Sankcije Iranu?

Post Reply

Kako mislite da je najbolje da BIH reagira ako bi doslo do toga?

Da podrzi sankcije Iranu
42
26%
Da bude protiv
76
46%
Da bude suzdrzana
46
28%
 
Total votes: 164

theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#226 Ahmedinedzad:Bosanci nama nista ne duguju

Post by theTruePath »

Ahmadinedžad za "Dnevni avaz": Pomogli smo Bosni u prošlosti i opet bismo
Sutra u "Dnevnom avazu" ekskluzivni intervju s predsjednikom Irana Mahmudom Ahmadinedžadom
Autor: E. A.
05.05.2010. 10:25
Ahmadinedžad: Bosna i Hercegovina ne duguje ništa Iranu

"Dnevni avaz" u svom sutrašnjem broju objavit će ekskluzivni intervju s predsjednikom Islamske Republike Iran
Mahmudom Ahmadinedžadom.

Razgovor s predsjednikom ove države u Njujorku uradio je naš dopisnik Erol Avdović.

Ahmadinedžad je, između ostalog, kazao da "Bosna i Hercegovina ne duguje ništa Iranu".

- Ne bismo nikad koristili instrumente pritiska na bosanske ljude, zbog toga što smo im nekad pomogli. Mi zato ne očekujemo ništa od njih u zamjenu za našu pomoć. Učinili smo to iz humanitarnih razloga u prošlosti i opet bismo.

Vjerujemo u to, da bosanskohercegovački narod, i njihova vlada - trebaju sami donijeti svoje odluke - kazao je Ahmadinedžad.



ejj zalosti,,a stvarno bi mi toliko drago bilo da BIH glasa protiv sankcija ili makar suzdrzana,ali ne da stara k....
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#227 Re: Ahmedinedzad:Bosanci nama nista ne duguju

Post by theTruePath »

oops,,ovo bi trebalo pod temu o Iranu i sankcijama,sorry :-)
User avatar
bogoljub
Posts: 2930
Joined: 14/03/2008 19:20
Location: Do you have a room tonight?

#228 Re: Sankcije Iranu?

Post by bogoljub »

- Nakon bijesnog indiferentnog ponašanja zvaničnika SAD-a u odnosu na sporazum u Teheranu i nastavku napora na jačanju sankcija Iranu, informativne agencije prenose vijesti o velikom trudu međunarodnih ličnosti, organizacija i država u namjeri da privole SAD da prihvate stanje u svijetu. Turski premijer RedžepTajip Erdogan zatražio je od američkog predsjednika da zbog važnosti teheranske deklaracije o razmjeni nuklearnog goriva, iskoristi istu kao priliku za diplomatsko rješenje nuklearnog pitanja Irana. Prema izvještaju AFP-a iz Ankare, Erdogan je u jučerašnjem pismu upućenom Baraku Obami, istakao da je razmjen nuklearnog goriva važan korak za rješavanje iranskog nuklearnog pitanja.
Turski premijer je kazao da sve zemlje imaju pravo na korištenje nuklearne energije u mirnodopske svrhe i da Turska ne podržava uvođenje sankcija protiv Irana te da se nuklearno pitanje treba riješiti putem diplomatskih pregovora.
Istovremeno, generalni sekretar OUN-a Ban Ki Mun podržava "Teheransku deklaraciju" i od SAD-a i Zapada traži diplomatsko rješenje iranskog nuklearnog pitanja.
Džon Bolton, bivši ambasador SAD-a u OUN je kritikovao Wašington zbog njegovog stava prema iranskom nuklearnom pitanju, te optužio Bijelu kuću da je zarad dobijanja glasa Rusije i Kine odustala od dijela svoje nuklearne politike. Bolton je dodao da su SAD postale beznadežne u poslu usvajanja antiiranske rezolucije u VS OUN-a i da bi dobile podršku Rusije i Kine sa navedenim zemljama stupile u neravnopravne poslove, te se udaljile od dijela svojih nuklearnih aktivnosti.
Muhammed el Baradei, bivši generalni direktor IAEA je kritikovao ishitrenu politiku SAD-a u odnosu na iransko nuklearno pitanje i "Teheransku deklaraciju", te dodao: "Ova deklaracija je validni dokument jer je Iran prihvatio da više od polovine količine obogaćenog uranijuma prebaci u inostranstvo, kako bi povećao inostrano povjerenje."

