Sanin Musa i njegova nova stranka Iskorak

Sociolog
Posts: 4318
Joined: 06/05/2008 17:44
Location: Sarajevo

#1 Sanin Musa i njegova nova stranka Iskorak

Post by Sociolog »

Evo prije par sedmica, pojavila se nova stranka od islamskog teologa Sanina Muse, Iskorak...ultra konzervativna desnica..vjera kao ideologija i bosnjastvo

Misljenje vase, ili je ovo jos jedno Bakirovo kukavicko jaje da odlomi malo glasova od vehabija
User avatar
piupiu
Posts: 16355
Joined: 05/01/2008 05:08

#2 Re: Sanin Musa i njegova nova stranka Iskorak

Post by piupiu »

Ne čudi me. Mislim da će imati dobar odaziv medju bošnjačkom omladinom tipa obožavatelja likova a la ovaj.
User avatar
Ludzak
Posts: 5375
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#3 Re: Sanin Musa i njegova nova stranka Iskorak

Post by Ludzak »

Stranke nicu ko gljive, a narod sve siromasniji.
Novak20
Posts: 13930
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#4 Re: Sanin Musa i njegova nova stranka Iskorak

Post by Novak20 »

Pa dobro. Demokracija mora da trpi i ovakve. :D

Image
User avatar
piupiu
Posts: 16355
Joined: 05/01/2008 05:08

#5 Re: Sanin Musa i njegova nova stranka Iskorak

Post by piupiu »

:lol: :lol: :lol:

A nije smiješno. :cry:
User avatar
nivla
Posts: 4262
Joined: 12/01/2008 23:44

#6 Re: Sanin Musa i njegova nova stranka Iskorak

Post by nivla »

a to je onaj pravi muhmin sto je uputio dovu Allahu dz.s. da potopi sve kako bi nestalo pedera, umjesto da uputi dovu da ih uputi na pravi put, da im se smiluje i ucini da shvate da biti peder nije normalno, a sve kako bi nasli spas i na onom svijetu zajedno sa nepederima bili u dzennetu
eh zbog ovakih levata ljudi su oprezni i nisu skloni dosta sirem pogledu islama na svijet koji nas okruzuje, vec gledaju kroz prizmu pacenika, koji da nije bilo rata ne bi mogli ni u obliznjem mektebu ikamet prouciti
Last edited by nivla on 08/06/2020 18:40, edited 2 times in total.
User avatar
drndalo
Posts: 22740
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#7 Re: Sanin Musa i njegova nova stranka Iskorak

Post by drndalo »

Zar nije zabranjeno njima da se bave politikom i zakonima, kad je sve vec napisano gdje treba?
El_comadante
Posts: 7880
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#8 Re: Sanin Musa i njegova nova stranka Iskorak

Post by El_comadante »

Sociolog wrote: 07/06/2020 11:11 Evo prije par sedmica, pojavila se nova stranka od islamskog teologa Sanina Muse, Iskorak...ultra konzervativna desnica..vjera kao ideologija i bosnjastvo

Misljenje vase, ili je ovo jos jedno Bakirovo kukavicko jaje da odlomi malo glasova od vehabija
ako može link gdje piše da su stranka? znam da su grupa, pokret kako hočeš to za stranku nisam čuo.
Sociolog
Posts: 4318
Joined: 06/05/2008 17:44
Location: Sarajevo

#9 Re: Sanin Musa i njegova nova stranka Iskorak

Post by Sociolog »

Ukucaj na Fb Sanin musa blog..pise detaljno...Vjera Narod Drzava VND Iskorak

P.s.ja ne znam ni jednog pripadnika Vehabij koji izlazi na izbore. ONI to smatraju grijehom :shock:
User avatar
shbc
Posts: 3325
Joined: 20/07/2012 12:13

#10 Re: Sanin Musa i njegova nova stranka Iskorak

Post by shbc »

Hu da fak je sad ovaj :-)
broj dva
Posts: 4484
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#11 Re: Sanin Musa i njegova nova stranka Iskorak

Post by broj dva »

Dosta smo kaskali za komsijama u proizvodnji politickih perverzija, sada je i nasa stala bogatija za jednog rasnog konja za trke.
BAK-eV
Posts: 1842
Joined: 17/10/2012 18:53

#12 Re: Sanin Musa i njegova nova stranka Iskorak

Post by BAK-eV »

drndalo wrote: 08/06/2020 18:38 Zar nije zabranjeno njima da se bave politikom i zakonima, kad je sve vec napisano gdje treba?
Nije!

