Sankcije Iranu?

Post Reply

Kako mislite da je najbolje da BIH reagira ako bi doslo do toga?

Da podrzi sankcije Iranu
42
26%
Da bude protiv
76
46%
Da bude suzdrzana
46
28%
 
Total votes: 164

User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#51 Re: Sankcije Iranu?

Post by osa »

-Romeo- wrote:
osa wrote:
Bosnolog wrote:
Ma kad nam ti das dobronamjerni savjet kako trebamo glasati u vijeu sigurnosti,namah se rastopim od tvoje dobromanjernosti koju nam zelis :mrgreen:

Eto vidis osa i mi se odvikli visestoljetnog mutietnickog suzivota po zelji tebe i takvih etno cistaca koji nam dodu ovdje na forum pricati o kulturi jednoetickog i monoreligijskog zivota,..... bas onakvog kako ga ti zagovaras u svim svojim postovima propovjedajuci tvoju sliku buducnosti cistokrvno i etnocidno razdvojenih etnija kao preduslov dugotrajnog mira i hramonije u zemljma Svijeta,.....samo jos kad bi mogli segregatisati sve i vjerskim kodovima na celu tetovirati da se medusobno raspoznaju na ulicama ,sto bi mogli nazvati osinom revolucinoarno segregacijskom evolucjom ,....nego imas li viziju kada ce se taj tvoj etno cisoto vjersko rasni metodi poceti primjenjivati kao osini univerzalni recepti u Svjetu,????? :roll:
kako treba glasati, naravno za sankcije, kakva priča o suzdržanosti, pa ne rekoše li još nakon blizanaca ameri "tko nije sa nama taj je protiv nas"....
koji si ti lik, kako ti više ne dosadi palamuditi
tvoj stav je pretpostavljam drukčiji...
User avatar
Bosnolog
Posts: 8060
Joined: 07/09/2009 00:23
Location: Pod Suncem i Zvijezdama

#52 Re: Sankcije Iranu?

Post by Bosnolog »

osa wrote:
Bosnolog wrote:
osa wrote: ja ti rekoh da su ti stavovi ekstremni, identični stavovima onih po kojima pljuješ, samo imaju drugi vjerski i nacionalni predznak, pogriješih li igdje...
Ma kad nam ti das dobronamjerni savjet kako trebamo glasati u vijeu sigurnosti,namah se rastopim od tvoje dobromanjernosti koju nam zelis :mrgreen:

Eto vidis osa i mi se odvikli visestoljetnog mutietnickog suzivota po zelji tebe i takvih etno cistaca koji nam dodu ovdje na forum pricati o kulturi jednoetickog i monoreligijskog zivota,..... bas onakvog kako ga ti zagovaras u svim svojim postovima propovjedajuci tvoju sliku buducnosti cistokrvno i etnocidno razdvojenih etnija kao preduslov dugotrajnog mira i hramonije u zemljma Svijeta,.....samo jos kad bi mogli segregatisati sve i vjerskim kodovima na celu tetovirati da se medusobno raspoznaju na ulicama ,sto bi mogli nazvati osinom revolucinoarno segregacijskom evolucjom ,....nego imas li viziju kada ce se taj tvoj etno cisoto vjersko rasni metodi poceti primjenjivati kao osini univerzalni recepti u Svjetu,????? :roll:
kako treba glasati, naravno za sankcije, kakva priča o suzdržanosti, pa ne rekoše li još nakon blizanaca ameri "tko nije sa nama taj je protiv nas"....

Vrijeme Busizma je proslost,......Ti jos u njemu zivis,biti neutralna i suzdrzan je sasvim prihvatljivo ili glasati protiv,.Ipak bi bilo licimjerno zabiti noz u leda Iranu nakon sve pomoci koju su nam pruzili a i vas su mufte naoruzali samo vase licimjerje i zabjanaje noz u leda je tradicija i hinjaluk dobro nama znan tako da nista novo od onih koji su u Francekovoj politici u BiH vidjeli moralno ispravnu i prihvatljivu politiku .

Ako Izrael moze da krije nuklearno oruzje jer ga nikada oficijelno nije obznanio,Iranski narod ce da palca ceh cionistickog lobija koji stoji iza ove kompletne ujdurme.Iranski rezima nece biti srusen novim sankcijama vec ce samo iranski narod vise patiti.Oni ipak nisu nikoga napali.Sjeveran Koraj kada je napravilo nuklerearku prema njoj se opreznije prilazi,...Ocito da cionisti zele nove belaje u regiji,.Bojim se da ce americka djeca opet ginuti za cionisticke ciljeve kao sto ginu i Iraku,....