Ovo se pravo zakuhalo!
Ma baš me interesuje šta će biti kad donesu te sankcije. Donesoše ih tri puta do sada pa ništa.
Izvještaj MMF-a za prošlu godinu pokazuje da su Iranci u konstantom napredku te da su prema MMF 18 ekonomija u svijetu. :!:
HORN1
Posts: 406
Joined: 21/04/2010 17:49

#229 Re: Sankcije Iranu?

Post by HORN1 »

Upravo je i problem što je Iran među 20 najrazvijenijih i ne samo Iran, interesantno je pogledati prošlost i analizirati neka dešavanja koja bi mogla dati jasniju sliku. Interesuje me sjećali se netko mnogobrojnih požara po cijelom teritoriju Indonezije i to u trenutku kad je Indonezija imala dobar ekonomski položaj u svijetu. čini mi se kao da su ti požari trebali obustaviti razvoj i poslati poruku Indoneziji gdje joj je mjesto. Naravno mogli bi reći da su požari bili slučajni uslijed vrelog ljeta ali nisu i u drugim zemljama bili takvi mnogobrojni i veliki.
Interesantno će sad biti posmatrati koja će se sredstva upotrijebiti i na koji način kad ekonomski jako napreduju Tirska, iran i Indonezija.
jugasvili
Posts: 87
Joined: 20/04/2010 12:59

#230 Re: Sankcije Iranu?

Post by jugasvili »

HORN1 wrote:Upravo je i problem što je Iran među 20 najrazvijenijih i ne samo Iran, interesantno je pogledati prošlost i analizirati neka dešavanja koja bi mogla dati jasniju sliku. Interesuje me sjećali se netko mnogobrojnih požara po cijelom teritoriju Indonezije i to u trenutku kad je Indonezija imala dobar ekonomski položaj u svijetu. čini mi se kao da su ti požari trebali obustaviti razvoj i poslati poruku Indoneziji gdje joj je mjesto. Naravno mogli bi reći da su požari bili slučajni uslijed vrelog ljeta ali nisu i u drugim zemljama bili takvi mnogobrojni i veliki.
Interesantno će sad biti posmatrati koja će se sredstva upotrijebiti i na koji način kad ekonomski jako napreduju Tirska, iran i Indonezija.

iran je razvijen po kojim kriterijama ? oni ne mogu savladati tehnologiju koju su neki savladali prije 65 godina , nisu u stanju da naparave avion trece generacije , krpe neku opremu i dodaju neke sitnice it to zovu napretkom . po mnogim stvarima su na nivou pred ratne jugoslavije .

sto se tice indonezije , to ti je grupa ostrva na kojim od nekih od njih jos dosta ljudi zivi u barakama bez struje i kanalizacije . indonezija je treci svijet jarane a politicki i vojno su toliko mocni da ih je jedna australija protjerala sa istocnog timora kao najvece jadnike . australci su se usetali skoro bez opaljenog metka .
evo da dodam da sam bio u indoneziji tacnije na dijelu bali i mogu ti reci iz licnog iskustva da je standard u tom turistickom samim tim i bogatijem dijelu mizeran cak i u poredjenju sa bih . da bi stigli recimo danasnji standard u australiju treba ce im po mojoj procjeni bar 50 godina .
ja71
Posts: 5400
Joined: 31/03/2006 14:45

#231 Re: Sankcije Iranu?

Post by ja71 »

@jugasvili
pa onda vjerovatno i nema razloga da se "svijet" boji Irana
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#232 Re: Sankcije Iranu?

Post by theTruePath »

da da Bosna je zapravo velesila sprem Irana :lol: :-) jugasvila jugasvili :-) :-)
Shoba
Posts: 1734
Joined: 24/11/2003 00:00

#233 Re: Sankcije Iranu?

Post by Shoba »

Ahmadinedžad: Nema prepreka jačanju saradnje sa Srbijom
Tanjug | 24. 05. 2010. - 21:10h | Foto: FoNet | Komentara: 8

Predsednik Irana Mahmud Ahmadinedžad izjavio je da ne postoje prepreke za proširenje veza Irana i Srbije i pozvao na jačanje saradnje dve države.
Boris Tadić i novoimenovani ambasador Irana Abolgasem Delfi

"Iran i Srbija mogu imati konstruktivnu i korisnu saradnju na uspostavljanju novog svetskog poretka, zasnovanog na pravdi i humanosti", rekao je sinoć Ahmadinedžad na sastanku sa novim ambasadorom Srbije u Iranu Aleksandrom Tasićem.