Otkad je to sad imamima u islamu tj. po Kur'anu politika zabranjena?
User avatar
Porodice Foht
Posts: 2803
Joined: 14/01/2019 04:56

#13 Re: Sanin Musa i njegova nova stranka Iskorak

Post by Porodice Foht »

BAK-eV wrote: 09/06/2020 12:54
drndalo wrote: 08/06/2020 18:38 Zar nije zabranjeno njima da se bave politikom i zakonima, kad je sve vec napisano gdje treba?
Nije!

Otkad je to sad imamima u islamu tj. po Kur'anu politika zabranjena?
Jeste zabranjeno ukoliko je aktivni imam, to je reis jednom rekao. Sjecam se vijesti da je jedan imam morao napustiti IZ BiH jer je izabran u neki parlament gdje se bezbeli brze bolje profesionalizirao.
User avatar
Logovan
Posts: 94178
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#14 Re: Sanin Musa i njegova nova stranka Iskorak

Post by Logovan »

Svake godine po dvije, tri nove stranke. Sjajno. :roll:
User avatar
drndalo
Posts: 22740
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#15 Re: Sanin Musa i njegova nova stranka Iskorak

Post by drndalo »

BAK-eV wrote: 09/06/2020 12:54
drndalo wrote: 08/06/2020 18:38 Zar nije zabranjeno njima da se bave politikom i zakonima, kad je sve vec napisano gdje treba?
Nije!

Otkad je to sad imamima u islamu tj. po Kur'anu politika zabranjena?
Pravo da ti kazem vise sam mislio na vehabije... Njima su obicni Imami svakako cafiri...
BAK-eV
Posts: 1842
Joined: 17/10/2012 18:53

#16 Re: Sanin Musa i njegova nova stranka Iskorak

Post by BAK-eV »

Porodice Foht wrote: 09/06/2020 12:56 Jeste zabranjeno ukoliko je aktivni imam, to je reis jednom rekao. Sjecam se vijesti da je jedan imam morao napustiti IZ BiH jer je izabran u neki parlament gdje se bezbeli brze bolje profesionalizirao.
Nije reis taj autoritet, da odredjuje prava muslimana u islamu.
Novak20
Posts: 13930
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#17 Re: Sanin Musa i njegova nova stranka Iskorak

Post by Novak20 »

:lol:

Ovi iz paradžemata mogu što hoće.
BAK-eV
Posts: 1842
Joined: 17/10/2012 18:53

#18 Re: Sanin Musa i njegova nova stranka Iskorak

Post by BAK-eV »

Novak20 wrote: 09/06/2020 14:36 :lol:

Ovi iz paradžemata mogu što hoće.
Pa stoji ta ali generalno mi je smijesno to "tumacenje" prava muslimana (bio ne bio aktivni sluzbenik IZ).

Zna se sta je po islamu moguce a sta ne.
Druga stvar je sad drustveno stanje.
Normalno je da ce recimo u Iranu, Saudiji, Rusiji, Alziru, Bugarskoj, Turskoj, Bosni, Albaniji, Hrvatskoj .... de facto i de jure polozaj i status imama biti drugaciji.

Ali to je "visa sila" i to treba tako i reci.
A ne stav drzave proglasavati "mjerodavnim" za prava muslimana spram politike i angazmana u istoj.

Da pitamo Sisija i Asada, sta moze imam a sta ne.
Ili mozda KP Kine u Ujguristanu.

