Sanse za posao u Njemackoj ili Austriji

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

User avatar
All Apologies
Posts: 315
Joined: 06/02/2015 18:09

#26 Re: Sanse za posao u Njemackoj ili Austriji

Post by All Apologies »

Fakultet se nalazi na anabinu i priznat je, zato i pitam.

Osim toga imam srednju medicinsku opceg smjera, s tim uvijek ima posla, ali bih ipak prvo provjerila kakvo je stanje s ovim fakultetom.
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#27 Re: Sanse za posao u Njemackoj ili Austriji

Post by prog321 »

Nastavni program je u Njemačkoj u nadležnosti saveznih drzava. Svaka država ima svoj zakon ali generalno moraš pričati tečno njemački i posjedovati njihovo državljanstvo.

Sa srednjom medicinskom možda i nadješ da pereš guze senilcima u nekom domu.
Teško da možeš biti nastavnica. Barem ja nisam o tome čuo.
Možda neko ima drugačije iskustvo? Volio bih čuti.
User avatar
TDK-90
Posts: 1211
Joined: 26/02/2012 12:15

#28 Re: Sanse za posao u Njemackoj ili Austriji

Post by TDK-90 »

Ako zelis u Njemacku ganjaj tu "medicinsku liniju" nista od prosvjete em je lose placeno em treba savladati birokraciju u vezi iste.
Medicinska skola - medicinski tehnicar radi u bolnici , ne pere starce, ;-) radis sasvim normalno. Solidna placa solidan i siguran posao - klasika :-D

Eh, sada kada pocnes u medicini i ako pokazes volju i strpljenje mozda ti se posreci da radis u obrazovanju tko zna :-D
Sve je lakse kada si ovdje i perspektiva se mijenja, ima raznih mogucnosti samo njemacki ti treba ovako ili onako :)
User avatar
All Apologies
Posts: 315
Joined: 06/02/2015 18:09

#29 Re: Sanse za posao u Njemackoj ili Austriji

Post by All Apologies »

TDK, hvala puno od srca jos jednom. Tako sam nekako prvobitno i mislila :)
prog, hvala i tebi svakako na iskazanom misljenju.
Inace, cula sam (rekla-kazala) da se moze zaposliti u vrticu. Medjutim, ni kod nas nije isto predskolski odgoj i razredna nastava (iako razredna nastava trenutno moze raditi u vrticu, a predskolski odgoj ne moze u skoli), a u Njemackoj se, vjerujem, jos vise obraca paznja na to.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#30 Re: Sanse za posao u Njemackoj ili Austriji

Post by hrle1976 »

Biti nastavnik nije moguce ako nemate skolu za nastvanika iz Njemacke. Lehramt program. Svaki nastavnik mora se specijalizovati u dva predmeta. Treba ti vrsta BA sa univerziteta koja uklj. program predavanje. Onda morate nastaviti daje sa MA tkz. Master of Education program. Zatim morate poslje MA da nastavite dalje sa Referendariat, gdje imate i praksu u osnovnoj skoli. Svaka faza je skola za sebe. Znaci program na BA nivou koji nudi ucenje u predavanju. Onda morate na MA koji se iskljucivo bavi edukacijom. Zatim morate se specijalizovati kao nastavnik sa praksom. Za svaku od ovih se posebno prijavljujete. Citavo skolovanje traje oko 6,5 godina.

Nista vise osim kojeg predmeta se ne priznaje iz drugih drzava.

PS: velika je razlika da li ste uciteljica za razrede od prvog do sestog ili od sedmog do trinestog. To su dva skolovanja
User avatar
All Apologies
Posts: 315
Joined: 06/02/2015 18:09

#31 Re: Sanse za posao u Njemackoj ili Austriji

Post by All Apologies »

U BiH sam od 1. do 5. razreda.
Jedan kolega me ukljucio u jednu grupu na fb gdje vidim da ima nasih, hr i rs uciteljica koje rade npr. kao pädagogische Ergänzungskraft.
Naravno, za sve jos imam vremena, ali zelim da znam kakve su mi sve opcije :)
biscanka2
Posts: 1722
Joined: 07/04/2009 00:46

#32 Re: Sanse za posao u Njemackoj ili Austriji

Post by biscanka2 »

Zenska rodjena u Njemackoj (ima njemacko drzavljanstvo) zavrsivsi gimnaziju odlazi u Australiju zarucniku gdje sklapaju brak.
Tamo je zavrsila studije i nakon par godina rada (kao nastavnica 6-7 razreda) odlucila da se sa porodicom vrati u Njemacku.
U Njemackoj joj nisu priznali diplomu (zalila se, pravila prigovore) nista joj priznali nisu ( sve bi iz pocetka raditi morala) tako
da se na kraju opet za Australiju vratila.
mnbv
Posts: 31
Joined: 01/10/2014 12:29

#33 Re: Sanse za posao u Njemackoj ili Austriji

Post by mnbv »

Da li neko zna postupak kako upisati skolu u Njemackoj za osobe sa hrvatskom putovnicom npr za mehatronicara, elektricara, keramicara, varioca, vozaca (kamion, teske masine) itd, (npr 3 godine se ide u skolu ili manje i obavlja se praksa, mislim da to plate oko 750 eura na mjesec).

Prijavio sam se na dva oglasa koji su bili na posao.hr, jedan mehatronika a drugi za elektronicara: 3 godine, 750 eura plata, smjestaj obezbjedjen.
To je bilo 2014 godine. Prijavio se emilom ali oni su se samo zahvalili na interesovanju i nisu me primili.
User avatar
TDK-90
Posts: 1211
Joined: 26/02/2012 12:15

#34 Re: Sanse za posao u Njemackoj ili Austriji

Post by TDK-90 »

mnbv wrote:Da li neko zna postupak kako upisati skolu u Njemackoj za osobe sa hrvatskom putovnicom npr za mehatronicara, elektricara, keramicara, varioca, vozaca (kamion, teske masine) itd, (npr 3 godine se ide u skolu ili manje i obavlja se praksa, mislim da to plate oko 750 eura na mjesec).

Prijavio sam se na dva oglasa koji su bili na posao.hr, jedan mehatronika a drugi za elektronicara: 3 godine, 750 eura plata, smjestaj obezbjedjen.
To je bilo 2014 godine. Prijavio se emilom ali oni su se samo zahvalili na interesovanju i nisu me primili.
Pa, postupak je da nadjes firmu koja ce te primiti i ides na ausbildung. Isto kao i bosanci sto idu za zanimanje njegovatelja, firma odnosno dom za njegu starijih im placaju skolu i daju da rade praksu kod njih i dobijaju cca 600,-Euro.

Za vozaca se ide u autoskolu, nema neke skole iskljucivo za vozace kao u BiH s tim sto se ide na neke zasebne kurseve zbog licence :izet:
Post Reply