On je istakao da su "Iran i Srbija zemlje koje su oduvek pratile jedna drugu u progresivnim aktivnostima i postupcima u svetu", prenela je iranska agencija Fars.


Novi ambasador Srbije u Teheranu je istakao da Srbija želi da unapredi veze sa Iranom na svim poljima.


"Iran ima centralnu ulogu na Bliskom istoku i jedna je od najvažnijih članica međunarodne zajednice", rekao je Tasić, predajući akreditive Ahmadinedžadu.


Predsednik Irana je naglasio da učešće dve zemlje u međunarodnim organizacijama, poput Pokreta nesvrstanih, pruža pogodno tlo za stabilizaciju saradnje i koordinaciju aktivnosti dve zemlje na međunarodnoj sceni.
Bitte_Halt_ja_ja
Posts: 670
Joined: 08/03/2009 12:25

#234 Re: Sankcije Iranu?

Post by Bitte_Halt_ja_ja »

Misli mda ni jedna drzava cija vlast ima izjave tipa: "Treba ih izbrisati sa zemlje". Zamisli kakav bi svijet pakao bio da nije amerika nego da je rusija, kina, indija, izrael ili iran svjetska supersila. Koliko god amerika losu politiku vodila, trebali bi biti sretni s obzirom na alternativu
User avatar
bogoljub
Posts: 2930
Joined: 14/03/2008 19:20
Location: Do you have a room tonight?

#235 Re: Sankcije Iranu?

Post by bogoljub »

ZAMISLIO!

I nisam mogao vidjeti veći pakao od ovoga kojeg svakodnevno posmatramo u Afganistanu, Iraqu, Pakistanu, Palestini.............................................................................
Nigdje nisu prisutni vojnici pomenutih država u ovim istinskim paklovima Afganistana, Iraqa, Pakistana, gdje --svoju--- ''miroljubivost'' je došla sa kraj svijeta iskazivati ''super sila''
HORN1
Posts: 406
Joined: 21/04/2010 17:49

#236 Re: Sankcije Iranu?

Post by HORN1 »

Pa nemogu svugdje naći i vrbovati dovoljan broj domaćih izdajnika negdje moraju ići i svojom armadom da bi donijeli svima demokratiju po svojim mjerilima.
User avatar
Građanin
Posts: 72
Joined: 22/05/2010 15:26

#237 Re: Sankcije Iranu?

Post by Građanin »

jugasvili wrote:
HORN1 wrote:Upravo je i problem što je Iran među 20 najrazvijenijih i ne samo Iran, interesantno je pogledati prošlost i analizirati neka dešavanja koja bi mogla dati jasniju sliku. Interesuje me sjećali se netko mnogobrojnih požara po cijelom teritoriju Indonezije i to u trenutku kad je Indonezija imala dobar ekonomski položaj u svijetu. čini mi se kao da su ti požari trebali obustaviti razvoj i poslati poruku Indoneziji gdje joj je mjesto. Naravno mogli bi reći da su požari bili slučajni uslijed vrelog ljeta ali nisu i u drugim zemljama bili takvi mnogobrojni i veliki.
Interesantno će sad biti posmatrati koja će se sredstva upotrijebiti i na koji način kad ekonomski jako napreduju Tirska, iran i Indonezija.

iran je razvijen po kojim kriterijama ? oni ne mogu savladati tehnologiju koju su neki savladali prije 65 godina , nisu u stanju da naparave avion trece generacije , krpe neku opremu i dodaju neke sitnice it to zovu napretkom . po mnogim stvarima su na nivou pred ratne jugoslavije .

sto se tice indonezije , to ti je grupa ostrva na kojim od nekih od njih jos dosta ljudi zivi u barakama bez struje i kanalizacije . indonezija je treci svijet jarane a politicki i vojno su toliko mocni da ih je jedna australija protjerala sa istocnog timora kao najvece jadnike . australci su se usetali skoro bez opaljenog metka .
evo da dodam da sam bio u indoneziji tacnije na dijelu bali i mogu ti reci iz licnog iskustva da je standard u tom turistickom samim tim i bogatijem dijelu mizeran cak i u poredjenju sa bih . da bi stigli recimo danasnji standard u australiju treba ce im po mojoj procjeni bar 50 godina .

