »

Cuj na teraviji odvajati za zdravstvo.

Hajte vi na teraviji odvojite za rusenje tvornice duhana i zabranu prodaje duhanskih i alkoholnih proizvoda. Odmah ces rijesti 20-30% zdravstvenih problema tipa rak i srcani udari. Od tih extra resorsa, neka se investira nazad u nadogradnju postojecih kapaciteta....I bice zdravstvo bolje u roku od 5 godina.
izbjeglica_iz_besmisla
Posts: 1015
Joined: 15/09/2005 17:22
Location: sarajevo ...

#23

Post by izbjeglica_iz_besmisla »

Nesferatu wrote:Bihacka opstina ima 100,000+ budi siguran.

A sam Bihac sa uzom okolinom je imao 60 hiljada pred rat.

Pa ti sad vidi.
nemojte prepucavanja i brojki, svega vam...

Opcina sanski most - 62 000 cca (18 000) stanovnika, sluzbeni podaci, popis 1991.

Ako znas i ti tacne podatke, daj ih pa cu vidjet. Nije nikom do mahalskih preuvelicavanja.

PS ako nisam do '96e bio u bihacu, to ne znaci da ga se od tad nisam (i previse) nagled'o :-?

PPS Sanskom mostu treba prava bolnica u blizini, sto se mene tice moze i ona u prijedoru ako ce biti iole normalan tretman
Himera
Posts: 496
Joined: 17/01/2005 19:34

#24

Post by Himera »

Nesferatu wrote:Cuj na teraviji odvajati za zdravstvo.

Hajte vi na teraviji odvojite za rusenje tvornice duhana i zabranu prodaje duhanskih i alkoholnih proizvoda. Odmah ces rijesti 20-30% zdravstvenih problema tipa rak i srcani udari. Od tih extra resorsa, neka se investira nazad u nadogradnju postojecih kapaciteta....I bice zdravstvo bolje u roku od 5 godina.

Đavole :D pošto ne trošim za duhan i alkohol jer me to nikad nije vuklo velim kako bi se najlakše skupilo pare neka nam džamija da nam svijet more da zavidi i nedaj bože oteti od IZ a kamo ijh previtlati za pare nek narod krepaje i crkaje po bolnicama :x ,koje viš i ne mogu da se obnove :x i poprave :x kolko su dotrajale :x
Nesferatu
Posts: 744
Joined: 22/03/2004 06:09

#25

Post by Nesferatu »

koje viš i ne mogu da se obnove Mad i poprave Mad kolko su dotrajale Mad
Ako je tako, onda smo dotjerali mak na konac.

Jedina solucija je pobrini se za sebe, da ti imas dobrog privatnog doktora, a ostalim kako bude.

Zalosno i nepravedno, ali izgleda da je tako.
Post Reply