Opet ti ponavljam Osa ti si stranac i nemas nista sa ovim glasanjem a svaka tvoje sugesija je zlonamjerna po BiH ko i po svi drugim pitanjima......
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#53 Re: Sankcije Iranu?

Post by osa »

Bosnolog wrote:
osa wrote:
kako treba glasati, naravno za sankcije, kakva priča o suzdržanosti, pa ne rekoše li još nakon blizanaca ameri "tko nije sa nama taj je protiv nas"....

Vrijeme Busizma je proslost,......Ti jos u njemu zivis,biti neutralna i suzdrzan je sasvim prihvatljivo ili glasati protiv,.Ipak bi bilo licimjerno zabiti noz u leda Iranu nakon sve pomoci koju su nam pruzili a i vas su mufte naoruzali samo vase licimjerje i zabjanaje noz u leda je tradicija i hinjaluk dobro nama znan tako da nista novo od onih koji su u Francekovoj politici u BiH vidjeli moralno ispravnu i prihvatljivu politiku .

Ako Izrael moze da krije nuklearno oruzje jer ga nikada oficijelno nije obznanio,Iranski narod ce da palca ceh cionistickog lobija koji stoji iza ove kompletne ujdurme.Iranski rezima nece biti srusen novim sankcijama vec ce samo iranski narod vise patiti.Oni ipak nisu nikoga napali.Sjeveran Koraj kada je napravilo nuklerearku prema njoj se opreznije prilazi,...Ocito da cionisti zele nove belaje u regiji,.Bojim se da ce americka djeca opet ginuti za cionisticke ciljeve kao sto ginu i Iraku,....

Opet ti ponavljam Osa ti si stranac i nemas nista sa ovim glasanjem a svaka tvoje sugesija je zlonamjerna po BiH ko i po svi drugim pitanjima......
opet razmišljaš emocijama , " ne postoje vječni prijatelji ni vječni neprijatelji", pitanja irana, koreje i sl. svakako nećemo rješavati mi, uvjetno rečeno mali narodi i male države, politika je pragmatizam, a ako moram birati između irana i usa, uvijek biram usa, bar za sada, ti bi vidim rađe živio i radio u iranu nego u usa, pravo na izbor, poštivam....
kijameta
Posts: 1291
Joined: 08/08/2007 10:13

#54 Re: Sankcije Iranu?

Post by kijameta »

Vidim da vecina forumasa smatra Irance primitivcima,ulojenim bradonjama koji po cijeli dan vrte tespih i nista drugo ne znaju i ne zele. Medzutim nije tako,Iranci su ljudi kao i mi ,kao i Evropljani,kao i Amerikanci. Iranci zele u svom zivotu licnu srecu,licni prosperitet,sebe i svoje porodice,zele zivot u slobodnom Iranu. Irancima je uzor zivot,kakav zive Evropljani i Amerikanci,to je ono sto Iranci zele. Sankcije treba da doprinesu lomljenju islamistickog rezima i demokratizaiji Irana. Glasanjem za sankcije,glasamo za iranski narod,za sve one pobijene u zadnjim demonstracijama od strane islamistickog rezima.
Bosna i Bosnjaci svoju buducnost mogu vidjeti samo u EU i NATU a ako zelimo biti dio toga znamo kako moramo glasati i pri tome trebamo biti svjesni da bi i Iranci glasali za sankcije,kada bi ih neko nesto pitao i da ce nam iranski narod biti zahvalan sto smo pomogli u rusenju teokratske diktature pod kojom je Iran a kojoj su odbrojani dani.
Suzdrzanost i neutralnost nisu opcija. VRS nije suzdrzana i nije neutralna,pa ne mozemo ni mi biti. Iranski teokratski rezim,Srbija i rs su saveznici i prijatelji,dok smo mi na drugoj strani.
User avatar
-Romeo-
Posts: 1185
Joined: 14/10/2009 09:45
Location: Ni na nebu, ni na zemlji, tj. u čardaku

#55 Re: Sankcije Iranu?