Ne valjaj gluposti, molim te. Eto iranska ekonomija/vojna industrija nerazvijena, po kojim kriterijumima? Jeste, ako ih porediš sa SAD! Ti ih porediš sa nivoom pred ratne Jugoslavije?
Smiješno !!!

http://www.youtube.com/watch?v=2ULE_0nL ... re=related

http://www.youtube.com/watch?v=d-iwNay4 ... re=related
Izvor: youtube


„Od 1992. godine, Iran također proizvodi i vlastite tenkove, oklopne transportere, navođene projektile, podmornice i borbene zrakoplove.[42] Posljednjih godina iranska izvješća su otkrila razvoj mnogih soficticiranih oružja poput projektila i balističkih raketa Hoot, Kowsar, Fateh-110, Shahab-3, Sajjil, Ashoura, Ghadr-110, Fajr-3, te mnogo drugih raketnih sustava. Smatra se kako Iran danas ima od 3000 do 5000 tenkova[43], treću najveću helikoptersku flotu na svijetu[44], najveći broj vojnika (uključujući paravojsku)[45], te golemi arsenal balističkih projektila[46]
Iranske državne rezerve se procijenjuju na oko 120 milijardi dolara, a poznato je da oko 80% iranskog vanjskog prihoda stiže od izvoza energenata[65]. Za 2008. godinu iranski BDP je procijenjen na 382.3 milijarde dolara (859.7 milijardi prema kupovnoj moći), odnosno 5,826 dolara po glavi stanovnika (13,100 dolara prema kupovnoj moći)[66], što je dvanaesterostruki porast u odnosu na doba prije revolucije 1979.[67] Gospodarski rast iznosi oko 6.4% na godinu[6“
Izvor: Wikipedija

P.S.
"Jugoslavija" /danas Srbija, bi mogla stiči Iran za nekih 150 do 200 godina !!!
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#238 Re: Sankcije Iranu?

Post by osa »

Građanin wrote:
jugasvili wrote:
HORN1 wrote:Upravo je i problem što je Iran među 20 najrazvijenijih i ne samo Iran, interesantno je pogledati prošlost i analizirati neka dešavanja koja bi mogla dati jasniju sliku. Interesuje me sjećali se netko mnogobrojnih požara po cijelom teritoriju Indonezije i to u trenutku kad je Indonezija imala dobar ekonomski položaj u svijetu. čini mi se kao da su ti požari trebali obustaviti razvoj i poslati poruku Indoneziji gdje joj je mjesto. Naravno mogli bi reći da su požari bili slučajni uslijed vrelog ljeta ali nisu i u drugim zemljama bili takvi mnogobrojni i veliki.
Interesantno će sad biti posmatrati koja će se sredstva upotrijebiti i na koji način kad ekonomski jako napreduju Tirska, iran i Indonezija.

iran je razvijen po kojim kriterijama ? oni ne mogu savladati tehnologiju koju su neki savladali prije 65 godina , nisu u stanju da naparave avion trece generacije , krpe neku opremu i dodaju neke sitnice it to zovu napretkom . po mnogim stvarima su na nivou pred ratne jugoslavije .

sto se tice indonezije , to ti je grupa ostrva na kojim od nekih od njih jos dosta ljudi zivi u barakama bez struje i kanalizacije . indonezija je treci svijet jarane a politicki i vojno su toliko mocni da ih je jedna australija protjerala sa istocnog timora kao najvece jadnike . australci su se usetali skoro bez opaljenog metka .
evo da dodam da sam bio u indoneziji tacnije na dijelu bali i mogu ti reci iz licnog iskustva da je standard u tom turistickom samim tim i bogatijem dijelu mizeran cak i u poredjenju sa bih . da bi stigli recimo danasnji standard u australiju treba ce im po mojoj procjeni bar 50 godina .