Po nekima je i Muhammed as. grijesio, jer se bavio politikom :lol:
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7780
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#19 Re: Sanin Musa i njegova nova stranka Iskorak

Post by Idemedosumom »

BAK-eV wrote: 09/06/2020 15:08 Zna se sta je po islamu moguce a sta ne.
Koliko raje ovo govori/misli, a pojma nemaju. Ima tamo neko ko zna, ko bi trebao da zna, a ja sam njegov pretplatnik.

It is known, sto bi rekle Danny-eve sluzavke :-D

(ne mislim konkretno na tebe)
Novak20
Posts: 13930
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#20 Re: Sanin Musa i njegova nova stranka Iskorak

Post by Novak20 »

Iskorak je iz udruge građana iskoračio u politički pokret "Vjera, Narod, Država" i to baš ovim redom. Do općih izbora VND će vjerojatno napraviti korak dalje i nastupiti kao politička stranka.

http://www.bosnjaci.net/prilog.php?pid=70785
............
Najznačajnije u vezi sa VND-om jeste da se radi o prvom političkom pokretu koji je zasnovan na postulatima Kur'ana i sunneta, kako namjerava djelovati i ubuduće.
Pokret je osnovan u Sarajevu, i još uvijek je u nekoj fazi nastajanja, uslovno rečeno. VND je već imao i svoje osnivačke sastanke, te djelimično medijsko predstavljanje.

Na bh. poitičkoj sceni ne postoji stranka zasnovana na vjeri to jest na šerijatu, odnosno ne postoji islamska stranka, pojednostavljeno rečeno. Ima samo pojedinaca među političarima koji se izjašnjavaju kao vjernici uz poneke nacionalne programe za Bošnjake, koji su i dalje prvenstveno nacionalni a manje vjerski ili čak religijski. Ipak, postoji određena podjela među vjernicima u vezi sa tumačenjem demokracije i sistema glasanja u odnosu na tumačenje šerijata. Naime, mnogi muslimani smatraju kako je glasanje na izborima jedna vrsta izlaska iz vjere, pošto se pristaje na nesavršene zakone koje su izmislili ljudi, dok drugi nemaju takvo viđenje. Drugi se vjernici oslanjaju na časni šerijat u pogledu imovinskih i bračnih stvari, ali i dalje sudjeluju u ostalim značajkama savremene demokracije, u koje spade i glasanje. Profesor Musa smatra da je Islam kompatibilan sa izvornom demokracijom, uz određene razlike prema savremenim zapadnjačkim tumačenjima demokracije. Današnja primjena modela demokratskog uređenja društva usvojena sa Zapada, najviše se oslanja na materijalizam uz ateističke smjernice. Profesor Musa kaže da, u vrijeme kada se javno govori i piše o pravima različitih pojedinaca i organiziranih grupacija, te raznim pravnim sistemima, pogotovo u mainstream medijima, skoro nikako se ne govori o Božjem pravu, odnosno časnom šerijatu.

Kako je poznato, već decenijama se i na Istoku i na Zapadu medijski demonizira šerijat kroz vizuru radikalnog sekularizma, pa su tragovi straha, neupućenosti i predrasuda vidljivi i danas, a ni Bošnjaci nisu imuni na takve manipulacije. Zato profesor Musa kaže kako mnogi ljudi ne znaju da se samo mali dio časnog šerijata odnosi na krivično pravo, i da za njega šerijat nije ono što plaši neupućene mase, kao recimo odsijecanje nogu ili ruku, prisilno pokrivanje žena. Božje pravo odnosno časni šerijat na zemlji podrazumijeva milost, pravdu, mudrost i ljudski interes.
.............
Novak20
Posts: 13930
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#21 Re: Sanin Musa i njegova nova stranka Iskorak

Post by Novak20 »

Vjera, Narod, Država (ovim redom) se planira pojaviti na općim izborima 2022. Neki od simpatizera ovog pokreta - stranke ne učestvuju ili nisu učestvovali na izborima iz razloga što misle da im islam kakvog prakticiraju to ne dozvoljava. Ali tu je prof. Sanin da ih ubijedi u suprotno jer će 2022. svaki glas biti važan.
A kada im se osladi politika kao i drugima, samo nebo je granica. :D

Narod

“Više vjerujem iskrenim Hrvatima i Srbima nego onim Bošnjacima koji mašu sa komunističkim zastavama, crvenim petokrakama, JNA simbolima. Oni bi me zatvorili na Goli Otok da imaju moć, da nekako dođu na vlast.”