Post by -Romeo- »

kijameta wrote:Vidim da vecina forumasa smatra Irance primitivcima,ulojenim bradonjama koji po cijeli dan vrte tespih i nista drugo ne znaju i ne zele. Medzutim nije tako,Iranci su ljudi kao i mi ,kao i Evropljani,kao i Amerikanci. Iranci zele u svom zivotu licnu srecu,licni prosperitet,sebe i svoje porodice,zele zivot u slobodnom Iranu. Irancima je uzor zivot,kakav zive Evropljani i Amerikanci,to je ono sto Iranci zele. Sankcije treba da doprinesu lomljenju islamistickog rezima i demokratizaiji Irana. Glasanjem za sankcije,glasamo za iranski narod,za sve one pobijene u zadnjim demonstracijama od strane islamistickog rezima.
Bosna i Bosnjaci svoju buducnost mogu vidjeti samo u EU i NATU a ako zelimo biti dio toga znamo kako moramo glasati i pri tome trebamo biti svjesni da bi i Iranci glasali za sankcije,kada bi ih neko nesto pitao i da ce nam iranski narod biti zahvalan sto smo pomogli u rusenju teokratske diktature pod kojom je Iran a kojoj su odbrojani dani.
Suzdrzanost i neutralnost nisu opcija. VRS nije suzdrzana i nije neutralna,pa ne mozemo ni mi biti. Iranski teokratski rezim,Srbija i rs su saveznici i prijatelji,dok smo mi na drugoj strani.
no coment
sumirprimus
Posts: 81386
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#56 Re: Sankcije Iranu?

Post by sumirprimus »

mISLIM DA TREBAMO GLEDAT svoj interes...
kao prvo moze glas za sankcije,ali...
ako nam pod hitno ukinu vize,i silom nametnu ustavna rjesenja.... :)
u protivnom,iran ipak ima oruzje,koje moze zatrebat... :evil:
interes,danas je sve interes...
User avatar
-Romeo-
Posts: 1185
Joined: 14/10/2009 09:45
Location: Ni na nebu, ni na zemlji, tj. u čardaku

#57 Re: Sankcije Iranu?

Post by -Romeo- »

sumirprimus wrote:mISLIM DA TREBAMO GLEDAT svoj interes...
kao prvo moze glas za sankcije,ali...
ako nam pod hitno ukinu vize,i silom nametnu ustavna rjesenja.... :)
u protivnom,iran ipak ima oruzje,koje moze zatrebat... :evil:
interes,danas je sve interes...
pa dobro kakav je iran imao interes da podrži muslimane u bih.......
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#58 Re: Sankcije Iranu?

Post by osa »

-Romeo- wrote:
sumirprimus wrote:mISLIM DA TREBAMO GLEDAT svoj interes...
kao prvo moze glas za sankcije,ali...
ako nam pod hitno ukinu vize,i silom nametnu ustavna rjesenja.... :)
u protivnom,iran ipak ima oruzje,koje moze zatrebat... :evil:
interes,danas je sve interes...
pa dobro kakav je iran imao interes da podrži muslimane u bih.......
čovjek kaže "mi", a kakva je interes imao iran, pa valjda oni o tom trebaju brinuti....
kijameta
Posts: 1291
Joined: 08/08/2007 10:13

#59 Re: Sankcije Iranu?

Post by kijameta »

-Romeo- wrote:
sumirprimus wrote:mISLIM DA TREBAMO GLEDAT svoj interes...
kao prvo moze glas za sankcije,ali...
ako nam pod hitno ukinu vize,i silom nametnu ustavna rjesenja.... :)
u protivnom,iran ipak ima oruzje,koje moze zatrebat... :evil:
interes,danas je sve interes...
pa dobro kakav je iran imao interes da podrži muslimane u bih.......
Geo-politika. Iranski rezim se htio siriti po svijetu,htjeli su povecati svoju snagu,postati faktor. Iranska ekspanzija je isla putem kriznih podrucja,gdje su mogli loviti u mutnom. Afghanistan,Baluchistan,Bosna. Svugdje su slali instruktore i oruzje,uz naravno religioznu propagandu.Godinama su iz sjene upravljali dijelovima Afghanistana,prijeteci i direktnom vojnom intervencijom.U Bosni su htjeli staviti dio gdje su Bosnjaci vecina pod svoj uticaj i sto vecu ovisnost,da bi se sukladno razvoju situacije sirili dalje ili nas prodali zapadu ili Srbima za neke ustupke. No CIA je uz pomoc Arapa unistila njihove planove u Bosni,da bi ih se Bosnjaci,konacno rijesli 96,pred ultimatumom USA.
U Afghansistanu takodze, pod USA/arapsko/pakistansko vodzenim talibanima do kraja vojno porazili proiranske vojne snage,zauzecem Mazari-Sherifa 98 i hvatanjem 14 iranskih generala. U iducih nekoliko godina su i Pakistanci uspjeli presjeci veze izmedzu baluchistanskih pobunjenika i Irana. San o sirenju uticaja i moci iranske teokratije je propao. Iranski teokratski rezim jos uvijek sponzorise teroriste u Iraku i pokusava destabilizirati iracku drzavu,no i tu su u uzmicanju.Sankcije koje im se spemaju( a Bosnom ili bez nje) su stezanje omce oko vrata iranskog teokratskga rezima,kojemu su odbrojani dani.
sumirprimus
Posts: 81386
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#60 Re: Sankcije Iranu?