Ne valjaj gluposti, molim te. Eto iranska ekonomija/vojna industrija nerazvijena, po kojim kriterijumima? Jeste, ako ih porediš sa SAD! Ti ih porediš sa nivoom pred ratne Jugoslavije?
Smiješno !!!

http://www.youtube.com/watch?v=2ULE_0nL ... re=related

http://www.youtube.com/watch?v=d-iwNay4 ... re=related
Izvor: youtube


„Od 1992. godine, Iran također proizvodi i vlastite tenkove, oklopne transportere, navođene projektile, podmornice i borbene zrakoplove.[42] Posljednjih godina iranska izvješća su otkrila razvoj mnogih soficticiranih oružja poput projektila i balističkih raketa Hoot, Kowsar, Fateh-110, Shahab-3, Sajjil, Ashoura, Ghadr-110, Fajr-3, te mnogo drugih raketnih sustava. Smatra se kako Iran danas ima od 3000 do 5000 tenkova[43], treću najveću helikoptersku flotu na svijetu[44], najveći broj vojnika (uključujući paravojsku)[45], te golemi arsenal balističkih projektila[46]
Iranske državne rezerve se procijenjuju na oko 120 milijardi dolara, a poznato je da oko 80% iranskog vanjskog prihoda stiže od izvoza energenata[65]. Za 2008. godinu iranski BDP je procijenjen na 382.3 milijarde dolara (859.7 milijardi prema kupovnoj moći), odnosno 5,826 dolara po glavi stanovnika (13,100 dolara prema kupovnoj moći)[66], što je dvanaesterostruki porast u odnosu na doba prije revolucije 1979.[67] Gospodarski rast iznosi oko 6.4% na godinu[6“
Izvor: Wikipedija

P.S.
"Jugoslavija" /danas Srbija, bi mogla stiči Iran za nekih 150 do 200 godina !!!
uz svu tu proizvodnju, nema dovoljno benzina, rade tenkove a običnu refineriju nisu u stanju napraviti....
vedrank
Posts: 139
Joined: 06/05/2010 13:43

#239 Re: Sankcije Iranu?

Post by vedrank »

Građanin wrote:
jugasvili wrote:
HORN1 wrote:Upravo je i problem što je Iran među 20 najrazvijenijih i ne samo Iran, interesantno je pogledati prošlost i analizirati neka dešavanja koja bi mogla dati jasniju sliku. Interesuje me sjećali se netko mnogobrojnih požara po cijelom teritoriju Indonezije i to u trenutku kad je Indonezija imala dobar ekonomski položaj u svijetu. čini mi se kao da su ti požari trebali obustaviti razvoj i poslati poruku Indoneziji gdje joj je mjesto. Naravno mogli bi reći da su požari bili slučajni uslijed vrelog ljeta ali nisu i u drugim zemljama bili takvi mnogobrojni i veliki.
Interesantno će sad biti posmatrati koja će se sredstva upotrijebiti i na koji način kad ekonomski jako napreduju Tirska, iran i Indonezija.

iran je razvijen po kojim kriterijama ? oni ne mogu savladati tehnologiju koju su neki savladali prije 65 godina , nisu u stanju da naparave avion trece generacije , krpe neku opremu i dodaju neke sitnice it to zovu napretkom . po mnogim stvarima su na nivou pred ratne jugoslavije .

sto se tice indonezije , to ti je grupa ostrva na kojim od nekih od njih jos dosta ljudi zivi u barakama bez struje i kanalizacije . indonezija je treci svijet jarane a politicki i vojno su toliko mocni da ih je jedna australija protjerala sa istocnog timora kao najvece jadnike . australci su se usetali skoro bez opaljenog metka .
evo da dodam da sam bio u indoneziji tacnije na dijelu bali i mogu ti reci iz licnog iskustva da je standard u tom turistickom samim tim i bogatijem dijelu mizeran cak i u poredjenju sa bih . da bi stigli recimo danasnji standard u australiju treba ce im po mojoj procjeni bar 50 godina .

Ne valjaj gluposti, molim te. Eto iranska ekonomija/vojna industrija nerazvijena, po kojim kriterijumima? Jeste, ako ih porediš sa SAD! Ti ih porediš sa nivoom pred ratne Jugoslavije?
Smiješno !!!