Stranka Demokratske Akcije

“Vrijeme je da odu. Toliko su već nanijeli štete Bošnjacima, državi, i predugo su na sceni. Oni mogu nestati sa političke scene tek kada se u javnom prostoru pojavi politički subjekat preko kojeg će Gospodar sačuvati ovaj narod i državu, svakako i vjeru, kao što je to i kroz historiju bilo. Vjerujemo da je taj politički subjekat upravo VND, iako nas SDA ne interesuje niti su oni uopće bitni u našem političkom djelovanju, osim što su određene ideje rahmetli Alije Izetbegovića prisutne i u našem opusu, kao što je, recimo, vraćanje morala u politiku.”
El_comadante
Posts: 7880
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#22 Re: Sanin Musa i njegova nova stranka Iskorak

Post by El_comadante »

znaći neče učestovati sada na ovim izborima?
User avatar
MaksprotivMarksa
Posts: 1907
Joined: 28/07/2018 02:34

#23 Re: Sanin Musa i njegova nova stranka Iskorak

Post by MaksprotivMarksa »

Lagano se politicki diskurs premjesta na ekstremnu desnicu, ovakav klerofasisticki projekat je zabrinjavajuci, ali i odlicna prilika da klerofasisticki elementi iz svih bosnjackih stranaka pristupe svom Benitu - Saninu 😁
User avatar
MaksprotivMarksa
Posts: 1907
Joined: 28/07/2018 02:34

#24 Re: Sanin Musa i njegova nova stranka Iskorak

Post by MaksprotivMarksa »

turgut wrote: 29/08/2020 21:09
MaksprotivMarksa wrote: 29/08/2020 20:53 Lagano se politicki diskurs premjesta na ekstremnu desnicu, ovakav klerofasisticki projekat je zabrinjavajuci, ali i odlicna prilika da klerofasisticki elementi iz svih bosnjackih stranaka pristupe svom Benitu - Saninu 😁
a gdje vidiš klerofašizam kod Sanina?
😂😂😂😂 bukvalno narod, vjera, drzava. Mrznha prema svemu drugacijem, antimarskisticki socijalizam, vjera, romanticarski nacionalizam, ima sve elemente klerofasizma po definiciji, a ti me ovo pitas, smijesno 😁

Neka je Saninu sa srecom, samo da pokupi sve klerofasiste iz NiPa, SDA, BPS, ASDA, da barem druge stranke prodisu od ovoh najnazadnijih dijelova drustva.
User avatar
MaksprotivMarksa
Posts: 1907
Joined: 28/07/2018 02:34

#25 Re: Sanin Musa i njegova nova stranka Iskorak

Post by MaksprotivMarksa »

turgut wrote: 29/08/2020 21:57
MaksprotivMarksa wrote: 29/08/2020 21:22
turgut wrote: 29/08/2020 21:09

a gdje vidiš klerofašizam kod Sanina?
😂😂😂😂 bukvalno narod, vjera, drzava. Mrznha prema svemu drugacijem, antimarskisticki socijalizam, vjera, romanticarski nacionalizam, ima sve elemente klerofasizma po definiciji, a ti me ovo pitas, smijesno 😁

Neka je Saninu sa srecom, samo da pokupi sve klerofasiste iz NiPa, SDA, BPS, ASDA, da barem druge stranke prodisu od ovoh najnazadnijih dijelova drustva.
znači to što potenciraju i drže do svojih vrijednosti kojima pripadaju odmah znači da mrze sve drugačije? :-)
Prelistaj definicije fasizma, a i opravdanja za isti, jedno si arhetipski izvukao iz nakovnja, pozdrav.
Post Reply