Post by sumirprimus »

Ne kontam sta nije jasnoi,trebsamo se pocet ponasat ko drzava i gledat svoj interes,ameri dosli hoce glas djabanavi e ne more.... :D
dajte nesto zauzvrat,tkao se to u svijetu radi...
nece ameri,oce iranci,i ajmo dalje 8-)
User avatar
mrtva kokoš
Posts: 12219
Joined: 13/01/2009 19:46
Location: komuna

#61 Re: Sankcije Iranu?

Post by mrtva kokoš »

jao jao kijameta vidimo i sami sta nam je ta cia namjestila, umjesto iranskih dovela nam je arapske sektase
pa cemo morati jednog dana i protiv njih da se borimo...
amerikance zanimaju samo interesi i ako ti interesi odgovaraju nama treba da ih podrzimo, ali nikako im vjerovati na rijec. kao sto kaze sumirprimus ako ce nam dati nesto zauzvrat mi cemo da ih podrzimo ako ne necemo ni glasati protiv irana i kraj price...
vjeruj ti meni u iranu nece doci do promjene jos mnogo godina. jes da postoje opozcione snage koje se protiv tog rezima bore svim silama ali uzalud, nemaju toliku jacinu niti ce je imati jer je iran suvise zatvoreno drustvo na koje se ne moze djelovati tako lahko kao sto je bio slucaj sa komunistickim zemljama...
kijameta
Posts: 1291
Joined: 08/08/2007 10:13

#62 Re: Sankcije Iranu?

Post by kijameta »

Splinter wrote:jao jao kijameta vidimo i sami sta nam je ta cia namjestila umjesto iranskih, dovela nam je arapske sektase
pa cemo morati da se jednog dana i protiv njih borimo...
amerikance zanimaju samo interesi i ako ti interesi odgovaraju nama treba da ih podrzimo, ali nikako im vjerovati na rijec. kao sto kaze sumirprimus ako ce nam dati nesto za uzvrat mi cemo da ih podrzimo ako ne necemo ni glasati protiv irana i kraj price...
vjeruj ti meni u iranu nece doci do promjene jos mnogo godina, jes da postoje opozcione snage koje se protiv tog rezima bore svim silama, ali uzalud nemaju toliku jacinu niti ce je imati. jer je iran zatvoreno drustvo na koje se ne moze djelovati tako lahko kao sto je bio slucaj sa komunistickim zemljama...
Apsolutno se slazem sa time da treba gledati iskljucivo interes. Ja licno kao Sarajlija svaki problem u svijetu posmatram kroz njegov moguci pozitivan ili negativan uticaj na srpsku vojsku na Trebevicu.
O Iranu ukratko; Iranski rezim je od stanja apsolutne ekspanzije 90-ih u roku 15 godina sabijen unutar granica Irana,opkoljen i izoliran,ove sankcije su samo stepenica u konacnom slamanju iranskoga rezima i prebacivanja zemlje u zapadnu vojno-politicku sferu,sto bi iranski narod ionako izglasao odmah,kada bi imao pravo glasa. Jednom sam vec rekao ; Ne podcjenjujte Irance,oni nisu glupi ni nesposobni. Imaju ogromnu ,jaku,bogatu i obrazovanu dijasporu,potpuno proamericki orijentisanu,imaju na hiljade oficira u US Army,imaju ogroman uticaj i doci ce na vlast u Iranu i mora se racunati da cemo u buducnosti pricati sa njima a ne poluludim hodzicama tipa AhmedNedzad. Ne bih ulazio u procjene kada i za koliko vremena ali demokratizacija Irana i ulazak Irana u USA sferu je sigurica,kvota 1.01.
A sto se tice Bosne i naseg interesa. Mi smo sigurno zadnji koi mogu postavljati uslove za bilo sta. Misljenje da mi kao drzava mozemo postavljati uslove USA, je nevjerovatno precjenivanje samoga sebe,veoma nerealno. Bosna postoji samo voljom USA administracije,dovoljno je samo malo oduzimanje podrske,pa da Bosna nestane u kratkom roku. Nama je noz pod vratom a ruka koja drzi noz se boji jedino USA i dovoljno je da USA samo odmakne pogled i nasa sudbina je zapecacena. Toga su svjesni i Amerikanci a i nasi politicari i zato tu nema nikakvih dogovora i utvrdzivanja cijene,nego to radi po principu ili si sa nama ili te nema( u bioloskom smislu)
User avatar
nellington
Posts: 10761
Joined: 11/03/2008 13:32
Location: navedeno lice se udaljilo u nepoznatom pravcu.