http://www.youtube.com/watch?v=2ULE_0nL ... re=related

http://www.youtube.com/watch?v=d-iwNay4 ... re=related
Izvor: youtube


„Od 1992. godine, Iran također proizvodi i vlastite tenkove, oklopne transportere, navođene projektile, podmornice i borbene zrakoplove.[42] Posljednjih godina iranska izvješća su otkrila razvoj mnogih soficticiranih oružja poput projektila i balističkih raketa Hoot, Kowsar, Fateh-110, Shahab-3, Sajjil, Ashoura, Ghadr-110, Fajr-3, te mnogo drugih raketnih sustava. Smatra se kako Iran danas ima od 3000 do 5000 tenkova[43], treću najveću helikoptersku flotu na svijetu[44], najveći broj vojnika (uključujući paravojsku)[45], te golemi arsenal balističkih projektila[46]
Iranske državne rezerve se procijenjuju na oko 120 milijardi dolara, a poznato je da oko 80% iranskog vanjskog prihoda stiže od izvoza energenata[65]. Za 2008. godinu iranski BDP je procijenjen na 382.3 milijarde dolara (859.7 milijardi prema kupovnoj moći), odnosno 5,826 dolara po glavi stanovnika (13,100 dolara prema kupovnoj moći)[66], što je dvanaesterostruki porast u odnosu na doba prije revolucije 1979.[67] Gospodarski rast iznosi oko 6.4% na godinu[6“
Izvor: Wikipedija

P.S.
"Jugoslavija" /danas Srbija, bi mogla stiči Iran za nekih 150 do 200 godina !!!
FASISTICKO-REPRESIVNO-OLIGARHIJSKI POLITICKI SISTEMI ME NE IMPRESIONIRAJU!!! :D
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#240 Re: Sankcije Iranu?

Post by jefferson »

Izvor: Wikipedija :D
ali najbolje je ovo: treca vojska po broju helikoptera, po istom izvoru: 51 helikopter! Masala :lol:
GOLFER
Posts: 1351
Joined: 01/06/2010 14:08

#241 Re: Sankcije Iranu?

Post by GOLFER »

jefferson wrote:Izvor: Wikipedija :D
ali najbolje je ovo: treca vojska po broju helikoptera, po istom izvoru: 51 helikopter! Masala :lol:
Iranu treba nametnuti sankcije samo zato sto nedopsta USA i Izraelu da isti upravljaju njegovim bogastvima i z to sto je to zemlja koja misli svojom glavom i nedopusta da im USA i Izrael upravljaju. Radi toga je Iran i u osovini zla i sirom svijeta se demonizira dok Izrael svakodnevno vrsi zlocine, ignorise sva medjunarodna prava i zakone ima (niko ne zna) kliko nuklearnih glava itd... a Iran je problem :-) :-) :-)
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#242 Re: Sankcije Iranu?

Post by jefferson »

GOLFER wrote:
jefferson wrote:Izvor: Wikipedija :D
ali najbolje je ovo: treca vojska po broju helikoptera, po istom izvoru: 51 helikopter! Masala :lol:
Iranu treba nametnuti sankcije samo zato sto nedopsta USA i Izraelu da isti upravljaju njegovim bogastvima i z to sto je to zemlja koja misli svojom glavom i nedopusta da im USA i Izrael upravljaju. Radi toga je Iran i u osovini zla i sirom svijeta se demonizira dok Izrael svakodnevno vrsi zlocine, ignorise sva medjunarodna prava i zakone ima (niko ne zna) kliko nuklearnih glava itd... a Iran je problem :-) :-) :-)
Imas temu o Izraelu, ovo je tema o Iranu.
Pored toga sto ne bi tipu kao sto je Ahmedinedzad dao bombu, Iran treba biti kaznjen zbog odnosa prema svojim ljudima a ne zbog odnosa prema drugima.
User avatar
@Bošnjak
Posts: 66
Joined: 27/05/2010 10:57

#243 Re: Sankcije Iranu?

Post by @Bošnjak »

@osa
uz svu tu proizvodnju, nema dovoljno benzina, rade tenkove a običnu refineriju nisu u stanju napraviti....



Nabroj mi molim te največe proizvođaće nafte na svijetu. Saudijska Arabija,Iran su u samom vrhu svjetske proizvodnje!!!
User avatar
@Bošnjak
Posts: 66
Joined: 27/05/2010 10:57

#244 Re: Sankcije Iranu?