#63 Re: Sankcije Iranu?

Post by nellington »

Kijameta, samo da pitam nešto - jesu li sankcije SRJ devedesetih godina bile za dobro naroda u SRJ?
kijameta
Posts: 1291
Joined: 08/08/2007 10:13

#64 Re: Sankcije Iranu?

Post by kijameta »

nellington wrote:Kijameta, samo da pitam nešto - jesu li sankcije SRJ devedesetih godina bile za dobro naroda u SRJ?
Apsolutno pozitivne,dovele su do pada rezima Slobodana Milosevica.
User avatar
nellington
Posts: 10761
Joined: 11/03/2008 13:32
Location: navedeno lice se udaljilo u nepoznatom pravcu.

#65 Re: Sankcije Iranu?

Post by nellington »

kijameta wrote:
nellington wrote:Kijameta, samo da pitam nešto - jesu li sankcije SRJ devedesetih godina bile za dobro naroda u SRJ?
Apsolutno pozitivne,dovele su do pada rezima Slobodana Milosevica.
U roku od 7 godina. Efikasno, nema šta.
sumirprimus
Posts: 81386
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#66 Re: Sankcije Iranu?

Post by sumirprimus »

Kijameta,ne bih se slozio s tobom,naravno da mozemo postavljat uslove...
Tako rade prave drzave,a banana republike bez pogovora ispunjavaju sve zadato...
Tacno da dosta toga ovisi o americkoj administraciji,na kraju krajeva,ona je i dovela do potpisa dejtona u trenutku totalnog kraha velikosrpskog sna...
Americka administracija osim sto je zaustavila rat,nam je nametnula i ovakav nakaradan mir,koji je u mnogocemu gori od rata...
Zato ako americi trebaju glasovi,treba da plati,nema dzabe ni u stare babe,cijena je Ustav,milorad dodik,entitetsko glasanje,tacka ba.A europerjcima trenutno ukidanje viza...
Ako im pak ne treba nas glas,bujrum,ima jos clanica SB... ne? :)
User avatar
mrtva kokoš
Posts: 12219
Joined: 13/01/2009 19:46
Location: komuna

#67 Re: Sankcije Iranu?

Post by mrtva kokoš »

kijameta wrote:
nellington wrote:Kijameta, samo da pitam nešto - jesu li sankcije SRJ devedesetih godina bile za dobro naroda u SRJ?
Apsolutno pozitivne,dovele su do pada rezima Slobodana Milosevica.
preko nasih ledja, svaka im cast, popisam im se na te sankcije...
i zapamtite uvijek se sankcije provode nad narodima, a ne nad njihovim rezimima to je samo izgovor i sredsvo za uvodjenje "demokratije" kako bi se moglo vladati sa vecinom (citaj glupih) !!
nisam protiv amerike a nisam ni za iran!!
vec sam za BiH, zasto uvijek morate okretati pricu srbi su za iran mi moramo biti na drugoj strani, ne mi moramo da budemo na strani nasih interesa nece ni amerikanci a ni iranci zivjeti snama vec bosnjaci, srbi, hrvati i treba da nam ciljevi budu isti.
ti isti amerikanci napravili su nam ovo sranje od drzave, i sta trebamo da im pljescem i da im podilazimo sto se 15 godina od potpisivanja dejtonskog sporazuma nalazimo u stanju "mira" ali znas kakvog, hladnog mira.
dejtonska bosna i hercegovina predstavlja formu rata koja podrazumjeva, borbu za izostanak borbi.
“Nijedan ugovor ne treba smatrati mirovnim ako je sklopljen tako da prećutno sadrži povod budućeg rata”.
znas li cije su ovo rijeci, predpostavljam da znas e pa upravo su nam ti isti amerikanci napravili povode za ratovanje nista drugo, popisam se ja na takvu "pomoc".
Last edited by mrtva kokoš on 12/04/2010 13:14, edited 1 time in total.
kijameta
Posts: 1291
Joined: 08/08/2007 10:13

#68 Re: Sankcije Iranu?

Post by kijameta »

sumirprimus wrote:Kijameta,ne bih se slozio s tobom,naravno da mozemo postavljat uslove...
Tako rade prave drzave,a banana republike bez pogovora ispunjavaju sve zadato...
Tacno da dosta toga ovisi o americkoj administraciji,na kraju krajeva,ona je i dovela do potpisa dejtona u trenutku totalnog kraha velikosrpskog sna...
Americka administracija osim sto je zaustavila rat,nam je nametnula i ovakav nakaradan mir,koji je u mnogocemu gori od rata...
Zato ako americi trebaju glasovi,treba da plati,nema dzabe ni u stare babe,cijena je Ustav,milorad dodik,entitetsko glasanje,tacka ba.A europerjcima trenutno ukidanje viza...
Ako im pak ne treba nas glas,bujrum,ima jos clanica SB... ne? :)
Imas veoma nerealan stav o sebi,koji je potpuno neobjektivan i zato prakticno bezvrijedan.
Banana republika je za Bosnu POJAM drzavno-pravnog statusa o kojem mozemo samo sanjati zasada. Bosna nije uopste republika a ni drzava,tako da je Banana rupublika za nas neka visa forma,osim toga mi mozemo biti samo mandarina republika,kod nas banane ne rastu. :D :D
Koristis rijec MOZEMO koja oznacava neki kolektivitet. To si mozda sanjao,bosansko-bosnjacki kolektivitet prestaje sa granicama i ingerencijama Kantona Sarajevo. Bosanska drzava ne postoji,pa nesto sto ne postoji ne moze uslovljavati nikoga. Drzavni organi i sluzbe koje imamo i koje funkcionisu,postoje samo zbog EU/USA pritiska i kako mozemo mi njih uslovljavati,kada su nam oni utemeljitelji i pokrovitelji ovo malo oblika drzavnosti sto imamo :? :?
Ne mozemo mi nicim uslovljavati EU i USA,nego im trebamo biti zahvalni sto smo zivi,posebno ovim zadnjima.
Cak ni 96 kada smo jos imali drzavu i vojsku,nismo se ni trenutka dvoumili oko USA ultimatuma u vezi Irana,danas je to izvan rasprave. Gledano kroz bosansko tropostojanje; Hrvati i Bosnjaci su uz USA a Srbi uz Teheran.
sumirprimus
Posts: 81386
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#69 Re: Sankcije Iranu?

Post by sumirprimus »

Bogami,eto ja nisam u sarajvu,pa itekako postoji Bosna kao drzava :)
Druga stvar je ta sto je slaba,sto joj kuke podmecu gdje god stignu,al kakva je takva je moja je. 8-)
Nisam ja kriv sto mi je stalo do sekularne,gradjanske,liberalne proeuropske drzave,i sto sam u manjini u odnosu na zaostaliji dio ove drzave,regije...staces...
I ako je mojoj drzavi u interesu pokazat zube i velikoj americi why not?
Ako treba skinut gace i saget se,moze i to nije problem,ako ce bit neke koristi od tog recimo:ustavne promjene,entitetsko glasanje,milo dodik,vize...Utilitarizam,svijetom vlada...
User avatar
_BaD_BoY
Posts: 333
Joined: 10/10/2008 20:41
Location: Wild West

#70 Re: Sankcije Iranu?

Post by _BaD_BoY »

ni slucajno glasati za sankcije..ako moze jedan izrael imati na nekoliko desetina nuklarnih glava zasto ne moze iran graditi svoja nuklarna postrojenja za koje nema dokaza da ce biti zloupotrebljena za izradu nuklarki..da imam mogucnost odlucivanja nikad to nebi prihvatio..al ipak mislim da i onako mi nismo neki faktor koji ce biti presudan,tim gore sto smo mi jedan obican americki protektorat i to ce morati biti izglasano s nase strane..
vruce pivo
Posts: 254
Joined: 17/08/2009 14:38

#71 Re: Sankcije Iranu?