Post by @Bošnjak »

jefferson wrote:Izvor: Wikipedija :D
ali najbolje je ovo: treca vojska po broju helikoptera, po istom izvoru: 51 helikopter! Masala :lol:


Ne znam za broj helikoptera? Što se tiče vojnih resursa MTS, te redovnog i rezervnog sastava imaju jaču vojsku od: Srbije, Grčke, Makedonije, Albanije, Rumunije, Bugarske, Hrvatske, Slovenije, Mađarske,BiH, Češke ,Slovačke, C, Gore, zajedno ... treba li još 10 tak evropskih država da nabrojim od kojih je Iran jači ,u vojnome smislu??? Normalno, izuzev sila kao što su: Njemačka, Britanija ,Francuska ! Neka smo mi "jaki" sa ex Ju prostora… :lol: :lol: :lol:
GOLFER
Posts: 1351
Joined: 01/06/2010 14:08

#245 Re: Sankcije Iranu?

Post by GOLFER »

jefferson wrote:
GOLFER wrote:
jefferson wrote:Izvor: Wikipedija :D
ali najbolje je ovo: treca vojska po broju helikoptera, po istom izvoru: 51 helikopter! Masala :lol:
Iranu treba nametnuti sankcije samo zato sto nedopsta USA i Izraelu da isti upravljaju njegovim bogastvima i z to sto je to zemlja koja misli svojom glavom i nedopusta da im USA i Izrael upravljaju. Radi toga je Iran i u osovini zla i sirom svijeta se demonizira dok Izrael svakodnevno vrsi zlocine, ignorise sva medjunarodna prava i zakone ima (niko ne zna) kliko nuklearnih glava itd... a Iran je problem :-) :-) :-)
Imas temu o Izraelu, ovo je tema o Iranu.
Pored toga sto ne bi tipu kao sto je Ahmedinedzad dao bombu, Iran treba biti kaznjen zbog odnosa prema svojim ljudima a ne zbog odnosa prema drugima.
Nemoj se predstavljati da si glup kad nisi, nije valjda da zelis reci da prica o sankcijama Iranu nema veze sa Izraelom i USA?

Ako mene pitas ja ne bi dao nikome bombu pa ni svom ocu rodjenom, ali definitivno Iran ima vise kredibiliteta od Izraela tako da je po meni puno puno manji problem da Iran ima bombu nego Izrael. A ako bi bas morao birati bombu bi dao Iranu prije nego Izraelu.

A ko to treba kazniti Iran zbog odnosa prema Irancima? I radi cega bi neko kaznio Iran radi odnosa i pravila koja vaze u Iranu? i na kraju krajeva ko je taj ko ce tu kaznu izvrsiti? I sta je to iran uradio svojim ljudima? Koliko znam Iranci su ponosna nacija koja se drzi odavno, nevjerujem ja da Irance neko drugi treba spasavati od nekoga,a posebno od njih samih.
Vidis kako postavljas stvari, dok Izrael vec godinama cini nevidjene zlocine ignorise sva medjunarodna pravila i odluke itd... ponasa se agresivno prema svima prolazi bez ikakvih sankcija ustvari dobija podrsku u raznim aspektima, ovdje se zagovara vodjenje sankcija iranu :? :? :? zar to nije paradoks? Mislim naravno da ce ta glupost i licemjerje izazvati jos veci revolt u Islamskom svijetu...
User avatar
Građanin
Posts: 72
Joined: 22/05/2010 15:26

#246 Re: Sankcije Iranu?

Post by Građanin »

@osa
"uz svu tu proizvodnju, nema dovoljno benzina, rade tenkove a običnu refineriju nisu u stanju napraviti...."





Najveći proizvođači nafte jesu:
1. Saudijska Arabija (10.37 milijuna barela)
2. Rusija (9,27 milijuna barela)
3. Sjedinjene Američke Države (8,69 milijuna barela))
4. Iran (4,09 milijuna barela)
5. Meksiko (3,83 milijuna barela)


Eto,jadna majko, nemaju dovoljno goriva ! :lol:
Izuzetan smisao za humor imaš !!! :thumbup:
Ima Bosne_Bice Bosne
Posts: 4132
Joined: 07/02/2009 03:56
Location: The field “Location” is too short, a minimum of 2 characters is required.

#247 Re: Sankcije Iranu?