Post by vruce pivo »

kijameta wrote:Vidim da vecina forumasa smatra Irance primitivcima,ulojenim bradonjama koji po cijeli dan vrte tespih i nista drugo ne znaju i ne zele. Medzutim nije tako,Iranci su ljudi kao i mi ,kao i Evropljani,kao i Amerikanci. Iranci zele u svom zivotu licnu srecu,licni prosperitet,sebe i svoje porodice,zele zivot u slobodnom Iranu. Irancima je uzor zivot,kakav zive Evropljani i Amerikanci,to je ono sto Iranci zele. Sankcije treba da doprinesu lomljenju islamistickog rezima i demokratizaiji Irana. Glasanjem za sankcije,glasamo za iranski narod,za sve one pobijene u zadnjim demonstracijama od strane islamistickog rezima.
Bosna i Bosnjaci svoju buducnost mogu vidjeti samo u EU i NATU a ako zelimo biti dio toga znamo kako moramo glasati i pri tome trebamo biti svjesni da bi i Iranci glasali za sankcije,kada bi ih neko nesto pitao i da ce nam iranski narod biti zahvalan sto smo pomogli u rusenju teokratske diktature pod kojom je Iran a kojoj su odbrojani dani.
Suzdrzanost i neutralnost nisu opcija. VRS nije suzdrzana i nije neutralna,pa ne mozemo ni mi biti. Iranski teokratski rezim,Srbija i rs su saveznici i prijatelji,dok smo mi na drugoj strani.
Ok,slazem se sa tobom sto se prvog dijela tice,izdrzati tolike godine sankcija,diverzija i pritisaka sa svih strana i jos pri tome biljeziti ekonomski rast i prosperitet je za svako divljenje koje uistinu zasluzuje iranski narod.

Samo ne znam zbog cega sadasnju vladu nazivas diktaturom kada je iranski narod jasno rekao na proslim izborima da daje punu podrsku Ahmedinedzadu.Zbog cega neke drzave i ljudi uzimaju sebi za pravo da odlucuju o tome sta je najbolje za iranski narod?Oni su sa citavih 65% glasova koje je dobio "Ahmo" jasno rekli kakvim putem zele da idu.
Protesti poslije izbora su bili odraz nezadovoljstva manjine koja je glasala drugacije i izgubila izbore..Ni meni se ne svidja sadasnja garnitura vlasti u BiH pa mi to ne daje za pravo da gazim volju vecine gradjana koji su glasali drugacije.
Sankcije koje ce se vjerovatno usvojiti nece ugroziti teokratski sistem Irana, vec ce ga naprotiv ojacati, niti ce sprijeciti daljnje razvijanje nuklearnog programa bez obzira sta Amerika,EU i Saudijska Arabija odlucili.
User avatar
Bosnolog
Posts: 8060
Joined: 07/09/2009 00:23
Location: Pod Suncem i Zvijezdama

#72 Re: Sankcije Iranu?

Post by Bosnolog »

osa wrote: opet razmišljaš emocijama , " ne postoje vječni prijatelji ni vječni neprijatelji", pitanja irana, koreje i sl. svakako nećemo rješavati mi, uvjetno rečeno mali narodi i male države, politika je pragmatizam, a ako moram birati između irana i usa, uvijek biram usa, bar za sada, ti bi vidim rađe živio i radio u iranu nego u usa, pravo na izbor, poštivam....
Ovdje vise govori tvoj karakter,kao i na drugim temama,bez ikakvog objasnjenja jednostrano bez osnove,....Kakve veze ima izbor gdje bi zivo sa glasanjem o rezoluciji,....Ziasta si ljudska karakterna nubuloza,.....Eto tvoje misljenje je presudno kako ce BiH glasati u vijecu sigurnosti. :mrgreen:
manki
Posts: 2075
Joined: 24/12/2003 00:00
Location: Sarajevo

#73 Re: Sankcije Iranu?

Post by manki »

trofej wrote:Uzdržanost nije put kojim BiH mora ići, inače se nije trebala kandidirati za Vijeće sigurnosti. Pošto je u Daytonu propuštena prilika da se eventualno osigura neutralni status BiH, ostali su joj NATO i EU kao najizglednija, a možda i jedina prilika da se isčupa iz smrtonosnog svetosavskoosmanskog blata. Izuzev okupatorske zaostavštine, BiH ništa bitno ne veže sa istočnim sistemima vlasti i vladanja.
Slažem se. :bih:
User avatar
nezavisni
Posts: 241
Joined: 23/08/2008 01:23

#74 Re: Sankcije Iranu?