Post by Ima Bosne_Bice Bosne »

Ja vjerujem da Kina nece odobriti nove sankcije Iranu, a moguce ni Rusija ( dovoljno je da jedna od njih uloze veto i rezulucija ne prolazi), tako da je nebitno kako ce BiH glasati. Ono jest da bi trebalo sacuvati obraz, ali u ovoj konstalaciji odnosa za BiH bi bio veci rizik glasati protiv. To zna i Iran pa nam nece ni zamjeriti ako glasamo ZA.
Jos jedna u nizu jalovih rezolucija za sankcije Iranu ne znaci nista Americi, koliko bi im znacilo pristajanje Kine i Rusije u njihove igre, a da bi mogli onda to iskoristiti kasnije kao izgovor za vojnu opciju (vec vidjeno u slucaju Iraka). Cisto sumnjam da Kina vjeruje amerikancima bez obzira koliko ih "miroljubac" Obama slatkorijecivo uvjeravao u njihove hipoteticke nabuloze. A i Tajvan je na hastalu. ;-)
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#248 Re: Sankcije Iranu?

Post by jefferson »

@Bošnjak wrote:
jefferson wrote:Izvor: Wikipedija :D
ali najbolje je ovo: treca vojska po broju helikoptera, po istom izvoru: 51 helikopter! Masala :lol:


Ne znam za broj helikoptera? Što se tiče vojnih resursa MTS, te redovnog i rezervnog sastava imaju jaču vojsku od: Srbije, Grčke, Makedonije, Albanije, Rumunije, Bugarske, Hrvatske, Slovenije, Mađarske,BiH, Češke ,Slovačke, C, Gore, zajedno ... treba li još 10 tak evropskih država da nabrojim od kojih je Iran jači ,u vojnome smislu??? Normalno, izuzev sila kao što su: Njemačka, Britanija ,Francuska ! Neka smo mi "jaki" sa ex Ju prostora… :lol: :lol: :lol:
Grcke? Jaro moj broj aviona ne predstavlja pravu moc vazduhoplovstva.
Tokom osamdesetih americki piloti sa nosaca su skinuli 16 MIG-23 i MIG-31 Libijskih snaga a nisu izgubili niti jedan svoj avion! Zasto?
Zato sto da bi imao spreman avion moras imati i spremnog pilota. Amerikanci na nosacima lete oko 400 sati godisnje, a nekad i do 600 sati jer da bi radili ono sto rade moraju biti u vrhunskoj formi.
Kupiti avion je najlakse, treba ga odrzavati+obezbjediti pilotima dovoljan broj sati leta, a to Iran ne moze.
Sto se tice usporedbe Irana, Grcka ima daleko bolju i efikasniju avijaciju. To je jedan od razloga sto su u finansijskim problemima, jer su trosili 6% BNP-a na vojsku.
Ali, eto, nadam se da necemo biti u situaciji da vidimo Iransko vazduhoplovstvo na djelu!
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#249 Re: Sankcije Iranu?

Post by jefferson »

@GOLFER:

Pa ti cijelo vrijeme pricas o ljudskim pravima, a ustvari si zastitnik nekih fundametalistickih rezima koji bi da se vrate jedno 600 godina unazad!
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#250 Re: Sankcije Iranu?

Post by jefferson »

Građanin wrote:@osa
"uz svu tu proizvodnju, nema dovoljno benzina, rade tenkove a običnu refineriju nisu u stanju napraviti...."





Najveći proizvođači nafte jesu:
1. Saudijska Arabija (10.37 milijuna barela)
2. Rusija (9,27 milijuna barela)
3. Sjedinjene Američke Države (8,69 milijuna barela))
4. Iran (4,09 milijuna barela)
5. Meksiko (3,83 milijuna barela)


Eto,jadna majko, nemaju dovoljno goriva ! :lol:
Izuzetan smisao za humor imaš !!! :thumbup:
Da sirove nafte!
Ali nemaju dovoljno preradjivackih kapaciteta da bi podmirili svoje potrebe za proizvodima od preradjene nafte (citaj: benzina i dizela).
Saudijska Arabija je vec ulozila troliko para u svoje kapacitete da su danas ako se rat s Iranom desi u mogucnosti da obezbjede oko 13 miliona barela i time absorbuju naftni udar!
To i iranci znaju vrlo dobro. Da je drugacije i iran bi bio dosta agresivniji.
Takodje Iranska ekonomija se najvise i oslanja na izvoz sirove nafte. Sta bi se desilo sa ekonomijom irana kada bi se desio neki sukob???? Toga su svjesni iranci, samo sto oni isto igraju igru sa amerikancima tipa: ko vise povuce i koriste odnose izmedju sila da bi sto vise napredovali sa nuklearnim programom.
Post Reply