Post by nezavisni »

Ne kontam bas cemu ova dilema? Pa sustina naseg prisustva u VS jeste da budemo na strani Amerikanaca. Samo je pitanje koliko cemo biti vjesti da to iskoristimo za nase interese.
A Iran je trenutno ipak, rezervna opcija. Ako sta krene po zlu, uvijek se mozemo njima okrenuti... ili Arapima. Trenutni interes nam je biti americki saveznik.
User avatar
bogoljub
Posts: 2930
Joined: 14/03/2008 19:20
Location: Do you have a room tonight?

#75 Re: Sankcije Iranu?

Post by bogoljub »

Ne razumijem zašto neki uopšte raspravljaju o temi sankcije Iranu, kada se iz njihovih postova ne nazire ni trun istinitih informacija o Iranu.
Iz njihovih postova se ponavlja ona ista priča koja se servira danonoćno na CNN u BBS, FOX u i sličnim ''Jako'' naklonjenim medijima prema Iranu.

Glasanje ili ne glasanje za sankcije prema Iranu uopšte nemaju nikakve veze sa radnim mjestima naše dijaspore, takodje, burna prošlost BiH i koliko je ko kome pomogao nebi trebali da budu osnovi u odlučivanju o sankcijama. Kada je je riječ o vanjskoj politici ne smatram da Iran očekuje od BiH da zbog njihove zaista jedinstvene i nesebične pomoći BiH u ratu, sada trebaju glasati protiv sankcija.
Siguran sam da Iran očekuje samo realno sagledavanje stanja u svijetu i donošenje odluke BiH na osnovu pravde.

Ako pravda nije osnov donošenja odluke o sankcijama onda uopšte BiH ne treba da se buni niti da traži pravdu bilo gdje u svijetu. Rat, Opkoljeno Sarajevo, Srebrenica, Markale, Tuzlanska mladost na koncu rezultat RSrpska Milorad Dodik Sve je to tako, i sve tako treba da bude. A ako je tako!_? A gdje je pravda!_?

Upravo ovdje je ključ svega.
Pravda nije nešto što ne postoji. U svijetu kojem živimo vlada jedan univerzalan prirodan zakon.
Pravda je univerzalan zakon, kojeg smo svi mi htjeli to priznati ili ne svjesni.
Duboko u nama je to urezano. Pa Ko drugom jamu kopa sam u nju pada.
Svako se uvjerio da ukoliko bude nepravedan u nećemu prema nekome, da će ga ta nepravda proganjati i vratiti mu se. Zašto!? Zato što živi u ovom svijetu gdje vlada prirodni zakon uzroka-posljedice kojeg niti jedan živi insan ne može izbjeći.

Ali Sankcije Iranu! Šta da se radi? Treba odlučiti!? Za ili protiv!?

Siguran sam kako god da bude, za ili protiv, da to veoma malo može uticati na globalnu Iransku sliku.
Iranu su do sada izglasali tri teška kruga sankcija. Ali gdje je Iran danas.
Te sankcije su samo bile jedan veliki pritisak da se Iran okrene samom sebi. Tako da su sankcije natjerale Iran da sam počne proizvoditi i razvijati se. To je doprinijelo da Iran bude najveći proizvođač i izvoznik u regionu.
Privreda je naglo porasla. Današnji život iranaca je lagodan život. Država subvencira struju 90%, glavnu ishranu takođe. Imaju svoje industrije automobila dnevna proizvodnja automobila u Iranu je 2500 automobila.
Prosjećna plaća iznosi 650 $ dakle, veća nego kod nas!
Sankcije bile ne bile. Stvarnost je bolje da ih nema, ali sadašnji Iran je daleko, daleko od toga da ih bilo kakve svjetske sankcije mogu baciti na koljena.
Kada to nije uspio Sadam i sve svjetske sile koje su mu pomogle za 8 godina rata, u momentu kada Iran nije imao ništa u pravom smislu te riječi, onda sam siguran da nakon 30 godina napretka ni 70 sankcija ne mogu mnogo pomoći Američkim planovima koji ako ne budu utemeljeni na PRAVDI siguran sam da su osudjeni na propast, kao što je propalo sve slično. Barem Historija tako kaže!
Pa za ili protiv!?
Šta god, samo neka bude pravedno!
Post Reply